Έρευνα: Στην τελευταία θέση της ΕΕ η Ελλάδα στην ισότητα των φύλων

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εντάξει αμα δεν θές μην τις δέχεσαι. Εγω απο εκεινο που έχω παρατηρησει στη δουλειά ειναι πως μια χαρα τις φροντιζουμε και τις προσέχουμε τις γυναικες. Αυτο έχω δει εγώ. Αμα δεν θες μην το δέχεσαι δεν τρέχει κατι εντάξει.
Δεν είπα τίποτα για τα προσωπικά σου βιώματα στον εργασιακό σου χώρο, απλά είναι προσωπικά. Εσύ τα δέχεσαι και τα πιστεύεις και είναι δικαίωμά σου, δεν διαφώνησα με αυτό. Κι εγώ για τον εργασιακό μου χώρο μπορεί να πιστεύω άλλα με βάση αυτά που βλέπω. Ωστόσο είναι διαφορετικό να προσπαθείς να το κάνεις κανόνα (το οποίο γενικά το κάνεις σε όλα τα θέματα. Δεν γίνεται το προσωπικό βίωμα να μετατραπεί σε συμπεριφορική νόρμα).
Το "καλό" με τις έρευνες είναι ότι βγάζουν γενικότερα συμπεράσματα, ακριβώς για να μην βγαίνει ο καθένας και γενικεύει κάτι που αφορά πληθυσμό 30 ατόμων σε συγκεκριμένες συνθήκες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Δεν είπα τίποτα για τα προσωπικά σου βιώματα στον εργασιακό σου χώρο, απλά είναι προσωπικά. Εσύ τα δέχεσαι και τα πιστεύεις και είναι δικαίωμά σου, δεν διαφώνησα με αυτό. Κι εγώ για τον εργασιακό μου χώρο μπορεί να πιστεύω άλλα με βάση αυτά που βλέπω. Ωστόσο είναι διαφορετικό να προσπαθείς να το κάνεις κανόνα (το οποίο γενικά το κάνεις σε όλα τα θέματα. Δεν γίνεται το προσωπικό βίωμα να μετατραπεί σε συμπεριφορική νόρμα).
Το "καλό" με τις έρευνες είναι ότι βγάζουν γενικότερα συμπεράσματα, ακριβώς για να μην βγαίνει ο καθένας και γενικεύει κάτι που αφορά πληθυσμό 30 ατόμων σε συγκεκριμένες συνθήκες.


Ναι στον φιλο μου που του φυγανε 2 συναδελφοι και εμειναν εγκυες για 18 μηνες και χρεώθηκε και 2 δικά τους γραφεια μπορεις να μου πεις ποια έρευνα θα τον παρηγορησει; :loltooth: :loltooth: ή μηπως να φωνάξουμε την ολιβια να του πει "ΑΑΑ ακου να σου πω.... ασε τις βλακειες και διάβαζε αυτα που σου λέω μαθε να διαβαζεις και να μην σκεφτεσαι τα δικα σου" χαχαχαχα

το χω διασκεδάσει πραγματικά. Τελοςπαντων αφηστε το κοριτσια ο καθενας καταλαβαινει μονο οταν βρεθει σε μια κατασταση τωρα οτι επιχειρηματα και να πουμε στο τελος κανεις δεν θα πεισει τον άλλον οποτε.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που παρουσιαζονται αρθρα του cnn and huffpost, μπορω με κυριολεκτικα να σφαξω μια κατσικα και να βγαλω συμπερασματα απο τ'αντερα της με ιδια αξιοπιστια. Και να μην φερω τον Peterson γιατι?

Aναφερονται σε μελετες, θες να κατσω να βρω τις αυθεντικες? Δεν εχω τοσο χρονο, θα προσπαθησω αυριο. Γιατι ο πιτερσον βγαζει φραγκα πουλωντας ψευδοεπιστιμονικη υποστηριξη σε (ακρο)δεξιες ιδεολογιες, δεν κανει επιστιμη.

Ενω οταν ριχνονται ολες οι διαφορες μεταξυ των ανθρωπων στις διακρισεις και την εκμεταλευση ειναι τρομερα βαθια αναλυση

Ειπα κατι τετοιο?

Ίσως επειδή οι διαφορές είναι και εγκεφαλικές όχι μόνο σωματικές. Για να μην διαμαρτύρονται μάλλον τους συμφέρει.
Ομως στο ΣΚΑΚΙ που ειναι καθαρα εγκεφαλικο γιατι τα πρωταθληματα ειναι χωριστα ανδρων και γυναικων;;;

Oχι? Το σκακι ειναι τυπικα ανοιχτο. Το grandmaster και το international master ειναι ανοιχτα τουρνουα, αντρες γυναικες. Υπαρχουν και κλειστα τουρνουα (αντρες γυναικες χωριστα) αλλα δεν ειναι η νορμα. Ο λογος που υπαρχουν λιγοτερες γυναικες στα πολυ υψηλα επιπεδα ειναι θεμα αντιπροσοπευσης και αριθμων, υπαρχουν περιπου 100 αντρες σκακιστες για καθε μια γυναικα. Ειναι πολυ πιο πιθανο το μεγαλο ταλεντο να ειναι στους 100. Παρολα αυτα γυναικες εχουν φτασει στο επιπεδο international master στο παρελθον.

Οι διάφορες βιολογικε΄ς διαφορές μεταξύ των (μοναδικών) 2 φύλων οφείλεται γι' αυτήν τη διαφορά στην επίδοση του νοητικού αθλήματος που λέγεται σκάκι.

Οχι,κανεις λαθος. Δεν εχει σχεση.

Το "καλό" με τις έρευνες είναι ότι βγάζουν γενικότερα συμπεράσματα, ακριβώς για να μην βγαίνει ο καθένας και γενικεύει κάτι που αφορά πληθυσμό 30 ατόμων σε συγκεκριμένες συνθήκες.

Μην περιμενεις να βγαλεις ακρη με τον ντεβιλ, εχει...θεματα...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οι περισσότερες έρευνες που κυκλοφορούν είναι φτιαχτές και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Συνεπώς οι προσωπικές μας εμπειρίες πολλές φορές ανταποκρίνονται πιο πολύ στην πραγματικότητα από ότι μια έρευνα.

Το να μιλάμε με έρευνες σε θέματα σαν και αυτό το θεωρώ άτυπο.

άντρες και γυναίκες δεν είναι το ίδιο ούτε έχουν κοινές ικανότητες για αυτό το λόγο οι νόμοι πλέον δεν είναι ίσοι σε άντρα και γυναίκα αλλά υπερτερούν υπέρ της γυναίκας.

Ως τα 27 περίπου έτη η γυναίκα φαινομενικά είναι πιο ικανή από τον άντρα σε όλα (πιο πολλές μπαίνουν σε πανεπσιτήμια, πιο καλοί βαθμοί , περισσότερες υποτροφίες).
Μετά από μία ηλικία οι γυναίκες κατά μέσο όρο τα παρατάνε και δεν ασχολούνται τόσο πολύ με τα επαγγελματικά τους. Αντιθέτως ο άντρας είναι κατασκευασμένος να δουλεύει...σε πιο δύσκολες συνθήκες.... (και δεν αναφέρομαι μόνο σε χειρονακτικές δουλειές).

Περί στρατού δε θα το σχολιάσω.... ο λόγος που οι άντρες πάνε στρατό και οι γυναίκες όχι (παρόλο που κάποιες ασχολούνται είναι επαγγελματίες του στρατού) περιγράφεται πιο πάνω στο κείμενο μου...

Ισότητα των φύλων στην Ελλάδα δεν έχουμε
οι νόμοι είναι υπέρ της γυναίκας είτε το θέλετε είτε όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Οι περισσότερες έρευνες που κυκλοφορούν είναι φτιαχτές και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Συνεπώς οι προσωπικές μας εμπειρίες πολλές φορές ανταποκρίνονται πιο πολύ στην πραγματικότητα από ότι μια έρευνα.

άντρες και γυναίκες δεν είναι το ίδιο ούτε έχουν κοινές ικανότητες για αυτό το λόγο οι νόμοι πλέον δεν είναι ίσοι σε άντρα και γυναίκα αλλά υπερτερούν υπέρ της γυναίκας.

Ως τα 27 περίπου έτη η γυναίκα φαινομενικά είναι πιο ικανή από τον άντρα σε όλα. Μετά από μία ηλικία οι γυναίκες κατά μέσο όρο τα παρατάνε και δεν ασχολούνται τόσο πολύ με τα επαγγελματικά τους. Αντιθέτως ο άντρας είναι κατασκευασμένος να δουλεύει...σε πιο δύσκολες συνθήκες.... (και δεν αναφέρομαι μόνο σε χειρονακτικές δουλειές).

Περί στρατού δε θα το σχολιάσω.... ο λόγος που οι άντρες πάνε στρατό και οι γυναίκες όχι (παρόλο που κάποιες ασχολούνται είναι επαγγελματίες του στρατού) περιγράφεται πιο πάνω στο κείμενο μου.

Προφανως. :D

Απλα επειδη κάποιοι δεν έχουν εμπειριες το ριχνουν στις .... έρευνες. Σε γενικές γραμμες και αυτοι που βγάζουν τις ερευνες ουσιαστικά ψάχνουν και ρωτάνε και άτομα της καθημερινοτητας.


Και οπως έγραψα και εγω πριν τι να πουν οι ερευνες οταν δεν μπορουν να υπολογισουν και απροβλεπτες παραμετρους οπως το να φυγουν 2 γυναικες πχ απο τη δουλειά και οπως ειναι αναμενομενο αυτοι που μένουν πισω φορτώνονται τις δουλειές τους. Άλλο προσωπικο δεν γινεται να έρθει διοτι υπάρχει απο πισω μια τεράστια γραφειοκρατική αγκυλωση. Αλλα αυτα οι ερευνες δεν τα υπολογιζουν και εχεις τον καθενα να σου λεει έχω ερευνα.


Πάρε την ερευνα και βάλτην στο ... γραφειο σου να την χαζευεις. Εμενα μου ειναι αδιάφορη διοτι η καθημερινοτητα μου εχει πλέον δυσκολέψει.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλα κατσε περιμενε , εκλογες ερχονται! Δε λεω οτι θα βγει δευτερη αλλα πιστευω οτι το ποσοστο της θα αυξηθει δραματικα.

Σχολιο 1ο: δε θεωρω οτι ειναι θεμα κουλ ισσοτητας αλλα θεμα του οτι γενικως δεν τους νοιαζει ισως επειδη η Κατινα η γειτόνισά δε θα ασχοληθει μαζι τους (καθολου ή σε τοσο μεγαλο βαθμο) επειδη εχει αλλα πιο σημαντικα πραγματα να κανει.

Για το κομμάτι του ψυχολόγου και της παιδείας συμφωνώ. Στην Ελλάδα σε πολλά θέματα όπως και στη σεξουαλική αγωγή, γυμνισμό κλπ επικρατεί μια θεοκρατία τύπου Ιράν τουλάχιστον ως προς τα προσχήματα "από μπρος παρθένα και από πίσω χαβάη 5-0". Οι Έλληνες νομίζω είναι λίγο των άκρων ως προς την ανάλυση των καταστάσεων. Όλα συνήθως τοποθετούνται με βάση το τι "αποδέχεται η κοινωνία" και τι "θα πει το σπίτι". Οι ξένοι τουλάχιστον λόγω του απογαλακτισμού με δικά τους έξοδα από τα 18 τους (κατά γενική ομολογία) δεν τους απασχολεί το τι θα πει ο γείτονας ή ο φίλος ακόμη. Έχουν μάθει από μικροί ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος των επιλογών του σε κάθε τομέα και πόσο μάλλον αυτών των σχέσεων. Αυτό φυσικά το μαθαίνουν και στο σχολείο γι' αυτό και δεν υπάρχει η καούρα να σπουδάσουν όλοι ...πτυχιούχοι (άλλο μεγάλο ανίατο θέμα). Στο κομμάτι της ενδυματολογίας, σε πληροφορώ Εχέμυθη, σε μικρές πόλεις πάσχουν από το "ελληνικό σύνδρομο" του κακού χωριού τα λίγα σπίτια. Οι δε κοπέλες δεν γουστάρουν να τις "χτενίζουν" τι κάνουν στην προσωπική ζωή. Σε χωριά της Ελβετίας, οι άνθρωποι ξέρουν και τι σώβρακο τι φοράς. Θεωρείται κάπως φυσιολογικό να συναθροίζονται φίλοι, γνωστοί, γείτονες στο σπίτι όπως συμβαίνει και στην Ελλάδα στα χωριά κυρίως. Στο κομμάτι των ρούχων, λόγω θρησκευτικής απελευθέρωσης που έχουν, έχουν μια ελευθερία με το σώμα τους γι' αυτό και δεν τους πειράζει αν βγουν στο δρόμο με τις...πυτζάμες! Πολλές φορές το καλοκαίρι έχω δει στο Πανεπιστήμιο φοιτητές να κυκλοφορούν στο δρόμο και στον ευρύτερο χώρο, ξυπόλητοι. Στην Ελλάδα αν μια κοπέλα 18-25 ετών πήγαινε στη σχολή της ξυπόλητη, τι θα έλεγαν οι "τιμητές των άλλων-κουλ φοιτητές";
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
(Παρένθεση:Εγώ είμαι υπέρ της κατάργησης της υποχρεωτικής στράτευσης και της δημιουργίας στρατού από εθελοντές άντρες/γυναίκες με βασική 12μηνη εκπαίδευση. Αυτό που γίνεται τώρα με τον στρατό είναι μια κοροϊδία από την αρχή ως το τέλος).

Επίσης συμφωνώ ότι όταν κάποιος είναι να λείψει για παραπάνω από 6 μήνες, το σωστότερο θα ήταν να προσλαμβάνεται επικουρικά ένα άτομο ακόμα για να καλύψει το κενό. Στις υπηρεσίες ο φόρτος ίσως δεν φαίνεται τόσο μεγάλος, αλλά σε μεγάλες εταιρείες ή σε νοσοκομεία, ακόμα και ένας να λείψει προκαλείται χάος. Το ξέρω γιατί το ζούμε καθημερινά.


Εμενα αν αναπληρωνοταν το κενο δεν θα με πειραζε. Οποτε ειναι θετικο που συμφωνησαμε στο βασικο σημειο δειχνει οτι θα μπορούσαμε εστω σε αυτο να συνεργαστουμε παρα τις γενικοτερες διαφωνιες μας που τεινουν να γινουν παράδοση. γΙΑ ΑΥΤΟ θα κάνω και λαϊκ.

:D
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εμενα αν αναπληρωνοταν το κενο δεν θα με πειραζε. Οποτε ειναι θετικο που συμφωνησαμε στο βασικο σημειο δειχνει οτι θα μπορούσαμε εστω σε αυτο να συνεργαστουμε παρα τις γενικοτερες διαφωνιες μας που τεινουν να γινουν παράδοση. γΙΑ ΑΥΤΟ θα κάνω και λαϊκ.

:D
Άιντε το ζήσαμε κι αυτό στο φόρουμ, ποιος την χάρη μας! Καλό ξημέρωμα! :D
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Aναφερονται σε μελετες, θες να κατσω να βρω τις αυθεντικες? Δεν εχω τοσο χρονο, θα προσπαθησω αυριο. Γιατι ο πιτερσον βγαζει φραγκα πουλωντας ψευδοεπιστιμονικη υποστηριξη σε (ακρο)δεξιες ιδεολογιες, δεν κανει επιστιμη.
Το οτι αναφερονται στις συγκεκριμενες μελετες πιο πολυ δειχνει ποσο ιδεολογικα biased ειναι. Υπαρχει ποτε περιπτωση, ειδικα το χαφποστ, να αναφερθει στε αυτη τη μελετη για τις υποτιθεμενες διακρισεις στα στεμ? https://www.theatlantic.com/science/archive/2018/02/the-more-gender-equality-the-fewer-women-in-stem/553592/
Ποτε. Ο καθε παπαρας μπορει να μαζεψει νουμερα και να βγαλει 2-3 στατιστικες, ρολο παιζουν οι υποθεσεις που γινονται, να ξεκαθαριζεται πως οριζονται οι οροι και τι σημαινουν, τι εχει επιτευχθει απο τις ηδη υπαρχουσες ενεργεις. Εχει ορισει το Λομπι Γυναικων (λελ) ή καμια μελετη ποτε τι οριζεται ως ισοτητα, ευκαιριων ή αποτελεσματος? Κατα τα αλλα εσενα σε πειραξε ο "ακροδεξιος ψευδοεπιστημονας" Peterson

Ειπα κατι τετοιο?
Το κανεις ρε μαν, οχι συνεχεια, αλλα τουλαχιστον εκει που δεν κανει καραμπινατα διαφορα η σωματικη δυναμη ή με την ιδια λογικη θα ερμηνευοταν ως σεξισμος προς τους ανδρες.

Εψαξα λιγο και για τη φιλη σου την Katie Bouman, που ηταν η main contributor για την φωτογραφια της μαυρης τρυπας. Μονο απο τη σελιδα της στη βικι, https://en.wikipedia.org/wiki/Katie_Bouman, φαινεται οτι δεν εχει σχεση με την αστρονομια, η ιδια λεει πως οταν ξεκινησε το προτζεκτ δεν ηξερε και πολλα για τις μαυρες τρυπες και ο ρολος της ηταν υποστηρικτικος. Ποσοι ξερουν πχ τον Andrew Chael? Στα @@ μας, γιατι προτεραιοτητα εχει το narrative of wahmen in maths. Τα nyt, που συνηθως ειναι λιγο καθυστερημενο, το μαζεψε λιγο https://www.nytimes.com/2019/04/11/science/katie-bouman-black-hole.html. "Υπερβαλλουν καπως" λεει. Και για να μην παρεξηγηθω, δεν αμφισβητω τον ρολο της σε αυτα που εκανε, για να μην πω οτι μαλλον ειναι θυμα των mainstream media.
Ειναι η συνεχεια αυτου που ειχα πει στο αρχικο ποστ με τα gender quotas. Το να μοιραζεις credit and achievements, οχι αξιοκρατικα αλλα για να πετυχεις την ισοτητα του αποτελεσματος δεν βοηθαει τις γυναικες γιατι ουσιαστικα ο ιδιος δεχεσαι και δημιουργεις την αντιληψη οτι δεν πετυχαν ή μπηκαν εκει που ειναι με τα ιδια στανταρ με τους αντρες. Στην επομενη Katie, που οντως εκεινη τη φορα μονη της θα πετυχει κατι τρομερα σημαντικο, ξερεις τι θα πουνε? Οτι καμια γραμματεας θα ηταν που τους εφερνε καφε και προκειτα για φεμινιστικες ιστοριες
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Οι περισσότερες έρευνες που κυκλοφορούν είναι φτιαχτές και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Συνεπώς οι προσωπικές μας εμπειρίες πολλές φορές ανταποκρίνονται πιο πολύ στην πραγματικότητα από ότι μια έρευνα.

Το να μιλάμε με έρευνες σε θέματα σαν και αυτό το θεωρώ άτυπο.

Ρε φιλε εσυ εχεις τελειωσει ιατρικη? Δεν το πιστευω, γιατι αν το πιστεψω δεν θα ξαναπαω σε γιατρο στην ελλαδα ποτε.

1) Απο που προκυπτει οτι "οι περισοτερες ερευνες..." κτλ ειναι φτιαχτες? Εχεις στοιχεια για αυτο? Μπορεις να το αποδειξεις? Γνωριζεις τι σημαινει peer review?
2) Eχεις υποψη σου τι ειναι τα biases, γιατι στην επιστιμονικη μεθοδο ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ειναι να σχεδιασεις το πειραμα ετσι ωστε η προσωπικη σου αποψη να μην μπλεκει πουθενα?
3) Συγγνωμη λες οτι σε ενα κοινωνιολογικο ζητημα, ειναι ατομο να μιλαμε με μελετες? Ενας τομεας με μεγαλο αριθμο δειγματων για τον οποιο εχουν αναπτυχθει στατιστικες μεθοδοι αναλυσης δεδομενων αρκετα εξεζητημενες ακριβως επειδη ειναι προσφωρο το εδαφος? Εισαι σοβαρος?

Ως τα 27 περίπου έτη η γυναίκα φαινομενικά είναι πιο ικανή από τον άντρα σε όλα (πιο πολλές μπαίνουν σε πανεπσιτήμια, πιο καλοί βαθμοί , περισσότερες υποτροφίες).

Μπα πως το ξερεις αυτο? Απο προσωπικη εμπειρια η απο τις "ψευτικες" μελετες? Ειτε εισαι σοφιστης ειτε ανοητος, ως γιατρος θα επρεπε να ξερεις τις διαφορες στο τροπο λειτουργιας του γυναικιου εγγεφαλου σε σχεση με τον αντρικο καθως και τις διασπορες και κατανομες στα IQ, την μεθοδικοτητα, χαρακτηριστικα προσωπικοττηας κτλ.

Ισότητα των φύλων στην Ελλάδα δεν έχουμε

οι νόμοι είναι υπέρ της γυναίκας είτε το θέλετε είτε όχι.

Εισαι και δικηγορος? Για ανεφερε μου συγκεκριμενες νομοθεσιες παρακαλω. Φυσικα αποριπτεις την μελετη του ευρωπαικου οργανισμου σαν τι fake news? φεμινιστικη προπαγανδα?

Το οτι αναφερονται στις συγκεκριμενες μελετες πιο πολυ δειχνει ποσο ιδεολογικα biased ειναι. Υπαρχει ποτε περιπτωση, ειδικα το χαφποστ, να αναφερθει στε αυτη τη μελετη για τις υποτιθεμενες διακρισεις στα στεμ? https://www.theatlantic.com/science/archive/2018/02/the-more-gender-equality-the-fewer-women-in-stem/553592/
Ποτε. Ο καθε παπαρας μπορει να μαζεψει νουμερα και να βγαλει 2-3 στατιστικες, ρολο παιζουν οι υποθεσεις που γινονται, να ξεκαθαριζεται πως οριζονται οι οροι και τι σημαινουν, τι εχει επιτευχθει απο τις ηδη υπαρχουσες ενεργεις. Εχει ορισει το Λομπι Γυναικων (λελ) ή καμια μελετη ποτε τι οριζεται ως ισοτητα, ευκαιριων ή αποτελεσματος? Κατα τα αλλα εσενα σε πειραξε ο "ακροδεξιος ψευδοεπιστημονας" Peterson


Το κανεις ρε μαν, οχι συνεχεια, αλλα τουλαχιστον εκει που δεν κανει καραμπινατα διαφορα η σωματικη δυναμη ή με την ιδια λογικη θα ερμηνευοταν ως σεξισμος προς τους ανδρες.

Εψαξα λιγο και για τη φιλη σου την Katie Bouman, που ηταν η main contributor για την φωτογραφια της μαυρης τρυπας. Μονο απο τη σελιδα της στη βικι, https://en.wikipedia.org/wiki/Katie_Bouman, φαινεται οτι δεν εχει σχεση με την αστρονομια, η ιδια λεει πως οταν ξεκινησε το προτζεκτ δεν ηξερε και πολλα για τις μαυρες τρυπες και ο ρολος της ηταν υποστηρικτικος. Ποσοι ξερουν πχ τον Andrew Chael? Στα @@ μας, γιατι προτεραιοτητα εχει το narrative of wahmen in maths. Τα nyt, που συνηθως ειναι λιγο καθυστερημενο, το μαζεψε λιγο https://www.nytimes.com/2019/04/11/science/katie-bouman-black-hole.html. "Υπερβαλλουν καπως" λεει. Και για να μην παρεξηγηθω, δεν αμφισβητω τον ρολο της σε αυτα που εκανε, για να μην πω οτι μαλλον ειναι θυμα των mainstream media.
Ειναι η συνεχεια αυτου που ειχα πει στο αρχικο ποστ με τα gender quotas. Το να μοιραζεις credit and achievements, οχι αξιοκρατικα αλλα για να πετυχεις την ισοτητα του αποτελεσματος δεν βοηθαει τις γυναικες γιατι ουσιαστικα ο ιδιος δεχεσαι και δημιουργεις την αντιληψη οτι δεν πετυχαν ή μπηκαν εκει που ειναι με τα ιδια στανταρ με τους αντρες. Στην επομενη Katie, που οντως εκεινη τη φορα μονη της θα πετυχει κατι τρομερα σημαντικο, ξερεις τι θα πουνε? Οτι καμια γραμματεας θα ηταν που τους εφερνε καφε και προκειτα για φεμινιστικες ιστοριες

Κατσε πως το ειπες...το the atlantic πηγη? Να ξεντεριασω καμια κατσικα μηπως?

Επισης δεν ειπα οτι οι γυναικες ΟΦΕΙΛΟΥΝ (η στατιστικα θελουν) να βρισκονται στα STEM, ειπα για ποιο λογο τα stem αμοιβονται περισοτερο απο οτι τα ας πουμε ανθρωπιστικα επαγγελματα που οι γυναικες επιλεγουν περισοτερο. Εκτος αν θεωρεις οτι το να εισαι δασκαλος η νοσοκομος ειναι ευκολο η υπερφιαλο επαγγελμα.

Δεν εχω διαβασει τι λενε τα μιντια για αυτην, δεν ειναι αστροφυσικος, computer scientist ειναι.

Επισης δεν λεω πουθενα οτι δεν εχουμε διαφορετικες εγγεφαλικες δομες, εχουμε τι σημαινει αυτο? Οτι πρεπει να δεχονται διακρισεις (θετικες η αρνητικες) και να πληρονονται λιγοτερο η αν πανε στην αστυνομια εχοντας φαει ξυλο να τις διωχνουν η να τις αγγνοουν? Αυτα ειναι πραγματικα γεγονοτα.

Δεν διαφωνω οτι τα gender quotas, τα safe spaces, τα triger warnings και τα σχετικα ειναι μαλακιες. Ειναι αντιδραση που ερχεται σε πολλα χρονια καταπιεσης η οποια ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ.

Οι γυναικες μεχρι πριν 100 χρονια δεν επιτρεποταν να εχουν ιδιοκτησια η να ψηφιζουν. Θεωρεις οτι ειναι παλιο αυτο? Think again, αυτα τα πραγματα αφηνουν γονιδιακα σημαδια. ΜΟΝΙΜΕΣ επιγενετικες αλλαγες οι οποιες επιρεαζουν τα παιδια των παιδιων.

Δινετε την εντυπωση αγοριων μεχρι τα 28 που ειναι θυμομενα με τις γυναικες γιατι δεν τους αγαπανε αρκετα. Ελεος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλημερα! Ακολουθει σεντονι,
Και να προσφέρει το κράτος παιδεία (που είναι και αυτό ένα ερώτημα, αλλά πες πως το δέχομαι) μέχρι να γίνει αυτό και αν γίνει αυτό καθολικά (μπορεί κάποιος να παραμείνει όπως ήταν) τι θα γίνει; Ενώ με την αστυνόμευση, όπως και να είναι ο άλλος, εσύ θα είσαι ασφαλής (ή όσο πιο πολύ γίνεται).

Και για την αυτοάμυνα δεν έχω θέμα (χωρίς να αποκλείω την οπλοκατοχή). Το δωρεάν από το κράτος δεν θα το αναλύσω κι εγώ τώρα.
Η αστυνομευση ειναι ενα μετρο που κατα τη γνωμη μου δεν ειναι μακροπροθεσμο ποσο μαλλον οταν στην Ελλαδα εχουμε παρατηρισει φαινομενα οπως αδικαιολογητη βια απο αστυνομικους σε πολιτες.Δεν καταρρίπτω το επαγγελμα του αστυνομικου , ισα ισα πιστευω οτι υπαρχουν πολυ αξιολογα ατομα που το ασκουν ομως το μετρο αυτο ειναι πρακτικα εφαρμόσιμο;Ο αστυνομικος θα ειναι στο λεωφορειο;Στο δρομακι που διασχιζω για να παω σπιτι;Και στην τελικη ειναι ουσιαστικο να υπαρχει ο "μπαμπουλας "για κατι που ειναι αυτονοητο;
Αρα ποια ισως θα ηταν η λυση; Να εμβαθυνουμε ισως σε θεματα ισοτητας φυλων τοσο στο νηπιαγωγείο οσο και στις μεγαλυτερες βαθμιδες εκπαιδευσης.
Eσυ και εγω μιλάμε με βάση την εμπειρια μας σαν εργαζομενοι και άλλοι με δηθεν έρευνες. Πω κουραστικο κατάντησε.
Για τις δηθεν ερευνες υπαρχει ολοκληρη επιστήμη, η στατιστικη , την οποια πολλοι σπουδαζουν και για να υπαρχει τοτε ισως ειναι χρήσιμη , λεω εγω τωρα. Πολλες ερευνες δεν ειναι αξιοπιστες, συμφωνω. Ισως γιατι δεν ειχαν αντιπροσωπευτικο δειγμα ισως γιατι σκοπιμα ηθελαν να αποδειξουν κατι που τους συμφερει αλλα δεν ισχυει. Αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει να καταρριπτουμε μια επιστημη η οποια απ'οτι φαινεται συνεχως εξελίσσεται ουτε την καθε ερευνα.
Το αρθρο ειναι αναφορα σε μια ερευνα της ΕΕ την οποια θεωρω (εγω και μια μεγαλη μεριδα πληθυσμού) αξιοπιστη. Δεν πιστευω οτι ο κακος Σοιμπλε ηθελε να μας βαλει τιμωρια ή να δειξει για ακομα μια φορα ποσο σκατοκρατος ειμαστε. Μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας , ολοι το ξερουμε.
Οι προσωπικες εμπειριες ειναι σημαντικες , δε μπορεις ομως να βγαζεις συμπερασματα για ολο το συμπαν απλα απο τις προσωπικες σου εμπειριες.
Και απο τη στιγμη που για εσενα ειναι τοσο σημαντικες , δε μπορεις να κρινεις ενα ατομο με βαση την ηλικια του ( @Olivia ) γιατι αρχικα δε ξερεις τι εμπειριες κουβαλαει στην πλατη του και κατα δευτερον πιστευω οτι πολυ απλα δεν εχεις το δικαιωμα να το κανεις αλλα και οτι δε στεκει σαν επιχείρημα . Μου το εχει κανει συγγενικο προσωπο να μου πει οτι ξερεις εισαι 22 αρα δεν εχεις επιχειρηματα και βγηκα εξω απο τα ρουχα μου. Με βαση λοιπον τη λογικη μου αλλα και την προσωπικη μου εμπειρια πανω στο ζητημα θεωρησα οτι θα ηταν καλο να υποστηριξω την κοπελα .
Κατα τα άλλα μπορεις να μου εξηγησεις γιατι να πρέπει εγω να επωμιστω το κενο πχ της συναδέλφου που θέλει να γεννησει και να πάρω και δικη της δουλεια; για 18 μηνες άδεια;;;; και άντε να γινει έτσι και να το σεβαστουμε -αν και δεν ειναι σιγουρο οτι κάποια θα το αναγνωρισει μετά αυτο και επειδη κυκλοφορει μεγάλη αχαριστια στο κοσμο εγω πλέον δεν θέλω να αφηνω εκκρεμοτητες ή συμφωνουμε σε κάτι συνεργατικά εξαρχής και με στηριζεις σε στηριζω ή δεν συνεργαζομαστε- μετά μη βγαινετε και γράφετε οτι ειστε αδικημένες στην Ελλάδα γιατι εγω τουλάχιστον μπορω να σου δωσω 5 συγκεκριμένα παραδειγμα με γυναικες μέσα απο την δουλειά μου οι οποιες ειναι σε ευνοϊκο καθεστώς. Και αμα τσακωθεις και μαζι τους και δικιο να έχεις θα βγεις εσυ ο μαλακας.
Ηταν ασχετο με το θεμα της σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης το ερωτημα σου, στο οποιο ομως απαντησε η Ερινυς και με βρισκει απολυτα συμφωνη. Απ'οτι ειδα σε βρισκει και εσενα, χαιρομαι.
Ναι μια χαρά πάμε. Εγω δεν καταλαβαινω γιατι ο άντρας πρέπει μονιμως να κατηγορειται οτι δεν έχει σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση οι γυναικες δηλαδη έχουνε που τους κάνεις ένα φλέρτ και ειναι έτοιμες να σε δειρουν; τελοςπαντων θα αρχισουμε πάλι τις ιδιες συζητησεις που έχουμε ξανακάνει.

Η εκπαιδευση έρχεται με την τριβή. Ουτε απο τα βιβλια θα μάθεις για το σέξ. Για το σέξ μαθαινεις οταν ιδρώνεις την φανέλα και γράφεις "χιλιομετρα" μαθαινεις δηλαδη

- Τον εαυτο σου , τι σου αρέσει.
- Μαθαινεις πως να συμπεριφέρεσαι σε μια παρτενέρ και να την ικανοποιεις.
- Μαθαινεις να εισαι γενικά καλος στο κρεβάτι και να κάνεις καλο σέξ.

Με τα βιβλια και τις έρευνες ...... που μας έχουνε πρηξει κάποιοι εδω μεσα δεν γ@@@μησε κανεις ! Σορρυ τα λέω έτσι χύμα.
Αλλα πρέπει λιγο να αναλαβει και ο καθενας τις ευθυνες του οπως έλεγε και ο Mikeus σε ενα βιντεο μην λέτε οι γυναικες με ανοιχτα τα ποδια αυτο εδω ειναι το .... βρές ακρη. Ανοιξτε το στοματάκι και πειτε και καμια κουβέντα !
Το λαθος ξεκιναει με το γεγονος οτι ισως να μην εχεις κατανοησει τι ειναι η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση για το λογο αυτο σου παραθετω αυτο :
The aim of sexuality education is to enable young people to acquire knowledge, attitudes, skills and values to make appropriate choices in their sexual behaviour and thus experience a healthy sex life that is age-appropriate. This should prevent them from acquiring or passing on sexually transmitted infections, including human immunodeficiency virus, from causing or suffering unwanted pregnancies, and from being the perpetrator or victim of violence. It should enhance understanding and respect diversity, thus contributing to a better society. Sexuality education as such has been widely recognised as essential for sexual health, but the content and principles that form the basis of this education have changed over time and differ widely among the countries of Europe.

Πηγή : NCBI/Pubmed

Επισης συμφωνα με τον Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας (WHO) εχουν θεσπιστεί Sexual Rights στα αφηνω εδω :
“The fulfilment of sexual health is tied to the extent to which human rights are respected, protected and fulfilled. Sexual rights embrace certain human rights that are already recognized in international and regional human rights documents and other consensus documents and in national laws.
Rights critical to the realization of sexual health include:

Rights critical to the realization of sexual health include:
the rights to equality and non-discrimination
the right to be free from torture or to cruel, inhumane or degrading treatment or punishment
the right to privacy
the rights to the highest attainable standard of health (including sexual health) and social security
the right to marry and to found a family and enter into marriage with the free and full consent of the intending spouses, and to equality in and at the dissolution of marriage
the right to decide the number and spacing of one's children
the rights to information, as well as education
the rights to freedom of opinion and expression, and
the right to an effective remedy for violations of fundamental rights.
The responsible exercise of human rights requires that all persons respect the rights of others.

The application of existing human rights to sexuality and sexual health constitute sexual rights. Sexual rights protect all people's rights to fulfil and express their sexuality and enjoy sexual health, with due regard for the rights of others and within a framework of protection against discrimination." (WHO, 2006a, updated 2010)
Πηγή : WHO
Εαν παλι ουτε αυτο σε ικανοποιει , θελεις μια προσωπικη εμπειρία;
Ειμαι εθελοντρια σε ενα κεντρο εξετασης, προληψης και ενημερωσης για τον HIV και αλλα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα. Στον ελευθερο μου χρονο λοιπον προσφερω σχετικη ενημερωση και μοιραζω προφυλακτικα τοσο στον ευρυ πληθυσμο οσο και σε κοινωνικα ευαισθητες ομαδες (sex workers ,χρηστες ενδοφλεβιων ναρκωτικων κλπ ). Απο την εμπειρια μου λοιπον εχω να πω οτι δεν ξερουν που τους πανε τα 4 σχετικα με τα ΣΜΝ. Εχει τυχει να μου πει ατομο 26 ετων φοιτητης οτι δεν ηξερε οτι ο HIV μεταδιδεται με σεξουαλικη επαφη. Εχει τυχει να με βρισουν επειδη τους εδωσα προφυλακτικο. Μου εχουν τυχει πολλα στραβα και τα περισσοτερα προερχονται απο ατομα που ανηκουν στο γενικο πληθυσμό . Οποτε ναι , χρειαζομαστε σεξουαλικη διπαιδαγωγηση και ισως λιγο σεβασμο στα ατομα που νοιαζονται αν θα κολλησεις σύφιλη .

Αυστηρές ποινές για βιασμό το δέχομαι, αν και νομίζω ότι είναι ήδη πολύ αυστηρές. Σεξουαλική παρενόχληση (όπως ακριβώς και το μπούλινγκ) είναι κάτι γενικό και δύσκολα μπορεί να διώχθεί ποινικά με αυστηρές ποινές. Μήπως θα σου άρεσε ένας νόμος που απαγορεύει το καμάκι σε δημόσιους χώρους και στους χώρους εργασίας; Φαντάζομαι πώς όχι. Αν έχεις ένα προιστάμενος που σου την πέφτει συνέχεια το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ενημέρωσεις τους ανωτέρους και αν δεν κάνουν τίποτα να παρετηθείς και να βρεις άλλη δουλειά.

Η εκπαίδευση ως λύση προτείνεται σε όλες τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει λύση. Δεν έχει νόημα η χώρα να σπαταλήσει κονδύλια για εκπαίδευση γιατί αργά η γρήγορα θα πλησιάσει τα νούμερα των άλλων χωρών της Ε.Ε. και αυτά τα χρήματα θα καταλήξουν σε φεμινιστικά κινήματα που στη σύγχρονη Ευρώπη δεν έχουν λόγο υπάρξης. Μη ξεχνάμε ποια ήταν η θέση της γυναίκας πριν 100 χρόνια και ποια τώρα. Επίσης η πληροφορία στην Ελλάδα είναι ελεύθερη. Έχουμε netflix, google κ.λπ. όπως η Αμερική και η υπόλοιπη Ε.Ε. Όταν όλες οι top σειρές έχουν δεσμούς ομοφυλόφιλους κ.λπ. Άρα ο Έλληνας είναι θέμα χρόνου να συμβιβαστεί. Αυτό είναι καλύτερο από καθε μορφής συμβατικής εκπαίδευσης.
Αρχικα θεωρεις ολες τις σελιδες που σου προτεινει το google αξιοπιστες; Ή μηπως το netflix; To pornhub που το προτεινει το google ειναι και αυτο αξιοπιστο;

Θα μου αρεσε αν επιτελους αυτοι οι νομοι επιτελους εφαρμοζονταν καθως και οι ποινες. Και εχουμε μπολικα παραδειγματα που υποδεικνύουν οτι υπαρχει τεραστιο θεμα με την εφαρμογη του νομου και τις καθυστερησεις στις δικες κλπ .Επισης υπαρχουν περιπτωσεις ατομων (γυναικων, παιδιων κλπ) που εχουν υποστει σεξουαλικη παρενοχλιση αλλα δεν το εχουν καταθεσει επειδη πιστευουν οτι δε θα βρουν ποτε το δικιο τους.

Αν ο καθε εργοδοτης ασκησει σεξουαλικη παρενοχλιση σε εργαζομενο τοτε θα πρεπει να λαβει μετρα ο νομος εναντιον του και οχι να παραιτηθει το ατομο.

Τελος, στην Κυπρο πχ στο δημοτικο καναμε διαφορα σεμηναρια για το καπνισμα, την ανακυκλωση, τις κροτιδες . Ειχαμε νοσοκομα που μας εξηγησε τι ειναι η περιοδος και στην ταξη ατυπα καναμε συζητηση για το σεξ. Μαζι με τη δασκαλα . Θυμαμαι οτι εκτος απο ενα δυο γελακια , η σταση μας ηταν ώριμη (το ειχε σχολιασει η δασκαλα μας) ισως επειδη ημασταν συνηθισμένοι στο να θίγονται πιο σοβαρα ζητηματα. Οποτε ναι , σε ενα οργανωμένο πλαισιο εκπαιδευσης θεωρω οτι η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση μπορει να σταθει ως μαθημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Καλημερα! Ακολουθει σεντονι,

Η αστυνομευση ειναι ενα μετρο που κατα τη γνωμη μου δεν ειναι μακροπροθεσμο ποσο μαλλον οταν στην Ελλαδα εχουμε παρατηρισει φαινομενα οπως αδικαιολογητη βια απο αστυνομικους σε πολιτες.Δεν καταρρίπτω το επαγγελμα του αστυνομικου , ισα ισα πιστευω οτι υπαρχουν πολυ αξιολογα ατομα που το ασκουν ομως το μετρο αυτο ειναι πρακτικα εφαρμόσιμο;Ο αστυνομικος θα ειναι στο λεωφορειο;Στο δρομακι που διασχιζω για να παω σπιτι;Και στην τελικη ειναι ουσιαστικο να υπαρχει ο "μπαμπουλας "για κατι που ειναι αυτονοητο;
Αρα ποια ισως θα ηταν η λυση; Να εμβαθυνουμε ισως σε θεματα ισοτητας φυλων τοσο στο νηπιαγωγείο οσο και στις μεγαλυτερες βαθμιδες εκπαιδευσης.

Για τις δηθεν ερευνες υπαρχει ολοκληρη επιστήμη, η στατιστικη , την οποια πολλοι σπουδαζουν και για να υπαρχει τοτε ισως ειναι χρήσιμη , λεω εγω τωρα. Πολλες ερευνες δεν ειναι αξιοπιστες, συμφωνω. Ισως γιατι δεν ειχαν αντιπροσωπευτικο δειγμα ισως γιατι σκοπιμα ηθελαν να αποδειξουν κατι που τους συμφερει αλλα δεν ισχυει. Αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει να καταρριπτουμε μια επιστημη η οποια απ'οτι φαινεται συνεχως εξελίσσεται ουτε την καθε ερευνα.
Το αρθρο ειναι αναφορα σε μια ερευνα της ΕΕ την οποια θεωρω (εγω και μια μεγαλη μεριδα πληθυσμού) αξιοπιστη. Δεν πιστευω οτι ο κακος Σοιμπλε ηθελε να μας βαλει τιμωρια ή να δειξει για ακομα μια φορα ποσο σκατοκρατος ειμαστε. Μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας , ολοι το ξερουμε.
Οι προσωπικες εμπειριες ειναι σημαντικες , δε μπορεις ομως να βγαζεις συμπερασματα για ολο το συμπαν απλα απο τις προσωπικες σου εμπειριες.
Και απο τη στιγμη που για εσενα ειναι τοσο σημαντικες , δε μπορεις να κρινεις ενα ατομο με βαση την ηλικια του ( @Olivia ) γιατι αρχικα δε ξερεις τι εμπειριες κουβαλαει στην πλατη του και κατα δευτερον πιστευω οτι πολυ απλα δεν εχεις το δικαιωμα να το κανεις αλλα και οτι δε στεκει σαν επιχείρημα . Μου το εχει κανει συγγενικο προσωπο να μου πει οτι ξερεις εισαι 22 αρα δεν εχεις επιχειρηματα και βγηκα εξω απο τα ρουχα μου. Με βαση λοιπον τη λογικη μου αλλα και την προσωπικη μου εμπειρια πανω στο ζητημα θεωρησα οτι θα ηταν καλο να υποστηριξω την κοπελα .

Ηταν ασχετο με το θεμα της σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης το ερωτημα σου, στο οποιο ομως απαντησε η Ερινυς και με βρισκει απολυτα συμφωνη. Απ'οτι ειδα σε βρισκει και εσενα, χαιρομαι.

Το λαθος ξεκιναει με το γεγονος οτι ισως να μην εχεις κατανοησει τι ειναι η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση για το λογο αυτο σου παραθετω αυτο :
The aim of sexuality education is to enable young people to acquire knowledge, attitudes, skills and values to make appropriate choices in their sexual behaviour and thus experience a healthy sex life that is age-appropriate. This should prevent them from acquiring or passing on sexually transmitted infections, including human immunodeficiency virus, from causing or suffering unwanted pregnancies, and from being the perpetrator or victim of violence. It should enhance understanding and respect diversity, thus contributing to a better society. Sexuality education as such has been widely recognised as essential for sexual health, but the content and principles that form the basis of this education have changed over time and differ widely among the countries of Europe.

Πηγή : NCBI/Pubmed

Επισης συμφωνα με τον Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας (WHO) εχουν θεσπιστεί Sexual Rights στα αφηνω εδω :
“The fulfilment of sexual health is tied to the extent to which human rights are respected, protected and fulfilled. Sexual rights embrace certain human rights that are already recognized in international and regional human rights documents and other consensus documents and in national laws.
Rights critical to the realization of sexual health include:

Rights critical to the realization of sexual health include:
the rights to equality and non-discrimination
the right to be free from torture or to cruel, inhumane or degrading treatment or punishment
the right to privacy
the rights to the highest attainable standard of health (including sexual health) and social security
the right to marry and to found a family and enter into marriage with the free and full consent of the intending spouses, and to equality in and at the dissolution of marriage
the right to decide the number and spacing of one's children
the rights to information, as well as education
the rights to freedom of opinion and expression, and
the right to an effective remedy for violations of fundamental rights.
The responsible exercise of human rights requires that all persons respect the rights of others.

The application of existing human rights to sexuality and sexual health constitute sexual rights. Sexual rights protect all people's rights to fulfil and express their sexuality and enjoy sexual health, with due regard for the rights of others and within a framework of protection against discrimination." (WHO, 2006a, updated 2010)
Πηγή : WHO

Εαν παλι ουτε αυτο σε ικανοποιει , θελεις μια προσωπικη εμπειρία;
Ειμαι εθελοντρια σε ενα κεντρο εξετασης, προληψης και ενημερωσης για τον HIV και αλλα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα. Στον ελευθερο μου χρονο λοιπον προσφερω σχετικη ενημερωση και μοιραζω προφυλακτικα τοσο στον ευρυ πληθυσμο οσο και σε κοινωνικα ευαισθητες ομαδες (sex workers ,χρηστες ενδοφλεβιων ναρκωτικων κλπ ). Απο την εμπειρια μου λοιπον εχω να πω οτι δεν ξερουν που τους πανε τα 4 σχετικα με τα ΣΜΝ. Εχει τυχει να μου πει ατομο 26 ετων φοιτητης οτι δεν ηξερε οτι ο HIV μεταδιδεται με σεξουαλικη επαφη. Εχει τυχει να με βρισουν επειδη τους εδωσα προφυλακτικο. Μου εχουν τυχει πολλα στραβα και τα περισσοτερα προερχονται απο ατομα που ανηκουν στο γενικο πληθυσμό . Οποτε ναι , χρειαζομαστε σεξουαλικη διπαιδαγωγηση και ισως λιγο σεβασμο στα ατομα που νοιαζονται αν θα κολλησεις σύφιλη .


Δεν έχω κολλησει ποτε ΣΜΝ και ειμαι σεξουαλικά εδω και χρονια πολύ δραστηριος κάνοντας και αρκετά one night stand. Αυτοι που λές κατέβηκαν απο τα δέντρα. Τι σχέση εχω εγω με αυτους ας πάθουν οτι θέλουν αφου δεν έχουν μυαλο.

Στην ολιβια ειπα κάτι πολυ σωστο γιατι ολο επιπληξεις κάνει και λέει σε μεγαλυτερους της να κάνουν πράγματα που τα έχουν κανει πολυ πριν τα ολοκληρώσει αυτη. Δεν γινεται να εισαι 19-20 χρονων και να έχεις τοσο εγωϊσμο και να ακυρώνεις κοσμο τα ιδια έλεγε και στον @Lancelot αντε εγω ειμαι στραβος πές ειναι και εκεινος; Την υποστηριζεις επειδη ειστε στην ιδια ηλικια και αλληλο υποστηριζεστε, άλλος δεν θα ασχολιοταν καν ουτε θα της απαντουσε (στην ηλικια μου εννοω).

Για τις ερευνες εγραψα ενα πολυ συγκεκριμενο παράδειγμα και ρωτησα (αλλα απαντηση δεν πηρα) οτι τι να τις κάνει κάποιος ο οποιος οταν τραβάει κουπί σε κάτι το οποιο η έρευνα δεν υπολογισε πριν βγάλει ενα συμπέρασμα. Δεν εγραψα γενικά οτι οι ερευνες ειναι άχρηστες εννοειται ειναι επιστημη. Οποτε τωρα αν ήμουν olivia έπρεπε να σου πω "μαθε να διαβάζεις" και να γινω αγενής. Αυτη υποστηριξες.

Και οι ερευνες κάποιες φορές κάνουν λάθος ή για κάποια θέματα ειναι ανεπαρκεις. Οπως λάθος εκανε και ολοκληρο δικαστηριο και έβγαλε τον Σωρα οτι έχει το ποσο των 600δις το 2013. Ετσι μπορει και μια ερευνα να μην κάνει σε ένα ζητημα.


Οταν μιλας με κάποιον και εκτος φορουμ δεν θα του κάνεις επιπληξεις γιατι θα στραβώσει και δεν θα βγάλετε άκρη. Να ξέρεις γενικά το γράφω. Το "Μαθε να διαβαζεις" ειναι ατάκα που δεχομαστε απο τις δασκάλες μας (τις οποιες εχουμε βάλει εμεις να μας κάνουν μαθημα) οχι απο τον κάθε εναν τυχάρπαστο - τυχάρπαστη (να χρησιμοποιησω και εγω αυτη την εκφραση μια και καταληξαμε οτι δεν ειναι προσβλητική) δημιουργει ενα κακο κλιμα στην κουβέντα.



Προσωπικα οπως θα έχεις δει δεν έχω κανει επιπληξη π΄ρωτος σε κανεναν εδω μέσα ουτε εχω χαρακτηρισει απλα γράφω την γνώμη μου που αρκετες φορές ειναι διαφορετικη απο τη δικη σας και οποιος έχει μεγάλο εγωίσμο απευθειας προσβάλλεται επειδη θεωρει οτι του το παιζουμε ανώτεροι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Κατσε πως το ειπες...το the atlantic πηγη? Να ξεντεριασω καμια κατσικα μηπως?

Επισης δεν ειπα οτι οι γυναικες ΟΦΕΙΛΟΥΝ (η στατιστικα θελουν) να βρισκονται στα STEM, ειπα για ποιο λογο τα stem αμοιβονται περισοτερο απο οτι τα ας πουμε ανθρωπιστικα επαγγελματα που οι γυναικες επιλεγουν περισοτερο. Εκτος αν θεωρεις οτι το να εισαι δασκαλος η νοσοκομος ειναι ευκολο η υπερφιαλο επαγγελμα.

Δεν εχω διαβασει τι λενε τα μιντια για αυτην, δεν ειναι αστροφυσικος, computer scientist ειναι.

Επισης δεν λεω πουθενα οτι δεν εχουμε διαφορετικες εγγεφαλικες δομες, εχουμε τι σημαινει αυτο? Οτι πρεπει να δεχονται διακρισεις (θετικες η αρνητικες) και να πληρονονται λιγοτερο η αν πανε στην αστυνομια εχοντας φαει ξυλο να τις διωχνουν η να τις αγγνοουν? Αυτα ειναι πραγματικα γεγονοτα.

Δεν διαφωνω οτι τα gender quotas, τα safe spaces, τα triger warnings και τα σχετικα ειναι μαλακιες. Ειναι αντιδραση που ερχεται σε πολλα χρονια καταπιεσης η οποια ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ.

Οι γυναικες μεχρι πριν 100 χρονια δεν επιτρεποταν να εχουν ιδιοκτησια η να ψηφιζουν. Θεωρεις οτι ειναι παλιο αυτο? Think again, αυτα τα πραγματα αφηνουν γονιδιακα σημαδια. ΜΟΝΙΜΕΣ επιγενετικες αλλαγες οι οποιες επιρεαζουν τα παιδια των παιδιων.

Δινετε την εντυπωση αγοριων μεχρι τα 28 που ειναι θυμομενα με τις γυναικες γιατι δεν τους αγαπανε αρκετα. Ελεος.
Αφου δεν βλεπεις διαφορα, οκ

Αφου υπαρχουν διαφορες μεταξυ ανδρων και γυναικων, τοτε αυτες οι διαφορες θα κανουν feed και σε αλλα στατιστικα. Σου εξηγησα οτι υπαρχουν διαφορες στο scale, και ως επεκταση και στις αμοιβες, επαγγελματων στα οποια επιλεγουν τα φυλα, δεν ειναι θεμα δυσκολιας ή σεξισμου, αλλα και οικονομικων.

Δεν εχεις διαβασει για αυτην, αλλα τη χρησιμοποιησες σαν παραδειγμα

Δεν ειπα οτι πρεπει να δεχονται τη βια οι γυναικες, αλλα αλλο η βια, και εγω μαζι τους σε αυτες τις περιπτωσεις οχι γιατι ειναι γυναικες αλλα γιατι ειμαι κατα της βιας, και αλλο η θεσουλα ή να πληρωνονται αυτο που θελουν.

Για την καταπιεση και τις γενετικες της συνεπειες δεν ξερω τι να πω. Γενικα αμφιβαλω αν τα πραγματα ηταν τοσο τραγικα οπως περιγραφουν τα φεμινιστικα narratives, ειδικα δεδομενουν οτι δεν το συγκρινουν με την γενικη κατασταση που επικρατουσε τοτε. Και οι πιο πολλοι ανδρες δεν ειχαν δικαιωμα ψηφου στην πλειοψηφια της ανθρωπινης ιστοριας, οποτε η διαφορα δεν ειναι και τρομερα μεγαλη, οπως και το οτι η ψηφος δεν τους δοθηκε γιατι ενδιαφεροταν καποιος για τις αποψεις τους, αλλα γιατι εχουν συγκεκριμενα εκλογικα patterns, οπως και στην περιπτωση της καθολικης ψηφου. Απο την αλλη, και οι Εβραιοι εχουν φαει τρομερη καταπιεση, αλλα εχουν 15 ποντους IQ πανω απο τον μεσο ορο, ενω παλαιοτερα θεωρουνταν ηλιθιοι, οποτε ισως το πραγμα να ειναι λιγο πιο πολυπλοκο. Ή αν θες να δουμε το ποσο deeply engrained in our psyche ειναι το περιβαλλον μας, τοτε θα πρεπει να λαβεις υποψη σου ολη την ανθρωπινη ιστορια, οχι μοντερνα concepts

Αρα ποια ισως θα ηταν η λυση; Να εμβαθυνουμε ισως σε θεματα ισοτητας φυλων τοσο στο νηπιαγωγείο οσο και στις μεγαλυτερες βαθμιδες εκπαιδευσης.
Δεν ειναι θεμα ισοτητας φυλων αυτο που λες, αλλα εγκληματικοτητας γενικα. Τα θυματα εγκληματων διαφερουν στο φυλο, ανα κατηγορια, ειναι "λογικο" στα σεξουαλικα εγκληματα οι ανδρες σχεδον παντα να ειναι οι δραστες, καθως ειναι πιο δυνατοι, βιαιοι, με μεγαλυτερη σεξουαλικη ορμη και δεν ειναι γκει. Δεν ειναι θεμα σεξισμου, το αν θα πιασει ο Γιαννης τον κωλο της Μαριας ή του Λακη ή καποιος αλλος συνδυασμος.

Θα γινοταν θεμα σεξισμου αν υπηρχαν σημαντικες διαφορες % σεξουαλικων εγκληματων μεταξυ των χωρων ή στην ιδια χωρα ως % στο συνολο των εγκληματων γενικα. Δεν το ξερω, μπορει και να ισχυει, αλλα ετσι μετριεται
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν έχω κολλησει ποτε ΣΜΝ και ειμαι σεξουαλικά εδω και χρονια πολύ δραστηριος κάνοντας και αρκετά one night stand. Αυτοι που λές κατέβηκαν απο τα δέντρα. Τι σχέση εχω εγω με αυτους ας πάθουν οτι θέλουν αφου δεν έχουν μυαλο.

Στην ολιβια ειπα κάτι πολυ σωστο γιατι ολο επιπληξεις κάνει και λέει σε μεγαλυτερους της να κάνουν πράγματα που τα έχουν κανει πολυ πριν τα ολοκληρώσει αυτη. Δεν γινεται να εισαι 19-20 χρονων και να έχεις τοσο εγωϊσμο και να ακυρώνεις κοσμο τα ιδια έλεγε και στον @Lancelot αντε εγω ειμαι στραβος πές ειναι και εκεινος; Την υποστηριζεις επειδη ειστε στην ιδια ηλικια και αλληλο υποστηριζεστε, άλλος δεν θα ασχολιοταν καν ουτε θα της απαντουσε (στην ηλικια μου εννοω).

Για τις ερευνες εγραψα ενα πολυ συγκεκριμενο παράδειγμα και ρωτησα (αλλα απαντηση δεν πηρα) οτι τι να τις κάνει κάποιος ο οποιος οταν τραβάει κουπί σε κάτι το οποιο η έρευνα δεν υπολογισε πριν βγάλει ενα συμπέρασμα. Δεν εγραψα γενικά οτι οι ερευνες ειναι άχρηστες εννοειται ειναι επιστημη. Οποτε τωρα αν ήμουν olivia έπρεπε να σου πω "μαθε να διαβάζεις" και να γινω αγενής. Αυτη υποστηριξες.

Και οι ερευνες κάποιες φορές κάνουν λάθος ή για κάποια θέματα ειναι ανεπαρκεις. Οπως λάθος εκανε και ολοκληρο δικαστηριο και έβγαλε τον Σωρα οτι έχει το ποσο των 600δις το 2013. Ετσι μπορει και μια ερευνα να μην κάνει σε ένα ζητημα.


Οταν μιλας με κάποιον και εκτος φορουμ δεν θα του κάνεις επιπληξεις γιατι θα στραβώσει και δεν θα βγάλετε άκρη. Να ξέρεις γενικά το γράφω. Το "Μαθε να διαβαζεις" ειναι ατάκα που δεχομαστε απο τις δασκάλες μας (τις οποιες εχουμε βάλει εμεις να μας κάνουν μαθημα) οχι απο τον κάθε εναν τυχάρπαστο - τυχάρπαστη (να χρησιμοποιησω και εγω αυτη την εκφραση μια και καταληξαμε οτι δεν ειναι προσβλητική) δημιουργει ενα κακο κλιμα στην κουβέντα.



Προσωπικα οπως θα έχεις δει δεν έχω κανει επιπληξη π΄ρωτος σε κανεναν εδω μέσα ουτε εχω χαρακτηρισει απλα γράφω την γνώμη μου που αρκετες φορές ειναι διαφορετικη απο τη δικη σας και οποιος έχει μεγάλο εγωίσμο απευθειας προσβάλλεται επειδη θεωρει οτι του το παιζουμε ανώτεροι.

Εχουμε και λεμε:
1)Εχεις εξεταστει για τα ΣΜΝ ; Γιατι πολλα απο αυτα οπως ο HIV ειναι ασυμπτωματικα καποιο χρονικο διαστημα (ή και για παντα αν δεν κανω λαθος). Αν οχι τοτε θα ηταν καλο να μη μιλας με τοση σιγουρια.
2)Τα ατομα που οπως λες κατεβηκαν απο τα δεντρα ειναι ανθρωποι που συχναζουν σε κεντρικες πλατειες, πανεπιστημια, φεστιβαλ κλπ. Ο καθενας μας λοιπον. Θεωρεις οτι ολοι αυτοι κατεβηκαν απο τα δεντρα;
3)Δεν μου κανεις χαρη που απαντας στα μηνυματα μου. Δεν κανεις χαρη ουτε σε εμενα, ουτε στην Ολιβια ουτε σε κανεναν εδω μεσα. Οπως αντιστοιχα δεν κανω και εγω, και η Κατινα και ο Κωστακης οταν σου απαντανε.
4)Δικαιωμα στο να εκφρασει γνωμη εχει ο καθενας :απο τον 3χρονο Πετρο μεχρι την 99χρονη Μαρικα.Δε μπορεις να κρινεις τη γνωμη καποιου απο την ηλικια.
5)Το προφυλακτικο δε σε προστατευει 100% απο τα ΣΜΝ, οποτε δε θεωρω οτι ατομα που κολλησαν δεν εχουν μυαλο.
6)Αν δεν εχεις διαβασει κατι και δεν εισαι απολυτα σιγουρος γι'αυτο που λες τοτε ναι , καλο θα ηταν να μη μιλας με απολυτη σιγουρια γι'αυτο οπως πχ με το θεμα της σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Εχουμε και λεμε:
1)Εχεις εξεταστει για τα ΣΜΝ ; Γιατι πολλα απο αυτα οπως ο HIV ειναι ασυμπτωματικα καποιο χρονικο διαστημα (ή και για παντα αν δεν κανω λαθος). Αν οχι τοτε θα ηταν καλο να μη μιλας με τοση σιγουρια.
2)Τα ατομα που οπως λες κατεβηκαν απο τα δεντρα ειναι ανθρωποι που συχναζουν σε κεντρικες πλατειες, πανεπιστημια, φεστιβαλ κλπ. Ο καθενας μας λοιπον. Θεωρεις οτι ολοι αυτοι κατεβηκαν απο τα δεντρα;
3)Δεν μου κανεις χαρη που απαντας στα μηνυματα μου. Δεν κανεις χαρη ουτε σε εμενα, ουτε στην Ολιβια ουτε σε κανεναν εδω μεσα. Οπως αντιστοιχα δεν κανω και εγω, και η Κατινα και ο Κωστακης οταν σου απαντανε.
4)Δικαιωμα στο να εκφρασει γνωμη εχει ο καθενας :απο τον 3χρονο Πετρο μεχρι την 99χρονη Μαρικα.Δε μπορεις να κρινεις τη γνωμη καποιου απο την ηλικια.
5)Το προφυλακτικο δε σε προστατευει 100% απο τα ΣΜΝ, οποτε δε θεωρω οτι ατομα που κολλησαν δεν εχουν μυαλο.
6)Αν δεν εχεις διαβασει κατι και δεν εισαι απολυτα σιγουρος γι'αυτο που λες τοτε ναι , καλο θα ηταν να μη μιλας με απολυτη σιγουρια γι'αυτο οπως πχ με το θεμα της σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης

Ρε συ Εχέμυθη μην με κάνεις να σκεφτομαι οτι εισαι στα άτομα με την απλοϊκή σκέψη! Υπάρχουνε ΧΑΖΟΙ και επικινδυνοι άνθρωποι γυρω μας που δεν έχουν μαθει να ακούνε! Πάρτο χαμπάρι. Για αυτο και έχουμε τοσα γυρω μας.

1) Προφανως και έχω εξεταστει. Αποκλειεται κάποιος να κολλησει HIV οταν χρησιμοποιεί προφυλακτικο σε ολα και πάντα. Εμενα δεν με πειράζει το λαστιχάκι το φοράω και γινεται μάχη ;)

2) Ατομο που σε βριζει επειδη του έδωσες προφυλακτικο οπως η ιδια έγραψες ειναι ενα κλικ μετά το κατεβασμα απο το δέντρο , ποιες πλατειες μου λές για κάτι χιπστερς που λιάζονται ολη την μέρα και πίνουν σοκολάτες; ελα ενταξει να μιλησουμε λιγο σοβαρα :P αυτοι ειναι στο κοσμο τους οι άνθρωποι οποτε λογικο να ακουσεις οτιδηποτε εξωπραγματικο αν κατσεις να κανεις συζητηση μαζι τους.

3) Σε μερικά πράγματα οντως κάποιος σου κάνει και μου κάνει χάρη διοτι μπορει να μας πει πράγματα που ο ιδιος έπαθε για να τα μάθει. Εγω τουλάχιστον το πιστευω αυτο για αυτο και ειμαι σε εκεινους που ξέρουν να λένε ευχαριστω -πολλοι δεν ξέρουν εκει έξω κάτι τέτοιο δεν τους το έχουνε μάθει.

4) Οταν ο πιτσιρικάς των 3 - 10 - 15 - 20 χρονων πει σε μένα "Μαθε να διαβαζεις" και μπει και σε άλλα θρέντ παλαιοτερα και με κρινει τοτε το πιθανοτερο ειναι να μην τον πάρω στα σοβαρά. Mε κρινει δηλαδη για πράγματα που δεν εχει κάνει ποτέ και δεν τα έχει ακουμπήσει τοτε ναι δεν τον παιρνω στα σοβαρά αν ήταν ενα ατομο με εμπειρια και φαινοτανε θα καθομουν να τον ακούσω. Εδω μας ειπανε άτομα που ακομα δεν μενουν μονα τους οτι ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ λεει στα 30 σου να μενεις μονος σου και να αυτοσυντηρεισαι σε ολα.


Για να δουμε αυτοι-αυτες στα 30 αν θα το έχουν πετυχει αυτο.


Ο καθενας μπορει να εκφράσει γνωμη , αλλα το δικαιωμα σας να την εκφραζετε δεν συνεπάγεται οτι θα παιρνουμε και την κάθε γνωμη στα σοβαρά :D

5)Το προφυλακτικο δε σε προστατευει 100% απο τα ΣΜΝ, οποτε δε θεωρω οτι ατομα που κολλησαν δεν εχουν μυαλο.


Μονο απο τα κονδυλώματα δεν σε προστατεύει το προφυλακτικο. Τα οποια ειναι κατ εξοχην δερματική πάθηση. Και παλι ομως αν δεν το κάνετε κάπου στα σκοτάδια με την δικιά ή τον δικο σου μπορεις άνετα να το παρατηρησεις (εχω παρατηρησει καφέ στιγματα) αλλα τελικά ηταν λεύκη σε μια παλαιοτερη μου κατασταση με μια κοπέλα και ενω ξενέρωσα αρχικά και ειχα πτώση μετά μου εξηγησε η γιατι την ρωτησα (εκεινη την στιγμή) και συνεχισαμε μετά ολα καλά.

Το προφυλακτικο σε προστατευει περιπου 99% απο πολλά. Εγω έχω αλλαξεςι πολλές ερωτικές συντροφους διαφορετικές , ποτέ δεν έπαθα τιποτα ποτε δεν πηγα στο Συγγρου ή στον γιατρο επειδη ειχα προβλημα. Αρα κάτι κάνω καλά. Και ειναι το πιο απλο -> χρηση προφυλακτικου και σωστη τοποθέτηση και αμα λάχει να έχεις και 2-3 μαζι αν έχουν αρπάξει αέρα λογω του στοματικού στην αρχή να το βγάλεις πριν τη διεισδυση και να βάλεις άλλο.

Εδω μου ειπατε οτι προφυλακτικά εχετε και εσεις μηπως δεν πάρει ο άντρας μαζι του. Μπουφος ειναι ο άντρας δεν βγαινει με ορεξη να κάνει σεξ με τι ορεξη βγαινει να κάνει φιλοσοφικη συζητηση σαν φιλενάδα; :loltooth: μετά μου ειπες οτι πηγες να δώσεις προφυλακτικο σε κάποιους σαν εθελοντρια (καλα εκανες) και σε βρισανε.

Οποτε ναι ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ξέρω πολλα περισσοτερα απο ολους αυτους και οτι ειμαι 1-2 λέβελ πιο πάνω δεν ειναι κακο να ξέρεις ποιος εισαι. Αυτα που διαβασα ειναι τραγικά. Πες τους να πάνε να κάνουν καμια άλλη δουλεια μην βάλουν σε μπελάδες καμια φουκαριάρα ειτε με ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες ειτε με ΣΜΝ. Μ αρεσει που ρωτας κιολας αν ειμαι απολυτα σιγουρος. Ειμαι ναί. Αυτοι ειναι ερασιτεχνες ολοι τους μετά γεμιζουν τα φορουμ με ηλιθια θρέντ



"Εσπασε το προφυλακτικο με την κοπελα μου μηπως την άφησα έγκυο ή κολλησα τιποτα" :loltooth:


ΥΓ Εννοειται προσωπικά αν έβλεπα κονδυλώματα θα σταματουσα άμεσα , ειναι ευκολο να τα αναγνωρισεις φαινονται.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Καλημερα! Ακολουθει σεντονι,

Η αστυνομευση ειναι ενα μετρο που κατα τη γνωμη μου δεν ειναι μακροπροθεσμο ποσο μαλλον οταν στην Ελλαδα εχουμε παρατηρισει φαινομενα οπως αδικαιολογητη βια απο αστυνομικους σε πολιτες.Δεν καταρρίπτω το επαγγελμα του αστυνομικου , ισα ισα πιστευω οτι υπαρχουν πολυ αξιολογα ατομα που το ασκουν ομως το μετρο αυτο ειναι πρακτικα εφαρμόσιμο;Ο αστυνομικος θα ειναι στο λεωφορειο;Στο δρομακι που διασχιζω για να παω σπιτι;Και στην τελικη ειναι ουσιαστικο να υπαρχει ο "μπαμπουλας "για κατι που ειναι αυτονοητο;
Αρα ποια ισως θα ηταν η λυση; Να εμβαθυνουμε ισως σε θεματα ισοτητας φυλων τοσο στο νηπιαγωγείο οσο και στις μεγαλυτερες βαθμιδες εκπαιδευσης.

Είναι μακροπρόθεσμο αν το εφαρμόσεις για μεγάλο διάστημα. Όσο για την αδικαιολόγητη βία, για αυτό το λόγο έβαλα μέτρα όπως ψηφοφορία για το πόσο καλά δουλεύει η αστυνομία κτλ. Δεν θα είναι παντού ο αστυνομικός, αλλά ή θα είναι κοντά ή μπορεί να είναι κοντά (έτσι ώστε να μην το ρισκάρει τόσο εύκολα ο κάθε επίδοξος βιαστής) και θα μπορείς να αντιδράσεις χωρίς να φοβηθείς μήπως σε χτυπήσει ο τύπος στο λεωφορείο για παράδειγμα. Αν ήταν αυτονόητο για όλους τότε δεν θα κάναμε αυτήν την κουβέντα περί λύσεων. Και ο αστυνομικός δεν είναι "μπαμπούλας", είναι μέτρο ασφαλείας, αν τουλάχιστον δουλεύει σωστά. Για την εκπαίδευση πρέπει να περιμένεις πολύ καιρό, αν δουλέψει τελικά, και πολλοί πολίτες είναι εκτός σχολείου. Και διαφημίσεις να κάνεις, πάλι δεν είναι απόλυτο ότι θα αλλάξει κάποιος.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν ειναι θεμα ισοτητας φυλων αυτο που λες, αλλα εγκληματικοτητας γενικα. Τα θυματα εγκληματων διαφερουν στο φυλο, ανα κατηγορια, ειναι "λογικο" στα σεξουαλικα εγκληματα οι ανδρες σχεδον παντα να ειναι οι δραστες, καθως ειναι πιο δυνατοι, βιαιοι, με μεγαλυτερη σεξουαλικη ορμη και δεν ειναι γκει. Δεν ειναι θεμα σεξισμου, το αν θα πιασει ο Γιαννης τον κωλο της Μαριας ή του Λακη ή καποιος αλλος συνδυασμος.

Θα γινοταν θεμα σεξισμου αν υπηρχαν σημαντικες διαφορες % σεξουαλικων εγκληματων μεταξυ των χωρων ή στην ιδια χωρα ως % στο συνολο των εγκληματων γενικα. Δεν το ξερω, μπορει και να ισχυει, αλλα ετσι μετριεται
Δε γνωριζω εαν υπαρχει σημαντικη διαφορα σεξουαλικων εγκληματων μεταξυ των χωρων κλπ αλλα εγκληματα οπως βιασμοι ,σεξουαλικες παρενοχλησεις θεωρω οτι εχουν σχεση με την ισοτητα φυλων , ταυτοτητα φυλου,ρατσισμο, μπουλινγκ κλπ. Θεωρω οτι συνδεονται ολα αυτα μεταξυ τους και γι'αυτο επιμενω στη σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση .Κατανοώ παντως το που βασιζεις τη σκεψη σου
Ρε συ Εχέμυθη μην με κάνεις να σκεφτομαι οτι εισαι στα άτομα με την απλοϊκή σκέψη! Υπάρχουνε ΧΑΖΟΙ και επικινδυνοι άνθρωποι γυρω μας που δεν έχουν μαθει να ακούνε! Πάρτο χαμπάρι. Για αυτο και έχουμε τοσα γυρω μας.
Αληθεια σε κανω να πιστευεις τετοιο πραγμα;Λυπαμαι πολυ γι'αυτο, πραγματικα.Τα υπολοιπα απο αυτο το μηνυμα θεωρω οτι δε χρειαζεται να τα σχολιασω :P


Μονο απο τα κονδυλώματα δεν σε προστατεύει το προφυλακτικο. Τα οποια ειναι κατ εξοχην δερματική πάθηση. Και παλι ομως αν δεν το κάνετε κάπου στα σκοτάδια με την δικιά ή τον δικο σου μπορεις άνετα να το παρατηρησεις (εχω παρατηρησει καφέ στιγματα) αλλα τελικά ηταν λεύκη σε μια παλαιοτερη μου κατασταση με μια κοπέλα και ενω ξενέρωσα αρχικά και ειχα πτώση μετά μου εξηγησε η γιατι την ρωτησα (εκεινη την στιγμή) και συνεχισαμε μετά ολα καλά.
Τα κονδυλωματα προκαλουνται απο τον ιο HPV ορισμενα στελέγχοι του οποιου ευθονται για καρκινο του τραχηλου της μητρας κλπ.Μπορει να ειναι κατ'εξοχην μια δερματικη παθηση αλλα δεν ειναι μονο αυτο.


Εγω έχω αλλαξεςι πολλές ερωτικές συντροφους διαφορετικές , ποτέ δεν έπαθα τιποτα ποτε δεν πηγα στο Συγγρου ή στον γιατρο επειδη ειχα προβλημα. Αρα κάτι κάνω καλά. Και ειναι το πιο απλο -> χρηση προφυλακτικου και σωστη τοποθέτηση και αμα λάχει να έχεις και 2-3 μαζι αν έχουν αρπάξει αέρα λογω του στοματικού στην αρχή να το βγάλεις πριν τη διεισδυση και να βάλεις άλλο.
Χαιρομαι για εσενα!



Είναι μακροπρόθεσμο αν το εφαρμόσεις για μεγάλο διάστημα. Όσο για την αδικαιολόγητη βία, για αυτό το λόγο έβαλα μέτρα όπως ψηφοφορία για το πόσο καλά δουλεύει η αστυνομία κτλ. Δεν θα είναι παντού ο αστυνομικός, αλλά ή θα είναι κοντά ή μπορεί να είναι κοντά (έτσι ώστε να μην το ρισκάρει τόσο εύκολα ο κάθε επίδοξος βιαστής) και θα μπορείς να αντιδράσεις χωρίς να φοβηθείς μήπως σε χτυπήσει ο τύπος στο λεωφορείο για παράδειγμα. Αν ήταν αυτονόητο για όλους τότε δεν θα κάναμε αυτήν την κουβέντα περί λύσεων. Και ο αστυνομικός δεν είναι "μπαμπούλας", είναι μέτρο ασφαλείας, αν τουλάχιστον δουλεύει σωστά. Για την εκπαίδευση πρέπει να περιμένεις πολύ καιρό, αν δουλέψει τελικά, και πολλοί πολίτες είναι εκτός σχολείου. Και διαφημίσεις να κάνεις, πάλι δεν είναι απόλυτο ότι θα αλλάξει κάποιος.

Δεν ειμαι κατα τις αστυνομευσης , αρκει να ειναι ενημερωμενοι σχετικα με τετοιου ειδους ζητηματα, απλα θεωρω οτι δε θα επρεπε να ειναι το βασικο μετρο αλλα να υπαρχει συνδιαστικα με την εκπαιδευση.

Και κατι τελευταιο: ρε παιδια ελεος!Δεν ειμαι κατα του πορνο απλα οταν ειναι η κυρια πηγη για καποιον για να μαθει για το σεξ , δεν ειναι καθολου ιδανικη γιατι δινει λαθος εντυπωσεις σχετικα με το τι ειναι σεξ,πως πρεπει να φερεσαι στο σεξ. Δε διδασκει τιποτα περι σεβασμου κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δε γνωριζω εαν υπαρχει σημαντικη διαφορα σεξουαλικων εγκληματων μεταξυ των χωρων κλπ αλλα εγκληματα οπως βιασμοι ,σεξουαλικες παρενοχλησεις θεωρω οτι εχουν σχεση με την ισοτητα φυλων , ταυτοτητα φυλου,ρατσισμο, μπουλινγκ κλπ. Θεωρω οτι συνδεονται ολα αυτα μεταξυ τους και γι'αυτο επιμενω στη σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση .Κατανοώ παντως το που βασιζεις τη σκεψη σου
Με την ιδια λογικη θα πρεπει να υπαρχει μαθημα σωστης συμπεριφορας σε καθε πτυχη της ζωης σου και καθε ιδιοτητα σου, το οποιο δεν πολυστεκει. Δεν εχει σημασια το πως εκφραζεται η κυρια πηγη του προβληματος, που ειναι η βια προς τον αλλο ανθρωπο. Για να ειναι πιο καθολικο και συγκεκριμενο, εκει πρεπει να εστιαστει η προσπαθεια, οχι σε χιλιες δυο διαφορετικες εκφρασεις της βιας. Ιδιαιτερη εμφαση δινω στο δευτερο, στο να γινει συγκεκριμενο ποιο ειναι το προβλημα, και οχι αοριστες αηδιες οπως ισοτητα ή σεβασμος, ετσι ωστε να μην τσουβαλιαζονται μαζι και αλλες συμπεριφορες που δεν μας πολυαρεσουν αλλα δεν εχουν θυματα. Γιατι ειμαι σιγουρος πως αν γινει κανενα μαθημα για την ισοτητα σε σχολειο ή αλλη παρομοια ενεργεια, θα παρει αργα ή γρηγορα και μια social justice μορφη και θα πιανει τα παντα, απο βιασμο μεχρι γυναικες στα στεμ.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Με την ιδια λογικη θα πρεπει να υπαρχει μαθημα σωστης συμπεριφορας σε καθε πτυχη της ζωης σου και καθε ιδιοτητα σου, το οποιο δεν πολυστεκει. Δεν εχει σημασια το πως εκφραζεται η κυρια πηγη του προβληματος, που ειναι η βια προς τον αλλο ανθρωπο. Για να ειναι πιο καθολικο και συγκεκριμενο, εκει πρεπει να εστιαστει η προσπαθεια, οχι σε χιλιες δυο διαφορετικες εκφρασεις της βιας. Ιδιαιτερη εμφαση δινω στο δευτερο, στο να γινει συγκεκριμενο ποιο ειναι το προβλημα, και οχι αοριστες αηδιες οπως ισοτητα ή σεβασμος, ετσι ωστε να μην τσουβαλιαζονται μαζι και αλλες συμπεριφορες που δεν μας πολυαρεσουν αλλα δεν εχουν θυματα. Γιατι ειμαι σιγουρος πως αν γινει κανενα μαθημα για την ισοτητα σε σχολειο ή αλλη παρομοια ενεργεια, θα παρει αργα ή γρηγορα και μια social justice μορφη και θα πιανει τα παντα, απο βιασμο μεχρι γυναικες στα στεμ.

Αρχικα, ειδικα στα σχολεια θα μπορουσε να γινει με τη μορφη μυ τυπικης μαθησης που θα εχει μεγαλυτερη επιδραση στα παιδια.
Μαθηματα σωστης συμπεριφορας και σεβασμου θεωρω οτι ειναι χρησιμα σε καθε πτυχη της ζωης σου. Ας παρουμε για παραδειγμα το γεγονος οτι πλεον πολυ εργοδοτες λαμβανουν υπ'οψην τα soft skills . Πως ενας εργαζομενος σε μια εταιρεια θα μπορει να σεβαστει την manager του αν δε σεβεται το γυναικειο φυλο ; Πως θα μπορει αυτος ο ανθρωπος να ειναι παραγωγικος να συνεργαστει; Πως μια γιατρος θα μπορεσει να εξετασει μια τρανς αν εχει τρανσφοβια;
Το θεμα δεν ειναι να μαθουμε να φερομαστε σωστα, το θεμα ειναι να κατανοησουμε καποια πραγματα και ο σεβασμος να ερθει ως συνεπεια της κατανοησης .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top