Λεμονόπιτα με αμαρέτο

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Μωρέ το έλαβα, αλλά επειδή ο φούρνος μας είναι πολύ δυνατός, πάντα σε όλες τις συνταγές τον βάζω λίγο πιο χαμηλά. Μακάρι να έφταιξε αυτό, διότι στην επόμενη (που θα έχω τάρτα και αμαρέτο :yahoo: ) θα γίνει μούρλια!

Για πες, πότε στεγνώνει η μαρέγκα και πώς το αποφεύγουμε αυτό;
ΝΟμιζω οτι φταιει ο αερας η μαρεγκα εχει ειδη κλεισει μεσα της αερα οταν την χτυπας και για αυτο θελει μαλακες κινησεις μετα το χτυπημα για να μην κατσει αν το ειχες βαλει στο πανω κατω θα ηταν καλυτερα νομιζω δεν περνω κι ορκο η Ηρω στον αερα την ειχε ψησει? Σαββατοκυριακο που καθομαι θα δοκιμασω να την κανω για να δουμε τι θα καταφερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Για πες, πότε στεγνώνει η μαρέγκα και πώς το αποφεύγουμε αυτό;

Δεν είμαι και ο Παρλιάρος, :P...... αλλά η μαρέγκα, απ' όσο ξέρω, θέλει κάψιμο με φλόγιστρο ή λίγο στο γκριλ, "να αρπάξει" λίγο πάνω-πάνω. Γι' αυτό και μου έκανε εντύπωση, που η Ηρώ το βάζει απλά στο φούρνο.
Τώρα, υποθέτω ότι συνέβη το εξής:
Η μεν Ηρώ ψήνει λιγότερη ώρα σε πολύ δυνατή θερμοκρασία, έτσι "τσιμπάει" εξωτερικά η μαρέγκα, αλλά δεν προλαβαίνει να "πάρει" μέσα και της πετυχαίνει.
Εσύ από την άλλη είχες χαμηλότερη θερμοκρασία και σχεδόν διπλάσιο χρόνο, μάλλον λοιπόν αυτό άρχισε να ψήνεται εσωτερικά και σου τσίχλιασε. Ότι γίνεται δηλαδή και με το σουφλέ, αν το ψήσεις παραπάνω, που γίνεται σαν λασπωμένο κέηκ και παύει να είναι πια αυτό το γνωστό τραγανό κεκάκι με το λιωμένο (σλουρπ) πυρήνα.

Υ.Γ.: Και προτίμησε αντιστάσεις, όχι αέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αν δεν θέλουμε να βάλουμε μαρέγκα, τι άλλο μπορούμε να βάλουμε; Είδα που είπατε για σαντιγύ, αλλά θα ψήσουμε την σαντιγύ;;; :worry:

Και αν δεν έχουμε φούρνο με αντιστάσεις αλλά μόνο αέρα, στο τέλος την βάζουμε σε χαμηλότερους βαθμούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Α ναι, ξέχασα να σας πω: Η μάνα μου ρώτησε στην Αθήνα το Μιχάλη (πασίγνωστος για τα γλυκά του στην Κηφισιά, αν έχετε φάει γλυκό του, θα τον ξέρετε) ο οποίος είναι παιδικός της φίλος, και της είπε πως η μαρέγκα δεν θέλει δυνατή φωτιά. :worry:
Εκείνο το "παιδικός φίλος" το αναφέρω, με τη λογική ότι δεν θα ήθελε να την ξεγελάσει... Τι να πω. Θα το δοκιμάσω κι έτσι και θα σας πω (αλλά θα κάνετε υπομονή, δεν είναι κάτι που το φτιάχνεις κάθε μέρα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Τις προάλλες δοκίμασα για πρώτη φορά λεμονόπιτα και ξετρελάθηκα. Έπειτα δοκίμασα και μία άλλη λεμονόπιτα από ένα άλλο ζαχαροπλαστείο και η μαρέγκα ήταν κάπως...χμμ...πως να το πω..."φαινόταν" πολύ! Σε αντίθεση με την πρώτη, της οποίας η μαρέγκα ήταν τόσο ελαφριά που μπερδευόταν με την κρέμα λεμονιού. Τι θα πρέπει να προσέξω για να πετύχω αυτή την μαρέγκα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Καλημέρα!
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάτι άλλο στη θέση του amaretto?



Για να απαντήσω στην απορία μου, μετά από δοκιμή: Μπορείτε άνετα να χρησιμοποιήσετε και Kahlua.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Καλά η μαρέγκα μεγάλη υπόθεση ε.
Ο αδερφός μου (με βοηθό εμένα:redface:) προσπάθησε 2 φορές να φτιάξει μαρέγκες και δε τα κατάφερε.
Έγιναν κ τις δύο φορές όπως περιέγραψε η Ισι πιο πάνω, σαν σφουγγάρι και τραγανά μόνο απ' έξω.
Τι κάνουμε λάθος; :|
2/2 αποτυχία.

Δε παίζει να υπάρξει 3η φορά. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
SOS

Την φτιάχνω τώρα και η κρέμα δεν πήζει !!! Έχω βάλει και άλλο κορν φλάουρ αλλά τίποτα...τι να κάνω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
SOS

Την φτιάχνω τώρα και η κρέμα δεν πήζει !!! Έχω βάλει και άλλο κορν φλάουρ αλλά τίποτα...τι να κάνω;;;
Άφησε την πάνω στη φωτιά και ανακάτευε συνεχώς να μην σου κολλήσει και ρίξε λίγο παραπάνω κορν φλαουρ και πολύ ανακάτεμα πάνω σε ζεστό μάτι....μόλις κάνει "τρύπες" είναι έτοιμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μόλις πέταξα και την κρέμα και την μαρέγκα. Δεν έπηζε με τίποτα! Μια ώρα τώρα ανακάτευα την κρέμα! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top