Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,632 μέλη και 2,465,926 μηνύματα σε 78,263 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 403 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Greece Gay Pride

grtt

Δραστήριο Μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O grtt έγραψε: στις 12:30, 26-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Unseen skygge
Ναι ακριβώς εκεί θέλω να καταλήξω. Αν είμαι έτσι δεν θα με αλλάξει κανένα pride

Για μενα οταν διοργανώνεις κάτι μεγάλο σε τέτοια πλαίσια και δεν έχεις το θάρρος μετά να καταδικάσεις συμπεριφορές ή απλά δεν τις καταδικάζεις τότε είτε τις επικροτεις είτε δεν σε ενδιαφέρει. Αυτό ισχύει και για το pride και γισ το συλλαλητήριο και για οποιαδήποτε άλλη διαδήλωση/Εκδήλωση. Πάντως Προσωπικά ακόμα περιμένω απάντηση σε κάποια ερωτήματα που έθεσα.
Στις πορείες δεν μπορεί να ελεγχθεί ποιοι συμμετέχουν, με τι κίνητρα και τι απόψεις έχουν. Για παράδειγμα στα συλλαλητήρια για τη Μακεδονία υπήρχαν από φασίστες ακροδεξιοί και εθνικιστές, μέχρι απλοί μη πολιτικοποιημένοι άνθρωποι, νοικοκυρές και συνταξιούχοι που πήγαν να διαδηλώσουν, δε γίνεται να γίνει face control, ούτε να καταδικάσεις τη συμμετοχή οποιουδήποτε, εκτός αν δημιουργήσουν επεισόδια. Ακόμα και οι ξέκωλοι, στο μυαλό τους δίνουν κάποιο μήνυμα, προσπαθούν να είναι το εντελώς αντίθετο από κάτι θεούσες και θεούσους (παρεπιπτόντως παρών με 4-5 άτομα ήταν και ο Κλεομένης ο οποίος έβριζε τους συμμετέχοντες, τον πήραν βέβαια στο ψιλό όλοι). Και ναι κάποιοι gay έχουν μένος εναντίον μιας θρησκείας που θεωρητικά δε τους αποδέχεται και τους θεωρεί αμαρτωλούς. Όμως σε κάθε περίπτωση το ότι κάποιος είναι ΛΟΑΤΚΙ άτομο δε σημαίνει ότι έχει τις ίδιες απόψεις και αντιλήψεις με τους όμοιους του, υπάρχουν από ακροαριστεροί μέχρι ακροδεξιοί gay, από θρησκευόμενοι μέχρι και άθεοι, από "νταλικέρηδες" μέχρι "φτερούδες". Πριν μερικά χρόνια υπήρχε αρχηγός ακροδεξιού κόμματος στην Ολλανδία που ήταν δηλωμένος ομοφυλόφιλος.
Είναι επίσης προφανές ότι είναι αδύνατον να αλλάξεις τις απόψεις όλων των ανθρώπων, κακοί, ρατσιστές, στενόμυαλοι πάντα θα υπάρχουν. Όμως θα πρέπει να σκεφτούμε ότι χωρίς τέτοιου τύπου διεκδικήσεις δε θα υπήρχε ούτε νομική ισότητα (αν και όχι πλήρης), ούτε η -έστω- μέτρια κοινωνική αποδοχή που υπάρχει τώρα. Και μιλάμε για τη χώρα μας φυσικά, καθώς υπάρχουν χώρες που pride χωρίς επεισόδια είναι αδύνατον να διοργανωθεί (βλ. πχ Τουρκία) ή που και μόνο η υποψία ομοφυλοφιλίας είναι αρκετή για να σε στείλει στη φυλακή ή στο θάνατο
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,218 μηνύματα.

O jj! έγραψε: στις 12:39, 26-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Unseen skygge
Ναι ακριβώς εκεί θέλω να καταλήξω. Αν είμαι έτσι δεν θα με αλλάξει κανένα pride

Παρεμπιπτόντως αυτό το σκουπίδι ο jason αντιγονη πρέπει να είναι πολύ ψυχολογικα διαταραγμενος. Ωστόσο οταν κατέβαινε για ευρωβουλευτής μου έγινε σκετο jason. Κατά τ'άλλα ήταν διαφορετικός και δεν προσδιορίζοταν ως αρσενικό. Για την καρέκλα και τα λεφτά όμως πάει η Αντιγόνη... Κάτι τέτοια άτομα δεν μπορώ (Ελπίζω να μην αναφέρες τον παραπάνω κύριο για να δείξεις κάτι θετικό). Όσον αφορά την συμπεριφορά του άλλου του ξεκω****** η δικη μου άποψή είναι ότι αν η συμπεριφορά δεν καταδικάστηκε από τους διοργανωτές του συλλαλητηρίου ή ότι ήταν Τέλος πάντων Ναι τότε καθόριζε το νόημα της πορείας. Για μενα οταν διοργανώνεις κάτι μεγάλο σε τέτοια πλαίσια και δεν έχεις το θάρρος μετά να καταδικάσεις συμπεριφορές ή απλά δεν τις καταδικάζεις τότε είτε τις επικροτεις είτε δεν σε ενδιαφέρει. Αυτό ισχύει και για το pride και γισ το συλλαλητήριο και για οποιαδήποτε άλλη διαδήλωση/Εκδήλωση. Πάντως Προσωπικά ακόμα περιμένω απάντηση σε κάποια ερωτήματα που έθεσα.
Νομίζω σαν σύμβουλος κατέβηκε (περιφερειακός ή δημοτικός) και μάλιστα αναφερόταν στον εαυτό του ως "ΤΟ Jason-Αντιγόνη". Too bad, όμως, που στο ψηφοδέλτιο έπρεπε να τον γράψουν με το όνομα που έχει στην ταυτότητά του, προφανώς. Δεν γνωρίζω αν έβαλε ως "παρατσούκλι" μέσα σε παρένθεση το "Jason Αντιγόνη" πάντως. Φαντάζομαι ότι με ένα search στο Google μπορεί να το βρει κάποιος.

Οι άνθρωποι τείνουμε να κρίνουμε όσα χαλούν την αισθητική μας. Προφανώς ένα γυμνό σώμα προκαλεί αντιδράσεις και φαντάζομαι ότι για τον λόγο αυτόν κάποιοι διαδηλώνουν έτσι. Ας μην μένουμε μόνο στο gay pride, όμως, και οι φεμινίστριες διαδηλώνουν πολλές φορές γυμνόστηθες (όταν έκαψαν τα σουτιέν, όταν έβγαιναν με το κίνημα "free the nipples"), καθώς και γυναίκες και άνδρες που έβγαιναν γυμνοί στα πλαίσια της performance στη μοντέρνα τέχνη, για να αντιδράσουν στο κατεστημένο που ποινικοποιεί το γυμνό σώμα. Γιατί ένα γυμνό σώμα είναι ο,τι πιο φυσιολογικό μπορεί να δείξει κάποιος, απεκδυομενος κυριολεκτικά όλες τις κοινωνικές υποχρεώσεις και επιταγές.

Οταν λέμε, λοιπόν, "φυσιολογικό", να γνωρίζουμε τη σημασία της λέξης.
5
Παράθεση

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

H CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,718 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε: στις 13:39, 26-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Compte
Το pride αποτελεί μέσο προώθησης μιας μοντέρνας θρησκείας
still better than scientology
1
Παράθεση

Unseen skygge

Διάσημο Μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 735 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε: στις 14:55, 26-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από grtt
Στις πορείες δεν μπορεί να ελεγχθεί ποιοι συμμετέχουν, με τι κίνητρα και τι απόψεις έχουν. Για παράδειγμα στα συλλαλητήρια για τη Μακεδονία υπήρχαν από φασίστες ακροδεξιοί και εθνικιστές, μέχρι απλοί μη πολιτικοποιημένοι άνθρωποι, νοικοκυρές και συνταξιούχοι που πήγαν να διαδηλώσουν, δε γίνεται να γίνει face control, ούτε να καταδικάσεις τη συμμετοχή οποιουδήποτε, εκτός αν δημιουργήσουν επεισόδια. Ακόμα και οι ξέκωλοι, στο μυαλό τους δίνουν κάποιο μήνυμα, προσπαθούν να είναι το εντελώς αντίθετο από κάτι θεούσες και θεούσους (παρεπιπτόντως παρών με 4-5 άτομα ήταν και ο Κλεομένης ο οποίος έβριζε τους συμμετέχοντες, τον πήραν βέβαια στο ψιλό όλοι). Και ναι κάποιοι gay έχουν μένος εναντίον μιας θρησκείας που θεωρητικά δε τους αποδέχεται και τους θεωρεί αμαρτωλούς. Όμως σε κάθε περίπτωση το ότι κάποιος είναι ΛΟΑΤΚΙ άτομο δε σημαίνει ότι έχει τις ίδιες απόψεις και αντιλήψεις με τους όμοιους του, υπάρχουν από ακροαριστεροί μέχρι ακροδεξιοί gay, από θρησκευόμενοι μέχρι και άθεοι, από "νταλικέρηδες" μέχρι "φτερούδες". Πριν μερικά χρόνια υπήρχε αρχηγός ακροδεξιού κόμματος στην Ολλανδία που ήταν δηλωμένος ομοφυλόφιλος.
Είναι επίσης προφανές ότι είναι αδύνατον να αλλάξεις τις απόψεις όλων των ανθρώπων, κακοί, ρατσιστές, στενόμυαλοι πάντα θα υπάρχουν. Όμως θα πρέπει να σκεφτούμε ότι χωρίς τέτοιου τύπου διεκδικήσεις δε θα υπήρχε ούτε νομική ισότητα (αν και όχι πλήρης), ούτε η -έστω- μέτρια κοινωνική αποδοχή που υπάρχει τώρα. Και μιλάμε για τη χώρα μας φυσικά, καθώς υπάρχουν χώρες που pride χωρίς επεισόδια είναι αδύνατον να διοργανωθεί (βλ. πχ Τουρκία) ή που και μόνο η υποψία ομοφυλοφιλίας είναι αρκετή για να σε στείλει στη φυλακή ή στο θάνατο
Ναι σαφως και δεν μπορει να ελεγχθει ποιος θα συμμετεχει σε μια διαδηλωση αλλα μετα απο αυτη οι διοργανωτες μπορει να εκφερει αποψη στα social. Μπορει να πει αν την θεωρει επιτυχημενη, να πει τα θετικα και να καταδικασει συμπεριφορες που παρεκκλιναν. Πλεον ομως υπαρχει νομικη ισοτητα στην ελλαδα οσον αφορα τους ομοφυλοφιλους αρα μια διαδηλωση που ζηταει ειναι νομικη ισοτητα ειναι πλεον παρωχημενη. Η τουρκια απ'την αλλη δεν εχει καμια σχεση. Δεν ξερω αν γινεται pride στην Τουρκια παντως μιλαμε για ενα σχεδον απολυταρχικο καθεστος με ανιτληψεις προηγουμενου αιωνα. Συνεπως αυτη η συγκριση δεν εχει νοημα.
Αρχική Δημοσίευση από jj!
Νομίζω σαν σύμβουλος κατέβηκε (περιφερειακός ή δημοτικός) και μάλιστα αναφερόταν στον εαυτό του ως "ΤΟ Jason-Αντιγόνη". Too bad, όμως, που στο ψηφοδέλτιο έπρεπε να τον γράψουν με το όνομα που έχει στην ταυτότητά του, προφανώς. Δεν γνωρίζω αν έβαλε ως "παρατσούκλι" μέσα σε παρένθεση το "Jason Αντιγόνη" πάντως. Φαντάζομαι ότι με ένα search στο Google μπορεί να το βρει κάποιος.

Οι άνθρωποι τείνουμε να κρίνουμε όσα χαλούν την αισθητική μας. Προφανώς ένα γυμνό σώμα προκαλεί αντιδράσεις και φαντάζομαι ότι για τον λόγο αυτόν κάποιοι διαδηλώνουν έτσι. Ας μην μένουμε μόνο στο gay pride, όμως, και οι φεμινίστριες διαδηλώνουν πολλές φορές γυμνόστηθες (όταν έκαψαν τα σουτιέν, όταν έβγαιναν με το κίνημα "free the nipples"), καθώς και γυναίκες και άνδρες που έβγαιναν γυμνοί στα πλαίσια της performance στη μοντέρνα τέχνη, για να αντιδράσουν στο κατεστημένο που ποινικοποιεί το γυμνό σώμα. Γιατί ένα γυμνό σώμα είναι ο,τι πιο φυσιολογικό μπορεί να δείξει κάποιος, απεκδυομενος κυριολεκτικά όλες τις κοινωνικές υποχρεώσεις και επιταγές.

Οταν λέμε, λοιπόν, "φυσιολογικό", να γνωρίζουμε τη σημασία της λέξης.

Εχω την εντυπωση δεν χρησιμοποιησα καν την λεξη φυσιολογικο στο συγκεκριμενο μου ποστ οπτε δεν ξερω που αναφερεσαι. Ας κατεβηκε οτι ηθελε το jason/αντιγονη εγω χαιρομαι που δεν βγηκε τιποτα γιατι σιγουρα οτι ψηφους πηρε τις πηρε απο ατομα που τον ψηφιζαν για την διαφορετικοτητα του και οχι για αυτα που θα εκανε. (Εβλεπα τα προεκλογικα ποστ του οπως και της καλογεροπουλου για να γελαω). Στο οτι κρινουμε οτι χαλαει την αισθητικη μας συμφωνω και δεν το θεωρω παραλογο. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ο γυμνισμος ειναι σαν το καπνισμα. Καπνιζω αλλα οχι σε παρεα που δεν μπορει τον καπνο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Orange_Crush

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Athens Pride - Από Alejandro Papas
      Το θέμα έχει λάβει 57 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-09-18 στις 19:03.
    • The Voice of Greece - Από fockos
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία TV Shows.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-02-17 στις 00:04.
    • Claim Greece - Από Δαλιδά
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ειδήσεις & Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-11-11 στις 17:52.
    • MTV Greece - Από Flying Monarch
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κινηματογράφος και TV.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-09-08 στις 11:13.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα