Δικαιώματα των ζώων: Ένας άλλος δρόμος προς την ανθρωπιά;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν μπορεις να καταλαβεις κατι.Το ενστικτο..ειναι κατι που δεν εχει λογικη.Το ζωο δεν εχει λογικη.Ειναι κατι που βγαζει απο τη φυση του,και ειναι κατι που ποτε δεν εγκαταλειπει.

Και ο ανθρωπος εχει ενστικτα,μονο που εχει και την λογικη,οποτε ναι..εκει υπαρχουν ευθυνες...Τα ζωα ομως δρουν καθαρα απο ενστικτο,χωρις να εχουν τη λογικη οτι εφοσον δεν θα το φανε..δεν χρειαζεται να το σκοτωσουν.Ψαξε λιγο στην βιβλίογραφεια.
Τα ζωα ΔΕΝ μπορουν να απαλλαγουν απο το ενστικτο.
Το χομπυ,..ειναι απλα διασκεδαση.

Γενικά είναι λάθος να συγκρινουμε ανθρώπινες συμπεριφορές με ζώα, γιατί αφ' ενός μιλάμε για δύο πολύ διαφορετικά είδη και αφ' ετέρου κανείς δεν μπορεί να εξηγήσει με βεβαιότητα την συμπεριφορά των ζώων ή να την αιτιολογήσει. Οπότε δεν ξέρουμε 100% γιατί τα σκυλιά σκοτώνουν τα μωρά τους, τα πουλιά που μπαίνουν στην αυλή, γάτες, ερπετά ή έντομα. Θεωρούμε ότι το κάνουν είτε από ανταγωνισμό, είτε σαν παιχνίδι, σαν "δώρο" στο αφεντικό ή το υπερ-απλουστευμένο "ενστικτωδώς" που στην ουσία σημαίνει "δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς, άρα είναι ένστικτο".
Ελπίζω να συμφωνείς ότι η φύση έχει νόμους που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε και -σίγουρα- πολλή περισσότερη βαναυσότητα από αυτή που θέλουμε να αναγνωρίσουμε. Αρα είναι απλοικό και αφελές να προσπαθούμε να αθωώσουμε ή να κατηγορήσουμε τέτοιες συμπεριφορές. Λάθος μου που χρησιμοποίησα την λέξη "hobby" λοιπόν, θα το πω πιό συγκεκριμένα ώστε να μην χωράνε παρεξηγήσεις: οι άνθρωποι δεν είναι τα μόνα όντα στο ζωικό βασίλειο που σκοτώνουν για λόγους πέραν της τροφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Γενικά είναι λάθος να συγκρινουμε ανθρώπινες συμπεριφορές με ζώα,
Μα ακριβως αυτο σου εξηγω και εγω.Συγκρινες το κυνηγι..με τα ζωα που σκοτωνουν απο ενστικτο.
. Οπότε δεν ξέρουμε 100% γιατί τα σκυλιά σκοτώνουν τα μωρά τους, τα πουλιά που μπαίνουν στην αυλή, γάτες, ερπετά ή έντομα.
Και ομως ξερουμε.Υπαρχει ολοκληρη επιστημη για αυτο..η ψυχολογια των ζωων.Και πιστεψε με..συμφεροντολογισμος και κακια,υπαρχειο μονο σε ενα ζωο.Στον ανθρωπο.Μονο που δεν ειναι αυτο το θεμα μας τωρα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μα ακριβως αυτο σου εξηγω και εγω.Συγκρινες το κυνηγι..με τα ζωα που σκοτωνουν απο ενστικτο.
Και ομως ξερουμε.Υπαρχει ολοκληρη επιστημη για αυτο..η ψυχολογια των ζωων.Και πιστεψε με..συμφεροντολογισμος και κακια,υπαρχειο μονο σε ενα ζωο.Στον ανθρωπο.Μονο που δεν ειναι αυτο το θεμα μας τωρα.:)

Μα πως μπορούμε να λέμε το ίδιο όταν αναφέρεις την ψυχολογία των ζώων, η οποία χρησιμοποιεί την σύγκριση συμπεριφορών από είδος σε είδος και από ανθρώπους σε ζώα? Και για να μην ξεφύγω από το θέμα, ας θέσω μια ακόμα ερώτηση: τα δικαιώματα των ζώων για ποιά ζώα ορίζονται? Με ποιά λογική κάποια ζώα έχουν δικαιώματα και κάποια άλλα όχι? Συνήθως τίθεται θέμα για οικόσιτα ζώα, κατοικίδια, ζώα που προορίζονται για τροφή, ζώα γουνεμπορίου και πειραματόζωα. Με ποιά λογική όμως κανείς δεν λυπάται τα ζώα που σκοτώνονται στον θερισμό από μηχανήματα (και είναι πολλά!) ή στις στις απολυμάνσεις? Τι κατατάσσει ένα ζώο στην κατηγορία του άξιου δικαιωμάτων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Συνήθως τίθεται θέμα για οικόσιτα ζώα, κατοικίδια, ζώα που προορίζονται για τροφή, ζώα γουνεμπορίου και πειραματόζωα. Με ποιά λογική όμως κανείς δεν λυπάται τα ζώα που σκοτώνονται στον θερισμό από μηχανήματα (και είναι πολλά!) ή στις στις απολυμάνσεις? Τι κατατάσσει ένα ζώο στην κατηγορία του άξιου δικαιωμάτων?
Καταρχην οσον αφορα τον θερισμο απο μηχανηματα,εκει ειναι θεμα ατυχηματος.Και ποιος σου ειπε οτι δεν τα λύπομαστε;(Ξερεις οτι βλέπω φιδι στο δρομο και φρεναρω; Και το θεωρω δεδομενο οτι πρεπει να φρεναρω. )Οσον αφορα τις απολυμανσεις..προφανως αναφερεσαι σε ποντικια και κατσαριδες,εκει...μιλαμε πλεον για αναγκαστικη θανατωση ζωων,που ομως δεν γινετια αλλιως..γιατι εκει μιλαμε για συνθηκες υγεινης.Εκει..υπαρχει μια χρησιμοτητα δηλαδη.
Ομως ας μην ειμαστε τοσο ακραιοι.Σαφεστατα ,κατα την αποψη μου,και δεν εχουν ολα τα ζωα την ιδια αξια,οσον αφορα την..εξελιξη,οχι μονο του ανθρωπινου ειδους..αλλα κυριως τη διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών .Οι κατσαριδες σιγουρα δεν κινδυνευουν απο εξαφανιση.
Εσυ..πιστευεις οτι τα ζωα εχουν δικαιωματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Καταρχην οσον αφορα τον θερισμο απο μηχανηματα,εκει ειναι θεμα ατυχηματος.Και ποιος σου ειπε οτι δεν τα λύπομαστε;(Ξερεις οτι βλέπω φιδι στο δρομο και φρεναρω; )Οσον αφορα τις απολυμανσεις..προφανως αναφερεσαι σε ποντικια και κατσαριδες,εκει...μιλαμε πλεον για αναγκαστικη θανατωση ζωων,που ομως δεν γινετια αλλιως..γιατι εκει μιλαμε για συνθηκες υγεινης.Εκει..υπαρχει μια χρησιμοτητα δηλαδη.
Ομως ας μην ειμαστε τοσο ακραιοι.Σαφεστατα ,κατα την αποψη μου,και δεν εχουν ολα τα ζωα την ιδια αξια,οσον αφορα την..εξελιξη,οχι μονο του ανθρωπινου ειδους..αλλα κυριως τη διασφάλιση της βιοποικιλότητας των ειδών .Οι κατσαριδες σιγουρα δεν κινδυνευουν απο εξαφανιση.
Εσυ..πιστευεις οτι τα ζωα εχουν δικαιωματα;

Το δικαίωμα είναι εξ ορισμού κάτι που η καταπάτησή του επιβάλλει νομικές κυρώσεις. Από την στιγμή που κανείς δεν διώκεται ποινικά για φόνο αν σκοτώσει κάποιο ζώο, δεν μπορούμε να πούμε ότι τα ζώα έχουν κάποιο κατοχυρωμένο δικαίωμα. Θα προτιμούσα λοιπόν να αναφερθώ σε έναν κανόνα θεμιτής συμπεριφοράς ανθρώπων απέναντι στα ζώα που θα βασίζεται στην απλή λογική του "μην κάνεις ο,τι δεν θα ήθελες να συμβεί σε σένα". Και πάλι όμως αυτό αφήνει αμέρτητα παραθυράκια, γιατί θέλουμε φάρμακα, άρα θα υπάρχουν πειραματόζωα, θέλουμε να τρώμε κρέας και ψάρι (να κάτι που κανείς δεν λυπάται, μιας και τα ψάρια σπαρταράνε μέχρι να ψοφήσουν και σίγουρα υποφέρουν), άρα θα υπάρχουν εκτροφεία και θέλουμε το σπίτι μας και ο κήπος μας να μην έχει τρωκτικά και έντομα, άρα θα υπάρχουν απολυμαντές.
Για μένα δεν υπάρχει κατάταξη και αξία των ζώων, δεν με αφορά αν είναι έξυπνα ή όχι. Ζουν και αν δεν με ενοχλούν δεν τα ενοχλώ. Αν με ρώταγαν τι θα έσωζα, ένα δελφίνι (που θεωρείται έξυπνο ζώο) ή ένα σκατζόχοιρο (που δεν έχω ιδέα τι θεωρείται), δεν θα έδινα περισσότερη αξία σε κάποιο και θα έριχνα κορώνα-γράμματα. Το αν κάποιο κινδυνευει από εξαφάνιση πάλι δεν με αφορά στην διαδικασία επιλογής γιατί σίγουρα υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό. Η φύση ξέρει καλύτερα τι θέλει να κάνει με τα είδη (βλέπε δεινόσαυροι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Από την στιγμή που κανείς δεν διώκεται ποινικά για φόνο αν σκοτώσει κάποιο ζώο, δεν μπορούμε να πούμε ότι τα ζώα έχουν κάποιο κατοχυρωμένο δικαίωμα.
Σοβαρα;Και βεβαια διωκεται ποινικα η θανατωση και κακοποιηση ζωου(δεν μιλαμε για ζωα προς καταναλωση..αλλα και εκει ακομα..οριζονται σαφεστατες προυποθεσεις για να μην βασανιζονται)..που τα ειδες αυτα;Και βεβαια υπαρχουν ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ..Μηπως πρεπει να ενημερωθεις λιγο περισσοτερο;:)

Τα υπολοιπα,επιτρεψε μου να σου πω οτι ειναι καθαρα ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΑ.Με τιποτα δεν μπορω να θεωρησω την θανατωση πολικης αρκουδας,ή λιονταριου..ισαξιο..με το να σκοτωσω μια κατσαριδα σπιτι μου,ή ενα κουνουπι.
Και παλι δεν μου απαντας.Πιστευεις οτι τα ζωα..ΠΡΕΠΕΙ να εχουν δικαιωματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σοβαρα;Και βεβαια διωκεται ποινικα η θανατωση και κακοποιηση ζωου(δεν μιλαμε για ζωα προς καταναλωση..αλλα και εκει ακομα..οριζονται σαφεστατες προυποθεσεις για να μην βασανιζονται)..που τα ειδες αυτα;Και βεβαια υπαρχουν ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ..Μηπως πρεπει να ενημερωθεις λιγο περισσοτερο;:)

Τα υπολοιπα,επιτρεψε μου να σου πω οτι ειναι καθαρα ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΑ.Με τιποτα δεν μπορω να θεωρησω την θανατωση πολικης αρκουδας,ή λιονταριου..ισαξιο..με το να σκοτωσω μια κατσαριδα σπιτι μου,ή ενα κουνουπι.
Και παλι δεν μου απαντας.ΠΙατευεις οτι τα ζωα..ΠΡΕΠΕΙ να εχουν δικαιωματα;

Δεν μίλησα για έντομα...όλοι έχουμε σκοτώσει μύγες, κουνούπια, μυρμήγκια και κατσαρίδες. Πολλοί έχουν σκοτώσει σκυλιά και γάτες με το αυτοκίνητο, αλλά δεν θεωρήθηκε φόνος εξ αμελειας. Επίσης δεν είδα κανέναν που σκοτώνει σκυλιά και πουλιά με φόλες να συλλαμβάνεται, πόσο μάλλον να καταδικάζεται.Το ότι υπάρχει ένας νόμος δεν έχει καμία σχέση με το αν εφαρμόζεται.
Οι πολικές αρκούδες από όσο ξέρω σκοτώνονται και τρώγονται από τους εσκιμώους, ενώ η γούνα τους χρησιμοποιείται για είδη ρουχισμού, οπότε δεν με ενοχλεί. Δεν έχω καταλάβει ακόμα πως κατατάσσεις τα ζώα και τους προσδίδεις διαφορετική αξία. Τι κάνει κάποια ζώα κατά τη γνώμη σου να έχουν κάποια δικαιώματα και άλλα όχι? Γιατί τα ψάρια που είπα να ψοφάνε ΟΛΑ αργά και βασανιστικά χωρίς να νοιάζεται κανείς αλλά να ενοχλεί πολλούς που μερικά κοτόπουλα παθαίνουν το ίδιο σε μερικά σφαγεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Αν δεν καταλαβαινεις..συγνωμη..αλλα δεν μπορω να κατσω να σου εξηγησω τωρα..παντως..δες κανενα ντοκιμαντρε..θα μαθεις πολλα.Καλο σου βραδυ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το δικαίωμα είναι εξ ορισμού κάτι που η καταπάτησή του επιβάλλει νομικές κυρώσεις. Από την στιγμή που κανείς δεν διώκεται ποινικά για φόνο αν σκοτώσει κάποιο ζώο, δεν μπορούμε να πούμε ότι τα ζώα έχουν κάποιο κατοχυρωμένο δικαίωμα.

Τα ζώα δεν έχουν κάποιο κατοχυρωμένο δικαίωμα επειδή οι άνθρωποι κρατάμε το καρπούζι και το μαχαίρι, κοινώς νομοθετούμε αποδίδοντας δικαιώματα στα μέλη του είδους μας, και στη συνέχεια σε ζώα αλλά σε συνάρτηση με τους ανθρώπους πάντα, εξ' ου και οι χαρακτηρισμοί "ζώα συντροφιάς" κλπ. Σε κάθε περίπτωση πάντως, λειτουργούμε από θέση ισχύος την οποία και καταχρώμεθα από την πρώτη στιγμή που μπορέσαμε.
Το ζήτημα δεν είναι στενά νομοθετικό είναι ευρύτερα ηθικό...
Ας ζούσαμε στον πλανήτη των πιθήκων δε νομίζω ότι θα είχαμε εμείς τα περισσότερα δικαιώματα...

Θα προτιμούσα λοιπόν να αναφερθώ σε έναν κανόνα θεμιτής συμπεριφοράς ανθρώπων απέναντι στα ζώα που θα βασίζεται στην απλή λογική του "μην κάνεις ο,τι δεν θα ήθελες να συμβεί σε σένα". Και πάλι όμως αυτό αφήνει αμέρτητα παραθυράκια, γιατί θέλουμε φάρμακα, άρα θα υπάρχουν πειραματόζωα, θέλουμε να τρώμε κρέας και ψάρι (να κάτι που κανείς δεν λυπάται, μιας και τα ψάρια σπαρταράνε μέχρι να ψοφήσουν και σίγουρα υποφέρουν), άρα θα υπάρχουν εκτροφεία και θέλουμε το σπίτι μας και ο κήπος μας να μην έχει τρωκτικά και έντομα, άρα θα υπάρχουν απολυμαντές.

Θέλουμε φάρμακα, για εμάς, ας τα δοκιμάσουμε λοιπόν σε συνθήκες προσομοίωσης ή ακόμα καλύτερα επάνω μας.

Όχι δεν έχουμε καμία ανάγκη να τρώμε κρέας ή ψάρι, πολυάριθμοι και υγιέστατοι χορτοφάγοι το αποδεικνύουν με την ύπαρξη τους, προσφάτως δε αρχίζουν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους και στη θρησκοληπτική ολιγοκρατία του Σουβλακιστάν.

Το σπίτι και ο κήπος μας μπορούν να απαλλαγούν από τα τρωκτικά και τα έντομα και με φυσικούς τρόπους που απωθούν τους ανεπιθύμητους επισκέπτες (οι σχετικοί ιστότοποι βρίθουν ιδεών), σε σοβαρές πάλι καταστάσεις υπάρχει και το ύστατο μέτρο της καθαριότητας...


Για μένα δεν υπάρχει κατάταξη και αξία των ζώων, δεν με αφορά αν είναι έξυπνα ή όχι. Ζουν και αν δεν με ενοχλούν δεν τα ενοχλώ. Αν με ρώταγαν τι θα έσωζα, ένα δελφίνι (που θεωρείται έξυπνο ζώο) ή ένα σκατζόχοιρο (που δεν έχω ιδέα τι θεωρείται), δεν θα έδινα περισσότερη αξία σε κάποιο και θα έριχνα κορώνα-γράμματα. Το αν κάποιο κινδυνευει από εξαφάνιση πάλι δεν με αφορά στην διαδικασία επιλογής γιατί σίγουρα υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό. Η φύση ξέρει καλύτερα τι θέλει να κάνει με τα είδη (βλέπε δεινόσαυροι).

Έξυπνα ως προς ποια μονάδα μέτρησης ή σύγκρισης? Εχεις παρακολουθήσει το ντοκυμαντέρ The most extreme στον Σκάϊ?
Ζώα ή έντομα που θεωρούμε κατώτατα στην εξέλιξη τους παρουσιάζουν ικανότητες που εάν συγκριθούν με αντίστοιχες ανθρώπινες (όπου υπάρχουν) μας αφήνουν παρασάγγας πίσω.
Τέλος, η εξαφάνιση ενός είδους ως αποτέλεσμα της φυσικής επιλογής ή περιβαλλοντικών παραγόντων είναι θέμα της φύσης, και σωστά λες ότι ξέρει καλύτερα.
Η εξαφάνιση όμως ζωϊκών ειδών επειδή η αλόγιστη και εγωϊστική εξάπλωση της ανθρώπινης δραστηριότητας τους στερεί το οικοσύστημα στο οποίο ζουν και τις αναγκαίες και ικανές συνθήκες για την επιβίωση τους, αυτό είναι δική μας ευθύνη και δικό μας έγκλημα.
Και γι αυτό θα κριθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Θέλουμε φάρμακα, για εμάς, ας τα δοκιμάσουμε λοιπόν σε συνθήκες προσομοίωσης ή ακόμα καλύτερα επάνω μας.

Δυστυχώς είναι ελάχιστοι οι εθελοντές που προσφέρονται για τέτοια πειράματα και προς το παρόν τουλάχιστον αυτό θα ήταν πρακτικώς αδύνατο.

Όχι δεν έχουμε καμία ανάγκη να τρώμε κρέας ή ψάρι, πολυάριθμοι και υγιέστατοι χορτοφάγοι το αποδεικνύουν με την ύπαρξη τους, προσφάτως δε αρχίζουν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους και στη θρησκοληπτική ολιγοκρατία του Σουβλακιστάν.

Δεν είπα ότι έχουμε ανάγκη, είπα ότι θέλουμε. Εγώ προσωπικά δεν τρώω γιατί δεν μ' αρέσει, αλλά δεν θέλω να βγάλω την ουρά μου απ' έξω και να πω "θέλουν".

σε σοβαρές πάλι καταστάσεις υπάρχει και το ύστατο μέτρο της καθαριότητας...

Η καθαριότητα δεν παιζει ρόλο, αμα μένεις σε ισόγεια μονοκατοικία με κήπο και χωράφια γύρω σου. Σε μένα τα φίδια κάνουν πάρτι κάθε καλοκαίρι, όπως και ασβοί, κουνάβια, ποντίκια και συναφή. Είναι πανεύκολο να μπουν στο σπίτι και η χλωρίνη που έβαλα χτες στον κουβά στης σφουγγαρίστρας δεν θα τα εμποδίσει.

Έξυπνα ως προς ποια μονάδα μέτρησης ή σύγκρισης?

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ! Πως μπορούν μερικοί άνθρωποι να χαρακτηρίζουν κάποια ζώα "έξυπνα" και "μεγαλύτερης αξίας από άλλα"? Ποιό το κριτήριο? Για αυτό έχω βάλει όλα αυτά τα παραδείγματα λύπησης και ενδιαφέροντος (ή απουσία αυτών) ανάλογα με το είδος του ζώου.

Ζώα ή έντομα που θεωρούμε κατώτατα στην εξέλιξη τους παρουσιάζουν ικανότητες που εάν συγκριθούν με αντίστοιχες ανθρώπινες (όπου υπάρχουν) μας αφήνουν παρασάγγας πίσω.

Κάθε είδος έχει διαφορετικές ικανότητες. Για μένα αυτό δεν το κάνει "ανώτερο" ή "κατώτερο" άλλων. Και πολλά είδη είμαι σίγουρη ότι έχουν ικανότητες που δεν μπορούμε καν να κατανοήσουμε. Οπότε γυρνάω στο προηγούμενο θέμα μου, πως μοιράζουμε τα "δικαιώματα" και τις "αξίες" σε κάτι που δεν κατανοούμε και που είναι πολύ διαφορετικό από εμας, κάνοντας μάλιστα διακρίσεις από είδος σε είδος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Ακομα δεν εχεις ξεκαθαρισει καλη μου φιλη τη θεση σου..τελικα...πρεπει να εχουν δικαιωματα τα ζωα;Μπορεις να απαντησεις σε αυτο;;ή θα το στριφογυρνας;Με ολη την καλη διαθεση στο λεω..απλα..δεν εχω καταλαβει ακομα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ακομα δεν εχεις ξεκαθαρισει καλη μου φιλη τη θεση σου..τελικα...πρεπει να εχουν δικαιωματα τα ζωα;Μπορεις να απαντησεις σε αυτο;;ή θα το στριφογυρνας;Με ολη την καλη διαθεση στο λεω..απλα..δεν εχω καταλαβει ακομα..:)

Μα Εφη, έχω ήδη απαντήσει
Θα προτιμούσα λοιπόν να αναφερθώ σε έναν κανόνα θεμιτής συμπεριφοράς ανθρώπων απέναντι στα ζώα που θα βασίζεται στην απλή λογική του "μην κάνεις ο,τι δεν θα ήθελες να συμβεί σε σένα".
Δεν θεωρώ ότι μπορούμε να τα αποκαλέσουμε δικαιώματα. Το τόνισα στην εισαγωγή γιατί το "δικαίωμα" δεν είναι σωστή λέξη, τουλάχιστον για μένα. Θεωρώ ότι απέναντι στα ζώα πρέπει να έχουμε έναν "κώδικα θεμιτής συμπεριφοράς" σαν άνθρωποι, ο οποίος όμως χρειάζεται πολύ προσεκτική μελέτη στην συνταξη και εφαρμογή του, μιας και το θέμα δεν είναι άσπρο-μαύρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Θεωρώ ότι απέναντι στα ζώα πρέπει να έχουμε έναν "κώδικα θεμιτής συμπεριφοράς" σαν άνθρωποι, ο οποίος όμως χρειάζεται πολύ προσεκτική μελέτη στην συνταξη και εφαρμογή του, μιας και το θέμα δεν είναι άσπρο-μαύρο.
Οχι..εγω δεν αρκουμε στον κωδικα..κια στον καθε κωδικα που μπορει να εχει ο καθενας.Λυπαμαι...αλλα αυτο μου κανει κατι σε.."κανουμε χαρη στα ζωα"..και διαφωνω καθετα.Τα ζωα εχουν και αυτα δικαιωματα,εφοσον ζουν σε αυτον τον πλανητη..και μαλιστα πριν απο εμας.Πολυ πριν απο εμας.
..και ειναι αφανταστα πιο σημαντικα απο εμας..οσον αφορα το να εξακολουθησει να υπαρχει ζωη στον πλανητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Στη θέση σου τη Κλειώ (είτε είναι σκυλάκι, είτε γατάκι) θα την έδινα σε έναν συγγενή μου που έχει κήπο. Ειδικά αν είναι σκυλάκι.

Τα αδέσποτα στις πόλεις δημιουργήθηκαν γιατί δεν υπάρχουν σκληροί νόμοι όπως αυτοί που αναφέρω. Σκοπός δεν είναι οι νόμοι να "ικανοποιούν" τους ζωόφιλους αλλά να υπερασπίζονται τα δικαιώματα των ζώων.

Η κλειω ειναι γατα....δεν θα την εδινα ποτε σε κανεναν.....οταν την πηρα...ειπα...θα ζησουμε μαζι...θα σου προσφερω μια ανετη ζωη...με πολλη αγαπη κ φροντιδα....κ το πρατω εδω κ χρονια.Δεν εχει αυλη...ε και;;;σε αυτην την ζωη δεν γινεται να τα εχουμε ολα.
ειναι σαν να μου λες μην κανεις κ παιδι γιατι νοικιαζεις κ δεν εχεις δικο σου σπιτι.....σιγα....ξερεις υπαρχουν ζωα κ ανθρωποι που παρολο που εχουν καποιες στερησεις,σε σχεσεις με αλλους...εχουν καταφερει να ζουνε πολυ πιο ευτυχισμενα κ ποιοτικα...:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Αυτή η συζήτηση έχει επαναληφθεί στο mycat πολλές φορές, αλλά είναι ενδιαφέρον να γίνει και εδώ.


Είναι σαν να μου λες να επιτρέψουμε την τιμολόγηση των παιδιών στα ορφανοτροφείο γιατί υπάρχουν παράνομες αγοροπωλησίες παιδιών. Δεν μπορείτε να λές για τα δικαιώματα των ζώων όταν δέχεστε να έχουν τιμή πάνω τους. Ο εκτροφέας δεν ξέρω πως θα έχει έσοδα αλλά δεν δέχομαι από αυτόν που υιοθετεί το ζώο.

Θα σου πω το λόγο. Όταν μια γάτα/σκύλος (ειδικά η γάτα) είναι περιορισμένο σε ένα χώρο και βλέπει συνέχεια τον αφέντη του κάθε 5 ώρες θα ζητάει φαγητό. Το πρόβλημα είναι ότι το ζητάει πολύ εκνευριστικά. Οι ιδιοκτήτες είτε θα αναγκαστούν να τα ταίζουν συνέχεια είτε θα το δώσουν σε άλλη οικογένεια είτε θα το πετάξουν στο δρόμο (το πρώτο και το τελευταίο είναι απαράδεκτο). Αντίθετα όταν το σπίτι είναι μεγάλο ή έχει κήπο το ζώο μπορεί να απομονωθεί από το αφέντη του και δεν θα ζητάει επίμονα φαγητό.

Όσο για τα ζώα που προορίζονται για άλλους σκοπούς θα επανέλθω με άλλο post. Aπλώς με κάτι έπρεπε να ξεικινήσω. Δεν είμαι υπέρ των γιγαντιαίων post γιατί κουράζουν.

επισης ενας ανθρωπος ο οποιος θα αποφασισει να εχει καποιο κατοικιδιο....δεν εκνευριζεται με την εκπαιδευση του....φυσικα κ θα υπαρξουν δυσκολιες...οπως πως θα μαθει ο σκυλος ή η γατα που θα κανουν την αναγκη τους...οπως τι ωρα τρωμε...σε ολα αυτα μπορει να ανταπεξελθει εναν ανθρωπος αποφασισμενος να εχει κατοικιδιο...κ φυσικα γνωριζει εκ των προτερων οτι θα περασει απο αυτην την διαδικασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στα σφαγεια των περισσοτερων χωρων,τιποτα απο αυτο δεν εφαρμοζεται.Να μην συζητησουμκε για την ελλαδα.Απο οσο ξερω,στη σουηδια εφαρμοζουν θανατωση ανωδυνη για τα ζωα καταναλωσης,και μαλιστα γινονται και ελεγχοι απο το κρατος..το κατα ποσο τηρουνται οι κανονισμοι.
Για τα σφαγεία συμφωνώ μαζί σου. Είναι απαράδεκτη η κατάσταση που επικρατεί όχι μόνο στη χώρα μας αλλά παγκοσμίως για τον απλούστατο λόγο ότι ο ανώδυνος θάνατος είναι ακριβός.

Παρολο που καποιες εταιριες οντως δεν κανουν πειραματα πλεον στα ζωα,δυστυχως η πλειοψηφια το κανει.
Επισης αν γινονται πειραματα για ιατρικους λογους,θα πρεπει οπωσδηποτε να εξασφαλιζεται οτι δεν θα υποφερουν τα ζωα..,και αυτα ΜΟΝΟ για σοβαρες ασθενειες.Οτιδηποτε αλλο ειναι απλα απαραδεχτο.
Καλώς ή κακώς τα πειραματόζωα δεν μπορούν να σταματήσουν να υπάρχουν αν και έχουν περιοριστεί σε σχέση με παλαιότερα με τη βοήθεια της τεχνολογίας. Ούτε μπορεί να εξασφαλιστεί ότι δεν θα υποφέρουν. Το μόνο που μπορεί να εφαρμοστεί είναι η προστασία των ζώων από παράγοντες εκτός του πειράματος.

Σε ένα έργαστήριο στη σχολή μου μας δίνανε βατραχάκια ζωντανά και τα αποκεφαλίζαμε για να παρατηρήσουμε κάποια πράγματα. Καλώς ή κακώς αυτό πρέπει να γίνεται.
Να αναφερθουμε και στην θανατωση ζωων για γουνες;
Σε αυτό διαφωνώ. Ειδικά στις βόρειες χώρες μόνο ο ρουχισμός από δέρματα ζώων μπορεί να σε προστατεύσει από το κρύο. Για χώρες με ήπια κλίμακα συμφωνώ.

Στο κυνηγι;Που ειναι απλως ενα χομπυ;Και ποιος εχει δωσει το δικαιωμα στον ανθρωπο να κυνηγα για χομπυ,για διασκεδαση..αλλα ζωντανα πλασματα;Σαμπως αυτα δεν εχουν δικαιωμα στη ζωη;
Είμαι υπέρ του κλασικού κυνηγιού και της νοοτροπία του "οικολόγου" κυνηγού. Ο κυνηγός σέβεται τη φύση. Καλώς ή κακώς ο ανθρωπινος οργανισμός έχει αναγκη από κρέας. Δεν δέχεται να αγοράσει ζώα που τα ανατρέφουν σε περιοσμένο χώρο και αντίξοες συνθήκες με σκοπό τη κατανάλωση. Θέλει να καταπολεμήσει αυτό το σύστημα και γι αυτό επιλέγει το κρέας που καταναλώνει να το παίρνει από τη φύση. Αυτός είναι ο πραγματικός φιλόζωος. :)

επισης ενας ανθρωπος ο οποιος θα αποφασισει να εχει καποιο κατοικιδιο....δεν εκνευριζεται με την εκπαιδευση του....φυσικα κ θα υπαρξουν δυσκολιες...οπως πως θα μαθει ο σκυλος ή η γατα που θα κανουν την αναγκη τους...οπως τι ωρα τρωμε...σε ολα αυτα μπορει να ανταπεξελθει εναν ανθρωπος αποφασισμενος να εχει κατοικιδιο...κ φυσικα γνωριζει εκ των προτερων οτι θα περασει απο αυτην την διαδικασια.
Εφόσον πιστεύεις αυτά που λες πως εξηγείς τη δημιουργία αδέσποτων στα αστικά κέντρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.

Είναι σαν να μου λες να επιτρέψουμε την τιμολόγηση των παιδιών στα ορφανοτροφείο γιατί υπάρχουν παράνομες αγοροπωλησίες παιδιών. Δεν μπορείτε να λές για τα δικαιώματα των ζώων όταν δέχεστε να έχουν τιμή πάνω τους. Ο εκτροφέας δεν ξέρω πως θα έχει έσοδα αλλά δεν δέχομαι από αυτόν που υιοθετεί το ζώο.

Ποιός είπε ότι στα παιδιά των ορφανοτροφείων δεν εμπλέκονται χρήματα; Από την τσέπη σου και την τσέπη μου μεγαλώνουν. Από τους φόρους που πληρώνουμε. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι ανάλογο για τα ζωάκια. Βλέπεις, τα ζωα δεν μπορούν να εργαστούν με ανταμοιβή χρήματα για να πληρώνουν φόρους ώστε να παίρνει ο φοκος δωρεάν το ζωάκι του από κάποιο εκτροφείο.


Θα σου πω το λόγο. Όταν μια γάτα/σκύλος (ειδικά η γάτα) είναι περιορισμένο σε ένα χώρο και βλέπει συνέχεια τον αφέντη του κάθε 5 ώρες θα ζητάει φαγητό. Το πρόβλημα είναι ότι το ζητάει πολύ εκνευριστικά. Οι ιδιοκτήτες είτε θα αναγκαστούν να τα ταίζουν συνέχεια είτε θα το δώσουν σε άλλη οικογένεια είτε θα το πετάξουν στο δρόμο (το πρώτο και το τελευταίο είναι απαράδεκτο). Αντίθετα όταν το σπίτι είναι μεγάλο ή έχει κήπο το ζώο μπορεί να απομονωθεί από το αφέντη του και δεν θα ζητάει επίμονα φαγητό.

σοβαρά; Τέτοιες συμπεριφόρες εμφανίζουν ζώα εξαθλιωμένα από την πείνα. Μήπως δεν ταΐζεις τα ζώα σου όπως πρέπει;
Όσο για τον κήπο, είχα γάτα που ζούσε μόνιμα στον κήπο και εντελώς "τυχαία" πάντα προσπαθούσε να χωθεί μέσα στο σπίτι για να είναι κοντά μας. Πάντα αναζητούσε την συντροφιά μας και την ζεστασιά του σπιτιού. Σε προκαλώ, δώσε σε μια γάτα την επιλογή να μείνει μέσα στο σπίτι ή έξω. Άφησε την πόρτα του σπιτιού σου μόνιμα ανοιχτή και δες που θα επιλέξει το γατί να κοιμηθεί το βράδυ.

Δεν υπαρχει αυτο που διαβαζω..:eek:....δεν ειναι δυνατον να λες αυτα τα πραγματα φοκο.Απο οσο ξερω,εσυ εχεις πει οτι εχεις γατες και τις εχεις εκτος σπιτιου.Δεν εισαι σε θεση λοιπον να γνωριζεις αυτα που λες.
Ο τροπος σκεψης σου ειναι εντελως απλοικος,και δεν εχει καμια σχεση με αυτα που νιωθει και πραττει ενας πραγματικα φιλοζωος που θα βαλει το ζωακι σπιτι του,προφυλαγμενο απο ολους τους κινδυνους που εγκυμονει το εξω,και εννοειται να το εχει οπως πρεπει βεβαια.

για ποιό τρόπο σκέψης μιλάς. Εδώ δεν υπάρχει καν σκέψη :lol:

Κια σαφεστατα ΟΧΙ..δεν ζητανε συνεχεια φαγητο..,.αν ειναι δυνατον..:wall:
Υγ...ας μην χαλασουμε το θεμα ομως φοκο.Ειναι πολυ ωραιο..και ειναι κριμα.Παλι οφ ειμαστε.

Σε παρακαλώ, μην αναφέρεσαι σε εξωγήινα γατιά. Τα δικά μας που ΔΕΝ ζητιανεύουν είναι από άλλο πλάνητη, σύμφωνα με τα λεγόμενά του.

Και τα πουλιά που σκοτώνουν οι σκύλοι και οι γάτες πως τα εξηγείς? Ο σκύλος μου έχει σκοτώσει μέχρι και σαύρα.

'Ενστικο επιβίωσης. Ο δικός μου σκοτώνει έντομα (δεν μπαίνουν πουλιά στο σπίτι) και τα τρώει. Ή γάτα μου που ζούσε μόνιμα στην αυλή, έπιανε σε σχεδόν καθημερινή βάση αρουραίους, πουλιά, έντομα... μέχρι και κουνέλι είχε πιάσει. Τα έτρωγε ΟΛΑ. Έβρισκα τα κεφάλια τους έξω από την πόρτα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.


Μίλαν Κούντερα

Ε, λοιπόν, συμφωνώ απόλυτα με τον Μίλαν κι απορώ για τα αρνητικά στο παραπάνω ποστ μου:P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Εφόσον πιστεύεις αυτά που λες πως εξηγείς τη δημιουργία αδέσποτων στα αστικά κέντρα;


ασυνειδητοι οι οποιοι νομιζαν οτι τα ζωα ειναι παιχνιδια που δεν χρειαζονται εκπαιδευση,ή που απλα τα βαρεθηκαν...επισης η κυκλοφορια πολλων αδεσποτων δεν σου λεει κατι;;;ολα αυτα τα αδεσποτα ζευγαρωνουν....οποτε προκυπτει η δημιουργια αδεσποτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Μα Εφη, έχω ήδη απαντήσει

Δεν θεωρώ ότι μπορούμε να τα αποκαλέσουμε δικαιώματα. Το τόνισα στην εισαγωγή γιατί το "δικαίωμα" δεν είναι σωστή λέξη, τουλάχιστον για μένα. Θεωρώ ότι απέναντι στα ζώα πρέπει να έχουμε έναν "κώδικα θεμιτής συμπεριφοράς" σαν άνθρωποι, ο οποίος όμως χρειάζεται πολύ προσεκτική μελέτη στην συνταξη και εφαρμογή του, μιας και το θέμα δεν είναι άσπρο-μαύρο.

Θα προτιμούσα λοιπόν να αναφερθώ σε έναν κανόνα θεμιτής συμπεριφοράς ανθρώπων απέναντι στα ζώα που θα βασίζεται στην απλή λογική του "μην κάνεις ο,τι δεν θα ήθελες να συμβεί σε σένα".
Και εξηγείς γιατί διαφωνείς με την λέξη ΔΙΚΑΙΩΜΑ...
Καλή μου, θα μπορούσα να το δεχτώ αυτό και θα μου άρεσε και πολύ σαν επιχείρημα ή μάλλον σαν ευχή, (γιατί δυστυχώς , γνωρίζοντας την τρωτή φύση του ανθρώπου μόνο ευχή μπορώ να το θεωρήσω)... Μιλάς για μια ιδεατή, φανταστική, ουτοπική (θεωρώ) κοινωνία...
...και αυθόρμητα με παραπέμπει σε αναρχικές θεωρίες για έλλειψη νόμων και εγγενή αυτοσεβασμό , εγγενή σεβασμό του συνανθρώπου και αυτοοριοθέτηση ...
Φαντάζομαι , δεν θα ήταν άσχημα να μην υπήρχαν ούτε νόμοι, αλλά να είχαμε την σοφία να μπορούμε να αυτοοριοθετούμαστε ...
Οπότε , δεν θα μιλούσαμε για ΝΟΜΟΥΣ , ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ και ΚΥΡΩΣΕΙΣ , αλλά θα ήταν όλα τόσο όμορφα και παραμυθένια, απλά ¨δεν θα έκανε κανείς στον άλλο , ό,τι δεν θα ήθελε και ο άλλος να του κάνει¨, και τέλος...Τέλος;;;
Όχι βέβαια! Γιατί να σου επισημάνω ότι είναι πάντα υποκειμενικό το τι δεν θέλω να μου κάνεις..... τα δικά μου κριτήρια μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικά από τα δικά σου....
Οπότε, μόνο στα πλαίσια ενός ιδεατού ευχολογίου την δέχομαι την άποψή σου....
Απ'τη στιγμή όμως που τέτοιες ιδεατές συμπεριφορές δεν χαρακτηρίζουν την ανθρώπινη φύση,
είναι αναπόφευκτη αναγκαιότητα να θεσπιστούν νόμοι, και να προσπαθούμε να κατοχυρωθούν κάποια ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ γ'αυτά τα πλάσματα... (πίστεψε με , δεν διακατέχομαι από καμιά τυπολατρεία και νομολαγνεία, αλλά προσπαθώ να βλέπω ρεαλιστικά τί συμβαίνει και σε ποιο επίπεδο είναι η παιδεία μας για τα ζώα)
Αν εσύ θέλεις μία , να μην είχαμε την ανάγκη των νόμων για αυτές τις υπάρξεις (για όλες τις υπάρξεις),
εγώ το θέλω 10...αλλά ...να είμαστε και λίγο ρεαλιστές...


Αρκεί να σου επισημάνω, ότι αν πάς στο θέμα του στεκιού (δεν θυμάμαι ακριβή τίτλο) που έκαναν ευχές στον Αι-Βασίλη,
ΚΑΝΕΙΣ μα ΚΑΝΕΙΣ, ενώ όλοι μιλούσαν για ευτυχισμένα παιδιά, και όχι άλλα παιδάκια να πεινάνε, όχι άλλα παιδάκια να κακοποιούνται, όχι άλλα παιδάκια στους δρόμους (και σαφώς και συμφωνώ και επαυξάνω)...ΚΑΝΕΙΣ δεν ευχήθηκε κάτι αντίστοιχο για τα ζώα... Γιατί;; Γιατί ΔΥΣΤΥΧΩΣ είμαστε ανθρωποκεντρικοί και ΣΚΕΦΤΌΜΑΣΤΕ ανθρωποκεντρικά .....
Και γενικώς, στις ευχές τις Χριστουγεννιάτικες, εκτός από ευχές για παιδιά και ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ , άκουσες να λέγεται κάτι για τα ζώα;;; Αν υπήρχε ένας, να είσαι σίγουροι ότι οι περισσότεροι γραφικό θα τον θεωρούσαν....
Γ'αυτό σου λέω...έχουμε μίλια να διανύσουμε γι' αυτό που λες...να φτάσουμε στο σημείο να μην μιλάμε για ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ και όλα να είναι αυτονόητα , γιατί απλά ¨δεν θα κάνουμε στα ζώα ό,τι δεν θέλουμε να μας κάνουν¨
Ως τότε , ας υπάρχουν κάποιοι γραφικοί που μάχονται και μιλάνε και προασπίζονται τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ των ζώων...


Και τα πουλιά που σκοτώνουν οι σκύλοι και οι γάτες πως τα εξηγείς? Ο σκύλος μου έχει σκοτώσει μέχρι και σαύρα.
Κάπου ανέφερες ότι αυτό είναι τύπου χόμπι, μετά το επαναπροσδιόρισες σε κάτι παραπλήσιο... Θα διαφωνήσω...
Πρόκειται για κλασσικές ενστικτώδεις εγγενείς συμπεριφορές...
Μπορεί να μην τρώει , πλέον, ο σκύλος σου τη σαύρα, γιατί προφανώς έχει (-του παρέχεις) καλύτερες επιλογές στο πιάτο του και έχει μάθει σε αυτές τις επιλογές,
όμως το dna του έχει μνήμη, και δεν μπορεί να αποβάλλει και να ¨ξεχάσει¨εύκολα αυτές τις εγγενείς προδιαγραφές που υπάρχουν μέσα του... που είναι το ένστικτο της αυτοσυντήρησης, της, επιβίωσης , του κυνηγού ...
Σημειωτέον , δε, ότι οι γνώσεις ενός ζώου δεν έχουν την πληρότητα και το εύρος που έχουν οι δικές σου-μου-του γνώσεις... Και αναφέρομαι συγκεκριμένα στην έννοια του θανάτου... Αλλιώς ορίζεις εσύ τί σημαίνει ¨αφαιρώ μια ζωή¨, που μπορεί να συμπεριλάβεις και συναισθηματικές, ηθικές , νομικές προεκτάσεις, αλλιώς το βιώνει και το αντιλαμβάνεται ένα ζώο...πολύ πιο απλουστευμένα....μια ΦΥΣΙΚΗ διαδικασία...
Ένα ζώο, η γάτα μου πχ. , την ώρα που θεωρεί διασκεδαστικό να παίζει με την ακρίδα , και την θεωρεί απλά ¨παιχνιδάκι της¨, και μετά βαριέται το παιχνίδι μαζί της και τη σκοτώνει και ή την παρατάει , ή την τρώει, δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι εκείνη τη στιγμή αφαιρεί μια ζωή , με την έννοια και στο ίδιο φάσμα που το αντιλαμβάνεσαι εσύ και εγώ...
Είναι το ντόμινο της φύσης , που δεν γίνεται για χόμπι ή για να να περάσει η ώρα σκοτώνοντας ο ένας τον άλλο...είναι ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑ...
Και η λέξη νομοτέλεια, ή κοινώς ¨νόμος της φύσης¨ δεν επιδέχεται αμφισβήτηση και ηθικές προεκτάσεις.... Είναι σαν το μαθηματικό αξίωμα...αυτό είναι, έτσι είναι, τέλος: Θα σε σκοτώσω, θα σε φάω, θα με σκοτώσει κάποιος άλλος, θα με φάει...
Οι άνθρωποι σκοτώνουν με χίλιους δυο αδιαφανείς και μεταφορικούς τρόπους ο ένας τον άλλο... ΑΥΤΟ είναι κακία... ΑΥΤΟ επιδέχεται συζήτηση... Όχι η συμπεριφορά ενός ζώου, που είναι το dna του, πώς να το κάνουμε;;; να του το χρεώσουμε ως ¨μειονέκτημα;;;¨
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top