Υγιεινή διατροφή

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Άμαχος πληθυσμός εδώ για ερώτηση κρίσεως: Αφού συμφωνούμε κατά γενική ομολογία ότι είναι σημαντικό να τρώει κανείς υγιεινά και να αθλείται, να ενημερώνεται γύρω από το τι καταναλώνει, γιατί έχει γίνει το θέμα ανταγωνιστική κοκορομαχία;

Ας φάει ο καθένας ό,τι νομίζει, ας κάνει την γυμναστική που του αρέσει, αν του αρέσει και ας το αφήσουμε εκεί. Ένας υγιεινός τρόπος ζωής isn't a stick to beat other people with - είναι προσωπική επιλογή.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Στο χωριό όποια γιαγιάκα να ρωτήσεις στο σπιτικό ψωμί βάζουν μια ελάχιστη ποσότητα ζάχαρης (ένα κουταλάκι του γλυκού αν θυμάμαι σωστά γιατί έχω χρόνια να ζυμώσω) ως τροφή για τους μύκητες και έτσι φουσκώνει. Δεν έμειναν τέζα τόσες γενιές ανθρώπων από αυτό. Αντίθετα τα ψωμιά του τοστ είναι για τα σκουπίδια, τίγκα στο συντηρητικό αλλά αναφέρθηκες παραπάνω σε κάτι αντίστοιχο αν δεν κάνω λάθος. Γενικά μία καλή αρχή για πιο υγιεινό τρόπο ζωής είναι η αποφυγή επεξεργασμένων τροφίμων. Από εκεί και πέρα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και για αυτό ο διατροφολόγος προσαρμόζει το πρόγραμμα διατροφής στον άνθρωπο που έχει απέναντι του και δεν βγαίνει η απόλυτη διατροφή που θα μας σώσει σαν γραμμή παραγωγής για να εφαρμόζεται παντού. Και είναι ο λόγος που δεν καθόμαστε να συγκρίνουμε ποιος κάνει "σωστότερη" διατροφή καθώς αυτό σε απόλυτο βαθμό δεν υφίσταται.
Όλως τυχαίως ξέχασες να σχολιάσεις την πατάτα που είπες (περίεργο) ότι αξίζεις σεβασμό. Γιατί; Εγώ για παράδειγμα από κάποια φάση και έπειτα σταμάτησα τη ζάχαρη γιατί με λιγώνει και όποτε τύχει να φάω θα είναι ελάχιστη ποσότητα γιατί δε με τραβάει/δε τη θέλω. Δεν ψάχνω σεβασμό από τους γύρω μου επειδή δε τρώω κάτι που παχαίνει ούτε βγάζω χολή και θεωρώ κατώτερο ον τη φίλη μου που τρώει σοκολάτα.
Έχεις βαλθεί να τους βγάλεις όλους τόφαλους εδώ μέσα επειδή δεν τρώνε κάθε μέρα ρύζι.



Το ψωμι μπορει να φουσκώσει και χωρις ιχνος ζάχαρης απλα θα αργησει λιγο περισσοτερο ;)

Αν θές να φτιάξεις το σώμα και την φυσικη κατασταση του τύπου που ανέβασε ο Φάστ θα πρέπει να τρώς συγκεκριμένα πράγματα και να θυσιάσεις το κάτι παραπανω. Αυτο έγραψα οποιος θέλει το δέχεται.
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Παρακολουθώντας το θέμα κατάλαβα ότι η διατροφή για να χάσεις κιλά, να βάλεις μυείς, κ.λπ. δεν ταυτίζεται απαραίτητα με ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή, οπότε καλό είναι να μην την προβάλουμε ως τέτοια. Είναι απλά μια διατροφή που έχει ως στόχο να αυξήσει τη μυική μάζα. Αν θέλεις μπορείς και να προσέξεις παραπάνω, αν δεν θέλεις καλώς γιατί δεν είναι ο σκοπός της αυτός. Για εμένα υγιεινή διατροφή είναι ένα σύνολο στοιχείων από τη συχνότητα των γευμάτων, το πόσο ενεργοποιεί μεταβολισμό, τους συνδυασμούς τροφίμων και την ποικιλία ανάλογα με τα συστατικά που προσφέρουν, την ποιότητα των πρώτων υλών (λαμβάνοντας υπόψιν και την εποχικότητα τους), και ίσως άλλα τόσα που δε γνωρίζω.

Υ.Γ. Είναι ο καφές τόσο ανθυγιεινή επιλογή για τον μέσο άνθρωπο όσο το τσιγάρο και η κόκα κόλα;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Παρακαλώ ας μείνουμε στο θέμα του θρεντ που είναι Υγιεινή Διατροφή. Τα υπόλοιπα περί φωτογραφιών κλπ ας συζητηθούν σε πμ, δεν αφορούν κανέναν. :thumbup:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρακολουθώντας το θέμα κατάλαβα ότι η διατροφή για να χάσεις κιλά, να βάλεις μυείς, κ.λπ. δεν ταυτίζεται απαραίτητα με ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή, οπότε καλό είναι να μην την προβάλουμε ως τέτοια. Είναι απλά μια διατροφή που έχει ως στόχο να αυξήσει τη μυική μάζα. Αν θέλεις μπορείς και να προσέξεις παραπάνω, αν δεν θέλεις καλώς γιατί δεν είναι ο σκοπός της αυτός. Για εμένα υγιεινή διατροφή είναι ένα σύνολο στοιχείων από τη συχνότητα των γευμάτων, το πόσο ενεργοποιεί μεταβολισμό, τους συνδυασμούς τροφίμων και την ποικιλία ανάλογα με τα συστατικά που προσφέρουν, την ποιότητα των πρώτων υλών (λαμβάνοντας υπόψιν και την εποχικότητα τους), και ίσως άλλα τόσα που δε γνωρίζω.

Υ.Γ. Είναι ο καφές τόσο ανθυγιεινή επιλογή για τον μέσο άνθρωπο όσο το τσιγάρο και η κόκα κόλα;



Ο όρος υγειηνή διατροφή είναι πολύ υποκειμενικός και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το άτομο στο οποίο αναφερόμαστε. Η υγεία γενικώς ορίζεται η έλειψη κάποιας πάθησης οπότε υγειηνή διατροφή είναι οποιαδήποτε διατροφή δεν προκαλεί μακροχρόνια παθήσεις, που σημαίνει πως υγειηνές διατροφές είναι πάρα πολλές ή καμία αναλόγως πως το βλέπεις.

Σε γενικές γραμμές η διατροφολογία είναι μια εντελώς ανοιχτή επιστήμη, συνεχώς αλλάζει και έχει διαφορές από άτομο σε άτομο. Οι περισσότεροι διατροφολόγοι βέβαια, για την ακρίβεια όλοι όσοι έχω ακούσει από γνωστούς δίνουν συμβουλές και βγάζουν προγράμματα βασισμένα σε data πενηνταετίας (όπως και οι περισσότεροι γιατροί) τα οποία έχουν ανατραπεί από σύγχρονες έρευνες με τις οποίες κανείς δεν ασχολείται.

Σήμερα βγήκα για καφέ με κάτι φίλες μου οι οποίες μόλις είχανε γυρίσει από το διαιτολόγο και είχανε στο χέρι τη διατροφή της εβδομάδας. Η διατροφή ήτανε η κλασσικη old school διατροφή 5 γευμάτων και θερμιδικής στέρησης. Την κάνουνε 36 μέρες τώρα και έχουνε χάσει 5 κιλά λίπος όπως τους είπε. Ας υποθέσουμε πως αυτό είναι αλήθεια αν και αμφιβάλω, το μεγάλο πρόβλημα είναι πως σε λίγο καιρό η πρόοδος θα σταματήσει διότι το σώμα θα χαμηλώσει τον μεταβολισμό προσαρμοζόμενο στα νέα δεδομένα. Μετά ο διατροφολόγος θα κόψει κι άλλος τις θερμίδες αναγκαστικά και το πράγμα θα γινει ακόμη χειρότερο και πιο δύσκολο για αυτές. Και φυσικά όλο αυτό δεν είναι διατηρήσιμο όπότε μόλις χάσουν κάποια κιλά οι θερμίδες θα αυξηθούν και θα τα πάρουν όλα πίσω. Ο διατροφολόγος αυτός τις χρεώνει 50 ευρώ την επίσκεψη για να τις ζυγίσει και να τους εκτυπώσει μια σελίδα που βρίσκεις σε δύο λεπτά με ένα google search. Αν αυτό το πράγμα δεν είναι απάτη δεν ξέρω τι είναι.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
το θεμα ειναι υγιεινη διατροφη οχι πως να γινεις επιτυχημενα φουσκωτος
απο το να εχεις "σωματαρα" που λες εσυ (για οποιον θεωρει αυτο τελως παντων σωματαρα) καλυτερα να εισαι φυσιολογικος και να μην παιρνεις καμια ουσια, γιατι για ονομα τι σχεση εχουν τα αναβολικα με την υγιεινη διατροφη?
τα προτυπα που παρουσιαζεις δεν εχουν καμια σχεση με το θεμα ας το ξεκαθαρισουμε και ας το ξεχωρισουμε επιτελους, οτι κανουν το κανουν ξεκαθαρα στο βωμο του ναρκισσισμου τους
και δικαιωμα τους επιλογη τους κλπ αλλα μην τα παρουσιαζεις ως προτυπα υγιειας και ευεξιας και "ελα και εσυ να δουμε αν θα γινεις ετσι" γιατι μιλαμε για την παρερμηνια του θεματος σε ολο της το μεγαλειο
κανεις δεν ενδιαφερεται για το ποσο καλη ή κακη ζωη κανεις πιστεψε με, απλα ολη αυτη η επαρση του "αυτο ειναι το σωστο αποτελεσμα εγω το λεω" μπορει δυστηχως να επηρεασει καποιον (γιατι δεν ξερω καν τι ηλικιας ατομα μπαινουν και διαβαζουν το ολο θρεντ) στο να νομιζει οντως οτι δειχνεις κατι "σωστο" και αυτο ειναι τουλαχιστον επικινδινο
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή: Επειδή πολλά έχουν ειπωθεί σε αυτό το θέμα και ως φόρουμ δεν μπορούμε φυσικά να επιβεβαιώσουμε την ορθότητα, σας υπενθυμίζω τα εξής:

Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.
Επίσης κάποια ποστ σχετικά με τους bodybuilders κλπ μεταφέρθηκαν εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
ξέρεις κανεναν σοβαρο αθλητη ή εστω αθλουμενο να τρώει ψωμι λευκο ;

o maurice greene εχει φαει 6 Big Macs μπροστα μου. Ξεκολλα.

Τα τεχνητά γλυκαντικά θερμίδες δεν έχουν αλλά είναι ύποπτα για διάφορα άλλα προβλήματα πάντως.


ανοησιες, μια χαρα ειναι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Σημερα ειχε φάβα το μενού. Το μεσημερι με σκουμπρί τωρα το βραδάκι με σαλατούλα.

Σημερα ειχα 3 κυρια γεύματα και 2 ενδιάμεσα.

Πρωϊ το αγαπημένο κουάκερ (100γρ) με κανέλα , μελι , μπανανα κομμενη , γιαουρτι τοταλ 2% και σταφιδες.

Γυρω στις 9 και μισή (εχω ξυπνησει απο τις 7 και μισή)

ευτυχως η δουλειά εχει κουζινάκι με ψυγειο!

Επομενο γευμα (το ειχα σε ταπεράκι)

κατα τη 1

μέχρι εκεινη την ώρα δεν πεινασα καθολου!

100γρ μακαρονια ολικής με σάλτσα, 20γρ λάδι + 2 αυγά.

3ο γευμα

φάβα - σκουμπρι (κονσέρβα)

4ο γευμα

1 φέτα ψωμι με 2 φέτες μιλνερ

5ο γευμα

φάβα με σαλατα μαρουλι λάχανο + 1 φέτα μιλνερ.

Η φάβα ειναι δυναμιτης έχει 30γρ πρωτεϊνη στα 100.

Πηρα την agrino και μαγειρεψα.

ειχα καιρο να φάω με λεμονι και πιπεράκι τρώγεται πολυ ευχάριστα.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σημερα ειχε φάβα το μενού. Το μεσημερι με σκουμπρί τωρα το βραδάκι με σαλατούλα.

Σημερα ειχα 3 κυρια γεύματα και 2 ενδιάμεσα.

Πρωϊ το αγαπημένο κουάκερ (100γρ) με κανέλα , μελι , μπανανα κομμενη , γιαουρτι τοταλ 2% και σταφιδες.

Γυρω στις 9 και μισή (εχω ξυπνησει απο τις 7 και μισή)

ευτυχως η δουλειά εχει κουζινάκι με ψυγειο!

Επομενο γευμα (το ειχα σε ταπεράκι)

κατα τη 1

μέχρι εκεινη την ώρα δεν πεινασα καθολου!

100γρ μακαρονια ολικής με σάλτσα, 20γρ λάδι + 2 αυγά.

3ο γευμα

φάβα - σκουμπρι (κονσέρβα)

4ο γευμα

1 φέτα ψωμι με 2 φέτες μιλνερ

5ο γευμα

φάβα με σαλατα μαρουλι λάχανο + 1 φέτα μιλνερ.

Η φάβα ειναι δυναμιτης έχει 30γρ πρωτεϊνη στα 100.

Πηρα την agrino και μαγειρεψα.

ειχα καιρο να φάω με λεμονι και πιπεράκι τρώγεται πολυ ευχάριστα.


Φάβα με καρότο κ καραμέλωνα κρεμμύδια. Ονειρο!
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από αύριο θα ξεκινήσω ένα δεκαήμερο water fasting γιατί το μπυροκοιλι έχει αυξηθεί αρκετά το τελευταιο εξηνο. Θα πάω για ζύγισμα αύριο και θα συγκρίνω και θα γράψω αποτελέσματα σε πέντε μέρες.

Είχα κάνει beer fasting όταν ήμουν φοιτητής.Δε θυμάμαι αποτελέσματα :drunk:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσπρια συνήθως δε τρώμε τ βράδυ γιατί είναι βαριά.

Τριτοτέταρτος κανόνας αν ρωτάς εμένα, καλύτερα να κοιτάξεις να κάνεις τα βασικά σωστά.

(εκτός αν σε πειράζουν τα όσπρια το βράδυ)



Πόσα κιλάκια θέλεις να χάσεις Ναταλία; :D
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Δε τ τρώω βράδυ σε αντίθεσή με σενα που τρως φάβα.
Για βράδυ εφαγα κρέμα!


Κρεμούλα με .... μισο κιλο ζάχαρη. Ας φάμε ελαφρα για βράδυ χαχα :P

τωρα βλέπετε ποιος κάνει συγκρισεις και προκαλει! Μου λές ειναι βαρυ αυτο που έφαγα για βράδυ.

Δηλαδη τι ειναι το βαρύ μισο πιάτο φάβα και το υπολοιπο μισο μαρούλι. Με λεμονι και ξυδάκι;
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσα κιλάκια θέλεις να χάσεις Ναταλία; :D

Άπειρα.

Κρεμούλα με .... μισο κιλο ζάχαρη. Ας φάμε ελαφρα για βράδυ χαχα :P

τωρα βλέπετε ποιος κάνει συγκρισεις και προκαλει! Μου λές ειναι βαρυ αυτο που έφαγα για βράδυ.

Δηλαδη τι ειναι το βαρύ μισο πιάτο φάβα και το υπολοιπο μισο μαρούλι. Με λεμονι και ξυδάκι;

Ναι, γι' αυτό ρώτησα και εγώ. Μπορεί να μην εννοεί την κρέμα αραβοσίτου. :hmm:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα πιττόγυρα δεν είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Άπειρα.



Ναι, γι' αυτό ρώτησα και εγώ. Μπορεί να μην εννοεί την κρέμα αραβοσίτου. :hmm:

Ελα που εισαι εσυ! Χάθηκες!!! Καιρο έχω να σε πετύχω!
Η αληθεια ειναι πως μπορεις να φτιάξεις μια χαρά υγιεινη κρεμούλα αλλα θέλει να τη φτιάξεις μονος σου :D
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top