Λόγω κρίσης διακοπές στο χωριό;

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ο σύζυγος έχει κόλλημα με το χωριό του...... Περιττό να σας πω ότι σε σύγκριση με τη..... γενέτειρά του το... Κολοκοτρωνίτσι μοιάζει προοδευτικός παράδεισος!

Κάθε χρόνο πηγαίναμε κανονικές διακοπές και κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι ....έπινα το πικρό ποτήρι του χωριού......

Φέτος λόγω κρίσης αποφάσισε ότι δεν μπορούμε να πάμε πραγματικές διακοπές...... Φυσικά αυτό τον βολεύει αφάνταστα γιατί δεν είναι μέσα στα όνειρά του κάποιο ταξίδι......(χαμηλού προϋπολογισμού εννοείται.)

Οι συνθήκες στο χωριό είναι οι εξής: 1) Ένα παλιό σπίτι και όποιος βρει κρεββάτι βρήκε. Οι υπόλοιποι στο πάτωμα. 2) Μάζεμα όλης της "αγαπημένης" οικογένειας(8-20 άτομα....) 3) Μαγείρεμα από τη νύφη υπό το άγρυπνο βλέμμα της πεθεράς..... 4) Λεφτά που φεύγουν χωρίς τα το καταλάβεις : τρόφιμα για την... αγέλη, κεράσματα στο καφενείο...... 5) Υποδείξεις από ΟΛΟ το σόι για ότι μπορείτε να φανταστείτε... 6) Πολλές φορές το νερό είναι κομμένο και φυσικά ίντερνετ δεν υπάρχει!7) Σχόλια και κουτσομπολιά: πόσα κιλά έβαλες -έχασες, αν έχεις ρυτίδες & άσπρες τρίχες, αν φοράς 2η χρονιά το ίδιο ρούχο, αν έδωσες το παρόν στο πανηγύρι του χωριού, αν χόρεψες..........

Και ο πασάς ευτυχισμένος που γύρισε στις παιδικές του αναμνήσεις τα βλέπει όλα ρόδινα.........

Μετά απ΄όσα σας περιέγραψα δεν είναι καλύτερες οι διακοπές στο σπίτι??????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Welcome στην πραγματικοτητα ενος χωριου.Αυτα ειναι μερικα,υπαρχουν και αλλα πολυ χειροτερα.(σε σχεση με τις κοινωνικες σχεσεις και το κουτσομπολιο παντα)
Η κριση ειναι ενα δυνατο χαρτι σαν επιχειρημα,σαφως και δεν μπορειτε να κανετε πολλα απο τη στιγμη που δεν ζουμε πια τις καλες μερες του παρελθοντος.Περα απο αυτο,ενας ανθρωπος οταν δουλευει σαν το σκυλι φανταζομαι,εχει αναγκη απο μια τετοιου ειδους ξεκουραση και φυσικα να νιωσει οτι δε χανει την οικογενεια που εχει αφησει πισω.
Μπορεις να κανεις δυο πραγματα:Καταρχας να το συζητησετε και να πεις στο συζυγο οτι μας λες και εδω για να δεις αν εισαι καπου υπερβολικη η αν και εκεινος βλεπει τα ιδια πραγματα με σενα ωστε να γινουν και εκει που πρεπει οι απαραιτητες κουβεντες.
Παντως,χωριο δεν σημαινει μονο αυτα.Το ιντερνετ και η αποτοξινωση απ αυτο βοηθαει.Ακομα,σιγουρα θα υπαρχουν ομορφα μερη να δειτε,να περπατησετε οι δυο σας χωρις τη βαβουρα της πολης,γενικα να ξαναγνωριστειτε λιγο,αυτο που μεσα στη στεγνη ρουτινα του διαρκους αγχους χανεται.
Επιπλεον,μπορεις και να ερθεις πιο κοντα με τους ανθρωπους εκει.Θα ναι ισως δυσκολο,οι ανθρωποι σ ενα χωριο ειναι πολυ διαφορετικοι απο εκεινους στην πολη αλλα λιγη συνεργασια και καλη θεληση βοηθαει.
Τωρα πως διαχειριζεσαι το κουτσομπολιο;Απλα δεν το ακους και βαζεις τα δυνατα σου να εισαι η ''καλη''.Επιπλεον,ενταξει ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει,σαφως και ξερεις τι ισχυει για τον εαυτο σου.
Εμ,ελπιζω να βοηθησα.Καλες διακοπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
δες τη θετική πλευρά του θέματος!! θα πας στην εξοχή μακριά από τα αστικά κέντρα και την αγχώδη ζωή της πόλης! καθαρός αέρας, ευκαιρίες για αθλητικές δραστηριότητες με τα παιδιά(αν έχετε)!! τώρα βέβαια αυτά είναι λίγα μπροστά στις αναρίθμιτες δουλειές,στο τι θα πουν οι άλλοι, στο συνωστισμο κ.λ.π. Αμα αποφασίσετε να πάτε,μην δίνεις σημασία στα κουτσομπολια, αφοπλίσου με ενέργεια και διασκέδασε όπως μπορείς καλύτερα και γενικά άστους να λένε,κοίτα να περάσεις εσυ όμορφα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Και ο πασάς ευτυχισμένος που γύρισε στις παιδικές του αναμνήσεις τα βλέπει όλα ρόδινα.........

Μετά απ΄όσα σας περιέγραψα δεν είναι καλύτερες οι διακοπές στο σπίτι??????????????????????

Στείλτον να πάει αυτός με τη μαμάκα του και τα παιδιά, μείνε μόνη σπίτι και βρες εραστή! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μετά από αυτό που περιέγραψες καλύτερες είναι ακόμα και οι διακοπές σε ένα χαρτόκουτο επί της Σταδίου.....
Αυτό που περιέγραψες μου φάνηκε το λιγότερο.....εφιάλτης.....

Συμφωνώ με τη λύση του parafernalia..... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Άστα να πάνε αυτό το καλοκαίρι μοιάζει να είναι αδυσώπητο.

Μοιάζει σαν να χάνεται σταδιακά μαζί με την οικονομική μας ανεξαρτησία την εθνική μας κυριαρχία
συνάμα και η προσωπική μας ελευθερία και ο ατομικός μας αυτοπροσδιορισμός.

Μοιάζει σαν να μας έχουν προσδιορίσει ως δούλους
και σαν η δουλοπρέπεια να πρέπει να είναι ο νέος μας αυτοπροδιορισμός.

Στην οικονομική κρίση η εκπτώση ανθρωπίνων αξιών είναι το πιο μοσχοπουλημένο προιόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.. αυτό το καλοκαίρι μοιάζει να είναι αδυσώπητο.

...
Ούτε στο χωριό μου, γαμώτο, μπορώ να πάω φέτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
rootbreaker, ευχαριστώ για το σχόλιο. Με τον τρόπο που περιγράφεις έβλεπα τα πράγματα τα 4 πρώτα χρόνια..... τα επόμενα τέσσερα απλώς τα ......ανεχόμουν και τα 2 τελευταία το πήρα απόφαση ότι είμαι ....αλλεργική στο χωριό του!!!!! Φυσικά το συζήτησα αλλά δεν βγήκε τίποτα..........


kit-kat, ευχαριστώ για τη θετική άποψη. Δραστηριότητες οικογενειακές στο χωριό δεν υπάρχουν........ είναι αρκετά απασχολημένος με τη μαμά του και τον εαυτό του...... φυσικά η δική του στάση συνέβαλε τα μέγιστα στην αντιπάθειά μου για το χωριό......

parafernalia (Νίκος), ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά δεν είναι στο χαρακτήρα μου...... το ξέρει γι΄αυτό και το παίζει άνετος....


yperoxi, εφιάλτης δε θα πει τίποτα.......


thalalla, μοιάζει και είναι αδυσώπητο......


Νωεύς (Λάμπης), καλό καλοκαίρι, ας είναι και χωρίς χωριό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Εγώ πάλι λατρεύω διακοπές στο χωριό και επειδή πολλά από αυτά που αναφέρεις τα κάνουν και στο δικό μου το χωριό απλά τους έχω γραμμένους και προσπαθώ να μην επηρεάζομαι αν πετάξουν καμιά κακία. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εγώ πάλι λατρεύω διακοπές στο χωριό και επειδή πολλά από αυτά που αναφέρεις τα κάνουν και στο δικό μου το χωριό απλά τους έχω γραμμένους και προσπαθώ να μην επηρεάζομαι αν πετάξουν καμιά κακία. ^^

Συμφωνώ, αρκεί να είναι το δικό μου χωριό που το έχω αγαπήσει, έχω περάσει τα καλοκαίρια μου και ζουν άνθρωποι που αγαπώ! Αν μιλάμε για ένα χωριό ξένο, γιατί ξένο είναι άσχετα αν είναι χωριό φίλου/συζύγου κλπ, δεν το αντέχω ούτε για μια ώρα! Καλύτερα να κάνω διακοπές στην Ομόνοια, παρά σε ένα τέτοιο χωριό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
love_angel , καλή μου μιλάς για το δικό σου χωριό.......... στο δικό μου ξέρω κι εγώ να τους γράφω όλους κανονικά και να μην επηρεάζομαι! Στο εχθρικό στρατόπεδο είναι το πρόβλημα......


Phoebe, μέσα σε μια παράγραφο τα είπες όλα! Σωστή!!!


Καλές διακοπές σε όλους:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Διακοπές στο χωριό γιατι σα τη δροσιά ΔΕΝ ΕΧΕΙ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top