Mac vs PC

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Μα ναι, γιατί ο σκοπός ενός ενός σέρβερ μερικών χιλιάδων δολλαρίων όπως είναι το Mac pro είναι να είναι μικρό, πρακτικό και να μεταφέρεται εύκολα.

Να φανταστώ και ο λόγος που τα imac είναι έτσι όπως είναι είναι για να τα τυλίγεις με αφρολέξ στo πι και φι και να τα κουβαλάς εύκολα και γρήγορα ε; :P
Το mac pro είναι για αυτούς που θέλουν έναν υπολογιστή μεγάλη ισχύ, δεν απευθύνονται για τον απλό κόσμo.

Βασικα ειχα δει πριν κανα χρονο ενα βιντεακι που ελεγε πως το mac pro που ειναι τοσο μικρο εχει απιστευτο value for money καθως δεν μπορεις να πετυχεις τις ιδιες επιδοσεις με τα ιδια λεφτα(μπορεις ομως να εστιασεις εκει που θες εσυ) αν φτιαξεις μονος σου. Αν σκεφτεις πως μπορεις και να το μεταφερεις αποτελει φοβερη high end επιλογη.
Μπορείς να φτιάξεις έναν συμβατικό υπολογιστής με καλύτερα χαρακτηριστικά με αυτή την αξία αλλά με τέτοιο βάρος και μέγεθος όχι.



Γενικά η αξία των mac είναι το λειτουργικό. Αν δεν είστε χρήστες mac και βλέπετε το λειτουργικό από τα public και το πλαίσιο δεν θα το εκτιμήσετε. Την αξία τη καταλαβαίνεις ο χρήστης mac αν μετά από καιρό επιστρεψει σε windows ή linux περιβάλλον.


Αυτή τη στιγμή γράφω με έναν mackbook 2009 mid intel core duo (τον πήρα με 300 ευρώ πριν 2 χρόνια μεταχειρισμένο), με μνήμη 4gb DDR2 και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου. Επειδή έχω συνηθίσει με τον imac του 2011mid με 12gb ram μου φαίνεται πιο αργό στις λειτουργίες του αλλά δεν έχεις την αίσθηση ότι το σύστημα παγώνει. π.χ. ανοίγω ένα project xcode εμφανίζει τη μπάρα που φορτώνει. Παράλληλα μπορώ να σερφάρω στο safari χωρίς να καταλαβαίνω ότι κάτι φορτώνει στο προσκήνιο. Στα windows αν κάνεις κάτι αντίστοιχο έχεις τη αίσηθηση ότι κολά όλο το σύστημα. Η κάθε εφαρμογή έχει τη δικιά της θέση στη μνήμη και η μία λειτουργεί ασύγχρονα με την άλλη.

Σκεφτείτε ότι στο macbook έχω τη δυνατότητα να του βάλω ακόμα ssd και να γίνει 2 φορές πιο γρήγορος σύμφωνα με forums (κάτι το οποίο θα το κάνω) και επιπλέον 8gb ram που μαζί με τον ssd θα κάνουν το macbook 5 φορές πιο γρήγορο (αυτό δεν θα το κάτω γιατί οι 4αρες DDR2 είναι ακριβές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή γράφω με έναν mackbook 2009 mid intel core duo (τον πήρα με 300 ευρώ πριν 2 χρόνια μεταχειρισμένο), με μνήμη 4gb DDR2 και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου. Επειδή έχω συνηθίσει με τον imac του 2011mid με 12gb ram μου φαίνεται πιο αργό στις λειτουργίες του αλλά δεν έχεις την αίσθηση ότι το σύστημα παγώνει. π.χ. ανοίγω ένα project xcode εμφανίζει τη μπάρα που φορτώνει. Παράλληλα μπορώ να σερφάρω στο safari χωρίς να καταλαβαίνω ότι κάτι φορτώνει στο προσκήνιο. Στα windows αν κάνεις κάτι αντίστοιχο έχεις τη αίσηθηση ότι κολά όλο το σύστημα. Η κάθε εφαρμογή έχει τη δικιά της θέση στη μνήμη και η μία λειτουργεί ασύγχρονα με την άλλη.

Σκεφτείτε ότι στο macbook έχω τη δυνατότητα να του βάλω ακόμα ssd και να γίνει 2 φορές πιο γρήγορος σύμφωνα με forums (κάτι το οποίο θα το κάνω) και επιπλέον 8gb ram που μαζί με τον ssd θα κάνουν το macbook 5 φορές πιο γρήγορο (αυτό δεν θα το κάτω γιατί οι 4αρες DDR2 είναι ακριβές).

Και εγω εχω toshiba του 2009 που ακομα τρεχει καλα και δεν τρωει κολληματα και μαλιστα με 3GB ram και core duo (benchmark score στον επεξεργαστη εχει γυρω στο 1300). Προσφατα του εβαλα SSD και windows 10 (ετρεχε 7, αναβαθμισμενα απο vista) και ειναι σαν καινουριο. Εχεις μεινει στην εποχη των windows Me και νομιζεις οτι ολα τα windows systems σερνονται και θελουν ανασυγκροτηση και φορματ καθε εξαμηνο. Το thinkpad μου το εχω 3+ χρονια και δεν εχω κανει ουτε ενα φορματ, ουτε μια ανασυγκροτηση δισκων, ουτε ενα καθαρισμα αρχειων και παει ακομα σφαιρα οπως την ημερα που το παρελαβα. Με την προσφατη αναβαθμιση στα 10 pro παει ακομα πιο γρηγορα σε σχεση με πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδιά δεν μπορώ να ακούω βλακείες. Κοιτάξτε τις διαστάσεις του και το βάρος mac pro. Άνετα το βάζεις σε μια τσάντα και το μεταφέρεις όπου θες. Ιδανικό αν οι βάσεις σου είναι παραπάνω από μια.
Κι ένας δονητής κουβαλιέται εύκολα σε τσάντα, αλλά δεν αγοράζεις δονητή γι' αυτόν τον λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Κι ένας δονητής κουβαλιέται εύκολα σε τσάντα, αλλά δεν αγοράζεις δονητή γι' αυτόν τον λόγο.
Για κάποιους μπορεί να είναι βολικό το μικρό βάρος και μέγεθος ένος desktop υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Για να καταλάβετε τι σημαίνει apple δείτε αυτό https://support.apple.com/en-us/HT203787

Πείτε μου μια άλλη εταιρεία κατασεκευής υπλογιστών που να το κάνει αυτό για ένα μηχάνημα πενταετίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Για να καταλάβετε τι σημαίνει apple δείτε αυτό https://support.apple.com/en-us/HT203787

Πείτε μου μια άλλη εταιρεία κατασεκευής υπλογιστών που να το κάνει αυτό για ένα μηχάνημα πενταετίας.
lenovo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δίνεις ένα κάρο λεφτά για ένα μηχάνημα το οποίο δεν τα κάνει και όλα.
Με τα ίδια λεφτά πέρνεις ένα PC πύραυλο που κάνει παπάδες.

Το ίδιο ισχύει και για το iPhones. Πεταμένα λεφτά, μόνο και μόνο για μαγκιά. Το LG μου είναι πιο γρήγορο είναι.

Mac θα πάρεις για συγκεκριμένη δουλειά, αλλιώς δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δίνεις ένα κάρο λεφτά για ένα μηχάνημα το οποίο δεν τα κάνει και όλα.
Ποιος νοιάζεται αν τα κάνει όλα; It's shiny!!!!!!!!!

Δείξε μου ένα άλλο μηχάνημα, που είναι τόσο shiny. Ξέρεις καμιά άλλη φλότσα που να πουλάει τόσο πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δίνεις ένα κάρο λεφτά για ένα μηχάνημα το οποίο δεν τα κάνει και όλα.

Ha! Είμαι σίγουρη ότι αυτό δεν το κάνουν τα άλλα μηχανήματα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
unboxing ενός iMac.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ένα τέλειο mac για τέλειο browsing και facebook :) Σε τιμή ευκαιρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ένα τέλειο mac για τέλειο browsing και facebook :) Σε τιμή ευκαιρίας.
Εγώ δεν βλέπω ένα mac. Εγώ βλέπω μία συλλογή με 128 card games.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ένα τέλειο mac για τέλειο browsing και facebook :) Σε τιμή ευκαιρίας.

Ο ιmac και γενικά τα macbook μπορούν να εκτελέσουν βαριές εργασίες. Γι' αυτά που προσφέρει το κόστος του δεν είναι χαμηλό σε σύγκριση με ένα pc.

Απλώς οι haters κοιτάτε μόνο το κόστος αγοράς και αγνοείτε το κόστος χρήσης. Όταν λέω κόστος χρήστης δεν εννοώ μόνο τις αναβαθμίσεις λειτουργικού που η apple τα δίνει δωρεάν αλλά κυρίως το κόστος λειτουργίας δηλαδή το ρεύμα που καταναλώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
To έχω εδώ και καιρό απορία και ικανοποιητική απάντηση μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει.

Ποιοι οι λόγοι που όλοι (σχεδόν) οι καθηγητές -ακόμη κι αυτοί που φαίνονται άσχετοι από υπολογιστές- αλλά και οι περισσότεροι (μετά)διδακτορικοί έχουν macbook?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
To έχω εδώ και καιρό απορία και ικανοποιητική απάντηση μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει.

Ποιοι οι λόγοι που όλοι (σχεδόν) οι καθηγητές -ακόμη κι αυτοί που φαίνονται άσχετοι από υπολογιστές- αλλά και οι περισσότεροι (μετά)διδακτορικοί έχουν macbook?

γιατι νομιζουν πως βρισκονται στο ucla και στο yale:P. Νομιζω πως ειναι πιο πολυ ενα συμβολο στατους αλλα το χρησιμποποιουν και γιατι ειναι πιο intuitive σαν os + οτι πολλα προγραμμα πανεπιστημιου τρεχουν απροβληματιστα σε μακ.

Αλλα κυριως το κανουν για μοστρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
To έχω εδώ και καιρό απορία και ικανοποιητική απάντηση μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει.

Ποιοι οι λόγοι που όλοι (σχεδόν) οι καθηγητές -ακόμη κι αυτοί που φαίνονται άσχετοι από υπολογιστές- αλλά και οι περισσότεροι (μετά)διδακτορικοί έχουν macbook?

εμπειρία χρήσης και αξιοπιστία. Παρόλα τα αρνητικά τους αντικειμενικά σε αυτά τα 2 είναι ακόμη πάνω απ' τον ανταγωνισμό.

και οι καθηγητές γενικά μη φανταστείς πως ξέρουν και πολλά πράγματα από pc αν εξαιρέσεις τίποτα καμμένους IT guys δηλαδή. Σιγά μη δώσει δεκάρα ο καθηγητής που άντε να χρησιμοποιεί το pc του για 2 σουίτες και ένα latex editor, αν είναι value4money, αν σηκώνει κατσαβίδιασμα ή αν έχει κλειδωμένο software.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
To έχω εδώ και καιρό απορία και ικανοποιητική απάντηση μέχρι στιγμής δεν έχω πάρει.

Ποιοι οι λόγοι που όλοι (σχεδόν) οι καθηγητές -ακόμη κι αυτοί που φαίνονται άσχετοι από υπολογιστές- αλλά και οι περισσότεροι (μετά)διδακτορικοί έχουν macbook?

Το macbook είναι ευκολότερο στην χρήση, βάλε και το ότι το σηματάκι του δαγκωμένου μήλου σε οποιαδήποτε συσκευή τους είναι μεγάλο αβαντάζ κύρους και μόστρας :P

Στο άλλο θέμα για τα κινητά ρώτα και γιατί οι περισσότεροι έχουν iPhone, νομίζω ίδια είναι η απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
γιατι νομιζουν πως βρισκονται στο ucla και στο yale:P. Νομιζω πως ειναι πιο πολυ ενα συμβολο στατους αλλα το χρησιμποποιουν και γιατι ειναι πιο intuitive σαν os + οτι πολλα προγραμμα πανεπιστημιου τρεχουν απροβληματιστα σε μακ.

Αλλα κυριως το κανουν για μοστρα

Γιατι αυτοι στο Ucla και το Yale τι παραπανω κανουν που χρειαζεται απαραιτητα το macbook?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Απλά βρέθηκα πρόσφατα σε περιβάλλον με φοιτητές από διάφορα μέρη και ήταν ΟΛΟΙ στη σειρά με τα macbook! Σίγουρα βολεύουν και από όσο ξέρω η μπαταρία μπορεί να διαρκεί και ολόκληρη μέρα, αλλά 'ντάξει και η μόστρα είναι μόστρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top