Δεν με κάλεσε στο γάμο

erin_1975

Νεοφερμένος

Η erin_1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πρόσφατα φίλη από το σχολείο που την θεωρούσα κολλητή, δεν με κάλεσε στο γάμο του αδελφού της. Και όταν λέω δεν με κάλεσε εννοώ δεν με κάλεσε στην εκκλησία δεν λέω για το τραπέζι. Τον αδελφό της τον γνώριζα αλλά όχι να βγαίνουμε κλπ. Απλά τον ήξερα. Οφείλω να ομολογήσω ότι με πείραξε. Πιστεύετε ότι είμαι άδικη εάν θεωρώ ότι μάλλον δεν είναι τελικά τόσο φίλη όσο νόμιζα. Εγώ τελικά αυτό κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ξέρεις αν κάλεσε άλλους φίλους της;; Ή μήπως αν ήταν σε κλειστό κύκλο;

Είναι περίεργοι οι καιροί, μην ξεχνιόμαστε... Μπορεί απλώς να το βλέπει διαφορετικά από σένα ή να μην πίστευε ότι θα ήθελες να πας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πρόσφατα φίλη από το σχολείο που την θεωρούσα κολλητή, δεν με κάλεσε στο γάμο του αδελφού της. Και όταν λέω δεν με κάλεσε εννοώ δεν με κάλεσε στην εκκλησία δεν λέω για το τραπέζι. Τον αδελφό της τον γνώριζα αλλά όχι να βγαίνουμε κλπ. Απλά τον ήξερα. Οφείλω να ομολογήσω ότι με πείραξε. Πιστεύετε ότι είμαι άδικη εάν θεωρώ ότι μάλλον δεν είναι τελικά τόσο φίλη όσο νόμιζα. Εγώ τελικά αυτό κατάλαβα.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ, πρώτα πρώτα.:)
Νομίζω δεν πρέπει να βγάζεις συμπεράσματα για το αν είναι πραγματική φίλη ή όχι από τέτοια θέματα, ειδικά αν δεν γνωρίζεις με βεβαιότητα και άλλους παράγοντες. Έχεις σκεφτεί ότι το ζευγάρι μπορεί να θέλησε ο γάμος να γίνει σε κλειστό οικογενειακό κύκλο μαζί με πολύ στενούς φίλους? Ότι ενδεχομένως να μην της έδωσαν τη δυνατότητα να καλέσει εκείνη κάποιους φίλους της? Ο αδερφός της παντρευόταν, όχι η ίδια, ούτε ήταν κουμπάρα, επομένως από ό,τι ξέρω δεν έχει και μεγάλη πρόσβαση στη λίστα καλεσμένων!;) Ακόμη, το ενδεχόμενο να μην το ήθελε ο αδερφός της επειδή ακριβώς δεν γνωρίζεστε το έχεις σκεφτεί?
Εν ολίγοις, μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα ειδικά από θέματα που βασίζονται τόσο πολύ σε ακατανόητες κοινωνικές συμβάσεις! Η φιλία είναι κάτι που αξιολογείται με πιο σημαντικά κριτήρια.
Αυτό που πρέπει να κάνεις για εμένα είναι να της μιλήσεις και με ήρεμο τρόπο να της δείξεις να καταλάβει ότι αυτό το γεγονός σε προβλημάτισε, για να μην το κρατάς μέσα σου και να προχωρήσετε!
Αυτά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erin_1975

Νεοφερμένος

Η erin_1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Νοιώθω περισσότερο προβληματισμένη γιατί πρόσφατα έμαθα ότι και αυτή και ο αδελφός της με την γυναίκα του ήταν και οι δυο καλεσμένοι στο γάμο μια φίλης της "κολλητής" μου, και όχι μόνο στην εκκλησία αλλά και στο τραπέζι. Οπότε αναρωτιέμαι είναι δυνατόν αυτή η κοπέλα να κάλεσε την φίλη μου και τον αδελφό της και την γυναίκα του στο τραπέζι του γάμου αλλά μην την είχαν καλέσει και αυτή στο δικό τους γάμο που έγινε πρόσφατα. Οπότε το θεωρώ δεδομένο ότι υπήρχαν φίλες και γνωστές από το σχολείο που τις προσκάλεσε. Απλά δεν θα μου το είπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μην είσαι τόσο σίγουρη... Άσε που στην τελική μπορεί να κάλεσαν μόνο εκείνη και κυρίως λόγω υποχρέωσης... Ειλικρινά, μην βιάζεσαι να χαλαστείς για τέτοια θέματα... Τις περισσότερες φορές, αδίκως το κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Νοιώθω περισσότερο προβληματισμένη γιατί πρόσφατα έμαθα ότι και αυτή και ο αδελφός της με την γυναίκα του ήταν και οι δυο καλεσμένοι στο γάμο μια φίλης της "κολλητής" μου, και όχι μόνο στην εκκλησία αλλά και στο τραπέζι. Οπότε αναρωτιέμαι είναι δυνατόν αυτή η κοπέλα να κάλεσε την φίλη μου και τον αδελφό της και την γυναίκα του στο τραπέζι του γάμου αλλά μην την είχαν καλέσει και αυτή στο δικό τους γάμο που έγινε πρόσφατα. Οπότε το θεωρώ δεδομένο ότι υπήρχαν φίλες και γνωστές από το σχολείο που τις προσκάλεσε. Απλά δεν θα μου το είπε.
Συμφωνώ με τον tsarachaf!
Αφ' ενός δεν ξέρεις την οικονομική επιφάνεια της φίλης και το πώς ήθελε να κάνει εκείνη το γάμο της και πώς το άλλο ζευγάρι. Ξαναλέμε, ότι μπορεί ο αδερφός της φίλης σου να μην ήθελε να σε καλέσει επειδή ΔΕΝ σε ξέρει - τη νύφη την έχεις δει ποτέ? Έχετε μιλήσει καν?
Παντρευόταν ο αδερφός της όχι η ίδια η φίλη σου! Ρώτησα τους γονείς μου και εκείνοι δεν κάλεσαν στο γάμο τους φίλους των θείων μου που απλά έτυχε να γνωρίσουν σε κάποια φάση! Μπορεί όντως να υπήρχαν άλλες φίλες από το σχολείο - αλλά μπορεί επίσης αυτές τις φίλες να της ήξερε το ζευγάρι που παντρευόταν και να είχαν σχέσεις!
Επειδή λοιπόν καλώς ή κακώς ΔΕΝ ξέρεις τι ακριβώς έχει συμβεί και γιατί δεν σε κάλεσαν, μίλα στη φίλη σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erin_1975

Νεοφερμένος

Η erin_1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
δεν λέω ότι έχετε άδικο αλλά έχω πάει και σε γάμους που δεν ήξερα ούτε καν τον γαμπρό και την νύφη.....μιλάμε πάντα για την εκκλησία και όχι το τραπέζι. Το ζευγάρι έκανε μεγάλο γάμο γιατί έκανε και μεγάλο τραπέζι. Βασικά η φίλη μου μήνες μα μήνες πριν το γάμο μου είχε πετάξει σπόντα του τύπου ότι και καλά ο αδελφός της δεν θα καλέσει και όλους του συγγενείς...εγώ όμως αισθάνομαι ότι αυτό το πέταξε για να με προιδεάσει. Το παιδί δεν έκανε κλειστό γάμο, καμία σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ότι έχεις πάει σε τέτοιους γάμους, δεν σημαίνει αυτομάτως πως θα έπρεπε να σε είχαν καλέσει και σ' αυτόν... Και γι' ακόμη μία φορά, ακόμη κι αν δεν έκανε κλειστό γάμο, δεν είναι σίγουρο ότι θα είχε την άνεση η φίλη σου να καλέσει και δικούς της φίλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ο γάμος ήταν του αδελφού της κολλητής σου όχι της κολλητής σου. Επομένως αυτός που δεν σε κάλεσε είναι ο αδελφός της κολητής σου. Στο γάμο καλούν τους φίλους και τους συγγενείς του ζευγαριού και των γονιών του ζευγαριού. Μήπως οι γονείς της φίλης της κολητής σου γνωρίζονται με τους γονείς της κολητής σου;

Αυτό το φαινόμενο να καλούν 1000 άτομα σε ένα γάμο και στο τέλος να τους δίνουν ένα σουβλάκι και μια coca cola είναι καραγκιοζιλίκι. Έχουν δει το γάμο επιχείρηση. Καλύτερα είναι γάμοι με λίγους καλεσμένους (όσες αντέχουν οικονομικά) και να τους περιποιηθούν καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
διπλό το καλό και το βάθος της φιλίας σας ανακάλυψες και το δώρο γλύτωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για κουνα λιγο το κεφαλι σου μπας και ερθει στην θεση του!

Παμε καλα;! Δικος της ητανε ο γαμος να σε καλεσει; Οπια παραπανω αναλυση ειναι χαμενος χρονος και κατινιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Και ακόμη συνεχίζω να αδυνατώ να καταλάβω πως μπορεί να βγάλει συμπεράσματα για την φιλία από ένα τέτοιο γεγονός... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Για κουνα λιγο το κεφαλι σου μπας και ερθει στην θεση του!

Παμε καλα;! Δικος της ητανε ο γαμος να σε καλεσει; Οπια παραπανω αναλυση ειναι χαμενος χρονος και κατινιες!

Κι εγω αυτής της άποψης ειμαι....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
όταν παντρεύτηκε η αδελφή μου δεν κάλεσα φίλους μου [καλά ήμουν και μικρή-Yet ενηλικη- τότε αλλά τέσπα]. Δεν ήταν δικιά μου η λίστα καλεσμένων για να επέμβω.
Όταν βάφτισα τον ανηψιό μου το καλοκαίρι που μας πέρασε κάλεσα 2 φίλες [η μία ήξερα ότι δεν θα έρθει] με την ιδιότητα της νουνάς, και αφού ρώτησα αν μπορώ (και μου είπαν ότι μπορώ). Με την ιδιότητα της θείας δεν θα καλούσα κανέναν. Δεν είναι δικός μου γάμος (ή βαφτίσια), δεν πληρώνω εγώ, ΔΕΝ θα φτιάχνω τη λίστα εγώ, αλί άμα παρεξηγηθούν από αυτό(!).

Αλλά και από την άλλη δεν έχω παρεξηγηθεί όταν πχ. μια φίλη μου δεν με κάλεσε στο γάμο του αδελφού της (τον οποίο γνωρίζω πολύ καλά, αλλά δεν είμαστε φίλοι). Να μην με καλούσε στο δικό της γάμο να παρεξηγηθώ, αλλά στου συγγενή της? Από που κι ως που???

πσ. μόλις θυμήθηκα ότι υπάρχει και 2η φίλη που έχει παντρέψει τον αδελφό της και δεν με κάλεσε... και όχι... ούτε καν που πέρασε από το μυαλό να το πάρω στραβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να πω: μερικοί άνθρωποι έχουν προβλήματα και μερικοί άνθρωποι δημιουργούν προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erin_1975

Νεοφερμένος

Η erin_1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ο γάμος ήταν του αδελφού της κολλητής σου όχι της κολλητής σου. Επομένως αυτός που δεν σε κάλεσε είναι ο αδελφός της κολητής σου. Στο γάμο καλούν τους φίλους και τους συγγενείς του ζευγαριού και των γονιών του ζευγαριού. Μήπως οι γονείς της φίλης της κολητής σου γνωρίζονται με τους γονείς της κολητής σου;

Αυτό το φαινόμενο να καλούν 1000 άτομα σε ένα γάμο και στο τέλος να τους δίνουν ένα σουβλάκι και μια coca cola είναι καραγκιοζιλίκι. Έχουν δει το γάμο επιχείρηση. Καλύτερα είναι γάμοι με λίγους καλεσμένους (όσες αντέχουν οικονομικά) και να τους περιποιηθούν καλά.


Προσωπικά και εγώ παλαιότερα ήμουν πολύ αυστηρή στην κρίσημου και πως τελικά πρέπει να είναι ένα τραπέζι γάμου αλλά έχοντας πλέον αρκετέςεμπειρίες κατάλαβα ότι όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει. Ο καθέναςότι έχει καλό είναι είτε είναι τραπέζι με αστακό είτε κοκα κόλα με σουβλάκι. Αυτόμπορεί αυτό κάνει. Ειδικά αν έχει 1000 άτομα. Το λάθος είναι να μην τα καλέσει όχιαν θα δώσει σουβλάκι. Εγώ σαφώς δεν περίμενα να με καλέσει στο τραπέζι αλίμονοδεν είμαι γαιδούρα τόσο κόσμο θα είχαν τα παιδιά αλίμονο αν τραπέζωναν όλους τουςγνωστούς όμως το θεωρώ πολύ άσχημο που δεν με κάλεσε στο γάμο, δηλαδή λυπήθηκαντην μπομπονιέρα ;;; δεν νομίζω. Αν όμως ένα άτομο το θεωρείς κολλητό και δεν σεφωνάζει στο γάμο του αδελφού του χωρίς να σου έχει κάνει κάποια εξήγηση τότεδεν είναι τόσο φίλη. Θα προτιμούσα να μου πει ξέρεις ρώτησα τα παιδιά και μου είπανότι δεν μπορώ να καλέσω κόσμο παρά να μου το φέρνεις πλάγια και να κάνεις τηνανήξερη. Αλλά από όσο κατάλαβα η φίλη μου κάλεσε άλλες κοπέλες αλλά όχι εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
είμαι της άποψης οτι αφού ο γάμος δεν ήταν της φίλης σου, τότε δεν έχει καμία δουλειά να σε καλέσει..
άσε που μπορεί να φοβόταν να στο εξηγήσει μη και το παρεξηγούσες, γιαυτό να έκανε την "ανήξερη"..

Πάντως αυτό με το τραπέζωμα ποτέ δεν το κατάλαβα.. Οταν καλώ κάποιον στο γάμο μου, τον θέλω πραγματικά εκεί.. και στην εκκλησία-δημαρχείο, και στο τραπέζι.. αυτό το "όλοι στην εκκλησία, λίγοι στο τραπέζι" το βρίσκω γυφτιά.. ή με θες ή δεν με θές.. και στην τελική βγάλε σουβλάκια.. τι είναι αυτή η επίδειξη πλούτου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βρε κοριτσι μου, να σε ρωτησω κατι πολυ απλο?
Αφου τη θεωρεις τοσο φιλη σου, για ποιο λογο δεν την ρωτας απευθειας, εφοσον σε απασχολει τοσο πολυ?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν θα σε καλέσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erin_1975

Νεοφερμένος

Η erin_1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Βρε κοριτσι μου, να σε ρωτησω κατι πολυ απλο?
Αφου τη θεωρεις τοσο φιλη σου, για ποιο λογο δεν την ρωτας απευθειας, εφοσον σε απασχολει τοσο πολυ?

Γιατί δεν θέλω. Θα έπρεπε όμως να το είχα κάνει απο την αρχή. Αυτό ήταν το λάθος μου. Θα έπρεπε να της είχα πει από την αρχή ότι ξέρεις θα με καλέσεις ή όχι. Εγώ την είχα καλέσει στον γάμο του αδελφού μου αλλά αυτή δεν είχε έρθει. Υποτίθεται ότι είμαστε φοβερές κολλητές. Τελικά εγώ έχω καταλάβει λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top