Κώδικας Ντα Βίντσι

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
πείτε εδώ τις απόψεις σας σχετικά με το βιβλίο, είτε το έχετε διαβάσει είτε έχετε ακούσει γιαυτό, είτε τοχετε δει στον κινηματογράφο.
πόσα νομίζετε ότι είναι αλήθεια αν υπάρχει οτιδήποτε το αλήθες; είναι διαφήμηση 'η διφήμηση της εκκλησίας; μήπως πραγματικά δεν έχουμε ανοίξει τα μάτια μας ή απλά κάποιος παίζει εις βάρος όσων πιστεύουν ενα κακόγουστο αστείο;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Η ώρα με αυτό το βιβλίο πέρασε πολύ ευχάριστα, πριν 2 χρόνια που το διάβασα. Αλλά μέχρι εκεί. Και λογοκλοπή πιστεύω ότι έχει γίνει, και διαφώνω με αυτούς που μπερδεύουν την ιστορική αλήθεια με ένα μυθιστόρημα. Το ότι ο Ιησούς ίσως είχε σεξουαλικές επαφές με την Μαγδαληνή, δεν είναι απίθανο καθώς λίγα πράγματα γνωρίζουμε για την ζωή του, ενώ παρόμοια πράγματα για την σχέση Ιησού και Μαγδαληνής με τον Dawn Brown έγραψε και ο Ν. Καζαντζάκης στο αριστούργημά του "Ο Τελευταίος Πειρασμός", αν και από τελείως διαφορετική οπτική γωνία.
Καταλήγοντας, το βλέπω σαν μυθιστόρημα και τίποτα παραπάνω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
το βιβλια ειναι τρομακτικα κακο.

ειναι ενα βιβλιο γραμμενο οπως ειναι το 24 γυρισμενο. Απλοικο, ευπεπτο, χωρις καμια ουσιαστικη εμβαθυνση η επαφη με τους χαρακτηρες.

χαρακτηριστικο το γεγονος οτι οταν το τελειωσα δεν εννοιωθα την "θλιψη" που νοιωθω οταν αποχωριζομαι τον αγαπημενο μου χαρακτηρα απο ενα βιβλιο. Απλα ημουν περιεργος να δω τι γινεται.

αν σε ενδιαφερει η φαινομενολογια των θρησκειων διαβασε το σχετικο βιβλιο του Paul Elliade "Φαινομενολογια των θρησκειων".

αυτα που λεει το davinci δεν ειναι ουτε τα μισα της πραγματικοτητας.

(πχ το ξερεις οτι ο κανιβαλισμος στην ανθρωποτητα ειναι υπαρκτος απο την απαρχη της ανθρωποτητας και οτι ΟΛΟΙ οι χριστιανοι εχουν διατελεσει τελετουργικο κανιβαλισμο?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
το βιβλια ειναι τρομακτικα κακο.

ειναι ενα βιβλιο γραμμενο οπως ειναι το 24 γυρισμενο. Απλοικο, ευπεπτο, χωρις καμια ουσιαστικη εμβαθυνση η επαφη με τους χαρακτηρες.

Το είδος του δλδ αστυνομικο μυθιστόρημα έχει ακριβώς(και πρέπει να έχει) τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις.Η ουσία του είναι να σε κρατά σε εγρηγόρηση, να είναι απλό και ευκολοδιάβαστο.Φυσικά και υπάρχουν αστυνομικά μυθιστορήματα αριστουργήματα, αυτό είναι λιγάκι πάνω του μετρίου με μεγάλα ατού(προσωπική μου άποψη) κάποιες αναφορές σε ζητήματα τέχνης και θρησκείας.Και φυσικά πολύ έξυπνη εμπορική κίνηση ο ντώρος που διμιουργησε λόγω των αντιδράσεων της καθολικής εκκλησίας, μεταξύ μας ήταν και η καλύτερη διαφήμιση του.

Σαν βιβλίο το διάβασα ευχάριστα θεωρώντας το μια αστυνομική ιστορία χωρίς να με κάνει να προβληματιστώ παραπάνω.
Το παραπάνω είναι ακριβώς η λάθος αντιμετώπιση του βιβλίου, δεν γράφτηκε ούτε για να προβληματίσει ούτε για να ξεσκεπάσει κάποια θρησκευτική συνομωσία, απλά πάτησε εκεί για να δώσει έμφαση στην ιστορία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καταπληκτικό καλοκαιρινό ανάγνωσμα, περνάει ευχάριστα την ώρα και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.
Οι αναφορές σε τοποθεσίες είναι πέρα για πέρα αληθινές κι αυτό είναι ένα ατού του βιβλίου το οποίο σε ταξιδεύει σε μέρη που μπορεί να γνωρίζεις για πρώτη φορά.
Τώρα για τα ιστορικά στοιχεία, από τις λίγες ουδέτερες πηγές που μπόρεσα να διαβάσω στο internet, είναι τόσο έξυπνα πλεγμένες οι αλήθειες και το ψέμα, που μάλλον θα μπερδέψει παρά θα διαφωτίσει τον αναγνωστη.
Είναι ένα έτοιμο σενάριο για μεταφορά στον κινηματογράφο και αυτό ακριβώς έγινε. :)
Δε νομίζω πως μπορεί να επιρρεάσει ούτε πιστούς ούτε απίστους και δε θα 'πρεπε να αντιμετωπίζεται έτσι.
Για μένα είναι ότι είπα και στην αρχή: Ένα ευχάριστο καλοκαιρινό αστυνομικό μυθιστόρημα.

Υ.Γ. Το "καταπληκτικό" είναι μια υπερβολή εξίσου έντονη με το "τρομακτικά κακό".
Για μένα ούτε το ένα, ούτε το άλλο είναι αλήθεια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
H λογοτεχνια ηταν κατι που λατρευα απο μικρη ειμαι αρκετα αυστηρη ως προς τα βιβλια που διαβαζω.Το βιβλιο προσπαθησα να το διαβασω αλλα μου φανηκε ανιαρο κι χωρισ κανενα σασπενς κι το βαρεθηκα.Μια περιπετεια ειναι που εχει καποια στοιχεια κι προβληματισμους της θρησκειας μεσα κατα τα αλλα ως προς το υφος την πλοκη ηταν πολυ κατωτερο των προσοκιων μου.Οταν εχεις διαβασει το ονομα του ροδου που εμπλεκει μεσα σοβαρους προβληματισμους θρησκειας κι αριστοτελισμο ο κωδικας Ντα βιντσι δεν μπορεοι να συγκριθει.Ετσι απογοητευτηκα τρομερα κι το αφησα:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
H λογοτεχνια ηταν κατι που λατρευα απο μικρη ειμαι αρκετα αυστηρη ως προς τα βιβλια που διαβαζω.Το βιβλιο προσπαθησα να το διαβασω αλλα μου φανηκε ανιαρο κι χωρισ κανενα σασπενς κι το βαρεθηκα.Μια περιπετεια ειναι που εχει καποια στοιχεια κι προβληματισμους της θρησκειας μεσα κατα τα αλλα ως προς το υφος την πλοκη ηταν πολυ κατωτερο των προσοκιων μου.Οταν εχεις διαβασει το ονομα του ροδου που εμπλεκει μεσα σοβαρους προβληματισμους θρησκειας κι αριστοτελισμο ο κωδικας Ντα βιντσι δεν μπορεοι να συγκριθει.Ετσι απογοητευτηκα τρομερα κι το αφησα:(.


Aυτό ακριβώς προσπαθώ να εξηγήσω.Ότι είναι λάθος να ψάχνεις το κάτι παραπάνω στον κώδικα.Κι επι την ευκαιρία και το όνομα του ρόδου είναι ακόμη ένα μυθιστόρημα με την διαφορά ότι εκτός απο αστυνομικό είναι γραμμένο έτσι ώστε να θυμίσει δοκίμιο και ιδιαίτερα περιγραφικό ώστε να χαρακτηριστεί χρονικό.Και πίστεψε με χρησιμοποιεί ακριβώς τις ίδιες αναφορες με τον κωδικά, η διαφορά είναι ως προς το ύφος του συγγραφέα καθώς ο Έκο κυρίως δοκίμια έγραφε κι όχι μυθιστορήματα(οπότε είναι φυσικό να δίνει μια ιδιαίτερη χροιά σε όλες τις αναφορες του).
Κατα τα άλλα θα διαφωνήσω στο ότι το βιβλίο δεν έχει σασπενς, νομίζω ότι για το είδος του είναι μια χαρά.
Και θα επαναλάβω όσοι το αντιμετωπίσουν σαν κάτι παραπάνω απο μια αστυνομική ιστορία φυσικά και θα απογοητευτούν.

Κι ένα τλτ με αφορμή αυτό που γράφει στην αρχή το χριστινάκι, η λογοτεχνία περιλαμβάνει ποικιλα είδη, μυθιστορήματα,νουβέλες,χρονικά,διηγήματα κ.α. Ακόμη και τα βιβλιαράκια βίπερ λογοτεχνία είναι.Καλο λοιπόν θα ήταν να μην γενικεύουμε λέγοντας μου αρέσει η λογοτεχνία, αλλά μου αρέσει το συγκεκριμενο είδος.Ετσι γινόμαστε και πιο δίκαιοι στις κρίσεις μας απέναντι στα βιβλία που διαβάζουμε.Για παράδειγμα "Τα πέντε γουρουνάκια" ως σύλληψη δεν μπορούν να συγκριθούν με "Το εκκρεμές του Φουκώ", όμως για το είδος τους δλδ αστυνομικό μυθιστόρημα θεωρουνται κορυφαία και ας είναι απλοικά γραμμένο,χωρίς να εμβαθύνουν σε χαρακτήρες, χωρίς περιγραφές παρά μόνο γρήγορους διαλόγους και εναλλαγή σκηνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
κλεφτρα οταν λεω οτι μου αρεσει η λογοτεχνια εννοω οοτι διαβαζω ολα τα ειδη βιβλιων κι σαφως εχω διαβασει κι αστυνομικα μυθιστοορηματα.Εχω διαβασει πολλα αστυνομικα μυθηστορηματα που μου φανηκαν πολυ πιο ενδιαφεροντα απο αυτο κι καλογραμμενα.Ο λογος που πουλησε ηταν οτι ενεπλεκε μεσα την θρησκεια (ενα θεμα που πουλαει μασωνιες,μυστικες θρυσκευτικες οργανωσεις που ατι κρυβουν) κι ηταν τοσο αναλαφρο ωστε να το διαβασει ο καθενας καποια στιγμη εστω στην παραλια.Αυτη η υπεραπλουστευση με ενοχλησε.Οταν λεω οτι ωτι βιβλιο δεν εχει σασπενς εννοω οτι μου θυμιζει καττι σαν τον ιντιανα τζοουνς που αντιμετωπιζε τους εχθρους τα φτιαχνε κι με την κοπελα κι ουτε γατα υτε ζημια.Κατω απο αυτη την προοπτικη γιατι να διαβασω 500 σελιδες ενω ξερω ποιο ειναι το τελος?
Οτι ενα μυθηστορημα ειναι αστυνομικο ωδεν αποκλειει την λογοτεχνικη αξια κατι που απο το κωδικα νταβιντσι λειπει τελειως.Περιμενα να βρω ενα μετριο βιβλιο βρηκα κατι κακο.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
το βιβλίο μου άρεσε πάρα πολύ. καταπληκτικό αστυνομικό. δέχεσαι ή δε δέχεσαι τις ΄θεωρίες περί ιερού αίματος το διαβάζεις μετά μανίας. εγώ πραγματικά κόλλησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sm@rty

Νεοφερμένος

Η ΝΤΙΑΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εφο παντος σε μερικα θεματα συμφωνω με το da vintsi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μου άρεσε απίστευτα αυτή η ταινία. Ανήκε στις πρώτες 10 απαγορευμένες στον πρότερο "ορθόδοξο" βίο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
το βιβλιο,εαν το διαβαζα πριν το ιλλυμινατι,πι8ανως να μου αρεσε,ομως αν το διαβασετε μετα το ιλλυμινατι,σιγουρα 8α το βαρεθειτε,γιατι δεν εχει αναλογηπλοκη,και ενδιαφερον μ αυτο.παντως η ταινια ειναι πολυ καλυτερη απ το βιβλιο,κατι που δεν μπορω να πο για το ιλλυμινατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ήταν ένα βιβλίο που όπως αναφέρθηκε και πιο πίσω, κατάφερε και με κράτησε σε εγρήγορση. Έχω διαβάσει βιβλία που ανυπομονώ να τα τελειώσω για να πιάσω ένα άλλο στα χέρια μου, έχω διαβάσει όμως και βιβλία που ανυπομονώ να ξεζουμίσω.

Αυτό ήταν για μένα το συγκεκριμένο βιβλίο. Με απορρόφησε αρκετά και όσον αφορά για θρησκείες, αιρέσεις και όλα αυτά που χρησιμοποιεί μου ανέπτυξε το ενδιαφέρον για το τι υπάρχει και πραγματικά εκεί έξω.

Και δεν μπορεί να είναι όλα ένα ψέμα, για αυτούς που το υποστηρίζουν...κάπου θα υπάρχουν και αλήθειες.

Πάνε κάποια χρόνια από τότε που το έχω διαβάσει για να θυμάμαι λεπτομέρειες, το είχα πάρει όταν είχε πρωτοβγεί... Έτρεξα να δω και την ταινία, που δεν έμεινα με καλή εντύπωση αγκίζοντας τα όρια του κακού.

Σίγουρα στο κινηματογράφο δεν μπορεί να υπάρξει ακριβής μεταφορά του βιβλίου...αλλά για εμένα αυτό τελικά χαλάει όλη τη μαγεία, τους χαρακτήρες, την ιστορία, που έχω δημιουργήσει στο μυαλό μου...
Σπάνια μου αρέσουν οι μεταφορές στους κινηματογράφους. :/:

Α, μου έχουν πει και εμένα πως το ιλλουμινάτι δεν πιάνει μια μπροστά στον κώδικα, αλλά δεν έχει τύχει να το διαβάσω ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Είναι απορίας άξιον πώς κάποια μεσαιωνικά παραμύθια μπορούν να επενδυθούν με δόσεις «επιστημονικής αναζήτησης» και μπόλικου μυστηρίου. Πραγματικά οι πηγές τις οποίες επικαλείται ο συγγραφέας δεν είναι τίποτε άλλο παρά κάποιες ιστορίες οι οποίες είχαν διαδοθεί από το Μεσαίωνα στη Δυτική Ευρώπη περί συγγενείας εξ αίματος από το Χριστό της Φράγκικης Δυναστείας των Μεροβίγγιων. Όλο το μυθιστόρημα αλλά και η ταινία παίρνει αυτές τις ιστορίες και προσπαθεί να μας πείσει ότι κρύβουν αλήθειες γύρω από το πρόσωπο του Χριστού. Σημειωτέον, όταν ο ζήτησαν επιστήμονες από τον Νταν Μπράουν να τους δείξει τα «κρυφά» χειρόγραφα που αποδείκνυαν τα λεγόμενά του, αυτός ουδέποτε τα προσκόμισε. Αν δει κάποιος και το ντοκιμαντέρ του History Channel σχετικά με αυτήν την ιστορία, θα καταλάβει ότι δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια φθηνή προπαγάνδα και μάλιστα χονδροειδής.

Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει ούτε έχω δει την ταινία. Όχι επειδή πιστεύω σε απαγορευμένα βιβλία (έχω διαβάσει βιβλία διάσημων αθέων, μαρξιστών, μηδενιστών κλπ) αλλά επειδή δεν είχα καμία διάθεση να δώσω χρήματα για να διαβάσω τα παραμύθια των Φράγκων μετασχηματισμένα σε λογοτεχνικό έργο και μάλιστα χαμηλής ποιότητας όπως τουλάχιστον μου είπαν φίλοι μου που το είχαν διαβάσει και δεν είχαν την ίδια άποψη με μένα ως προς το περιεχόμενο...
Η επιστήμη αυτά τα θέματα τα έχει λύσει προ πολλού και είναι ύποπτο πώς κάποιοι συντηρούν αυτήν την παραφιλολογία χωρίς να υπάρχει καμία στέρεη βάση για όλα αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ειναι ενα.... νοστιμο βιβλιο... γενικως πολυ ωραιο και ευχαριστο αναγνωσμα...

Τωρα περιεχει καποιες αληθειες πολυ πολυ μπερδεμενες με θρυλους ωστε να μην βγαζουμε καμια ακρη....

Αλλα ας μην τρεφουμε αυταπατες και πιστευουμε οτι ξερουμε ποια ειναι η αληθεια για την ιστορια του Ιησου...

ΥΓ, το Illuminatti ειναι οντως πολυ καλυτερο του Κωδικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Λογοτεχνικά φτωχό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Λογοτεχνικά φτωχό...

Φυσικα, αν πας να το βαλεις διπλα στον Coelho που διαβαζεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top