Αλλάζοντας την εικόνα που έχουν για σένα

supar

Νεοφερμένος

Ο supar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Παρατηρώ εδώ και καιρό πως σε πολλούς τομείς η παρέα μου με θεωρεί δεδομένο. Ακόμη και τα αστεία μου, ενώ φέρνουν αποτέλεσμα το γέλιο κτλ, στο τέλος αισθάνομαι ότι το αντιμετωπίζουν σαν "ένα από όλα τα γνωστά".

Η εκτίμηση στο πρόσωπο μου δεν δείχνει να έχει θέση ιδιαίτερη, όχι ότι δεν με εκτιμούν σαν πρόσωπο απλώς δεν κρέμεται και κανείς από τα χείλη μου για να ακούσει την άποψη μου κτλ, σε αντίθεση με ένα νέο πρόσωπο που ίσως κατά καιρούς να εμφανιστεί περιστασιακά στη παρέα.

Πολλές φορές θα ήθελα να βρω τον τρόπο να "ξανασυστηθώ" στην παρέα από την αρχή, εάν ξέρετε τι εννοώ.

Βλέπω ότι δεν προκαλώ καν το ενδιαφέρον να ρωτήσουν για μένα εάν πχ έχω κάτι νέο στην καθημερινότητα μου να τους πω ή κάτι. Κατευθείαν στο χαβαλέ την ώρα της συνάντησης και μετά αυτό ήταν, μέχρι την επόμενη φορά που θα βρεθούμε ή αν τύχει καμία κοινή συζήτηση σε social media.

Όλο αυτό με σπρώχνει κάπως να νιώθω ότι θέλω την απομόνωση ή να αντιδρώ μέσα μου με περισσότερη εσωστρέφεια ή προσπάθεια απαγκίστρωσης από αυτήν την παρέα σαν "τιμωρία" προς αυτούς ότι "δήθεν έχω κι άλλους τρόπους να περνώ την ώρα μου μακριά σας αφού είτε είμαι παρών είτε όχι τότε το ίδιο είναι".

Αν θέλαμε να αλλάξουμε την εικόνα μας από το μηδέν σε κάποια άτομα γύρω, πώς θα το πετυχαίναμε αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Τα νέα πρόσωπα που κατά καιρούς εμφανίζονται στην παρέα,"τραβάνε" την προσοχή της επειδή ακριβώς ειναι το άγνωστο και θέλουν οι υπόλοποι να τα γνωρίσουν καλύτερα.Το καλύτερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να ξεκόβεις απ'την παρέα για ένα χρονικό διάστημα,να δουλέψεις στον χαρακτήρα σου βασιζόμενος πάντα στα πλεονεκτήματά σου,και να κάνεις δυναμική επιστροφή.Στο μεσοδιάστημα,θα κάνεις παρέα με άλλα άτομα.Για να σε ακούσουν και να σε έχουν σε μεγάλη υπόλειψη,χρειάζεται να γίνεις ο ηγέτης της παρέας.Όλο αυτό να μην το δεις ως τιμωρία προς εκείνους,αλλά ως την δυνατότητά σου να εξελίξεις/ανακαλύψεις πτυχές του χαρακτήρα σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Αν θέλαμε να αλλάξουμε την εικόνα μας από το μηδέν σε κάποια άτομα γύρω, πώς θα το πετυχαίναμε αυτό;
Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει κάποιος την εικόνα που έχει σχηματίσει η παρέα του για αυτόν. Όσο και αν προσπαθήσει, οι αλλαγές θα είναι πολύ μικρές. Ο λόγος είναι ότι η εικόνα που δημιουργεί κάποιος στο περιβάλλον του, ριζώνει στους άλλους πολύ βαθιά. Πιστεύω ότι μόνο σε μια καινούργια παρέα θα μπορούσες (μέχρι ένα σημείο) να "σχεδιάσεις" την εικόνα που θα αποκτήσουν οι άλλοι για σένα. Όμως μη δίνεις σημασία σε τέτοια. Είσαι αυτός που είσαι και οι γύρω σου (αν σε θέλουν) ας σε δεχθούν όπως είσαι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Χμ, ωραιο θεμα.
Νομιζω πως κατ ουσιαν, δε θελεις να αλλαξει η παρεα σου γνωμη για εσενα, αλλα εσυ θελεις να αλλαξεις και αλλαζεις.
Συμβαινει, ειδικα σε αυτες τις ηλικιες κυριως οι ανδρες, διοτι οι γυναικες ωριμαζουν λιγακι νωριτερα, οποτε αν ειναι να τους συμβει αυτο, θα τους συμβει πριν τα 25.
Ουσιαστικα οι αλλαγες που θελεις να κανεις ειναι αυτες της αναγεννησης και ειναι απολυτως φυσιολογικο.
Θα μου πεις, μα καλα η παρεα δεν εχει την ιδια ταση με εμενα;
Οχι. Δεν αντιδρουν ολοι με τον ιδιο τροπο στις αλλαγες και στη επιθυμια εξελιξης της προσωπικοτητας τους. Καποιοι δεν αλλαζουν και ποτε.

Θα συμφωνησω με τον Αθηναιο και θα σου προτεινα κι εγω να κανεις ενα μικρο μπρεικ(μπορει να γινει και μεγαλο τελικα) απο την παρεα που αθελα της σου 'κοβει' τα φτερα να πεταξεις και να ξαναγεννηθεις. Δε χρειαζεται να ξεκοψεις, ουτε και να δωσεις τροφη για σχολια. Μια ταπεινη απομακρυνση με μερικες γερες δικαιολογιες θα σου δωσουν χωρο και χρονο να σκεφτεις και να αφουγκραστεις καλυτερα.

Καντο! Και δε θα χασεις!

Ενα απο τα καλα που συμβαινουν στη ζωη ενος ανθρωπου, ειναι να γινει καποια στιγμη παρατηρητης, θεατης της. Το καλυτερο βεβαια απ ολα ειναι ο πρωταγωνιστικος ρολος, αλλα για να φτασει κανεις εκει καλα και πετυχει, πρεπει να περασει απο θεατης. Πως αλλιως θα εκτιμησει;

. Όμως μη δίνεις σημασία σε τέτοια. Είσαι αυτός που είσαι και οι γύρω σου (αν σε θέλουν) ας σε δεχθούν όπως είσαι.

Θα το αλλαξω αυτο κι ας ερθει ο θεματοθετης μετα απο αρκετο καιρο να με διαψευσει - που δεν προκειται:P-
Ο ιδιος δεν τους δεχεται πια οπως ειναι, οχι εκεινοι αυτον. Απλως δεν το εχει αντιληφθει ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Παρατηρώ εδώ και καιρό πως σε πολλούς τομείς η παρέα μου με θεωρεί δεδομένο. Ακόμη και τα αστεία μου, ενώ φέρνουν αποτέλεσμα το γέλιο κτλ, στο τέλος αισθάνομαι ότι το αντιμετωπίζουν σαν "ένα από όλα τα γνωστά".

Η εκτίμηση στο πρόσωπο μου δεν δείχνει να έχει θέση ιδιαίτερη, όχι ότι δεν με εκτιμούν σαν πρόσωπο απλώς δεν κρέμεται και κανείς από τα χείλη μου για να ακούσει την άποψη μου κτλ, σε αντίθεση με ένα νέο πρόσωπο που ίσως κατά καιρούς να εμφανιστεί περιστασιακά στη παρέα.

Πολλές φορές θα ήθελα να βρω τον τρόπο να "ξανασυστηθώ" στην παρέα από την αρχή, εάν ξέρετε τι εννοώ.

Βλέπω ότι δεν προκαλώ καν το ενδιαφέρον να ρωτήσουν για μένα εάν πχ έχω κάτι νέο στην καθημερινότητα μου να τους πω ή κάτι. Κατευθείαν στο χαβαλέ την ώρα της συνάντησης και μετά αυτό ήταν, μέχρι την επόμενη φορά που θα βρεθούμε ή αν τύχει καμία κοινή συζήτηση σε social media.

Όλο αυτό με σπρώχνει κάπως να νιώθω ότι θέλω την απομόνωση ή να αντιδρώ μέσα μου με περισσότερη εσωστρέφεια ή προσπάθεια απαγκίστρωσης από αυτήν την παρέα σαν "τιμωρία" προς αυτούς ότι "δήθεν έχω κι άλλους τρόπους να περνώ την ώρα μου μακριά σας αφού είτε είμαι παρών είτε όχι τότε το ίδιο είναι".

Αν θέλαμε να αλλάξουμε την εικόνα μας από το μηδέν σε κάποια άτομα γύρω, πώς θα το πετυχαίναμε αυτό;

Supar,εγώ πιστεύω πως δεν πρέπει να αλλάξεις την εικόνα σου για την παρέα σου,αλλά την παρέα σου.Ξέρω,θα μου πεις :άλλο να το λες και άλλο να το κάνεις,αλλά πίστεψέ με δε θα το μετανιώσεις.Αντίθετα αν αλλάξεις την εικόνα σου,την προσωπικότητά σου για να τους αρέσεις,θα το μετανιώσεις.Σου προτείνω να βρεις άλλη παρέα.Σε μια νέα παρέα θα βρεις πιθανώς άτομα που να ενδιαφέρονται περισσότερο για σένα και πραγματικά να απολαμβάνουν τις στιγμές που περνάτε μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Supar αυτα τα ατομα είναι κομπλεξικα.Γενικώς το επιπεδο της νοημοσυνης τους είναι τετοιο που θεωρουν πως με αυτα που κάνουν θα δείξουν ότι είναι καποιοι.Σου λεω το εξης.Να χαίρεσαι αρχικά που συνάντησες τετοια ατομα στη ζωη σου.Και γιατί το λεω αυτό.Αν δεν συναντουσες τετοια ατομα,δεν θα καταλάβαινες ποιο είναι το πραγματικό νοημα της παρέας.Δεν θα έβλεπες τι αξια εχει για σενα η παρέα.

Απο την άλλη αν τους έδιωξες,καλά εκανες και τους εδιωξες γιατί με τετοια ατομα δεν εξελισσεσαι.Ακριβως σαν την δικη σου περιπτωση είμαι και εγω.Και σαν την δικη μου και δικη σου πολλες αλλες.Το προβλημα δεν είναι οτι δεν τους αρεσεις.Το προβλημα είναι στους ίδιους.Γενικα δεν ξερουν να κανουν παρεες ετσι οπως τις αντιλαμβάνεσαι σωστά εσύ.Οποτε εχουν προβλημα οι ίδιοι.Αυτο πρεπει να καταλαβεις.Επιπλεον μπορεί να είναι και ζηλιάρηδες.Δηλαδη να βλέπουν κατι θετικό επάνω σου που να μην το έχουν οι ίδιοι και για αυτό να ζηλεύουν και να συμπεριφερονται ανοητα.

Σε ένα τετοιο είδος συμπεριφοράς οπως περιγραφεις για την παρεα σου είναι και η ζηλεια.Η ζηλεια η άρρωστη οδηγεί σε πολλα κομπλεξ και επιπολαιότητες.Και για αυτό ωθούνται καποιοι στο να μην εκτιμούν τον διπλανό τους.

Αυτοί οι χαρακτηρες δεν θα άλλαξουν.Μπορεί και στα 30 π.χ να είναι το ίδιο.Εσυ δεν θα περιμένεις να φτάσεις σε μία τετοια ηλικια,ωστε να καταλαβεις τότε ποσα χρόνια έχασες.Δυο ή τρία χρονια είναι αρκετος καιρος για να καταλαβεις καποιον.Βασικά και μεσα σε ένα χρονο μπορείς να καταλαβεις καποιον απο τα βασικά στοιχεία της προσωπικοτητας του.Οποτε αν δεν σου κάνει στην άκρη και προχωράς.

Ετσι και αλλιως δεν είναι θεοί.Δεν μπορεί ακομα και αυτοι να εξουσιάσουν όλους τους ανθρωπους.Οποτε ότι σου εκαναν θα τους τα κάνουν με την ίδια ευκολία και άλλοι.Ετσι είναι η ζωή.Το κακό διακρίσεις και εξαιρέσεις δεν κάνει σε κάνεναν.Αυτοί ωστόσο που θα ξεχωρίσουν είναι αυτοί που θα εκτιμήσουν το καλο και θα προσπαθησουν να πορεύονται σε αυτόν τον δρόμο.


Η ζωη ποτέ δεν τελειωνει.Οι ανθρωποι ποτε δεν τελειωνουν.Είμαστε δισεκατομμυριοι σε αυτόν τον πλανητη.Σαν και εσενα υπάρχουν πολλά τέτοια άτομα.Βρες ατομα που να επιδιώκουν την εντιμοτητα και την καθαρότητα σε μία παρέα και θα είσαι μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Θα εκτιμήσεις κατι μονο οταν το χασεις
και θα το χασεις επειδή ποτέ
δεν το εκτιμησες οπως του αξιζε...

Το διαβασα στο ιντερνετ και σκεφτηκα την
περιπτωση σου.
Εμενα καποιοι φιλοι μου δεν με υπολογιζαν καθολου και
με ειχαν δεδομένη. Μεχρι την στιγμή που εφυγα (μετακ ομησαμε)
Ολοι αρχησαν να μου φαιροντε διαφορετικα
κι ετσι τωρα εχω τους φιλους μου εδω και τους φιλοις μου στην Αθηνα
Κι ολα μελι γαλα.Εσυ βεβαια μπορείς απλα να αλλαξεις για λιγο τις παρεες σου
να μιλας και στους τωρινούς σου φιλους βεβαια γιατί αλλιως θα υποψιαστουν οτι ειναι κολπο.Καταλαβες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

supar

Νεοφερμένος

Ο supar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ευχαριστώ και για τις νέες σας απαντήσεις. Η κατάσταση είναι λίγο πολύ η ίδια. Προσπάθησα για λίγο καιρό να ξεχάσω τα πάντα και να είμαι "χύμα" σε όλα αλλά δεν αντιλαμβάνομαι κάτι άλλο.

Κάτι άλλο πρόσφατα που έγινε. Για μια βδομάδα λέγαμε για ένα στέκι να πάμε, κι ενώ ακόμη και την τελευταία ημέρα ήμασταν σταθεροί στην πρώτη ιδέα/επιλογή που είχαμε, όταν ήρθε η μέρα της εξόδου και άνοιξα συζήτηση, ξαφνικά μαθαίνω ότι άλλαξαν τα σχέδια και πως θα πάμε σε ένα άλλο μέρος κτλ.

Τότε προτίμησα να ακολουθήσω μια άλλη πρόταση που είχα από άλλη παρέα, γιατί μέσα μου ένιωσα άβολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιαυτό να κάνεις παρέα μόνο με το σκύλο σου που σε θεωρεί Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top