• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πόσο εύκολα μεταδίδεται ο HIV;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,323 μηνύματα.
ναι οκ βαριεμαι να καθομαι να εξηγω τους λογους για τους οποιους εχω ηδη σκεφτει τις απαντησεις σας και τις εχω ηδη συμπεριλαβει στα ποστ μου. Σε καθε περιπτοση:



τι λεει εκει? heterosexual contact with a serum positive partner with no profylaxis οι πιθανοτητες μεταδοσης ειναι 7.5 στις 10.000 (πλιζ πλιζ ΠΛΙΖ καταλαβετε γιατι λεω 7.5...)

ΕΠΙΣΙΣ στο αρχικο ποστ μου πηγα με την υποθεση οτι ΟΝΤΩΣ μεταδιδεται μεσω σεξουαλικης πραξης και οι πιθανοτητες που εβγαλα ηταν (Σχετικα) σωστες.

i.e (11.000.000/11.000)*10.000 επισις πλιζ πλιζ ΠΛΙΖ καταλαβετε γιατι κανω αυτες τις πραξεις, δηλαδη ελεος, ικετευω δεν θελει διδακτορικο...

θα συμφωνήσω επίσης με το Λόριεν ότι εάν αφαιρέσουμε τον σεξουαλικά μη ενεργό πληθυσμό,

υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για τον οποιο οι οροθετικοι ειναι ΜΟΝΟ σεξουαλικα ενεργοι? Οροθετικοι παιδια και γεροι δεν υπαρχουν=> οι πιθανοτητες μενουν οι ιδιες (η εκει κοντα αν υπολογισουμε ορισμενους κοινονιολογικους παραγωντες.)

τεσπα, κουραζομαι τοσο πολυ να πρεπει να το κανω νιανια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καποιο σχόλιο για τα οσα ανεφερα στο προηγουμενο ποστ μου, δεν υπαρχει ; Να θεωρησω οτι συμφωνεις ;


τι λεει εκει? heterosexual contact with a serum positive partner with no profylaxis οι πιθανοτητες μεταδοσης ειναι 7.5 στις 10.000 (πλιζ πλιζ ΠΛΙΖ καταλαβετε γιατι λεω 7.5...)
Again : αντι να εκλιπαρεις να καταλαβουν οι αλλοι κατι που ισως μονο εσυ βλεπεις ετσι, ειναι απείρως καλυτερο απλα να το εξηγησεις. Το 7.5 απο τον πινακα πχ, πως προκυπτει; Και πως συμβαδιζει αυτο με τα υπολοιπα που παρεθεσα κι εγω παλι απο την ιδια ιστοσελιδα ;

υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για τον οποιο οι οροθετικοι ειναι ΜΟΝΟ σεξουαλικα ενεργοι? Οροθετικοι παιδια και γεροι δεν υπαρχουν=> οι πιθανοτητες μενουν οι ιδιες (η εκει κοντα αν υπολογισουμε ορισμενους κοινονιολογικους παραγωντες.)
Αν καταλαβα καλά (γιατι εφαγες λεξεις) θεωρεις πως οταν βαζεις νουμερο πληθυσμου για να δεις πιθανοτητες σεξουαλικης μεταδοσης HIV, ειναι λογικο να συμπεριλαβεις και παιδια και τριτης ηλικας ατομα....νομιζω οτι κατω των 14 σεξ δεν κανουνε, και ανω των 60 ειναι ελαχιστοι..επομενως, οχι δε μενουν οι ιδιες πιθανοτητες , δε μπορεις να βαλεις ολον τον πληθυσμο.

ναι οκ βαριεμαι να καθομαι να εξηγω τους λογους για τους οποιους εχω ηδη σκεφτει τις απαντησεις σας και τις εχω ηδη συμπεριλαβει στα ποστ μου.
.....
τεσπα, κουραζομαι τοσο πολυ να πρεπει να το κανω νιανια
...εμενα παλι μου φαινεται οτι δεν μιλαμε για κατι περιπλοκο ωστε να χρειαζεται να γινει "νιανια", ουτε βεβαια να ειναι τοσο κουραστικο να παραθεσει καποιος τα επιχειρηματα του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,323 μηνύματα.
Καποιο σχόλιο για τα οσα ανεφερα στο προηγουμενο ποστ μου, δεν υπαρχει ; Να θεωρησω οτι συμφωνεις ;

Οχι δεν συμφωνω, απλα βαριεμαι να καθομαι να διαφωνω για πραγματα που θεωρω προφανη οπως το οτι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μπορει ο ιος να μεταδοθει απο φταρνισμα ας πουμε γιατι υπαρχει στο σαλιο και τις βλενες. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, πρακτικα οι πιθανοτητες ειανι τοσο απειροελαχιστα μικρες που κανενας δεν δινει σημασια.

Το τραγικο ειναι οτι εχω ηδη απο τωρα γραψει τις απαντησεις που θα σου δωσω σε αυτα που θα αντ απαντησεις στο αποπανω σχολιο μου...

Το 7.5 απο τον πινακα πχ, πως προκυπτει;

θα βαλω τα κλαματα, αληθεια, θα ΒΑΛΩ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ, ανθρωπε του θεου εισαι γιατρος πρεπει να κανεις διαφορικες διαγνωσεις για να σωζεις ζωες και δεν εχεις την αφαιρετικη ικανοτητα να δεις οτι προσθεσα την πιθανοτητα για παθητικο και ενεργητικο κολπικο σεξ και διαιρεσα δια δυο για να βγαλω το μεσο ορο και για τα δυο φυλα? ΔΗΛΑΔΗ ΣΟΒΑΡΑ δεν μπορεις να το δεις αυτο?!

Και πως συμβαδιζει αυτο με τα υπολοιπα που παρεθεσα κι εγω παλι απο την ιδια ιστοσελιδα ;

Εδω δεν μπορουμε να βγαλουμε το 7.5 θα βγαλουμε αυτο? Οχι δεν παιζει, οποτε νιανια:

Σχεδον παντα σε κολπικο σεξ, υπαρχουν/δημιουργουνται ασυνεχειες/αμυχες κλπ, και μπορει να μεταδοθει ο ιος.

Λοιπων, εχουμε μια μελετη που λεει οτι 7.5 στις 10.000 κολπικες συνουσιες με οροθετικο χωρις προφυλαξη οδηγουν σε μολυνση. Αυτο σημαινει οτι εχουν γινει καποιες μετρησεις με πραγματικα ζευγαρια. Αυτο σημαινει οτι το αν δημιουργουντε μικροαμυχες η οχι ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ γιατι συμπεριλαμβανεται μεσα στις παραμετρους της μελετης.

Πιο νιανια ακομα: Τα τελευταια δεκα χρονια τα ατυχηματα στους δρομους στην ελλαδα ειναι 1000 το χρονο. Εσυ ειναι σαν να λες "καθε χρονο βρεχει και αυξανονται τα ατυχηματα". Φυσικα και καθε χρονο βρεχει αυτο περιλαμβανεται στην αρχικη μετρηση.

Δεν αλαζει το γεγονος οτι με μια απροστατευτη σεξουαλικη επαφη με ενα ατομο οι πιθανοτητες να κολησεις τον HIV ειναι μια στα 11.000.000 (οκ, 7.5 στα 11.000.000).

Αν καταλαβα καλά (γιατι εφαγες λεξεις) θεωρεις πως οταν βαζεις νουμερο πληθυσμου για να δεις πιθανοτητες σεξουαλικης μεταδοσης HIV, ειναι λογικο να συμπεριλαβεις και παιδια και τριτης ηλικας ατομα....νομιζω οτι κατω των 14 σεξ δεν κανουνε, και ανω των 60 ειναι ελαχιστοι..επομενως, οχι δε μενουν οι ιδιες πιθανοτητες , δε μπορεις να βαλεις ολον τον πληθυσμο.

Ω καλοι θεοι...

Παμε αλλη μια, ποσοι ειναι οι οροθετικοι στην ελλαδα 11.000
Ποσος ειναι ο πλυθησμος στην ελλαδα 11.000.000
Ποσος ειναι ο σεξουαλικα ενεργος πλυθησμος στην ελλαδα? καπου 7.000.000 (λιγο παραπανω συμφωνα με το CIA world factbook https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/print/gr.html)

Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για τον οποιο θεωρουμε οτι οροθετικοι στην ελλαδα ειναι ΜΟΝΟ οι σεξουαλικα ενεργοι ανθρωποι? Θελω να πω οι 11.000 οροθετικοι αυτοι δεν εχουν καποια αναλογη κατανομη? Ειναι παραλογο να υποθεσουμε οτι ακολουθουν ΠΕΡΙΠΟΥ την ιδια κατανομη με το υπολοιπο του ελλινικου πλυθησμου? ΟΠΕΡ απο αυτους τους 11.000 περιπου οι 7.000 θα ειναι στην σεξουαλικα ενεργη ηλικια οι υπολοιποι θα ειναι πανω απο 65 η κατω απο 14 το οποιο σημαινει οτι η πιθανοτητα μενει η ιδια γιατι:

ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΚΛΑΣΜΑΤΑ!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι παρα πολύ ωραίες όλες αυτές οι στατιστικές. Εγώ πιστεύω σε μια μονο: κολλάει. Και με τη ζωή μου δεν παίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,323 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω σε μια μονο: κολλάει. Και με τη ζωή μου δεν παίζω.

καπνιζεις?
πινεις αλκοολ?
οδηγεις?
περπατας στο δρομο?
πινεις νερο?
τρως οτιδηποτε?

Οι πιθανοτητες να παιθανεις απο δηλητηριαση ειναι τραγικα μεγαλυτερες, ειναι σαν να λες οτι φοβασαι μην χασεις τα λεφτα σου γιαυτο θα χτισεις μια 6μετρη θωρακισμενη ενισχηση στο σωληνα του αποροφιτηρα μηπως και μπει απο εκει μεσα το ρομποτικο χερι του ληστη και στα κλεψει. Ολο αυτο ενω δεν εχεις κλειδωσει την εξωπορτα σου.

Και αυτο ειναι που λεω εξ αρχης, το εγραψα και στο πρωτο ποστ που εκανα, δεν ειπα πουθενα οτι δεν κολαει ο HIV η γενικος τα ΣΜΝ απλα οτι για ΚΑΠΟΙΟ λογο τα φοβομαστε πολυ περισοτερο απο αλλα πολυ πιο επικυνδηνα πραγματα.

Αν πεις σε καποιον "μην καπνιζεις μπορει να παθεις καρκινο" θα σου πει "ε ενταξει, δεν χαθηκε και ο κοσμος, και δεν παθαινουν ολοι καρκινο". Η θα σου πει "ναι μωρε το ξερω, τι να κανουμε τωρα"...

Αν πεις "μην βαλεις προφυλακτικο" θα σου πει "ΤΙ ΤΡΕΛΟΣ ΕΙΣΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙζΩ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ".

Οταν οι πιθανοτητες να παθεις καρκινο η καρδια η οτιδηποτε αλλο απο το καπνισμα ειναι τοσο πολυ μεγαλυτερες που κανουν τις πιθανοτητες να κολησεις HIV αστειες.

Ειναι κοινονιολογικη η ενσταση μου, καταλαβαινεις τι εννοω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
τα στατιστικά του epote δε με πείθουν εντελώς. αλλα είναι το πρώτο του post που επιτέλους μιλάει πιο κοσμια :D


έχεις δίκιο για το κοινωνικό τμήμα. σαφώς αν πάθεις καρκίνο θα σου συμπαρασταθεί όλος ο κόσμος ενώ αν κολλήσεις hiv θα επιθυμούν να σε αγγίζουν με γάντια και μονο, οι περισσότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επίσης επιτέλους καταλαβαίνω κάτι από όσα λες, και όντως πιο ήρεμα. Ωστόσο δε θα αποφύγω την προφύλαξη, just because είναι λιγότερες οι πιθανότητες να κολλήσω μια θανατηφόρα ασθένεια.
Και μην τα ισοπεδώνουμε όλα, άλλο να πάθεις δηλητηρίαση από κακοπλυμενα λαχανικά, άλλο να πιείς νερό της βρύσης στο Cusco.

Ειναι κοινονιολογικη η ενσταση μου, καταλαβαινεις τι εννοω?
Agree.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
έχεις δίκιο για το κοινωνικό τμήμα. σαφώς αν πάθεις καρκίνο θα σου συμπαρασταθεί όλος ο κόσμος ενώ αν κολλήσεις hiv θα επιθυμούν να σε αγγίζουν με γάντια και μονο, οι περισσότεροι.
Σιγουρα, αλλά εγω δεν εξελαβα αυτο το μυνημα απο το ποστ του..

Οχι δεν συμφωνω, απλα βαριεμαι να καθομαι να διαφωνω για πραγματα που θεωρω προφανη
Δλδ διαφωνεις με αυτο :

"Για να μην υπαρχει παραπληροφορηση : Οχι δεν εχουν πρακτικα ολοι κονδυλωματα. Δεν εχουν καν ολοι HPV. Υπολογιζεται οτι κυμαινεται μεταξυ 25-60% η συχνοτητα του HPV. Επισης, και αυτο και τα υπολοιπα ΣΜΝ ειπαμε ηδη οτι μεταδιδονται και με στοματικο σεξ. Και δεν ειναι ουτε σπανια, ουτε "τα εχουμε ηδη οι περισσοτεροι". Το προφυλακτικο ξεχασε το σαν πανακεια. Σου δινει ενα 95% προστασια για εγκυμοσυνη και HIV κυριως."

και διαφωνεις με το οτι το σπερμα εχει αρκετο φορτιο για μεταδοση ;

οπως το οτι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μπορει ο ιος να μεταδοθει απο φταρνισμα ας πουμε γιατι υπαρχει στο σαλιο και τις βλενες. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, πρακτικα οι πιθανοτητες ειανι τοσο απειροελαχιστα μικρες που κανενας δεν δινει σημασια.
Στο απαντησα αυτο ηδη, απορω γιατι το επαναλαμβανεις. Ειπαμε, αλλο το φορτιο στο σαλιο, άλλο στο σπερμα. Πιο απλα δε γινεται..Ειπες οτι το φορτιο στο σπερμα δεν ειναι αρκετο, και σου εδειξα οτι κανεις λαθος.

θα βαλω τα κλαματα, αληθεια, θα ΒΑΛΩ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ, ανθρωπε του θεου εισαι γιατρος πρεπει να κανεις διαφορικες διαγνωσεις για να σωζεις ζωες και δεν εχεις την αφαιρετικη ικανοτητα να δεις οτι προσθεσα την πιθανοτητα για παθητικο και ενεργητικο κολπικο σεξ και διαιρεσα δια δυο για να βγαλω το μεσο ορο και για τα δυο φυλα? ΔΗΛΑΔΗ ΣΟΒΑΡΑ δεν μπορεις να το δεις αυτο?!
Kαταρχην προτεινω ενα λεξοτανιλ για τις υστεριες πριν δυναμωσουν :P. 2ο : ακουσες ποτε στη ζωη σου οτι οι ιατροι τα πανε καλα με τα μαθηματικα ; Και τωρα στο θεμα του πινακα : εγω συμπεριλαμβανα και πρωκτικο (το κανουν και οι straight u know...) και στοματικο. Γιαυτο δεν εβγαινε το δικο σου νουμερο. Τελικά , δε μου εξηγησες πως λενε οτι τα 2/3 της εξαπλωσης του aids οφειλεται σε ετεφυλλοφιλικο σεξ....

Εδω δεν μπορουμε να βγαλουμε το 7.5 θα βγαλουμε αυτο? Οχι δεν παιζει, οποτε νιανια:
Για καποιον που διαβαζει επιφανειακα και νομιζει οτι τα ξερει ολα παντως, εισαι αρκετά επιθετικος δε λεω..

Λοιπων, εχουμε μια μελετη που λεει οτι 7.5 στις 10.000 κολπικες συνουσιες με οροθετικο χωρις προφυλαξη οδηγουν σε μολυνση.
Ηδη λαθος κανεις. Δε λεει "με οροθετικο" η μελετη. Λεει "με οροθετικο και "με ατομα υψηλου κινδυνου". Στο ειπε και ο Χαος , στο ειπα κι εγω, εσυ συνεχιζεις να το λες οπως βολευει για να βγαινουν τα νουμερα σου.

Παμε αλλη μια, ποσοι ειναι οι οροθετικοι στην ελλαδα 11.000
Ποσος ειναι ο πλυθησμος στην ελλαδα 11.000.000
Ποσος ειναι ο σεξουαλικα ενεργος πλυθησμος στην ελλαδα? καπου 7.000.000 (λιγο παραπανω συμφωνα με το CIA world factbook https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/print/gr.html)
Καπου 7.5 εκατομυρια ειναι ΟΛΑ τα ατομα απο 14 εως 65. Ειναι ολοι σεξουαλικα ενεργοι ; ..εγω θα λεγα κανα 5αρι αλλά τελοσπαντων, παμε παρακατω.

Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για τον οποιο θεωρουμε οτι οροθετικοι στην ελλαδα ειναι ΜΟΝΟ οι σεξουαλικα ενεργοι ανθρωποι? Θελω να πω οι 11.000 οροθετικοι αυτοι δεν εχουν καποια αναλογη κατανομη? Ειναι παραλογο να υποθεσουμε οτι ακολουθουν ΠΕΡΙΠΟΥ την ιδια κατανομη με το υπολοιπο του ελλινικου πλυθησμου?
Ναι! διοτι οι περιπτωσεις aids απο ναρκομανεις,εγκυμοσυνες και μεταγγισεις ειναι πολυ πολυ λιγοτερες σε σχεση με τις σεξουαλικες οδους. Οπερ, μην κανεις υποθεσεις χωρις να εχεις μελετησει πρωτα.

Οι πιθανοτητες να παιθανεις απο δηλητηριαση ειναι τραγικα μεγαλυτερες,
Οτι να ναι λες. Που τα διαβαζεις αυτα ; Μηπως θελεις απλα να τα πιστευεις ; Με μια λογικη σκεψη και 2 νουμερακια, νομιζω μπορεις να δεις οτι δεν ισχυει αυτο που λες :

Αριθμος ετησιων θανατων απο δηλητηριαση στις ΗΠΑ : 2.700 - 5.000
Αριθμος ετησιων θανατων απο aids στις ΗΠΑ : περιπου 15.000 τα τελευταια 8 χρονια
Η λογικη σκεψη : ποσο συχνα τρωμε ; καθε μερα. ποσο συχνα κανουμε σεξ/παιρνουμε ναρκωτικα ;
Aρα οχι μονο δεν ειναι "τραγικα μεγαλυτερες" , αλλά δεν ειναι καν μεγαλυτερες σκετο! Μαλιστα δεδομενου οτι τρωμε 2-3 φορες την ημερα (και πινουμε νερο ακομα περισσοτερες), ειναι τραγικα λιγοτερες ! Σκεψου να καναμε σεξ 3-4 φορες την ημερα, και τοτε πρεπει να συγκρινουμε τα 2 νουμερα (που ειναι ηδη μικροτερο εκεινο των δηλητηριασεων)...

Και για τα άλλα που λες : οδηγηση,ποτο,περπατημα κλπ, ειναι κομματακι αναγκαια, και με κομματακι πιο ελεγχομενα επιπεδα ασφαλειας. Αν περπατας στο πεζοδρομιο και με τα ματια ανοιχτα, θα αποφυγεις να χτυπησει αυτοκινητο πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top