Έντεχνο vs Rap

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
βρε επότε σε ραπ έκδοση που μας βρήκε , μόνο μην ανακαλύψεις και το τόπικ με τους αγανακτισμένους :shifty:

σου έχω και άλλη έντεχνη αφιέρωση :

Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι
θα σου αγοράσω ένα κοκοράκι,
το κοκοράκι κικιρικικί
να σε ξυπνάει κάθε πρωί.

Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι
θα σου αγοράσω μία κοτούλα,
η κοτούλα κοκοκό, το κοκοράκι κικιρικικί,
να σε ξυπνάει κάθε πρωί.

Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι
θα σου αγοράσω μία γατούλα,
η γατούλα νιάου-νιάου,
η κοτούλα κοκοκό, το κοκοράκι κικιρικικί,
να σε ξυπνάει κάθε πρωί.

Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι
θα σου αγοράσω ένα πουλάκι,
το πουλάκι τσίου-τσίου,
η γατούλα νιάου-νιάου
η κοτούλα κοκοκό, το κοκοράκι κικιρικικί,
να σε ξυπνάει κάθε πρωί.

Όταν θα πάω κυρά μου στο παζάρι
θα σου αγοράσω ένα γουρουνάκι,
το γουρούνι γρουτς-γρουτς,
το πουλάκι τσίου-τσίου,
η γατούλα νιάου-νιάου
η κοτούλα κοκοκό, το κοκοράκι κικιρικικί,
να σε ξυπνάει κάθε πρωί.


κλασσικό έντεχνο , αναφέρεται σε μία αόριστη κυρά , σε πρωινά , σε παζάρια , και κόκορες (σύμβολα του καπιταλισμού που όμως τροφοδοτεί με επιδοτήσεις και κοινές τηλεοπτικές εμφανίσεις το έντεχνο ατάλαντο σινάφι) , και κότες κακαρίζουν και αυτοί στον κόσμο τους ενώ οι ραπ καλλιτέχνες πεθαίνουν για έναν καλύτερο κόσμο χωρίς ανισότητες

αλλά στο ελλάντα είμαστε , όπως έχει πει και ο δαίμων και ο πατρεύς , κανείς δεν θέλει να κοιτάξει την πραγματικότητα και όταν θέλει , δεν μπορεί

ένιγουέι , καλά τα είπες , και παρόλο το μικρό της ηλικίας σου , έβαλες στην θέση τους μερικά πράγματα
πάω να ακούσω salina - ponaei h agaph
φωνάρα και κορμάρα , αλλά εμφανίζεται στο βίδεο και ο ψευτοκουλτουριάρης ο σακελλαρίου με την μυτόγκα , ο έλλην ζεράρ ντεπαρτιέ και το χαλάει
χάθηκε ένα κοντινό στο κώλο της με μια ραπ χορογραφία
το έντεχνο θα φάει αυτή τη χώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
και να πεις οτι ειχε εναν κοινωνικο προβληματισμο...Π.Χ. ο σεφερης στο''με τον τροπο του Γ.Σ.''μιλαει με παρομοιωσεις μεν..αλλα καταγραφει μια πραγματικοτητα...την αστικοποιηση και την κοινωνικη αλλοτροιωση σε σχεση με το ενδο3ον παρελθον της χωρας μας...αλλα ρε συ αυτη η παπαρα σορι κιολας,που μου στελνεις ειναι για να τη διαβασεις διπλα απο ενα τζακι σε ενα σαλε στην βιεννη εφοσον εχεις λυσει ΟΛΑ τα προβληματα που αντιμετωοιζεις στην καθημερινη σου ζωη...Συμπερασμα:ΠΟΛΥ OLD SCHOOL ,δε λεει τπτ στις μερες μας...

Επειδή το πας μακριά φίλε και αναφέρεις το Γιώργο Σεφέρη, μάθε, αν δεν το ξέρεις ήδη, ότι ο Γιώργος Σεφέρης ήταν η κλασική περίπτωση ποιητή ο οποίος μέσα από τη χλιδή του σπιτιού του και τους αριστοκρατικούς κύκλους της Ευρώπης έγραφε ποίηση και δεν είχε ποτέ καμμία σχέση με ό,τιδήποτε λαϊκό...

Αν θες πάντως να διαβάσεις τον καλύτερο Σεφέρη, διάβασε καλύτερα ποιήματα από το «Ημερολόγιο καταστρώματος Γ΄», την «Ελένη», «Λεπτομέρειες στην Κύπρο», «Νεόφυτος ο έγκλειστος μιλά», «Οι γάτες τ' Άι Νικόλα» κλπ

Τέλος πάντων, η συζήτηση αυτή δεν έχει πολύ νόημα. Εμένα πάντως δε μου αρέσει ούτε η ραπ ούτε ο Μάλαμας:P. Τουλάχιστον σε σένα παραδέχομαι την ορμή της νιότης που έχεις και το πάθος σου να υπερασπισθείς αυτά που πιστεύεις. Προτού πάντως προβείς σε κάθε ειδους αφορισμό, προσπάθησε να δεις λίγο περισσότερο σε βάθος τα πράγματα και θα δεις ότι το κάθε πράγμα δεν έχει μόνο άσπρο-μαύρο αλλά υπάρχουν πολλές αποχρώσεις τις οποίες αν προσπαθήσεις να διακρίνεις, θα βρεις πολλή κρυμμένη ομορφιά που βρίσκεται στα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
ειναι να βγω βολτα σε κανα δυωρο και δεν εχω τι ν κανω:)..τη βρισκω ν μιλαω με δηθεν κουλτουριαρηδες εχει πολυ πλακα...!

Βασικά, μόνος σου μιλάς. Δεν ακούς τι σου λένε, λες τα δικά σου μόνος σου. :P

Όπως είπε κι ο προλαλήσας, σέβομαι το πάθος σου για τη μουσική που σε εκφράζει. Αλλά να ξέρεις πως ο τρόπος σου είναι, μάλλον, λάθος. :) Το να προσβάλλεις ένα άτομο επειδή σου είπε κάτι που δε σου άρεσε ή δε συμφωνείς μαζί του, είναι τόσο μα τόσο ανούσιο, όσο εσύ πιστεύεις ότι είναι ένα τραγούδι του Μάλαμα.

ΛΟΛ. Του λιμανιού ο Σεφέρης, καλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Το τοπικ μου το συστησε ενας φιλος..

Το περίμενα...

Αυτο που μου την εδωσε ηταν το..''το ραπ ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που εχει προσφερει η παγκοσμια μουσικη και δεν θα πρεπε να υπαρχει''Γι αυτο αποφασισα να γρα4ω.Εσυ κοπελια το θεωρεις σωστο να μιλαει ετσι?Για να ειναι το ραπ μες στα δυο πιο δημοφιλη ειδη μουσικης παγκοσμιως κατι θα εχει να προσφερει..

Αρχικά, για να ξεκαθαρίσουμε αυτό... Είμαι από τα άτομα που διαφωνούν με τον χαρακτηρισμό της ραπ ως μουσική... Έχω κάνει πολύ λεπτομερείς αναλύσεις με το τι με ενοχλεί σ' αυτήν, οπότε δεν θα κάτσω να κάνω το ίδιο ξανά... Υπάρχουν σ' αυτό το θέμα...
Το ότι κάτι είναι δημοφιλές, δεν σημαίνει και πολλά... Η πλατιά μάζα δεν φημίζεται για την ορθότητα των επιλογών της...

Χωρις να απορριπτω το εντεχνο,3αναλεω...ειναι ενα ειδος μουσικης που ακουνε 10.000.000 ανθρωποι..Μονο στην ελλαδα υπαρχει...

And your point is??

Και μου τη δινουν οι δηθεν κουλτουριαρηδες οπως ο tscaraschaf που σνομπαρουν και απα3ιωνουν να απαντησουν ,αφου πρωτα κοιτα3ουν την ηλικια του μελους στο οποιο απαντανε και τα ποσα ποστ εχει γρα4ει..ναι ρε φιλε..δεν ειμαι coach potato σαν κ εσενα να γραφω 2.282 ποστς..ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε φορουμ,πιθανοτατα η τελευταια..

Να σημειώσω εδώ ότι κανονικά το σωστό θα ήταν να σε αγνοήσω αυτή την στιγμή... Ειδικά μετά από αυτήν την άνευ λόγου και πρόκλησης προσωπική επίθεση, ενώ τόση ώρα προσπαθούσα να κρατήσω σε σχετικά υψηλά πλαίσια το επίπεδο της συζήτησης...
Λοιπόν... Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε κουλτουριάρη ούτε τίποτα... Και καλό θα ήταν να προσέχεις πως μιλάς γιατί παρόμοια μπορούμε να πούμε κι άλλοι και πολύ καλύτερα...
Δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο ούτε πόσο χρονών είσαι ούτε πόσα ποστ έχεις γράψει, απλά φάνηκε από την αρχή πόσο άσκοπο θα ήταν να συζητήσω μαζί σου... In fact, κάθε λέξη που γράφω την θεωρώ χαμένη...
Δεν θα απολογηθώ επίσης για το πως μου άρεσει να περνάω τον ελεύθερο χρόνο στο σπίτι μου... Και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα του τι κάνω εγώ για να με χαρακτηρίσεις couch potato...

και δε σου μιλαω για τη ραπ του 12ου πιθηκου που για μενα ειναι ενας αξιολογος καλλιτεχνης,για σενα αλητης..σου μιλαω για τη ραπ,του τουπακ και του biggie,του common,και των rundmc...

Δεν μου κάνει καμία διαφορά... Εγώ εκτιμώ συνολικά την μουσική και το αίσθημα που αφήνουν... Κι αυτό είναι ένα απόλυτο τίποτα για μένα...
Ο πίθηκος δεν είναι αλήτης για μένα... Μην μπερδεύεσαι... Αλλά καλλιτέχνη δεν τον θεωρώ... Πόσο μάλλον αξιόλογο...

Και πσιτ φιλαρακι,το λακωνικο υφος που περασες με το μηνυμα σου υποδηλωνει οτι εχεις ορε3η να ειρωνευτεις και να το παι3εις ανωτερος σε ενα μικροτερο σου..Αν οντως εισαι ανωτερος κυριε Επιφανες Μελος παυλα coach potato μιλα με επιχειρηματα και δωσε στον αλλο να καταλαβει...Να λειπουν οι χαρουμενες ειρωνικες φατσουλες..ελπιζω να μιλησουμε σοβαρα...
Περιμενω απαντηση,ευχαριστω..

Αν και όπως είπα δεν αξίζεις άπαντηση σου δίνω...
Last time I checked η ειρωνεία ήταν απολύτως θεμιτή στο φόρουμ ως μέσο πειθούς...
Τα επιχειρήματα υπάρχουν πολύ πριν αρχίσεις να γράφεις εσύ, και υποτίθεται ότι τα έχεις διαβάσει κιόλας...
Δεν θα μιλήσω σοβαρά με κάποιον ανίκανο να το κάνει πάντως...

ΡΕ ΦΙΛΕ,οκ αναλογο θεμα αλλα γινεται να βγαινει η αλλη και να μου λεει οτι ειναι η μεγαλ υτερη μαλακια που εχει βγαλει η παγκοσμια μουσικη?ΠΕΣ ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που εχει βγαλει η παγκοσμια μουσικη ''για μενα''...μην εισαι τοσο απολυτος και να λειπουν οι ειρωνιες του τυπου 3pac..πανε μαθε πρωτα..

Σκέψου λίγο τι είπες... Κι αν δεν μπορείς να καταλάβεις τι πάει στραβά, καλύτερα μην άπαντησεις ξανά...

Καλη φαση!Κανει ριμα,δεν βγαζει ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα νοημα..μιλαει για βραδια και αγερες (αν δεν υπαρχουν αυτα δεν υπαρχει κουλτουρα βλεπεις!)..εχει στιχο ιαμβικο 15συλλαβο(κυρος!)...απορω πως δεν εχει κανενα παμψυχισμο συνηθως τη βρισκουν οι κουλτουριαρηδες με παμψυχισμους νομους των τριων και τετοιες φασεις!
και να πεις οτι ειχε εναν κοινωνικο προβληματισμο...Π.Χ. ο σεφερης στο''με τον τροπο του Γ.Σ.''μιλαει με παρομοιωσεις μεν..αλλα καταγραφει μια πραγματικοτητα...την αστικοποιηση και την κοινωνικη αλλοτροιωση σε σχεση με το ενδο3ον παρελθον της χωρας μας...αλλα ρε συ αυτη η παπαρα σορι κιολας,που μου στελνεις ειναι για να τη διαβασεις διπλα απο ενα τζακι σε ενα σαλε στην βιεννη εφοσον εχεις λυσει ΟΛΑ τα προβληματα που αντιμετωοιζεις στην καθημερινη σου ζωη...Συμπερασμα:ΠΟΛΥ OLD SCHOOL ,δε λεει τπτ στις μερες μας...

Αφού δεν μπορείς να καταλάβεις την έννοια και την ελευθερία της ποίησης και της μουσικής γιατί μπαίνεις να γράψεις σε ένα τέτοιο θέμα;; Απλώς γίνεσαι ρεζίλι... Άστο καλύτερα...


ειναι να βγω βολτα σε κανα δυωρο και δεν εχω τι ν κανω:)..τη βρισκω ν μιλαω με δηθεν κουλτουριαρηδες εχει πολυ πλακα...!

Ξέρεις ότι όλοι εμείς που χαρακτηρίζεις έτσι καθόμαστε και μιλάμε μαζί σου ακριβώς για τον ίδιο λόγο έτσι??

βρε επότε σε ραπ έκδοση που μας βρήκε , μόνο μην ανακαλύψεις και το τόπικ με τους αγανακτισμένους :shifty:

:rofl: Πες τα ρε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ η κοπελια που ειπε οτι η ραπ ειναι μια μαλακια μου θα πρεπει να σταματησει μετα τα 18 να το παρει πισω...οταν o tupac amaru shakur (δεν παιζει να τον 3ερεις,αν θες μαθε τον αλλιως στα αρχιδια μου κιολας)εκανε την κυβερνηση της αμερικης να σαστιζει με το στιχο και τη μουσικη του..3εκινησε απο τα ''γκετο'' και εγινε απο τους πιο δημοφιλεις και καλλιτεχνες στον κοσμο..ο σωκρατης μαλαμας και ολοι αυτοι που λες γρατσουνουσαν μια κιθαρα και περνουσαν βραδια ψαχνοντας παρομοιωσεις για να κανουν το στιχο τους ''ψαγμενο''..το αλανι στην αμμουδια και η λεμονια στη γειτονια προσωπικα δε με αγγιζουν...η απλα δεν μπορω να τα ακουω σε μια κοινωνια που ο κοσμος πεινα και δεν εχουμε λεφτα να φαμε..το αλανι στην αμμμουδια και η λεμονια στη γειτονια ειναι το λιγοτερο που με απασχολουν..Οσο και να θελω να σε βρισω δεν θα το κανω,απλα ακου αυτο..Δεν περιμενω να σου αλλα3ω την απο4η ουτε το επιδιωκω κιολας...https://www.youtube.com/watch?v=_1vU5NeOgHw

Κατ' αρχήν δεν είμαι κοπελιά.:)
Δε παίζει να το ξέρω και θα μου το μάθεις εσύ, 15 ετών σκατόντζα; :P
Καλό!

Και μιάς και δεν έχουμε λεφτά να φάμε το ρίξαμε στη σαπιοελληνική ραπ, 14ος πίθηκος, Νίβο, σταβέντο και λοιπές μαλ@κίες που όλως τυχαίως εχθές ήταν στα βραβεία του mad, :confused:
πόσο για πέταμα είναι τα μυαλά των νέων εφήβων γμτ,
η γενιά που αποχαυνώθηκε στη τιβί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
μπόρατ , κέρασε με λίγο από τον καπνό σου και άκου το παράπονο μου

ξέρεις ότι λατρεύω τον σωκράτη , τον υπερασπίστηκα εκτενώς σε σχετικό τόπικ που είναι στα οφτόπικ
(τι ειρωνεία:P)
και ότι έχω διαβεβαιώσει πολλάκις όποιον διαφώνησε ότι δεν είσαι κοπέλα
(εξάλλου αν ήσουν , θα στην έπεφτα στο τρακ οφ σε ντέι) αλλά
να ξέρεις ότι αυτό μου αρέσει :
https://www.youtube.com/watch?v=d3vFJvLZ9dk
:mad:
και να μην ξαναπροσβάλεις τους καράφλες
ντάξει , ξέρω ότι κοροιδεύουν τα κόμματα και μετά
εμφανίζονται σε πάρτυ κομματικών νεολαίων
ότι στηλιτεύουν τον καταναλωτισμό και μετά
σε βίδεο τους κάνουν γκρίζα διαφήμιση προιόντων
περιποίησης προσώπου σαν αυτά που
σκέφτεται να πάρει η μάιντ
αλλά να ξέρεις ότι τους έφαγε η γυναικοδουλία τους
αρκεί να προσέξεις το βλέμμα του φροντμαν
όταν κάνει ντουέτο με μακρυπούλια
ηβη αδάμου ή καγιά
εγώ πάντως τρομάζω από το βλέμμα
σαν πίθηκος που βλέπει πιθηκίνα

απλά δεν ξέρω αν είναι ο 12τος ή άλλο νούμερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Nαι ρε Σιδ, έτσι, Yo αδέλφι μου!
Δικό σου μπρο:


πς: στα οφφ τόπικ βρίσκεις πάντα τα καλλίτερα διαμάντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
I am just a regular everyday normal guy...
Nothing special about me
and I am pretty good at making paper planes


π.σ. μην ξεφεύγεις από το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ο Μάλαμας προσφέρει στο ελληνικό τραγούδι .
Ο Θανάσης Παπακωνσταντινου Μαρίνα δεν είναι το ίδιο πρόσωπο με το Βασίλη.Σουλούπωσε λίγο το ποστ σου..σε κάνει να φαινεσαι εχμμ..."ημιμαθής" ;



ΥΓ:Και λίγα για το ραπ εεε...είναι δύναμη λέμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ο Μάλαμας προσφέρει στο ελληνικό τραγούδι .
Ο Θανάσης Παπακωνσταντινου Μαρίνα δεν είναι το ίδιο πρόσωπο με το Βασίλη.Σουλούπωσε λίγο το ποστ σου..σε κάνει να φαινεσαι εχμμ..."ημιμαθής" ;



ΥΓ:Και λίγα για το ραπ εεε...είναι δύναμη λέμε
Το γνωρίζω ότι δεν πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο -ωστόσο και να μην το γνώριζα δεν θα με ενοχλούσε να χαρακτηριστώ ημιμαθής, αν η μη γνώση του Θανάση θεωρείται κριτήριο και ένδειξη ημιμάθειας ..... αυτούς που τα ξέρουν όλα φοβάμαι....- ωστόσο πειράζει που διάβασα βιαστικά το ποστ και εστίασα στο ¨παπακωνσταντίνου¨, και όχι στο ¨θανάσης¨;;; Η βιασύνη και η αφηρημάδα προσπέρασαν την λέξη ¨θανάσης¨...Μετά με διόρθωσε η κοπέλα που έγραψε το ποστ περί Θανάση, και τότε το διάβασα προσεκτικότερα και είδα δεν έγραφε Βασίλης, αλλά Θανάσης... Πάλι καλά που δεν έγραψα πάνω στην αφηρημάδα μου για... Γιώργο Παπακωνσταντινου....

Ευχαρίστως να το ...¨σουλούπωνα¨ το ποστ μου, αλλά εδώ είσαι εσύ...¨ημιμαθής¨ περί δυνατοτήτων επεξεργασίας ποστ...(έχει περάσει ο χρόνος που μπορώ να επέμβω σ'αυτό) Άστο έτσι, να δέχομαι τις νουθεσίες των επαρκώς και πλήρως γνωριζοντων, μπας και αναβαθμιστώ από ημιμαθής και περάσω στην κατηγορία τους....

υγ όσο για την r&b ή τη ραπ, οκ, δεν είναι το είδος της μουσικής που με τρελαίνει, αλλά ως ημιμαθής να αντιπροτείνω να μην ακυρώνετε συνολικά μουσικά ρεύματα...Όλα κάτι -κάποιους εκφράζουν... Έχω ξεχωρίσει τους 50cent (μ'αρέσει πολύ ο ρυθμός τους , με ανεβάζει), και οι going through (επίσης με ανεβάζουν και μ'αρέσουν,μου δημιουργούν τη διάθεση να χορέψω) Και η thrash metal κάτι έχει να πει σε κάποιους-δεν μ'αρέσει αλλά κάποιες φορές έχω εστιάσει στους στίχους που μου έχουν αρέσει πολύ...Γενικώς , ως ημιμαθής προσπαθώ να μην αφορίζω μουσικά ρεύματα και είδη.... Ο Μάλαμας, εκτός από κανα-δυο τραγούδια του με τα οποία είμαι συναισθηματικά δεμένη λόγω αναμνήσεων, μου προκαλεί υπνηλία .... αλλά τον σέβομαι ως καλλιτέχνη, όπως και σέβομαι αυτούς που τον ακούνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

noiz21

Νεοφερμένος

Ο noiz21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το γνωρίζω ότι δεν πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο -ωστόσο και να μην το γνώριζα δεν θα με ενοχλούσε να χαρακτηριστώ ημιμαθής, αν η μη γνώση του Θανάση θεωρείται κριτήριο και ένδειξη ημιμάθειας ..... αυτούς που τα ξέρουν όλα φοβάμαι....- ωστόσο πειράζει που διάβασα βιαστικά το ποστ και εστίασα στο ¨παπακωνσταντίνου¨, και όχι στο ¨θανάσης¨;;; Η βιασύνη και η αφηρημάδα προσπέρασαν την λέξη ¨θανάσης¨...Μετά με διόρθωσε η κοπέλα που έγραψε το ποστ περί Θανάση, και τότε το διάβασα προσεκτικότερα και είδα δεν έγραφε Βασίλης, αλλά Θανάσης... Πάλι καλά που δεν έγραψα πάνω στην αφηρημάδα μου για... Γιώργο Παπακωνσταντινου....:/:
Ευχαρίστως να το ...¨σουλούπωνα¨ το ποστ μου, αλλά εδώ είσαι εσύ...¨ημιμαθής¨ περί δυνατοτήτων επεξεργασίας ποστ...(έχει περάσει ο χρόνος που μπορώ να επέμβω σ'αυτό) Άστο έτσι, να δέχομαι τις νουθεσίες των επαρκώς και πλήρως γνωριζοντων, μπας και αναβαθμιστώ από ημιμαθής και περάσω στην κατηγορία τους....

υγ όσο για την r&b ή τη ραπ, οκ, δεν είναι το είδος της μουσικής που με τρελαίνει, αλλά ως ημιμαθής να αντιπροτείνω να μην ακυρώνετε συνολικά μουσικά ρεύματα...Όλα κάτι -κάποιους εκφράζουν... Έχω ξεχωρίσει τους 50cent (μ'αρέσει πολύ ο ρυθμός τους , με ανεβάζει), και οι going through (επίσης με ανεβάζουν και μ'αρέσουν,μου δημιουργούν τη διάθεση να χορέψω) Και η thrash metal κάτι έχει να πει σε κάποιους-δεν μ'αρέσει αλλά κάποιες φορές έχω εστιάσει στους στίχους που μου έχουν αρέσει πολύ...Γενικώς , ως ημιμαθής προσπαθώ να μην αφορίζω μουσικά ρεύματα και είδη.... Ο Μάλαμας, εκτός από κανα-δυο τραγούδια του με τα οποία είμαι συναισθηματικά δεμένη λόγω αναμνήσεων, μου προκαλεί υπνηλία .... αλλά τον σέβομαι ως καλλιτέχνη, όπως και σέβομαι αυτούς που τον ακούνε

Χωρις να θελω να κρινω..Αυτο που ακους δεν ειναι ραπ...Ουτε ο φιφτυ ειναι ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ δεν ειναι οι going trhough..Θα διαφωνησω με ενα προηγουμενο ποστ του giannouta το ραπ δεν ειναι ο ΡΥΘΜΟΣ,ειναι η ποιηση,η μουσικη ειναι απλα μεσο για να πουληθει αυτη η ποιηση..

Κατ' αρχήν δεν είμαι κοπελιά.:)
Δε παίζει να το ξέρω και θα μου το μάθεις εσύ, 15 ετών σκατόντζα; :P
Καλό!

Και μιάς και δεν έχουμε λεφτά να φάμε το ρίξαμε στη σαπιοελληνική ραπ, 14ος πίθηκος, Νίβο, σταβέντο και λοιπές μαλ@κίες που όλως τυχαίως εχθές ήταν στα βραβεία του mad, :confused:
πόσο για πέταμα είναι τα μυαλά των νέων εφήβων γμτ,
η γενιά που αποχαυνώθηκε στη τιβί.
Οταν καποιος μεγαλυτερος επικαλειται την ηλικια του σαν επιχειρημα κανοντας ερωτησεις που στην επομενη σειρα θα απαντησει ο ιδιος και η κατακλειδα του ειναι ενα γνωμικο που ο ιδιος εβγαλε περιμενοντας να παρει μια απαντηση του τυπου ''πωω,τι ειπε παλι ο ανθρωπος'',ε τι να πω...νομιζω στα λογια σου κατοπτριζεται ολη η προσωπικοτητα σου..Τελος παντων,και με αλλα μελη ειχαμε τη διαφωνια με τη ραπ,το εντεχνο κλπ.,κλπ.,κανενας τους ομως δεν ηταν τοσο απολυτος λεγοντας οτι ειναι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΛΑΚΙΑ που εχει βγαλει η παγκοσμια μουσικη.Ο νίβο και οι σταβεντο,δεν ειναι ραπ..ειναι σα να μου λες οτι οι μελισσες και οι ονιραμα ειναι ροκ συγκροτηματα..Ο 14ος πιθηκος μπορει να ειναι ο εμπορικος τυπος των media κλπ.κλπ. που περιγραφεις ο 12ος ομως οχι..Δυστυχως η ευτυχως,η ''ΤΙΒΙ'' δεν προωθει τη ραπ μουσικη..οχι τουλαχιστον τη ραπ την οποια ακουν αυτοι που κραζεις οι''νεοι εφηβοι'' δηλαδη..συνεπως δεν μπορει καποιος να αποχαυνωθει απο αυτην και να ''μαθει να ακουει'' ραπ..τη μουσικη αυτη εγω προσωπικα την εμαθα απο lives,youtube,μετα αρχιζοντας λιγο με το γκραφίτι κλπ...Αλλα που να καταλαβεις εσυ απο αυτα,παω στοιχημα οτι στην εφηβικη σου ζωη δεν εβγαλες τα γουστα σου και αυτο ειναι που σε κανει κομπλεξικο και απολυτο απεναντι στους αλλους..

Ο Μάλαμας προσφέρει στο ελληνικό τραγούδι .
Ο Θανάσης Παπακωνσταντινου Μαρίνα δεν είναι το ίδιο πρόσωπο με το Βασίλη.Σουλούπωσε λίγο το ποστ σου..σε κάνει να φαινεσαι εχμμ..."ημιμαθής" ;



ΥΓ:Και λίγα για το ραπ εεε...είναι δύναμη λέμε

https://www.youtube.com/watch?v=39eq3Czf9FY αν θες ακουσε το θα το βρεις ενδιαφερον...μη βιαζεσαι να κρινεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Χωρις να θελω να κρινω..Αυτο που ακους δεν ειναι ραπ...Ουτε ο φιφτυ ειναι ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ δεν ειναι οι going trhough..Θα διαφωνησω με ενα προηγουμενο ποστ του giannouta το ραπ δεν ειναι ο ΡΥΘΜΟΣ,ειναι η ποιηση,η μουσικη ειναι απλα μεσο για να πουληθει αυτη η ποιηση..

Θα βάλω πάλι τα γέλια και θα αρχίσετε κι εσύ και το πιθήκι τις αρνητικές με αυτά που ακούω...
Dude ξύπνα... Αυτό δεν είναι ποίηση... Πεζός λόγος είναι λίγο πειραγμένος για να μπορεί να διαβαστεί με ρυθμό... Δεν θα προσβάλετε και την ποίηση, επειδή έτσι σας κατέβηκε... Αρκετά τραβάει η καημένη η μουσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
και έχω να καταγγείλω ότι ο ραψωδός φιλόλογος κυκλοφορεί με μερσεντές σε καγκουροκαφετέριες
:mad:

εγώ , ο tsarachaf , ο μπόρατ και άλλοι ψευτοκουλτουριάρηδες τον είδαμε , ντάξει ο μπόρατ δεν είναι αξιόπιστος μάρτυρας , κάτι είχε καπνίσει , ο τσατέτοιος βγάζει καπνούς από τα αυτιά και κανείς εισαγγελέας δεν θα τον πάρει σοβαρά και εγώ κυνηγάω γατάκια που λέει και η brenda lee

αλλά τουλάχιστον είμαστε στην ίδια συμμορία και νιώθω μια προστασία απέναντι στην συμμορία του giannouta και του noise(όνομα και πράγμα:redface:)

είναι σημαντικό να ανήκεις κάπου , το λέει και ο μάλαμας στο εξαίσιο <<βγαίνω νύχτα>> που καυτηριάζει την χιπ χοπ , τις βίαιες συμμορίες με τα χρυσαφικά , τις φτηνές ερωμένες , το εμπόριο ναρκωτικών και την πιθανότητα όποιος νύχτα περπατεί , να πατήσει

σκ@τά , ξέφυγα πάλι
νάτο:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη για τον Μάλαμα: Δεν το ήξερα την δουλεία του, αν και τον είχα ακουστά σαν έναν τραγουδιστή στον χώρο του έντεχνου. Μπαίνοντας στο θέμα και διάβαζα για μελοποιήσεις ποιημάτων και άλλα κολακευτικά σχόλια πήγε το μυαλό μου σε ένα επίπεδο δουλείας όπως του Μικρούτσικου, του Κούτρα, δουλείες όπως οι μελοποιήσεις ποιημάτων του Καββαδίας από τους ίδιους ή από τους "Ξέμπαρκους" αλλά και μελοποιήσεις ποιημάτων επιπέδου Rainning Pleasure (π.χ.). Τα σχόλια με έκαναν να αισθανθώ ένας ηλίθιος ακροατής που μου είχε ξεφύγει ο Μάλαμας αλλά γρήγορα προσγειώθηκα στην ξενέρωτη πραγματικά, φταίω και προσωπικά που έθεσα και τα συγκεκριμένα κριτήρια. Anyway

Κάτι πέρα από προσωπικά γούστα κτλ: Γιατί πρέπει πάντα να ταξινομούμε τόσο γενικά πράγματα όπως τα είδη μουσικής; Βασικά γιατί πρέπει να απορρίπτουμε ένα είδος για χάρη ενός άλλου; Έτσι και αλλιώς όλα τα είδη έχουν σκουπίδια, ακόμη και το έντεχνο (τι ηλίθια ονομασία για είδος μουσικής... Λες και τα άλλα είδη είναι άτεχνα), έτσι και αλλιώς παρά πολλοί είναι σοβαροί επικριτές του έντεχνου. Και για να μην λέμε ότι θέλουμε, ο "πατέρας" του έντεχνου είναι η παραλία, το φεγγάρι, η φωτιά και η κιθάρα. Η συνηθισμένη σημερινή μορφή του έντεχνου, έχει τις ίδιες βασικές βασικές αρχές από μια παρέα που τραγουδάει και παίζει κιθάρα γύρω από μια φωτιά σε κάποια παραλία. Δεν λέω ωραία μουσική που ταιριάζει πολύ ωραία στο δεδομένο κλίμα αλλά για εμένα δεν μπορεί σταθεί στον χώρο της "υψηλής" αισθητικής που ισχυρίζονται οι θανατικοί ακροατές και οι συντελεστές του έντεχνου. Ναι κάποιοι από τον χώρο του έντεχνου έκαναν σπουδαία πράγματα και θαύματα, άλλα πόσοι είναι αυτοί; 5; 10; Ένας κακιασμένος θα μπορούσε να πει ότι συντελεστές του έντεχνου είναι όσοι δεν κατάφεραν να γίνουν γνωστοί στους πιο mainstream χώρους, όποτε πιάσανε τους υπόλοιπους χώρους που διαθέτουν τόσο κοινό, ώστε να καλύψουν τις φιλοδοξίες τους. Από την άλλη, σίγουρα και η rap έχει παράγει σκουπίδια και γενικότερα έχει αυτό διάφορα "αρνητικά" σαν είδος μουσικής, καταρχάς δεν πιστεύω ότι απευθύνεται σε όλους. (Προσωπικά για πολλά χρόνια αδυνατούσα να κατανοήσω αν αυτό που κρύβεται πίσω από την rap είναι τέχνη, αν και ακόμη και σήμερα είναι σχεδόν απίθανο να επιλέξω και να θελήσω να ακούσω rap). "Αρνητικά" και σκουπίδια έχουν όλα τα είδη, από την metal και ρόκ μέχρι και το έντεχνο και την ραπ. Και δεν μπορώ να σκεφτώ το παραμικρό λόγο που θα είχε νόημα να βρούμε ποίο είδος έχει παράγει τα λιγότερα σκουπίδια κτλ όποτε να το "ανακηρύξουμε" ως το "καλλίτερη" μουσική.

Δεν είμαι κάθετος με τις ταμπέλες στην μουσική, αντίθετα τις θεωρώ πολύ χρήσιμες. Αλλά πρέπει να χαρακτηρίζουν την μουσική και όχι τους ακροατές. Οι ακροατές απλά πρέπει να χρησιμοποιούν ως βοήθημα αυτές τις ταμπέλες για τα (μουσικά τους) ταξίδια και όχι να τις χρησιμοποιούν για να προσδιορίζουν τον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noiz21

Νεοφερμένος

Ο noiz21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Προσωπική μου άποψη για τον Μάλαμα: Δεν το ήξερα την δουλεία του, αν και τον είχα ακουστά σαν έναν τραγουδιστή στον χώρο του έντεχνου. Μπαίνοντας στο θέμα και διάβαζα για μελοποιήσεις ποιημάτων και άλλα κολακευτικά σχόλια πήγε το μυαλό μου σε ένα επίπεδο δουλείας όπως του Μικρούτσικου, του Κούτρα, δουλείες όπως οι μελοποιήσεις ποιημάτων του Καββαδίας από τους ίδιους ή από τους "Ξέμπαρκους" αλλά και μελοποιήσεις ποιημάτων επιπέδου Rainning Pleasure (π.χ.). Τα σχόλια με έκαναν να αισθανθώ ένας ηλίθιος ακροατής που μου είχε ξεφύγει ο Μάλαμας αλλά γρήγορα προσγειώθηκα στην ξενέρωτη πραγματικά, φταίω και προσωπικά που έθεσα και τα συγκεκριμένα κριτήρια. Anyway

Κάτι πέρα από προσωπικά γούστα κτλ: Γιατί πρέπει πάντα να ταξινομούμε τόσο γενικά πράγματα όπως τα είδη μουσικής; Βασικά γιατί πρέπει να απορρίπτουμε ένα είδος για χάρη ενός άλλου; Έτσι και αλλιώς όλα τα είδη έχουν σκουπίδια, ακόμη και το έντεχνο (τι ηλίθια ονομασία για είδος μουσικής... Λες και τα άλλα είδη είναι άτεχνα), έτσι και αλλιώς παρά πολλοί είναι σοβαροί επικριτές του έντεχνου. Και για να μην λέμε ότι θέλουμε, ο "πατέρας" του έντεχνου είναι η παραλία, το φεγγάρι, η φωτιά και η κιθάρα. Η συνηθισμένη σημερινή μορφή του έντεχνου, έχει τις ίδιες βασικές βασικές αρχές από μια παρέα που τραγουδάει και παίζει κιθάρα γύρω από μια φωτιά σε κάποια παραλία. Δεν λέω ωραία μουσική που ταιριάζει πολύ ωραία στο δεδομένο κλίμα αλλά για εμένα δεν μπορεί σταθεί στον χώρο της "υψηλής" αισθητικής που ισχυρίζονται οι θανατικοί ακροατές και οι συντελεστές του έντεχνου. Ναι κάποιοι από τον χώρο του έντεχνου έκαναν σπουδαία πράγματα και θαύματα, άλλα πόσοι είναι αυτοί; 5; 10; Ένας κακιασμένος θα μπορούσε να πει ότι συντελεστές του έντεχνου είναι όσοι δεν κατάφεραν να γίνουν γνωστοί στους πιο mainstream χώρους, όποτε πιάσανε τους υπόλοιπους χώρους που διαθέτουν τόσο κοινό, ώστε να καλύψουν τις φιλοδοξίες τους. Από την άλλη, σίγουρα και η rap έχει παράγει σκουπίδια και γενικότερα έχει αυτό διάφορα "αρνητικά" σαν είδος μουσικής, καταρχάς δεν πιστεύω ότι απευθύνεται σε όλους. (Προσωπικά για πολλά χρόνια αδυνατούσα να κατανοήσω αν αυτό που κρύβεται πίσω από την rap είναι τέχνη, αν και ακόμη και σήμερα είναι σχεδόν απίθανο να επιλέξω και να θελήσω να ακούσω rap). "Αρνητικά" και σκουπίδια έχουν όλα τα είδη, από την metal και ρόκ μέχρι και το έντεχνο και την ραπ. Και δεν μπορώ να σκεφτώ το παραμικρό λόγο που θα είχε νόημα να βρούμε ποίο είδος έχει παράγει τα λιγότερα σκουπίδια κτλ όποτε να το "ανακηρύξουμε" ως το "καλλίτερη" μουσική.

Δεν είμαι κάθετος με τις ταμπέλες στην μουσική, αντίθετα τις θεωρώ πολύ χρήσιμες. Αλλά πρέπει να χαρακτηρίζουν την μουσική και όχι τους ακροατές. Οι ακροατές απλά πρέπει να χρησιμοποιούν ως βοήθημα αυτές τις ταμπέλες για τα (μουσικά τους) ταξίδια και όχι να τις χρησιμοποιούν για να προσδιορίζουν τον εαυτό τους.

Ναι οντως..απλα στο ραπ βρισκεις πιο ευκολα ''σαβουρες''..tus,nivo,stavento, και πολλοι εχοντας αγνοια τις μπερδευουν με τα ποιοτικα κομματια του ειδους..θα διαφωνησω με το σχολιο σου taratshaff (δεν θυμαμαι πως γραφεται)..πιστευω πως ο στιχος ειναι απλος και περιεκτικος χωρις πολλες περικοκλαδες θιγοντας καποια συγχρονα κοινωνικα προβληματα (σε ορισμενα κομματια με πολιτικοποιημενο στιχο)και το θεωρω πιο δυσκολο να προσεγγισεις τα συγχρονα προβληματα με αυτο το στιχο γιατι δε χωραει πολλες μεταφορες και πρεπει να πιασεις το ''ζουμι''..τωρα αν θες εσυ βαλε τα γελια..αλλα μη λες μετα οτι με τα ποστς μου το παιζω ανωτερος κλπ,κλπ. γιατι και εσυ αυτο εκανες μολις τωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ειλικρινα ειναι πολυ κουραστικο να θες να διαβασεις ενα θεμα και να καταληγεις να διαβαζεις ασυναρτησιες και μπινελικια αναμεσα σε αυτους που ακουνε εντεχνο και αυτους που ακουνε ραπ.
Προσωπικα ακουω εντεχνο αλλα υπαρχουν 2-3 γκρουπακια της ραπ που τα εκτιμαω δεοντως...
Ας μην καταδικαζουμε τιποτα κι ας μην κατακρινουμε τις επιλογες των αλλων.
Για μενα ο Σωκρατης Μαλαμας, ειναι ενας τραγουδιστης με χαρακτηριστικη μπασα φωνη,με κανει να νιωθει οτι ξερει καλα απο ντερτια (πραγμα που μπορει να μην ισχυει καθολου) και εχει και αρκετα τραγουδια που τα λατρευω...
Αυτο δεν δινει δικαιωμα σε κανεναν να με βρισει,οπως ειδα να γινεται παραπανω,οπως και εγω δεν εχω το δικαιωμα να βρισω κανεναν...
Τα ειπα ολα, οπως λεει και ο Σωκρατης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Ο Σωκρατης Μαλαμας ειναι ενας αταλαντος απατεωνας.Γραφει στιχους χωρις νοημα, σκορπιες λεξεις που κανουν ριμα και τους ντυνει με μονοτονη μουσικη και τραγουδαει μονοτονα. Και μετα μερικοι νομιζουν οτι αυτο ειναι τεχνη, οτι ειναι κατι ποιητικο, σουρεαλιστικο κτλ. Τιποτα δεν ειναι. Ειναι μια απατεωνια. Σε δουλεια να βρισκομαστε. Ας μου πει καποιος παρακαλω τι καταλαβαινει απο τους στιχους του τραγουδιου αυτου που εβαλα, το μεταξι. Και καλυτερα να ερθει ο ιδιος ο Μαλαμας να μας πει τι σημαινουν οι στιχοι που εγραψε. Αν το κανει αυτο, θα τον παραδεχτω.

Καταρχην.οι στιχοι δεν ειναι του Μαλαμα αλλα του Αλκαιου!!! Ειναι προτιμοτερο αν θες να πιασεις στο στομα σου τον Μαλαμα πρωτα να ενημερωνεσαι λιγακι....
Και τελος,στιχοι με νοημα για σενα ειναι μονο τα ''σ αγαπω, μου λειπεις κτλ"??? Ευτυχως για πολλους απο εμας δεν ειναι ετσι τα πραγματα.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ποτε στη ζωη μου δεν εχω κρινει τα μουσικα γουστα των αλλλων ,ασχετα αν πολλοι απο αυτους εχουν κρινει το δικο μου, ειναι μια καθαρα προσωπικη επιλογη αν θα ακουσεις Μαλαμα ή Αττιλα.Ισως πολλες φορες αποκτας τα μουσικα ακουσματα των προσωπων του στενου συγγενικου σου κυκλου και κυριως των γονεων και των φιλων σου.Ας παρω για παραδειγμα εμενα: οταν πηγαιναμε βολτα με το αυτοκινητο εκτος απο Στρουμφακια(μεγαλη αγαπη!) ακουγαμε και Αρβανιτακη,Μαχαιριτσα,Πορτοκαλογλου και αλλους.Στην αρχη μπορει να εφερνα αντιριση οπως καθε παιδακι φανταζομαι, αλλα μετα μυ αρεσε τοοοσο πολυ η εντεχνη μουσικη που πλεον σταματησα να αναζητω τα Στρουμς.Αν ειχα μεγαλωσει με το θειο μου θα ειχα γινει heavymetalου!
Και επειδη νομιζω βγηκα πολυ εκτος θεματος καλυτερα να επανελθω :)
Η εντεχβη μουσικη ειναι το αγαπημενο μου ειδος μουσικης.Οι στιχοι της κατακλυζονται απο νοημα , συναισθηματα και σκεψεις.Χρειαστηκαν κοπο , χρονο μα κυριως ψυχη για να γραφτουν.Οι στιχοι της ραπ ειναι επαναλαμβανομενοι και περιοριζονται σε ρηχα νοηματα (και περιορισμενων θεματων απο οσο νομιζω).Νοηματα που ο καθενας μπορει να πιασει....Νοηματα που δεν εχουν νομα.Η μουσικη εχει μελωδεια , εχει πολλες φορες μια μαγικη πολυπλοκοτητα και δεν περιοριζεται στον απλο ρυθμο της ραπ.Η εντεχνη χαρακτιριζεται απο ποιοτητα και αξεπεραστη διαχρονικοτητα.
Δε κρινω τη ραπ ουτε και τους ανθρωπους που την ακουν απλα εκφραζω τη γνωμη μου...
Τωρα για οσους ενδιαφερονται σας παραθετω μεροικα απο τα αγαπημενα μου εντεχνα τραγουδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Η κουλτουρα ειναι σαν τις κ...λοτρυπιδες.Ολοι εχουν απο μια

Κουλτουριαρηδες,προσωποποιηση του πνευματος και της ποιοτητας,το βιντεο για εσας αφιερωμενο :baby:

https://www.comedylab.gr/video/339/15-mikeius-vs-έντεχνο

:jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εφόσον πιάνουμε τον Μikeius θα αρκεστώ στο να πω ότι το εν λόγω βίντεο είναι μαλακία με επιχειρηματολογία του κ*λου... Για να χρησιμοποιήσω την λογική που ασπάζεστε...


Τώρα γενικώς, δεν μου άρεσε η αλλαγή του τίτλου... Όπως και δεν μου αρέσει το όνομα της κατηγορίας που ονομάζουμε έντεχνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top