2012 και άλλες προφητείες

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Τέμενος της Ιερουσαλήμ (δυστυχώς δεν θυμάμαι τ' όνομά του, μιλώ για το τέμενος που στέκει στη θέση του Ναού του Σολομώντος, όποιος το θυμάται ας το συμπληρώσει παρακαλώ)

Τέμενος του Ομάρ.
Λίγα τα χρόνια του.
(είπα να το παίξω κι εγώ προφήτης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ειλικρινά δε σε καταλαβαίνω.
Ποιός ο λόγος που εγραψες το παραπάνω κείμενο?
(ειδικότερα για τη 1η παράθεση μιλάω)
Εσυ εγραψες καποια στοιχεια λεγοντας " Τα παρακατω πιστευω οτι θα δωσουν στοιχεια για μια πολυ καλη συζητηση:". Ε και συζητησα. Τι δεν καταλαβαινεις ; Ισα ισα εγω δεν καταλαβαινω ποιο το νοημα της υποκλισης, που προφανως ειρωνικο ηταν. Αν κατι σε ενοχλησε ή σου φανηκε βλακεια εκ μερους μου, πες το ελευθερα, δεν υπαρχει προβλημα.

Εγραψες λοιπον καποια στοιχεια για προφητεια κλπ, και εγραψα κι εγω μια λιγο διαφορετικη οπτικη για να το βλεπουμε πιο σφαιρικα. Ποιο το περιεργο ;

Η πρωτη παραθεση απορεις γιατι την εγραψα. Το εξηγησα ηδη. Οπως εδωσες την πληροφορια, ακουγεται πολυ σημαδιακη και εντυπωσιακη και απλα εδωσα μια επιπλεον πληροφορια ωστε να κρινει ο καθενας ποσο σημαδιακη και εντυπωσιακη ειναι απο μονο του το γεγονος αυτο.

Η απορια ειναι ολη δικη μου :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Λες οτι εχει γινει αυτο το γεγονος 139 φορες.

1) Ποσες απο αυτες υπηρχαν ανθρωποι?
2) Ποσες απο αυτες υπηρχε πολιτισμος?
3) Ποσες απο αυτες υπηρξε πολιτισμος που κατεγραψε ενα γεγονος για να το "προβλεψει"? (μεσα σε 26000 χρονια)
Φιλικα παντα.

Και μετα μπορουμε να συζητησουμε για το ποση αξια εχει αυτη η προβλεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Με τέτοια Ελληνικά και τέτοια ορθογραφία, μόνο οι εξωγήινοι μπορούν να μας σώσουν, είναι βέβαιο. Θα ήθελα να δολοφονούσες κάποια άλλη γλώσσα έτσι ρε φίλε και συγνώμη για το γεροντίστικό μου κόλλημα.

Η ώρα της μάχης του για πάντα πλησιάζει. Εγώ θα είμαι εκεί. Εσύ μάλλον θα κρύβεσαι. Το μέλλον θα είναι καλύτερο γιατί κάποιοι ενδιαφέρονται να το κάνουν καλύτερο. Οι πονηροί θα βγουν απ' τις τρύπες τους μετά το τέλος της μάχης για να χειροκροτήσουν το νικητή και θα ωφεληθούν, όπως γίνεται πάντα από τον αγώνα των άλλων, όπως έγινε και στο πολυτεχνείο για παράδειγμα. Αντί λοιπόν να λοιδωρείς αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις, φρόντισε φίλε να ακονίσεις το σπαθί σου. Αλλιώς κοιμήσου γλυκά και μη μας τη λες, ΟΚ;

Επί πρωσοπικού....γουστάρο να απαντάο! :P Ο Great Chaos δεν έχι λιδορίση ποτέ κανένα! Χέρετε την αφθεντία του ηπέρλαμπρου πνεύματώς του και λέι λέι λέι, κι όλο λέι....για μάχιμο αγνό σκοπώ πάντα!

Αναροτιέμε αν σε αυτό το φόρουμ ηπάρχι και κανείς που νιόθη εκτός απ΄ το να λέι...γιατί εσύ φίλε Great Chaos, διαβάζις ότι σου επιτρέπι το γεροντίστηκο κώλημά σου.

Υ/Γ: Οι ανορθογραφίες μου με κάνουν in-topic (ουεεε....την κατάρα των 7 Λιονταριών και του Πατέρα Ήλιου σε όποιον με διαγράψει!) Πως αλλιώς θα μας σώσουν οι εξωγήινοι; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λες οτι εχει γινει αυτο το γεγονος 139 φορες.

1) Ποσες απο αυτες υπηρχαν ανθρωποι?
2) Ποσες απο αυτες υπηρχε πολιτισμος?
3) Ποσες απο αυτες υπηρξε πολιτισμος που κατεγραψε ενα γεγονος για να το "προβλεψει"? (μεσα σε 26000 χρονια)
Φιλικα παντα.

Και μετα μπορουμε να συζητησουμε για το ποση αξια εχει αυτη η προβλεψη.
Καταρχην μπορουσες κατευθειαν να γραψεις αυτα, αντι να ειρωνευτεις (φιλικα παντα ;) ) , αλλα ας παμε στην ουσια.

Κατα τη γνωμη σου, ενα γεγονος μεσα στο συμπαν αποκτα ξαφνικα σημασια κοσμικη επειδη ηρθε ενας και το παρατηρησε ; Για σκεψου το λιγο αυτο. Και το ηφαιστειο ειτε το παρατηρουσαν ειτε οχι, την ιδια δουλεια εκανε, στη χρονικη στιγμη που ηταν να γινει. Δεν ειχε καμια κοσμικη σημασια, παρα αυτη που του προσαψανε οι "γνωστες πνευματικοι" του "τοτε" και λεγανε οτι ειναι "σημαδι" για το χ και ψ πραγμα. Το ιδιο με τις παλοιριες, τους κεραυνους, τις ηλιακες εκλειψεις και οτιδηποτε δεν καταλαβαιναν.

Οι αρχαιοι πολιτισμοι οπως οι Μαγια πχ, δεν ξερουμε πως εκαναν προβλεψεις. Ξερουμε οτι ηταν καλοι στα μαθηματικα και την αστρονομια. Μπορει να ειχαν και επιδρασεις απο εξωγηινους πολιτισμους. Αγνωστο.

Και οπως ειπα και πριν, θεωρω πιο πιθανο να εχουν ερθει εξωγηινοι στη Γη παλια, παρα το να ειχαν μαντικες ικανοτητες οι Μαγια.

Eπισης να διορθωσω κατι που ειπα πριν. Το γεγνος συμβαινει καθε περιπου 26.000 χρονια, οποτε εχει συμβει πολλες χιλιαδες φορες. Επομενως υπηρχαν και ανθρωποι.

Πιστευω οτι ο κοσμος πιστευει ευκολα για 2 λογους. 1.Θελει. 2.Δεν γνωριζει.

Αυτο που λενε οι Μαγια για την ευθυγραμηση εχει ξεκινησει χρονια τωρα και τα μονα αποτελεσματα ειναι και θα εναι αλλαγες πολικοτητας ηλιου, αυξημενη ηλιακη ακτινοβολια και sun spots , κανας σεισμος κανα ηφαιστειο. Τωρα αν αλλαξει και πολικοτητα το μαγνητικο πεδιο της Γης (καιρος ηταν) ε θα εχουμε και ηλεκτρομαγνητικα φαινομενα στην ατμοσφαιρα. Εχει ξαναγινει, ειμαστε ακομα εδω.

Ενα πρωτο διαβασμα κατατοπιστικο υπαρχει εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ωραία φίλε Parafernalia, κατατρόπωσες το γεροντικό μου κόλλημα με τη νεανική σου έπαρση και ημιμάθεια. Μπορείς να κοιμηθείς συνεπώς ήσυχος, όπως ήταν από την αρχή ο σκοπός σου. Το υπέρλαμπρό μου πνεύμα σού υποκλίνεται ταπεινά. Όσο για τα αισθήματα, έχω αποδείξει πολλές φορές ότι είμαι αναίσθητος και ότι λέω απλά για να λέω, με ξεμπρόστιασες επιτέλους. Κάποιος έπρεπε να του τα πει αυτουνού του Χάους και να τον βάλει στη θέση του, για να μάθει ο άθλιος.

Νομίζω ότι δεν ξεκίνησα εγώ τις ειρωνείες και μάλιστα σ' ένα θέμα που δεν συμμετείχα μέχρι τότε. Είναι ωραία να ειρωνεύεσαι κάποιον πίσω απ' την πλάτη του, του δίνει αξία στην τελική. Περιμένω να με ξεμπροστιάσεις και με επιχειρήματα, όπου και όποτε νομίζεις. Νομίζω ακόμη πως μέχρι τώρα υπήρξα υπέρ το δέον θετικός απέναντί σου και ήμουν ο πρώτος που εκθείασε τα γραπτά σου όταν πρωτομπήκες στο στέκι. Θυμάμαι επίσης πως δεν ανταλλάξαμε ποτέ κάποια διαφωνία, εκτός από μια μικρή αναφορά ("κακή στιγμή και του Parafernalia") στο θέμα της απιστίας. Η συμπεριφορά σου προδίδει φθόνο και σύγχιση. ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Ωραία φίλε Parafernalia, κατατρόπωσες το γεροντικό μου κόλλημα με τη νεανική σου έπαρση και ημιμάθεια. Μπορείς να κοιμηθείς συνεπώς ήσυχος, όπως ήταν από την αρχή ο σκοπός σου. Το υπέρλαμπρό μου πνεύμα σού υποκλίνεται ταπεινά. Όσο για τα αισθήματα, έχω αποδείξει πολλές φορές ότι είμαι αναίσθητος και ότι λέω απλά για να λέω, με ξεμπρόστιασες επιτέλους. Κάποιος έπρεπε να του τα πει αυτουνού του Χάους και να τον βάλει στη θέση του, για να μάθει ο άθλιος.

Νομίζω ότι δεν ξεκίνησα εγώ τις ειρωνείες και μάλιστα σ' ένα θέμα που δεν συμμετείχα μέχρι τότε. Είναι ωραία να ειρωνεύεσαι κάποιον πίσω απ' την πλάτη του, του δίνει αξία στην τελική. Περιμένω να με ξεμπροστιάσεις και με επιχειρήματα, όπου και όποτε νομίζεις. Νομίζω ακόμη πως μέχρι τώρα υπήρξα υπέρ το δέον θετικός απέναντί σου και ήμουν ο πρώτος που εκθείασε τα γραπτά σου όταν πρωτομπήκες στο στέκι. Θυμάμαι επίσης πως δεν ανταλλάξαμε ποτέ κάποια διαφωνία, εκτός από μια μικρή αναφορά ("κακή στιγμή και του Parafernalia") στο θέμα της απιστίας. Η συμπεριφορά σου προδίδει φθόνο και σύγχιση. ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.

Δεν σε ειρώνευτηκα και με στεναχώρησε που το εξέλαβες έτσι. Αυτή είναι η αλήθεια.....Τώρα για την "έπαρση και ημιμάθεια", κι αυτό αλήθεια είναι!:P

Ούτε φθόνο, ούτε σύγχιση έχω μαζί σου. Νομίζω ότι έχεις καταλάβει ότι δεν πολυασχολούμαι πια με αυτή την "ταρυχευμένη" επικοινωνία. Σας διαβάζω όμως, αραιά και που....

Καλή συνέχεια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έπειτα προφήτευσε το τέλος του κόσμου και προείπε κάθε κακό που θα συμβεί . Έτσι τραγούδησε το παρακάτω:

Moυ θύμισε πολύ έντονα ένα κείμενο, που μιλούσε για το πόσο άπληστοι έχουν γίνει οι άνθρωποι, πόσοι ασεβείς οι νέοι στους μεγαλύτερους, και πόσο ασεβείς οι μεγαλύτεροι στους Θεούς, και πως ο κόσμος δεν έχει μέλλον από αυτά τα σημάδια. Γραμμένο από έναν Αιγύπτιο ιερέα, 1200 χρόνια πΧ. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Υπαρχει μια βασικη παρατηρηση (ή παραμετρος) που αλλαζει τελειως το σκηνικο γυρω απο την 21-12-2012: Απο τη στιγμη που υπαρχουν και επιστημονικα δεδομενα γι'αυτην την ημερομηνια, ο ορος "προφητεια" παυει να εχει ισχυ και νοημα. Ο καταλληλος ορος για εμενα ειναι "προβλεψη".

Μικρη ιστορια:
Το 1880 αποκωδικοποιηθηκε ενα απο τα (πολυ λιγα) διασωθεντα κειμενα των Μαγιας. Ειχε τον τιτλο Dresden Codex και αποκωδικοποιηθηκε απο τον Ernst Forstemann. Ηταν ενα εξαιρετικα δυσνοητο κειμενο με αστρολογικους χαρτες και μετρησεις που αποδεικνυαν οτι οι Μαγιας ειχαν ενα πολυ ακριβες ημερολογιο (μαλλον περισσοτερο κι απο το δικο μας). Ο χρονος για τους Μαγιας ειχε 365,421 ημερες.
Τα στοιχεια του Dresden Codex ειχαν χρησιμοποιηθει για να βρισκουν με μεγαλη ακριβεια παρα πολλα αστρονομικα φαινομενα (απο εκλειψεις μεχρι κινησεις γνωστων πλανητων).
Απο κει και μετα, η αποκωδικοποιηση του Ernst Forstemann εφερε κι αλλες ανακαλυψεις στον τοπο των Μαγιας. Υπηρχαν κειμενα σε πυραμιδες, ναους, τυμβους κτλ.
Επισης, μπορεσαν και αποκρυπτογραφηθηκαν 2 πολυ αινιγματικα βιβλια των Μαγιας :
Chilam Balam και Popol Vuh (το 2ο ειναι και συγκροτημα αγνωστο αλλα απο τα καλα του ειδους). Το περιεργο ειναι οτι αυτα τα βιβλια γραφτηκαν ΜΕΤΑ την αφιξη των Ισπανων εκει που ζουσαν οι Μαγιας. Ισως καποιος αφησε μια χρονοκαψουλα γεματη γνωση για να την ανακαλυψει καποιος που "γνωριζει".
Απο τα παραπανω βγαινει οτι οι Μαγιας ειχαν ενα εκπληκτικο πολιτισμο που μπορει να θεωρηθει εφαμιλλος του Ελληνικου και του Αιγυπτιακου. Σε συνδυασμο τωρα με τους γνωστους πολιτισμους, προσωπικα πιστευω οτι η Ιστορια πρεπει να αναθεωρηθει.
Το οτι δεν υπαρχουν αλλα σωζομενα κειμενα των Μαγιας οφειλεται σε εναν Ισπανο ιερεα ο οποιος θεωρησε δαιμονικο οτιδηποτε ειχαν αφησει (φυσικα και γινονταν πολλες ανθρωποθυσιες απο τους Μαγιας. Εικαζεται οτι ανακαλυψε μια περιοχη οπου αφηναν τους νεκρους των ανθρωποθυσιων και «φρικαρε») . Κατεστρεψε τα παντα. Απο βιβλια μεχρι μνημεια και χωρους λατρειας. Παρʼολα αυτα αφησε ενα βιβλιο που ακομα και σημερα θεωρειται το πιο σημαντικο για τον πολιτισμο των Μαγιας. Μεσω αυτου του βιβλιου και του φωνητικου αλφαβητου που περιεγραφε, μπορεσε ο Forstemann να αποκρυπτογραφησει το Dresden Codex.
Τα ημερολογια των Μαγιας ειναι ιδιαιτερα πολυπλοκα. Ειχαν μια πολυ περιεργη σχεση με την εννοια του «χρονου» και διαρκως προσπαθουσαν να συνδεσουν τα παντα με τη χρονικη στιγμη που συνεβαινε κατι (λεγεται οτι τα παιδια ονομαζονταν συμφωνα με την ημερομηνια γεννησης τους). Ειχαν πολλα ημερολογια και το καθενα ηταν για διαφορετικο σκοπο -απο τον πιο απλο σκοπο πχ τον ορισμο χρονικων περιοδων μεχρι αρκετα πολυπλοκα που εβλεπαν κινησεις αστεριων.
[FONT=&quot]Τα πιο σημαντικα ημερολογια των Μαγιας ειναι τα [/FONT][FONT=&quot]Tzolkin[/FONT][FONT=&quot] (με κυκλο 260 ημερων)[/FONT][FONT=&quot]


και [/FONT][FONT=&quot]Haab[/FONT][FONT=&quot] (365 ημερες)

[/FONT]

Οταν εκλεινε ταυτοχρονα ο κυκλος των δυο ημερολογιων, οι Μαγιας θεωρουσαν οτι θα τελειωνε ο «γνωστος» κοσμος και ηταν στη θεληση των θεων το αν θα τους εδιναν αλλον εναν τετοιο κυκλο. Για να τους εξευμενισουν, γινοταν ανθρωποθυσια (που απο τις αναφορες του ιερεα φαινοταν οτι μαλλον ηταν ιδιαιτερα απαθρωπη).
Συμφωνα με τη μετρηση του Forstemann, το μεγαλο ημερολογια των Μαγιας τελειωνει στις 21/12/2012 στις 11.11 μμ GMT δηλαδη στο χειμερινο ηλιοστασιο ακριβως. Αρχιζει στις 11/08/3114 πΧ. Για τους Μαγιας, το ημερολογιο ξεκινησε με την αποχωρηση των θεων απο τη Γη και τελειωνει με την επιστροφη τους.


Συνεχιζεται

(ελπιζω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ωραιες πληροφοριες (συνεχισε) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Αυτό που έχω ακούσει εγώ πάντως για το 21/12/2012, είναι ότι ο Ήλιος θα ευθυγραμμιστεί με το κέντρο του γαλαξία μας (Milky Way). Το έτος 2012 επίσης πέφτει πάνω στο ζενίθ του ενδεκαετή κύκλου των Ηλιακών εκρήξεων. Αναμένεται αύξηση της βαρυτικής επίδρασης στον Ήλιο και λέγεται ότι αυτό θα κάνει το φαινόμενο των εκρήξεων πιο έντονο (πόσο πιο έντονο; :hmm:)

Εμένα όμως μου αρέσει το εξής "φανταστικό" σενάριο: Λένε πως στο κέντρο κάθε γαλαξία υπάρχει μια μαύρη τρύπα που λειτουργεί ως "σύραγγα" επικοινωνίας για διαγαλαξιακά ταξίδια!

Λέτε να ξετρυπώσουν οι θεοί, και τσουπ....να "ευθυγραμμιστούν" προς εμάς; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
. Αναμένεται αύξηση της βαρυτικής επίδρασης στον Ήλιο και λέγεται ότι αυτό θα κάνει το φαινόμενο των εκρήξεων πιο έντονο (πόσο πιο έντονο; :hmm:)


Aς το πούμε απλά... Θα κάνει ΜΠΑΜ.



Εμένα όμως μου αρέσει το εξής "φανταστικό" σενάριο: Λένε πως στο κέντρο κάθε γαλαξία υπάρχει μια μαύρη τρύπα που λειτουργεί ως "σύραγγα" επικοινωνίας για διαγαλαξιακά ταξίδια!

Αν καταφέρει να φτάσει ποτέ κανείς εκεί, ας πάει όπου θέλει μετά. :P



Λέτε να έρχεται πραγματικά το τέλος του κόσμου;
Όχι τίποτα, να ξέρω να μην πληρώσω τις δόσεις των δανείων μου. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

escaflowne

Νεοφερμένος

Ο escaflowne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Παιδία Γείααα σε όλους!!
Λοιπόν!..Έψαξα στο φόρουμ για ένα παρόμοιο θέμα και δεν κατάφερα να βρώ...αρα είπα να πάρω την πρωτο βουλία και να ξεκινήσω ένα εγώ.

Όσοι έχουν ψάξει γύρω απο αυτο το θέμα και γνωρίζουν γι'αυτό, τότε θα ξέρουν προφανώς το πόσα ακούγονται Ή έχουν προφητευθεί για το έτος 2012 η και τα έτη γυρω απο αυτα...(2010-1013).

Θα ξεκινήσω λοιπον κάνοντας POST καποια πράγματα ευνόητα και για όσους δέν τα έχουν ψάξει η και βαριούνται:P...Να ακούσουμε εάν παντα θέλετε τις απόψεις σας...:)

Σύμφωνα λοιπον με τον νοστράδαμο-τους μάγια-Και τους δωδεκαθειστές αλλα και εν μέρη έναν Άγιο που έχουμε οι χριστιανοί το 2012 θα γίνουν παααάρα πολλα και τρομερά πράγματα...
Σάς παρακαλώ διαβάστε όλα τα παρακάτω γιατι έιναι σημαντικά για αυτο το θέμα :redface:




Μάγια :

Ο Μαγια είχαν κυκλική αντίληψη του χρόνου και το ημερολόγιο τους είναι κυκλικό.
Στίς 21 Δεκεμβρίου 2012 ολοκλυρώνεται ένας κύκλος και κατά τους Μάγια, οι μεγάλοι κύκλοι τελειώνουν με καταστροφή. 4 φορές έχουν προσπαθήσει να δημιουργήσουν τον κόσμο, κι επειδή το μοντέλο τους βγαίνει προβληματικό στο τέλος του πειράματος το καταστρέφουν. Είτε οι θεοί τους ήταν άχρηστοι, είτε οι αστρονόμοι τους ήταν αιώνες μπροστά.
Σύμφωνα με την Μυθολογία τους οφ κόσμος θα τελειώσει όταν το χειμερινό ηλιοστάσιο θα ευθυγραμμιστεί με το σκοτεινό ρήγμα του Γαλαξία μας (η Πύλη του κάτω κόσμου των Μάγια).
Και πώς ακριβώς θα μας ξεκάνουν? Θα μας πνίξουν. Το τέλος του κόσμου θα έλθει με νερό.
Οι μύθοι βασίξονται σε πραγματικά φαινόμενα.
Σύμφωνα με τον Μύθο οι θεοί θα ξαναπροσπαθήσουν να φτιάξουν τον κόσμο και αυτή την φορά θα το πετύχουν.

**Όσοι θέλουν αναλητικά τα παραπάνω να μπούν στο LINK(για να μην κουράσω και όσους απλά κοιτάνε το θέμα)
https://www.stardome.gr/library/c80,Η_αποκάλυψη_(;)_του_2012.html





Mεθωδία :


Το καλοκαίρι του 2001 (αν δεν κάνω λάθος) ο Βαγγέλης Παπαθανασίου έκανε μια συναυλία στις στύλες του Ολυμπίου Διός στην Αθήνα και το μουσικό έργο που παρουσίασε ονομάζετε Μυθωδία.
Λέγεται ότι την είχε συνθέσει από το ΄93 και ότι την είχε κάπου καταχωνιασμένη, ώσπου η NASA, ζήτησε από διάφορους συνθέτες κάποιο μουσικό θέμα το οποίο θα γινόταν ο ύμνος για την αποστολή ενός δορυφόρου στον Άρη, που θα χαρτογραφούσε τις υπόγειες ποσότητες νερού (πάγου). Υπήρξαν πολλές προσφορές, αλλά επικράτησε η Μυθωδία!!!! Το CD υπάρχει μέσα στον δορυφόρο και παίζει συνέχεια τη μουσική του Βαγγέλη Παπαθανασίου!
Η συναυλία ήταν πληρωμένη από τη NASA και το ελληνικό κράτος δεν έβαλε ούτε μια δραχμή για να υποστηρίξει αυτόν τον μεγάλο Έλληνα που είναι αναγνωρισμένος στα πέρατα του κόσμου. Αρκετοί άνθρωποι όταν άκουσαν την Μυθωδία πίστεψαν ότι κάπου στο υπόβαθρο υπήρχαν στίχοι και για το συγκεκριμένο θέμα έγιναν και κάποιες εκπομπές στην τηλεόραση όπως του Κώστα Χαρδαβέλλα. Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ότι στο υπόβαθρο πραγματικά ακούγονται στίχοι.

Την νύχτα που έγινε η Μυθωδία ο πλανήτης Άρης είχε ευθυγραμμιστεί με τις Στήλες του Ολυμπίου Διός και αυτό είναι δεδομένο. Γιʼ αυτό εξάλλου η NASA πλήρωσε για να γίνει η συναυλία στο συγκεκριμένο μέρος και όχι κάπου αλλού. Αν διαβάσετε τους στίχους θα καταλήξετε λογικά στο συμπέρασμα ότι μοιάζει με κάποιου είδους επίκληση… Μία επίκληση στο Δία και τους υπόλοιπους Ολύμπιους ΕΛ για να έρθουν πίσω και να μας βοηθήσουν όπως έκαναν πριν χιλιάδες χρόνια. Κάποιοι θα πουν ότι όλα αυτά είναι τρέλες και τίποτε άλλο. Είναι επίσης δεδομένο ότι ένας πλανήτης γνωστός και ως πλανήτης Χ ή κατά άλλους λαούς NIBIRU πλησιάζει τη Γη. Επίσης δεδομένο από τη NASA είναι ότι αυτός ο πλανήτης θα φαίνεται τον Μαίο του 2009 από κάποια σημεία της Γης και ότι η «άφιξή» του θα είναι το 2012 που θα έχει φτάσει πια τόσο κοντά στη Γή και θα φαίνεται με γυμνό μάτι.. Ξέρουμε ότι ο ήχος μπορεί να μεταδοθεί στα πέρατα του διαστήματος άρα η Μυθωδία έχει ταξιδέψει επίσης μέχρι το Σείριο και τους υπόλοιπους πλανήτες. Άποψη μου είναι ότι η Μυθωδία είναι στην ουσία ένα κάλεσμα. Ένα κάλεσμα για να επιστρέψουν οι Ολύμπιοι.

(Το Link για τους στιχους παρακάτω....αξίζει να το διαβάσετε γιατί παίζει ρόλο στα παραπάνω...ειναι μακρύ το LINK δυστυχώς :P)
https://masterchrisblog.wordpress.com/2008/06/05/μυθωδια-το-καλεσμα-για-την-επιστροφη-τ/





Άγιος Μαλαχίας :

Με το θάνατο του Πάπα Ιωάννη Παύλου του Δεύτερου το 2005, ήρθαν ξανά στην επιφάνεια οι περίφημες προφητείες του Αγίου Μαλαχία, σχετικά με τα ονόματα των Παπών που θα εκλέγονταν μέχρι τη συντέλεια του κόσμου.
Ο Άγιος Μαλαχίας, κατά την παράδοση, ήταν επίσκοπος στην Ιρλανδία ο οποίος σε όραμα είδε τα γεγονότα που θα συμβούν μέχρι το τέλος του κόσμου, καθώς και τους Καρδινάλιους που θα εκλέγονταν Πάπες. Τα οράματά του αυτά τα άφησε με τη μορφή αινιγματικών σημειώσεων στη βιβλιοθήκη του Βατικανού, όπου και έμειναν ξεχασμένα για περισσότερα από 400 χρόνια, μέχρι που το 1590 ήρθαν ξανά στο φως.
Η αυθεντικότητά τους έχει έντονα αμφισβητηθεί, με μερικούς ερευνητές να θεωρούν ότι στην πραγματικότητα οι προφητείες είναι έργο του γνωστού σε όλους Νοστράδαμου. Πράγματι, το ύφος των προφητειών μοιάζει αρκετά με τους γνωστούς στίχους του Νοστράδαμου. Ας περάσουμε να δούμε μερικές από αυτές, τουλάχιστον τις πλέον ενδεικτικές.
Οι προφητείες λοιπόν, αναφέρουν ότι από την εποχή της συγγραφής τους μέχρι και το τέλος του κόσμου θα υπάρξουν συνολικά 268 Πάπες. Για τον Πάπα Ιωάννη Παύλο το Δεύτερο, η προφητεία ανέφερε ότι θα χαρακτηριζόταν de labore solis, μια φράση η οποία προφανώς υπονοούσε την έκλειψη ηλίου ή τουλάχιστον έτσι ερμηνεύτηκε. Πράγματι, ο Ιωάννης Παύλος γεννήθηκε και ετάφη ημέρες που υπήρχε έκλειψη ηλίου.
Για τον νυν Πάπα Βενέδικτο, η προφητεία ανέφερε de gloria olivae, δηλαδή Η Δόξα της Ελιάς. Η ερμηνεία που της δόθηκε, πριν την εκλογή του Πάπα, ήταν ότι αυτός θα προερχόταν από το τάγμα των Βενεδικτίνων, του οποίου σύμβολο είναι ο κλάδος ελιάς. Αν και ο Πάπας που τελιά εκλέχθηκε δεν ανήκει στο συγκεκριμένο Τάγμα, εντούτοις επέλεξε το όνομα του ιδρυτή του, Αγίου Βενέδικτου.
Για τον τελευταίο Πάπα, που η Προφητεία αναφέρει ότι θα ονομάζεται Πέτρος ο Ρωμαίος, ο Μαλαχίας ισχυρίζεται ότι μέσα από πολλές θλίψεις θα καθοδηγεί το ποίμνιό του. Και όταν όλα αυτά θα τελειώσουν, η πόλη των επτά λόφων θα καταστραφεί και ο φοβερός Κριτής θα κρίνει το λαό του. Πολλοί ερευνητές θεωρούν ότι αυτή η προφητεία δεν ανήκει στον Άγιο Μαλαχία αλλά προστέθηκε αργότερα.
Υπάρχει μεγάλος σκεπτικισμός σχετικά με τις περίφημες αυτές προφητείες, δεδομένου ότι ο τρόπος με τον οποίο είναι γραμμένες αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο πολλαπλών ερμηνειών. Εδικά για τον νυν Πάπα, η φράση de gloria oliviae μπορεί να ερμηνευθεί με δεκάδες ίσως τρόπους. Θα μπορούσε να σημαίνει έναν Πάπα ο οποίος θα έκανε σημαντικό έργο στον τομέα της Ειρήνης, της οποίας ο κλάδος ελιάς αποτελεί σύμβολο, θα μπορούσε να εννοεί ένα άνοιγμα στην ανατολική χριστιανική εκκλησία, η οποία εκπροσωπείται κυρίως από την Ελλάδα ή ότι ο Πάπας θα καταγόταν από περιοχή η οποία έχει παραγωγή σε ελαιόδενδρα. Στην πραγματικότητα όλες αυτές οι πιθανές ερμηνείες είχαν αναφερθεί πριν την εκλογή του, κυρίως από τα μέσα ενημέρωσης αλλά καταλαβαίνουμε πως όποιος και αν εκλεγόταν θα μπορούσε να "εκπληρώνει" την Προφητεία εξίσου καλά.
Μερικοί σκεπτικιστές, από την άλλη, κάνουν την παρατήρηση πως οι Προφητείες φαίνεται να γίνονται λιγότερο ακριβείς και περισσότερο αόριστες, όσο προχωρούν στο χρόνο. Πράγματι, αν τις μελετήσουμε λίγο, θα διαπιστώσουμε ότι η άποψη αυτή δεν έχει και τόσο άδικο. Για τον Πάπα Σελεστίνο τον Δεύτερο (1143 - 1144), για παράδειγμα, η Προφητεία ανέφερε ότι θα ήταν από ένα κάστρο στον Τίβερη και αυτό ήταν ακριβές. Για τον αμέσως επόμενο, Λούκιο το Δεύτερο (1144 - 1145), ανέφερε ότι θα ήταν εκδιωγμένος από τον εχθρό. Πράγματι, το επώνυμό του στα Λατινικά σημαίνει αυτό ακριβώς το πράγμα.
Αντίθετα, είδαμε ότι για τον Πάπα Ιωάννη Παύλο το Δεύτερο ή για τον Βενέδικτο, οι προφητείες είναι αόριστες, ανοιχτές σχεδόν σε οποιαδήποτε ερμηνεία, με την εξαίρεση ίσως εκείνου που αναφέρεται τελευταίος στη λίστα, για τον οποία η Προφητεία γίνεται πιο συγκεκριμένη. Θα ονομάζεται Πέτρος ο Ρωμαίος και επί της Παποσύνης του η πόλη εμ τους επτά λόφους θα καταστραφεί, λίγο πριν συμβεί η Κρίση. Μένει μόνο να διαπιστώσουμε την επαλήθευσή της ή όχι...
Δεν έχω καταλήξει σε προσωπική θέση για το εάν οι μυστηριώδεις αυτές φράσεις αποτελούν προφητείες ή όχι. Εκείνο που με προβληματίζει περισσότερο είναι το εάν η εκλογή του κάθε νέου Πάπα επηρεάζεται από αυτές τις Προφητείες. Εάν οι εκλέκτορες, δηλαδή προσπαθούν να εκπληρώσουν τις προφητείες από μόνοι τους...


Nostradamus :

Όσο για τον Κ.Νοστράδαμο δα δώσω απλά το κανα δύο LINK να τσεκάρετε.

https://www.hiphop.gr/forum_topic/45815





Τέλοοοος με τα Post...εδώ θα γράψω ένα summary για Όσα έγραψα παραπάνω και καποια άλλα που δεν έγραψα καν:

Το Έτος 2012 δεν φαντάζει πια τόσο μακρινό. Τα τελευταία χρόνια πολλά έχουν ακουστεί για αυτή τη χρονιά καθώς προφητείες τοποθετούν τότε το τέλος του κόσμου, χρονοταξιδιώτες αναφέρουν οτι τότε θα ξεκινήσει ο τρίτος παγκόσμιος πόλεμος ενώ ειδικοί και μη υποστηρίζουν αυτές τις απόψεις στηριζόμενοι σε διάφορες περίεργες και άγνωστες θεωρίες.
Όμως ποιος γνωρίζει την αλήθεια; Είναι πράγματι το τέλος του κόσμου μας τόσο κοντά ή μήπως η φαντασία κάποιων οργιάζει; Μήπως κάποιοι τρομοκρατούν τον κόσμο εξυπηρετώντας μυστικά συμφέροντα ή προετοιμάζουν το έδαφός για αλλαγές στον κόσμο που ξέρουμε.
Στο παρελθόν αρκετές φορές έχουν ακουστεί σενάρια καταστροφής του κόσμου σε συγκεκριμένες ημερομηνίες η χρονικές στιγμές. Πρόσφατο παράδειγμα η αλλαγή της χιλιετίας όπου πολλοί περίμεναν οτι κάτι θα συμβεί. Λίγο πιο πίσω το 1999 κάποιοι περίμεναν το τέλος του κόσμου σύμφωνα με τον Νοστράδαμο. Σχεδόν 100 χρόνια πριν η ανθρωπότητα πίστεψε οτι ήρθε το τέλος του κόσμου όταν εμφανίστηκε ο κομήτης του Χάλεϊ. Αστρολόγοι και μελλοντολόγοι έσπειραν τον πανικό στον κόσμο υποστηρίζοντας οτι ο κομήτης θα συγκρουστεί με τη γη. Τελικά τίποτα απο αυτά δεν συνέβη. Δεν επιβεβαιώθηκαν οι προφητείες; Ερμηνεύτηκαν λάθος; Κανείς δε γνωρίζει.
Τα τελευταία χρόνια οι φήμες για καταστροφή του κόσμου περιστρέφονται γύρο απο το έτος 2012 και πιο συγκεκριμένα στην ημερομηνία 22 Δεκεμβρίου 2012. Πως όμως προέκυψε αυτή η χρονιά; Ποιοι και γιατί την αναφέρουν;
Εξαιρετικοί αστρονόμοι ήταν όπως φαίνεται οι Μάγια. Είχαν υπολογίσει με μεγάλη ακρίβεια πολλά αστρονομικά γεγονότα όπως εκλείψεις του ήλιου και τις σελήνης, διαβάσεις της Αφροδίτης μπροστά απο τον ήλιο, τη διάρκεια κύκλου των ηλιακών κηλίδων και άλλα. Εργαλείο στις παρατηρήσεις τους ήταν το "Τζολκίν", ένα ιδιαίτερο σύστημα μέτρησης του χρόνου, γνωστό σαν το περίφημο ημερολόγιο των Μάγια. Οι Μάγια συνέδεαν τις παρατηρήσεις τους με διάφορες προβλέψεις και προφητείες για το μέλλον του πολιτισμού τους. Είχαν καταφέρει να προβλέψουν την παρακμή τους που ξεκίνησε το 620 μ.Χ. και τον τελικό αφανισμό του πολιτισμού τους. Το ημερολόγιο λοιπόν τον Μάγια, το οποίο έχει αρχή και τέλος του χρόνου σταματάει στον Δεκέμβριο του 2012 και πιο συγκεκριμένα στις 22 Δεκεμβρίου. Αυτό ερμηνεύετε σαν το τέλος του κόσμου αφού εκεί σύμφωνα με τους Μάγια σταματάει ο χρόνος. Κατά μια άλλη ερμηνεία οι Μάγια προέβλεψαν το τέλος του πολιτισμού τους γιατί υπολόγισαν την έξαρση των ηλιακών κηλίδων η όποια έφερε παρατεταμένη ξηρασία και πτώση της ανθρώπινης γονιμότητας. Το ίδιο γεγονός θα συμβεί και το 2012.
Στο Χριστιανισμό προφητικό βιβλίο είναι η Αποκάλυψη του Ιωάννη. Στην αποκάλυψη αναφέρονται γεγονότα τα οποία θα οδηγήσουν στη δευτέρα παρουσία του Χριστού και στο τέλος του σημερινού κόσμου. Αν και πουθενά στη αποκάλυψη δεν αναφέρονται ημερομηνίες κάποιοι πιστεύουν οτι είναι σημαντικό το έτος 2012. Πιθανότατα τότε να εμφανιστεί ο αντίχριστος και να ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση για όσα θα συμβούν πάντα κατά τον Ιωάννη.
Ο Terence McKenna ήταν φιλόσοφος και συγγραφέας. Στα μέσα της δεκαετίας του '70 ο McKenna στηριζόμενος στη μελέτη ενός αρχαίου κινέζικου βιβλίου, του I Ching, διατύπωσε μια θεωρία τη "Novelty theory". Η θεωρία βασίζεται στην αριθμολογία και το αποτέλεσμα της είναι μια συνάρτηση που παρουσιάζει πολλές διακυμάνσεις, αλλά είναι συνέχεις για τα τελευταία 25.000 χρόνια. Το περίεργο είναι οτι η συνάρτηση σταματάει στις 22 Δεκεμβρίου του έτους 2012. Πιθανότατα λοιπόν κατά τον McKanne εκεί να σταματάει ο χρόνος η να υπάρχει μια μεγάλη αλλαγή στον κόσμο που ξέρουμε.
Άλλη μια απίστευτη ιστορία με αναφορά στο 2012 είναι αυτή του John Titor. Ο John Titor εμφανίστηκε το 2000 σε κάποιο φόρουμ στο ίντερνετ υποστηρίζοντας οτι είναι χρονοταξιδιώτης και ήρθε απο το 2036. Ο σκοπός του ταξιδιού του ήταν να βρει και να επιστρέψει στην εποχή του ένα παλιό υπολογιστή με τη βοήθεια του οποίου θα αντιμετώπιζαν ένα ίο που κατάστρεψε τους υπολογιστές του μέλλοντος. Στα φόρουμ απλά αναφέρθηκε σε κάποια γεγονότα που συνέβησαν και μέσα σε αυτά είναι ένας μεγάλος πόλεμος, ο τρίτος παγκόσμιος, που ξεκίνησε το 2012.
Υπάρχουν πολλές ακόμα αναφορές στο 2012 απο θρησκευτικές και μη πήγες. Τα περισσότερα απο αυτά φαίνονται πραγματικά απίστευτα. Αν όλα αυτά έχουν κάποια δόση αλήθειας το τέλος του κόσμου ίσως είναι πολύ κοντά. Όμως μπορούμε να προβλέψουμε το μέλλον ή είναι κάτι άγνωστο και απρόβλεπτο;​


Phewwwwww....Κουράστικα...
Ελπίζω το θέμα να πιάσει τόπο και να ακουστούν πολλές απόψεις γιατι είναι πλέον σοβαρό και πλησιάζει με γοργούς ρυθμούς!
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ύστερα απ όλα αυτά, ο λιακό μου μοιάζει για απ ευθείας απόγονος του....θουκυδίδη!
Θα επανέλθω αφού μελετήσω και τα links που παρέθεσες φιλε escaflowne :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

escaflowne

Νεοφερμένος

Ο escaflowne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ύστερα απ όλα αυτά, ο λιακό μου μοιάζει για απ ευθείας απόγονος του....θουκυδίδη!
Θα επανέλθω αφού μελετήσω και τα links που παρέθεσες φιλε escaflowne :)

Έγινε φίλε daemon :P
Ανυπομονώ να ακουσω κι άλλες απόψεις, γιατι το έχω ψάξει πολύ αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,325 μηνύματα.
ποσες φορες εχει προβλεφθει το τελος του κοσμου?

απο μνημης τελειως το 1990, το 1999, το 2000 (καλα εκει δωσανε και ρεστα, θυμαται κανεις το Y2K?:P), το 2004 και τωρα το 2012.

i wouldnt loose sleep over it if i where you

αλλωστε βγαινει ταινια 2012...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Παιδία Γείααα σε όλους!! ....

Γειάσου, αγαπητέ Esca.!

Λοιπόν, αν μελετήσει κανείς "παραγωγικά" μερικά βιβλία του τύπου "πως φτιάχνουμε από την μάζα έναν λαό"[πχ Βίβλος, Κοράνι, Σύνταγμα, Βίβλος των Νεκρών κ.π.] και μερικά γενικά περί "Μαζών"
[ πχ "Μάζα και Εξουσία" του Κανέτι, ¨Η Εξέγερση των Μαζών" του Χοσέ (Ιωσή) Ορτέγκα Υ Γκασσέτ, Πολιτικά Προγράμματα διαφόρων "Διεθνών", διάφορα "μαρξιστικά-λενινιστικά", το "Κόκκινο Βιβλίο" του Μάο, διάφορες μπροσούρες του Εμβέρ Χότζα, ή ακόμη και Ταλμούδ ή το " Ο Αγών μου" κ.π.], τότε...:

[Δεν έχω καταλήξει σε προσωπική θέση για το εάν οι μυστηριώδεις αυτές φράσεις αποτελούν προφητείες ή όχι. Εκείνο που με προβληματίζει περισσότερο είναι το εάν η εκλογή του κάθε νέου Πάπα επηρεάζεται από αυτές τις Προφητείες. Εάν οι εκλέκτορες, δηλαδή προσπαθούν να εκπληρώσουν τις προφητείες από μόνοι τους.]

Νομίζω ότι «κτύπησες διάνα»!

[Το τέλος του κόσμου θα έλθει με νερό.] :

Εξ ου και η «Εποχή του Υδροχόου»;

[Το Έτος 2012 δεν φαντάζει πια τόσο μακρινό...]

Ποιος δεν συμφωνεί;

[Τα τελευταία χρόνια πολλά έχουν ακουστεί για αυτή τη χρονιά…χρονοταξιδιώτες αναφέρουν ότι….]

Είμαι και του λόγου μου ένας από αυτούς… Μπορεί να είσαι και εσυυύ!

[Ο John Titor εμφανίστηκε το 2000 σε κάποιο φόρουμ στο ίντερνετ υποστηρίζοντας οτι είναι χρονοταξιδιώτης και ήρθε απο το 2036…]

Ο υποφαινόμενος, έχω τα πρώτα μου γενέθλια το 2035 …και δεν κάνω πλάκα!
Λοιπόν, για τις 15 Ιουλίου 2035, σας καλώ όλους στο πάρτι. Θα γίνει σίγουρα, σε βουνοκορφή: Άρα ο κόσμος δεν θα έχει καταστραφεί …μέχρι τότε!

Θελήματι Θεού βέβαια, γιατί «…περί εκείνης της Ημέρας ουδείς γνωρίζει, παρά μόνον ο Πατήρ ο εν ουρανοίς». Ο οποίος, ακόμη και με την «Βίβλο», υποσχέθηκε- ξέρετε, μετά τον Κατακλυσμό- την «μη καταστροφή» μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Το τέλος του κόσμου θα έρθει μόνο άν οι άνθρωποι σταθούν απεναντι στις προκλήσεις των καιρών συνολικά ηλίθιοι. Και σ'αυτό θα παίξει σημαντικότατο ρόλο η πλειοψηφία της κουλτούρας που διαμορφώνεται πάνω στο Ιντερνετ. Με διάφορους τρόπους.

Τα μέσα υπάρχουν όλα, για μετάβαση στο επόμενο επίπεδο εξέλιξης, πανίσχυρα μέσα, πόροι, συστήματα. Τα ίδια μέσα έχουν την ισχύ να φέρουν την ολοκληρωτική καταστροφή. Αυτή είναι η μοναδική, στην εποχη μας, πρόκληση των καιρών, για τον κάθε ενα ξεχωριστά και όλους μαζί. Είναι απλά θέμα συνολικής σκέψης, συνολικού στόχου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Άρα ο κόσμος δεν θα έχει καταστραφεί …μέχρι τότε!

...

...αλλά δεν ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο ...και για την Ελλάδα!

...Είναι απλά θέμα συνολικής σκέψης, συνολικού στόχου.

Μ' άλλα λόγια: "ευσεβής προϋπόθεση"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ελπίζω το θέμα να πιάσει τόπο και να ακουστούν πολλές απόψεις γιατι είναι πλέον σοβαρό


Δεν λες τπτ,
μέχρι το 2014 θα το συζητάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top