Δυναμισμός και αντιμετώπιση δύσκολων καταστάσεων

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεωρείτε πως το να ξεπερνά κάποιος σχετικά εύκολα δύσκολες φάσεις στη ζωή του και να προχωρά παρακάτω είναι δείγμα δυναμισμου; :confused: Γιατί εγώ θεωρώ πως άλλο δυναμισμός, άλλο το να ξεπερνάς μια δύσκολη κατάσταση σχετικά εύκολα. Το πρώτο θέλει τσαγανό, τόλμη, θάρρος, να μη μασάς πουθενά, ενώ για το δεύτερο αρκεί απλά ένας δυνατός και θετικός χαρακτήρας. Ποια είναι η δική σας άποψη;

(Το έβαλα σε λάθος σημείο; :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θεωρείτε πως το να ξεπερνά κάποιος σχετικά εύκολα δύσκολες φάσεις στη ζωή του και να προχωρά παρακάτω είναι δείγμα δυναμισμου; :confused: Γιατί εγώ θεωρώ πως άλλο δυναμισμός, άλλο το να ξεπερνάς μια δύσκολη κατάσταση σχετικά εύκολα. Το πρώτο θέλει τσαγανό, τόλμη, θάρρος, να μη μασάς πουθενά, ενώ για το δεύτερο αρκεί απλά ένας δυνατός και θετικός χαρακτήρας. Ποια είναι η δική σας άποψη;

(Το έβαλα σε λάθος σημείο; :redface:)

εγώ πάλι νομίζω ότι για να ξεπερνά κάποιος σχετικά εύκολα δύσκολες φάσεις, το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι ρεαλιστής και να έχει μια Χ αυτογνωσία...
Επιπλέον αν έχεις περάσει στη ζωή σου Χ δυσκολίες, σου είναι πιο εύκολο να προσπερνάς κάποια πράγματα και να σκέφτεσαι ότι δεν ήρθε και η συντέλεια του κόσμου....
όπως συνηθίζω να λέω για τον εαυτό μου...εεεε έχουμε περάσει και χειρότερα, παμ παρακάτ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ναι...αλλά τότε τι ακριβώς είναι ο δυναμισμός; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η άνεση πιθανά του να μπορείς να διεκδικείς για τον εαυτό σου ανεξάρτητα από το ποιον έχεις απέναντι σου? Το να εκφράζεσαι χωρίς συστολές και χωρίς να φοβάσαι τις συνέπειες. Ένα είδος τσαμπουκά να το πω?
Πάντως σίγουρα ο δυναμισμός αποπνέεται απ την αύρα στα άτομα... το βλέπεις ακόμα και στο στήσιμο τους, στο περπάτημα τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δυναμισμός είναι για μένα ο συνδυασμός του να είσαι μαχητικός και δραστήριος. Δυνατός είναι αυτός που αντέχει... Αλλα αυτό δε σημαίνει ότι αφήνει ίχνη, όταν κάνει κάτι...

Αν εγώ μπω σε βαθιά νερά στη δουλειά και με τον καιρό μάθω τι πρέπει να κάνω, χωρίς να καταρρεύσω η να απόλυτης, είμαι δυνατή. Έχω αντοχή και ικανότητα. Aρα δυνατή με έναν παθητικό τρόπο.

Αν είμαι ενεργητική όμως, ελιχθώ στη δουλειά, κυνηγήσω να μου μάθουν αυτό που πρέπει να κάνω, παρουσιάσω τον εαυτό μου κατάλληλα και πείσω ότι είμαι καλή, ακόμα κι αν δεν τα πάω τέλεια, είμαι δυναμική.Μπορεί στο τέλος και στις δυο περιπτώσεις να έχουμε ένα καλο αποτέλεσμα, αλλα στην πρώτη περίπτωση είμαι αυτή που απλά διεκπεραίωσε, στη δεύτερη είμαι αυτή που άφησε stigma.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν έχεις περάσει στη ζωή σου ένα μεγάλο αριθμό τέτοιων καταστάσεων, ξέρεις να βρίσκεις εύκολα το δρόμο. Δεν ξέω αν είναι δυναμισμός, ίσως να είναι και λογική σκέψη, ρεαλισμός καλύτερα. Η ακόμα καλύτερα πλήρης επίγνωση της κατάστασης. Να ξέρεις ανα πάσα στιγμή που βρίσκεται η λύση, και να μπορείς να ελίσσεσαι.
Κι αυτό είναι κάτι που μαθαίνεται στην πορεία.
Επίσης, μια δόση εγωισμού πάντα βοηθάει σε παρόμειες καταστάσεις.
Να μην επιτρέπεις στον εαυτό σου να ηττηθεί από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω παλι οοοοολα αυτα τα βαζω σε ενα μεγαλο γενικο καλουπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Θεωρείτε πως το να ξεπερνά κάποιος σχετικά εύκολα δύσκολες φάσεις στη ζωή του και να προχωρά παρακάτω είναι δείγμα δυναμισμου; :confused: Γιατί εγώ θεωρώ πως άλλο δυναμισμός, άλλο το να ξεπερνάς μια δύσκολη κατάσταση σχετικά εύκολα. Το πρώτο θέλει τσαγανό, τόλμη, θάρρος, να μη μασάς πουθενά, ενώ για το δεύτερο αρκεί απλά ένας δυνατός και θετικός χαρακτήρας. Ποια είναι η δική σας άποψη;
Σημασία έχει ο τρόπος που αντιμετωπίζει κανείς μια κατάσταση.

Δυναμισμός σημαίνει ενεργητικότητα που, όπως είπες, θέλει θάρρος και τόλμη για να αντιμετωπίσεις την κατάσταση με τον καλύτερο τρόπο (πράγμα που θα σε βοηθήσει να μάθεις από αυτό), όχι απλά να την αποφύγεις.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πάνω κάτω συμφωνώ με Πέτρο.


Όλοι μας περνάμε δύσκολες καταστάσεις, έτσι; Άλλοτε οκ πιο εύκολο να πεις "okey.. we've been through worse", άλλοτε κολλάς, κολλάς, κολλάς... και το ξεπερνάς με κάποια χ δυσκολία - αν το ξεπεράσεις ποτέ ολοκληρωτικά, οτιδήποτε κι αν είναι: ανεκπλήρωτος έρωτας, προδωμένη φιλία, επαγγελματική αποτυχία.

Δυναμισμός είναι να μην πεις "θα μείνω μακριά από την τάδε κατάσταση γιατί την πάτησα μια φορά". Είναι να εκτιμήσεις γιατί την πάτησες, πού ήταν το δικό σου μερίδιο, τι μπορούσες να κάνεις κι αν τελικά η όποια άσχημη κατάσταση ήταν κακές συγκιρίες εκείνης της στιγμής. Παράδειγμα: σχέσεις από απόσταση, αποτυχία ενός επιχειρηματικής επένδυσης, κακή επιλογή φίλων.

Δεν μπορείς πχ στην τελευταία περίπτωση να πεις "δεν ξανασυναστρέφτομαι τόσο στενά με κόσμο". Αλλά κάνεις μία εκτίμηση, μαθαίνεις (όπως έιπε κι ο Πέτρος) και προσέχεις την επόμενη φορά.
Αυτή η αντιμετώπιση σε βοηθά κι όλας να το δεις πιο ουδέτερα κι εντέλει σε κάποιο βαθμό να το ξεπεράσεις.




Και τέλος... δυναμισμός και εμπειρία πάνε πακέτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε συμφωνώ ότι δυναμισμός και εμπειρία πάνε μαζί. Καθόλου. Υπάρχουν άνθρωποι, που από τι φύση τους είναι δυναμικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Δε συμφωνώ ότι δυναμισμός και εμπειρία πάνε μαζί. Καθόλου. Υπάρχουν άνθρωποι, που από τι φύση τους είναι δυναμικοί.
+1:clapup:μπορει καποιος σε μια δυσκολη στιγμη κ ας εχει εμπειρια σε δυσκολες στιγμες να λυγησει κ να μην αντεξει...
κ καποιος αλλος που δεν εχει περασει τιποτα να φανει σκληρος δυνατος δυναμικος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεκ

Νεοφερμένος

Η Νεκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο κάθε άνθρωπος, ανάλογα με τις καταστάσεις που έχει ζήσει, αντιμετωπίζει διαφορετικά το κάθε πρόβλημα. Υπάρχουν δύσκολες καταστάσεις και μεγάλη ποικιλία βαθμού δυσκολίας που μπορεί να δώσει ο καθένας χωριστά. Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα συγκυριών, εμπειρίας, ψυχολογίας και πολυποίκιλων παραμέτρων που εκείνη τη στιγμή "βοηθούν" για την διεκπεραίωση μιας κατάστασης. Νομίζω ότι η δυναμικότητα ενός ανθρώπου παίζει σημαντικό ρόλο αλλά δεν είναι η μοναδική παράμετρος. Μπορεί κάποιος να είναι ανασφαλής με τον εαυτό του, να το γνωρίζει αυτό, αλλά με την ψυχραιμία του να τα βγάλει μια χαρά πέρα.

Πιστεύω ότι η δυναμικότητα είναι μια αλληλουχία πραγμάτων επίσης. Κάποιος που ξέρει να μαθαίνει μπορεί μέσα από τις εμπειρίες του στο μέλλον να γίνει πιο δυναμικός είτε στον επαγγελματικό χώρο, είτε στη προσωπική του ζωή είτε οπουδήποτε, όπως λένε "ότι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς" στη πορεία και δυναμικούς... Ας πούμε κάποιος που έχει τον συνδυασμό : αγάπη για το ρίσκο, ευελιξία και σωστή επικοινωνιακή πολιτική νομίζω ότι εύκολα θα τον χαρακτηρίσουν δυναμικό στην εποχή μας.

Κατά τη γνώμη μου όλα είναι θέμα συνδυασμού, ο κάθε συνδυασμός που μας διακατέχει παίρνει και τον ανάλογο χαρακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Θεωρείτε πως το να ξεπερνά κάποιος σχετικά εύκολα δύσκολες φάσεις στη ζωή του και να προχωρά παρακάτω είναι δείγμα δυναμισμου; :confused: Γιατί εγώ θεωρώ πως άλλο δυναμισμός, άλλο το να ξεπερνάς μια δύσκολη κατάσταση σχετικά εύκολα. Το πρώτο θέλει τσαγανό, τόλμη, θάρρος, να μη μασάς πουθενά, ενώ για το δεύτερο αρκεί απλά ένας δυνατός και θετικός χαρακτήρας. Ποια είναι η δική σας άποψη;

(Το έβαλα σε λάθος σημείο; :redface:)
Ο δυνατός (σχεδόν ταυτόσημο με το δυναμικός για αυτή την περίπτωση) χαρακτήρας έχει τσαγανό, τόλμη, θάρρος, καλαμπαλίκια και όλα τα σχετικά. Είναι αυτός που θα διεκδικήσει ότι του ανήκει και θα πρόσφερει το μέγιστο δυνατό στην κοινωνία. Ακόμα και αν οι δυσκολίες της ζωής τον φέρουν στα άκρα αυτός θα επανέλθει ακμαιότερος.

Για να μην παρεξεγηθεί και αυτό το ποστ μου, να ξεκαθαρίσω ότι ο καθένας προσφέρει (εκτός από κάποιους συγκεκριμένους που έχω αναφέρει αλλού). Όμως δεν μπορεί ο καθένας να βγει αλώβητος από μια εξαιρετικά ψυχοφθόρα κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως τελικά υπάρχουν καταστάσεις που όσο δυναμικός και να είσαι, απλά δεν μπορείς να τις ξεπεράσεις απλά.. σε παγώνουν, σε τρελαίνουν και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να βγεις από αυτές.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δυναμισμός, στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι να αναγνωρίσεις ότι έχεις γονατίσει από το βάρος των πραγμάτων... και να ψάξεις το σωστό τρόπο να το αντιμετωπίσεις. Δύναμη είναι αυτό που χρειάζεται... Και υπομονή...
:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεκ

Νεοφερμένος

Η Νεκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όντως είναι μερικές καταστάσεις που δεν αντιμετωπίζονται εύκολα, το πρώτο και που πιστεύω ότι όλοι το θεωρούν σημαντικότερο είναι η Υγεία. Όσο δυνατός, δυναμικός, ψύχραιμος,έμπειρος, αλώβητος κτλ κτλ κτλ και αν είσαι μια συμφορά τέτοιους είδους δύσκολα αντιμετωπίζεται όταν ξέρεις ότι επέρχεται ο θάνατος. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστέυω πώς το να πάς παρακάτω δεν χρειάζετε δυναμισμό αλλα ψυχραιμεία και κλείσημο της κατάστασης, ο δυναμισμός δεν εχει να κάνει με το πέρασμα κάποιας κατάστασης, ρόλο πιστέυω παίζει το άν περνάει απο το χέρι μας να κλείσουμε την κατάσταση, τι ενωω:

Δεν προχωράς μπροστά άν δεν αντιμετοπήσεις και δεν κλείσεις το θέμα που σε απασχολεί, δεν προχωράς άν δεν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και άν δεν καταλάβεις πώς είναι ώρα να πάς μπροστά, δεν κλείνεις μια κατασταση άν απλά την κρίβεις και δεν την αντιμετοποιζεις γιατί απλά σε κυνηγάει συνέχεια..

Οσο για τον δυναμισμο που ξαναλέω δεν έχει σχέση με το ξεπέρασμα μπορεί να είναι κάποιος που ο δυναμισμός και το τσαγανο να είναι τα δέυτερα ονόματα του και να τύχει ένα πλέγμα καταστάσεων που θα τον γωνατήσουν σε σχέση με κάποιον που είναι απλά ψύχρεμος και σκευτεί καλύτερα απλά την λύση των καταστάσεων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top