Μετακόμιση ή Αυτοκίνητο...Εσύ τι θα διάλεγες;

mayrh gata

Νεοφερμένος

Η Αθηνά Στάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Hello!!
Έχω ένα δίλημμα το οποίο πρέπει να λύσω μέχρι τις 25 του μήνα καθώς μετά τελειώνει η αδεία μου και δεν θα έχω χρόνο να ασχοληθώ.
Η ιστορία μου έχει ως εξής: Επειδή θέλω να κάνω ένα Bachelor που θα διαρκέσει 4 χρόνια πρέπει ή να μετακομίσω (μένω στα δυτικά προάστια της Αττική) στο κέντρο που είναι κοντά η δουλειά μου ή να πάρω ένα αυτοκίνητο, γιατί με οχτάωρη εργασία και σχολή δεν με βλέπω να αντέχω δυο ώρες στα λεωφορεία!!

Εσείς Βρε παιδιά τι θα διαλέγατε;
Έχει μείνει κάποιος μόνος του και να μην το άντεξε; Ρωτάω καθώς εδώ και 21 χρόνια που μετράω σε αυτό τον πλανήτη ζω σε ένα σπίτι γεμάτο κόσμο! Απο τι μία το βλέπω σαν λύτρωση ένα δικό μου σπίτι να κάνω ότι γουστάρω, αλλά απο την άλλη σκέφτομαι όταν γυρνάω απο τη δουλειά και θέλω να πω τη μ@λ@κι@ μου θα μιλάω στους τοίχους;;

Απο την άλλη το αυτοκίνητο είναι super....έχω σιχαθεί μέχρι αηδίας τα λεωφορεία και τα μετρό και όλο αυτό το στριμωξίδι!
Αλλά μετά σκέφτομαι ότι αν μείνω σπίτι μου, δεν θα μπορώ να διαβάζω όσο θα ήθελα λόγο της πολυκοσμίας που προανέφερα.

Δυστυχώς οικονομικές δυνατότητες και για τα 2 δεν έχω, οπότε Help!!
My head is a jungle που λέει και το άσμα!!:hypno:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Hello!!
Έχω ένα δίλημμα το οποίο πρέπει να λύσω μέχρι τις 25 του μήνα καθώς μετά τελειώνει η αδεία μου και δεν θα έχω χρόνο να ασχοληθώ.
Η ιστορία μου έχει ως εξής: Επειδή θέλω να κάνω ένα Bachelor που θα διαρκέσει 4 χρόνια πρέπει ή να μετακομίσω (μένω στα δυτικά προάστια της Αττική) στο κέντρο που είναι κοντά η δουλειά μου ή να πάρω ένα αυτοκίνητο, γιατί με οχτάωρη εργασία και σχολή δεν με βλέπω να αντέχω δυο ώρες στα λεωφορεία!!

Εσείς Βρε παιδιά τι θα διαλέγατε;
Έχει μείνει κάποιος μόνος του και να μην το άντεξε; Ρωτάω καθώς εδώ και 21 χρόνια που μετράω σε αυτό τον πλανήτη ζω σε ένα σπίτι γεμάτο κόσμο! Απο τι μία το βλέπω σαν λύτρωση ένα δικό μου σπίτι να κάνω ότι γουστάρω, αλλά απο την άλλη σκέφτομαι όταν γυρνάω απο τη δουλειά και θέλω να πω τη μ@λ@κι@ μου θα μιλάω στους τοίχους;;

Απο την άλλη το αυτοκίνητο είναι super....έχω σιχαθεί μέχρι αηδίας τα λεωφορεία και τα μετρό και όλο αυτό το στριμωξίδι!
Αλλά μετά σκέφτομαι ότι αν μείνω σπίτι μου, δεν θα μπορώ να διαβάζω όσο θα ήθελα λόγο της πολυκοσμίας που προανέφερα.

Δυστυχώς οικονομικές δυνατότητες και για τα 2 δεν έχω, οπότε Help!!
My head is a jungle που λέει και το άσμα!!:hypno:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Να βρεις σπίτι εγώ θα έλεγα!:)
Θα έχεις ησυχία ,λέμε τώρα σχετικό είναι αυτό στο κέντρο της Αθήνας, για να ξεκουράζεται και να διαβαζεις!! Το πτυχίο που θες έχει διάβασμα οπότε θέλεις ώρες να ασχοληθεις μαζί του αν θες κάποτε να τελειώνεις.Εξάλλου είσαι σε μια ηλικία που μπορείς να μείνεις μόνη σου .Τον πρώτο καιρό θα είναι κάπως αλλά στην ίδια πόλη θα είσαι με τους δικούς σου ,εύκολα αν θέλουν μπορούν να έρθουν να μείνουν μαζί σου πχ τα αδέρφια σου κάποιες μέρες.Για κάθε μέρα να έχεις δουλειά και σχολή μαζί δεν μπορείς να έχεις και κόσμο στο σπίτι θα θες να ξεκουραστεις .Αν θες να μιλας με κάποιον δικό σου και να ξεχνιεσαι μετά τη δουλειά πάρε τους τηλέφωνο ,βάλε Skype ,πηγαινε τα σκ στο πατρικο σου,κτλ για όλα υπάρχει λύση!! :)
Υγ η σχολή σου και η δουλειά σου είναι στο κέντρο και τα δύο; Τότε μην το σκέφτεσαι, εγώ θα εψαχνα κιολας σπίτι !!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayrh gata

Νεοφερμένος

Η Αθηνά Στάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλή μου wherever, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Δεν γνωρίζω ακόμα αν και η σχολή θα είναι στο κέντρο ή σε κάποιο άλλο προάστιο της Αττικής καθώς κάνω ακόμα έρευνα.

Το σπίτι είναι της μητέρας μου στο κέντρο, αλλά είναι σωστό αχούρι! Είναι 6 χρόνια κλειδωμένο και πρέπει να πληρώσω απο το βάψιμο, τις ηλεκτρικές συσκευές ως και την σύνδεση τηλεφώνου!!!

Για αυτό με έχει πιάσει φαγωμάρα...είναι το οικονομικό στη μέση που δεν παίζει καμία βοήθεια απο γονείς ξεκαθαρισμένο!!
Πάω να σκάσω γιατί και αυτοκίνητο να πάρω πάλι συντήρηση θέλει...
Ταπί και έξαλλη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω θα εμενα σπιτι μου (ετοιμο φαγητο, ρευμα, νερο, κτλ πληρωμενα, ελαχιστο καθαρισμα, ψωνια για να γεμιζεις το ψυγειο επισης ελαχιστα, κα) και θα πηγαινα στη σχολη με τα ΜΜΜ. Σε οσα πανεπιστημια εχω φοιτησει μεχρι τωρα, παντα ειχα να κανω διαδρομη απο 30λεπτα μεχρι και 90λεπτα. Ποτε δεν ειχα προβλημα και με βολευε γιατι πολλες φορες διαβαζα μεσα στο τραινο ή στο αστικο ακουγοντας μουσικη. Εμενα με βοηθησε και στα μαθηματα μου γιατι απο την βαρεμαρα εβγαζα να διαβασω κατι με αποτελεσμα να ειμαι παντα ετοιμη στις εξεταστικες. Οταν εκανα το μεταπτυχιακο μου πηγαινα στη σχολη με τα ποδια (90 λεπτα περπατημα) και επεστρεφα με τα ποδια ή το αστικο (αναλογα με τα κεφια μου ή τον καιρο). Ηταν χαλαρα γιατι εκανα παραλληλα την καθημερινη μου ασκηση και ξεφορτωνομουν το στρες του μεταπτυχιακου. Δεν φανταζεσαι ποσο σε βοηθαει οταν εχεις το αγχος να παραδωσεις εργασια ή να γραψεις καλα σε εξεταστικη. 4 χρονια ειναι, θα περασουν αμεσως και δεν θα εχεις και το αγχος του οικονομικου παραγοντα. Αλλωστε δεν θα ειναι καν 4 χρονια γεματα. Τα ΜΜΜ δεν θα ειναι παντα γεματα αν δεν εχεις μαθηματα σε ωρες αιχμης. Προσπαθησε να δεις θετικα την κατασταση και θα διαπιστωσεις οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα οσο τα φανταζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayrh gata

Νεοφερμένος

Η Αθηνά Στάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Νelliel αγαπητή μου σε ευχαριστώ και σένα για την οπτική σου!!! Αλλά ξεχνάς τον κυριότερο παράγοντα: δουλεύω 8ωρο κανονικότατο. Σίγουρα είναι τέλειο να περπατάς για να ξεχαστείς αλλά όταν έχεις χρόνο. Όλο αυτό γίνεται για να μειώσω το χρόνο του πηγαινέλα καθώς κινούμε τις ώρες αιχμής.
Ααα και στην Αθήνα τα λεωφορεία είναι πάντα γεμάτα ακόμα και τώρα Αυγουστιάτικα ....πφφφ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
το αυτοκίνητο έχει ακριβή συντήρηση-αγορα και τα μεσημέρια στην αθήνα θα κολλάς στην κίνηση.
στο κέντρο πολύ σπάνια θα πάω με το αυτοκίνητο..το αστικό λιγότερο ταλαιπωρία είναι.

πάρε μηχανάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Αγαπητή Αθηνά,

η αλήθεια είναι ότι είσαι όντως σε δίλημμα. Δε θεωρώ την απόφαση που καλείσαι να πάρεις εύκολη, για τον απλό λόγο πως είτε με μετακόμιση, είτε με αυτοκίνητο, θα ταλαιπωρηθείς λιγάκι (είτε οικονομικά, είτε σωματικά/ψυχικά). Πριν σου πω τη γνώμη μου, να τονίσω πως αυτή είναι καθαρά υποκειμενική, όπως άλλωστε και οι προηγούμενες προτάσεις που διατυπώθηκαν. Και αυτό γιατί άλλη σημασία μπορεί να έχει μία ενδεχόμενη μετακόμιση για μένα πχ, και άλλη για σένα ή τον α, ή τον β. Για κάποιον που μπορεί εύκολα να αποχωρίζεται το σπίτι του/οικογένειά του/συνήθειές του, η μετακόμιση προβάλλει ως η ιδανική λύση. Για κάποιον που είναι υπερβολικά δεμένος με τα πρώτα, είναι λογικό επόμενο να προτιμήσει τη ταλαιπωρία της μετακίνησης (με τα ΜΜΜ ή το αυτοκίνητο).

Αν ρωτάς εμένα, θα επέλεγα το αυτοκίνητο και όχι τη μετακόμιση. Μου είναι (εκ πειραματικού αποτελέσματος) τρομερά δύσκολο να ζήσω μόνη μου. Όχι για λόγους ''ανεξαρτησίας'' ή αυτοσυντήρησης, (προς θεού), αλλά καθαρά για λόγους συναισθηματικούς. Θέλω την οικογένειά μου δίπλα μου, να τη στηρίζω και να με στηρίζει. Είμαι άνθρωπος ιδιαίτερα δοτικός, και τη μοναξιά δε τη μπορώ. Το "νοικιάζω σπίτι/μένω μόνη μου", το δοκίμασα στην Πάτρα και το αποτέλεσμα ήταν μία βαρβάτη κατάθλιψη που διήρκεσε 8 μήνες.

Αν έχεις μάθει να ζεις σε σπίτι με ''φασαρία και φωνές'', το διάβασμα δε θα σε δυσκολέψει ακόμα και εκεί. Οπότε αυτό δεν είναι θέμα. Αν αισθάνεσαι καλύτερα σπίτι σου, τότε μείνε εκεί. Τι να το κάνω, αν μετακομίσεις και έχεις την ησυχία σου, αλλά δεν έχει τη ψυχική δύναμη να ανοίξεις το βιβλίο;; Το βασικότερο είναι η συναισθηματική/ψυχική ισορροπία. Να επιλέξεις το μέρος/επιλογή όπου αυτή εξασφαλίζεται.

Αν πάλι, οι αλλαγές είναι προσφιλείς σε εσένα, και η μοναξιά δε σε φοβίζει, μετακόμισε. Θα κερδίσεις χρόνο από τη ταλαιπωρία της μετακίνησης στους δρόμους.

Ότι και να επιλέξεις, εύχομαι να είναι το καλύτερο για σένα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλή μου wherever, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Δεν γνωρίζω ακόμα αν και η σχολή θα είναι στο κέντρο ή σε κάποιο άλλο προάστιο της Αττικής καθώς κάνω ακόμα έρευνα.

Το σπίτι είναι της μητέρας μου στο κέντρο, αλλά είναι σωστό αχούρι! Είναι 6 χρόνια κλειδωμένο και πρέπει να πληρώσω απο το βάψιμο, τις ηλεκτρικές συσκευές ως και την σύνδεση τηλεφώνου!!!

Για αυτό με έχει πιάσει φαγωμάρα...είναι το οικονομικό στη μέση που δεν παίζει καμία βοήθεια απο γονείς ξεκαθαρισμένο!!
Πάω να σκάσω γιατί και αυτοκίνητο να πάρω πάλι συντήρηση θέλει...
Ταπί και έξαλλη!!!
:)
Αυτό είναι όντως πρόβλημα τώρα ...αν είναι κοντά στο πατρικό σου ή σχολή νομιζω θα σε βόλευε να μείνεις εκεί που είσαι .Αν όμως είναι στο κεντρο που είναι και ή δουλειά σου τότε πήγαινε στο σπίτι αυτό.Ούτε ενοίκιο θα πληρώνει αφού είναι της μάμας σου όπως λες οπότε θα σου μένουν και τα λεφτά!! Τώρα όσο για τις συσκευές κτλ δεν χρειάζεται να τα πάρεις όλα αμέσως ! Φτιάξε τα βασικά πχ βάψιμο,ένα φουρνακι μικρό ,ένα μικρό ψυγείο ,πάρε και κανένα κατσαρολικο από την μαμά σου κι είσαι οκ!:D :P Τώρα ειδικά που ξεκινάνε και οι προσφορές σε τέτοια λόγω φοιτητών κτλ έχουν προσφορές και θα τα βρεις σε καλή τιμή αν ψαξεις λίγο! Εντάξειχρειαζεται ένα ποσό να ξεκινήσεις αλλά σκέψου γλιτωνεις το ενοίκιο που είναι βασικό, τα υπόλοιπα μπορείς να τα πάρεις σε δόσεις ,εκτός από το βάψιμο φυσικά!:P ( Μπορεί να σε βοηθήσει και κάποιος δικός σου κανόνισε πχ να πάτε ένα σκ μαζί με κάποιον να καθαρίσετε μαζί ,να δείτε το χώρο γενικά.Μπορείς επίσης να πάρεις κάποια πράγματα από το πατρικό σου εκεί αν δεν έχει πχ κρεβάτι και να μην νιώθεις ότι μετακομισες!!)

Κι εγώ είχα συνηθίσει με την οικογένεια να μενω , σε φάση πηγαινα διήμερη εκδρομή και ήθελα να γυρίσω πίσω !:P Θα είναι κάπως στην αρχή αλλά αν μιλάτε στο τηλέφωνο και έχεις συχνή επικοινωνία με τους δικούς σου (υγ γιατί να βάλεις σύνδεση στο σπίτι?, μιλάτε από κινητα πλέον σπάνια ειδικά για φοιτητές βλέπω να έχουν σταθερό!:worry:) θα τους νιώθεις σαν να είναι εκεί!! Όλα θέμα συνήθειας είναι !!Ασε που μετά θα σου αρέσει να μένεις μόνη σου και δεν θα θες να φύγεις!!:D

Εγώ την γνώμη μου λέω ,ή τελική απόφαση δικιά σου είναι !! Ότι και να αποφασισεις πάντως καλή επιτυχία!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayrh gata

Νεοφερμένος

Η Αθηνά Στάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
το αυτοκίνητο έχει ακριβή συντήρηση-αγορα και τα μεσημέρια στην αθήνα θα κολλάς στην κίνηση.
στο κέντρο πολύ σπάνια θα πάω με το αυτοκίνητο..το αστικό λιγότερο ταλαιπωρία είναι.

πάρε μηχανάκι

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή, αλλά τα 50 μου κιλά δεν νομίζω να με βοηθήσουν σε αυτό το εγχείρημα!!!:) Φαντάζεσαι να πιάσει αέρας ...θα μας πάρει και θα μας σηκώσει χχαχαχα :P

Στα σοβαρά τώρα, το χα σκεφτεί και εγώ αλλά έχω ήδη δίπλωμα αυτοκινήτου και όπως είπα παραπάνω δεν νομίζω οτι θα το ελέγχω :whistle:

Αγαπητή Αθηνά,

η αλήθεια είναι ότι είσαι όντως σε δίλημμα. Δε θεωρώ την απόφαση που καλείσαι να πάρεις εύκολη, για τον απλό λόγο πως είτε με μετακόμιση, είτε με αυτοκίνητο, θα ταλαιπωρηθείς λιγάκι (είτε οικονομικά, είτε σωματικά/ψυχικά). Πριν σου πω τη γνώμη μου, να τονίσω πως αυτή είναι καθαρά υποκειμενική, όπως άλλωστε και οι προηγούμενες προτάσεις που διατυπώθηκαν. Και αυτό γιατί άλλη σημασία μπορεί να έχει μία ενδεχόμενη μετακόμιση για μένα πχ, και άλλη για σένα ή τον α, ή τον β. Για κάποιον που μπορεί εύκολα να αποχωρίζεται το σπίτι του/οικογένειά του/συνήθειές του, η μετακόμιση προβάλλει ως η ιδανική λύση. Για κάποιον που είναι υπερβολικά δεμένος με τα πρώτα, είναι λογικό επόμενο να προτιμήσει τη ταλαιπωρία της μετακίνησης (με τα ΜΜΜ ή το αυτοκίνητο).

Αν ρωτάς εμένα, θα επέλεγα το αυτοκίνητο και όχι τη μετακόμιση. Μου είναι (εκ πειραματικού αποτελέσματος) τρομερά δύσκολο να ζήσω μόνη μου. Όχι για λόγους ''ανεξαρτησίας'' ή αυτοσυντήρησης, (προς θεού), αλλά καθαρά για λόγους συναισθηματικούς. Θέλω την οικογένειά μου δίπλα μου, να τη στηρίζω και να με στηρίζει. Είμαι άνθρωπος ιδιαίτερα δοτικός, και τη μοναξιά δε τη μπορώ. Το "νοικιάζω σπίτι/μένω μόνη μου", το δοκίμασα στην Πάτρα και το αποτέλεσμα ήταν μία βαρβάτη κατάθλιψη που διήρκεσε 8 μήνες.

Αν έχεις μάθει να ζεις σε σπίτι με ''φασαρία και φωνές'', το διάβασμα δε θα σε δυσκολέψει ακόμα και εκεί. Οπότε αυτό δεν είναι θέμα. Αν αισθάνεσαι καλύτερα σπίτι σου, τότε μείνε εκεί. Τι να το κάνω, αν μετακομίσεις και έχεις την ησυχία σου, αλλά δεν έχει τη ψυχική δύναμη να ανοίξεις το βιβλίο;; Το βασικότερο είναι η συναισθηματική/ψυχική ισορροπία. Να επιλέξεις το μέρος/επιλογή όπου αυτή εξασφαλίζεται.

Αν πάλι, οι αλλαγές είναι προσφιλείς σε εσένα, και η μοναξιά δε σε φοβίζει, μετακόμισε. Θα κερδίσεις χρόνο από τη ταλαιπωρία της μετακίνησης στους δρόμους.

Ότι και να επιλέξεις, εύχομαι να είναι το καλύτερο για σένα!:)



Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και την βοήθεια σου Stavri_ μου! (ας μου πεί κάποιος πως κάνω linkable τα ονόματα, γιατί είμαι νεούδι και μου διαφεύγει!)

Τώρα μου πάτησες τον κάλο! :redface: Η αλήθεια είναι ότι έχω αδυναμία στην μικρότερη μου αδερφή....2 ετών παρακαλώ το ζουζουνάκι μας :clapup:... Ε άπαξ και δεν την δω μια μέρα με πιάνει κάτι!
Πιο συγκεκριμένα κάποιες μέρες της εβδομάδας μένω με τον επι 2 χρόνια σύντροφο μου! Πάω λοιπόν τη Δευτέρα πχ μετά τη δουλειά, την Τρίτη το απόγευμα θέλω να είμαι σπίτι μου γιατί μου λείπει το μικράκι μας! Μόνο αυτό με καίει <3
Κατά τα άλλα είναι που ούτε εκδρομή δεν έχω πάει μόνη μου (παντού πάω με παρέα)! Είναι ο φόβος για το άγνωστο!
Δηλαδή αν όντως πάω και μετά απο 2-3 μήνες δεν αντέξω και θέλω να φύγω;; Μετά θα εγκλωβιστώ :confused:

Αρχική Δημοσίευση από wherever:
Μπορείς επίσης να πάρεις κάποια πράγματα από το πατρικό σου εκεί αν δεν έχει πχ κρεβάτι και να μην νιώθεις ότι μετακομισες!!

Εννοείται ότι θα πάρω μαζί μου γραφείο, ντουλάπα, ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ!!! Α, όλα κι όλα αυτά είναι ήδη πρώτης ανάγκης :bleh:

(υγ γιατί να βάλεις σύνδεση στο σπίτι?, μιλάτε από κινητα πλέον σπάνια ειδικά για φοιτητές βλέπω να έχουν σταθερό!:worry:)
Θα βάλω ίντερνετ για αυτό χρειάζομαι το τηλέφωνο! Και αυτό είδος πρώτης ανάγκης...

θα τους νιώθεις σαν να είναι εκεί!! Όλα θέμα συνήθειας είναι !!Ασε που μετά θα σου αρέσει να μένεις μόνη σου και δεν θα θες να φύγεις!!:D

Μωρέ λες τελικά να φοβάμαι χωρίς λόγο; :hmm:

Είσαι καταπληκτική thanks a lot!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Τώρα μου πάτησες τον κάλο! :redface: Η αλήθεια είναι ότι έχω αδυναμία στην μικρότερη μου αδερφή....2 ετών παρακαλώ το ζουζουνάκι μας :clapup:... Ε άπαξ και δεν την δω μια μέρα με πιάνει κάτι!
Πιο συγκεκριμένα κάποιες μέρες της εβδομάδας μένω με τον επι 2 χρόνια σύντροφο μου! Πάω λοιπόν τη Δευτέρα πχ μετά τη δουλειά, την Τρίτη το απόγευμα θέλω να είμαι σπίτι μου γιατί μου λείπει το μικράκι μας! Μόνο αυτό με καίει <3
Κατά τα άλλα είναι που ούτε εκδρομή δεν έχω πάει μόνη μου (παντού πάω με παρέα)! Είναι ο φόβος για το άγνωστο!
Δηλαδή αν όντως πάω και μετά απο 2-3 μήνες δεν αντέξω και θέλω να φύγω;; Μετά θα εγκλωβιστώ :confused:

Σε νιώθω! 101% ! Για αυτό και έγραψα όσα έγραψα. Έχει να κάνει με τον άνθρωπο. Για κάποιους μια μετακόμιση φαντάζει ευκαιρία για νέες προκλήσεις, νέες συνθήκες, ανανέωση κλπ. Για κάποιους άλλους, το αντίθετο. Οπότε είναι καθαρά δική σου απόφαση. Ζύγισε τα δεδομένα, και αποφάσισε. (αν και κάτι μου λέει ότι θα διαλέξεις ''αυτοκίνητο'', χαχα. Είναι πολύ δύσκολο να αποχωριστείς την αδερφούλα σου)
ας μου πεί κάποιος πως κάνω linkable τα ονόματα, γιατί είμαι νεούδι και μου διαφεύγει!

Λοιπόν: Πώς κάνουμε μία λέξη linkable;;
Απλό! Όταν είναι να γράψουμε την απάντησή μας, πατάμε ''Περισσότερες επιλογές μορφοποίησης'' (κάτω δεξιά σε κόκκινο πλαίσιο), και στη σελίδα επεξεργασίας του κειμένου μας που ανοίγει, ξεκινάμε να γράφουμε. Τη λέξη που θα θελήσουμε να κάνουμε linkable, την μαρκάρουμε, και ύστερα κάνουμε αριστερό κλικ στο εικονίδιο
. Στο παραθυράκι που ανοίγει, βάζουμε το λινκ μας. Πατάμε ''οκ'' και είμαστε έτοιμοι! :D

Ουσιαστικά ο κώδικας θα είναι:

HTML:
[URL="το url σου"]η λέξη σου[/URL]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayrh gata

Νεοφερμένος

Η Αθηνά Στάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Stavri_ τι λες τα κατάφερα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Μπορείς επίσης να πάρεις κάποια πράγματα από το πατρικό σου εκεί αν δεν έχει πχ κρεβάτι και να μην νιώθεις ότι μετακομισες!!

Εννοείται ότι θα πάρω μαζί μου γραφείο, ντουλάπα, ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ!!! Α, όλα κι όλα αυτά είναι ήδη πρώτης ανάγκης :bleh:

(υγ γιατί να βάλεις σύνδεση στο σπίτι?, μιλάτε από κινητα πλέον σπάνια ειδικά για φοιτητές βλέπω να έχουν σταθερό!:worry:)
Θα βάλω ίντερνετ για αυτό χρειάζομαι το τηλέφωνο! Και αυτό είδος πρώτης ανάγκης...

θα τους νιώθεις σαν να είναι εκεί!! Όλα θέμα συνήθειας είναι !!Ασε που μετά θα σου αρέσει να μένεις μόνη σου και δεν θα θες να φύγεις!!:D

Μωρέ λες τελικά να φοβάμαι χωρίς λόγο; :hmm:

Είσαι καταπληκτική thanks a lot!!! :clapup:
:P
Και ξαναλεω στην ίδια πόλη θα είστε με τους δικούς σου οπότε νιώθεις μοναξιά πας στο πατρικό πχ να φάτε βραδινό , να τους δεις, ναι και το μικρούλι φυσικα!:P, αλλά θα έχεις και την ευκαιρία να μένεις και μονη σου!! Κατάλαβα ότι έχεις αδυναμία στο αδερφακι αλλά καλύτερα να φύγεις τώρα που είναι μικρουλι και δεν θα θυμάται καν δύο χρονων ότι του έκανες παρέα παρά αργότερα που θα ει αι μεγαλύτερο και θα σε ζητάει συνεχως!!:P Ασε τώρα μπορεί να είναι αγγελουδακι αλλά πχ σε δύο χρόνια δεν θα κάθεται καθόλου ήσυχα και ούτε παιδικό θα πηγαίνει για να συναντά αλλά παιδάκια και να "παίζει" οπότε θα είστε όλη μέρα από πάνω του οπότε ποιος δεν θα έχει ησυχία για ξεκούραση ,διάβασμα,κτλ?? Trust me ξέρω από μικρότερα αδέρφια!!:P
Πάντως ψάξε αν γίνεται να ει αι ή σχολή σου στο κέντρο πχ να κανείς δύο χρόνια μόνο θεωρία να ξεμπερδευεις και μετά να πας αν ειναι πιο έξω πχ για πρακτική και να γυρίσεις στο πατρικό σου μεχρι να τελειωσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
χμμ εγώ πάλι που μετακόμισα μόνη μου μ' αρέσει πολύ και δε νιώθω να μου λείπει η οικογένειά μου (όσο σκληρό κι αν ακούγεται αυτό). ωστόσο αν ήμουν στη θέση σου, θα έπαιρνα οπωσδήποτε αμάξι. θα μετακινήσε πιο εύκολα, παρά την κίνηση και τα έξοδα για βενζίνες, συντήρηση σε συνεργεία κλπ.
βέβαια ίσως θα έπρεπε να τολμήσεις να μείνεις μόνη σου. να νιώσεις λίγο ανεξάρτητη... ίσως να σου αρέσει κιόλας. αφού είσαι σε σχέση, φίλους έχεις, η οικογένειά σου είναι κοντά. δεν θα σου λείψει κάτι από αυτά :)
δεν έδωσα μια συγκεκριμένη λύση, i know, αλλά ελπίζω να διαλέξεις το καλύτερο για σένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayrh gata

Νεοφερμένος

Η Αθηνά Στάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αχ βρε κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για το θάρρος που μου δίνετε να κάνω ένα τόσο μεγάλο βήμα! Δεν ξέρω που μένετε αλλά ετσι μου έρχεται να σας πάρω να πάμε για καφέ ...χαχαχα :)

Βασικά έχω πνιγεί γιατί είναι κάτι που έχει ορίζοντα 5ετίας...οπότε είναι ένα μεγάλο βήμα για μένα και ένα τίποτα για την ανθρωπότητα!! χαχαχα :P
Έχω ένα εναλλακτικό σχέδιο και θέλω να μου πείτε αν όντως έχει νόημα ή με έχει βαρέσει η ζέστη!! :beating:

Πάω φτιάχνω το σπίτι (αν όντως και η σχολή είναι στο κέντρο) μένω εκεί βάζοντας στον εαυτό μου όριο οτι at least θα προσπαθήσω το πρώτο εξάμηνο να μείνω μόνη μου! Αν δεν αντέξω νοικιάζω το σπίτι όσο πιάσει (που δεν θα πιάσει πάνω απο 100 ευρω το μήνα) μαζεύω τα νοίκια και παίρνω το τουτούνι!

Ε τι λέτε...στέκει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Αχ βρε κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για το θάρρος που μου δίνετε να κάνω ένα τόσο μεγάλο βήμα! Δεν ξέρω που μένετε αλλά ετσι μου έρχεται να σας πάρω να πάμε για καφέ ...χαχαχα :)

Βασικά έχω πνιγεί γιατί είναι κάτι που έχει ορίζοντα 5ετίας...οπότε είναι ένα μεγάλο βήμα για μένα και ένα τίποτα για την ανθρωπότητα!! χαχαχα :P
Έχω ένα εναλλακτικό σχέδιο και θέλω να μου πείτε αν όντως έχει νόημα ή με έχει βαρέσει η ζέστη!! :beating:

Πάω φτιάχνω το σπίτι (αν όντως και η σχολή είναι στο κέντρο) μένω εκεί βάζοντας στον εαυτό μου όριο οτι at least θα προσπαθήσω το πρώτο εξάμηνο να μείνω μόνη μου! Αν δεν αντέξω νοικιάζω το σπίτι όσο πιάσει (που δεν θα πιάσει πάνω απο 100 ευρω το μήνα) μαζεύω τα νοίκια και παίρνω το τουτούνι!

Ε τι λέτε...στέκει;;;

κι εγώ αθήνα μένω λόγω σπουδών οπότε η συνάντηση μπορεί να πραγματοποιηθεί :P :)
νομίζω ότι η εναλλακτική που βρήκες είναι πολύ καλή!! go for it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω θα διαλεγα το αυτοκινητο...
Τα ενοικια ειναι πεταμενα λεφτα ενω το αμαξακι...
Θα κανεις κ τις τσαρκες σου βρε παιδι μου!..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Εγω θα διαλεγα το αυτοκινητο...
Τα ενοικια ειναι πεταμενα λεφτα ενω το αμαξακι...
Θα κανεις κ τις τσαρκες σου βρε παιδι μου!..;)
Μα είπε πως το σπίτι είναι της μητέρα της και απλά χρειάζονται κάποιες εργασίες πριν μπει μέσα!:P

Αχ βρε κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για το θάρρος που μου δίνετε να κάνω ένα τόσο μεγάλο βήμα! Δεν ξέρω που μένετε αλλά ετσι μου έρχεται να σας πάρω να πάμε για καφέ ...χαχαχα :)

Βασικά έχω πνιγεί γιατί είναι κάτι που έχει ορίζοντα 5ετίας...οπότε είναι ένα μεγάλο βήμα για μένα και ένα τίποτα για την ανθρωπότητα!! χαχαχα :P
Έχω ένα εναλλακτικό σχέδιο και θέλω να μου πείτε αν όντως έχει νόημα ή με έχει βαρέσει η ζέστη!! :beating:

Πάω φτιάχνω το σπίτι (αν όντως και η σχολή είναι στο κέντρο) μένω εκεί βάζοντας στον εαυτό μου όριο οτι at least θα προσπαθήσω το πρώτο εξάμηνο να μείνω μόνη μου! Αν δεν αντέξω νοικιάζω το σπίτι όσο πιάσει (που δεν θα πιάσει πάνω απο 100 ευρω το μήνα) μαζεύω τα νοίκια και παίρνω το τουτούνι!

Ε τι λέτε...στέκει;;;
Εγώ θα περιμένω πολύ τον καφέ γιατί είμαι εκτός Αθηνων!:PΕιναι σαν να με κερασες παντως!!:D

Επίσης μπορείς να βάζεις κάποιο ποσό από το μισθό σου ,αν φυσικά βγαινεις μην μείνεις και χωρίς τηλεφωνο:P, και να πάρεις και αυτοκίνητο όταν τελειωσεις τη σχολή ,μπορεί και νωρίτερα ανάλογα τι θα αποταμιευεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Νομίζω πως η καλύτερη απόφαση είναι το αυτοκίνητο.
Το γεγονός ότι και δουλεύεις και σπουδάζεις σου τρώει σχεδόν όλη τη μέρα σου.
Τ να μείνεις σε νέο σπίτι, μόνη ή με boyfriend, δεν είναι κι ότι καλύτερο αυτή τη στιγμή, γιατί θα έρθουν κι άλλες υποχρεώσεις, οι οποίες θα πέσουν σ' εσένα.
Η ζωή δεν είναι μόνο Οικ. εργασίες - Σχολή - Δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μα είπε πως το σπίτι είναι της μητέρα της και απλά χρειάζονται κάποιες εργασίες πριν μπει μέσα!:P

Α! Δεν το ειδα αυτο!
Οκ ακομα καλυτερα! Εγω αμαξι θα παιρνα κ σιγα σιγα θα φτιαχνα κ το σπιτι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top