Μόνος/η σε συναυλία

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Θα ήθελα να θέσω ένα φιλοσοφικό θέμα :P
Προσωπικά αντιμετωπίζω ένα μικρό θέμα όσον αφορά την ταύτιση των μουσικών μου επιλογών με αυτές των φίλων μου. Για να γίνω συγκεκριμένος οι περισσότεροι φίλοι μου ακούνε άλλοι λαϊκά, άλλοι house, γενικά κυρίως μουσική που παίζεται στα mainstream clubs. Συχνά πηγαίνω κι εγώ και δεν περνάω άσχημα (γενικά δεν έχω θέμα είμαι ανοιχτός και σε αυτά τα είδη μουσικής, αρκεί να μην είναι too much). Απλά όταν βλέπω κάποιο ενδιαφέρον live στην Αθήνα και θέλω να πάω, πολλές φορές δεν βρίσκω άτομα να πάω. Και έχει περάσει από το μυαλό μου η ιδέα να πάω μόνος σε κάποια συναυλία αν δεν βρω κατάλληλη παρέα, δηλαδή άτομο που να το ξέρω και να θέλει να έρθει μαζί μου. Θέλω να ρωτήσω αν το έχει κάνει κάποιος και γενικά πώς είναι σαν φάση γιατί ομολογουμένως μου φαίνεται λίγο άβολο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Προσωπικά δεν μου φαίνεται καθόλου άκυρο να πας μόνος σου σε συναυλία!Εντάξει, σίγουρα όταν είσαι με παρέα θα πεις και καμιά χαζομάρα, θα έχει περισσότερη πλάκα...Αλλά αν τα μουσικά γούστα δεν ταυτίζονται με της παρέας και θες να πας σε μία συναυλία, πας και μόνος. Μπορεί να είναι ευκαιρία να κάνεις και γνωριμίες! ;)
Το έχω κάνει μία φορά,, αν και δεν ήμουν τελείως μόνη. ΄Ήθελα να πάω σε ένα live και δεν μπορούσε να έρθει καμία από τις φίλες μου. Τελικά, επειδή ψηνόταν και οι γονείς μου με κάτι φίλους τους να έρθουν, πήγα μαζί τους. Αυτοί καθόταν πίσω πίσω κι εγώ πήγα και χώθηκα στον κόσμο!Ουσιαστικά, ήταν σαν να είμαι μόνη μου!Πλάκα είχε!Θα πήγαινα και τελείως μόνη αν τύχαινε παρόμοια φάση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα έλεγα ότι θα είναι κάπως βαρετά και λίγο awkward. Είναι ξέρω γω σαν να πηγαίνεις μόνος για καφέ, μόνος για ποτό κλπ. Στις εξόδους χρειάζεσαι έστω κάποιον για παρέα. Βέβαια εξαρτάται και από την συναυλία, αλλά θα σου έλεγα να προσπαθήσεις αν βρεις έστω κάποιον συγγενή/φίλο όχι τόσο κολλητό για παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα έλεγα ότι θα είναι κάπως βαρετά και λίγο awkward. Είναι ξέρω γω σαν να πηγαίνεις μόνος για καφέ, μόνος για ποτό κλπ. Στις εξόδους χρειάζεσαι έστω κάποιον για παρέα. Βέβαια εξαρτάται και από την συναυλία, αλλά θα σου έλεγα να προσπαθήσεις αν βρεις έστω κάποιον συγγενή/φίλο όχι τόσο κολλητό για παρέα.

Καμιά σχέση με καφέ ή πότο. Στις συναυλίες πας για την μπάντα όχι για συζήτηση.Τώρα για το πεντάλεπτο πριν ξεκινήσει η μπάντα γι αυτό υπάρχουν οι μπύρες...
Αν ο συγγενής/φίλος δεν θέλει να πάει μπροστά στο stage ή θέλει να κάτσει στο μπαρ και εσύ γουστάρεις να χτυπιέσαι,τι κάνεις? Κάθεσαι σαν τον ηλίθιο μόνο και μόνο για να έχεις παρέα?

Ειδικά για μπάντες που έρχονται από εξωτερικό και μπορεί να μην τους ξαναπετυχεις επιβάλλεται να πας ακόμα και αν δεν βρεις κάποιον να έρθει μαζί σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εγώ αν και το σκεφτόμουν τελευταία,μάλλον δε θα το έκανα.Αλλά αν τρελαίνεσαι για την μπάντα και μόνο γι αυτό θες να πας,πήγαινε.Είναι και θέμα προσωπικότητας..φαντάσου τον εαυτό σου εκεί και αν νιώθεις άνετα με το σκηνικό δοκίμασε το,δε χάνεις κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Εχω παει σε δυο συναυλιες μονος μου, καθως δεν επεισα καποιον φιλο να ερθει(οι προτασεις για κερασμενη μπυρα ή το εισητηριο 50-50 δεν επιασαν). Αμα εξαιρεσουμε τη διαδρομη, που βαριομουνα, λιγο την αμηχανια να πηγαινεις μονος, και ισως σε καποια κομματια κατα τη διαρκεια του λαιβ που το προγραμμα εκανε κοιλια. Κατα τα αλλα περασα αρκετα καλα. Ειδικα στο ενα που το συγκροτημα τα εσπασε ολα χαλαλι το 15αρι του εισητηριου και η μπυρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Στο μυαλό μου έχω τη συναυλία ως μία από τις πιο «παρεΐστικες εκδηλώσεις. Βέβαια, δεν έχω δοκιμάσει να πάω μόνος μου για να δω και την άλλη όψη του νομίσματος. Το να σηκωθώ και να πάω μόνος μου είτε στο Θέατρο Βράχων ή στο Καλλιμάρμαρο ή στο ΟΑΚΑ δεν μου κάθεται καλά πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Μια χαρα πας και μονος σου σε συναυλια.. Δεν εχει σχεση με ποτο και καφε... Σε συναυλιες χιπ χοπ, μεταλ ή και πιο εναλλακτικες που εχουν χτυπημα θα περασεις σιγουρα καλα, και ισως γνωρισεις και ατομα για να λετε τιποτα αν βαρεθεις λογω κοιλιας της συναυλιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Πρέπει κανείς να μπορεί να περνάει χρόνο και μόνος του, χωρίς να τον νοιάζει τι θα πουν οι άλλοι. Μπορεί κάποιος να θέλει να πάει το πρωί να φάει μια μπουγάτσα ή να πιει έναν καφέ και να διαβάσει μια εφημερίδα ή να πάει σε μια ταβέρνα και να φάει ή να πάει να δει μια ταινία ή να πάει σε ένα μπαρ να πιει κάτι... Δηλαδή τι? Δε θα κάνει τίποτα από όλα αυτά, επειδή κάποιοι φοβούνται να είναι μόνοι τους και άρα σχολιάζουν? Μάλλον όχι...

Επίσης στη συναυλία, η παρέα υπάρχει πριν και μετά. Πριν μέέέχρι να αρχίσει και μετά που δένεστε παραπάνω λόγω της όμορφης εμπειρίας που μόλις πέρασε. Ωστόσο κατά τη διάρκεια της συναυλίας, εκεί είστε εσείς και η μπάντα. Δε μιλάς με το διπλανό, δεν κάνεις πλάκα, τίποτα απολύτως. Μόνο κανένα βλέμμα ικανοποίησης-χαράς που θα μοιραστείτε σε καμιά φάση. Οπότε ναι, πιστεύω ότι μια χαρά μπορείς να πας μόνος σου σε συναυλία. Ίσως βαρεθείς αρκετά μέχρι να αρχίσει, ίσως να μην μπορέσεις να συμπεριλάβεις και άλλα άτομα σε αυτήν την εμπειρία, αλλά σίγουρα θα μπορέσεις να απολαύσεις τη μουσική τους, η οποία είναι και η ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Έχω παει σε μια γεμάτη συναυλία μόνος , τυχαία , απλα άκουσα τα τραγούδια και έφυγα , και έχω παει και σε λιγότερο γεμάτες συναυλίες με παρέες και εχει γίνει της Καριολας,με λίγα λόγια αν θες να χτυπιέσαι να κανεις μλκιες κτλ οπωσδήποτε με πέρα ,αν θες να ακούσεις απλα τη μουσικούλα λαϊβ πας και μόνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης στη συναυλία, η παρέα υπάρχει πριν και μετά. Πριν μέέέχρι να αρχίσει και μετά που δένεστε παραπάνω λόγω της όμορφης εμπειρίας που μόλις πέρασε. Ωστόσο κατά τη διάρκεια της συναυλίας, εκεί είστε εσείς και η μπάντα. Δε μιλάς με το διπλανό, δεν κάνεις πλάκα, τίποτα απολύτως. Μόνο κανένα βλέμμα ικανοποίησης-χαράς που θα μοιραστείτε σε καμιά φάση.

Δώστε ένα μπισκότο στο ρυζόγαλο παρακαλώ!
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Γενικά προτιμώ να πηγαίνω με παρέα σε συναυλίες. Είναι hype πολλαπλασιασμένο στην αρχή, ενθουσιασμός πολλαπλασιασμένος μετά και κάποια άτομα να χοροπηδήσεις και να χτυπηθείς δίπλα. Βέβαια έχω συμβιβαστεί ότι θα πηγαίνω σε αρκετές μόνος γιατί η παρέα μου (πέρα από τους ξενέρωτους των λαϊκών) είναι πιο old school rock lovers, οπότε σε πολλά δεν ψήνονται. Ακόμα κι έτσι όμως, πολλές φορές πηγαίνουμε όλοι μαζί στις rock/metal συναυλίες που θέλει κάποιος από μας, γιατί πρέπει να είσαι ανοιχτός σε ένα καλό λάιβ ανεξάρτητα από που προέρχεται και γιατί στο τέλος πάντα περνάμε όλοι καλά, ακόμη κι ο πιο καχύποπτος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα είχε ενδιαφέρον το ερώτημα: Μόνος/η σε Οίκο Ανοχής; Πάντα με ταλάνιζε.

Για να είμαι στο θέμα, νομίζω ότι στη ζωή θα πρέπει να νιώθουμε άνετοι με αυτό που μας αρέσει τη στιγμή που το βιώνουμε και όχι με βάση τι είναι σωστό για τους άλλους. Αλήθεια έμαθε κανείς τι είπε αυτή η κοινωνία; (Οι περισσότεροι κινούνται στη ζωή τους με βάση αυτή την φοβία)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top