Διαταραχές Ύπνου - Αϋπνία

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ούτε το σεκς σε χαλαρώνει?:P
Τι να πω έχω ακούσει ότι η βαλεριάνα είναι πολύ καλό χαλαρωτικό, που δεν έχει παρενέργειες, είναι φυτικό και δεν προκαλεί εθισμό. Αν και το καλυτερο θα είναι να πας στη ρίζα του προβλήματος (αν επισκεφτείς έναν ψυχολόγο?)

Σε ψυχολόγο ας πάει όσο θέλει, σε νευρολόγο μην πάει ή σε ψυχίατρο γιατί αυτοί είναι επικίνδυνοι όλοι τους και θα την κάνει φυτό. Η βαλεριάνα πολύ καλή αλλά δεν βοηθά σε αυπνίες, είναι για την χαλάρωση και το νευρικό σύστημα. Για όποιον θέλει να θεραπεύσει την αυπνία (κι εγώ απ'αυτό πάσχω αλλά δεν θέλω να το θεραπεύσω γιατί το συνήθισα) το μυστικό είναι να καθαρίσει η αύρα και το μυαλό. 'Εχετε δοκιμάσει ποτέ διαλογισμό ? Μμμμμ, βρήκα κάτι πολύ καλό . Ανοίγει τα τσάκρας. https://www.esnips.com/doc/6610b9be-...--A-Chakra-Meditation-with-Colette-Baron-Reid
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σε ψυχολόγο ας πάει όσο θέλει, σε νευρολόγο μην πάει ή σε ψυχίατρο γιατί αυτοί είναι επικίνδυνοι όλοι τους και θα την κάνει φυτό. Η βαλεριάνα πολύ καλή αλλά δεν βοηθά σε αυπνίες, είναι για την χαλάρωση και το νευρικό σύστημα. Για όποιον θέλει να θεραπεύσει την αυπνία (κι εγώ απ'αυτό πάσχω αλλά δεν θέλω να το θεραπεύσω γιατί το συνήθισα) το μυστικό είναι να καθαρίσει η αύρα και το μυαλό. 'Εχετε δοκιμάσει ποτέ διαλογισμό ? Μμμμμ, βρήκα κάτι πολύ καλό . Ανοίγει τα τσάκρας. https://www.esnips.com/doc/6610b9be-...--A-Chakra-Meditation-with-Colette-Baron-Reid

Τότε μου είχαν δώσει χάπια σαν ηρεμιστικά για το νευρικό συστιμα, με βοήθησαν άλλα δεν θέλω να πέρνω γενικά φάρμακα ούτε ασπιρίνη δεν πέρνω, αυτό που λές πρέπει να το δώ στο σπίτι μπάς και κάνει τίποτα, πάντος αυτό με το φυτό το είχε πει και ο γιατρός μου, ότι πρέπει ναχαλαρώσω γιατί άν τα αρχίσω θα γίνω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά εγώ ΔΙΑΦΩΝΩ καθέτως για ψυχολόγους, ψυχίατρους κτλ. Τι πράγματα είναι αυτά??? Δεν λέω είναι περιπτώσεις που πραγματικά ίσως ένας άνθρωπος χρειάζεται ψυχολογική στήριξη κτλ αλλά ήμαρτον δεν μπορώ να ακούω από διάφορους, χώρισες? ψυχολόγος, κλαις? ψυχολόγος, δεν πέρασες πανελλήνιες? ψυχολόγος
Αποδεδειγμένα άνθρωποι, πολλοί άνθρωποι που έχουν πάει ΧΩΡΙΣ να έχουν ουσιαστικά προβλήματα έγιναν 1.000 φορές χειρότερα, τους χάζεψαν τελείως μα τελείως. Και φυσικά δεν μιλάω για ψυχίατρους που εκεί πλέον το πράγμα πάει αλλού..
Εδώ το λένε κάνε κάτι, βγες, διασκέδασε, άκου μουσική, φάε, απόλαυσε, κάνε σεξ, γυμνάσου βρες λύσεις ακόμα και στα πιο σοβαρα προβλήματα που περνάς με ΑΠΛΑ πράγματα!! Να μπλέκουμε από το τίποτα?
Καλό θα ήταν αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι τέτοιο, αν μη τι άλλο να είναι Επαγγελματίας και να μη μιλάει μόνο μέσω προσωπικής εμπειρίας.
** Για να ΜΗΝ παρεξηγηθώ Δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους που το έχουν επιλέξει και τους έχει βγει σε καλό, δεν αναφέρομαι σε ανθρώπους που το έχουν κάνει, δεν το κρίνω απλά το θεωρώ απαράδεκτο να δίνουμε συμβουλές τέτοιου είδους αν δεν έχουμε κάποιες γνώσεις επί του θέματος. Τελείως φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Οταν ακούω τέτοια cd με μελωδίες της φύσης, πουλάκια να κελαηδάνε, ρυάκια και θροίσματα και μόνο οι εικόνες που μου υποβάλλει η κυρία αυτή να δημιουργώ στο μυαλό μου με κάνουν να νοιώθω θαυμάσια και κοιμάμαι πολύ εύκολα. Η μουσική και οι ήχοι θεραπεύουν. Ψάξε cd με μουσική από δελφίνια και φάλαινες και μουσική ambient και χαμήλωσε τα φώτα και άκου. Η απόλυτη έκσταση, φυσικό ναρκωτικό, σε μεταφέρει σε άλλους κόσμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Χαμστεράκι μου κάνω όσα λές, είμαι απόλυτα ευτυχισμένη απο τον γάμο μου, την ζωή μου τις εμπειρίες μου και μάλιστα ακόμα και στο τουρνουα πάντα είχα στήριξη το θέμα είναι ότι ο ύπνος έιναι λίγος και νοιώθω ταλεπωριμένη σωματικά, η δουλειά μου προκαλεί άσχημη πίεση που όταν χαλαρώνω δεν ηρεμώ ψυχικά, καλά κάνεις και λές την γνώμη σου, απλά εδώ ψάχνουμε αγνούς τρόπους γα καλό ύπνο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά εγώ ΔΙΑΦΩΝΩ καθέτως για ψυχολόγους, ψυχίατρους κτλ. Τι πράγματα είναι αυτά??? Δεν λέω είναι περιπτώσεις που πραγματικά ίσως ένας άνθρωπος χρειάζεται ψυχολογική στήριξη κτλ αλλά ήμαρτον δεν μπορώ να ακούω από διάφορους, χώρισες? ψυχολόγος, κλαις? ψυχολόγος, δεν πέρασες πανελλήνιες? ψυχολόγος
Αποδεδειγμένα άνθρωποι, πολλοί άνθρωποι που έχουν πάει ΧΩΡΙΣ να έχουν ουσιαστικά προβλήματα έγιναν 1.000 φορές χειρότερα, τους χάζεψαν τελείως μα τελείως. Και φυσικά δεν μιλάω για ψυχίατρους που εκεί πλέον το πράγμα πάει αλλού..

Και τώρα έχουν και τα ζώα ψυχολόγους. Ο Βασίλειος Κωστέτσος χθες έλεγε στον Θέμο ότι ο σκύλος του χρειάστηκε ψυχολόγο. Αρφ αρφ , γάου γαου γαβ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Και τώρα έχουν και τα ζώα ψυχολόγους. Ο Βασίλειος Κωστέτσος χθες έλεγε στον Θέμο ότι ο σκύλος του χρειάστηκε ψυχολόγο. Αρφ αρφ , γάου γαου γαβ.
το ακουσα κ εμεινα κ εγω δεν παει ο κοσμος καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
λοιπόν άκου τι έκανα έγώ και στις 11 το βράδυ ήμουν τέζα στο κρεββάτι
κάνε 30λεπτά διάδρομο στο 6(δλδ γρήγορο περπάτημα) που είναι περίπου 3 χιλιόμετρα, αν δεν έχεις διάδρομο... μετά θα είσαι τόσο κουρασμένη που θα πέφτεις αμέσως για ύπνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μανια η βαλεριάνα είναι φυτική και είναι καλή ιδέα....
θα σε βοηθήσει να χαλαρώσεις και κατ επέκταση να κοιμηθείς
ξεκίνα με ένα ζεστο μπανάκι, χρησιμοποίησε ένα αφρόλουτρο με χαλαρωτικό άρρωμα (πχ το joηnsons λεβάντα για τα μωρά), πιες και μια βαλεριάνα και ηρέμησε....

τις βραδυνές ώρες απέφυγε να μιλήσεις με τη μαμά σου που σε εκνευρίζει :P
διατήρησε χαμηλό φωτισμό στο σπίτι που είναι πιο χαλαρωτικός
και βάλε και απαλή μουσική....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μανια η βαλεριάνα είναι φυτική και είναι καλή ιδέα....
θα σε βοηθήσει να χαλαρώσεις και κατ επέκταση να κοιμηθείς
ξεκίνα με ένα ζεστο μπανάκι, χρησιμοποίησε ένα αφρόλουτρο με χαλαρωτικό άρρωμα (πχ το joηnsons λεβάντα για τα μωρά), πιες και μια βαλεριάνα και ηρέμησε....

τις βραδυνές ώρες απέφυγε να μιλήσεις με τη μαμά σου που σε εκνευρίζει :P
διατήρησε χαμηλό φωτισμό στο σπίτι που είναι πιο χαλαρωτικός
και βάλε και απαλή μουσική....

Όταν λές μπάνιο γέμησμα την μπανιέρα;

οκ, η βαλεριάνα που πουλιέτε; κάθε μέρα θα κάνω και κάτι διαφωρετικό μπάς και με πιάσει κάτι απο αυτά, ξέρεις κουέ μου φωβάμε μην βρεθώ αλκοολική ενώ δεν είμαι, δεν ξέρω πώς γίνετε κάποιος άλλα άν είμαι εξαρτημένη και δεν το ξέρω; εχτές που δεν μπορούσα να κοιμηθώ επιδή δεν είπια δεν ήξερα αν είμαι ή αν απλά δεν μπορώ να κοιμηθώ απο το άγχος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όταν λές μπάνιο γέμησμα την μπανιέρα;

οκ, η βαλεριάνα που πουλιέτε; κάθε μέρα θα κάνω και κάτι διαφωρετικό μπάς και με πιάσει κάτι απο αυτά, ξέρεις κουέ μου φωβάμε μην βρεθώ αλκοολική ενώ δεν είμαι, δεν ξέρω πώς γίνετε κάποιος άλλα άν είμαι εξαρτημένη και δεν το ξέρω; εχτές που δεν μπορούσα να κοιμηθώ επιδή δεν είπια δεν ήξερα αν είμαι ή αν απλά δεν μπορώ να κοιμηθώ απο το άγχος:)


οχι απαραίτητα γέμισμα τη μπανιέρα....
φαντάζομαι δεν έχεις τον απαιτούμενο χρόνο ούτε τη διάθεση να γεμίζεις κάθε μέρα τη μπανιέρα (κι είναι και αντιοικονομικό :P)
απλά κάτσε λίγο κάτω απ το ντους με το χλιαρό προς ζεστό νεράκι....
αν έχεις ντους που στερεώνεται στον τοίχο, στερέωσε το κι άφησε το νεράκι να πέφτει στο κεφάλι σου, στο κούτελο και στον αυχένα.
Σαπουνίσου με το αφρόλουτρο που σου πρότεινα για τα μωρά

Τη βαλεριάνα θα τη βρεις στα φαρμακεία
και εντάξει... κι αυτό δεν είναι για κάθε μέρα.... και το ποτό φυσικά δεν είναι για κάθε μέρα....

πριν το ποτό και τη βαλεριάνα δοκίμασε τις κλασικές μεθόδους
απαλό φωτισμό, ντουζάκι, απαλή μουσική κλπ
επίσης.... κάτι που ξέχασα πριν.... απαγορεύεται το βαρύ φαγητό το βράδυ
μην χτυπήσεις δλδ δυο πιτόγυρα και προσπαθήσεις μετά να χαλαρώσεις... δώρον άδωρον:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
πριν το ποτό και τη βαλεριάνα δοκίμασε τις κλασικές μεθόδους
απαλό φωτισμό, ντουζάκι, απαλή μουσική κλπ
επίσης.... κάτι που ξέχασα πριν.... απαγορεύεται το βαρύ φαγητό το βράδυ
μην χτυπήσεις δλδ δυο πιτόγυρα και προσπαθήσεις μετά να χαλαρώσεις... δώρον άδωρον:P

Οκ έτσι και αλιώς δεν γεμίζω ποτέ μπανιέρα είναι καταστροφή του πλανήτη η υπερκατανάλωση και η ρήψη μεγάλης ποσότητας αφρόλουτρων :)

Εχω σταματήσει να τρώω βράδυ εδώ και πολλύ καιρό και η διατροφή μου έγινε ποιο κοντά σε ανθρώπινη, λόγο δίαιτας.

Μπανάκι έκανα πρωί και μεσημέριή πρωί ανάλωγα άλλα σταμάτησα το βραδυνό γιατί έχω πολλύ μαλλι και δεν μπορώ να κοιμηθώ αν δεν στεγνώσει, πάντος θα δωκιμάσω μουσικούλα φωτισμό και χαλάρωση με λοσιόν για μωράκια, άν και με την δική μου επιφάνια θα υπάρχει κατανάλωση:P

Ευχαριστώ, θα έχετε νέα μου το πρωί:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δοκιμασε και κανενα μασαζ.Χαλαρωνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δοκιμασε και κανενα μασαζ.Χαλαρωνει.


Ο άντρας θα το κάνει σε μένα; ή με κάνα μηχάνημα;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο άντρας θα το κάνει σε μένα; ή με κάνα μηχάνημα;:)

Ο αντρας σου..:whistle:(μονο μην του πεις ποιος σου ειπε να σου κανει μασαζ..:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ο αντρας σου..:whistle:(μονο μην του πεις ποιος σου ειπε να σου κανει μασαζ..:P)

Γιατί; :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

Αμα θες κι αλλα επισοδεια(δηλαδη να μην με κυνηγαει κανεις να με δειρει:P).....

Παντως ειναι θεμα υπερεντασης και εντονου στρες,ετσι;
Το ειχα παθει οταν ημουν πρωτοετης αλλα με τον καιρο περασε απο μονο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αμα θες κι αλλα επισοδεια(δηλαδη να μην με κυνηγαει κανεις να με δειρει:P).....

Παντως ειναι θεμα υπερεντασης και εντονου στρες,ετσι;
Το ειχα παθει οταν ημουν πρωτοετης αλλα με τον καιρο περασε απο μονο του.

Ναι το έχω εδώ και 3 χρόνια περίπου, στην προιγούμενη δουλειά δεν έτρωγα δεν κομουνα με αποτέλεσμα να λυποθυμήσω την ώρα της εργασίας, αυτός ήταν και ο λόγος που σταμάτησα απο το dvdαδικο που δούλευα, έκανα αμάν να συνέλθω.

τώρα πάλι τα ίδια, έχω έναν επιτυχιμένο γάμο και πραγματικά ευτυχισμένο, είμαι ελέυθερη όσο ποτέ και χέρομαι την κάθε στιγμή που ζώ, κάνω ότι ονειρέυτηκα και όσα όνειρα είχα απο μικρό παιδί βγαίνουν αληθηνά, δεν καταλαβένω γιατί γίνετε αυτό, έχω όλα όσα στερήθηκα στην ζωή μου και όλα μέσα σε 4 χρόνια, δεν μπορώ να το καταλάβω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μάνια τελικά τι έγινε με το θέμα αυτό? πως πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top