Κενά μνήμης

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σας έχει τύχει ποτέ να είσαστε συνεχώς με το μυαλό κάπου και ενώ ακούτε ότι σας λένε εσείς ακούτε άλλα και μάλιστα θυμάστε ότι σας είπαν αυτό; :)

Τι θέλω να πώ...

Εγώ δουλέυω αρκετές ώρες, μου αρέσει αυτό που κάνω, το πρόβλημα είναι το εξής, ενώ δεν σκέυτομαι διάφορα και είμαι συγκεντρομένη, άλλα βλέπω μπροστά μου και άλλα διαβάζω, άλλο μου λένε άλλο λέω, ενώ ξέρω ότι κάτι πρέπει να γίνει με έναν τρόπο χάνομαι και δεν ξέρω τι μου γίνεται...

Π.χ. ένα απο αυτά ήταν ότι ενω πήγα να πώ μπράβο στον τρούφ και την ζανίν, απο μόνος του ο εγκέφαλος κατάλαβε εβούλι:hmm:


Εσείς το παθαινετε αυτό; σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; πώς το ξεπερνάτε χωρίς συντρίμια πίσω σας; γιατί προσωπικά αυτά τα μικρά λαθάκια κοστιζουν πολλές χιλιάδες ευρώ:redface:

Τι κάνετε εσείς, πείτε μας ιστορίες ή καταστάσεις που σας έκαναν και εσάς να λέτε ..."τι μου είπε τώρα άσπρο ή βελανιδιά;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν το έχω πάθει ποτέ:confused:
Αναρωτιέμαι όμως μήπως αυτή η έλλειψη συγκέντρωσης οφείλεται σε κούραση και στις αϋπνίες σου. (Πρόσεχε μην καταλήξεις να έχεις παραισθήσεις σαν τον Edward Norton στο Fight Club:worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν το έχω πάθει ποτέ:confused:
Αναρωτιέμαι όμως μήπως αυτή η έλλειψη συγκέντρωσης οφείλεται σε κούραση και στις αϋπνίες σου. (Πρόσεχε μην καταλήξεις να έχεις παραισθήσεις σαν τον Edward Norton στο Fight Club:worry:)

Μπορεί η έλειψη ύπνου να προκαλεί κενά μνήμης; απορώ πώς το αφεντικό μου δεν με διαολόστηλε, έκανα 2 λάθοι σε 2 μέρες που συνολοκά κοστίζουν 35.000 ευρώ, μόνο και μόνο επέιδή δεν έβλεπα σωστά τα νούμερα.

3 Μέρες για ένα ιδ. Συμφ. μου έλεγε όπως πάντα π.χ. αυτό είναι ρευστοποιητής και εγώ έβαζα σκυρόδεμα:worry: Αν συνεχίσω έτσι με το δίκιο του θα μου δώσει τα παπούτσια στο χέρι, απο την προηγούμενη τετάρτη σχολάμε 11 το βράδυ και εγώ μένω παραπάνω και τσεκάρω, απο την Δευτέρα όμως επιδεινόθηκε, δεν μπορώ να σκευτώ τίποτα, εχτές μία παράγραφο την τύπωσα 15 φορές για λαλακίες μου:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγώ δουλέυω αρκετές ώρες, μου αρέσει αυτό που κάνω, το πρόβλημα είναι το εξής, ενώ δεν σκέυτομαι διάφορα και είμαι συγκεντρομένη, άλλα βλέπω μπροστά μου και άλλα διαβάζω, άλλο μου λένε άλλο λέω, ενώ ξέρω ότι κάτι πρέπει να γίνει με έναν τρόπο χάνομαι και δεν ξέρω τι μου γίνεται...

Σε μια τετοια φαση ειμαι κι εγω. Καιρο ομως, οχι τωρα τελευταια.
Αν και οπως λες, δημιουργει οντως προβλημα (ειδικα στην δουλεια μου) προσωπικα δεν με προβληματιζει, γιατι ξερω οτι ειναι απο την κουραση και απλα.. θα περασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μπορεί η έλειψη ύπνου να προκαλεί κενά μνήμης;
Δεν είμαι ειδικός, αλλά η έλλειψη ύπνου σε μένα προκαλεί έλλειψη συγκέντρωσης, η οποία σε χρόνιες καταστάσεις όπως η δικιά σου ίσως προκαλεί και αυτό που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.

fatsoula

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Αυτό το παθαίνω όταν ψυχολογικά δεν είμαι καλά....!!!:redface:
Και όταν δεν έχω κοιμηθεί καλά.....!!!:redface:
Οπότε μια χαρά τα λέει η Palladin!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Mania μπορεί να το παθαίνεις αυτο επειδή δεν κοιμάσαι καλά! Κάθε μέρα, όπως λες, κουράζεσι πολύ, γυρνάς αργά στο σπίτι σου και δεν ξεκουράζεσαι καθόλου! Καλό θα ήταν να πάρεις κάποιες μέρες άδεια για να χαλαρώσεις!:)

Μήπως φταίει η δίαιτα που κάνεις; Μήπως είναι αρκετα εξαντλητικη; Μήπως δεν παίρνεις τις απαραίτητες βιταμίνες με την διατροφή που κάνεις;:)

Καλό θα ήταν πάντως, αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, να κάνεις κάποιες εξετάσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Το παθαίνω και εγώ πολλές φορές αυτό. Μπορεί να οφείλεται φυσικά στην αϋπνία, και νομίζω αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις. Τώρα κατά τα άλλα υπάρχουν άτομα που έχουν ελλιπή προσοχή και έχουν πρόβλημα συγκέντρωσης λόγω αυτού (π.χ. εγώ). Γι' αυτό δεν είναι λίγες οι φορές που χρειάζεται να επαναλάβω κάτι ξανά και ξανά μέχρι να το κάνω σωστά, είτε αυτό είναι μάθηση από ανάγνωση, είτε μια χειρονακτική εργασία, είτε να δω μια ταινία (γυρίζω σε προηγούμενες σκηνές)...

Νομίζω το καλύτερο είναι να προσπαθήσεις να "γυμνάσεις" την προσοχή σου. Ξεκίνα με το να προσπαθείς να επαναλαμβάνεις από μέσα σου κάθε βήμα αυτού που έχεις να κάνεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι γενικά έχω σταματήσει να κοιμάμε, εδώ και πάααααρααα πολλύ καιρό έχω πρόβλημα ύπνου, κοιμάμε αργά και ξυπνάω νωρίς...

Αυτό το είχα απο τότε με τις διασήσεις που είχα πάθει, είχε πεί ο γιατρός ότι άν συνέχιζα έτσι θα είχα πρόβλημα, όταν λοιπόν έπαθα την 7η διάσηση μου ΄μου είχε πεί ότι πρέπει να εξασκώ μνήμη,

Ετσι στο μπρότκαστ που δούλευα απο καθαρή μνήμη έβρησκα μόνο απο το στιγμιαιο άνοιγμα ενός κουτιού 100 ταινίες στα 2 λεπτά χωρίς λάθος, μετά έπαθα την αγχωτική κατάθλιψη και άρχισε πάλι αλλα ελάχιστά, τώρα όμως έχει γίνει φοβία και όπως είπα ένα μικρό νουμεράκι κοστίζει πολλές χιλιάδες ευρώ:worry:

Τι να κάνω θα χασω την δουλειά μου έτσι:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το χω κι εγω αυτο.Ισως λιγη ξεκουραση ή χαλαρωση να βοηθησει.Πλεον προσπαθω να εξασκουμαι αρκετα ωστε να τα καταφερω.
Πρόσεξε και τη διατροφη σου γιατί κι αυτό παίζει ρόλο.
Όταν είχα προσέξει τη διατροφή μου για ένα διάστημα(έπαιρνα και βιταμίνες παράλληλα) παρατήρησα καποια βελτίωση.
Καλό θα ηταν να δεις ενα γιατρο άμεσα,για να μην ταλαιπωρησε αδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Κι εμένα μου τυχαίνει αυτό στο σχολείο. Προφανώς οφείλεται σε κακή διατροφή και έλλειψη ύπνου.
* Tip: Η σοκολάτα, και γενικά η ζάχαρη, βοηθάει πολύ στην μνήμη, καθώς σου παρέχει τεράστια ποσότητα ενέργειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι η ψυχολογία μου χάλια και να τσακιστώ να πάω σε ψυχολόγο, την τελευταία φορά φώναζε:D

Στην υγεία μου είμαι υπερβολικά καλά, η διαροφή δεν με επιρέασε καθόλου, αλλα ψυχολογικά πρέπει να πάω σε γιατρό και δεν θέλω ρε γμτ, δεν έχω χρόνο πιά για τίποτα, πήγα μία φορά και όταν μου είπε για 2 φορές της ευδομάδα στάνταρ φρικαρα, δεν έχω χρόνο πιά για μένα, ούτε για ύπνο ούτε για ξεκούραση..

Εχω εγκλωβιστεί σε μία σφαίρα και δεν μπορώ να βγώ απο αυτήν, τα Χριστούγεννα φέυγουμε, κάτι είναι και αυτό, αλλα μέχρι τότε πρέπει να κρατήσω τις μέρες της άδειας..


Μπρόκεν δεν μου αρέσουν οι σοκολάτες, μπορεί να φάω μία σε ένα 2μηνο και άν, δεν τις βρήσκω ενδιαφέρουσες:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
κι εγω τα τελευταια χρονια δεν θυμαμαι πραγματα:worry: νομιζω οτι επηρεαστηκε η βραχυπροθεσμη μνημη μου ενω η μακροπροθεσμη ειναι μια χαρα παλι καλα:P
δλδ κοντινα πραγματα ξεχναω...πχ που εβαλα κατι που ψαχνω... τη λιστα με τα ψωνια μου αν δεν τα γραψω σε χαρτακι...γενικα σημειωνω σε ποστιτ οτιδηποτε ειναι να κανω γιατι αλλιως...:worry: εχω ακουσει οτι υπαρχουν τροφες που βοηθανε στη μνημη αλλα πιστευω οτι η ενισχυση του εγκεφαλου οφειλεται κυριως στο τι ερεθισματα του δινουμε εμεις. θυμαμαι οτι οταν πηγαινα σχολειο ειχα πολυ καλυτερη μνημη απο οτι τωρα...μαλλον επειδη ειχα τα μαθηματα και ο εγκεφαλος ηταν συνεχως σε καινουρια πραγματα οποτε αυξανοταν η λειτουργικοτητα μνημης.καπου το εχω διαβασει αυτο...οτι οταν ο εγκεφαλος επαναπαυεται και δεν δεχεται ερεθισματα για να ειναι σε εγρηγορση τοτε δημιουργουνται τα ονομαζομενα κενα μνημης:worry:
αρα πρεπει να τον εξασκουμε με οτιδηποτε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ποιό κενό μνήμης??? Δεν θυμάμαι τίποτα τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
πήγα μία φορά και όταν μου είπε για 2 φορές της ευδομάδα στάνταρ φρικαρα, δεν έχω χρόνο πιά για μένα, ούτε για ύπνο ούτε για ξεκούραση..

Νομίζω πως πρέπει να το δοκιμάσεις για ένα διάστημα για να δεις αν τελικά θα φέρει αποτέλεσμα. Είναι πολύ κρίμα να μην αντιμετωπίσεις κάτι από τη στιγμή που μπορείς :/:

Δυστυχώς όμως δεν ξέρω αν το "υπερσύγχρονο" ελληνικό σύστημα υγείας σου καλύπτει τα έξοδα για να δεις ψυχολόγο. Υποψιάζομαι πως όχι και αν συμβαίνει αυτό είναι ντροπή :mad: (άσχετο, αλλά ήθελα να το πώ!)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Δυστυχώς όμως δεν ξέρω αν το "υπερσύγχρονο" ελληνικό σύστημα υγείας σου καλύπτει τα έξοδα για να δεις ψυχολόγο. Υποψιάζομαι πως όχι και αν συμβαίνει αυτό είναι ντροπή :mad: (άσχετο, αλλά ήθελα να το πώ!)!
εδώ τα ταμεία δεν δίνουν για οδοντογιατρό..για ψυχολόγο θα έδιναν?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν πληρώνει το ΙΚΑ και η επίσκεψη είναι 45 την επίσκεψη στον ένα και μοναδικό γιατρό που ήθελα να πάω, οι άλλοι είναι άστα να πάνε:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatsoula

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος μπορείς να πάς και στον ψυχολόγο δημοσίου νοσκομείου τον οποίο δεν τον πληρώνεις.Νομίζω όμως πως δίνεις 3 ευρω την επίσκεψη!
Αν και εκεί σε παρακολουθεί γύρω στις....2 φορές τον μήνα και αν...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Το παθαινω καμια φορα και η αληθει αειναι οτι με αποδιοργανωνει πολυ.
Τελικα ολο και καπως τα μπαλωνω αλλα νομιζω οχι για πολυ ακομα...:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top