Καύση ή Αποτέφρωση των νεκρών;

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η αποτέφρωση των νεκρών τελικά είναι μια πολύ φρικτή διαδικασία. Το είχα τελείως λάθος στο μυαλό μου. Ουσιαστικά βάζουνε το φέρετρο μεσα σ' έναν φούρνο, όπου καίγεται ο νεκρός μαζί με το φέρετρο. Εγώ νόμιζα ότι καίνε τον νεκρό πάνω σε ξύλα.
Ακόμα και να το επέτρεπε η θρησκεία μας ως 2η εναλλακτική λύση της ταφής, δεν θα το δεχόμουν.
Να μην κακομελετάω όμως! Ελπίζω ο Θεός να μου επιτρέψει (όπως και σε όλους/ες) να ζήσω πολλά χρόνια ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Οι στενοί συγγενείς γενικά φρικάρουν σε αυτή την ιδέα για το αγαπημένο τους πρόσωπο που πέθανε πρόσφατα δεν είναι τόσο θέμα θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,003 μηνύματα.
Λέω ΝΑΙ στην αποτέφρωση των νεκρών. Με ή χωρίς το φέρετρο, ο νεκρός να γίνεται στάχτη. Τη στάχτη αυτή μέσα σε ένα βάζο, να την παίρνουν οι συγγενείς και είτε να την βάζουν στο ράφι πάνω από το τζάκι, είτε να τη σκορπίζουν στα 4 σημεία του ορίζοντα. Η Μαρία Κάλας είχε ζητήσει να ρίξουν τη στάχτη της στο Αιγαίο.
Κάποτε πρέπει να σταματήσει το μακάβριο θρίλερ της ταφής. Ο νεκρός θάβεται στο χώμα και περιμένουμε να αποσυντεθεί. Πώς γίνεται το λιώσιμο; Υποτίθεται ότι κάποια συστατικά του χώματος το κάνουν, αλλά βοηθούν και τα σκουλήκια. Λέγεται ότι τα χώματα των νεκροταφείων λόγω των πολλών ταφών, έχουν αδυνατίσει και δεν εκτελούν σωστά τη λειτουργία αυτή. Επίσης λέγεται ότι αν ο νεκρός έπαιρνε πολλά φάρμακα ή έκανε χημειοθεραπείες, πάλι η αποσύνθεση γίνεται δύσκολη. Λίγα χρόνια μετά την ταφή, γίνεται η εκταφή. Κλασική αγωνία των συγγενών είναι αν έλιωσε ή όχι. Θεωρώ τραγικό να γίνεται η εκταφή και ο συγγενής να βλέπει το άλιωτο σώμα αγαπημένου του προσώπου.
Μετά την εκταφή, αν ο νεκρός δεν έχει λιώσει, τον θάβουν ξανά στην άκρη του νεκροταφείου, κατευθείαν στο χώμα και μόνον με το σταυρό που είχε στο μνήμα του. Όταν ο νεκρός έχει λιώσει, τα οστά τα πλένουν με κρασί και τα βάζουν σε τενεκεδένιο κουτί. Το κουτί αυτό φυλάσσεται μαζί με πολλά άλλα στο οστεοφυλάκιο του νεκροταφείου, όσο χρόνο οι συγγενείς πληρώνουν το απαραίτητο τίμημα.
Ναι, είναι πολλά τα λεφτά Άρη. Με την αποτέφρωση θα πληρωνόταν μόνον το ειδικό γραφείο και τέρμα. Με τη διαδικασία που ακολουθούμε σήμερα, κερδίζουν πολλοί. Μαρμαράδες που κατασκευάζουν μνήματα, παπάδες που κάνουν τρισάγια, αυτοί που ανάβουν καντήλια (μην το γελάτε το τελευταίο, είχα γειτόνισσα που έκανε αυτή τη δουλειά και απέκτησε σημαντική περιουσία) και άλλοι. Εκείνοι όμως που κερδίζουν πολλά από την όλη ιστορία είναι οι δήμοι. Μήπως δεν προχωράμε στην αποτέφρωση λόγω οικονομικών συμφερόντων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Επίσης λέγεται ότι αν ο νεκρός έπαιρνε πολλά φάρμακα ή έκανε χημειοθεραπείες...
Υπήρξαν περιπτώσεις νεκρών (αρσενικών) που δεν μπορούσαν να ...κλείσουν το καπάκι του φέρετρου! :lol:

Το "δια ταύτα" είναι όπως πολύ σωστά καταλήγεις, να σταματήσει αυτή η διαδικασία να κοστίζει ένα σωρό (πεταμένα) λεφτά!
Όπως και οι γάμοι, τα ...βαφτίσια και άλλες μπούρδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Όπως είχα πει και πιο παλιά, μου φαίνεται πολύ δύσκολο να δω ένα δικό μου άνθρωπο να υφίσταται τη διαδικασία της ταφής. Σήμερα το απόγευμα είναι η κηδεία του πατέρα μου και θα ήθελα τη στιγμή που θα ρίξουν το σώμα του στη γη να απομακρυνθώ από εκείνο το σημείο. Αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να αντέξω αυτή την ψυχοφθόρο διαδικασία. Ίσως ακούγεται εγωιστικό, αλλά είναι πάνω από τις δυνάμεις μου. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι ίσως ο πατέρας μου θα ήθελε να είμαι δίπλα του τη στιγμή που τον σκεπάζουν με χώμα. Από την άλλη βέβαια όσο ζούσε του είχα φερθεί πολύ καλά. Ελπίζω να μην πληγωθεί η ψυχή του, αν απομακρυνθώ από τον τάφο, την ώρα του ενταφιασμού. Αυτή η σκέψη με τρελαίνει και πρέπει αυτή την ανησυχία να τη διαχειριστώ μέσα σε λίγες ώρες. Συγχωρέστε με, αν σας κούρασα, αλλά έχει θολώσει το μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Όπως είχα πει και πιο παλιά, μου φαίνεται πολύ δύσκολο να δω ένα δικό μου άνθρωπο να υφίσταται τη διαδικασία της ταφής. Σήμερα το απόγευμα είναι η κηδεία του πατέρα μου και θα ήθελα τη στιγμή που θα ρίξουν το σώμα του στη γη να απομακρυνθώ από εκείνο το σημείο. Αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να αντέξω αυτή την ψυχοφθόρο διαδικασία. Ίσως ακούγεται εγωιστικό, αλλά είναι πάνω από τις δυνάμεις μου. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι ίσως ο πατέρας μου θα ήθελε να είμαι δίπλα του τη στιγμή που τον σκεπάζουν με χώμα. Από την άλλη βέβαια όσο ζούσε του είχα φερθεί πολύ καλά. Ελπίζω να μην πληγωθεί η ψυχή του, αν απομακρυνθώ από τον τάφο, την ώρα του ενταφιασμού. Αυτή η σκέψη με τρελαίνει και πρέπει αυτή την ανησυχία να τη διαχειριστώ μέσα σε λίγες ώρες. Συγχωρέστε με, αν σας κούρασα, αλλά έχει θολώσει το μυαλό μου.
Τέσα μου ο κόσμος και οι συγγενείς, ακόμα και οι πιο στενοί, παραμένουν στον χώρο ταφής μέχρι την στιγμή που κατεβάζουν τον φέρετρο στον τάφο. Μετά τους απομακρύνουν και σκεπάζουν μόνοι τους τον τάφο. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, ακόμα και να ήθελες να είσαι παρούσα εκείνη την στιγμή, θα πρέπει να βρίσκεσαι με τον υπόλοιπο κόσμο μια και θα πρέπει να φτάσετε πρώτες εσύ και η μητέρα σου εκεί που θα πιείτε τον καφέ για να σας συλληπηθεί ο κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ήταν μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία, αλλά κάπως γίνεται και στις πολύ δύσκολες στιγμές δίνει ο Θεός δύναμη να αντέξουμε. Αφού έγινε και η κηδεία, τώρα σιγά σιγά -όσο κι αν είναι δύσκολο- θα προσπαθήσω να βρω τις ισορροπίες μου.
Συγνώμη αν ξέφυγα απ' το θέμα.
Απ' ό,τι έχω ακούσει στη Βουλγαρία γίνεται καύση των νεκρών και μάλιστα κάποιοι/ες Έλληνες/ίδες ζητούν να τους πάνε εκεί οι δικοί τους όταν πεθάνουν, γιατί δεν θέλουν να ταφεί το σώμα τους. Αυτό το θέμα βέβαια είναι αμφιλεγόμενο. Κανείς/μία δεν ξέρει τι είναι σωστό ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ήταν μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία, αλλά κάπως γίνεται και στις πολύ δύσκολες στιγμές δίνει ο Θεός δύναμη να αντέξουμε. Αφού έγινε και η κηδεία, τώρα σιγά σιγά -όσο κι αν είναι δύσκολο- θα προσπαθήσω να βρω τις ισορροπίες μου.
Συγνώμη αν ξέφυγα απ' το θέμα.

Το περίεργο θα ταν να σου είναι ευχάριστη εμπειρία, τον πατέρα σου έχασες όχι ένα λαστιχάκι που θα το αντικαταστήσεις. Οι άνθρωποι δεν είναι προς αντικατάσταση, δύσκολο να βρεθεί κάποιος ισάξιος ενός κοντινού μας ανθρώπου. Όσο δύσκολα και να περνάς θα πρέπει να συνεχίσεις να ζεις με αυτή την απώλεια, άλλωστε δεν είναι μια κατάσταση που μπορούμε να αποφύγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Απ' ό,τι έχω ακούσει στη Βουλγαρία γίνεται καύση των νεκρών και μάλιστα κάποιοι/ες Έλληνες/ίδες ζητούν να τους πάνε εκεί οι δικοί τους όταν πεθάνουν, γιατί δεν θέλουν να ταφεί το σώμα τους. Αυτό το θέμα βέβαια είναι αμφιλεγόμενο. Κανείς/μία δεν ξέρει τι είναι σωστό ή όχι.

Σωστό σε αυτή την περίπτωση είναι ότι θεωρεί καθένας σωστό για τον εαυτό του. Και βέβαια ανάλογα με το πόσο προσκολημένος είναι με το θρησκευτικό δόγμα που παρεμβαίνει στη συνείδησή του. Προσωπικά, είμαι κατά της ταφής και υπέρ της καύσης ή αποτέφρωσης.
Το καλύτερο απ'όλα βέβαια θα ήταν όταν ερχόταν η ώρα μας, ει δυνατόν, απλά να εξαφανιζόμασταν σαν ατμός στον αέρα, παρά να ακουλουθεί το σώμα όλη αυτή την εξευτελιστική διαδικασία και όλα τα συμπαρομαρτούντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Προτιμω να γινω σταχτη αλλα πιστευω (οσο μακαβριο και να ακουγεται) οτι δεν θα εχει πολλη σημασια για μενα οταν θα ειμαι νεκρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Προτιμω να γινω σταχτη αλλα πιστευω (οσο μακαβριο και να ακουγεται) οτι δεν θα εχει πολλη σημασια για μενα οταν θα ειμαι νεκρος.
Ίσως θα έχει για τους αγαπημένους που θα αφήσεις πίσω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ίσως θα έχει για τους αγαπημένους που θα αφήσεις πίσω σου.

Θα μπορουν να συμβιβαστουν πιο ευκολα με την ιδεα οτι ολοι θα πεθανουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει και η ταφή του ναυτικού, όπου σε πετάνε στη θάλασσα και αντί να πιάνεις χώρο σε ένα νεκροταφείο ή να γίνεσαι διοξείδιο του άνθρακα, ταΐζεις τα ψαράκια για να μεγαλώσουν και να ταΐσουν παιδάκια με την σειρά τους. Κλείνει έτσι ο κύκλος της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Και ο κλασικός τρόπος στην ανακύκλωση οδηγεί. Λίπασμα για τα φυτάκια, θα τα φάνε τα ζωάκια, κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά πιάνει και εκτάρια. Πλέον συνηθίζουμε πάνω από τον τάφο να χτίζουμε και μια πολυκατοικία λες και ενταφιάσαμε τον Φίλιππο το Β'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Λίγες μέρες μετά την επίσημη έναρξη του πρώτου κέντρου αποτέφρωσης στη χώρα μας, η εκκλησία ξεκαθαρίζει πως.... όποιοι αποφασίσουν να πάνε με αυτό τον τρόπο στον άλλο κόσμο, δεν θα τύχουν νεκρώσιμης ακολουθίας αλλά ούτε και μνημόσυνο..!
Είναι μια πράξη αντιχριστιανική, κατέληξαν!
Το πολύ πολύ ένα τρισάγιο, αλλά κι αυτό επαφίεται στην διακριτική ευχέρεια του οικείου μητροπολίτη, οπότε ξεχάστε το, θα πάτε (οι αποτεφρωμένοι) εντελώς αδιάβαστοι :popeanim:
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Λίγες μέρες μετά την επίσημη έναρξη του πρώτου κέντρου αποτέφρωσης στη χώρα μας, η εκκλησία ξεκαθαρίζει πως.... όποιοι αποφασίσουν να πάνε με αυτό τον τρόπο στον άλλο κόσμο, δεν θα τύχουν νεκρώσιμης ακολουθίας αλλά ούτε και μνημόσυνο..!
Είναι μια πράξη αντιχριστιανική, κατέληξαν!
Το πολύ πολύ ένα τρισάγιο, αλλά κι αυτό επαφίεται στην διακριτική ευχέρεια του οικείου μητροπολίτη, οπότε ξεχάστε το, θα πάτε (οι αποτεφρωμένοι) εντελώς αδιάβαστοι :popeanim:


Ε και τι θα πάθουν?
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Αυτοί είναι εκπρόσωποι της θρησκείας και είναι υποχρεωμένοι να ακολουθήσουν τους κανόνες της ακόμα και αν κατά βάθος διαφωνούν. Το ίδιο συμβαίνει και με τον δικαστή που δικάζει, θα βάλει την ποινή σύμφωνα με τον νόμο και όχι το συναίσθημα του. Διαφωνώ και εγώ φυσικά με αυτές τις βλακείες ότι αν σε διαβάσει παπάς θα πάς στον παράδεισο αν όχι στην κόλαση αλλά αυτοί γι'αυτόν τον λόγο πληρώνονται και βγάζουν το μεροκάματο.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Αυτοί είναι εκπρόσωποι της θρησκείας και είναι υποχρεωμένοι να ακολουθήσουν τους κανόνες της ακόμα και αν κατά βάθος διαφωνούν. Το ίδιο συμβαίνει και με τον δικαστή που δικάζει, θα βάλει την ποινή σύμφωνα με τον νόμο και όχι το συναίσθημα του. Διαφωνώ και εγώ φυσικά με αυτές τις βλακείες ότι αν σε διαβάσει παπάς θα πάς στον παράδεισο αν όχι στην κόλαση αλλά αυτοί γι'αυτόν τον λόγο πληρώνονται και βγάζουν το μεροκάματο.
Δεν γνωρίζω ρε Μαυρίκιε όταν το αποφάσισαν αν το έλεγε η καρδιά τους, πάντως στο φυλλάδιο "προς τον λαό" που αιτιολογούν την απόφαση, δεν αναφέρουν κάτι για παραδείσους και κόλαση.
Επίσης ιδέα δεν είχα ότι οι δικαστές άλλες ποινές βάζουν στην πράξη και μετά πηγαίνουν σπίτια τους και ...κλαίνε, από σένα το ακούω πρώτη φορά.
Απλώς σαν μια είδηση το ανέφερα, που αφορά αρκετά εκατ ανθρώπων στην Ελλάδα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top