Μετριοπάθεια ή ρεαλισμός στην αυτογνωσία;

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το να βάζεις στόχους στη ζωή σου και να νιώθεις καλά όταν τους πετυχαίνεις είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αυτό που πραγματικά δεν καταλαβαίνω είναι σε τι χρησιμεύει το αυτολιβανισμα και η αυτοπροβολή!

Μετριοφροσύνη δεν σημαίνει κατ'ανάγκην αυτοϋποτίμηση, αλλα συναίσθηση του σημείου στο οποιο βρίσκεσαι (στον εκάστοτε τομέα) και ποσο πολλά ακόμα μένουν να ανακαλύψεις και να πετύχεις.

Όλοι έχουμε στόχους, και όλοι παλεύουμε για αυτούς, αλλα σε καμια περίπτωση δεν είναι μιζέρια το να παραδέχεσαι ότι αυτά που έχεις καταφέρει δεν είναι και τόσο σημαντικά μπροστά σε αυτά που μένουν ακόμα. Στην πράξη μάλιστα κατά κανόνα αυτοί που όντως κατάφεραν κάτι σημαντικό (ερευνητές, επιστήμονες) προτιμούν να κοιτάζουν μπροστά, να μην επαναπαύονται και να αφήνουν να κρίνουν οι άλλοι το έργο τους, σε αντίθεση με κάτι μηδενικά που αυτοθαυμάζονται διαρκώς απλά και μονο γιατί κατάφεραν να ανεβούν κοινωνικά και/ή οικονομικά με κάποιον τρόπο.

Όταν λοιπόν κάποιος ξέρει ότι αυτό που κατάφερε αξίζει πραγματικά, δεν νιώθει την ανάγκη να το προβάλλει εκτος αν είναι αθεράπευτα νάρκισσος ή ανασφαλής.

εχεις απολυτο δικιο σε καθε σου φραση. Τα μπολνταρισμενα τα επικροτω κιολας γιατι ειναι πραματα τα οποια εχω κι εγω διαπιστωσει καθημερινα. Πιστευω στην ταπεινοτητα και την αυτοπεποιθηση, που δεν πρεπει να συγχεουμε με το ναρκισσισμο- που ειναι προβλημα- και την ταπεινολογια(θυματοποιηση) που ειναι επισης προβλημα.
Αλλοιμονο αν η μετριοφροσυνη ειναι υποτιμηση εαυτου, αν ειναι ετσι ας βγουμε ολοι στους δρομους συνεχως να λεμε τα επιτευγματα μας, τα κατορθωματα μας, να βγαζουμε τη ζωη μας και μονο τα καλα της στο παλκο.
Οταν εχεις καταφερει κατι με δυναμη, ευαισθησια, αγνα συναισθηματα(πουντιασα με τοσες κακες εκφρασεις πιο πανω που ειπα...) τωρα ηρθα στα ισα μου, οταν λοιπον εχεις δοκιμασει με αγνα συναισθηματα, αγνες προσπαθειες, θετικες για σενα και τον συνανθρωπο, κι εχεις καταφερει με δυναμη ψυχης και τολμης τοτε γιατι να καυχηθεις? Θα καυχηθεις οταν εισαι αδυναμος κι οσα εχεις καταφερει δε σε ικανοποιησαν ποτε ειτε γιατι στα προσεφεραν τελικα οι τριτοι, ειτε γιατι ετσι εχεις καλλιεργησει την προσωπικοτητα σου, εχοντας κανει αυτη την επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Mindcircus αρνούμαι να ασχοληθώ με την απάντησή σου προς εμένα, διότι δεν γνωρίζω γιατί μου απευθύνεσαι όπως μου απευθύνεσαι και τι θα έπρεπε να καταλάβω απ' όσα λες. Καλόν όμως θα ήταν γενικά να αποφεύγεις τέτοιες απαντήσεις γιατί μόνο flames μπορούν να ξεκινήσουν έτσι μέσα στα threads.

Αυτά είχα να πω και αποχωρώ από το διάλογο μαζί σου, διότι καλός ο διάλογος αλλά μόνο όταν γίνεται επι ίσοις όροις και με σεβασμό στο συνομιλητή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εχω μαθει να ακουω και να κατεβαζω κεφαλι οπου δω καποιον ανωτερο, εδω η ηρω μεχει καλυψει με το ποστ της πιο πανω.
Kαι για να σπάσουμε λίγο το "έντονο" κλίμα .
Ευχαριστώ που κατεβάζεις κεφάλι και αναγνωρίζεις την ανωτερότητά μου! Πρέπει να είσαι ρεαλίστρια! :hehe:

Tiiii??
Δεν πήγαινε για μένα αυτό; Καλάααααα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Ρε παιδιά προσέξτε πως μιλάτε λιγάκι, μη γίνεστε προκλητικοί...

Διάβασες τι είπα σ' εκείνο το πόστ; Είπα ότι ΜΕ ΘΕΩΡΩ ΓΑΜΑΤΟ και αμέσως μετά ότι απορρίπτω την έννοια του ΕΙΜΑΙ ΓΑΜΑΤΟΣ.... Μάλιστα δε, είμαι υπερήφανος που νιώθω έτσι.:)

Φίλε μου Λυκούργε, μάλλον κι εσύ πρέπει να προσέχεις ολίγον τι, πως εκφράζεσαι, νομίζω!
Εν κατακλείδι, παραβολικά, μεταφορικά ή και κυριολεκτικά, θα μας πεις τι σημαίνει "γαμάτος" και πια είναι η ουσιαστική διαφορά του "με θεωρώ γαμάτο" από το "είμαι γαμάτος"; Γιατί μέχρι στιγμής όσα μας είπες σχετικά, δεν φαντάζουν παρά για βερμαλισμό της (κακιάς) στιγμής. Γιατί, επίσης, δεν σε θεωρώ πιο αλλαζόνα από εμένα, είν΄αλήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Φίλε μου Λυκούργε, μάλλον κι εσύ πρέπει να προσέχεις ολίγον τι, πως εκφράζεσαι, νομίζω!

Δείξε μου τι εννοείς Νωέα! Σε πμ αν θέλεις, για να μη χαλάσουμε το κλίμα:)



Εν κατακλείδι, παραβολικά, μεταφορικά ή και κυριολεκτικά, θα μας πεις τι σημαίνει "γαμάτος" και πια είναι η ουσιαστική διαφορά του "με θεωρώ γαμάτο" από το "είμαι γαμάτος"; Γιατί μέχρι στιγμής όσα μας είπες σχετικά, δεν φαντάζουν παρά για βερμαλισμό της (κακιάς) στιγμής. Γιατί, επίσης, δεν σε θεωρώ πιο αλλαζόνα από εμένα, είν΄αλήθεια!

Ωραία, λοιπόν...

Όταν λες "με θεωρώ γαμάτο", όπως το βλέπω εγώ σα Λυκούργος, είναι ότι είσαι ικανοποιημένος από τα όσα έχεις κάνει, ότι είσαι ευχαριστημένος με τον Λυκούργο και ότι σου αρέσει η προσέγγιση των πραγμάτων από τον εαυτό σου τον Λυκούργο.

Το αν αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα είναι ένα άλλο θέμα.

Αν ανταποκρίνεται, δηλαδή αν όλη η Γη των 6 δισεκατομμυρίων ή έστω ένα σεβαστό δείγμα συμφωνεί, τότε ο Λυκούργος "είναι γαμάτος".

Ειδάλλως είναι εκτός πραγματικότητας στον κόσμο του! Απλό!:)


2ο παράδειγμα: Κι ο Χίτλερ μπορεί να έλεγε "με θεωρώ γαμάτο", όμως δεν ήταν γιατί οι πράξεις του έδειξαν άλλα και ο κόσμος τον θεωρούσε τρελό. Άρα ήταν τρελός και στον κόσμο του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δείξε μου τι εννοείς Νωέα! Σε πμ αν θέλεις, για να μη χαλάσουμε το κλίμα:)

Γιατι σε πμ και να γινει πριβε η συζητηση? Δηλαδη την γνωμη μου να τη λεω πριβε κι εγω? Και γιατι να χαλασει το κλιμα αν μιλατε ωραια και με σωστα επιχειρηματα χωρις επικρισεις και κατακρισεις?Ο Νωευς ειναι πολυ ευγενικος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
η αυτοπεποιθηση ειναι μεγαλο προσον.
η αυτογνωσια ακομα μεγαλυτερο.
σιχαινομαι ομως την αλαζονεια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δείξε μου τι εννοείς Νωέα! Σε πμ αν θέλεις, για να μη χαλάσουμε το κλίμα:)





Ωραία, λοιπόν...

Όταν λες "με θεωρώ γαμάτο", όπως το βλέπω εγώ σα Λυκούργος, είναι ότι είσαι ικανοποιημένος από τα όσα έχεις κάνει, ότι είσαι ευχαριστημένος με τον Λυκούργο και ότι σου αρέσει η προσέγγιση των πραγμάτων από τον εαυτό σου τον Λυκούργο.

Το αν αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα είναι ένα άλλο θέμα.

Αν ανταποκρίνεται, δηλαδή αν όλη η Γη των 6 δισεκατομμυρίων ή έστω ένα σεβαστό δείγμα συμφωνεί, τότε ο Λυκούργος "είναι γαμάτος".

Ειδάλλως είναι εκτός πραγματικότητας στον κόσμο του! Απλό!:)


2ο παράδειγμα: Κι ο Χίτλερ μπορεί να έλεγε "με θεωρώ γαμάτο", όμως δεν ήταν γιατί οι πράξεις του έδειξαν άλλα και ο κόσμος τον θεωρούσε τρελό. Άρα ήταν τρελός και στον κόσμο του!

Συνεπώς, με το εύστοχο παράδειγμα του Χίτλερ, προάγεται το συμπέρασμα, ότι όταν "θεωρούμε τους εαυτούς μας γαμάτους", δεν είναι για να το κοινοποιούμε, αλλά για να "είμαστε", όταν χρειάζεται!

Υγ: Νομίζω ότι η εξήγησή σου, εμένα τουλάχιστον με καλύπτει, οπότε μάλλον επαληθεύεται η εκτίμησή μου, ότι έτρεξε πολύ νερό στο κανάλι, από ¨ατυχή διατύπωσή" σου κι οχι από κάποια διάθεση κομπορημοσύνης! Γιατί είμαι βέβαιος, πως η όποια περηφάνειά σου, αφορά την ευγένεια της ψυχής σου και τίποτε παραπάνω! Αν θέλεις, διάψευσέ με!

Γιατι σε πμ και να γινει πριβε η συζητηση? Δηλαδη την γνωμη μου να τη λεω πριβε κι εγω? Και γιατι να χαλασει το κλιμα αν μιλατε ωραια και με σωστα επιχειρηματα χωρις επικρισεις και κατακρισεις? Ο Νωευς ειναι πολυ ευγενικος..

Καλή μου, βρίσκω πως έχεις δίκιο στις ερωτήσεις σου, αλλά γίνεσαι κολακευτική στη τελική σου απόφανση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
η αυτοπεποιθηση ειναι μεγαλο προσον.
η αυτογνωσια ακομα μεγαλυτερο.
σιχαινομαι ομως την αλαζονεια. :)


εγώ είμαι αλαζόνας,
άρα έχω αυτογνωσία
και αυτοπεποίθηση στο τρικάπακο.

Μετριοπαθής ή ρεαλιστής? :P


Από τα τέλη του '90 η τεχνική του να μη λέμε τίποτα και να πετάμε μια κοτσάνα για να τη σπάσουμε σε κάποιον παρέμεινε στάσιμη… (και σταθερά ανιαρή…)

(είμαι και ανιαρός :()

δε νιώθω καλά :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Υγ: Νομίζω ότι η εξήγησή σου, εμένα τουλάχιστον με καλύπτει, οπότε μάλλον επαληθεύεται η εκτίμησή μου, ότι έτρεξε πολύ νερό στο κανάλι, από ¨ατυχή διατύπωσή" σου κι οχι από κάποια διάθεση κομπορημοσύνης! Γιατί είμαι βέβαιος, πως η όποια περηφάνειά σου, αφορά την ευγένεια της ψυχής σου και τίποτε παραπάνω! Αν θέλεις, διάψευσέ με!

Τώρα μόλις το πρόσεξα αυτό (πολύ αργότερα από το πμ) και θέλω να σε ευχαριστήσω που αντιλαμβάνεσαι το λόγο μου, τα λάθη του και τις ερμηνείες του.

Τόσο απλά! Βέβαια κι εγώ το πήγα μέσω Ρωσίας :redface:...τέλος πάντων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
mind και love ανεβηκατε πολυ περισσοτερο στην εκτιμηση μου με τις απαντησεις που δωσατε σε αυτο ο ποστ...:)
ειναι ωραιο η μετριοφροσυνη στη γυναικα...(και στον ανδρα βεβαια)..με απωθουν απιστευτα οι γυναικες με ματαιοδοξο και αλαζονικο υφος...

Επισης να πω οτι το ιδανικο μου ειναι ,οπως των ηρωων ειτε φανταστικων ειτε ιστορικων.. Η Απολυτη δυναμη που βοηθα τους αλλους,μαζι με το μετρημενο μυαλο... Η Αλαζονια καταστρεφει οτι εχεις κανει ουσιαστικα.
(μη γελατε με τις τελευταιες φρασεις... ειπα.ειμαι καπως παιδι και μου αρεσουν τα παραμυθια..:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Και ναι λοιπόν, μετά από 51 ποστ δεν έχω καταλάβει ακόμα πού διαφωνείτε (δεν είμαι ξανθιά!).

Μπερδεύομαι γιατί όλοι οι όροι που χρησιμοποιείτε είναι υποκειμενικοί: καλός, κακός, ρεαλισμός, αυτογνωσία. Ποιος κρίνει αν είναι κάποιος καλός σε κάτι, αν ξέρει τα πάντα, αν κάτι ρεαλιστικό δεν εμπεριέχει και κάτι υποκειμενικό, αν η αυτογνωσία μου είναι φτιαγμένη από μετριοφροσύνη ή αλαζονεία;

Για μένα ρεαλιστικό δεν είναι τίποτα. Όλα είναι σχετικά. Γι' αυτό και φράσεις όπως αυτογνωσία, ρεαλισμός, μετριότητα, καλό-κακό είναι άκυρες για μένα.

Άλλοι λένε ότι η πραγματική αξία ενός ανθρώπου είναι αυτό που που πιστεύουν οι άλλοι για τον άνθρωπο αυτό, ενώ άλλοι (π.χ. εσύ) πιστεύουν ότι η πραγματική αξία είναι αυτό που πιστεύουμε εμείς!.

Τι ισχύει;

Έχει σημασία; Πρέπει να δώσουμε ταμπέλες; Η πραγματική αξία του ανθρώπου είναι αυτή που βλέπουν αυτοί που τον επιλέγουν για φίλο, σύντροφο, εραστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Παρατηρω καθημερινα οτι πολλοι ειναι αυτοι που εχουν μια ανακριβη εικονα για τον εαυτο τους . Αλλοι τον υπερτιμανε ενω αλλοι , οντας μη συμφιλιωμενοι μαζι του τον κρινουν αυστηρα πιστευοντας πολλες φορες οτι αξιζουν λιγο.

Ποια ειναι λοιπον η δικη σας εικονα για τον εαυτο σας;

Ως εφηβη θα χαρακτιριζα τους συνομιληκους μου ή του υψους ή του βαθους.Τον εαυτο μου θα τον κατετασα στη δευτερη κατηγορια.
Προσφατα συνειδητοποιησα το ποσο σημαντικο ειναι να εχεις αυτογνωσια και να μην υποτιμας τον εαυτο σου , πραγμα που εκανα ολο αυτο το διαστημα.Πολλοι εχετε περασει ή περνατε την ιδια φαση που περασα μεχρι να καταλαβω οτι αξιζω ως ατομο περισσοτερα απ'οτι νομιζα.
Σε αυτη την αλλαγη συνεβαλε καθοριστικα ενας φιλος που τον γνωρισα τυχαια λιγες μερες πριν τελειωσουν οι διακοπες , ο οποιος ειναι πλεον ο κολλητος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πιστεύω πως οι περισσότεροι έφηβοι σήμερα, είναι ανασφαλείς και προσπαθούν να κρύψουν την αδύναμια τους αυτή, βγάζοντας προς τα έξω έναν άλλο εαυτό για να γίνουν αποδεκτοί.
Προσωπικά, πιστεύω πως τα άτομα που συνέβαλλαν στο να αποκτήσω αυτογνωσία, ήταν η οικογένεια μου και εκτός από αυτή, ελάχιστα άλλα άτομα, μιας και εκτός από κάποιον ο οποίος με βοηθάει ενώ δεν θα έπρεπε, δεν είχα ποτέ κάποιον πραγματικό φίλο και όσοι νόμιζα ότι ήταν, με πρόδωσαν και συνεχίζουν να με προδίδουν καθημερινά.
Όσον αφορά την αυτοπεποίθηση, το δούλεψα κυρίως μόνη μου, διότι παλιά δεν είχα καθόλου αυτοπεποίθηση. Ευτυχώς το πρόβλημα αυτό δεν υπάρχει πια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Συνοπτικά η γνώμη μου:

Ανασφάλεια < Αυτογνωσία > Αλαζονία
Απαισιοδοξία < Ρεαλισμός > Υπερβολική αισιοδοξία/ματαιοδοξία όσον αφορά τον εαυτό σου


Όποιος πετυχαίνει το μεσαίο θα τα 'χει καλά και με τον ίδιο και με τους άλλους. No exceptions.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Προς τα έξω δε μου βγαίνει ο ρεαλισμός στην αυτογνωσία..Νιώθω άβολα να με επαινούν.Οπότε τείνω να δείχνω πάντα μετριοπαθής.
Στην πραγματικότητα όμως ξέρω τι δυνατότητες και σε κάποια θέματα μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ καλή.Απλά δε μ' αρέσει να το παραδέχομαι στους άλλους όταν μου κάνουν φιλοφρονήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανατολή

Νεοφερμένος

Η ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Αν υπάρχει η κλίμακα με τα δύο άκρα και μία μεσαία κατάσταση, έτσι υπάρχει και η αισιοδοξία, ο ρεαλισμός και η απαισιοδοξία και αντίστοιχα η υπερβολική εκτίμηση του εαυτού, η μετριοπάθεια και η χαμηλή αυτοπεποίθηση. Σαν μέσες καταστάσεις και συνδεδεμένες ως στοιχεία του χαρακτήρα, άνθρωπος ο οποίος είναι ρεαλιστής (άρα και πιο "προσγειωμένος") συνήθως παρουσιάζει και δείγματα μετριοπάθειας, χωρίς αυτό να είναι και δεδομένο. Εξαρτάται καθαρά από τον κάθε έναν ξεχωριστά!
Κατά την γνώμη μου οι μέσες καταστάσεις είναι πολύ ουδέτερες και σε ορισμένες περιπτώσεις απαθείς. Σε ορισμένες καταστάσεις ο άνθρωπος αντιδρά με όλες τις βαθμίδες, όπως επίσης συχνά είτε σε εσωτερικά ζητήματα είτε σε σχέση με θέματα που συζητούνται με το εξωτερικό περιβάλλον υπάρχει και η κλιμάκωση της αυτογνωσίας. Φυσικά υπάρχουν αυτά που υπερισχύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top