Σε ποια ηλικία θεωρείτε σωστό να σταματούν οι "γονικές παροχές";

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ε, στα 30 σου, καλό είναι να πατάς στα πόδια σου... αλλοίμονο!!!!!
Κι αν θες να σπουδάσεις, κόψε το λαιμό σου. Εννοώ, να συνεχίζεις να σπουδάζεις.
Γιατί, οκ, μπορεί να συμβεί να έχω προσπαθήσει εγώ, πχ, με το όποιο πτυχίο ή χωρίς κανένα, να δουλεύω, και στα 30 μου να δω ότι αν κάνω κάτι άλλο από άποχψη σπουδών, θα είμαι πολύ καλύτερα. Αλλά αυτό είναι εξαίρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
είχα γνωρίσει κάποια παιδιά στην ιταλία, στην ηλικία των 30-34 που σπούδαζαν (μεταπτυχιακά) κ δεν δούλευαν καθόλου επειδή ήθελαν να διαβάζουν. κατά τα άλλα είχαν χρόνο να βγαίνουν κάθε βράδυ έξω... μου είχε κακοφανεί σε αυτή την ηλικία...
μήπως όμως όλα αυτά είναι κ λίγο στερεοτυπικά;:whistle:
δεν ξέρω βρε συμφορουμάκια μου, ελπίζω εσείς να με φωτίσετε...:P

Έλα να σκεφτούμε λίγο….γιατί ξεκινάμε να σπουδάσουμε? Γιατι διαβάζουμε? Ποιος είναι ο τελικός σκοπός για τον οποίο αποκτάμε γνώσεις?
Κάποια στιγμή πρέπει να πιάσουμε μια δουλειά, για την οποία προετοιμαζόμαστε. Το να μην δουλεύεις καθόλου, επειδή σου επιτρέπει η οικονομική σου κατάσταση, το θεωρώ τεμπελιά και όχι δίψα για μάθηση. Άλλωστε μπορεί να συνεχίζει η απόκτηση πληροφοριών(γνώσεων) και όταν δουλεύεις…(και μάλιστα επειδή δουλεύεις …)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avantis

Νεοφερμένος

Η avantis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Η αποψη μου ειναι πως με τον τροπο που εχουμε μεγαλωσει και μεγαλωνουμε εδω στην ελλαδα ειναι δυσκολο να σταματησει αυτη η ιστορια,πιστευω πως ειναι ενας τροπος οπου οι γονεις να μπορουν να ελενγχουν τα παιδια τουςγιατι ετσι πιστευουμε πως θα τα προφυλαξουμε,απο κακες παρεες απο "το να μην τους τυλιξει καμια κοπελιτσα" ειναι βεβαια λαθος τροπος πρεπει τα παιδια απο μικρα να αυτονομουνταινα μαθαινουν να βγαζουν χρηματα να εχουν αποψη, αυτα ολα εξαρτωνται βεβαια απο εμας τους ιδιους τους γονεις.Βεβαια και τα παιδια εχουν ενα μεριδιο ευθυνης θα πρεπει καποια στιγμη να θεσουν ορια στις σχεσεις με τους γονεις.Αυτο βεβαια θελει "κοτσια" ειναι δυσκολο,αλλα αν δεν θελουμε να παραπονιομαστε θα πρεπει να το κανουμε.Και οχι οταν χρειαζομαστε τους γονεις να τρεχουμε"μαμα κρατας τα παιδια να βγουμε,μαμα εχεις φαγητο γιατι δεν προλαβα να μαγειρεψω,μαμα εχεις να μου δανεισεις να πληρωσω την καρτα μου" παραδεχομαι ειναιδυσκολο, αλλα παλι εδω ειναι Ελλαδα και ειναι ωραιο που υπαρχει οικογενεια και ξερεις οτι παντα θα βρισκετε κοντα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Υπάρχουν τρεις κατηγορίες γονέων «σπόνσορα»


1) Γονείς που με την καρδιά τους βοηθούν τα παιδιά να σπουδάσουν χωρίς αντάλλαγμα (παρά μόνο το σεβασμό, αγάπη, ευχαριστώ) και όταν τελειώνουν οι σπουδές, τελειώνει και η παροχή.
2) Γονείς που από υπέρπροστατευτικότητα δεν μπορούν να καταλάβουν ότι τα παιδιά μεγάλωσαν και πρέπει να επιβιώνουν μόνοι τους πια.
3) Γονείς που από ανασφάλεια, προσπαθούν να ελέγχουν τις κινησεις των παιδιών με αυτό τον τρόπο.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Υπάρχουν τρεις κατηγορίες γονέων «σπόνσορα»


1) Γονείς που με την καρδιά τους βοηθούν τα παιδιά να σπουδάσουν χωρίς αντάλλαγμα (παρά μόνο το σεβασμό, αγάπη, ευχαριστώ) και όταν τελειώνουν οι σπουδές, τελειώνει και η παροχή.
2) Γονείς που από υπέρπροστατευτικότητα δεν μπορούν να καταλάβουν ότι τα παιδιά μεγάλωσαν και πρέπει να επιβιώνουν μόνοι τους πια.
3) Γονείς που από ανασφάλεια, προσπαθούν να ελέγχουν τις κινησεις των παιδιών με αυτό τον τρόπο.





:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Έλα να σκεφτούμε λίγο….γιατί ξεκινάμε να σπουδάσουμε? Γιατι διαβάζουμε? Ποιος είναι ο τελικός σκοπός για τον οποίο αποκτάμε γνώσεις?
Κάποια στιγμή πρέπει να πιάσουμε μια δουλειά, για την οποία προετοιμαζόμαστε. Το να μην δουλεύεις καθόλου, επειδή σου επιτρέπει η οικονομική σου κατάσταση, το θεωρώ τεμπελιά και όχι δίψα για μάθηση. Άλλωστε μπορεί να συνεχίζει η απόκτηση πληροφοριών(γνώσεων) και όταν δουλεύεις…(και μάλιστα επειδή δουλεύεις …)

:thumbup: +1
πεστα χρυσόστομη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η αποψη μου ειναι πως με τον τροπο που εχουμε μεγαλωσει και μεγαλωνουμε εδω στην ελλαδα ειναι δυσκολο να σταματησει αυτη η ιστορια,πιστευω πως ειναι ενας τροπος οπου οι γονεις να μπορουν να ελενγχουν τα παιδια τουςγιατι ετσι πιστευουμε πως θα τα προφυλαξουμε,απο κακες παρεες απο "το να μην τους τυλιξει καμια κοπελιτσα" ειναι βεβαια λαθος τροπος πρεπει τα παιδια απο μικρα να αυτονομουνταινα μαθαινουν να βγαζουν χρηματα να εχουν αποψη, αυτα ολα εξαρτωνται βεβαια απο εμας τους ιδιους τους γονεις.Βεβαια και τα παιδια εχουν ενα μεριδιο ευθυνης θα πρεπει καποια στιγμη να θεσουν ορια στις σχεσεις με τους γονεις.Αυτο βεβαια θελει "κοτσια" ειναι δυσκολο,αλλα αν δεν θελουμε να παραπονιομαστε θα πρεπει να το κανουμε.Και οχι οταν χρειαζομαστε τους γονεις να τρεχουμε"μαμα κρατας τα παιδια να βγουμε,μαμα εχεις φαγητο γιατι δεν προλαβα να μαγειρεψω,μαμα εχεις να μου δανεισεις να πληρωσω την καρτα μου" παραδεχομαι ειναιδυσκολο, αλλα παλι εδω ειναι Ελλαδα και ειναι ωραιο που υπαρχει οικογενεια και ξερεις οτι παντα θα βρισκετε κοντα σου.
Εγώ αυτό ξέρεις πως το ακούω διαρκώς? Ο θεσμός της οικογένειας στην Ελλάδα. Και γεμίζουν και τα στήθη τους από περιφάνεια.
Τα μεν παιδιά κερδίζουν γιατί εκμεταλεύονται τις περιστάσεις ή δε γονείς δεν λένε να ξεκολήσουν από τα παιδιά τους και με το παραπάνω πρόσχημα κερδίζουν παραμένοντας προσκολημένοι στην ζωή τους ενός άντε δύο παιδιών τους. Φυσικά κανείς δεν βλέπει και τις μακροπρόθεσμες συνέπειες αλλά έτσι λειτουργούμε στην χώρα αυτή. Κοντόφθαλμα και πάντα με βάση την βόλεψη μας.
Πιστεύω ότι βασικός υπεύθυνος στην ιστορία είναι οι γονείς που με την συμπεριφορά τους δίνουν το πάτημα στα παιδιά που βρίσκουν και τα κάνουν. Αν και ξέρω γιατί γίνεται αυτό, και ίσως μπορώ να το καταλάβω. Αυτό που με αποσχολεί είναι το λάθος για μένα στην συμπεριφορά τους. Get A Life λέω εγώ για ορισμένους.
Και τα λέω όταν στο συγκεκριμένο θέμα οι γονείς μου κάναν από τα λίγα σωστά πράγματα (Όσοι θυμούνται ξέρουν την άποψη που έχω γιαυτούς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
τα παιδιά πρέπει να ξεκολλάνε από τους γονείς το συντομότερο δυνατό
απλά θα πρέπει το ξεκόλλημα αυτό να γίνει κάπως σωστά και μετά το παιδί να έχει ένα εισόδημα ...κάτι ...
καλό θα είναι μέσα από τις συζητήσεις με τους γονείς να είναι σαφές ότι οι σχέσεις γονιών και παιδιών πάντα θα είναι δεδομένη, αλλά τώρα μπαίνει σε άλλη φάση(και για τους δυο βέβαια)... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά, ο απογαλακτισμός σας πώς έγινε;

Εγώ σε 4 εβδομάδες θα πάρω τον πρώτο μου κανονικό και καλό μισθό... και σιγά σιγά θα στέκομαι πολύ άνετα στα πόδια μου...

Ο πατέρας μου όμως, μού πληρώνει ακόμα κάτι λογαριασμούς στην Ελλάδα... Και δεν ξέρω καν τι πρέπει να κάνω, πού και πόσο να πληρώνω... πλέον όμως νιώθω άσχημα, να μου τα καλύπτει.

Είναι ΤΣΜΕΔΕ, κλπ...

Τι να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ο πατέρας μου όμως, μού πληρώνει ακόμα κάτι λογαριασμούς στην Ελλάδα... Και δεν ξέρω καν τι πρέπει να κάνω, πού και πόσο να πληρώνω... πλέον όμως νιώθω άσχημα, να μου τα καλύπτει.

Είναι ΤΣΜΕΔΕ, κλπ...

Τι να κάνω;

Να του αφήσεις τη χαρά να στα πληρώνει και να του πεις ότι θα του κάνεις ένα καλό δώρο για να τον ευχαριστήσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι... αλλά να του την αφήσω τη χαρά έτσι; Γιατί, τώρα που ξεκίνησα να πληρώνομαι... δε θα 'πρεπε έστω να δείξω ότι εκτιμάω, το ότι τα πληρώνει ακόμα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι... αλλά να του την αφήσω τη χαρά έτσι; Γιατί, τώρα που ξεκίνησα να πληρώνομαι... δε θα 'πρεπε έστω να δείξω ότι εκτιμάω, το ότι τα πληρώνει ακόμα;;
φυσικά... γιαυτό σου είπα να του πεις ευχαριστώ κι ότι του χρωστάς ένα δώρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ααα.. ότσεϊ! Νι, μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Το TΣΜΕΔΕ ανήκει στους γονείς αξιωματικά μέχρι να γυρίσεις Ελλάδα.
Εκτός αν δε δύνανται.

Ασ'τους μωρέ, στάνταρ χαίρονται, νομίζω είναι βαρύ ξαφνικά να τους πεις "τα πληρώνω όλα εγώ". Δεν κάνω πλάκα, οι δικοί μου μια ταραχή θα την έπαιρναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
thanx..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Τώρα τελευταία βρέθηκα σε μια συζήτηση πέρι αγγλίδων και ελληνίδων και σε κάποιο σημείο ειπώθηκε οτι στο εξωτερικό οι γονείς σταματάνε να χαρτζιλικώνουν τα παιδιά τους μόλις κλείσουν τα 18 και μάλιστα οτι το θεωρούν αδιανόητο να συνεχίσουν. Στην Ελλάδα, όπως όλοι γνωρίζουμε η χρηματοδότηση συνεχίζεται μέχρι την περάτωση των σπουδών αλλά και πολλές φορές μετά απο αυτή.
Εσείς ποιά απο τις 2 αντιλήψεις ενστερνίζεστε?

Νομίζω και η Κακερλακ είχε αναφέρει κάτι ανάλογο με αυτό της Αγγλίας, για τη μητέρα της που κατάγεται από την Ολλανδία. Ίσως κάνω και λάθος.

Εγώ θα ήθελα να έχω τις δυνατότητες να σταματήσω στα 18 να "χρηματοδοτούμαι" από τους γονείς. Ωστόσο στα δικά μου παιδιά (λέμε τώρα) δεν θα ήθελα να κόψω τις "χρηματοδοτήσεις" στα 18 τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εμένα δε μου φαίνεται καταδικαστέο να σου δίνουν οι γονείς χρήματα όσο δεν μπορείς να βγάζεις δικά σου, απλά από την άλλη είναι σωστό και πρέπον να αρχίσεις σε μία μικρή ηλικία να τρίβεσαι με το θέμα εργασία. Βοηθάει και στη δική σου αυτοπεποίθηση αλλά και αρχίζει να σε προσανατολίζει γύρω από την επαγγελματική πραγματικότητα ακόμη και την πιο χαζή δουλειά να κάνεις καταρχήν. Είναι χαζό νομίζω η επαγγελματική πορεία των ανθρώπων που σπουδάζουν να ξεκινά στα 23 φεύγα.

Από την άλλη εγώ στα παιδιά μου (ποια? λέμε τώρα :D) δε θα έκοβα τίποτα αν αποφάσιζαν να σπουδάσουν γιατί δε θα άντεχα με τπτ τη σκέψη το παιδί μου να σπουδάζει πχ με κάποιο φοιτητικό δάνειο. Αλλά ότι θα τα παρότρυνα να δουλέψουν από νωρίς, ακόμη και για να μπορόυν να αγοράζουν περισσότερα καλλυντικά βρε αδερφέ, είναι γεγονός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENTY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Η εγχειρηση πετυχε, ο ασθενης απεβιωσε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλη ειναι η βοηθεια απο την οικογενεια οταν τη χρειαζεσαι. Εστω και ψυχολογικη, αν δεν υπαρχουν χρηματα. Να εχεις μια αναφορα, το σπιτι και τους δικους σου...

Οι γονεις, αναγογα με την ιδιοσυγκρασια τους, την κριση τους και το πορτοφολι τους, βλεπουν με το δικο τους ματι πιο παιδι τους εχει περισσοερη αναγκη απο βοηθεια. Και ενεργουν κατα βουληση. Αυτο ειναι το τι συμβαινει.

Το τι θα επρεπε να συμβαινει, ειναι αλλο. Δηλαδη κοντα στα παιδια σε ολα τα επιπεδα. Εμπιστοσυνη στις δυναμεις τους αλλα οχι υπερεκτιμηση. Δυσκολα πραγματα βεβαια στην πραξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
18 χωρίς άλλη κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Turok

Νεοφερμένος

Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω οτι οταν ο νεος ολοκληρωσει σπουδες και στρατιωτικο (αγορια) και βγει ετοιμος πλέον στην αγορά εργασίας. Αν δεν σπουδασει τοτε μετα το στρατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top