• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Hμικρανίες

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
*bringing this back from the dead :P *
Για να μας πουν οι γιατροι του φορουμ, αρα η ημικρανία ειναι ο πόνος που εντοπίζεται πισω απο το ματι κυριως? Ένας συνεχομενος πονοκεφαλος στους κροταφους ή σε διαφορα σημεια του κεφαλιου τελος παντων,χωρις να προκαλει ναυτία ή τα αλλα συμπτωματα που αναφερθηκαν στην αρχη, τι ειναι, τασεως; Είδα καποιον να το αναφερει... Ή είναι απλά πονοκεφαλος? :P



το σχηματάκι θα σε βοηθήσει .
πρέπει να απαντήσεις και άλλες ερωτήσεις όπως συχνά σε πιάνει, πως σε πιάνει (πχ έχει σφύζουσα χαρακτήρα; ) αν είναι ετερόπλευτο ή αμφοτερόπλευρό , πότε σε πιάνει (πολλές φορές πιάνει και σε μέρες χαλάρωσης)., σε πιάνουν πλήρως τα φάρμακα; :eek , πολλές φορές φταίνε και φάρμακα που μπορείς να παίρνεις (κατάχρηση :O).

Υπάρχει και η μικτή κεφαλαλγία που έχει συμπτώματα και από την τάσεως και ημικρανίας :eek:


Στην ημικρανία δεν είναι αναγκαίο να έχεις ''αύρα πριν'' και πολλές φορές ούτε ναυτία μαζί με τον πονοκέφαλο. :eek:

Δεν είναι καλό να κάνουμε μέσω forum διάγνωση και δε γίνεται 100% αλλά το σχηματάκι θα σε βοηθήσει να κάνεις μόνη σου την διαφοροδιαγνωση ανάμεσα στους δύο τύπους κεφαλαλγίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
*bringing this back from the dead :P *
Για να μας πουν οι γιατροι του φορουμ, αρα η ημικρανία ειναι ο πόνος που εντοπίζεται πισω απο το ματι κυριως? Ένας συνεχομενος πονοκεφαλος στους κροταφους ή σε διαφορα σημεια του κεφαλιου τελος παντων,χωρις να προκαλει ναυτία ή τα αλλα συμπτωματα που αναφερθηκαν στην αρχη, τι ειναι, τασεως; Είδα καποιον να το αναφερει... Ή είναι απλά πονοκεφαλος? :P

Την ημικρανία θα την καταλάβεις γιατί θα θες απλά να κλείσεις τα φώτα σε όλο το σπίτι και να πέσεις να σαπίσεις μέχρι να σου περάσει. Και προφανώς για να λέγεται ημικρανία σε πιάνει στο ένα ήμισυ, όχι στους 2 κροτάφους ή στην βάση του κεφαλιού.
Κατά τ άλλα η πιο συχνή είναι η κεφαλαλγία τάσεως. Διάφορα τα εκλυτικά αίτια, άγχος, κρύο, κάποιο φάρμακο, κούραση, αϋπνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Eριχνα μια ματια στο θεμα και μου δημιουργηθηκε η απορια. Γενικα υποφερω απο πονοκεφαλους ΠΟΛΥ τα δυο τελευταια χρονια θα ελεγα, σε σημειο που οταν ξυπναω και νιωθω καλα, να μου φαινεται απιστευτο. Πολλες φορες ειναι σιγουρα λογω κουρασης ή επειδη δεν κοιμαμαι καλα, αλλα ακομα και να κοιμαμαι καλα, οσο και να κοιμηθω, τα ιδια... είναι πολύ κουραστικη αυτη η κατασταση και μου προκαλει και εκνευρισμο εκτος απ'ολα τα αλλα. Απο προβληματα καλα παμε. Anyway σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Eριχνα μια ματια στο θεμα και μου δημιουργηθηκε η απορια. Γενικα υποφερω απο πονοκεφαλους ΠΟΛΥ τα δυο τελευταια χρονια θα ελεγα, σε σημειο που οταν ξυπναω και νιωθω καλα, να μου φαινεται απιστευτο. Πολλες φορες ειναι σιγουρα λογω κουρασης ή επειδη δεν κοιμαμαι καλα, αλλα ακομα και να κοιμαμαι καλα, οσο και να κοιμηθω, τα ιδια... είναι πολύ κουραστικη αυτη η κατασταση και μου προκαλει και εκνευρισμο εκτος απ'ολα τα αλλα. Απο προβληματα καλα παμε. Anyway σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :P

Δοκιμασε συμπληρωματα μαγνησιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δοκίμασε να αλλάξεις στάση που κοιμάσαι και απομάκρυνε ηλεκτρονικές συσκευές από δίπλα σου καμιά ωρίτσα πριν πέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σιγουρεψου επισης οτι εισαι ενυδατωμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Plus με τα παραπάνω, καλή διατροφή φυσικά.
Ή ψάξε στις συνήθειες σου και "κουλά" πράγματα.. όπως πχ να κάνεις μπάνιο και να μην είναι καλά στεγνωμένα τα μαλλιά σου και βγαίνεις έξω.. αυτή η υγρασία "μαζεύεται". (έχω περάσει 1,5 χρόνο με εντονότατες και ανησυχητικές ημικρανίες και σου λεω ό,τι έχω ακούσει)

Πιθανό να είναι και κάποιο άγχος σου/σκέψεις υποσυνείδητες, μια γενικά κάπως ψυχολογική σου φάση και ο οργανισμός σου να το ξεσπάει κάπως έτσι.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εκτος απο τα παραπανω, και η καταχρηση αναλγητικων προκαλει πονοκεφαλους.
Αν δε ξαναειχες ποτε πονοκεφαλους, και τωρα εχεις πραγματι τοσο συχνους και εντονους, μηπως θα ηταν καλυτερα να πηγαινες σε γιατρο για να αποκλεισεις την πιθανοτητα να κρυβεται κατι πισω απο τον πονοκεφαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εγώ ο μόνος λόγος που πίνω καφέ είναι για να κάνω τσιγάρο. Αν δεν έχω τσιγάρα (σχεδόν ποτέ) δεν πίνω και καφέ.

Βλακείες. :redface: Μια χαρά πίνω καφέ ακόμα και τώρα 6 χρόνια μετά που το έκοψα.

Έχω παρατηρήσει οτι στις ημικρανίες συνηγορούν 3 πράγματα: ο καιρός, ορμονικά θέματα και η ψυχολογική μου διάθεση. :/: Πάντως η καφεϊνη βοηθάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας έτυχε ποτέ να έχετε πονοκέφαλο από το κλιματιστικό??
Τι μπορεί να φταίει?
Συντήρηση του έκανα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Σας έτυχε ποτέ να έχετε πονοκέφαλο από το κλιματιστικό??
Τι μπορεί να φταίει?
Συντήρηση του έκανα..

Αν και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα το έχω ακούσει και εγώ να συμβαίνει.
Σκέφτομαι ότι ίσως η πολύωρη χρήση ρίχνει πολύ τα επίπεδα της υγρασίας, δεν ξέρω βέβαια αν επηρεάζει αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εμένα από το κλιματιστικό ξηραίνεται ο λαιμός μου και βουλώνει η μύτη μου, για ένα λόγο ...

Αλλά ημικρανίες έχω γενικά τον τελευταίο καιρό πολύ, ίσως φταίει η ένταση που έχω, και έχει σωματοποιηθεί :/:

είναι καιρός μάλλον να συνέλθω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Σας έτυχε ποτέ να έχετε πονοκέφαλο από το κλιματιστικό??
Τι μπορεί να φταίει?
Συντήρηση του έκανα..

Ναι εμενα μου έχει τύχει μερικες φορές. Δεν ξέρω ακριβώς γιατί συμβαίνει αλλά έχω παρατηρήσει ότι μου τυχαίνει κυριως όταν ειμαι κουρασμένη από πριν ή αν δεν νιώθω ήδη καλά και έχω τάση προς πονοκέφαλο, είναι σαν να με επιβαρύνει ένα πράγμα. Αλλά μου έχει τύχει πολλες φορές. Ίσως φταίει ο κύρος αέρας,δεν ξέρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Με διαφορά το καλύτερο αυτή την στιγμή!
 

Συνημμένα

  • 7C4F7733-D1CB-47AD-80C7-4C1CA8DCBF9E.png
    7C4F7733-D1CB-47AD-80C7-4C1CA8DCBF9E.png
    47.8 KB · Εμφανίσεις: 551

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε ξέρω..με ανακουφίζει παροδικά το μασάζ στο κεφάλι αλλά κατα τα άλλα πονάει χ 2 μέρες
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Με το panmigran έχω βρει την υγειά μου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
ibuprofen.
Αν εχεις tension headaches, κυριως απο τον αυχενα, βοηθαει το εθαιριο ελαιο μεντας. Με ανακουφιζει μεσα σε λιγα λεπτα. Αν δεν περασει, παιρνω ibuprofen. Οπως εχω πει και παραπανω, το μαγνησιο επισης βοηθαει οπως και οι ηλεκτρολυτες αν ο πονοκεφαλος προηλθε απο αφυδατωση.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
ibuprofen.
Αν εχεις tension headaches, κυριως απο τον αυχενα, βοηθαει το εθαιριο ελαιο μεντας. Με ανακουφιζει μεσα σε λιγα λεπτα. Αν δεν περασει, παιρνω ibuprofen. Οπως εχω πει και παραπανω, το μαγνησιο επισης βοηθαει οπως και οι ηλεκτρολυτες αν ο πονοκεφαλος προηλθε απο αφυδατωση.
Να σε ρωτήσω κάτι; Δυο χάπια για ημικρανίες που έχω στο σπίτι (δεν τα έχω δοκιμάσει) λένε στις αντενδείξεις να μην το πάρεις αν έχεις πρόβλημα με την καρδιά κι οτι μπορεί να φέρει καρδιακό πρόβλημα. Γιατί συμβαίνει αυτό;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top