Internet και εκνευρισμός

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Οχι, το αντιθετο μαλιστα. Στο ιντερνετ πολυ δυσκολα με εκνευριζει καποιος αν εχει καποια ακραια αποψη, για πολλους λογους:

Γιατι δεν τον γνωριζω, δεν τον εκτιμαω οσο θα εκτιμουσα εναν φιλο μου στην πραγματικη ζωη, το να εκφραστει γραπτως ειναι πιο δυσκολο - ενω παραλληλα εχω και εγω πιο πολυ χρονο να σκεφτω το τι αλλο θα μπορουσε να εννοει, κτλ.

Στην οχι ιντερνετικη πραγματικοτητα, αν καποιος ειναι φανερα ακραιος και με προκαλει, πιθανο θα ειναι να παθιαστω και εγω και να ανοιξω συζητηση (που ξερω οτι μαλλον δεν θα καταληξει πουθενα) προκειμενου να τον πεισω οτι κανει λαθος. Στο ιντερνετ παλι, σπανιως θα το κανω αυτο, κυριως γιατι δεν ξερω αν ο αλλος οντως θα δωσει σημασια σε αυτο που λεω ή απλα θα το προσπερασει, δεν με ενδιαφερει και ιδιαιτερα να του αλλαξω την αποψη εφοσον δεν τον γνωριζω και προσωπικα (οποτε δεν επηρεαζεται και η σχεση μου μαζι του), και γιατι...πολλες φορες βαριεμαι να γραφω μεγαλα κειμενα (αλλα ποτε δεν βαριεμαι να μιλαω! :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ο γραπτός λόγος πιστέυω ότι δεν συγκρίνετε με την πραγματική παρέα στο λόγο γράφεις κάτι και άν δεν το κάνεις σωστά παρεξηγήσε, δεν υπάρχει ματιά για αντίδραση είναι σαν να σου κάνει κάποιος ένα αστείο και δεν γελάσει θα εκνευριστείς ενώ άν γελάσει τότε γελάς και εσύ. Κάτι άλλο με τον λόγο είναι οτι μερικοί δεν διαβάζουν όλο το ΄κείμενο και βιάζοντε να απαντήσουν χωρίς να δούν λεπτομέριες που είναι σημαντικές και αρχίζει η κρίση χωρίς να ανοίξουν τα μάτια τους και να διαβάσουν απο την αρχή. Το πιστέυω πραγματικά ότι η αντίδραση στο πρόσωπο και σώμα είναι συμαντική:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Παλαιότερα εκνευριζόμουν με τις συζητήσεις μέσω νετ (μιλάμε για καμιά 10αριά χρόνια πριν, όταν π.χ. πρωτοέκανα chat.

Πλέον, δεν ασχολούμαι (τα chat τα έχω κόψει προ πολλού :P), με το αν κάποιος "μου την πει" π.χ. εδώ μέσα. Θα του απαντήσω μία, δύο, ε....... δε θα ασχοληθώ και για ώρα μαζί του.

Αντιθέτως στην έξω ζωή, κάποιος και από αυτά που θα πει, αλλά και από τον τρόπο που θα τα πει, μπορεί να μπει στη μαύρη ή τη γκρι λίστα και να μη βγαίνει από εκεί με τίποτα. :mad::mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αυτό που με εκνευρίζει στο ιντερνετ είναι:
Η υποκρισία
Η σοβαροφάνεια και
Η "εξουσία" του κουμπιού (admins-mods):)

ΟΧΙ οι αντίθετες απόψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αυτό που με εκνευρίζει στο ιντερνετ είναι:
Η υποκρισία
Η σοβαροφάνεια και
Η "εξουσία" του κουμπιού (admins-mods):)

ΟΧΙ οι αντίθετες απόψεις...


ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΑ.


+100000!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εμένα πάλι με εκνευρίζει πάρα πολύ όταν κάποιος δεν λέει αυτό που θέλει αλλά πετάει σπόντες και υποννοούμενα
όταν κάποιος γενικά προκαλεί εντυπώσεις

χαλιέμαιιιιιιιιιιιι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
εμένα πάλι με εκνευρίζει πάρα πολύ όταν κάποιος δεν λέει αυτό που θέλει αλλά πετάει σπόντες και υποννοούμενα
όταν κάποιος γενικά προκαλεί εντυπώσεις

χαλιέμαιιιιιιιιιιιι :/:


:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Εμένα δε με εκνευρίζει σχεδόν τίποτα στο νετ.Στην καθημερινότητα με εκνευρίζουν πολλά, κυρίως γιατί είναι πιο δύσκολο να τα αποφύγω...

ΥΓ: Στο e-steki με ενοχλούν ενήλικες που κάνουν σα μικρά παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Εγώ εκνευρίζομαι όταν συμπληρώνω μια φόρμα επικοινωνίας ή κάνω εγγραφή σε κάποιο site και μου λέει ότι έχω εισάγει λάθος στοιχεία.......!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Θέλω να πιστεύω ότι παίζει ρόλο το γεγονός που επέρχεται κάποιος σχετικός εκνευρισμός, ειδικότερα όταν δημιουργηθεί αντιπαράθεση ανάμεσα σε δύο χρήστες σε μία συζήτηση, είναι το παλιό, γνωστό και αληθές ρητό "scripta manent" δηλαδή, τα γραπτά μένουν, ότι έχει ειπωθεί μένει εκεί και εκτίθεται στα μάτια τρίτων και η αίσθηση της "έκθεσης" κάτι που αντίκειται στα πίστεύω, τις αρχές, την αισθητική ή τις απόψεις μας ενδεχομένως να μας προκαλεί αυτόν τον εκνευρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Θέλω να πιστεύω ότι παίζει ρόλο το γεγονός που επέρχεται κάποιος σχετικός εκνευρισμός, ειδικότερα όταν δημιουργηθεί αντιπαράθεση ανάμεσα σε δύο χρήστες σε μία συζήτηση, είναι το παλιό, γνωστό και αληθές ρητό "scripta manent" δηλαδή, τα γραπτά μένουν, ότι έχει ειπωθεί μένει εκεί και εκτίθεται στα μάτια τρίτων και η αίσθηση της "έκθεσης" κάτι που αντίκειται στα πίστεύω, τις αρχές, την αισθητική ή τις απόψεις μας ενδεχομένως να μας προκαλεί αυτόν τον εκνευρισμό.


ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ.-

Πσ. δε το χα σκεφτει ποτε αυτο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ισχυει αυτο, νομιζω οτι πρεπει να δω απο κοντα καποια παιδια απο το Chatting.gr για να το διαπιστωσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
χεχε! εγω παντως δε το αμφισβητω.
εξω ειμαι μια χαρα και εδωμεσα εκνευριζομαι οσο δε παει με καποιους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Πάντως δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε ρε παιδιά αλλά έχω ένα έμφυτο ταλέντο στο να εκνευρίζω τους άλλους (ιντερνετικώς).:P:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Μην νομιζεις, υπαρχουν και χειροτεροι απο σενα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

max

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Το πρόβλημα με το Νετ είναι ότι είναι πολύ συχνά επικοινωνούν άτομα που δεν έχουν σχετιστεί με κανένα άλλο τρόπο και παρεξηγούν την επικοινωνία για συσχέτιση.Αυτή η επικοινωνία μπορεί να οδηγήσει σε συσχέτιση αλλά δεν είναι διόλου απαραίτητο να σου βγει όπως το φαντάζεσαι. Από τη γλώσσα σώματος που μπορεί να είναι απωθητική μέχρι το κλασσικό : αλλά λέω και άλλα είμαι στη πραγματικότητα.

Μπορεί να γίνει και το ανάποδο που λέτε φυσικά. Χωρίς άλλα ερεθίσματα να παρεξηγείς τον συνομιλητή, που θεωρεί ότι καταλαβαίνει τι του λες γιατί κάνει τις εκφράσεις που θα έκανε αν σε είχε απέναντι, χωρίς όμως εσύ ποτέ να τις βλέπεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Χωρίς άλλα ερεθίσματα να παρεξηγείς τον συνομιλητή, που θεωρεί ότι καταλαβαίνει τι του λες γιατί κάνει τις εκφράσεις που θα έκανε αν σε είχε απέναντι, χωρίς όμως εσύ ποτέ να τις βλέπεις!

+1!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Πάντως δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε ρε παιδιά αλλά έχω ένα έμφυτο ταλέντο στο να εκνευρίζω τους άλλους (ιντερνετικώς).:P:D:D

Μην νομιζεις, υπαρχουν και χειροτεροι απο σενα. :)


ε σε αυτο!!!!! αχαχαχ!!!! ναι!!!!


Το πρόβλημα με το Νετ είναι ότι είναι πολύ συχνά επικοινωνούν άτομα που δεν έχουν σχετιστεί με κανένα άλλο τρόπο και παρεξηγούν την επικοινωνία για συσχέτιση.Αυτή η επικοινωνία μπορεί να οδηγήσει σε συσχέτιση αλλά δεν είναι διόλου απαραίτητο να σου βγει όπως το φαντάζεσαι. Από τη γλώσσα σώματος που μπορεί να είναι απωθητική μέχρι το κλασσικό : αλλά λέω και άλλα είμαι στη πραγματικότητα.

Μπορεί να γίνει και το ανάποδο που λέτε φυσικά. Χωρίς άλλα ερεθίσματα να παρεξηγείς τον συνομιλητή, που θεωρεί ότι καταλαβαίνει τι του λες γιατί κάνει τις εκφράσεις που θα έκανε αν σε είχε απέναντι, χωρίς όμως εσύ ποτέ να τις βλέπεις!

συμφωνω και με αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Οποτε καταλαβαίνω ότι με αντιπαθεί κάποιος ανεξήγητα ή λόγω των απόψεών μου, αποφεύγω πλέον να λογομαχώ μέσω internet, το θεωρώ τελείως χαζό και σπατάλη ενέργειας. Παλιότερα είχα περισσότερο ζήλο, τώρα προσπαθώ να είμαι πιο αποστασιοποιημένος από εικονικές αντιπαραθέσεις. 'Εχω πείσει τον εαυτό μου πια ότι δεν αξίζει να προσπαθώ να πείθω κανέναν για τα πιστεύω μου. Αυτό όμως δεν το κάνω πια ούτε στην πραγματική μου ζωή. Δεν παλεύω να πείσω και να μεταπείσω κανέναν. 'Εχω κουραστεί ιδιαίτερα από το internet, έχει απογυμνωθεί και απομυθοποιηθεί τελείως στη συνείδησή μου. Διαβάζω την άλλη άποψη, την αντικρούω και αν συνεχίσει την επίθεση ένα μέλος, το αγνοώ και γράφω σε άλλες κατηγορίες. Δεν συμμμετέχω επίσης καθόλου και σε chat rooms. Σ'αυτά ποτέ δεν συμετείχα έτσι κι αλλιώς. Με εκνευρίζει όχι τόσο η συμπεριφορά των διαφόρων, αλλά νοιώθω ότι λίγο έως πολύ όσοι επικοινωνούμε στο διαδίκτυο είμαστε νευρωτικοί μέχρι ένα σημείο. Γράφεις, γράφεις τόση ώρα και μετά τί βγαίνει ? Και γιατί δεν του/της τηλεφωνείς να τελειώνετε ? Το internet σε καταπίνει, είμαι σίγουρος. Eπειδή στο σχολείο είχα πάντα την υψηλότερη βαθμολογία στο μάθημα της 'Εκθεσης, είχα μια ευκολία να εκφράζομαι γραπτά και το δίκτυο μου προσέφερε επίσης και ψυχαναλυτικές υπηρεσίες όπως στους περισσότερους, κι ας μην το παραδέχονται. Από κοντά όμως οι άνθρωποι που είχα γνωρίσει ανταλάσοντας απόψεις, ήταν τελείως διαφορετικοί από αυτό που έδειχναν γράφοντας. Πολύ πιο συχνά τσακωνόμουν από μακρυά, παρά από κοντά. Η ένταση εξαφανίζοταν όταν βρισκόμασταν από κοντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πριν καποια χρονια, οταν πρωτοξεκινησα σε φορα, εκνευριζομουν συχνα με απαντησεις και με τροπους κυριως που απαντουσαν. Μεχρι που αρχισα να διαπιστωνω πως εκνευριζω κι εγω κοσμο με τις απαντησεις μου, ισως αδικως και πως δεν ειμαι η μονη που ειχε αυτα τα συναισθηματα.
Περασε καποιος καιρος μεχρι να αντιληφθω πως ειναι θεμα body language και διαφορας γραπτου με προφορικο λογο, οπως ειπαν και αλλοι. Στην πραγματικη σου ζωη, εχεις τον αλλο απεναντι σου, βλεπεις τις κινησεις του, τον γνωριζεις κιολας πανω κατω και ετσι φιλτραρεις διαφορετικα τα οσα σου λεει. Παραλληλα με τον λογο, υπαρχει και η πραξη, η κινηση.

Περνωντας λοιπον τα χρονια, διαπραγματευεσαι διαφορετικα τον κοσμο του ιντερνετ, διοτι δε γνωριζεις ποτε ποιον εχεις απεναντι σου. Μπορει να χεις εναν που in real life ουτε να γυρνουσες βλεφαρο να τον κοιταξεις. Ετσι ειναι. Κι ολοι οσοι μετεχουμε σε φορα καιρο, το χουμε διαπιστωσει αυτο κι εχει κι αυτο την πλακα του τελικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top