• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ροδόχρους ακμή

dante

Νεοφερμένος

Η dante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα και απο εμενα

θα γραψω και εγω την δικη μου εμπειρια στο θεμα.
εχω ροδοχρουσ νοσο που διαγνωστηλε βάσει ξυσματος της επιφάνεισ του δερματος μου από δερματολογο. Μου είπαν οτι εχω σε μεγαλη συγκεντρωση το demodex. Εχω εντονη κοκκινιλα στα μαγουλα , σχεδον καθολου σπυρακια αλλά πολυ ορατα και έντονα αιμοφορα αγγεία.
Στον δερματολογο ακουλουθησα διαφορες θεραπειες.
Αρχικά για ένα μηνα πήρα flagyl (αντιβιοτικο απο στομα για ενα μηνα)
Τοπικα μου χορηγησαν μια κρεμα δικης τους κατασκευης απο περμεθρινη και μετρονιδαζολη που υποτιθεται οτι ελαττωνουν τον αριθμο των βακτηριδιων demodex.
έκανα επίσησ περιπου 50 συνεδρίες φωτοθεραπείας που είναι ένα φως στο πρόσωπο για 20 λεπτα προορισμένο να σκοτώσει τα μικροβια.
Επίσης τοπικες κρεμες διάσπαρτες που έβαζα για πολύ λίγο(rosiced και αλλες που δεν θυμάμαι)
Εκανα και το λεγόμενο pulsed dye laser candell που θεωρειται το πιο εξελιγμενο laser για μείωση ερυθρότητας και ευρυαγγειών (1 συνεδρία).
¨ολα τα παραπάνω σε έναν από τους καλύτερους δερματολόγους τησ αθήνας σε διάστημα ενάμιση χρόνου.

Για να μην πολύλογώ άλλο, δεν εχω κανένα αποτέλεσμα στο πρόσωπο μου. Κανένα. Ουτε 10 % βελτίωση.
ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.
και με τα χρονια χειροτερευει απο οσο διαβαζω στο ιντερνετ.

ειναι καταρα αυτη η παθηση


Αν κάποιος χρειαστεί κάτι αλλο μπορεί να με ρωτήσει.
καλη συνεχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maria4327

Νεοφερμένος

Η maria4327 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!Έχω διαγνωστεί με ροδόχρους ακμή!Προς το παρόν την αντιμετωπίζω συντηρητικά Έμαθα απο το γιατρό ότι η αντηλιακή δεν πρέπει να είναι πολύ λιπαρή γιατί θα οξύνει το προβλημα. Έχετε υπόψιν σας κάποια αντηλιακή να είναι πιο υδαρή και λιγότερο λιπαρή?
 

profion

Νεοφερμένος

Ο profion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα!Έχω διαγνωστεί με ροδόχρους ακμή!Προς το παρόν την αντιμετωπίζω συντηρητικά Έμαθα απο το γιατρό ότι η αντηλιακή δεν πρέπει να είναι πολύ λιπαρή γιατί θα οξύνει το προβλημα. Έχετε υπόψιν σας κάποια αντηλιακή να είναι πιο υδαρή και λιγότερο λιπαρή?
καλύτερη μακράν για ροδόχρου αντηλιακή κρέμα είναι της Synchroline η Rosacure intensive spf30, . Απορροφάται αμέσως, δεν κοκκινίζεις ουτε γυαλίζει το πρόσωπο.
Επίσης για οσους έχουν ροδόχρου τύπου B δηλαδή με ακμή , σημαίνει πως έχουν υπερπληθυσμό από τα ακάρεα demodex, οπότε η ιβερμικτινη ειναι μονόδρομος και επειδή η Soolantra δεν κυκλοφορεί ακόμα Ελλάδα, η οποία κανει καταπληκτική δουλειά λόγω της ιβερμεκτίνης , μπορείς να βρεις ένα κάλο φαρμακοποιό να στην φτιάξει με μια βάση κρέμας.
Ειδάλλως μπορείς να φέρεις την Soolantra από το εξωτερικό με συνταγή του γιατρού σου απο οποιαδήποτε χωρα εντος της ΕΕ.
Παραθέτω και συνδεσμο: Προσκόμιση ιατρικής συνταγής σε χώρα του εξωτερικού .
Επιπλέον και πολύ σημαντικό προσέχτε την διατροφή σας , μακριά απο trans λιπαρά και "κακους" υδατανθρακες, διότι χειροτερευουν πολυ την ακμή/κοκκινίλα στους περισσότερους ασθενής.
Εγώ μετά από 5 μήνες θεραπείας δεν έχω ούτε ενα σπυράκι πάνω μου και η κοκκινίλα είναι απειροελάχιστη πλέον.
Βρείτε κανέναν δερματολόγο που να γνωρίζει το θέμα , οι περισσότεροι είναι άπλα άσχετοι στο πρόβλημα που λέγεται ροδόχρου νόσος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 834211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπερα και απο μενα,πολα χρονια με αυτη την ρημαδα την παθηση,αλλαζοντας πολλους γιατρους,κοκκινηλα μαζι με εντονη λιπαροτητα στην μυτη και στο πηγουνι,καποιες φορες ειμαι σχετικα καλα καποιες αστα να πανε,που δεν θες να βγεις εξω,πολλα πεταμενα χρηματα σε κρεμες,(οι οποιες καποιες δεν κανουν σε ολα τα δερματα και αντιδρανε αναποδα )θελει πεισμα και υπομονη μεχρι να βρεις καποια θεραπεια για να σε φερει στο να κοιμιζει την νοσο..διοτι δεν φευγει δυστηχως,βεβαια οι περισσοτεροι γιατροι ειναι ασχετοι με αυτην την παθηση και σου δινουν οτι να νε,εχω ξεκινησει καινουργια θεραπει εδω και 15μερες περιπους βαζω καθε βραδυ την αληφη effacti και flagyl απο το στομα,εχω δει διαφορα η αληθεια ειναι,καποιες φορες βεβαια ειμαι χαλια (στρες,αλκοολ)(ειδικα το αλκοολ)υπομονη και οχι στρεςς παιδια μου,ξερω ειναι δυσκολο..πολυ,πολες φορες εχω πει δεν παω δουλεια δεν θελω να παω πουθενα,αλλα δεν καταλαγει πουθενα,μπορουμε να βρουμε το κλικ της @!## αυτης δερματοπαθειας αρκει να εχουμε υπομονη και καλη ψυχολογια .οποιος εχει αποριες μπορει να μου στειλει μυνημα.καλο μεσημερι σε ολους σας
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω την νόσο,ωστόσο μπορείτε να ρωτήσετε τον γιατρό η φαρμακοποιό. Bioderma sebium global λέγεται και είναι για σπυράκια,κοκκινίλα,λιπαρότητα.από την περιγραφή της πάθησης,νομίζω θα κάνει δουλειά.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν το solarium είναι επιβλαβές για τη ροδόχρους; :)
 

dimos

Νεοφερμένος

Ο dimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και από μένα, είμαι μόλις 18 χρονών και έχω εμφανίσει τα συμπτώματα της νόσου αυτής από ακόμα πιο νωρίς , γύρω στις αρχές του λυκείου. Δυστυχώς την κληρονόμησα από την μητέρα μου όπου πάσχει από ροδόχρους ακμή. Έχω δοκιμάσει άπειρες κρέμες , σε σημείο να έχω ξοδέψει 170+ ευρώ σε κρέμες και χάπια. Αυτό που έχω συμπεράνει είναι ότι και να κάνεις δεν μπορείς να την διώξεις. Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σας δώσω όπου με βοήθησε εμένα προσωπικά αρκετά είναι να δείτε τι λειτουργεί και τι επηρεάζει εσάς πιο πολύ. Η νόσος αυτή έχει άπειρες παραλλαγές. Δεν είναι μία καθαυτή, και ειδικά αν την έχετε κληρονομήσει από κάποιο μέλος της οικογένειάς σας μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι άλλο. Απλά πρέπει να μάθετε να ζείτε με αυτό και μην ντρέπεστε για την ''κοκκινίλα''. Να μάθετε ποια πράγματα σας κάνουν εσάς να κοκκινίζετε και να τα αποφύγετε. Βέβαια κάποια δεν είναι εφικτό να τα αποφύγετε αλλά να προσπαθήσετε να τα περιορίσετε. Εγώ προσωπικά σας προτείνω ως μέθοδο αντιμετώπισης όχι κρέμες , όχι χάπια, όχι λειζερ αλλά 1) να πίνετε πολύ νερό και όταν εννοώ πολύ εννοώ πολύ ( τα ούρα σας να είναι διάφανα και να πηγαίνετε 10-15 φορές την μέρα τουαλέτα 2) Καλή διατροφή με τροφές μη επεξεργασμένες και να καθαρίζετε το πρόσωπο σας με νερό και μόνο νερό. 3) Να μην καλύπτετε το πρόσωπο σας στον ύπνο με μαξιλάρια σεντόνια κλπ. 4) Όταν νιώθετε ότι αγχώνεστε πάρτε βαθιές ανάσες για 15-20 δεύτερα.
Έχω πάψει να χρησιμοποιώ σκευάσματα πια και ακολουθώ τις παραπάνω ενέργειες και έχω καταφέρει να μειώσω τις εξάρσεις σε 2-3 την ημέρα.
Καλή τύχη και υπομονή σε όλους.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Κι εγώ παιδιά από τότε που σταμάτησα τις κρέμες ίσα ίσα που η κατάσταση είναι καλύτερη και είμαι σε ύφεση. :)
Θέλω να πω ότι όντως δεν βοηθάνε ιδιαίτερα οι κρέμες στην περίπτωση μου τουλάχιστον.
 

King Eric

Νεοφερμένος

Ο King Eric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα θα ηθελα να βεβαιωθω γιατι εχω παει κι εγω στο ιδιο ιατρικο κεντρο κι εχω φαει πολλα χρηματα αδικα,ειδικα με αυτες τις αχρηστες και πολυδαπανες φωτοθεραπειες,ειναι ο δερματολογος που εχει ενα κεντρο στην ΚΗΦΙΣΙΑΣ και ενα στον Ευαγγελισμο διπλα ???.....αν ειναι αυτος μιλαμε για μεγαλη μπιζνα χωρις οφελος ...
 

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ένα χρόνο μετά ακριβώς, μπορώ να πω ότι η δερματολόγος που είχα πάει με βοήθησε άπειρα με τη θεραπεία που μου είχε γράψει τότε.
Ήδη ένα μήνα μετά είχα καθαρίσει εντελώς.
Δεν έχω αλλάξει τον αφρό καθαρισμού, την ενυδατική μου, το αντηλιακό μου χειμώνα-καλοκαίρι, την αλοιφή για το κοκκίνισμα κτλ. ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ.

Πλέον είναι καθαρό το πρόσωπό μου σε σημείο που κυκλοφορώ χωρίς μεικ απ και δεν με νοιάζει. ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ευαίσθητο όμως, ειδικά τώρα το χειμώνα με την θέρμανση κτλ κοκκινίζω πανευκολά αλλά το ελέγχω.

Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει πμ για να του πω σε ποια δερματολόγο πήγα, μιας και έχει πολύ καλό όνομα στο χώρο και με βοήθησε με μία επίσκεψη μόνο.
 

Μαρκελλακι

Νεοφερμένος

Η Μαρκελλακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ένα χρόνο μετά ακριβώς, μπορώ να πω ότι η δερματολόγος που είχα πάει με βοήθησε άπειρα με τη θεραπεία που μου είχε γράψει τότε.
Ήδη ένα μήνα μετά είχα καθαρίσει εντελώς.
Δεν έχω αλλάξει τον αφρό καθαρισμού, την ενυδατική μου, το αντηλιακό μου χειμώνα-καλοκαίρι, την αλοιφή για το κοκκίνισμα κτλ. ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΕΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ.

Πλέον είναι καθαρό το πρόσωπό μου σε σημείο που κυκλοφορώ χωρίς μεικ απ και δεν με νοιάζει. ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ευαίσθητο όμως, ειδικά τώρα το χειμώνα με την θέρμανση κτλ κοκκινίζω πανευκολά αλλά το ελέγχω.

Όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει πμ για να του πω σε ποια δερματολόγο πήγα, μιας και έχει πολύ καλό όνομα στο χώρο και με βοήθησε με μία επίσκεψη μόνο.

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με τη ροδοχρους ακμή και δεν έχω δει καμία βελτίωση. Θα ήθελα να μου πεις σε ποια δερματολόγο πήγες. Ευχαριστώ πολύ.
 

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με τη ροδοχρους ακμή και δεν έχω δει καμία βελτίωση. Θα ήθελα να μου πεις σε ποια δερματολόγο πήγες. Ευχαριστώ πολύ.


Σορρυ για τη καθυστερηση , σου έχω απαντησει σε προσωπικο μνμ ^^
 

Cleo2020

Νεοφερμένος

Η Cleo2020 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ο δερματολόγος που μου διέγνωσε ότι έχω ροδόχρους ακμή τύπου β μου είπε την τελευταία φορά ότι με το νέο έτος ίσως έρθει και στην Ελλάδα η κρέμα soolantra. Την έχω βρει μόνο σε Αγγλία και Γερμανία μέσω γνωστών που έρχονται για διακοπές. Δε γίνεται όμως έτσι. Ξέρετε εσείς αν όντως υπάρχει τρόπος να την προμυθεύομαι μόνη μου από Ελλάδα???
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Θα είναι καλή αυτή η soolantra;
Εγώ δεν βάζω τίποτα στη ροδόχρους μου εδώ και 1+ χρόνο. Έχω μια robaz αλλά δεν την εμπιστεύομαι, χειρότερα με κάνει...
 

Cleo2020

Νεοφερμένος

Η Cleo2020 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχω βάλει αρκετές κρέμες και την robaz. Καμία δεν ήταν τόσο αποτελεσματική όσο η soolantra. Την έχω δοκιμάσει αλλά δύσκολα την βρίσκω. Μια μου την έφερε η ξαδέρφη μου από Αγγλία, μια η αδερφή μου από Γαλλία και μια ένας φίλος από Γερμανία. Γενικά μόνο έτσι αλλά δε γίνεται κάθε φορά να δω ποιος γνωστός θα ταξιδέψει να τον αγγαρεψω . Όμως σε εμένα δούλεψε. Έχω πάρει και χάπια oracea αλλά δεν θα ήθελα να παίρνω τόσο συχνά και γι'αυτό την ψάχνω απεγνωσμένα.
 

Μαρκελλακι

Νεοφερμένος

Η Μαρκελλακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κι εγώ για τη soolantra ενδιαφέρομαι. Αν ξέρει κάποιος γιατρό ή φαρμακείο για να την προμηθευτουμε ας ενημερώσει.
 

Cleo2020

Νεοφερμένος

Η Cleo2020 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χτες ξαναρώτησα για πολλοστή φορά σε διαφορετικά φαρμακεία της πόλης που μένω για την soolantra. Δεν υπάρχει και δεν υπάρχει και κανένα άλλο σκεύασμα στην ελληνική αγορά φαρμάκων με την ουσία ιβερμικτινη που περιέχει η κρέμα αυτή. Η εταιρεία άραγε γιατί δεν την εισάγει στην Ελλάδα ενώ την στέλνει σε τόσες άλλες χώρες της ΕΕ? Έχω στείλει μέιλ μέχρι και στα κεντρικά της galderma στην Ελβετία αλλά δεν έχουν απαντήσει.....
 

Teria

Νεοφερμένος

Η Teria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα και απο μένα. Διάβασα προσεκτικά όσα γράφετε για τη ροδοχρου νόσο. Πολύ πρόσφατα έμαθα οτι έχω κι εγώ και προσπαθω με τη βοήθεια του δερματολόγου να την αντιμετωπίσω... ομολογώ οτι αποθαρρύνθηκα αρκετά απο αυτά που διαβάζω! Με την έννοια οτι εσείς που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία λέτε οτι σωτηρία δεν υπάρχει!
Θα ήθελα να ρωτήσω... το κοκκίνισμα στα μάγουλα και στη μύτη και το αίσθημα της καυσου ειναι το ένα κομμάτι, ενώ τα κατά τόπους κόκκινα ανάγλυφα, σα σπυράκια στα μάγουλα το δεύτερο. Το μεν πρώτο γιατί δε μπορεί να αντιμετωπιστεί με λέιζερ που πολλοί διαφημίζουν? Και το δεύτερο με τοπικά σκευάσματα ή αντιβιοτικά ή αντιβιοτικά απο το στόμα?
Θέλω να πω μετά απο αυτά δεν θα υπάρξει βελτίωση??
Όπως καταλαβαίνετε αδύνατο να παραδεχτώ οτι δεν θα ξεμπέρδεψε με τον έναν ή τον άλλο τροπο...
Θα ήθελα τις απόψεις σας παρακαλώ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top