Πώς ήταν η ψυχολογία σας κατά την εφηβεία;

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Λοιπόν; Η εφηβεία είναι ζόρικη. Εσείς πώς την περάσατε ψυχολογικά (ή την περνάτε); Με πολλές μεταπτώσεις, επαναστάσεις κλπ. ή πιο χαλαρά;Είσασταν δημοφιλείς ή όχι και πώς αυτό επηρέασε την ψυχολογία σας; Και γενικά αυτή η περίοδος σας άφησε γλυκές εντυπώσεις ή χαίρεστε που τέλειωσε/θα τελειώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
νομιζω περαασα νορμαλ εφηβεια και ευτυχισμενα εφηβικα χρονια δοξα τω Θεω, και ευχομαι και τα επομενα να ειναι καλα και με υγεια!
τα 17 μου, δευτερα λυκειου τοτε εχουν μεινει και ως η πιο γλυκεια αναμηνηση της εφηβειας μου!
βουλλλλλλλλα και παξιν, να ξερετε πως ευθυνεστε κατα μεγαλος μερος για την τελεια εκεινη χρονια! να ειστε καλα και ας χαθηκαμε τωρα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
normal και περασα υπεροχα εφηβικα χρονια!!!!!!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.


τα εφηβικα μοου χρονια ξεκινουν και ..σταματουν(?) με αυτο το τραγουδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Χάλια.Είχα ψωρίαση σε τεράστια έκταση και αντιμετώπιζα πολλά κοινωνικά και ψυχολογικά προβλήματα.Είχα κλειστεί στον εαυτό μου και ζούσα στον κόσμο μου για πολλά χρόνια.Πολύ δύσκολα χρόνια.Δε θέλω καθόλου να τα θυμάμαι.Ευτυχώς,από τότε έχει περάσει αρκετός καιρός και πλέον ζω ευτιχισμένος και αλλαγμένος και περνάω πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
σπασμένα νεύρα... κλάμα με το παραμικρό και πάντα θεωρούσα ότι έφταιγαν οι άλλοι..ποτέ εγώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εμένα η ψυχολόγος του σχολείου στη διάρκεια του σεπ μου είπε ότι δεν περνάω εφηβεία τώρα υπό την έννοια των νεύρων ...γύρω στα 30 να την περιμένω...
βέβαια έγω έχω παρατηρήσει ότι στην εφηβική μου φάση (στην οποία είμαι ακόμα) με ενδιαφέρουν έντονα τα πολιτικά και δεν δέχομαι με τίποτα να μου επιβάλλονται και να με περιορίζουν και έχω γίνει ένα ανυπότακτικο και <<αναρχικό >> πνεύμα χαχαχαα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εμένα η ψυχολόγος του σχολείου στη διάρκεια του σεπ μου είπε ότι δεν περνάω εφηβεία τώρα υπό την έννοια των νεύρων ...γύρω στα 30 να την περιμένω...
βέβαια έγω έχω παρατηρήσει ότι στην εφηβική μου φάση (στην οποία είμαι ακόμα) με ενδιαφέρουν έντονα τα πολιτικά και δεν δέχομαι με τίποτα να μου επιβάλλονται και να με περιορίζουν και έχω γίνει ένα ανυπότακτικο και <<αναρχικό >> πνεύμα χαχαχαα

που να ξεκινήσεις και το πανεπιστήμιο...να σε κυνηγάνε οι ΚΚΕτζήδες με τον ριζοσπάστη στα χέρια!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Τον τελευταίο χρόνο το έχω
Έχω φίλους ,όμως πολλά παιδιά με μισούν με λένε φυτό και αλλα τέτοια μου λένε ότι αν τους βάλω απουσία θα μου κάνουν την ζωή δύσκολη και αλλα τέτοια
Έχω χόμπι πάω βόλεϊ τέσσερα χρόνια , έκανα μαθήματα ποιανού 3 χρόνια
Με τους γονείς μου έχω πολύ καλή σχέση αν και τον μπαμπά μου δεν τον ευχαριστεί τίποτα ,με αγνοεί να φανταστείς πριν δυο χρόνια στην Τρίτη γυμνασίου που ειμουν σημαιοφόρος δεν ήρθε ούτε στην παρέλαση στο Σύνταγμα για να με δει και μου είπε ότι το 19.12 που είχα βγάλει είναι εντελώς ψεύτικο όχι μόνο για εμενα αλλα για όλους
Τέλος κάτι που με στεναχωρεί πολύ είναι ότι η δασκάλα της γεωμετρίας δεν με συμπαθεί καθόλου γιατί συμπαθεί τον δεύτερο απουσιολόγο Π.χ σε ένα τεστ είχα γράψει ακριβώς τα ίδια με το άλλο παιδί και μου έβαλε 19 ενώ στο αλλα παιδί 20 , πέρσι στο Α τετράμηνο είχαμε γράψει και οι δυο 19 εμενα μου έβαλε 19 ενώ στο άλλο παιδί 20 στο τετράμηνο .τελος συνέχεια λέει τι Αρίστος μαθητής που είναι ο δεύτερος απουσιολόγος ενώ εμενα ποτέ τίποτα πολλές φορές θέλω να βάλω τα κλάματα με την άδικια
Τέλος το καλοκαίρι έχασα τον παππού μου και λείπει πολύ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Με τους γονείς μου έχω πολύ καλή σχέση αν και τον μπαμπά μου δεν τον ευχαριστεί τίποτα ,με αγνοεί να φανταστείς πριν δυο χρόνια στην Τρίτη γυμνασίου που ειμουν σημαιοφόρος δεν ήρθε ούτε στην παρέλαση στο Σύνταγμα για να με δει και μου είπε ότι το 19.12 που είχα βγάλει είναι εντελώς ψεύτικο όχι μόνο για εμενα αλλα για όλους

Εγώ αυτό δεν το λέω πολύ καλή σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Ναι εντάξει αλλα με την μαμά μου τα πάω παρά πολύ καλά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά που μας λες τα έχεις πει σε κάποιον φίλο σου; Σε κάποιον κοντινό σου άνθρωπο γενικά; Γενικά φρόντισε να περνάς χρόνο με ανθρώπους που σε κάνουν να νιώθεις άνετα και όμορφα!

Και στην τάξη μου υπήρχαν αυτά τα κλασσικά περιστατικά απειλής προς τον απουσιολόγο. Μάλιστα, ο κολλητός μου ήταν απουσιολόγος στο γυμνάσιο και συνέβαινε ακριβώς το ίδιο αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν το αντιμετώπιζε σωστά. Είναι πηγή άγχους και δεν είναι καθόλου ευχάριστό. Αλλά μπορείς να σηκώσεις ανάστημα αρκετά εύκολα σε ψευτόμαγκες. Όταν οι άλλοι σε βλέπουν κάπως συνεσταλμένο, είσαι εύκολος στόχος. Απάντα όποτε το σηκώνει η περίσταση. Δε θεωρώ ότι θα χειροτερέψεις την κατάσταση. Όλοι έχουμε άτομο που μας μισούν ας το πω. Έχω υποστεί bullying λόγω του διαβάσματος στο γυμνάσιο αλλά στο τέλος της ημέρας, κάνεις έναν απολογισμό και σκέφτεσαι αν αξίζει να αναλώνεσαι με τέτοιους ηλίθιους.

Η συμπεριφορά του πατέρα σου δεν ακούγεται και η καλύτερη. Δεν είναι απαραίτητο να έχουμε άριστη σχέση και με τους δύο γονείς μας υποθέτω. Θεωρώ ότι η συμπεριφορά του πατέρα σου σε πικραίνει και δεν μπορείς να αδιαφορήσεις, κάτι που είναι θεμιτό. Θεωρείς όμως ότι είναι πραγματικά η ρίζα του προβλήματος ή απλά χειροτερεύει την κατάσταση; Σκέψου.

Την καθηγήτρια της γεωμετρίας δεν μπορείς να την γράψεις στ' @ρχ!δι@ σου; Ξέρω δεν ακούγεται όμορφα, αλλά τι να κάνεις; Σε λίγα χρόνια θα δεις ότι η βαθμοί δεν είναι τόσο σημαντικοί ώστε να αγχώνεσαι γι' αυτούς. Σαφώς να διαβάζεις αφού σου αρέσει, μαζί σου, έτσι ήμουν κι είμαι κι εγώ, αλλά ας είμαστε λίγο πιο χαλαροί. Στην ηλικία σου είχα άριστους βαθμούς και 16 στα θρησκευτικά, τι να κάνουμε; :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τον τελευταίο χρόνο το έχω
Έχω φίλους ,όμως πολλά παιδιά με μισούν με λένε φυτό και αλλα τέτοια μου λένε ότι αν τους βάλω απουσία θα μου κάνουν την ζωή δύσκολη και αλλα τέτοια
Έχω χόμπι πάω βόλεϊ τέσσερα χρόνια , έκανα μαθήματα ποιανού 3 χρόνια
Με τους γονείς μου έχω πολύ καλή σχέση αν και τον μπαμπά μου δεν τον ευχαριστεί τίποτα ,με αγνοεί να φανταστείς πριν δυο χρόνια στην Τρίτη γυμνασίου που ειμουν σημαιοφόρος δεν ήρθε ούτε στην παρέλαση στο Σύνταγμα για να με δει και μου είπε ότι το 19.12 που είχα βγάλει είναι εντελώς ψεύτικο όχι μόνο για εμενα αλλα για όλους
Τέλος κάτι που με στεναχωρεί πολύ είναι ότι η δασκάλα της γεωμετρίας δεν με συμπαθεί καθόλου γιατί συμπαθεί τον δεύτερο απουσιολόγο Π.χ σε ένα τεστ είχα γράψει ακριβώς τα ίδια με το άλλο παιδί και μου έβαλε 19 ενώ στο αλλα παιδί 20 , πέρσι στο Α τετράμηνο είχαμε γράψει και οι δυο 19 εμενα μου έβαλε 19 ενώ στο άλλο παιδί 20 στο τετράμηνο .τελος συνέχεια λέει τι Αρίστος μαθητής που είναι ο δεύτερος απουσιολόγος ενώ εμενα ποτέ τίποτα πολλές φορές θέλω να βάλω τα κλάματα με την άδικια
Τέλος το καλοκαίρι έχασα τον παππού μου και λείπει πολύ .

Βρες μια κοπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Μπα όχι αυτο με τίποτα .
Δεν την καταλαβαίνω την απάντησή σου... Γιατί με τίποτα, ταμένο σε έχουν;:confused:
Υπάρχει τίποτα πιο φυσιολογικό στην ηλικία σου από το να ενδιαφέρεσαι για τα κορίτσια εκτός από τα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Δεν ξέρω φοβάμαι λίγο ως πολύ θα έλεγα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Δεν ξέρω φοβάμαι λίγο ως πολύ θα έλεγα .
Να ένα θέμα για το οποίο θα έπρεπε να ανησυχείς περισσότερο από τους βαθμούς σου. Αυτοί έχουν σημασία τώρα που πας σχολείο ακόμα, αυτό όμως αν δεν το καταπολεμήσεις, θα γίνει αιτία για πολλά προβλήματα στην ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Όπως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
΄Ενας άνθρωπος Φώτη που δεν έχει την άνεση να γνωρίζει άτομα του αντίθετου φύλου και να κάνει σχέσεις μαζί τους, εννοώ και τις σεξουαλικές, έχει σοβαρώτατα προβλήματα. Τώρα μπορεί να μην το καταλαβαίνεις αλλά σύντομα θα αρχίσει να σε προβληματίζει κι εσένα.
Τα αυτονόητα θα λέμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Ναι αλλα εμενα μου αρέσει που είμαι μαθητής του 19.12 στο γυμνάσιο και του 19.5-19.7 τωρα στο λύκειο καθώς μου αρέσει να είμαι απουσιολόγος και σημαιοφόρος καθώς με κάνει να νιώθω καλύτερα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Φώτη, νομίζω ότι είδα μια δημοσίευσή σου στην οποία έλεγες ότι θες να πας οικονομικά. Τα οικονομικά αποτελούν μια οικονομική επιστήμη. Είτε δουλέψεις σε μια επιχείρηση/οργανισμό, είτε ανοίξεις το δικό σου λογιστικό γραφείο ή ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα, θα χρειαστεί να είσαι κοινωνικός και να έχεις διαπροσωπικές σχέσεις. Σκέψου έναν υπάλληλο σε μια εταιρεία που δεν επικοινωνεί με τους συνεργάτες του. Σκέψου έναν ακαδημαικό που δεν έχει φίλους. Σκέψου έναν λογιστή που δεν είναι κοινωνικός. Δεν πρόκειται να προχωρήσεις, επαγγελματικά, αν δεν επιδιώξεις να κοινωνικοποιηθείς. Σου μιλώ για τον επαγγελματικό τομέα, γιατί, υποτιθεται ότι με τους βαθμούς σου, θα θες να είσαι επιτυχημένος επαγγελματίας.

Επίσης, έχεις μπει στην εφηβεία; Έχεις βγάλει τρίχες; Ίσως να μην έχεις μπει, ακόμα, στην εφηβεία, για αυτό δεν ενδιαφέρεσαι τόσο για το άλλο φύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top