Έχουν πάντα σημασία όλες οι λεπτομέρειες ;

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Πολύ συχνά όταν συζητάω με κάποιον για ένα θέμα συνήθως καταλήγω να δίνω χοντροειδείς απαντήσεις τύπου "Έλα μωρέ" , "Σιγά", "Λεπτομέρειες τώρα" ενώ ο συνομιλητής μου θα μου πει : "Όλα έχουν σημασία" και όντως το εννοεί.
Είναι κάποιοι άνθρωποι που δίνουν μεγάλη σημασία σε λεπτομέρειες. Σκέφτομαι κι εγώ αν είχα δώσει την απαραίτητη προσοχή σε κάποιες λεπτομέρειες γύρω μου, η ζωή μου θα ήταν τελείως διαφορετική. Είτε καλύτερη, είτε χειρότερη.
Για να μην αοριστολογώ ας πω ένα πολύ απλό παράδειγμα:
Ας πούμε βλέπω καμιά φορά το "Κάτι ψήνεται" και παρατηρώ με πόση επιμέλεια και σχολαστικότητα φροντίζουν τη διακόσμηση του τραπεζιού. Διπλώνουν προσεκτικά τις χαρτοπετσέτες, τοποθετούν στη σωστή σειρά διάφορα πιρούνια και κουτάλια (άλλο για τη σαλάτα, άλλο για τη σούπα, άλλο για το γλυκό κτλ). Τοποθετούν ,επίσης , διαφόρων ειδών ποτήρια άλλο για το κρασί, άλλο για το νερό, άλλο για το αναψυκτικό και πάει λέγοντας. Θα φροντίσουν, ακόμη, το χρώμα του τραπεζομάντηλου να ταιριάζει με την κουρτίνα που βρίσκεται στο χώρο, θα βάλουν το απαραίτητο ντεκόρ στη μέση και τέλος πάντων μια ολόκληρη φιλοσοφία από πίσω. Εντάξει, savour vivre θα μου πείτε, αλλά πιστεύω ότι τέτοιου είδους άνθρωποι είναι γενικότερα σχολαστικοί. Επίσης, θα μου πείτε τηλεοπτική εκπομπή είναι.Υπάρχει και το έπαθλο. Αλλά και πάλι, τέτοια παραδείγματα ανθρώπων υπάρχουν και στην καθημερινή μας ζωή.
Εγώ, πάλι, τα βλέπω τελείως διεκπεραιωτικά τα πράγματα.Η φιλοσοφία μου χαρακτηρίζεται από μια χοντροκοπιά. Δεν ξέρω αν αυτό με έχει οδηγήσει σε καλό δρόμο ή όχι, πάντως με έχει γλιτώσει αρκετές φορές από ανούσιο κόπο και χρόνο.Εγώ αυτό το ονομάζω πρακτικότητα. Σκέφτομαι, όμως, ότι κάποιες φορές αυτή η "πρακτικότητα" και η "τελεσφορική" διάθεση που με διακρίνει έχει ως αποτέλεσμα να προσπερνάω πράγματα που είναι πολύ σημαντικά. Ίσως αν έδειχνα περισσότερη προσοχή σε λεπτομέρειες να είχα και τελείως διαφορετικό χαρακτήρα τώρα ή να είχα διαφορετικές ευκαιρίες στη ζωή μου. Ποιος ξέρει;
Από την άλλη δεν μπορώ και τους ανθρώπους που πνίγονται σε μια κουταλιά νερό. Μου ρχεται να τους χαστουκίσω. Μου προκαλούν πονοκέφαλο. Τους προτείνω μια λύση πρακτική για να βγουν από το και καλά "αδιέξοδό" τους αλλά δεν ικανοποιούνται.Συνεχίζουν να γκρινιάζουν και μπλέκονται σε έναν κυκεώνα σκέψεων που διαιωνίζουν το πρόβλημα.
Τελικά ποιος σκέφτεται σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πολύ συχνά όταν συζητάω με κάποιον για ένα θέμα συνήθως καταλήγω να δίνω χοντροειδείς απαντήσεις τύπου "Έλα μωρέ" , "Σιγά", "Λεπτομέρειες τώρα" ενώ ο συνομιλητής μου θα μου πει : "Όλα έχουν σημασία" και όντως το εννοεί.
Είναι κάποιοι άνθρωποι που δίνουν μεγάλη σημασία σε λεπτομέρειες. Σκέφτομαι κι εγώ αν είχα δώσει την απαραίτητη προσοχή σε κάποιες λεπτομέρειες γύρω μου, η ζωή μου θα ήταν τελείως διαφορετική. Είτε καλύτερη, είτε χειρότερη.
Για να μην αοριστολογώ ας πω ένα πολύ απλό παράδειγμα:
Ας πούμε βλέπω καμιά φορά το "Κάτι ψήνεται" και παρατηρώ με πόση επιμέλεια και σχολαστικότητα φροντίζουν τη διακόσμηση του τραπεζιού. Διπλώνουν προσεκτικά τις χαρτοπετσέτες, τοποθετούν στη σωστή σειρά διάφορα πιρούνια και κουτάλια (άλλο για τη σαλάτα, άλλο για τη σούπα, άλλο για το γλυκό κτλ). Τοποθετούν ,επίσης , διαφόρων ειδών ποτήρια άλλο για το κρασί, άλλο για το νερό, άλλο για το αναψυκτικό και πάει λέγοντας. Θα φροντίσουν, ακόμη, το χρώμα του τραπεζομάντηλου να ταιριάζει με την κουρτίνα που βρίσκεται στο χώρο, θα βάλουν το απαραίτητο ντεκόρ στη μέση και τέλος πάντων μια ολόκληρη φιλοσοφία από πίσω. Εντάξει, savour vivre θα μου πείτε, αλλά πιστεύω ότι τέτοιου είδους άνθρωποι είναι γενικότερα σχολαστικοί. Επίσης, θα μου πείτε τηλεοπτική εκπομπή είναι.Υπάρχει και το έπαθλο. Αλλά και πάλι, τέτοια παραδείγματα ανθρώπων υπάρχουν και στην καθημερινή μας ζωή.
Εγώ, πάλι, τα βλέπω τελείως διεκπεραιωτικά τα πράγματα.Η φιλοσοφία μου χαρακτηρίζεται από μια χοντροκοπιά. Δεν ξέρω αν αυτό με έχει οδηγήσει σε καλό δρόμο ή όχι, πάντως με έχει γλιτώσει αρκετές φορές από ανούσιο κόπο και χρόνο.Εγώ αυτό το ονομάζω πρακτικότητα. Σκέφτομαι, όμως, ότι κάποιες φορές αυτή η "πρακτικότητα" και η "τελεσφορική" διάθεση που με διακρίνει έχει ως αποτέλεσμα να προσπερνάω πράγματα που είναι πολύ σημαντικά. Ίσως αν έδειχνα περισσότερη προσοχή σε λεπτομέρειες να είχα και τελείως διαφορετικό χαρακτήρα τώρα ή να είχα διαφορετικές ευκαιρίες στη ζωή μου. Ποιος ξέρει;
Από την άλλη δεν μπορώ και τους ανθρώπους που πνίγονται σε μια κουταλιά νερό. Μου ρχεται να τους χαστουκίσω. Μου προκαλούν πονοκέφαλο. Τους προτείνω μια λύση πρακτική για να βγουν από το και καλά "αδιέξοδό" τους αλλά δεν ικανοποιούνται.Συνεχίζουν να γκρινιάζουν και μπλέκονται σε έναν κυκεώνα σκέψεων που διαιωνίζουν το πρόβλημα.
Τελικά ποιος σκέφτεται σωστά;



....
σορρυ, το εχασα
...το προβλημα ειναι το 'κατι ψηνεται'? αλλαξε καναλι βρε παιδι μου :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Θα μπορούσες να βάλεις τουλάχιστο ένα σπόιλερ στο δικό μου μήνυμα, σε αυτήν την εκτενέσταστη και ουσιώδη τοποθέτησή σου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gorfuingwen

Νεοφερμένος

Ο Gorfuingwen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τι δεν το έγραψα σωστά;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gorfuingwen

Νεοφερμένος

Ο Gorfuingwen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Α εντάξει γιατί αισθάνομαι λίγο ανασφαλής όταν μιλώ γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
:D:D:D
ok στην πραγματικότητα η φράση είναι savoir vivre από το ρήμα savoir που σημαίνει ξέρω και το ρήμα vivre που σημαίνει ζω.
Πράγματι όμως... η δική σου εκδοχή Ψαραδέλλη είναι πιο καίρια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
"Οχι!!!!"

Ελά καλέ που θα δώσεις σημασία σε οτιδήποτε συμβαίνει γύρω σου!!
Θα χάσεις τις ισορροπίες σου , θα αποπροσανατολιστείς!!!
Το κάτι ψήνεται ειναι διαγωνισμος!! Πρεπει να είναι όλα στην εντέλεια ,δεν είναι άποψη ζωής!

Ο κάθε άνθρωπος δίνει σημασία σε ότι τον αφορά!! Δεν είμαστε όλοι για όλα!! Θα ήταν πολύ κουραστικό άλλωστε!!!!!!!!!!:mad::P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
:D:D:D
ok στην πραγματικότητα η φράση είναι savoir vivre από το ρήμα savoir που σημαίνει ξέρω και το ρήμα vivre που σημαίνει ζω.

Γαμώτο, δεν πρόσεχα ποτέ στην ώρα των γαλλικών.
Πράγματι όμως... η δική σου εκδοχή Ψαραδέλλη είναι πιο καίρια ;)
Σε ευχαριστώ DreamsRevenge!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.



μην σας τρολλαρει η προβατινα, σκοπιμως το εγραψε ετσι, και της αξιζει ενα 250% ινφράξιο :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η λεπτομέρεια και οι "λεπτοί χειρισμοί" είναι αυτά που κάνουν την διαφορά!

Χωρίς να σημαίνει ότι όποιος το πιστεύει και το ακολουθεί αγγίζει τα όρια του ψυχωτικού και της υπερβολής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Το τι είναι σωστό και τι όχι διαφοροποιείται ανάλογα με την κατάσταση και τις συνθήκες.
Άλλες φορές χρειάζεται να δώσεις σημασία στις λεπτομέρειες για να καταλήξεις κάπου,άλλες φορές όχι.

Αν και γενικότερα ο τρόπος που το βλέπει η Ψαραδέλλη είναι πιο προσγειωμένος.
Αν σκεφτόμασταν έτσι αρκετοί άνθρωποι,
θα είχαμε αποφύγει σε μεγάλο βαθμό αρκετή από τη μιζέρια και τα μικροπροβλήματα μας,
θα αντιμετωπίζαμε πιο "συνολικά" την κατάσταση,
δεν θα βρίσκαμε αδιέξοδα από το τίποτα και δεν θα παιδεύαμε και τους γύρω μας.

Επομένως το να πορεύεται κάποιος στη ζωή του σύμφωνα με το αρχικό πόστ για μένα είναι "καλύτερο",
σε σχέση με το να γίνεται maniac με τις λεπτομέρειες κλπ.

Ωστόσο το ιδανικό,είναι προφανώς μια ισορροπημένη κατάσταση ανάμεσα και στα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που κι εσυ η ιδια λες οτι ακομα και τα μικρα πραγματα γυρω μας παιζουν εστω και μικρο ρολο στη ζωη μας, που συμφωνω... Κι απο τη στιγμη που παραδεχεσαι οτι δεν γνωριζεις(κι ουτε προκειται ποτε να μαθεις) πως θα ηταν τωρα η κατασταση, χειροτερη η καλυτερη, αν μερικες λεπτομερειες στο παρελθον ηταν διαφορετικες...Τοτε ποιο το νοημα να το συζηταμε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τοτε ποιο το νοημα να το συζηταμε;:P
Ναι αυτό είναι ένα καλό ερώτημα όταν συζητάμε για φιλοσοφία.

μην σας τρολλαρει η προβατινα, σκοπιμως το εγραψε ετσι, και της αξιζει ενα 250% ινφράξιο :pfff:

Πού πήγε το πνεύμα των Χριστουγέννων;
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gorfuingwen

Νεοφερμένος

Ο Gorfuingwen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο καθένας έχει την δική του προσωπικότητα αυτό ξέρω εγώ. Και εγώ της ίδιας άποψης ειμαι σπάνια κοιτάζω τις λεπτομέριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,039 μηνύματα.
Εγώ είμαι το ακριβώς ανάποδο, με ενδιαφέρουν τρομερά οι λεπτομέρειες και αναλύω τα πάντα, οπότε αυτό που ακούω συνη΄θως είναι "κούλαρε λίγο, ξεκόλλα, μην αναλύεις τόσο πολύ τα πράγματα" κλπ.Αυτό το κάνω σχετικά με τις ανθρώπινες σχέσεις κι όχι σε μικροπράγματα όπως πώς θα βάλω το μαχαιροπίρουνο κλπ. Απλά σκέφτομαι παραπέρα από κάποιους ανθρώπους, υπολογίζω όλα τα σενάρια και όταν λέω "ας κάνουμε αυτό γιατί αν δεν το κάνουμε μπορεί να μας πουν αυτό κι αυτό" με κοιτάνε κατάπληκτοι και μου λένε οτι είμαι υπερβολική και καχύποπτη. Ο λόγος που το κάνω αυτό είναι οτι προτιμώ να κάνω ένα λάθος ξέροντας οτι ήταν λάθος παρά να βρεθώ προ εκπλήξεως. Κι όταν έχεις αυτή τη νοοτροπία, να μην πιαστείς κορόϊδο δηλαδή, ναι, όλα μετράνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πολύ συχνά όταν συζητάω με κάποιον για ένα θέμα συνήθως καταλήγω να δίνω χοντροειδείς απαντήσεις τύπου "Έλα μωρέ" , "Σιγά", "Λεπτομέρειες τώρα" ενώ ο συνομιλητής μου θα μου πει : "Όλα έχουν σημασία" και όντως το εννοεί.
Είναι κάποιοι άνθρωποι που δίνουν μεγάλη σημασία σε λεπτομέρειες. Σκέφτομαι κι εγώ αν είχα δώσει την απαραίτητη προσοχή σε κάποιες λεπτομέρειες γύρω μου, η ζωή μου θα ήταν τελείως διαφορετική. Είτε καλύτερη, είτε χειρότερη.
Για να μην αοριστολογώ ας πω ένα πολύ απλό παράδειγμα:
Ας πούμε βλέπω καμιά φορά το "Κάτι ψήνεται" και παρατηρώ με πόση επιμέλεια και σχολαστικότητα φροντίζουν τη διακόσμηση του τραπεζιού. Διπλώνουν προσεκτικά τις χαρτοπετσέτες, τοποθετούν στη σωστή σειρά διάφορα πιρούνια και κουτάλια (άλλο για τη σαλάτα, άλλο για τη σούπα, άλλο για το γλυκό κτλ). Τοποθετούν ,επίσης , διαφόρων ειδών ποτήρια άλλο για το κρασί, άλλο για το νερό, άλλο για το αναψυκτικό και πάει λέγοντας. Θα φροντίσουν, ακόμη, το χρώμα του τραπεζομάντηλου να ταιριάζει με την κουρτίνα που βρίσκεται στο χώρο, θα βάλουν το απαραίτητο ντεκόρ στη μέση και τέλος πάντων μια ολόκληρη φιλοσοφία από πίσω. Εντάξει, savour vivre θα μου πείτε, αλλά πιστεύω ότι τέτοιου είδους άνθρωποι είναι γενικότερα σχολαστικοί. Επίσης, θα μου πείτε τηλεοπτική εκπομπή είναι.Υπάρχει και το έπαθλο. Αλλά και πάλι, τέτοια παραδείγματα ανθρώπων υπάρχουν και στην καθημερινή μας ζωή.
Εγώ, πάλι, τα βλέπω τελείως διεκπεραιωτικά τα πράγματα.Η φιλοσοφία μου χαρακτηρίζεται από μια χοντροκοπιά. Δεν ξέρω αν αυτό με έχει οδηγήσει σε καλό δρόμο ή όχι, πάντως με έχει γλιτώσει αρκετές φορές από ανούσιο κόπο και χρόνο.Εγώ αυτό το ονομάζω πρακτικότητα. Σκέφτομαι, όμως, ότι κάποιες φορές αυτή η "πρακτικότητα" και η "τελεσφορική" διάθεση που με διακρίνει έχει ως αποτέλεσμα να προσπερνάω πράγματα που είναι πολύ σημαντικά. Ίσως αν έδειχνα περισσότερη προσοχή σε λεπτομέρειες να είχα και τελείως διαφορετικό χαρακτήρα τώρα ή να είχα διαφορετικές ευκαιρίες στη ζωή μου. Ποιος ξέρει;
Το μόνο σίγουρο, είναι ότι κανείς δεν γνώριζε από την αρχή.
Υπάρχει το προφανές. Αυτό που βλέπουμε και δεν μας αφήνει να δούμε τίποτ’άλλο πίσω από αυτό ή και δεν επιθυμούμε να δούμε. Μου θύμισες την ιστορία της Gilda, στο κομμωτήριο. https://www.e-steki.gr/member.php?u=65861
…….Τελικά ποιος σκέφτεται σωστά;
Τελικά, σε απασχολεί ποιος σκέπτεται σωστά, ποιο σωστά, ποιος κάνει λάθη, λίγο λάθη ή πόσο πατάει η γάτα στο γιαούρτι;
Υ.Γ. πάντως εγώ, δεν θα άφηνα ποτέ να πατήσει η γάτα μου στο γιαούρτι.
Θα προτιμούσα να το κάνω τζατζίκι.
Με μια, δυο, σκελίδες σκόρδο. Ένα και μισό μίλγκραμ, εσάνς funghi porcini, μία μικρή ως πολύ μικρή πρέζα μαγντανό και μη ξεχάσω το καλύτερο, καθώς θα ανακατεύω να πρεζάρω μετρώντας επτά φορές μυτζήθρα.
Αχ, πόσο θεχασάρης είμαι, μούφυγε κάτι, μούφυγε κάτι, πού θα μου πάει, πού θα μου πάει, προφανές είναι, γιατί δεν το βλέπω; Γιατί…;
Α το βρήκα! Δεν έχω γάτα. :eek:
Αν είχα όμως; Το ίδιο θα έκανα…:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Mιλάς για τον κόσμο που κολλάει σε λεπτομέρειες στην καθημερινότητά του? Στην κοπέλα που δεν θα βγει από το σπίτι αν δεν έχει φτιάξει μαλλιά και μακιγιάζ στην εντέλεια? Στην παρανοϊκή νοικοκυρά που δεν ανέχεται έναν κόκκο σκόνης στο πάτωμά της? Στον άντρα που θα καθαρίσει τον μικροσκοπικό λεκέ του αυτοκινήτου του με την γραβάτα? Μιλάμε για τέτοια σημασία στη λεπτομέρεια?
Κάτι μου λέει πως αυτοί οι άνθρωποι θα υστερούν σε πολλά άλλα. Προτιμώ να κάνω πασαλλείματα σε πολλά παρά να κάνω τέλεια 1-2 πράγματα. 'Η έστω να κάνω τέλεια κάτι όταν υπάρχει κάποιος λόγος, όχι συνέχεια.
Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν μπορώ να διαλέξω έναν τομέα να εξειδικευτώ (ένα επάγγελμα για την υπόλοιπη ζωή μου), δεν μπορώ να ασχολούμαι πολύ με λίγα πράγματα και καθόλου με άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top