Ποια η γνώμη σας για τη θανατική ποινή;

Είστε υπέρ της θανατικής ποινής ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 242)
  • Ναι

    Ψήφοι: 49 20.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 193 79.8%

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγω πάντως βρίσκω περισσοτερο παρακινδυνευμένο το να δίνεις άδεια σε άτομο το οποίο έχει διαπράξει επανηλημένα βιασμούς ή φόνους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
ρε παιδια μηπως ειναι παρακινδυνευμενες τετοιες εκφρασεις? :hmm:

Το πλασμα δεν το λεώ με την καλή έννοια και κακώς που δεν το διευκρίνησα, απλά έναν τέτοιο.... να τον πω άνθρωπο χάνει λίγο την αξία του.
Απο την άλλη "δημοσιογραφικές" εκφράσεις (κτήνος, δράκος κτλ) δεν μου ταιριάζουν οπότε προσπάθησα να βρώ κάτι ουδέτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εχμ Γιαννη μου... μάλλον το υπόλοιπο του μηνύματος σου σχολίασε η evangelia :P
δλδ αν και κατά πόσο είναι παρακινδυνευμένο να λέμε ότι κάποιος ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ για να σκοτώνει και να βιάζει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
εγω πάντως βρίσκω περισσοτερο παρακινδυνευμένο το να δίνεις άδεια σε άτομο το οποίο έχει διαπράξει επανηλημένα βιασμούς ή φόνους....
πιοιος μιλησε για κατι τετοιο?..:worry:
Παρακινδυνευμενη χαρακτηρισα τη φραση "γεννημενα για φονους"..με το πλασματα δεν εχω κανενα προβλημα..:)
υπαρχουν πλασματα γεννημενα για φονους?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
εχμ Γιαννη μου... μάλλον το υπόλοιπο του μηνύματος σου σχολίασε η evangelia :P
δλδ αν και κατά πόσο είναι παρακινδυνευμένο να λέμε ότι κάποιος ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ για να σκοτώνει και να βιάζει.....
χαχα...ευχαριστω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
πιοιος μιλησε για κατι τετοιο?..:worry:
Παρακινδυνευμενη χαρακτηρισα τη φραση "γεννημενα για φονους"..με το πλασματα δεν εχω κανενα προβλημα..:)
υπαρχουν πλασματα γεννημενα για φονους?:hmm:

Τον Δαγλή τον θυμάσε, Al bundee, οι serial κίλερς δεν είναι γεννημένοι για φόνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πιοιος μιλησε για κατι τετοιο?..:worry:
Παρακινδυνευμενη χαρακτηρισα τη φραση "γεννημενα για φονους"..με το πλασματα δεν εχω κανενα προβλημα..:)
υπαρχουν πλασματα γεννημενα για φονους?:hmm:

κανένας συγκεκριμένα... δική μου σκέψη ήταν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ναι στην θανατικη ποινη υπο προυποθεσειs εαν προκειται για παιδεραστεs Mεγαλεμπορουs ναρκωτικων και μακελαριδεs αυτα τα τερατα πωs να τα σωφρονισηs αλλα και δεν υπαρχη λογοs να ζουν αναμεσα μαs ασε που θα λειτουργησει αποτρεπτικα εστω και για καποιουs που θα εχουν στο μυαλο τουs να προκαλεσουν στο μελλον τετοιου ειδουs ειδεχθη εγκληματα και ετσι καποιοι αθωοι ανθρωποι θα σωθουν απο τα νυχια τουs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κατά.
Όπως διάβασα σε ένα από τα πρώτα ποστς, δεν τιμωρείς τον φόνο με φόνο.
Και κανένας δεν γεννιέται εγκληματίας. Οι μετέπειτα συνθήκες και επιλογές μας κάνουν τον κάθε άνθρωπο ό,τι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
nature over nurture?

Εχουν γινει μελετες που δειχνουν μειωμενα "κυκλοματα" κατανοησης και συμπαθειας σε ορισμενους ανθρωπους.

Δεν νομιζω πως η θανατικη ποινη εξυπηρετει κανεναν και τιποτα ομως...

Παραδειγμα η αμερικη, δεν εχει λιγοτερα εγγληματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioli - Polyanna

Νεοφερμένος

Η Ioli - Polyanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η θεωρία της ανταπόδοσης με κυριότερο εκπρόσωπο τον Κant, δηλώνει ότι το άτομο πρέπει να τιμωρείται με το ίδιο νόμισμα και άρα αν έχει διαπράξει φόνο, πρέπει να τιμωρηθεί με φόνο.
Αφήνουν όμως στην πάντα κάθε ωφελιμιστική προσέγγιση, αφού οι οπαδοί της ανταποδοτικής θεωρίας υποστηρίζουν αναίσχυντα ότι ο φόνος πρέπει να γίνεται καθαρά για εκδικητικούς λόγους και όχι για το ώφελος που θα είχε η θανατική καταδίκη στην υπόλοιπη κοινωνία.
Κανένα επιχείρημα δεν είναι αρκετα ισχυρό για να στηρίξει την θανατική καταδίκη, παρά μόνο η προσπάθεια ορισμένων ηθικών φιλόσοφων να γενικεύσουν και στη συνέχεια να συγκρίνουν τον φόνο ενός εγκληματία με την έκτρωση ή την μη-σύλληψη.
Αν δηλ. θεωρώ λάθος κάτω από όλες τις συνθήκες, το φόνο ενός ανθρώπου, τότε θα έπρεπε να θεωρώ εξίσου λάθος και την έκτρωση αλλά και την εσκεμμένη μη-σύλληψη.
Στη θανατική καταδίκη, όμως, μιλάμε για ένα υπάρχον πρόσωπο και όχι για ένα δυνάμει πρόσωπο και άρα θελημένα ή όχι στις σκέψεις όλων μας, το να σκοτώσουμε ένα άτομο είναι πολύ χειρότερο από την χρήση αντισυλληπτικών μεθόδων, παρόλο που το τελικό αποτέλεσμα και στις δύο περιπτώσεις είναι ένα λιγότερο άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eίμαι κατά της θανατικής ποινής
και νομίζω όσοι είναι υπέρ, πρέπει να καταδικάζονται σε θανατική ποινή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ετσι intolerance will not be tolerated

(south park s6e14)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεοφώτιστος

Νεοφερμένος

Ο Νεοφώτιστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ναι στην θανατικη ποινη υπο προυποθεσειs εαν προκειται για παιδεραστεs Mεγαλεμπορουs ναρκωτικων και μακελαριδεs αυτα τα τερατα πωs να τα σωφρονισηs αλλα και δεν υπαρχη λογοs να ζουν αναμεσα μαs ασε που θα λειτουργησει αποτρεπτικα εστω και για καποιουs που θα εχουν στο μυαλο τουs να προκαλεσουν στο μελλον τετοιου ειδουs ειδεχθη εγκληματα και ετσι καποιοι αθωοι ανθρωποι θα σωθουν απο τα νυχια τουs.

Αναρωτιέμαι πως συμβιβάζεις μέσα σου το εξής παράδοξο: Πως γίνεται να τιμωρείς κάποιον με θάνατο για ένα έγκλημα, την ίδια στιγμή που καταδικάζεις την δολοφονία εν γένει; Δεν γίνεται , αποτελεί αντίφαση και θεμελιωδώς καταρρίπτεται κάθε ανθρωποκεντρικό οικοδόμημα περί σεβασμού της ύπαρξης/ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
κατα φυσικα... δεν εχουμε το δικαιωμα να παρουμε μια ζωη οτιδηποτε και αν εχει κανει...ωστοσο πιστευω οτι στους παιδεραστες θα τους αξιζε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
κατα φυσικα... δεν εχουμε το δικαιωμα να παρουμε μια ζωη οτιδηποτε και αν εχει κανει...ωστοσο πιστευω οτι στους παιδεραστες θα τους αξιζε...

Αν μεταθάνατον αποδεικνυόταν ότι ήταν ψευδείς οι κατηγορίες τότε τι κάνουμε, λέμε στον Άγιο Πέτρο να τον στείλει πίσω ταχυδρομικώς; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Αν μεταθάνατον αποδεικνυόταν ότι ήταν ψευδείς οι κατηγορίες τότε τι κάνουμε, λέμε στον Άγιο Πέτρο να τον στείλει πίσω ταχυδρομικώς; :p
δικιο εχεις δεν ειπα το αντιθετο εγω... δηλωσα οτι ειμαι κατα αν και πιστευω οτι στους παιδεραστες ανεξαρτητως αν τους εχεις κρινει ενοχους ή οχι το δικαστηριο θα τους αξιζε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
'

Υπέρ.

- Για λόγους εκδίκησης. ( βλέπε αλλοδαπό που κατακρεούργησε την φοιτήτρια πέρσι στην Θεσσαλονίκη με 30 μαχαιριές στην είσοδο της πολυκατοικίας )

- Γιατί δεν τους θέλω "μέσα στα πόδια μου", ξανά. ( βλέπε τον "πατέρα" που βίαζε τα παιδιά του επί 20 χρόνια. )

- Γιατί δεν θέλω να ζουν εις βάρος μου, εφ΄ όρου ζωής. ( και μάλιστα να γίνονται και γιατροί!! αφού πρώτα δολοφονούν την γυναίκα τους την κόβουν σε κομματάκια και την πετάνε στα σκουπίδια!! βλέπε Χατζής )


- τα παραδείγματα χαρακτηριστικά, οι αποφάσεις των δικαστηρίων -

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
δικιο εχεις δεν ειπα το αντιθετο εγω... δηλωσα οτι ειμαι κατα αν και πιστευω οτι στους παιδεραστες ανεξαρτητως αν τους εχεις κρινει ενοχους ή οχι το δικαστηριο θα τους αξιζε!
Δηλαδή αν το δικαστήριο κρίνει κάποιον αθώο, εσύ είσαι υπέρ του να τον εκτελέσουμε αν πιστευουμε ότι το δικαστήριο έκανε λάθος?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top