Πίεση - επιρροή

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχετε δεχτεί ποτέ πίεση από τους γονείς ή άλλα πρόσωπα να κάνετε ή να αποφασίσετε πράγματα που δεν θέλατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Κατ'αρχήν είναι επιρροή:)
Πιστεύω όλοι έχουμε δεχτεί πιέσεις λίγο πολύ σε κάποια φάση της ζωής μας και έχουμε επηρεαστεί συνειδητά ή ασυνείδητα. Το θέμα είναι να δείχνεις στον άλλο μέχρι πού τον παίρνει να επέμβει. Εγώ πιθανόν να περνούσα σε άλλη σχολή αν δεν είχα την μαμά μου να μου πράκτις στα μαθηματικά όλη μέρα, αλλά εν τέλει δεν μου βγήκε και σε κακό.
Πάντως στα αισθηματικά μου δεν επιτρέπω σε κανέναν να επεμβαίνει:mad: (αν και πολλοί το έχουν επιχειρήσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
Και το ένα και το άλλο. Και πίεση να παντρευτώ γιατί θα μείνω στο ράφι αλλα και επιροή να πάρω αυτή που νομίζουν ότι είναι καλή για μένα. Έλεος δηλαδή. Εγώ δεν υπάρχω? Δεν τους περνάει βέβαια. Προχωράω ακάθιστος προς το μέλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Ω ναι :( !! Η σχολή που πέρασα ήταν ουσιαστικά επιλογή της μητέρας μου.Βέβαια δεν είμαι και εγώ άμοιρη ευθυνών. Δεν ήμουν αρκετά συνειδητοποιημένη στο τι θέλω όποτε δεν ήμουν αρκετά αποφασιστική όταν έπρεπε. Πλέον όμως δεν αφήνω τον εαυτό μου να επηρεάζεται ;)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Έχετε δεχτεί ποτέ πίεση από τους γονείς ή άλλα πρόσωπα να κάνετε ή να αποφασίσετε πράγματα που δεν θέλατε?


χμμμ... αυτο που ζηταω ειναι συνηθως η συμβουλη της (κυριως της μαμας) οποτε ουσιαστικα ΕΓΩ τη βαζω μεσα στο προβλημα μου...
Δεν παραμενει η ιδια ποτε μεσα, και καλα για να το λυσει. Ουτε μου λεει κανε αυτο η μην κανεισ το αλλο.
Μου λεει πιο θεωρει σωστο - εξυπνο κι απο κει και περα ειναι δικη μου η επιλογη.
Οσο για Πανελληνιες...επεμενε να περασω Αθηνα, γιατι οικονομικα δε θα βγαιναμε, κι εγω το εκανα αλλα το μετανιωσα βραχυπροθεσμα, αλλα οχι μακροπροθεσμα. Αν ημουν αλλου, δε θα ειχα καταφερει οσα εχω καταφερει τωρα, εδω. Μπορει να ειχα κανει αλλα, αλλα οκ, κι αν ειχα ροδες θα μουν πατινι-ποτε δεν ξερεις.
Οπως και να χει σε αυτο δε φταιει κανεις.
Γενικα, χαιρομαι που την εχω διπλα μου και μπορω να εχω τη γνωμη και τη στηριξη της :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
χμμμ... αυτο που ζηταω ειναι συνηθως η συμβουλη της (κυριως της μαμας) οποτε ουσιαστικα ΕΓΩ τη βαζω μεσα στο προβλημα μου...
Δεν παραμενει η ιδια ποτε μεσα, και καλα για να το λυσει. Ουτε μου λεει κανε αυτο η μην κανεισ το αλλο.
Μου λεει πιο θεωρει σωστο - εξυπνο κι απο κει και περα ειναι δικη μου η επιλογη.

Γενικα, χαιρομαι που την εχω διπλα μου και μπορω να εχω τη γνωμη και τη στηριξη της :)

Τα ίδια κι εδώ.. Με τον μπαμπά δεν είμαστε τόσο κοντά σε τέτοια θέματα, αφενός γιατί είναι άντρας, αφετέρου γιατί γενικά είναι πιο συντηρητικός σε κάποια πράγματα (αν και νομίζω φταίει το ότι είμαι μοναχοκόρη και μοναχοπαίδι για πολλά απ αυτά.. πχ το ότι απεχθάνεται όλα μου τα έντονα κραγιόν! :P) κι έτσι δεν ζητάω την γνώμη του, γιατί νιώθω πως θα με κρατήσει πίσω..

Αλλά αν δεν είχα την μανούλα μου, αλήθεια δεν ξέρω τι θα ήμουν.. και τι θα είχα κάνει.. :hug::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το ότι δεν έφυγα για το εξωτερικό στα 17 μου δεν ήταν too θέμα πίεσης, όσο συγκυριών. Και μια βασική συγκυρία ήταν ότι έδωσα πανελλαδικές, αντί να πάω ΙΒ, άρα 99% Αγγλία. Δε μετανιώνω που δεν πήγα Αγγλία. Μετανιώνω λίγο, που δεν έφυγα νωρίτερα... Και τότε είχα θυμώσει πολύ με τον τρόπο που έγινε όλο, ειδικά από τι μαμά μου... Είχαμε πάει για κουβέντα με το διευθυντή του ΙΒ, βασικά για να κάνω ΕΓΏ ερωτήσεις... και τι βγάλαμε να μαλώνει η μαμά μαζί του, για το αν το σύστημα ΙΒ ήταν καλο η όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τι είναι το ΙΒ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
International Baccalaureate...

Κάτι σα διεθνές πτυχίο, τα μαθήματα γίνονται στα αγγλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Μάλλον, σε αυτόν τον τομέα, διαφέρω από τον μέσο άνθρωπο, γιατί πότε μα ΠΟΤΕ δεν επηρεάστηκα με οποιονδήποτε άνθρωπο, πιέστηκα ναι, αλλά δεν υπέκυψα, ειλικρινά ποτέ. Πάντα του κεφαλιού μου. Ίσως τελικά μερικές φορές θα πρεπε να αφήνομαι και λίγο στην επιρροή των άλλων, μπορεί να μου βγαινε σε καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
οντως συνεβη αρκετες φορες να κανω κατι αλλο απ αυτο που ηθελα στην πραγματικοτητα ...
κι αυτο γιατι ειμαι αρκετα συναισθηματικη σαν ατομο και εβαλα αρκετες φορες στη ζωη μου πρωτα τον αλλον και μετα εμενα...κακως βεβαια το ξερω...καποια πραγματα ομως ειναι στο χαρακτηρα του καθε ανθρωπου τι να κανουμε;
απο τοτε που παντρευτηκα και μετα ομως δεν δινω περιθωρια στους γονεις μου να με επηρεαζουν σε οποιαδηποτε αποφαση μου και ετσι ειμαστε μια χαρα. οσο ημουν ελευθερη και εμενα μαζι τους ομως ειχα αρκετη επιρροη σε αποφασεις μου... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aquasonic

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δοξα τον θεο ποτε δεν με πιεσαν οι γονεις μου και αυτο ειναι κατι που τους το αναγνωριζω και τους ευχαριστω. Φροντησαν να με μεγαλωσουν σωστα και να μου μαθουν ορισμενες αρχες. Και αν σκεφτω και την μεγαλη διαφορα ηλικιας ( Πολλοι τον περνανε για παππου τον πατερα μου ) Διχνει ποσο ανοιχτομυαλοι και συγκαταβατικοι ειναι. Ποτε δεν ενιωσα ασχημα μεσα στην οικογενεια μου και παντα πιστευαν και με βοηθουσαν σε οτι ηθελα να κανω (απο το να φτιαξω ενα ξυλινο κουτι μεχρι και τα σχεδια για το επαγγελματικο μου μελλον) χωρις να μου επιβαλλουν ΠΟΤΕ την αποψη τους. Ποτε δεν επετρεψαν να μου λειψει κατι (και δεν λεω για ειδη πολυτελειας) και για αυτο τους ευχαριστω πολυ. Πραγματικα ειναι τα μονα ατομα στον κοσμο (εκτως απο την αγαπημενη μου) που δεν θα ελεγα ποτε κακο λογο για αυτους και δεν θα αφηνα ποτε καποιον να το κανει (και ουτε εχω αφησει μεχρι τωρα). :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Χμμ, μπορώ να πω ότι όταν ήμουν στο σχολειό είχα πίεση απ' τους δικούς μου στο διάβασμα. Αφιέρωσα πάρα πολύ χρόνο σ' αυτό καθ' όλη τη διάρκεια του σχολείου. Νταξ, το διάβασμα απέδωσε στο τέλος, αλλά ώρες ώρες σκέφτομαι ότι ίσως και να 'ταν χαμένος χρόνος όλα αυτά τα χρόνια. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστάρας

Νεοφερμένος

Ο Χριστάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Εγώ μια ζωή επηρεάζομαι από τις απόψεις των άλλων. Είμαι και ο μικρότερος της οικογένειάς μου (ο "μιτσίς" τους που λένε :D ) έχω και αδέρφια αρκετά μεγαλύτερα, είμαι και χρόνια εξωτερικό τώρα και έτσι με βρίσκω αρκετά “ευάλωτο” στις συμβουλές τους. Δεν το βρίσκω καθόλου άσχημο όμως και ο Θεός μονάχα ξέρει τι θα ήμουν και που θα βρισκόμουνα τώρα, αν δεν είχα ανθρώπους να νοιάζονται και να πιστεύουν ότι θα σεβαστώ την άποψή τους. Κακά τα ψέματα οι περισσότεροι γονείς δεν θέλουν παρά το καλό των παιδιών τους.

Δεν θα το αποκαλούσα πίεση όμως (τουλάχιστο όχι με την "κακιά" έννοια). Αυτό δεν θα το δεχόμουνα ποτέ και δόξα Το Θεό δεν ήταν ζήτημα που με απασχόλησε σοβαρά ποτέ. Ίσος λίγο περισσότερο αν με πίεζαν μερικές φορές να μπορούσα να αποδώσω καλύτερα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πίεσή ναι ειχα και πάρα πολλύ μάλιστα άλλα επιροή δεν έχω απο κανέναν μπορεί να επιρεάζομαι συνεσθηματικά για κάποιο πρόβλημα άλλων άλλα εγώ στην δική μου ζωή, απο οσο με ξέρω δεν άκουγα ποτέ κανέναν και πληροφορική που πήγα ειχα πει ψέματα ότι μπήκα κομμοτική και το δέυτερο μήνα τους το ειπα, κάνω πάντα αυτό που θεωρώ σωστό και ας προσπαθούν να μου το επιβάλουν γιατί με αυτό τον τρόπο δεν ρίχνω ευθήνες σε κανέναν για ότι μου σηνέβει. Εχω αυτοέλεγχο και δεν κατηγορώ ποτέ κάποιον για ότι συμβένει για μένα δεν θέλω να λέω πως ο τάδε έυτεξε που δεν έκανα αυτό, δεν θα το πώ ποτέ μόνο για κάποια πράγματα που με πίεσαν να τα κάνω ή έστω δεν με ρώτησαν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Σημερα ξεθαβω τα ξεχασμενα:clapup:

προσπαθω να κανω αυτο που ειναι αντικειμενικα καλυτερο. συνηθως επειδη δεν δενομαι συναισθηματικα δεν με πολυ νοιαζει τι πιστευουν οι αλλοι.αν και υπηρξαν ανθρωποι (καθηγητες μου) που ειχα σε τετοιο σεβασμο, που ακουγα ο,τι μου ελεγαν και τους εμπιστευομουν. στις ενδοοικογενειακες και κοινωνικες σχεσεις απο την αλλη μπορει να ξοδεψω πολυ χρονο και ενεργεια για να μην κανω αυτο που ο αλλος θελει αν καταλαβω οτι ο στοχος του ειναι να ικανοποιησει τον εαυτο του. η αν ειναι θυμα συνηθων στερεοτυπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DevvisSp

Νεοφερμένος

Ο DevvisSp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλα ολα αυτα που λετε...αλλα...

"Οσες περισσοτερες ελευθεριες κερδιζουμε, τοσους περισσοτερους καταναγκασμους ανακαλυπτουμε"

Η ερωτηση ειναι, υπαρχει πραγματικη ελευθερια? Μηπως παντα επηρεαζομαστε απο καταστασεις και δεχομαστε πιεσεις απο μετωπα που τα θεωρουμε δεδομενα και ετσι ζουμε στην ουτοπια οτι ξερεις "ειμαι ελευθερος και ανεπηρεαστος"
Ειμαστε ηδη επηρεασμενοι...και ειμαστε ηδη υπο πολλες πιεσεις σε καθε μας σοβαρη επιλογη... θελουμε ή οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μύριαμ4

Νεοφερμένος

Η Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής δεν με έχει πιέσει κανείς να κάνω κάτι που δεν θέλω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top