Υπάρχει Ελεύθερη Βούληση;

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Η ελεύθερη βούληση ενός ατόμου είναι περιορισμένη και οριοθετείται σε συγκεκριμένα πλαίσια τα οποία μάλιστα δε μπορεί να υπερβεί. Οι επιλογές μας περιορίζονται ανάλογα με το περιβάλλον μας, τις δυνατότητές μας κ.α(π.χ δε μπορεί να θέλω να αγοράσω μεζονέτα στις Μπαχάμες εάν δεν έχω λεφτά ούτε για ένα βρακί). Τώρα το πως εμείς θα τις εκμεταλλευτούμε αυτές τις λιγοστές επιλογές που διαθέτουμε καθορίζεται από τις προσλαμβάνουσες πάντα εμπειρίες μας και τη δομή του χαρακτήρα μας.


Ο άνθρωπος που θέλει να αγοράσει το σπίτι στις Μπαχάμες μπορεί να παίξει τζόκερ, να δουλέψει σκληρά και λοιπά και να το καταφέρει, προφανώς και έχει ελεύθερη βουληση. Ο συλλογισμός σου είναι τόσο λάθος όσο το να πώ:
"Θέλω να πετάξω -> Ο νόμος της βαρύτητας το απαγορεύει -> Η φυσική δεν επιτρέπει την ελεύθερη βούληση"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Η φυσική δεν επιτρέπει την ελεύθερη βούληση
Για να κάνω και τον συνήγορο του διαβόλου, φυσικά η φυσική δεν επιτρέπει την ελεύθερη "βούληση" αφού ασχολείται με τα φαινόμενα της...ανόργανης ύλης! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Ο άνθρωπος που θέλει να αγοράσει το σπίτι στις Μπαχάμες μπορεί να παίξει τζόκερ, να δουλέψει σκληρά και λοιπά και να το καταφέρει, προφανώς και έχει ελεύθερη βουληση. Ο συλλογισμός σου είναι τόσο λάθος όσο το να πώ:
"Θέλω να πετάξω -> Ο νόμος της βαρύτητας το απαγορεύει -> Η φυσική δεν επιτρέπει την ελεύθερη βούληση"

Αυτό που εννοώ απλά είναι πως κάποια πράγματα δεν καθορίζονται πάντα από τις δικές μας δυνατότητες και επιθυμίες, μας ξεπερνάνε!Η μαγκιά είναι να ξέρεις να αναγνωρίζεις τα όρια του περιβάλλοντός σου και του χαρακτήρα σου! Να θες αυτά που είσαι σε θέση να αποκτήσεις. Αυτό το κρίνεις εσύ..εσύ καθορίζεις το μέχρι που θα φτάσεις.
Πρώτα από όλα η ελεύθερη βούληση σαν έννοια είναι αυθαίρετη, μπορεί άνετα να παρεξηγηθεί. Τι σημαίνει "ελεύθερη βούληση";; Ασυδοσία; Κάνω ότι θέλω και ότι γουστάρω χωρίς να υπολογίζω κανέναν; Διότι άνετα αυτό που θέλω μπορεί να προσβάλει τρίτους.... οπότε βλέπεις ότι οι περιορισμοί είναι αρκετοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apep

Νεοφερμένος

Ο Apep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Να θες αυτά που είσαι σε θέση να αποκτήσεις
Έκαστος εφ΄ ω ετάχθη! :laugh:
Λενιώ, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, αναθεώρησε...άμεσα, ούτε οι σκληροπυρηνικοί κομμουνιστές δεν σκέπτονται έτσι πια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Αυτό που εννοώ απλά είναι πως κάποια πράγματα δεν καθορίζονται πάντα από τις δικές μας δυνατότητες και επιθυμίες, μας ξεπερνάνε!Η μαγκιά είναι να ξέρεις να αναγνωρίζεις τα όρια του περιβάλλοντός σου και του χαρακτήρα σου! Να θες αυτά που είσαι σε θέση να αποκτήσεις. Αυτό το κρίνεις εσύ..εσύ καθορίζεις το μέχρι που θα φτάσεις.
Πρώτα από όλα η ελεύθερη βούληση σαν έννοια είναι αυθαίρετη, μπορεί άνετα να παρεξηγηθεί. Τι σημαίνει "ελεύθερη βούληση";; Ασυδοσία; Κάνω ότι θέλω και ότι γουστάρω χωρίς να υπολογίζω κανέναν; Διότι άνετα αυτό που θέλω μπορεί να προσβάλει τρίτους.... οπότε βλέπεις ότι οι περιορισμοί είναι αρκετοί...

Μα ο καθένας μπορεί να προσπαθήσει για τα πάντα, οι πιθανότητες να το καταφέρει ή όχι είναι οι ίδιες (εκτός εάν διαθέτει τα μέσα οπότε και αυξάνονται οι πιθανότητες να τα καταφέρει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top