Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ξερεις υπάρχει και μία μερίδα άθεων-αγνωστικιστών,που απλά έχει απορρίψει κάθε θεική οντότητα.Οπότε η μελέτη οποιασδήποτε θρησκείας είναι μή απαραίτητη.
Ιδιαίτερα σήμερα, δεν είναι απλά απαραίτητη, παρα μόνο αναγκαία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Θέλει η π@@@ν@ να κρυφτεί μα η χαρά δεν την αφήνει.
χμμμμμμ…, μόλις κατάλαβα ποιους έχεις φίλους.

Πας και εσύ κάηκες.
Φανερώθηκες φίλε μου! Ναι σου λέω, δεν με πιστεύεις; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή:

Κάποια μηνύματα που αφορούσαν τα θαύματα μεταφέρθηκαν στο θέμα Θαύματα: Θεϊκή παρέμβαση ή φυσικά φαινόμενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ δεν πιστεύω στον Θεό..Τα παιδιά μου θα προσπαθήσω να τα μεγαλώσω όπως και οι γονείς μου εμένα..
Δηλαδή έξω από την εκκλησία περνάμε μία φορά το πολύ μόνο το Πάσχα και αν....Όταν θα κάνω παιδάκια(στο μακρινό μέλλον δηλαδή:P ) θα προσπαθήσω όταν φτάσει η ώρα να τους εξηγήσω τα περί Θεού :P
Δεν θέλω να τα βαφτίσω και ειδικά στην Εκκλησία αλλά έχω ακούσει ότι θα έχουν πρόβλημα μετά με διάφορες διαδικασίες που αφορούν το κράτος δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχα ακούσει..
Παρεπιμπτόντως αν και μισώ την Εκκλησία στα Θρησκευτικά(μιας και ήμουν μαθήτρια του 18,5) έπαιρνα πάντα 20 και συνεχίζω να παίρνω ακόμα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν θέλω να τα βαφτίσω και ειδικά στην Εκκλησία αλλά έχω ακούσει ότι θα έχουν πρόβλημα μετά με διάφορες διαδικασίες που αφορούν το κράτος δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχα ακούσει..

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχουν, όσοι τα λένε αυτά έχουν μείνει μερικές δεκαετίες πίσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το ονομα το δινεις κανονικα στο ληξιαρχειο?
οποτε η οποια τελετη θρησκευτικη ειναι ξεχωρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
το ονομα το δινεις κανονικα στο ληξιαρχειο?
οποτε η οποια τελετη θρησκευτικη ειναι ξεχωρη?
Ακριβώς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δεν θα τα διδάξω τίποτα περί θρησκείας. Θα τους εξηγήσω ότι στην εκκλησία το Πάσχα πηγαίνουμε γιατί είναι "έθιμο" και τίποτα παραπάνω και από εκεί και πέρα θα τα αφήσω να ψαχτούν μόνα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Πώς θα τα γαλουχήσετε?

Σύμφωνα με τα δικά σας πιστεύω ή θα τους διδάξετε όλες της θρησκείες έτσι ώστε όταν ενηλικιωθούν να επιλέξουν μόνοι τους αυτό που τους εκφράζει?

Δεν είναι λίγο εγωιστικό να τα βαφτίζουμε σε ηλικία μικρή οπού δεν θα μπορούν μόνοι τους να επιλέγουν τι θέλουν,μόνο κ μόνο επειδή εμείς έχουμε εκείνα τα πιστεύω ή επειδή έτυχε να μένουμε στην Ελλάδα?

Σκεφτείτε ότι μπορεί να τύχαινε να μένουμε κάποια χιλιόμετρα μακρυά θα ήμασταν καθολική,προτεστάντες ή κ ίσως μουσουλμάνοι.

Στην τελική το θρήσκευμα των παιδιών μας εξαρτιέται από τα δικά μας πιστεύω αλλά κ από τον τόπο γεννήσεως μας ή κ παραμονής μας.

Σίγουρα δεν θα βάφτιζα το παιδί μου.
Όταν μεγαλώσει, αν θέλει, θα το κάνει μόνο του.

Μέχρι μια μικρή ηλικία θα αναγκαστώ να του πω κάποια πράγματα που δεν πιστεύω, περί ύπαρξης Θεού, αλλά καθώς θα μπαίνει στην εφηβεία θα του πω ότι κάποια πράγματα που θεωρούμε δεδομένα χρειάζεαι να τα ψάξουμε.
Και γενικά θα τον προτρέψω να ψάχτεί μόνος του. (Νομίζω ότι στο συγκεκριμένο θέμα καλό είναι να μην συμμετέχουν οι γονείς καθόλου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
(Νομίζω ότι στο συγκεκριμένο θέμα καλό είναι να μην συμμετέχουν οι γονείς καθόλου)

Γιὰ ποιόν ἀκριβῶς λόγο νὰ μὴ συμμετέχουν οἱ γονεῖς σὲ αὐτὸ τὸ θέμα; Δηλαδὴ ἂν δὲ συμμετέχουν οἱ γονεῖς σὲ αὐτό, σὲ ποιό θὰ συμμετέχουν. Τὶς πρῶτες μου προσλαμβάνουσες σχετικὰ μὲ τὴν Ἐκκλησία τὶς πῆρα ἀπὸ τοὺς γονεῖς καὶ χαίρομαι πολὺ γιὰ αὐτό. Τὸ ὅτι πιστεύω πάντως καὶ σήμερα εἶναι καθαρὰ δική μου ἐπιλογὴ καὶ δὲ μοῦ τὸ ἐπέβαλε κανείς. Τώρα θὰ μοῦ πῆτε ὑπάρχουν κάποιοι γονεῖς οἱ ὁποῖοι εἶναι πιεστικοὶ σὲ αὐτὰ τὰ ζητήματα καὶ δὲ δέχονται διάλογο. Ἰσχύει, ἀλλὰ ἀφ' ἑνὸς μὲν τῇ σήμερον ἡμέρᾳ εἶναι πολὺ μικρὴ μειοψηφία, ἀφ' ἑτέρου δὲ ἀνήκουν κυρίως στὸν χῶρο τῶν παραεκκλησιαστικῶν ὀργανώσεων οἱ ὁποῖες εἶναι ἕνας σημαντικὸς παράγοντας ποὺ ἔχει αὐξηθεῖ ἡ ἀπιστία στὴν Ἑλλάδα. Οἱ σωστοὶ γονεῖς γιὰ μένα θὰ δώσουν τὶς σωστὲς κατευθύνσεις στὸ παιδὶ στὰ θέματα πίστης μὴ στερῶντας του ὅμως τὴν ἐλευθερία του. Καὶ αὐτὰ τὰ δύο δὲν εἶναι ἀλληλοαναιρούμενα.

Υ.Γ. Ἄλλωστε καὶ τὸ νὰ διδάξουν οἱ γονεῖς στὰ παιδιὰ τὴ θρησκευτικὴ ἀδιαφορία, κι αὐτὸ ἕνα εἶδος διδασκαλίας εἶναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Γιὰ ποιόν ἀκριβῶς λόγο νὰ μὴ συμμετέχουν οἱ γονεῖς σὲ αὐτὸ τὸ θέμα; Δηλαδὴ ἂν δὲ συμμετέχουν οἱ γονεῖς σὲ αὐτό, σὲ ποιό θὰ συμμετέχουν. Τὶς πρῶτες μου προσλαμβάνουσες σχετικὰ μὲ τὴν Ἐκκλησία τὶς πῆρα ἀπὸ τοὺς γονεῖς καὶ χαίρομαι πολὺ γιὰ αὐτό. Τὸ ὅτι πιστεύω πάντως καὶ σήμερα εἶναι καθαρὰ δική μου ἐπιλογὴ καὶ δὲ μοῦ τὸ ἐπέβαλε κανείς. Τώρα θὰ μοῦ πῆτε ὑπάρχουν κάποιοι γονεῖς οἱ ὁποῖοι εἶναι πιεστικοὶ σὲ αὐτὰ τὰ ζητήματα καὶ δὲ δέχονται διάλογο. Ἰσχύει, ἀλλὰ ἀφ' ἑνὸς μὲν τῇ σήμερον ἡμέρᾳ εἶναι πολὺ μικρὴ μειοψηφία, ἀφ' ἑτέρου δὲ ἀνήκουν κυρίως στὸν χῶρο τῶν παραεκκλησιαστικῶν ὀργανώσεων οἱ ὁποῖες εἶναι ἕνας σημαντικὸς παράγοντας ποὺ ἔχει αὐξηθεῖ ἡ ἀπιστία στὴν Ἑλλάδα. Οἱ σωστοὶ γονεῖς γιὰ μένα θὰ δώσουν τὶς σωστὲς κατευθύνσεις στὸ παιδὶ στὰ θέματα πίστης μὴ στερῶντας του ὅμως τὴν ἐλευθερία του. Καὶ αὐτὰ τὰ δύο δὲν εἶναι ἀλληλοαναιρούμενα.

Υ.Γ. Ἄλλωστε καὶ τὸ νὰ διδάξουν οἱ γονεῖς στὰ παιδιὰ τὴ θρησκευτικὴ ἀδιαφορία, κι αὐτὸ ἕνα εἶδος διδασκαλίας εἶναι.

Αν συμμετέχουν οι γονείς, τα παιδιά θα υιοθετήσουν τις ίδιες απόψεις με αυτούς, γιατί γενικότερα οι γονείς είναι πρότυπο για τα παιδιά σε νεαρή ηλικία.
Μέχρι μια ηλικία θα αναγκαζόταν κάποιος να ισχυρίζεται την ύπαρξη Θεού (αν δεν πιστεύει θα αναγκαζόταν, αν πιστεύει δεν θα του ήταν πρόβλημα) αλλά ύστερα, όταν το παιδί θα μπορεί να καταλάβει ότι μπορεί να μην είναι αλήθεια όλο αυτό, καλό είναι να αποφασίσει μόνο του τι θα ακολουθήσει χωρίς εξωτερικές επηρροές.

Άλλωστε είναι θέμα των δικών του "πιστεύω" και όχι των γονιών του.

Δεν υπερασπίζομαι την θρησκευτική αδιαφορία. Ότι είναι να μάθει θα το μάθει από το σχολείο του έτσι και αλλιώς. Απλά πιστεύω ότι οι γονείς εξαιτίας της σημαντικής τους θέσης στην διαμόρφωση των "πιστεύω" κάποιου παιδιού καλό είναι να έχουν (όσο γίνεται) ουδέτερη θέση (τουλάχιστον σε τέτοια θέματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αν συμμετέχουν οι γονείς, τα παιδιά θα υιοθετήσουν τις ίδιες απόψεις με αυτούς, γιατί γενικότερα οι γονείς είναι πρότυπο για τα παιδιά σε νεαρή ηλικία.
Μέχρι μια ηλικία θα αναγκαζόταν κάποιος να ισχυρίζεται την ύπαρξη Θεού (αν δεν πιστεύει θα αναγκαζόταν, αν πιστεύει δεν θα του ήταν πρόβλημα) αλλά ύστερα, όταν το παιδί θα μπορεί να καταλάβει ότι μπορεί να μην είναι αλήθεια όλο αυτό, καλό είναι να αποφασίσει μόνο του τι θα ακολουθήσει χωρίς εξωτερικές επηρροές.

Άλλωστε είναι θέμα των δικών του "πιστεύω" και όχι των γονιών του.

Δεν υπερασπίζομαι την θρησκευτική αδιαφορία. Ότι είναι να μάθει θα το μάθει από το σχολείο του έτσι και αλλιώς. Απλά πιστεύω ότι οι γονείς εξαιτίας της σημαντικής τους θέσης στην διαμόρφωση των "πιστεύω" κάποιου παιδιού καλό είναι να έχουν (όσο γίνεται) ουδέτερη θέση (τουλάχιστον σε τέτοια θέματα).

Οὐδέτερη θέση θὰ ἔχω στὸ ἂν τὸ παιδί μου θέλει νὰ σπουδάσῃ στὸ πολυτεχνεῖο, στὸ παν/μιο, σὲ ΤΕΙ ἢ νὰ μὴ σπουδάσῃ καθόλου. Στὸ τί θὰ τοῦ μάθω νὰ πιστεύῃ, δὲν μπορῶ νὰ εἶμαι οὐδέτερος καὶ αὐτὸ δὲν εἶναι κάτι τὸ ὁποῖο δικαιοῦμαι, ἀλλὰ ὑποχρέωσή μου. Σὲ μιὰ ἐποχὴ στὴν ὁποία ὅλοι οἱ ἐξωτερικοὶ παράγοντες (σχολεῖο, ΜΜΕ, παρέες) διδάσκουν τὴν ἀθεΐα, τὸν μηδενισμὸ ἀλλὰ καὶ διάφορες καταστροφικὲς λατρεῖες, μόνο ἡ οἰκογένεια ἔχει μείνει νὰ διδάσκῃ τὰ σωστὰ στὸ θέμα τῆς πίστης. Οὐσιαστικά, τὸ νὰ λὲς ὅτι δὲν πρέπει οἱ γονεῖς νὰ διδάσκουν τίποτα στὸ θέμα τῆς θρησκείας, ὁδηγεῖ στὸ συμπέρασμα ὅτι ἐπιθυμεῖς τὴν ἀθεΐα.

Κάτι ἀντίστοιχο συνέβαινε στὴ Σοβιετικὴ Ἕνωση ὅπου προκειμένου νὰ μὴν ἔρχωνται τὰ παιδιὰ σὲ ἐπαφὴ μὲ ὁ,τιδήποτε εἶχε σχέση μὲ τὴν θρησκεία καὶ τυχὸν ἀναπτύξουν τέτοιους προβληματισμόυς, προσπαθοῦσαν νὰ ἀποκρύπτουν ὁ,τιδήποτε εἶχε σχέση μὲ αὐτήν. Εὐτυχῶς ποὺ ὑπῆρχαν οἱ μπάμπουσκες οἱ ὁποῖες κράτησαν ζωντανὴ τὴ φλόγα τῆς Ὀρθοδοξίας στὰ μαῦρα χρόνια τῆς κομμουνιστικῆς σκλαβιᾶς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.

Υ.Γ. Ἄλλωστε καὶ τὸ νὰ διδάξουν οἱ γονεῖς στὰ παιδιὰ τὴ θρησκευτικὴ ἀδιαφορία, κι αὐτὸ ἕνα εἶδος διδασκαλίας εἶναι.

Δεν το κατάλαβα αυτό. Δηλαδή οι γονείς είναι υποχρεωμένοι να διδάξουν στα παιδιά θέματα επί παντός επιστητού; Εμένα πάντως δε μου μίλησαν ποτέ ούτε για θρησκεία, ούτε για πολιτική, ούτε για κοινωνικά θέματα γενικότερα. Αυτές τις συζητήσεις τις κάνεις με συνομιλήκους σου και αν σε ενδιαφέρει κάτι το ψάχνεις ο ίδιος. Δε θεωρώ οτι θα ήμουν πιο θρήσκα αν η μάνα μου με έτρεχε στην Εκκλησία κάθε τρεις και λίγο ή οτι θα ενδιαφερόμουν για τα πολιτικά αν κάναμε τέτοιες συζητήσεις συνέχεια στο σπίτι. Αυτά που με ενδιαφέρουν κι αυτά που δε με ενδιαφέρουν τα επέλεξα μόνη μου, όπως θα έπρεπε να κάνει και ο κάθε ενήλικας. Η θρησκεία όπως τη βλέπω εγώ κι όπως πιθανόν να ήθελε ο Χριστός να είναι, δεν είναι κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να ακολουθήσεις όπως πχ θα επιλέξεις κόμμα ή αθλητική ομάδα ή γεύση παγωτού. Είναι κάτι που βγαίνει από μέσα σου, η αναζήτηση, η ανάγκη να πιστεύεις κάπου, να κρατηθείς από κάπου. Κάποιοι αυτήν την ανάγκη την καλύπτουν στη θρησκεία, κάποιοι άλλοι ίσως στην επιστήμη, κάποιοι στις αθλητικές ομάδες, στη φιλοσοφία κλπ κλπ. Το παιδί μας δεν είναι κομπιούτερ μας που θα του ενσωματώσουμε όλες μας τις απόψεις και θα γεμίσουμε έτσι το μυαλό του. Ερεθίσματα πρέπει να του δίνουμε για σκέψη, χωρίς όμως να το κατευθύνουμε προς αυτό που θα μας άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απο μονοι μας βλεπουμε τη θρησκεια γυρω μας στις γιορτες του σχολειου πχ και στην κοινωνια

ουτε και μενα ειδικα μου μιλησαν για το χριστιανισμο οι γονεις μου,,παρολο που μικροι ειχαν στενη σχεση ,,

και εφτιαξα μονος μου μια αντιληψη για το τι μου αρεσει και τι οχι

το παιδι δεν μπορει να γινει ταμπουλα ραζα σε μια ορθοδοξη κοινωνια
αναγκαστικα επηρεαζεται κοινωνικα

οποτε οι γονεις για μενα ας μην πιεζουν ιδιαιτερα τα παιδια για την εκκλησια-γιατι ετσι μπορει να τα κανουν αντιδραστικα χειροτερα στο μελλον-
και ας αφησουνφυσικα τα πραγματα,,

πρεπει να διδασκουμε στα παιδια -πιστευω- να εχουν ελευθερη σκεψη και να κανουν πραγματικα και να πιστευουν αυτο που πραγματικα συμφωνουν
και να μην κανουν πιστευουν κατι επειδη το κανουν και ολοι οι αλλοι

οτι κανεις να το πιστευεις πραγματικα,,να μην εισαι δηθεν..ειτε αθεος ειτε χριστιανος
ειτε οτιδηποτε αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Σὲ μιὰ ἐποχὴ στὴν ὁποία ὅλοι οἱ ἐξωτερικοὶ παράγοντες (σχολεῖο, ΜΜΕ, παρέες) διδάσκουν τὴν ἀθεΐα, τὸν μηδενισμὸ ἀλλὰ καὶ διάφορες καταστροφικὲς λατρεῖες, μόνο ἡ οἰκογένεια ἔχει μείνει νὰ διδάσκῃ τὰ σωστὰ στὸ θέμα τῆς πίστης.


Νομίζω οτι κι εσύ καταλαβαίνεις πόσο λάθος είναι να θεωρείς οτι μόνο εσύ κατέχεις την απόλυτη αλήθεια. Και για να επεκτείνω τη σκέψη μου, ο Χριστός νομίζω οτι δίδαξε τη "φτώχεια τω πνεύματι". Εσύ πάλι δείχνεις οτι μόνο εσύ είσαι ο σωστός και όλοι οι άλλοι λάθος. Για να μη θυμηθώ και το Σωκράτη... Αυτό που θέλω να πω και το φέρνω γύρω γύρω είναι οτι θεωρώ οτι περισσότερος κόσμος θα πίστευε ενδεχομένως στο Χριστιανισμό αν οι πιστοί του και οι παπάδες κι όσοι τον διδάσκουν δεν ήταν τόσο απόλυτοι και αλαζονικοί στη διδασκαλία του. Έτσι νομίζω τουλάχιστον. Γενικότερα η δράση φέρνει αντίδραση και ειδικά στα νέα παιδιά δεν μπορείς να τους πείσεις να πιστέψουν κάτι με το ζόρι. Αναρωτήσου λοιπόν καλέ μου αν το παιδί σου που θα το πιέσεις για το ΣΩΣΤΟ Χριστιανισμό θα πιστέψει επειδή το θες εσύ, ο γονιός του, ή επειδή όντως θεωρεί οτι ο Χριστιανισμός είναι αυτό που θέλει να πιστέψει. Κατά τα άλλα δε διαφωνώ οτι η "αθεϊα" και η αδιφορία προς το Θεό είναι μια μόδα που σίγουρα κάποια στιγμή θα περάσει, αλλά οι ιερείς της Εκκλησίας μας ας βρουν τρόπους να πλησιάσουν πιο αγαθά τα νέα παιδιά κι όχι με την άποψη οτι αυτοί τα ξέρουν όλα.

Οὐσιαστικά, τὸ νὰ λὲς ὅτι δὲν πρέπει οἱ γονεῖς νὰ διδάσκουν τίποτα στὸ θέμα τῆς θρησκείας, ὁδηγεῖ στὸ συμπέρασμα ὅτι ἐπιθυμεῖς τὴν ἀθεΐα.

Όχι απαραίτητα. Μπορεί να σημαίνει οτι εμπιστεύεσαι το παιδί σου και ξέρεις οτι η κρίση του θα το οδηγήσει στο να μελετήσει το θέμα και δε θα επιλέξει άκριτα αυτό που θα του πασάρουν οι γονείς, το σχολείο ή οι φίλοι του. Γιατί για μένα αυτό το "πίστευε και μη ερεύνα" είναι που διώχνει μακριά τους νέους από την Εκκλησία. Αυτό και ο τρόπος που επιλέγει η Εκκλησία η ίδια σαν οργανισμός να φέρεται στους χαλεπούς καιρούς που περνάμε...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω και το φέρνω γύρω γύρω είναι οτι θεωρώ οτι περισσότερος κόσμος θα πίστευε ενδεχομένως στο Χριστιανισμό αν οι πιστοί του και οι παπάδες κι όσοι τον διδάσκουν δεν ήταν τόσο απόλυτοι και αλαζονικοί στη διδασκαλία του. Έτσι νομίζω τουλάχιστον. Γενικότερα η δράση φέρνει αντίδραση και ειδικά στα νέα παιδιά δεν μπορείς να τους πείσεις να πιστέψουν κάτι με το ζόρι. Αναρωτήσου λοιπόν καλέ μου αν το παιδί σου που θα το πιέσεις για το ΣΩΣΤΟ Χριστιανισμό θα πιστέψει επειδή το θες εσύ, ο γονιός του, ή επειδή όντως θεωρεί οτι ο Χριστιανισμός είναι αυτό που θέλει να πιστέψει. Κατά τα άλλα δε διαφωνώ οτι η "αθεϊα" και η αδιφορία προς το Θεό είναι μια μόδα που σίγουρα κάποια στιγμή θα περάσει, αλλά οι ιερείς της Εκκλησίας μας ας βρουν τρόπους να πλησιάσουν πιο αγαθά τα νέα παιδιά κι όχι με την άποψη οτι αυτοί τα ξέρουν όλα.
να μπορουσα να σου ριξω 3-4 θετικες μαζι;)

και ο χριστος τοτε εμπαινε στην καρδια των ανθρωπων,δεν τους ελεγε αυτο ειναι σωστο και πρεπει να το πιστεψετε

μπες στην καρδια του,,και αστον να πιστεψει μνοος του

μονο η ελευθερη πιστη εχει αξια..

(ειχες δει την ταινια βαραββας βεβαια,,η αγαπημενη μου,αυτο ακριβως εδειχνε,)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Οὐδέτερη θέση θὰ ἔχω στὸ ἂν τὸ παιδί μου θέλει νὰ σπουδάσῃ στὸ πολυτεχνεῖο, στὸ παν/μιο, σὲ ΤΕΙ ἢ νὰ μὴ σπουδάσῃ καθόλου. Στὸ τί θὰ τοῦ μάθω νὰ πιστεύῃ, δὲν μπορῶ νὰ εἶμαι οὐδέτερος καὶ αὐτὸ δὲν εἶναι κάτι τὸ ὁποῖο δικαιοῦμαι, ἀλλὰ ὑποχρέωσή μου. Σὲ μιὰ ἐποχὴ στὴν ὁποία ὅλοι οἱ ἐξωτερικοὶ παράγοντες (σχολεῖο, ΜΜΕ, παρέες) διδάσκουν τὴν ἀθεΐα, τὸν μηδενισμὸ ἀλλὰ καὶ διάφορες καταστροφικὲς λατρεῖες, μόνο ἡ οἰκογένεια ἔχει μείνει νὰ διδάσκῃ τὰ σωστὰ στὸ θέμα τῆς πίστης. Οὐσιαστικά, τὸ νὰ λὲς ὅτι δὲν πρέπει οἱ γονεῖς νὰ διδάσκουν τίποτα στὸ θέμα τῆς θρησκείας, ὁδηγεῖ στὸ συμπέρασμα ὅτι ἐπιθυμεῖς τὴν ἀθεΐα.

Κάτι ἀντίστοιχο συνέβαινε στὴ Σοβιετικὴ Ἕνωση ὅπου προκειμένου νὰ μὴν ἔρχωνται τὰ παιδιὰ σὲ ἐπαφὴ μὲ ὁ,τιδήποτε εἶχε σχέση μὲ τὴν θρησκεία καὶ τυχὸν ἀναπτύξουν τέτοιους προβληματισμόυς, προσπαθοῦσαν νὰ ἀποκρύπτουν ὁ,τιδήποτε εἶχε σχέση μὲ αὐτήν. Εὐτυχῶς ποὺ ὑπῆρχαν οἱ μπάμπουσκες οἱ ὁποῖες κράτησαν ζωντανὴ τὴ φλόγα τῆς Ὀρθοδοξίας στὰ μαῦρα χρόνια τῆς κομμουνιστικῆς σκλαβιᾶς

Δεν συμφωνώ και πολύ.

Δεν έχει νόημα το παιδί μου να γίνει δικό μου αντίγραφο.
Εγώ θα διατηρούσα, όπως είπα, ουδέτερη στάση από ένα σημείο και μετά,όταν θα μπορεί να αποφασίσει μόνος του.
Φυσικά η μόνη πηγή του θα είναι το μάθημα των θρησκευτικών (Γι' αυτό άλλωστε και υπάρχει αυτό το μάθημα). Αν μέσα από αυτό το μάθημα νιώσει ότι είναι δυνατόν να υπάρχει ένας τέλειος δημιουργός, ας το ακολουθήσει.
Αν εγώ συμμετείχα στην "ιδεολογική διαπαιδαγώγηση" του πιθανόν να τον προέτρεπα να μην πιστέυει σε Θεούς, και να αδιαφορεί για το μάθημα αυτό.

Επίσης, δεν είπα ότι οι γονείς δεν πρέπει να διδάσκουν στα παιδιά τους στο θέμα της θρησκείας. Είπα ότι ως παιδιά θα πρέπει να το κάνουν. Αργότερα θα τα αφήσουν να ακολουθήσουν ό,τι νομίζουν.

Τώρα με την Σοβιετική Ένωση το πας πολύ μακρυά! :P
Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο.

Υ.Γ Η "σωστή διδασκαλία" από μέρους της οικογένειας είναι κάπως υποκειμενικό θέμα.
Εγώ π.χ θεωρώ ότι δεν υπάρχει Θεός και θα πρέπει να αμφισβητούμε αυτά που δεν αποδυκνείονται. Για εμένα αυτό είναι το σωστό.
Εσύ προφανώς πιστεύεις και θεωρείς ότι το σωστό είναι να προτρέπουμε τα παδιά να πιστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Κανένα πρόβλημα δεν θα έχουν, όσοι τα λένε αυτά έχουν μείνει μερικές δεκαετίες πίσω. :)

Αλήθεια;;;;;;;;:clapup:ωραία δεν θα έχω και το άγχος της βάφτισης:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Το να αποφασίσω την θρησκεία του παιδιού μου πριν να είναι σε θέση να αποφασίσει μόνο του ,μου φαίνεται λίγο φασιστικό και λίγο μη χριστιανικό(διότι όπως είχε πει κάποιος στεκιώτης,στο θέμα με το άγιο φως νομίζω:όσοι πιστοί προσέλθετε λέει η χριστιανική διδασκαλία ,κανένας δεν σε ανάγκασε να πιστέψεις.......)
ελπίζω ότι με το πέρασμα των χρόνων δεν θα αλλάξω απόψεις,δεν θα με ενδιαφέρει τι θα πει για εμένα η μπατζανάκισσα της ξαδέρφης της γιαγιάς μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top