Tips για νέο πωλητή

Georgiapon25

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Τι πιστεύετε πως κανει καποιον καλο πωλητη; Ειμαι νεα στη δουλεια και θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα εξτρα για να βελτιωθω στον τομεα
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Πιστεύω οτι η υπομονή και η ικανότητα να ακούς τον πελάτη και να (δείχνεις οτι) ενδιαφέρεσαι για αυτά που λέει είναι δύο σημεία κλειδιά για έναν πωλητή. Επίσης θα έβαζα και την ικανότητα να τον κάνεις να νιώσει οικεία. Πολλές φορές έχει τύχει να αγοράσω κάτι που δεν ήθελα πολύ ή δεν ήμουν σίγουρη επειδή ο πωλητής ή η πωλήτρια με έκαναν να νιώσω φιλικά και άνετα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι πιστεύετε πως κανει καποιον καλο πωλητη; Ειμαι νεα στη δουλεια και θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα εξτρα για να βελτιωθω στον τομεα


1) Επιμονή. Πρέπει να φας εκατοντάδες άκυρα για να μάθεις να πουλάς.

2) Προσωπική ευθύνη. Δεν πουλάς επειδή ΕΣΥ κάνεις κάτι λάθος, όχι γιατί είναι στραβός ο γυαλός.

3) Ικανότητες επικοινωνίας. Αν δεν μπορείς να επικοινωνήσεις με τον άλλο δεν μπορείς να πουλήσεις.

4) Επίκληση στο συναίσθημα. Όταν πουλάς κάτι δεν κάνεις επίκληση στη λογική. Αν αυτό που πουλάς ήταν τόσο γαμάτο και τόσο σημαντικό ώστε να πετύχει η επίκληση στη λογική θα πήγαινε να το πάρει ο άλλος από μόνος του. Όταν πουλάς απεθύνεσαι στους ΦΟΒΟΥΣ και τις ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ του άλλου. Σε αυτά τα δύο ξοδεύει όλα τα λεφτά του ο κόσμος.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το Α και το Ω είναι να είσαι απόλυτα διαβασμενη και πληροφορημένη για τα προιόντα/υπηρεσίες που πουλάς. Μην μένεις στις πληροφορίες που σου δίνει το κατάστημα και η εργοδοσία.

Αν έχεις παραπάνω γνώση από ότι ο πελάτης στο αντικείμενο μπορείς να τον πείσεις να δώσει αγοράσει παραπάνω προιόντα και υπηρεσίες από αυτά που αγόρασε αρχικά και να ξαναεπισκεπτεί το κατάστημα σε μελλοντικό χρόνο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top