Πηγαίνετε στο γυμναστήριο;

Εσείς επισκέπτεστε ποτέ το Γυμναστήριο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 202)
  • Ναι (συστηματικά)

    Ψήφοι: 77 38.1%
  • Ναι (κάπου κάπου)

    Ψήφοι: 47 23.3%
  • Όχι (ούτε περνάω απ' έξω)

    Ψήφοι: 77 38.1%
  • Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 1 0.5%

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει. Γιατι οταν εγω γράφω οτι θα τους πετούσα στη θάλασσα και ο άλλος την πέφτει σε μενα αντι να πει ναι ρε φιλε καλα θα εκανες και εγω αν ήμουν εκει και σε έβλεπα θα χωνομουν παρα αρχισαμε πάλι τις ουδετεροτητες σε στυλ και μη κανεις το μάγκα στο δρομο και το ενα και το άλλο εκανα εγω το μάγκα; εγω θα πηγαινα να βοηθησω κάποιον που δέχεται τέτοια άσχημη επιθεση. Αυτο το λάθος στο συλλογισμο γιατι δεν το επισημανες; ο λογος που γυμναζομαστε αδερφε ειναι ΚΑΙ αυτος να μπορέσεις κάποια στιγμή να αμυνθεις αν χρειαστει και πάντα μέσα στα πλαισια της νομιμοτητας.


Έλα οποιος θέλει μια μέρα να κάνουμε σάκο και στο καπάκι κατα τη διάρκεια κάμψεις και μετά ξανα και σάκο να δουμε ποιος κάνει προπονηση 15χρονου κοριτσιου. Αλλα κάποιοι κρινουν χωρις να ξέρουν αυτο δεν ειναι λάθος συλλογισμος; αυτο δεν θα το επισημάνεις;

Ποιους θα πετούσες στη θάλασσα? Έχω χάσει επισόδεια?

Ο epote δεν έκανε λάθος συλλογισμό, απλά σου έκανε trash talking πράγμα που με διασκεδάζει αφάνταστα και το κάνω κι εγώ αρκετές φορές. :D Μην κολλάς.

Δεν ειναι καθολου επικινδυνη. Εφοσον δεν έχω κάποιον γνωστη διπλα μου που να με επιβλέπει ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ασκησης επιλέγω να μην την κάνω. Γιατι αν στο πάγκο έχεις να προσέξεις 2 πράγματα ενω εισαι ανάσκελα σε αυτη την άσκηση έχεις να προσέξεις 10. Επιλογη μου λοιπον να μην την κάνω.

To να λες σε κάποιον να μην μάθει να κάνει deadlift γιατί θα σπάσει η μέση του, ενώ αποτελεί την πιο φυσική κίνηση που έκανε ο άνθρωπος από την αρχή της πλάσης μαζί με το squat, αλλά να κάνει κοπηλατική με 10κιλα για να προφυλαχτεί από τραυματισμούς είναι επικύνδινο καθώς η κοπηλατική δεν θα τον προφυλάξει από τραυματισμούς στον πραγματικό κόσμο όπως το να σηκώσει ένα βαρύ έπιπλο... δηλαδή να κάνει deadlift. Γι αυτό είναι επικύνδινη η άποψη, όχι το deadlift.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Δεν του ειπα να μην κάνει dead lift του ειπα να μην κάνει ΧΩΡΙΣ επιβλεψη. Δεν προτεινα πουθενά εδω ποσα κιλά να κάνει ο καθενας ειδες πουθενα προταση για 10 κιλά κωπηλατικής; τα βαριά επιπλα τα σηκωνουν αυτοι που κάνουν μετακομισεις εμενα δεν θα μου χρειαζοτανε κάπου και στη μετακομιση δεν σηκωσα τιποτε απο αυτά. Απλά πληρωσα άτομα να την κάνουνε.

Τελοςπαντων για να μην αναλωνομαστε τσάμπα προσωπικά θεωρω άτοπο να υποτιμάει κάποιος κάποιον που τουλάχιστον σωματικά δεν έχει φτάσει στο επιπεδο του. Ουτε κατα διάνοια ειναι αστειο για μένα πάντα. Αυτά κάντε οτι προπονηση θέλετε προσωπικά στηριζω αυτην που δειχνει ο παναγιώτης με τα τατουάζ.


Δεν γουσταρω τα trash talking. Οποτε οποιος έχει σκοπο να κάνει κουβεντα μαζι μου θα γράφει με σεβασμο. Θα ειμαστε ευγενεις άπαντες εδω μέσα. Το γραφω στα ισια για να μην προκυψουν παρεξηγησεις. ;)

Και αφου δεν σ αρεσει ο αναβολιασμενος οπως τον λές με τα τατουαζ βρηκα και εναν χωρις τατουαζ.




Κοιτα λιγο τι λεει στο 5 και 16'

"Επειδη κάποιοι εισαστε γατάκια, θα πειτε ελα ρε σκληροπυρηνικε σιγα με 100 κιλα κάνεις κάθισμα;; ναι κανω με 100 κιλα ομως κάνω αργά και κάθομαι βαθειά."

"Τι κιλα ειναι αυτα που σηκωνεις ρε θηριο...."

ναι αυτο ομως δεν ειναι καθισμα αλλα προσπαθω να κοροϊδεψω τον εαυτο μου και με ενδιαφέρει μονο ο εγωϊσμος μου.

Και αυτος λάθος ειναι; 2 άτομα γυμνασμένα οσο δεν πάει και λένε το ιδιο πράγμα ο ΄΄ενας έχει κατεβει και σε αγωνες και θεωρεις δηλάδη οτι τα λένε λάθος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και αφου δεν σ αρεσει ο αναβολιασμενος οπως τον λές με τα τατουαζ βρηκα και εναν χωρις τατουαζ.




Κοιτα λιγο τι λεει στο 5 και 16'

"Επειδη κάποιοι εισαστε γατάκια, θα πειτε ελα ρε σκληροπυρηνικε σιγα με 100 κιλα κάνεις κάθισμα;; ναι κανω με 100 κιλα ομως κάνω αργά και κάθομαι βαθειά."

"Τι κιλα ειναι αυτα που σηκωνεις ρε θηριο...."

ναι αυτο ομως δεν ειναι καθισμα αλλα προσπαθω να κοροϊδεψω τον εαυτο μου και με ενδιαφέρει μονο ο εγωϊσμος μου.

Και αυτος λάθος ειναι; 2 άτομα γυμνασμένα οσο δεν πάει και λένε το ιδιο πράγμα ο ΄΄ενας έχει κατεβει και σε αγωνες και θεωρεις δηλάδη οτι τα λένε λάθος ;


Πρώτον 100 κιλά squat έκανα εγώ μετά από τρεις μήνες γυμναστήριο ξεκινώντας από τελείως αγύμναστος, οπότε όχι δεν θεωρώ αυτό που κάνει ο τύπος εντυπωσιακό και όντως τα κιλά που βάζει είναι πολύ λίγα. 100 κιλά squat να φανταστείς κάνει μια φίλη μου που παίζει ερασιτεχνικό μπάσκετ. Είναι γυναικείο νούμερο.

Δεύτερον αυτός δεν κάνει ass to grass squat, κάνει απλά κανονικό squat. Ass to grass είναι όταν φτάνεις ο δικέφαλος του ποδιού σου να ακουμπάει στη γάμπα. Επίσης δεν κάνει αργό squat, κάνει κανονικό squat. Το ότι χρησιμοποιεί λάθος τις ορολογίες αυτές δηλώνει αφενός πως δεν ξέρει απολύτως για το τι πράγμα μιλάει και αφετέρου σε τι ακροατήριο απευθύνεται.

Τρίτον το form του δεν είναι το καλύτερο και κάνει το λάθος πως αντί να ξεκινάει την κίνηση του ανεβάσματος από την λεκάνη, την ξεκινά από το στήθος. Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που τον πονάει η μέση, αν και δεν νομίζω πως είναι από τα squats.

Το ότι είναι γυμνασμένοι δεν μου λέει κάτι sorry. Στο γυμναστήριο που πήγαινα έβλεπα κάτι τέρατα να κάνουν ο,τι να ναι και πάλι τέρατα ήταν. Το ότι έχεις φουσκωμένους μύες δεν σημαίνει, ούτε πως είσαι υγιής, ούτε πως έχεις δυνατά κόκαλα, ούτε πως είσαι αθλητικός. Και προσωπικά θεωρώ το γυμναστήριο τελείως χάσιμο χρόνου αν δεν μάθεις να κάνεις τα μεγάλα lifts.


Και ένα σχετικό video περί injuries
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Ο τύπος που έβαλα στο βιντεο ειναι επιπεδα πάνω απο σενα και ο ώμος του ειναι οσο το κεφάλι σου.Απο εμενα φυσικα ειναι "καλυτερος", απο τους αθλητες μου οχι.


Στο βιντεο λέει ξεκάθαρα και δειχνει κιολας οτι μπορεις να προπονηθεις εξισου δυνατά και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ κυριως με λιγα κιλά και μικρά breaks.

Δεν απαντω για εσενα αλλα για ανθρωπους που οντως ενδιαφερονται.

Το σωμα λειτουργει με τρια μεγαλα ενεργειακα μονοπατια:
1) ΑΤP-PC (τριφωσφορική αδενοσίνη/φωσφοκρεατίνη), αυτο διαρκει μεχρι 12 δευτερολεπτα και παραγει περιπου 36kcal/λεπτο το σωμα το χρησημοποιει σε συνθηκες δυναμης.
2) γλυκολυτικο, το οποιο παραγει καπου 16 θερμιδες το λεπτο, και χωριζεται στο γρηγορο και το αργο, ειναι η φαση που το σωμα μεταβολιζει πυροσταφιλικο σε γαλακτικο οξυ (το καψιμο ας πουμε) - ενας κοινος μυθος ειναι οτι η συγγεντρωση του γαλακτικου προκαλει τον πονο, αυτο δεν ισχυει η παραγωγη γαλακτικου γινεται για να αποροφηθουν ελευθερα πρωτονια που ειναι υποπρωιοντα της αλυσιδας μεταφορας ηλεκτρονιων, ο πονος προκαλειτε οταν το σωμα δεν μπορει να παραγει αλλο γαλακτικο και ελευθερα πρωτονια συγκεντρονονται στα κυταρα.
3) οξειδωτικο - αυτο εχει δυο φασεις πρωτα την αργη γλυκολυτικη και μετα την καυση λιπους, παραγει καπου 10 θερμιδες το λεπτο.

Η προπονηση με λιγα κιλα και μικρα διαλειματα (διαλειματικη) εκπαιδευει κυριως το δευτερο ενεργειακο συστημα, κυριως σε επιπεδο ενζυμικης προσαρμογης. Ειναι ενα ειδος προπονησης το οποιο εχει μεγαλη αξια και σιγουρα εχει θεση σε ενα καλο προπονητικο προγραμμα.

Απλα δεν δυναμωνει ουτε ειναι ιδιαιτερα υπερτροφικο.

Και αυτος λάθος ειναι; 2 άτομα γυμνασμένα οσο δεν πάει και λένε το ιδιο πράγμα ο ΄΄ενας έχει κατεβει και σε αγωνες και θεωρεις δηλάδη οτι τα λένε λάθος ;
Κοιταξε να δεις, μετα απο τοσα χρονια στα γυμναστηρια ξεχνανε πως ειναι να μην παιρνεις ενα καρο φαρμακο και να εισαι αρχαριος, ολα αυτα που λενε ωραια και καλα ειναι και δουλευουν ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ, και στα πλαισια προπονησης καθαρα μποντιμπιλντεριστικης, δεν θελουν ολοι να ειναι ετσι, για την ακριβια οι περισοτεροι ανθρωποι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να ειναι ετσι.

Απο οσο καταλαβαινω ουτε εσυ θελεις να εισαι ετσι. Εξου και ο ιδιος ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Άσε μας βρε χάκερ που δεν ξέρει τι λέει και τι κάνει ο Κώστας που έχει κατεβει σε αγώνες και γυμνάζεται τοσα χρονια. Μη γράφουμε αστεια πράγματα. Ο τύπος ειναι άψογος. Πλάκα κανουμε τωρα; ο τύπος ειναι κορυφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sofiii1995

Νεοφερμένος

Η sofiii1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
3 φορές την εβδομάδα από μιάμιση ώρα :pleasantry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Αν βαφτισω την κουζινα γυμναστήριο μετραει;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Ακόμα καλύτερα, το υπνοδωμάτιο. ;) :P
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top