Οπλοκατοχή, ποια η γνώμη σας;

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μην αποκαλείς τους Δημοκρατικούς δικαστές "φιλελεύθερους", θα τρέμουν τα κόκαλα του Σκάλια. Κάποιος που τάσσεται εναντίων της αυτοάμυνας, της οικονομικής ελευθερίας και υπέρ της κρατικής παρέμβασης δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να λέγεται φιλελεύθερος.

Η ελεύθερη κατοχή όπλου είναι αυτοάμυνα;
Σημείωμα συντονιστή: Το παρών θέμα ειναι προϊόν split απο αυτο το thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Η ελεύθερη κατοχή όπλου είναι αυτοάμυνα;

Αν ο άλλος έχει όπλο και εσύ δεν έχεις πως θα αμυνθείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Αν ο άλλος έχει όπλο και εσύ δεν έχεις πως θα αμυνθείς?
Απλούστατο, δεν έχει κανένας όπλο και έτσι δεν χρειάζεται να αμυνθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Απλούστατο, δεν έχει κανένας όπλο και έτσι δεν χρειάζεται να αμυνθείς.

Επειδή ας πούμε ο κάθε εγκληματίας σέβεται τόσο πολύ τους νόμους που δεν οπλοφορεί. Αλήθεια στην Γαλλία οι τρομοκράτες γιατί είχαν όπλα ενώ απαγορεύεται? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Επειδή ας πούμε ο κάθε εγκληματίας σέβεται τόσο πολύ τους νόμους που δεν οπλοφορεί. Αλήθεια στην Γαλλία οι τρομοκράτες γιατί είχαν όπλα ενώ απαγορεύεται? :worry:
Οι παράνομοι, ή οι εκτός νόμου αν θέλεις, έχουν όπλα που τα βρίσκουν με επίσης παράνομους τρόπους. Αν ο καθένας από εμάς είχε επίσης όπλο για να προστετεύεται από τους παράνομους θα γινόμασταν κουλουβάχατα.
Στο κάτω κάτω υπάρχει και η δικαιοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Οι παράνομοι, ή οι εκτός νόμου αν θέλεις, έχουν όπλα που τα βρίσκουν με επίσης παράνομους τρόπους. Αν ο καθένας από εμάς είχε επίσης όπλο για να προστετεύεται από τους παράνομους θα γινόμασταν κουλουβάχατα.
Στο κάτω κάτω υπάρχει και η δικαιοσύνη.

Καταλαβαίνω τι λες. Την επόμενη φορά που κάποιος θα μπουκάρει στο σπίτι μου για να με ληστέψει/βιάσει θα του πω "Σταμάτα, αλλιώς θα αντιμετωπίσεις την δικαιοσύνη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Ε εντάξει τώρα, νομίζω πελαγοδρομούμε...
Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να αμυνθεί κανείς, δεν χρειάζεται να έχουμε όλοι όπλα γιατί θα γίνουμε άγρια δύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Επειδή ας πούμε ο κάθε εγκληματίας σέβεται τόσο πολύ τους νόμους που δεν οπλοφορεί. Αλήθεια στην Γαλλία οι τρομοκράτες γιατί είχαν όπλα ενώ απαγορεύεται? :worry:

Οτι να ναι...αυτοάμυνα δεν είναι το δικαίωμα να εχεις όπλο αλλά το δικαίωμα της χρήσης νόμιμης βίας (ακόμα και οι πολεμικές τέχνες θεωρούνται νόμιμη βία) ενάντιας σε κάποιον εγκληματία που θα θελήσει να σε βλάψει.Εαν είσαι εντελώς άσχετος/η με τα όπλα ή να μην έχεις τα κότσια να το χρησιμοποιήσεις απέναντι στον εγκληματία θα σε μπλέξει χειρότερα γιατί και εκείνος έχει όπλο και δεν θα φοβηθεί να το χρησιμοποιήσει.Μην κοιτάς τους αμερικάνους έχουν σκοπευτικούς συλλόγους που πάνε κάθε εβδομάδα και ρίχνουν γεμιστήρες ειδικά σε τέξας και αριζόνα.Εδώ πέρα δεν είναι προς το συμφέρον μας να οπλίσουμε τα χέρια πολλών και ειδικά με νόμιμη άδεια γιατί δεν ξέρεις πως θα τα χρησιμοποιήσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ε εντάξει τώρα, νομίζω πελαγοδρομούμε...
Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να αμυνθεί κανείς, δεν χρειάζεται να έχουμε όλοι όπλα γιατί θα γίνουμε άγρια δύση.

Ναι αν η οπλοκατοχή ήταν ελεύθερη όλοι θα σκοτώνονταν στους δρόμους, όπως και αν τα ναρκωτικά ήταν ελεύθερα όλοι θα ήταν πρεζόνια. Βλέπεις τώρα που το αλκοόλ είναι ελεύθερο όλοι είναι αλκοολικοί και τώρα που τα τσιγάρα είναι ελεύθερα όλοι είναι καπνιστές. :D

Και το ωραιότερο ξέρεις ποιο είναι? Λες ότι οι άνθρωποι είναι τόσο χαζοί που θα σκοτώνονταν στους δρόμους αν μπορούσαν να αγοράσουν όπλα (που και τώρα μπορούν), αλλά οι ίδιοι άνθρωποι είναι ικανοί να ψηφίζουν. Χαχαχαχαχα. Καλό.

Οτι να ναι...αυτοάμυνα δεν είναι το δικαίωμα να εχεις όπλο αλλά το δικαίωμα της χρήσης νόμιμης βίας (ακόμα και οι πολεμικές τέχνες θεωρούνται νόμιμη βία) ενάντιας σε κάποιον εγκληματία που θα θελήσει να σε βλάψει.Εαν είσαι εντελώς άσχετος/η με τα όπλα ή να μην έχεις τα κότσια να το χρησιμοποιήσεις απέναντι στον εγκληματία θα σε μπλέξει χειρότερα γιατί και εκείνος έχει όπλο και δεν θα φοβηθεί να το χρησιμοποιήσει.Μην κοιτάς τους αμερικάνους έχουν σκοπευτικούς συλλόγους που πάνε κάθε εβδομάδα και ρίχνουν γεμιστήρες ειδικά σε τέξας και αριζόνα.Εδώ πέρα δεν είναι προς το συμφέρον μας να οπλίσουμε τα χέρια πολλών και ειδικά με νόμιμη άδεια γιατί δεν ξέρεις πως θα τα χρησιμοποιήσουν

Για πες μου εγώ που είμαι 50 κιλά και 1,60 αν μου τη πέσει ένα γομάρι 100 κιλά να με βιάσει ποια πολεμική τέχνη ακριβώς πρέπει να χρησιμοποιήσω για να αμυνθώ? Ή μήπως να πάρω τηλέφωνο εσένα να με σώσεις? Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως και το μεγαλύτερο γομάρι είναι αρνάκι όταν έχει ένα εξάσφαιρο απέναντί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
α φτάσαμε να συγκρίνουμε τώρα και την ελεύθερη οπλοκατοχή με την ελεύθερη κατανάλωση αλκοόλ μάλιστα

όποιος γουστάρει φάσεις άγριας δύσης παρακαλώ να μεταναστεύσει στην απέναντι όχθη εδώ δε γουσταρουμε school shootings ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
α φτάσαμε να συγκρίνουμε τώρα και την ελεύθερη οπλοκατοχή με την ελεύθερη κατανάλωση αλκοόλ μάλιστα

Αυτό που δεν μπορείτε να εντοπίσετε το κοινό principle σε τίποτα με ξεπερνά.

όποιος γουστάρει φάσεις άγριας δύσης παρακαλώ να μεταναστεύσει στην απέναντι όχθη εδώ δε γουσταρουμε school shootings ευχαριστώ

Α μάλιστα, όποιος έχει άλλη άποψη για κάτι που συμβαίνει εδώ στην Γη της επαγγελίας να πάει απέναντι. Όταν λεν το ίδιο οι χρυσαυγίτες στους μετανάστες (αν δε σ'αρέσει εδώ να πας αλλού) τους κράζεις όμως. χαχαχαχα. Μα τι δημοκράτης θεέ μου. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
well στη συγκεκριμένη περίπτωση αν στην Ελλάδα το 80% ήταν χρυσαυγίτες, ναι θα ήταν πολύ legit το "αν δε γουστάρεις τράβα αλλού"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Άρα και στις μουσουλμανικές χώρες είναι legit που πετροβολάνε γυναίκες γιατί το 80% είναι οκ με αυτό. Αχ τι ακούω η δόλια βραδιάτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όχι. Δεν έθεσα θέμα του τι είναι σωστό και τι όχι. Έθεσα θέμα συμφερόντων. Αν ζεις στο Ιράν και δε σου αρέσει που έχει επιβληθεί θεοκρατικό καθεστώς θα ήταν μια λογική απόφαση να την κάνεις για αλλού γιατι αυτο δύσκολα πρόκειται να αλλάξει στο άμεσο μέλλον.

Αντίστοιχα αν κάποιος ζει στην Ελλάδα και θέλει να περάσει την κουλτούρα των αμερικανών όσον αφορά την οπλοκατοχή, θα ήταν ίσως πιο συνετό να πάει μια βόλτα από εκεί γιατί εδώ κανείς δε σσυμμερίζεται αυτή την άποψη κι αν προσπαθήσει να την επιβάλλει μάλλον εκείνος είναι ο φασίστας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Για πες μου εγώ που είμαι 50 κιλά και 1,60 αν μου τη πέσει ένα γομάρι 100 κιλά να με βιάσει ποια πολεμική τέχνη ακριβώς πρέπει να χρησιμοποιήσω για να αμυνθώ? Ή μήπως να πάρω τηλέφωνο εσένα να με σώσεις? Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως και το μεγαλύτερο γομάρι είναι αρνάκι όταν έχει ένα εξάσφαιρο απέναντί του.


Αμα ο βιαστής είναι κάνας σαν τον Πάσσαρη θα τα καταφέρεις να τραβήξεις η πέρα απο υπόθεση βιασμού θα ανοίξει και υπόθεση ανθρωποκτονίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Αν κάποιος διαφωνεί με την δουλεία καλό είναι να πάει αλλού γιατί εδώ έχουμε δούλους και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό σύντομα.
Αν κάποιος διαφωνεί με το ρατσισμό καλό είναι να πάει αλλού γιατί εδώ είμαστε ρατσιστές και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό σύντομα.
Αν κάποιος διαφωνεί με το καπιταλισμό καλό είναι να πάει αλλού γιατί εδώ είμαστε καπιταλιστές και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό σύντομα.

Αν όλοι η άνθρωποι που διαφωνούσαν με το εκάστοτε σύστημα κάναν τουμπεκί τότε θα ζούσες ακόμη σε μοναρχία και πιθανόν να ήσουν σκλάβος. Μ'αρέσει η λογική σου πάντως.

Αμα ο βιαστής είναι κάνας σαν τον Πάσσαρη θα τα καταφέρεις να τραβήξεις η πέρα απο υπόθεση βιασμού θα ανοίξει και υπόθεση ανθρωποκτονίας.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι έχω καλύτερες πιθανότητες ενάντια στον Πάσαρη με ένα εξάσφαιρο παρά με πίστη στο κουνγκ φου μου. Προσωπικά προτιμώ να κατηγορηθώ για ανθρωποκτονία παρά να με κλαίει η μάνα μου. Και αν ζούμε σε μια τόσο σάπια χώρα που θα πρέπει να πάω φυλακή γιατί πυροβόλησα έναν αλήτη που μπήκε στο σπίτι μου για να μου κάνει κακό, ε τι να πω, ας πάω φυλακή. Τουλάχιστο θα είμαι ζωντανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είναι όλα θέμα πολιτισμικής κουλτούρας και τρόπου ζωής όπως αναφέραμε πιο πάνω.

Γενικά, ο καθένας ξέρει κατά πόσο θέλει να παλέψει για να περάσει την άποψή του στην κοινωνία ή όχι, απλά αν έχει επιλέξει το πρώτο και δεν του βγαίνει δεν του φταίει κανείς άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Έχει όμως το δικαίωμα να παλεύει για όσο θέλει και να είναι ο τρελός του χωριού άμα λάχει. Γι'αυτό τα "πάνε αλλού αν δε σ'αρέσει εδώ" κομμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αχαχααχ οκ τρελέ μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι έχω καλύτερες πιθανότητες ενάντια στον Πάσαρη με ένα εξάσφαιρο παρά με πίστη στο κουνγκ φου μου. Προσωπικά προτιμώ να κατηγορηθώ για ανθρωποκτονία παρά να με κλαίει η μάνα μου. Και αν ζούμε σε μια τόσο σάπια χώρα που θα πρέπει να πάω φυλακή γιατί πυροβόλησα έναν αλήτη που μπήκε στο σπίτι μου για να μου κάνει κακό, ε τι να πω, ας πάω φυλακή. Τουλάχιστο θα είμαι ζωντανή.

Το δικαίωμα της αυτοάμυνας υπάρχει ακόμα και στην χώρα μας(32 και 33 Ποινικός Κώδικας) απο εκεί και πέρα ο νόμος κρίνει πόσο δικαιολογημένη ήταν η βια που του άσκησες και αναλόγος καταδικάζει.Η χώρα μας δεν είναι σε θέση να δεχτεί την οπλοκατοχή όπως άλλες χώρες πλχ ΗΠΑ και Σερβία.Μεγαλώσανε με τα όπλα πολλοί πάνε και κάνουν σκοποβολή καθημερινά εδώ στην Ελλάδα όλα αυτά είναι πρωτοπόρα προκειμένου να τα επιβάλλουμε.Το όπλο έχει ευθύνη θέλει χώρο ειδικό φύλαξης θέλει συντήρηση και καθαρισμό αλλιώς κινδυνεύεις να σκοτωθείς.


Υ.Γ πιστεύω ήμαστε σε λάθος τοπικ ταιριάζει περισσότερο το τοπικ για την πολιτική εδω οπότε οι διαχειριστές ας επιληφθούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top