• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μικρές ιατρικές γνώσεις

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καλησπερα! Παδια επειδη σε λιγες μερες θα κανω ενα ταξιδι για πολλες ωρες(6-80 με το πουλμαν ξερετε πως να μην με πιανει να θελω να κανω εμετο? Δεν μπορω καθολου την μυρωδιά που εχει το πουλμαν και μετα απο καποιες ωρες μαζι με την ζεστη που ερχεται να τα βγαλω ολα..ποτε δεν εχω κανει εμετο βεβαια αλλα αυτη η αισθηση ειναι οτι χειροτερο υπαρχει.. Ξερετε κανα κολπακι για να ειμαι οκ λοιπον? Συνηθως τρωω 2-3 φρυγανιες πριν φυγω για να μαζεψουν τα υγρα και περνω κανα χαπι-σιρόπι,αλλα καποιες φορες δεν με πιανουν..Εχουν βγει κατι τσιχλες λεει που δεν σε πιανει αυτη η ταση..Ξερετε τπτ αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στερεώνεις μια ασπιρίνη στον αφαλό σου με ζελοτείπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Παδια επειδη σε λιγες μερες θα κανω ενα ταξιδι για πολλες ωρες(6-80 με το πουλμαν ξερετε πως να μην με πιανει να θελω να κανω εμετο?
Πας στο φαρμακείο και ζητάς ΔΡΑΜΑΜΙΝΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως, δραμαμίνη. Αλλά αυτό που συμβαίνει με τη δραμαμίνη είναι ότι πρέπει να την πάρεις πριν το ταξίδι. Αν πρώτα εμφανιστούν τα συμπτώματα της ναυτίας και του εμμέτου, τότε και να το πάρεις το χάπι, δε θα δεις αποτέλεσμα. Συμβουλεύσου και το φύλλο οδηγιών που υπάρχει στη συσκευασία, ιδιαίτερα για να δεις πότε ακριβώς πρέπει να πάρεις το χάπι (μη βαρεθείς να το διαβάσεις).

Κύρια παρενέργεια: πιθανώς να νιώθεις υπνηλία όταν φτάσεις στον προορισμό σου(ή και πιο πριν) και μια γενικότερη καταστολή. Κοινώς, θα κουτουλάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μπορεις να εχεις μαζι σου ενα μανταρινακι ή ενα λεμονακι να ξυνεις να μυριζεις. Επισης τσιχλες μεντας ή μια κολωνια..
Το παθαινω κι εγω οταν δεν οδηγω... Υπομονη... Αυριο που θα οδηγεις εσυ, δε θα σε πιανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Μπορεις να εχεις μαζι σου ενα μανταρινακι ή ενα λεμονακι να ξυνεις να μυριζεις. Επισης τσιχλες μεντας ή μια κολωνια..
Το παθαινω κι εγω οταν δεν οδηγω... Υπομονη... Αυριο που θα οδηγεις εσυ, δε θα σε πιανει...
Με το μανταρίνι πιάνει όντως!Με την κολώνια μπορεί να του ερθει εμετός να μπερδευτεί με τις μυρωδιές του λεωφορείου και να γίνει το κακό!:P
Εγώ κάθομαι συνήθως κάπου στη μέση όχι πολύ μπροστά γιατί θα βλέπεις το δρόμο και όχι πίσω γιατί μυρίζει η μηχανή.Αν μπορείς να εχεις παράθυρο να βλέπεις εξω να ξεχνιεσαι.Την δραμαμινη να την πάρεις καλη είναι!Να εχεις και κανένα ξερό μπισκότο η καραμελες μαζί σου να τρως αν είναι πολλές οι ώρες μέχρι να κάνετε στάση!!Άντε και καλό ταξίδι!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Σε εμένα πιάνουν τα υγρά μαντιλάκια με άρωμα, πχ του Hondos.
Δοκίμασε το αν θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Μπορειτε να μου πειτε τι κανει η δραμανινη ακριβως? Οτι μαλλον θα φερει λιγη υπνηλια το ξερω.. Δυστηχως δεν θα μπορεσω να κατσω παραθυρο αλλα δεν πειραζει παλι θα κοιταω λιγο! Λετε να παρω οποτε μια δραμανινη και να μασαω και μια τσιχλα? Λεμονια και μαντηλακια δεν μου κανουν τιποτα το εχω προσπαθησει αν με πιασει δεν φευγει... Δεν θα πιω καθολου νερο για να ειμαι σιγουρος το πολυ μια γουλια στις στασεις! Αμα φαω μεσα στο πουλμαν τελειωσα αληθεια με πιανει κατευθειαν.. Θα τρωω στεγνα πραγματα στις στασεις ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
travelgum εχεις δοκιμασει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Οχι δε εχω..τι γευση εχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Μπορειτε να μου πειτε τι κανει η δραμανινη ακριβως? Οτι μαλλον θα φερει λιγη υπνηλια το ξερω.. Δυστηχως δεν θα μπορεσω να κατσω παραθυρο αλλα δεν πειραζει παλι θα κοιταω λιγο! Λετε να παρω οποτε μια δραμανινη και να μασαω και μια τσιχλα? Λεμονια και μαντηλακια δεν μου κανουν τιποτα το εχω προσπαθησει αν με πιασει δεν φευγει... Δεν θα πιω καθολου νερο για να ειμαι σιγουρος το πολυ μια γουλια στις στασεις! Αμα φαω μεσα στο πουλμαν τελειωσα αληθεια με πιανει κατευθειαν.. Θα τρωω στεγνα πραγματα στις στασεις ..
Προσωπικά δεν έχω πάρει δραμαμινη αλλά ξέρω απο γνωστούς μου οτι φέρνει λίγη υπνηλία που ειπες και οτι πρεπει να την πάρεις μια ωρα πριν το ταξίδι νομιζω .Τσίχλα η καραμέλα ναι είναι απαραίτητα!Το νερό μην το πιεις κι αμέσως μπεις μέσα μετα...να κανονισεις να το πιεις μόλις κατεβεις στη στάση!Φάε κάτι κρακερς που υπαρχουν σκέτα χωρίς επιπλέον γεύσεις πχ τυρί μήπως ανακατευτεί!Γενικά μην σου γίνει εμμονή ιδέα γιατί παιζει κι αυτό το ρολο του!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Πάντως, πέρα από φάρμακα και γιατροσόφια, αν ταξιδεύεις και έχεις δίπλα σου την "κατάλληλη" παρέα, δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Όλα στο μυαλό είναι και ο εγκέφαλός σου θα έχει να ασχοληθεί με πολύ πιο σοβαρά και ωραία πράγματα από εμετούς και άλλες αηδίες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ! :)

Μήπως γνωρίζετε τον καθετήρα σίτισης Λεβάιν ή αλλιώς ρινογαστρικό σωλήνα ;
Έχει τύχει να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την τοποθέτηση του λεβάιν σε κάποιον ηλικιωμένο συγγενή σας ή έχετε ακούσει από γνωστούς/-ές σας τέτοιες περιπτώσεις; Δηλαδή σίτισης με σωληνάκι που τοποθετείται στη μύτη ; Είναι προτιμότερη η γαστροστομία;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ! :)

Μήπως γνωρίζετε τον καθετήρα σίτισης Λεβάιν ή αλλιώς ρινογαστρικό σωλήνα ;
Έχει τύχει να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την τοποθέτηση του λεβάιν σε κάποιον ηλικιωμένο συγγενή σας ή έχετε ακούσει από γνωστούς/-ές σας τέτοιες περιπτώσεις; Δηλαδή σίτισης με σωληνάκι που τοποθετείται στη μύτη ; Είναι προτιμότερη η γαστροστομία;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις για το συγκεκριμένο θέμα, μόνο μια θεία μου χρειάστηκε κάποτε καθετήρα Λεβάιν αλλά δεν έδωσα εγώ συγκατάθεση, ήμουν μικρή τότε.
Βρήκα κάποια πράγματα στο διαδίκτυο και σου τα βάζω εδώ να πάρεις μια ιδέα. Αν και νομίζω πως μόνο με διασταύρωση από 2-3 διαφορετικούς γιατρούς θα βρεις άκρη για το τι είναι καλύτερο να κάνεις...:hmm:
Τοποθέτηση ρινογαστρικού καθετήρα, Λεβάιν ή γαστροστομία; Γαστρονηστιδοστομία, Γαστροστομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπέρα σας ! :)

Μήπως γνωρίζετε τον καθετήρα σίτισης Λεβάιν ή αλλιώς ρινογαστρικό σωλήνα ;
Έχει τύχει να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την τοποθέτηση του λεβάιν σε κάποιον ηλικιωμένο συγγενή σας ή έχετε ακούσει από γνωστούς/-ές σας τέτοιες περιπτώσεις; Δηλαδή σίτισης με σωληνάκι που τοποθετείται στη μύτη ; Είναι προτιμότερη η γαστροστομία;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Οτιδήποτε περιλαμβάνει την λέξη "-στομία" σημαίνει και μια μικροεπέμβαση, έξτρα κόπος για τον ασθενή μία να του βάλουν την στομία και μία να την βγάλουν όταν περάσει η περίοδος θεραπείας, αλλά σίγουρα είναι πιο διακριτικό και λιγότερο επώδυνο κατά την εφαρμογή.
Για πόσο διάστημα προορίζεται? Μιλάμε για μόνιμη κατάσταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Επειδή έχουμε αρκετούς επίδοξους ιατρούς στο φόρουμ, αν κάποιος γνωρίζει μερικά πράγματα για το Αιγινήτειο, ας μου στείλει ένα ΠΜ που έχω μερικές ερωτήσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας ! :)

Μήπως γνωρίζετε τον καθετήρα σίτισης Λεβάιν ή αλλιώς ρινογαστρικό σωλήνα ;
Έχει τύχει να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την τοποθέτηση του λεβάιν σε κάποιον ηλικιωμένο συγγενή σας ή έχετε ακούσει από γνωστούς/-ές σας τέτοιες περιπτώσεις; Δηλαδή σίτισης με σωληνάκι που τοποθετείται στη μύτη ; Είναι προτιμότερη η γαστροστομία;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Γαστροστομία σημαίνει χειρουργική επέμβαση. Θα γίνει μια "τρύπα" στο δέρμα της κοιλιάς, η οποία θα επικοινωνεί με το στομάχι, και από εκεί θα σιτίζεται ο άρρωστος.

Σε κάθε μέθοδο υπάρχουν ενδείξεις και αντενδείξεις. Η ερώτηση "είναι προτιμότερη..." είναι αδόκιμη, καθώς η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Ο γιατρός υποτίθεται ότι πρέπει να εξηγήσει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της κάθε μεθόδου και να προτείνει ποια μέθοδος είναι καλύτερη κατά τη γνώμη του. Σαν μια γενική εικόνα, συνήθως προτιμώνται οι λιγότερο επεμβατικές μέθοδοι και επί αποτυχίας τους οι πιο επεμβατικές, με εξαιρέσεις πάντα (και όχι λίγες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πως επηρεάζουν τα κορτιζονούχα σκευάσματα την άμυνα του οργανισμού;



Η κορτιζόνη αυξάνει τα πολυμορφοπύρηνα όμως επειδή δεν προάγει την έκκριση κυτταροκινών αυτά είναι ανενεργά. Οπότε αν βλέπουμε την γενική κάποιου με ψηλά πολυμορφοπύρηνα και έχει σημάδια Cushing υποψιαζόμαστε (Μήπως παίρνετε κορτιζόνη;)


Έχουμε μείωση των λεμφοκυττάρων (οπότε έχουμε συρρίκνωση στους λεμφαδένες και στον σπλήνα.

Οι ασθενείς βρίσκονται σε μεγαλύτερο κίνδυνο ανάπτυξης λοίμωξης σε σχέση με αυτούς που δεν παίρνουν και το χειρότερο είναι ότι εκδηλώνονται ύπουλα χωρίς πυρετό και σημάδια φλεγμονής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μια γυναίκα 40 ετων μας παρουσιάζεται πυρετό και άγλος στο πρόσθιο τμήμα του τραχήλου . Δεν είχε τρόμο ούτε απώλεια του βάρους.


Ο θυρεοειδής της κατα την φυσική εξέταση ήταν ευαίσθητος και ελαφρώς διογκωμένος κατά την ακραση δεν ακούμε φύσημα.

Εργαστηριακά ΤSH χαμηλή και Τ3 , Τ4 αυξημένες. Κάνουμε σπινθηρογράφημα που δείχνει ελαττωμένη πρόσληψη ραδιοφαρμάκου στην περιοχή. Αντι-ΤPO αντισώματα αρνητικά.

Τι έχει η ασθενης ;
Θα χορηγούσατε Μεθιμαζόλη;

Απάντηση
Με το ιστορικό οδηγούμαστε σε υποξεια θυρεοείδιτιδα (θυρεοτοξική φάση) . Δεν έχει νόημα να χορηγήσουμε μεθιμαζόλη γιατί οι αυξημένες Τ3, Τ4 δεν οφείλονται σε υπερλειρουργία των ενζύμων αλλα σε καταστροφή των θυλακοειδών


Θα δώσω πρενδιζόνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.


Δεν πρέπει να δίνουμε τετρακυκλίνες στα παιδιά κάτω των 8 ετών γιατί εναποθέτονται στα οστά και δόντια και δημιουργούν αισθητικό πρόβλημα στα δόντια όπως φαίνεται στην εικόνα πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top