Γυναίκες και θετικές επιστήμες

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
καλα μν οργιζεσαι τοσο..καθημερινα αυτο λενε οι περισσοτεροι και διαπιστωνουν,,οτι η γυναικα προτιμα περισσοτερο την ασφαλεια..δηλ δημοσιο κλπ σε ενοχλει που αναφερεται εδω?

γιατι οταν αναφερουμε εδω μεσα τις κοινες γνωστες διαπιστωσεις εξω,,αμεσως θεωρουνται ασχημα στερεοτυπα?


..


μπά, οι ''κοινές γνωστές διαπιστώσεις'' αφορούν ίσως δικές σου διαπιστώσεις και θεωρήσεις και επέτρεψε μου να πώ φαντάζουν ανεδαφικες.Προσωπικά πότε δεν είδα τις γυναίκες ότι προτιμούν κάποιο επάγγελμα βάσει ''των κλίσεων του φύλου τους'' και ακόμα περισσότερο ότι οι γυναίκες ''ψάχνουν την ασφάλεια'' ενώ ας πούμε έμεις οι άντρες είμαστε οι κομάντος που ψάχνουμε ότι πιο thought and professionally provoking υπάρχει.

Ειδικά σήμερα να κουβάλαω τέτοιες θεωρήσεις και στερεοτυπικά κλισέ μου κάνει για εκτος τόπου και χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
καλα μν οργιζεσαι τοσο..καθημερινα αυτο λενε οι περισσοτεροι και διαπιστωνουν,,οτι η γυναικα προτιμα περισσοτερο την ασφαλεια..δηλ δημοσιο κλπ σε ενοχλει που αναφερεται εδω?

γιατι οταν αναφερουμε εδω μεσα τις κοινες γνωστες διαπιστωσεις εξω,,αμεσως θεωρουνται ασχημα στερεοτυπα?



δεν βαζει τοσο ψηλα την αφαλεια και μονιμοτητα οσο η γυναικα για πολλους λογους..
την μονιμοτητα την βαζει σιγουρα παρα πολυ ψηλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μπορεί να φαίνεται κάπως αστείο το κειμενο μου αλλά δεν είναι τρολίστικο. Αν ρωτήσεις μια γυναίκα 18 ετών (Φιλομαθή) για το τι θέλει να κάνει στην ζωή της θα σου πει ένα σωρό πράγματα , την ίδια γυναίνα αν την ρωτήσεις μετά από 10 χρόνια θα σου πει να βρω μια θέση να βολευτώ.

Δούλευα σε μια κλινική πέρσι σε ένα γυναικοκρατούμενο επάγγελμα (νοσηλευτική). Με γυναίκες που ήταν κατά μέσο όρο μεγαλύτερες από μένα ηλικιακά 3ο χρονες . Η εμπειρία μου αυτή με οδήγησε στο να σχηματίσω την άποψη αυτή.

Το ίδιο πράγμα παρατήρησα με μερικές ιατρινες ειδικευόμενες αλλά και μεγαλύτερου βαθμού ιατρίνες ( μερικές γνωστά όνόματα αλλά δε θα επεκταθώ παραπάνω).



Αναφέρομαι στην Ελλάδα και για τα δημόσια νοσοκομεία ο λόγος δεν είναι γιατί σνομπάρω το εξωτερικό αλλά γιατί δε ξέρω τι γίνεται εκεί (:D σίγουρα θα γίνον:Dαι καλύτερα πράγματα από ότι γίνονται εδώ)

Δούλευα σε μια βαριά μονάδα όπου νοσηλέυοντας πάρα πολλοί καρκινοπαθείς ασθενείς και πολλοί από αυτόυς ήταν ψυχιατρικοι σε μεγάλο νοσοκομείο της Αττικής. Στις αρχές καλόυσα με έγκριση του θεράποντως ιατρού τους ασθενούς ψυχολόγο.

Αυτό εμφανιζόταν μια φορά και αν έκανε διευρεύνηση (υποτίθεται) πέντε λεπτά και μετά την έκανε και ούτε ξαναπατούσε.....

Όταν έκανα πρακτική στην νοσηλευτική σε ένα κέντρο Azheimer αυτό που εκάνε η ψυχολόγος ήταν να κάθεται σε ένα τραπέζι και να μιλάει με τους ασθενείς ή να παίζει μαζί τους παιχνιδάκια μνήμης. Αυτός που έκανε που φάνηκε υπερβολικά απλό ο καθένας μπορεί να το κάνει. Οι εργοθεραπευτές που ήτανε εκεί απλά καθόντουσαν :hmm:.....

Στα κέντρα απεξάρτησης πιστεύω οτι γίνεται αρκετά δύσκολη δουλειά από τους ψυχολόγους
δεν είχα την ευκαιρία να πάω αλλά θα ήθελα να δω τι παίζει εκεί.

Στην Ελλάδα στα νοσοκομεία καλώς ή κακώς ο ψυχολόγος υπάρχει ως επικουρικός του ψυχίατρου, ο ψυχολόγος δρα σε ένα πολύ μικρό βαθμό αυτοδύναμα.

Αντιθέτως στην παιδοψυχολογία έχουμε να κάνουμε με ένα ευαίσθητο θέμα που είναι τα παιδιά. Εκεί στις περισσότερες φορές δε χρειάζεται παρέμβαση ψυχίατρου και ο ψυχολόγος δρα αυτοδύναμα (το θεωρώ αρκετά δύσκολο και χάρισμα να ανακαλύψεις τον ψυχικό των παιδιών και πόσο μάλλον να λειτουργείς πάνω τους ψυχοθεραπευτικά).

Αυτά που λέω παραπάνω είναι προσωπικές μου εμπειρίες, την ψυχολογία την θεωρούσα από πάντα μια από τις πιο δύσκολες επστήμες.
Κι εγώ δουλεύω σε ανδροκρατούμενο περιβάλλον για 6 χρόνια και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι κατά τη διάρκεια της σοβαρής εργασίας έχω ακούσει από τους άνδρες συναδέλφους μου για τον κ*λο οποιουδήποτε θηλυκού (ανεξαρτήτως ομορφιάς!) για την κάθε γκόμενα σε άλλη εταιρία-πελάτη, για τα "ματάκια" και την "καρδούλα" του καθενός ώρες -παράωρες στα τηλέφωνα, εχω δει αδιαφορία κατά τη διάρκεια κρίσιμων στιγμών.

Το προσωπικό μου πρότυπο που θέλω σαν τρελή στην πάροδο των χρόνων και κατά τη διάρκεια της δουλειάς μου να κερδίσω αντίστοιχη αναγνώριση είναι μια κοπέλα συνάδελφος ηλεκτρολόγος μηχανικός που από τη στιγμή που πήρε το πτυχίο της μέχρι και σήμερα 15 χρόνια μετά εξακολουθεί να έχει πάθος για τη δουλειά της, είναι ΑΨΟΓΗ επαγγελματίας και δεν έχει δώσει ποτέ δικαίωμα σε κανέναν να πει ότιδήποτε για αυτήν, έχει μια υπέροχη οικογένεια με 2 παιδάκια και μια μεγάλη αναγνώριση για τη δουλειά της.

ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ και παρόλο που ο καλύτερος που συνάντησα στο χώρο μου είναι με διαφορά αυτή η γυναίκα δεν βγάζω κανένος είδους βλακώδες συμπέρασμα για το ποιόν των άνδρών συναδέλφων μου ούτε βιάζομαι να προβώ σε χαρακτηρισμούς βάση γεννητικών οργάνων!
Η κοπέλα αυτή είναι αυτό που είναι (επαγγελματικά αλλά και προσωπικά, είναι ένας από τους καλύτερους χαρακτήρες που συνάντησα στην ως τώρα ζωή μου) για πολλούς λόγους αλλά σίγουρα δεν έχουν σχέση ούτε με το φύλο της ούτε με τιποτα άλλο ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ το χαρακτήρα, το μυαλό και τις ικανότητές της.
ΚΑΙ αυτό μετράει στον άνθρωπο, στον επαγγελματία, στο γονιό. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι σε όλους μας κάτι αρέσει οπότε το επιλέγουμε ως αντικείμενο σπουδών. Κάποιοι όμως δεν πετυχαίνουν και συμβιβάζονται με κάτι άλλο, ή ανακαλύπτουν πως ο τρόπος διδασκαλίας του αντικειμένου ή η επαγγελματική του αποκατάσταση έχει ελάχιστη σχέση με το πραγματικό τους ενδιαφέρον. Ετσι καταλήγουμε οι περισσότεροι να κάνουμε πράγματα που δεν μας αρέσουν και ψάχνουμε απλά να βολευτούμε σε μια θέση που θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Θα φέρω παράδειγμα τον εαυτό μου που μου άρεσε οτιδήποτε είχε σχέση με την τέχνη και ήθελα να πάω καλών τεχνών. Εμαθα όμως ότι σε μαθαίνουν να εκφράζεσαι πάνω σε καλούπια και η αποκατάστασή σου είναι από ζωγράφος στο μοναστηράκι μέχρι αναπληρωτής σε δημοτικά της Κωλοπετεινίτσας, οπότε είπα να βρω κάτι άλλο. Το μόνο μου μου άρεσε και ήξερα καλά ήταν τα Αγγλικά, οπότε είπα να κάνω κάτι με αυτό. Θα απαντήσω και σε μια προηγούμενη απορία, "γιατί τα κορίτσια διαλέγουν θεωρητική"... Γιατί για μένα ήταν εύκολή. Ολοι λένε ότι η τεχνολογική είναι η "εύκολη", αλλά αυτά θέλουν διάβασμα (κι εγώ μισούσα το σχολείο) οπότε πήγα θεωρητική που δεν χρειάζεται τίποτα γιατί την γλώσσα την ξέρω ήδη. Εβγαλά όλο το γυμνάσιο και λύκειο χωρίς καθόλου διάβασμα και είπα να μπω Αγγλική Φιλολογία, πιστεύοντας πως θα το άντεχα (σας είπα, μισώ το σχολείο). Το αποτέλεσμα ήταν να αρχίσω να απεχθάνομαι ένα από τα λίγα πράγματα που μ' αρεσαν και ήξερα τόσο καλά. Οταν βλέπω ότι οι καθηγητές κάνουν τόσα συντακτικά και ορθογραφικά λάθη, για να μην μιλήσω για την απαράδεκτη προφορά τους. Δεν άντεξα και τα παράτησα...
Κατέληξα να δουλεύω 7 χρόνια σε άσχετους κλάδους και "βολεύτηκα". Αξιοπρεπή λεφτά, εύκολη δουλειά, συνήθεια...και έμαθα να μου αρέσει κι όλας.
Κάπως έτσι είναι οι περισσότεροι έλληνες, δεν τους αρέσει πραγματικά αυτό που κάνουν, αλλά επιμένουν και τελειώνουν σχολές, πιάνουν δουλειά στο αντικείμενο και μια ζωή προσπαθούν να το φέρουν στα μέτρα τους. Καταπληκτικό παράδειγμα δόθηκε ήδη, οι νοσηλευτριες (συνήθως οι μικρές είναι καλές, από 35-40 και πάνω αρχίζουν να τα έχουν όλα χεσμένα) αλλά και πολλοί γιατροί, δημόσιοι υπάλληλοι, κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Επειδή σπουδάζω θετική επιστήμη και το βλέπω καθημερινά, έχω να πω ότι η κλίση πάει ανάλογα με τον άνθρωπο και όχι με το φύλο.Υπάρχουν γυναίκες που πραγματικά έχουν μυαλό ξυράφι και άλλες που δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα.Το ίδιο ισχύσει και για τους άντρες.Το πόσο θα προχωρήσει ο καθένας εξαρτάται από τη διαθεση που έχει, τις προτεραιότητές του κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kollhmenh

Νεοφερμένος

Η kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
δεν αντέχω τις σοβινιστικές μπαρούφες (για να μην τις πω αλλιώς) πρωι-πρωι (σηκώθηκα για το σχολείο αλλά δεν θα λειτουργήσει λόγο χιονιού). ούτε είμαι της άποψης ότι οι γυναίκες είναι καλύτερες από τους άντρες αλλα ορισμενων τα θελει ο .... τους. είμαι μαθήτρια της θετικής κατεύθυνσης (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία) και ξερετε τι παρατήρησα;; ότι στο τμημα της θετικής πέρσυ ήμασταν 5 παιδιά, εκ των οποίων τα 4 (το 80% δηλαδή) κορίτσια! φέτος που πάω σε άλλο σχολείο είμαστε 6 παιδιά εκ των οποίων τα 4 (το 67% δηλαδή) είναι πάλι κορίτσια! αφού οι άντρες είναι τόσο καλοί στις φυσικές επιστήμες, και αφού διδασκόμαστε μαθηματικά και στατιστική στην Γ λυκείου θα ήθελα να μου εξηγήσουν πώς προκύπτουν αυτές οι σχετικές συχνότητες ή ίσως και να με διορθώσουν σε λάθη που πιθανώς να έχω κάνει όντας γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ναι αλλά οπως έιπες στη θετική είστε 6 άτομα.
πιο αξιόπιστο είναι να δούμε ότι στην τεχνολογική τα κορίτσια είναι μια μειοψηφία και στη θεωρητική είναι τ αγόρια μια μειοψηφία.
ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα κορίτσια είναι συνήθως καλύτερες μαθήτριες απ ότι τα αγόρια (ετσι εχω δει τουλαχιστον κ έχω ακουσει οτι ισχυει και ως μεσος όρος, και όταν λεω καλυτερες μαθητριες εννοώ αυστηρα βαθμολογικα).
ετσι διαλέγουν κατευθύνσεις που σηκώνουν περισσότερο διάβασμα και ενασχόληση.
βεβαια προσεξε, τελικά τα ποσοστά στις θετικές σχολές είναι ίσα σχεδον μη σου πω ότι μπορεί να έιναι κ υπερ των γυναικών σε αρκετες σχολες.
θα ηθελα να ψαξω για πραγματικα στατιστικα... μπορει να επιστρεψω later..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αφού οι άντρες είναι τόσο καλοί στις φυσικές επιστήμες, και αφού διδασκόμαστε μαθηματικά και στατιστική στην Γ λυκείου θα ήθελα να μου εξηγήσουν πώς προκύπτουν αυτές οι σχετικές συχνότητες ή ίσως και να με διορθώσουν σε λάθη που πιθανώς να έχω κάνει όντας γυναίκα.
οι γυναικες ειναι καλυτερες πιο τακτικες οργανωμενες μαθητριες φοιτητριες κλπ

αλλο αυτο και αλλο το πραγματικα σπουδαιο μυαλο σε θετικες ή εφαρμοισμενες επιστημες

ο αινσταιν πχ ηταν χαλια μαθητης και φοιτητης

αλλο η πρακτικη δουλεια σε μια επιστημη-ειδικα εφηρμοσμενη-και αλλο να εισαι καλος μαθητης,,σε κατα κυριο λογο θεωρητικα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Επειδή σπουδάζω θετική επιστήμη και το βλέπω καθημερινά, έχω να πω ότι η κλίση πάει ανάλογα με τον άνθρωπο και όχι με το φύλο.Υπάρχουν γυναίκες που πραγματικά έχουν μυαλό ξυράφι και άλλες που δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα.Το ίδιο ισχύσει και για τους άντρες.Το πόσο θα προχωρήσει ο καθένας εξαρτάται από τη διαθεση που έχει, τις προτεραιότητές του κλπ
:D θα δεις ότι σε 4 χρόνια αυτές οι γυναίκες το μόνο που θα θέλουν είναι να βολευτούν φυσικά υπαρχουν και εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kollhmenh

Νεοφερμένος

Η kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ο αινσταιν ομως, οπως και παρα πολλοι αλλοι σπουδαιοι επιστημονες οπως ο πλανκ, ο μπορ, ο μαξγουελ, ο σρεντιγκερ και δεν συμμαζευετε, ζουσε σε αλλη εποχη που ισως οι γυναικες να μην ειχαν τοσες ευκαιριες. το ειπα και θελω να το ξανατονισω οτι δεν θεωρω τις γυναικες ανωτερες απο τους αντρες στις θετικες επιστημες απλως δεν θεωρω τους αντρες ανωτερους απο τις γυναικες. οι μειοψηφειες στις σχολες και στα τμηματα δεν ειναι απολυτες και κατα την γνωμη μου δεν οφειλονται στην ελλειψη ικανοτητων καποιου φυλου αλλα απλως στα διαφορετικα ενδιαφεροντα. και ποιο αγορι δεν εχει πει οτι θελει να γινει μηχανικος πχ; ετσι ειναι δομημενη η ψυχοσυνθεση των δυο φυλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν οφειλονται στην ελλειψη ικανοτητων καποιου φυλου αλλα απλως στα διαφορετικα ενδιαφεροντα.

αυτα ειναι ταυτοσημα

σου αρεσει αυτο που εισαι καλος και εισαι καλος σε αυτο που σου αρεσει

καθε φυλο εχει αλλες δυνατοτητες ,,δεν γινεται αλλιως,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kollhmenh

Νεοφερμένος

Η kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
εχεις ενα μερος δικιο σ' αυτο αλλα δεν θα συμφωνησω απολυτα. πιστευω οτι αναπτυσουμε περισσοτερο τυχων ικανοτητες μας σε πραγματα που μας ενδιαφερουν χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχουμε αλλες ικανοτητες να αξιοποιησουμε. οι μαθητριες που ειναι στην θεωρητικη αλλα εχουν (πραγματικα) μαθηματικο μυαλο ειναι αμετρητες. αποφασισαν οτι τις ενδιαφερε περισσοτερο το 1ο πεδιο, επαψαν να ασχολουνται κι αποκτησαν κενα, γι αυτο σταματησαν να τα καταλαβαινουν. ο πατερας μου ειναι μαθηματικος αλλα εχει πολυ καλες γνωσεις αρχαιων και λατινικων. η φιλολογος που μου κανει εκθεση στο σχολειο ειναι κεφαλι στην φυσικη. ολα ειναι σχετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
ο αινσταιν πχ ηταν χαλια μαθητης και φοιτητης

Αυτο ειμαι ενα τεραστιο ψεμα. Ο αινσταιν ηταν καλος μαθητης.(αντιθετα με τα οσα λεγονται..οτι ηταν κακος).Ειχε εξαιρετικο ταλεντο στην φυσικη και τα μαθηματικα. Ο μονος λογος που εδωσε δευτερη φορα για να περασει στο πανεπιστημιο ηταν επειδη τα γαλλικα του δεν ηταν τοσο καλα. Και λογο του χαρακτηρα του(να αψηφα καθε λογης αυθεντια),δεν μπορουσε να βρει καμια θεση σε κανενα πανεπιστημιο της ευρωπης.
Στο θεμα τωρα.Δεν υπαρχει de facto χαρακτηρισμος οτι οι γυναικες τα πανε καλα στις ανθρωπιστικες ενω οι αντρες ειναι καλυτεροι στις θετικες.Ολα αυτα ειναι χρονια προκαταληψεων που ηθελαν τις γυναικες να ακολουθουν τους συζυγους τους,απασχολουμενες μονο με το σπιτικο.
Υπαρχουν πολλα παραδειγματα γυναικων που εχουν διαπρεψει σε ολες τις επιστημες.Και χωρις να χρειαστει να στερηθουν την μητροτητα.
Οπως η συζυγος στηριζει τον συζυγο ετσι ακριβως μπορει να λειτουργησει και το αντιθετο.
Με μεγαλυτερο παραδειγμα την Μαρια Κιουρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
εχεις ενα μερος δικιο σ' αυτο αλλα δεν θα συμφωνησω απολυτα. πιστευω οτι αναπτυσουμε περισσοτερο τυχων ικανοτητες μας σε πραγματα που μας ενδιαφερουν χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχουμε αλλες ικανοτητες να αξιοποιησουμε. οι μαθητριες που ειναι στην θεωρητικη αλλα εχουν (πραγματικα) μαθηματικο μυαλο ειναι αμετρητες. αποφασισαν οτι τις ενδιαφερε περισσοτερο το 1ο πεδιο, επαψαν να ασχολουνται κι αποκτησαν κενα, γι αυτο σταματησαν να τα καταλαβαινουν. ο πατερας μου ειναι μαθηματικος αλλα εχει πολυ καλες γνωσεις αρχαιων και λατινικων. η φιλολογος που μου κανει εκθεση στο σχολειο ειναι κεφαλι στην φυσικη. ολα ειναι σχετικα.

ειναι αμετρητες ε ? και εσυ αυτο πως το ξερεις ? εχεις κανει στατιστικη αναλυση και το εχεις αποδειξει ε? ή ακουσες που στο ειπε ο ξαδερφος ενος φιλου του παππου σου? ειναι κεφαλι στην φυσικη ε? και αυτο πως το ξερεις παλι ? για εξηγησε μας! και γιατι δεν εγινε φυσικος τοτε? της αρεσαν περισσοτερο τα φιλολογικα ε? :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ενα πολυ ωραιο βιντεο για πολυ βαριες αδικιες των τοσο σπουδαιων γνωστων επιστημονων -δειτε το τελος..



κατι τετοια ειναι ντροπη,,και ειδικα οταν μιλαμε για νομπελ..και υποτιθεται ανοιχτομυαλους ανθρωπους τοσο υψηλης μορφωσης..:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ουαου. οταν ειπε για το νομπελ στ αληθεια εμεινα. πωπω τρομερη αδικια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αυτο ειμαι ενα τεραστιο ψεμα. Ο αινσταιν ηταν καλος μαθητης.(αντιθετα με τα οσα λεγονται..οτι ηταν κακος).Ειχε εξαιρετικο ταλεντο στην φυσικη και τα μαθηματικα. Ο μονος λογος που εδωσε δευτερη φορα για να περασει στο πανεπιστημιο ηταν επειδη τα γαλλικα του δεν ηταν τοσο καλα. Και λογο του χαρακτηρα του(να αψηφα καθε λογης αυθεντια),δεν μπορουσε να βρει καμια θεση σε κανενα πανεπιστημιο της ευρωπης.
.

Nαι Ε;;;;;;;;;;;;;;; :hmm:

Μάαααλιστα....

Bad student
Although over time to become a university professor, a genius of physics and one of the key figures of the extraordinary scientific progress in the twentieth century, the small Einstein was not a precocious talent, but rather the opposite: a shy, slow intellectual development . His grades were not very bright, as seen in this diploma issued by the Cantonal School of Aargau (Switzerland), where he received his early education.







:/::/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Είναι γεγονός ότι -κατά κύριο λόγο- οι άντρες στρέφονται περισσότερο από εμάς στις θετικές επιστήμες. Ωστόσο, και μια γυναίκα είναι δυνατό να τα καταφέρει εξίσου καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top