Πού ένας αληθινός Ορθόδοξος Χριστιανός;

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σε αθέους, δεν αξίζει να χαλιέμαι

Κι όμως, αυτοί οι άθεοι σου δίνουν βήμα για να εκφράζεσαι. Εσύ στη θέση τους δεν θα έκανες το ίδιο...

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, μιας και μας δίνει μια γλαφυρή εξήγηση για ποιο λόγο δεν υπάρχουν πλέον ορθόδοξοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σε αθέους, δεν αξίζει να χαλιέμαι
Πολύ περισσότερο όμως σε θρησκείες.:redface:


Βρες άλλο χόμπι, βλέπε ποδόσφαιρο. Ίδιο αποτέλεσμα, ίδια πνευματική εκτόνωση, ίδια άνευ ουσίας μανία, μόνο που το ποδόσφαιρό είναι πιό πρόσφατη ανακάλυψη.:1eye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στην ορθόδοξη πίστη, συνεχώς άγνοια, βαρεμάρα,παραποίηση, άγνοια.
Αυτό δεν υποδηλώνει την κατάρρευση της ορθοδοξίας; Και αν όχι γιατί; Αν σε μια εταιρία, ομάδα, οργάνωση κτλ κυριαρχούσαν όλα αυτά, θα κατεύαζαν τα ρολά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ισως αναμεσα στη βαρεμαρα , την αγνοια και την παραποιηση να υπαρχει και η θεληση, η γνωση, η ορθοτητα και αλλα πολλα που κρατουν ακομα τη βαση της θρησκειας μας.

αναμεσα στα πολλα κακα και τα στραβα αυτου του κοσμου και των θρησκειων ευτυχως υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν και διατηρουν καποια πραγματα οπως θα πρεπε να ηταν. ισως εμεις να μην ετυχε να τους γνωρισουμε, να μην ξερουμε καν την υπαρξη τους αλλα υπαρχουν.

εγω πολλες φορες αναρωτιεμαι τι κρατα αυτον τον κοσμο απο του να αλληλοσπαραχτει. η εξηγηση που δινω ειναι οτι ευτυχως αναμεσα μας υπαρχουν ακομα Ανθρωποι με καλοσυνη, ευαισθησια και συμπονοια.

εξαλλου παντα οι λιγοι εκαναν την διαφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εγω πολλες φορες αναρωτιεμαι τι κρατα αυτον τον κοσμο απο του να αλληλοσπαραχτει. η εξηγηση που δινω ειναι οτι ευτυχως αναμεσα μας υπαρχουν ακομα Ανθρωποι με καλοσυνη, ευαισθησια και συμπονοια.
Μπα, ο λόγος είναι ότι δεν συμφέρει κανέναν αυτό. Σκέψου έναν πόλεμο μεταξύ Γαλλίας και Γερμανίας, σκέψου ο Νικητής πόσα πολλά θα χάσει, και πόσα λίγα θα κερδίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Μπα, ο λόγος είναι ότι δεν συμφέρει κανέναν αυτό. Σκέψου έναν πόλεμο μεταξύ Γαλλίας και Γερμανίας, σκέψου ο Νικητής πόσα πολλά θα χάσει, και πόσα λίγα θα κερδίσει.


μωρε να παρακαλαμε να μην υπαρξει αλλος Χιτλερ γιατι εκει κλαφτα... αυτοι οι 'ανθρωποι' δεν ξερω αν μπορουν να ξεχωρισουν το συμφερον...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα ακόμη και για κάποιον που δεν νοιάζεται για τις ανθρώπινες ζωές, έχει να αντιμετωπίσει σημαντικά πρόβλημα, όπως ευρωπαϊκή ένωση, ψυχολογία συμμάχων αλλά ακόμη και μείωση της στρατιωτικής δύναμης του κτλ.

Όποτε ακόμη και ο πιο απάνθρωπος Χιτλερ, είμαι σίγουρος ότι θα προτιμήσει κάτι διαφορετικό από πόλεμο. Π.χ. κάποιο παιχνίδι εξωτερικής πολιτικής ή οικονομίας ή διπλωματίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Και αν όχι γιατί; Αν σε μια εταιρία, ομάδα, οργάνωση κτλ κυριαρχούσαν όλα αυτά, θα κατεύαζαν τα ρολά.
Και πως νομίζεις πως λειτουργεί τόσα χρόνια η Ελλάδα;:P

μωρε να παρακαλαμε να μην υπαρξει αλλος Χιτλερ γιατι εκει κλαφτα... αυτοι οι 'ανθρωποι' δεν ξερω αν μπορουν να ξεχωρισουν το συμφερον...:/:
Σίγουρα θα έχουν υπάρξει έκτοτε χιλιάδες επίδοξοι Χίτλερ, αλλά δυστυχώς ο βλάκας εκείνος βρέθηκε τη κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο μέρος.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ισως αναμεσα στη βαρεμαρα , την αγνοια και την παραποιηση να υπαρχει και η θεληση, η γνωση, η ορθοτητα και αλλα πολλα που κρατουν ακομα τη βαση της θρησκειας μας.

αναμεσα στα πολλα κακα και τα στραβα αυτου του κοσμου και των θρησκειων ευτυχως υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν και διατηρουν καποια πραγματα οπως θα πρεπε να ηταν. ισως εμεις να μην ετυχε να τους γνωρισουμε, να μην ξερουμε καν την υπαρξη τους αλλα υπαρχουν.

εγω πολλες φορες αναρωτιεμαι τι κρατα αυτον τον κοσμο απο του να αλληλοσπαραχτει. η εξηγηση που δινω ειναι οτι ευτυχως αναμεσα μας υπαρχουν ακομα Ανθρωποι με καλοσυνη, ευαισθησια και συμπονοια.

εξαλλου παντα οι λιγοι εκαναν την διαφορα...

Η ιστορία λέει, ότι αν δεν υπήρχαν οργανωμένες (αλά πολυεθνικές επιχειρήσεις) θρησκείες, οι "...Ανθρωποι με καλοσυνη, ευαισθησια και συμπονοια." ,θα ήταν μάλλον περισσότεροι, αγαπητή μου φίλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
φιλε νωευς αυτο το ΑΝ δυστυχως ειναι που κανει τη διαφορα. επειδη υπαρχουν οι πολυεθνικες επιχειρησεις - θρησκειες τοτε ευτυχως που υπαρχουν εστω και λιγοι ανθρωποι που κανουν τη διαφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
φιλε νωευς αυτο το ΑΝ δυστυχως ειναι που κανει τη διαφορα. επειδη υπαρχουν οι πολυεθνικες επιχειρησεις - θρησκειες τοτε ευτυχως που υπαρχουν εστω και λιγοι ανθρωποι που κανουν τη διαφορα...

Ναι, καλή μου φίλη, θεωρώ ότι με το συλλογισμό σου αυτόν γίνεσαι πολύ πιο εύστοχή και σαφής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Κοιτα,εχεις δικιο οτι πολλοι δεν γνωριζουν αρκετα πραγματα για την πιστη μας,πραγμα που δεν με ενοχλει,αλλα πως εισαι σιγουρος οτι ολοι οι αλλοι πιστοι διαφορων θρησκειων γνωριζουν τα παντα;Ισως ειναι πιο φανατισμενοι,αλλα παντου υπαρχει αγνοια.Και απλα πιστευω οτι οι ανθρωποι δεν βρισκουν τη θρησκεια ενδιαφερουσα πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Και απλα πιστευω οτι οι ανθρωποι δεν βρισκουν τη θρησκεια ενδιαφερουσα πια...

δηλ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.


Πηγαινε σε μια εκκλησια...Και παρατηρησε τον κοσμο που ειναι εκει....Ξερεις ηδη ποια θα ειναι τα συμπερασματα σου..Οι περισσοτεροι θα ειναι μεγαλης ηλικιας...Πολυ μεγαλης ηλικιας..Οι νεοι ανθρωποι που ειναι πιο ανοιχτομυαλοι και ανοιχτοι σε νεες αποψεις δεν ενδιαφερονται ιδιαιτερα...Η θρησκεια δεν εχει κατι καινουριο κατι συγχρονο...Ξερουμε την ''ιστορια'' και επιλεγουμε αν θα την πιστεψουμε η οχι...Το μονο καπως πιο συγχρονο που εχει να προσφερει η θρησκεια στους πιστους της ειναι η δευτερα παρουσια...Ελαχιστοι πιστευουν σε αυτη...Τουλαχιστον αυτες ειναι οι αποψεις μου..Μπορει να κανω και λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Το μονο καπως πιο συγχρονο που εχει να προσφερει η θρησκεια στους πιστους της ειναι η δευτερα παρουσια.

και παλιν αλις μου τι εννοεις μ'αυτο? γιατι η δευτερα παρουσια θεωρειται συγχρονο θεμα? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
και παλιν αλις μου τι εννοεις μ'αυτο? γιατι η δευτερα παρουσια θεωρειται συγχρονο θεμα? :hmm:


Για μενα που δεν πιστευω δεν ειναι συγχρονο...Αλλα ισως θα παραξενευοσουν απο το ποσοι χριστιανοι περιμενουν με ανυπομονησια τη δευτερα παρουσια,ακομα και σημερα...Οταν το πρωτοακουσα απο μια φιλη μου φανηκε παρα πολυ παραξενο,αλλα εκτοτε το εχω ακουσει πολλες φορες....Αν και εξακολουθει να μου φαινεται περιεργο...Αλλα γενικα η θρησκεια δεν ειναι συγχρονη..Το μονο που εχουν να περιμενουν οι πιστοι της,βασικα οι απολυτα θρησκευομενοι,ειναι η δευτερα παρουσια...Γι αυτο ειναι καπως πιο συγχρονο...Αλλα εχεις δικιο..Αν αναλογιστει κανεις το ποσα χρονια περιμενουν το μεσσια τους καθε αλλο παρα συγχρονο ειναι..Απλα το ανεφερα,επειδη το εχω ακουσει σαν αποψη πολλες φορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
καλη μου αλις αν και δεν ειμαι οιδημων στα θρησκευτικα θεματα νομιζω οτι εχω μπερδευτει με αυτα που γραφεις και ισως και συ με αυτα που ακους...

καταρχην να μιλησω απο την δικη μου πλευρα και των ανθρωπων που γνωριζω. οταν λες οτι δεν ειναι συγχρονη η θρησκεια μαλλον θα εννοεις τους ανθρωπους που την εκπροσωπουν και τις ιδεες τους. αν ειναι ετσι τοτε ναι και γω συμφωνω οτι σε καποια θεματα πρεπει να κοιταξουν τις αναγκες της κοινωνιας και να ερθουν πιο κοντα στα μετρα της..

η θρησκεια και η καθε θρησκεια δεν εχει χρονο ουτε αυτα που διδασκει και πρεσβευει. η αγαπη που διδαξε ο χριστος ειναι κατι που παντα θα μας αφορα.

προσωπικα δεν ξερω κανεναν που ανυπομονει να ερθει η δευτερα παρουσια. ο καλος χριστιανος υποτειθεται οτι ζει συμφωνα με το λογο του θεου και ελπιζει στην αιωνια ζωη , μια θεση κοντα στον θεο..

επισης κανεις χριστιανος δεν περιμενει τον μεσσια αφου ηδη εχει ερθει κατα την δικη μας θρησκεια. οι εβραιοι τον περιμενουν αφου δεν αποδεκτηκαν τοτε τον χριστο...

αλις μου καλο θα ηταν αφου εχεις προβληματισμους σχετικα με την θρησκεια μας γενικοτερα και οχι μονο να πηγαινες να ακουσεις πεντε πραγματα απο ανθρωπους που γνωριζουν εντελως ανετα και χωρις προκαταληψη. στο λεει αυτο καποια που ποτε δεν αποδεκτηκε φαρισσαισμους και βλεπει την θρησκεια με ενα τελειως διαφορετικο ματι.. εγω δεν αλλαξα για να γινω αρεστη σε κανενα απο τους ανθρωπους της εκκλησιας αλλα πιστεψε με εχουν βρεθει ανθρωποι που με εχουν αποδεκτει με τις αποψεις μου και τον τροπο μου... δεν ειναι ολοι οσοι ασχολουνται με τη θρησκεια οπως νομιζουν πολλοι...

εξαλλου η σχεση του καθενος μας με τον θεο ειναι προσωπικο θεμα.

οταν ο ανθρωπος δει και καταλαβει οτι σε μια δεδομενη στιγμη της ζωης του ειναι τοσο ασημαντος σαν ενα σπουργητακι και δεν μπορει να κανει τιποτα για να αλλαξει τα δεδομενα τοτε η μονη του λυσης ειναι να καταφυγει στην βοηθεια του θεου... και πιστεψε με βοηθα. εκει πολλοι δυστυχως καταλαβαινουν την υπαρξη του. και λεω δυστυχως γιατι ολοι μας οσο εχουμε υγεια και πολλα αλλα δεν σκεφτομαστε τιποτα αλλο παρα μονο τον εαυτουλη μας και ποσο τρανοι ειμαστε και παντοδυναμοι....

θελει μεγαλοψυχια , αγαπη και ταπεινωση να δεκτει καποιος στην αγκαλια του αλλους ανθρωπους να τους αποδεκτει και να τους αγαπησεις οπως και να δεκτει και την υπαρξη της αγαπης του θεου... μακαρι ολοι καποτε να μπορεσουμε να τα καταφερουμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
τα Ευαγγέλια που δεν συμφωνούν μεταξύ τους για τα γεγονότα που περιγράφουν...

Δε διαφωνούν μεταξύ τους , απλά κάποια περιγράφουν περιστατικά που δεν εχουν καταγραφεί στα άλλα.

Αλήθεια, πώς το εξηγείς αυτό με τα ευαγγέλια?

Για τον ίδιο λόγο που σχεδόν πάντα , οι αυτόπτες μάρτυρες δίνουν διαφορετικές καταθέσεις : η καταγραφή και μόνο του γεγονότος αλλοιώνει το ίδιο το γεγονός (βασικά είμαι άθεος αλλά ήμουν καλός στην φυσική:redface:)

Φθάσαμε στο σημείο, να πείθουμε τον συνάνθρωπο μας ότι ο παπάς δεν είναι ο Θεός, είναι το δοχείο της Θείας Χάριτος

δεν ξέρω για τους άλλους , αλλά αυτός είναι Θεός , τελεία και παύλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Που είναι ένας αληθινός Ορθόδοξος Χριστιανός???:hmm::hmm:
Ένας υπήρχε και τον φάγανε και αυτόν...;)
Στον Παράδεισο επομένως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... (βασικά είμαι άθεος αλλά ήμουν καλός στην φυσική:redface:)...

Βασικά, αφού είσαι καλός στη φυσική, δεν γίνεται να είσαι άθεος:redface:...Απλά, ακόμη η φυσική δεν βρήκε τον τρόπο πλήρους ενσάρκωσης του πνεύματός της...Είσαι όμως σε ηλικία, που θα το προλάβει και τούτο. Και επειδή σου έχω μία κάποια e-αδυναμία και επιστήθιος γαρ φίλος του Θεού, παίρνω το κουράγιο να σε νουθετήσω: Πρόσεχε τότε μη μπερδέψεις, τον Πατέρα με τον Γιο και τον Γιο με το Αποπαίδι, ένεκα τουλάχιστον ενός κάποιου σαβουάρ βιβρ:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top