Ταξικές διαφορές στις κοινωνικές σχέσεις

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Με αφορμη αυτο το αρθρο θεωρειτε οτι επηρεαζονται οντως οι σχεσεις απο το κοινωνικο/οικονομικο υποβαθρο ;Εσεις θα διαλεγατε τον συντροφο σας με βαση την κοινωνικη του ταξη η οχι; Η διαφορα που μπορει να εχουν οι δυο συντροφοι ειτε στο οικονομικο τομεα ειτε στο κοινωνικο/μορφωτικο θεωρειται ειναι σημαντικο κριτηριο η οχι ;Μπορουν να κρατησουν πολλα χρονια τετοιες σχεσεις; Προσωπικα εχω συναντησει πολλες περιπτωσεις αλλα κανενα συμπερασμα προς το παρον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ετυχε και ειδα και εγω το αρθρο αυτο τις προαλλες και μου κινησε το ενδιαφερον.
Ειναι αληθεια οτι σε ενα βαθμο οι σχεσεις επηρεαζονται απο το κοινωνικο/οικονομικο υποβαθρο.
Πιστευω πως η σχεση επηρεαζει περισσοτερο το μορφωτικο επιπεδο παρα το κοινωνικο.Αλλιως πως θα επικοινωνει και το ζευγαρι;Πρεπει να υπαρχει και μια αμοιβαια κατανοηση.Ακομα ολοι εχουμε παραδειγματα ζευγαριων που διαφερουν στην κοινωνικη ταξη,αλλα παραμενουν ακομα μαζι.
Το θεμα σηκωνει πολυ κουβεντα για αυτο αναμενουμε και τις αποψεις των υπολοιπων μελων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Σιγουρα παιζουν ρολο,το συμπερασμα ειναι κανενα γιατι εξαρταται απο τους ιδιους,ακομα και ο γιος της δυναστιας παπανδρεου τα ειχε με μια που ειχε παγκο με σκουλαρικια ,ειναι εντελως υποκειμενικο ,αλλα σιγουρα η νοοτροπια που εχει ο κοσμος μας σημερα και τα στοιχεια του ανθρωπότυπου που καλλιεργει,προκαλει αυτην την ταση,Βεβαια οσο πιο μικρος εισαι τοσο ουτε που σε νοιαζει εαν ειναι μορφωμενη,πλουσια η εχει μερσεντες.Παντως γενικα ενω φαινεται το πουγκι να μην παιζει ρολο,στις πλουσιες οικογενειες παιζει πολυ .Και ναι μεν στην Ελλαδα υπαρχουν ακομα καποιες αξιες που φερουν οι ανθρωποι σε σχεση με την αμερικη ας πουμε,αλλα παρολα αυτα οταν μια 30αρα δει εναν με τα ποδια να της πει να πανε για καφε θα πει ποιος εισαι εσυ,αλλα εαν ειναι με την φεραρι παρκαρισμενη διπλα θα βγαλει το δεκαμετρο να μετρησει το ανοιγμα ποδιων που εχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Πιστευω πως η σχεση επηρεαζει περισσοτερο το μορφωτικο επιπεδο παρα το κοινωνικο.Αλλιως πως θα επικοινωνει και το ζευγαρι;Πρεπει να υπαρχει και μια αμοιβαια κατανοηση.
Θεωρεις δηλαδη οτι το παρομοιο μορφωτικο επιπεδο πχ και οι δυο αποφοιτοι πανεπιστημιου ειναι βασικο; δηλαδη η μορφωση με πτυχια ειναι αποδειξη οτι μπορουν να τα βρουν δυο ατομα; Αν καποιος λογω οικονομικων προβληματων οταν ηταν νεος δεν μπορεσε να μορφωθει αυτο σημαινει οτι αργοτερα δεν μπορει να τα φτιαξει με εναν πχ καθηγητη πανεπιστημιου;Δεν στο λεω προσωπικα απλα σκεψεις κανω γιατι μου ηρθε ηδη η περιπτωση ενος ζευγαριου που ξερω.(αυτη φιλολογος ,αυτος υδραυλικος:P)

Σιγουρα παιζουν ρολο,το συμπερασμα ειναι κανενα γιατι εξαρταται απο τους ιδιους,ακομα και ο γιος της δυναστιας παπανδρεου τα ειχε με μια που ειχε παγκο με σκουλαρικια ,ειναι εντελως υποκειμενικο ,αλλα σιγουρα η νοοτροπια που εχει ο κοσμος μας σημερα και τα στοιχεια του ανθρωπότυπου που καλλιεργει,προκαλει αυτην την ταση,Βεβαια οσο πιο μικρος εισαι τοσο ουτε που σε νοιαζει εαν ειναι μορφωμενη,πλουσια η εχει μερσεντες.Παντως γενικα ενω φαινεται το πουγκι να μην παιζει ρολο,στις πλουσιες οικογενειες παιζει πολυ .Και ναι μεν στην Ελλαδα υπαρχουν ακομα καποιες αξιες που φερουν οι ανθρωποι σε σχεση με την αμερικη ας πουμε,αλλα παρολα αυτα οταν μια 30αρα δει εναν με τα ποδια να της πει να πανε για καφε θα πει ποιος εισαι εσυ,αλλα εαν ειναι με την φεραρι παρκαρισμενη διπλα θα βγαλει το δεκαμετρο να μετρησει το ανοιγμα ποδιων που εχει...
Υπηρχε και παλια...με τον θεσμο της προικας!! Γενικα τα τελευταια χρονια παραγινε το κακο παντως!Συμφωνω οτι ειναι υποκειμενικο για αυτο εξαλλου ανοιξα το θεμα,για να διαβασω αποψεις απο καθε πλευρα.Ευτυχως δεν θα γινω ,θελω να πιστευω ,τετοια 30ρα που λες:)

Γενικα παντως βρισκω ατομα που για σοβαρη σχεση θα προτιμησουν να ειναι και οι δυο στην ιδια οικονομικη κατασταση παρα στην μορφωτικη,μαλλον το χρημα υπερισχυει του νου!:P.Επισης πολλοι ανδρες το παιζουν "προστατες" με τα λεφτα /μορφωση τους και συνηθως διαλεγουν μια "λιγοτερο μορφωμενη" γυναικα για να την εχουν του χεριου τους.:confused:
Εγω παντως διαλεγω τον αλλον ειτε για φιλο ειτε για συντροφο αναλογα την επικοινωνια που εχουμε παρα το πορτοφολι του η τα πτυχια του!
Μετα απο απειρες ταινιες ελληνικες και μη θεωρω οτι τετοιες σχεσεις μπορουν να υπαρξουν και να παραμεινουν δυνατες αν απο την αρχη ξεκινησε μια καλη σχεση που δεν βασιστηκε στο ποιος ειναι ποιο μορφωμενος η ποιος εχει μεγαλυτερο τραπεζικο λογαριασμο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Θεωρεις δηλαδη οτι το παρομοιο μορφωτικο επιπεδο πχ και οι δυο αποφοιτοι πανεπιστημιου ειναι βασικο; δηλαδη η μορφωση με πτυχια ειναι αποδειξη οτι μπορουν να τα βρουν δυο ατομα; Αν καποιος λογω οικονομικων προβληματων οταν ηταν νεος δεν μπορεσε να μορφωθει αυτο σημαινει οτι αργοτερα δεν μπορει να τα φτιαξει με εναν πχ καθηγητη πανεπιστημιου;Δεν στο λεω προσωπικα απλα σκεψεις κανω γιατι μου ηρθε ηδη η περιπτωση ενος ζευγαριου που ξερω.(αυτη φιλολογος ,αυτος υδραυλικος:P)
Κοιτα θεωρω πως αν δυο ανθρωποι εχουν το ιδιο μορφωτικο επιπεδο μπορουν να συννενοηθουν πιο ευκολα μεταξυ τους και να διαγραψουν μια κοινη πορεια.Πχ δλδ να εργαζονται και οι δυο στον ιδιο τομεα(να ειναι και οι δυο καθηγητες πανεπιστημιου)
Σαφως και μπορει ο ενας να ειναι κατωτερου επιπεδου και ο αλλος ανωτερου.Υπαρχουν αρκετα παραδειγματα που μας το επιβεβαιωνουν αυτο.Ομως για ποσο χρονο αντεχουν αυτα τα ζευγαρια στον χρονο;Αν το ενα ατομο θελει να κανει μια πολιτικη ή φιλοσοφικη συζητηση με το ταιρι του που ολοκληρωσε μονο την δευτεροβαθμια εκπαιδευση θα ειναι αδυνατον να συννενοηθουν μεταξυ τους.Απο την αλλη πλευρα σε αλλους τομεις μπορει να επικοινωνησουν ανετα.Μπορει οι αποψεις μου να ακουγονται 'καπως',αλλα δυστυχως αυτες ειναι.Ουτως ή αλλως δεν ξερω πως θα ειμαι στο αμεσο μελλον και οι αποψεις μου να εχουν αναθεωρηθει μεχρι τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ναι γιατί όσοι μπαίνουν (και ενίοτε βγαίνουν) σε μια σχολή παίζουν τον Καντ και τον Βέμπερ στα δάχτυλα. :confused: Οι καφετέριες είναι γεμάτες από απόφοιτους τμημάτων που κάνουν πολιτικές και φιλοσοφικές συζητήσεις υψηλού επιπέδου. :confused:
Είναι άτοπο να ταυτίζουμε την τριτοβάθμια εκπαίδευση με τη μόρφωση ενός ατόμου. Το πόσο θα διαβάσει κανείς δεν εξαρτάται από τις σπουδές του, αλλά από την ίδια τη θέλησή του. Από παραδείγματα που τελείωσαν σχολές και "πέρασε και δεν ακούμπησε" άλλο τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Γιαυτο η εκπαιδευση δεν πρεπει να γινει ιδιωτικη και να παραμεινει δημοσια.Γιατι τοτε η εκπαιδευση θα ειναι καθαρα συμβατη με το οικονομικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Γιαυτο η εκπαιδευση δεν πρεπει να γινει ιδιωτικη και να παραμεινει δημοσια.Γιατι τοτε η εκπαιδευση θα ειναι καθαρα συμβατη με το οικονομικο.

Επίτρεψέ μου να προτείνω να δεχόμεθα τη συνύπαρξη της δημόσιας και της ιδιωτικής εκπαίδευσης, λόγω ελευθερίας επιλογών και ενδεχόμενης επιστημονικής προόδου, χωρίς, όμως, εκπτώσεις στην πολύτιμη δημόσια παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Κοιτα θεωρω πως αν δυο ανθρωποι εχουν το ιδιο μορφωτικο επιπεδο μπορουν να συννενοηθουν πιο ευκολα μεταξυ τους και να διαγραψουν μια κοινη πορεια.Πχ δλδ να εργαζονται και οι δυο στον ιδιο τομεα(να ειναι και οι δυο καθηγητες πανεπιστημιου)
Σαφως και μπορει ο ενας να ειναι κατωτερου επιπεδου και ο αλλος ανωτερου.Υπαρχουν αρκετα παραδειγματα που μας το επιβεβαιωνουν αυτο.Ομως για ποσο χρονο αντεχουν αυτα τα ζευγαρια στον χρονο;Αν το ενα ατομο θελει να κανει μια πολιτικη ή φιλοσοφικη συζητηση με το ταιρι του που ολοκληρωσε μονο την δευτεροβαθμια εκπαιδευση θα ειναι αδυνατον να συννενοηθουν μεταξυ τους.Απο την αλλη πλευρα σε αλλους τομεις μπορει να επικοινωνησουν ανετα.Μπορει οι αποψεις μου να ακουγονται 'καπως',αλλα δυστυχως αυτες ειναι.Ουτως ή αλλως δεν ξερω πως θα ειμαι στο αμεσο μελλον και οι αποψεις μου να εχουν αναθεωρηθει μεχρι τοτε.
Ξερω περιπτωση που η γυναικα θελει να βλεπει σινεμα/θεατρο ,απλα μην φανταστεις κλασικη αρχαια τραγωδια,και ο αντρας δεν τα μπορει καθολου!Αυτο βεβαια δεν ηταν ποτε αιτια να τσακωθουν και μια χαρα ,ενταξει μικροτσακωμοι παντα υπαρχουν οπως σε καθε ζευγαρι,ειναι εδω και 15+ χρονια.(αυτη παιδαγωγος,αυτος φανοποιος)Θελω να πω οτι οι μορφωτικες η κοινωνικες η οικονομικες διαφορες του ζευγαριου δεν ειναι αιτια να χωρισουν η να μην παντρευτουν δυο ατομα μαλλον η αφορμη θα ειναι.Οπως ειπες κι εσυ αν σε ολα τα αλλα μπορουν και επικοινωνουν τοτε δεν υπαρχει προβλημα ..ετσι τουλαχιστον θεωρω εγω χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια!:P

Γιαυτο η εκπαιδευση δεν πρεπει να γινει ιδιωτικη και να παραμεινει δημοσια.Γιατι τοτε η εκπαιδευση θα ειναι καθαρα συμβατη με το οικονομικο.
Συμφωνω οτι η παιδεια πρεπει να ειναι δημοσια και δωρεαν αλλα ετσι που εχουν γινει τωρα ειδικα τα πανεπιστημια με την εμπλοκη των κομματων υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που προωθηθηκαν παιδια πχ μεγαλογιατρων .Μην φυγουμε ομως απο το θεμα εδω..

Επισης , κυριως οι γονεις μας εχουν ζαλισει στο να βρουμε καποιον ανταξιο μας κτλ.Κυριως οι πλουσιες οικογενειες,σχετικο κι αυτο στις μερες μας, θελουν ,οπως ειδα πιο πανω,να παντρεψουν τα παιδια τους με καποιον εξισου πλουσιο.Οι περισσοτερες περιπτωσεις που ξερω τα αντιθετα αποτελεσματα εφεραν μπορω να πω...

Τελος , αν το ζευγαρι ειναι απο το ιδιο επαγγελμα πχ καθηγητες,γιατροι μπορει και να το δουν ανταγωνιστικα μεταξυ τους και να χαλασει η σχεση η κανω λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Άλλο παιδεία, άλλο μόρφωση.
Καληνύχτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μην ειστε απολυτοι ρε παιδια. Το οτι καποιος εβγαλε ενα πανεπιστημιο δεν σημαινει οτι αυτοματα ειναι μορφωμενος ενω ο κακομοιρης που δεν εβγαλε ειναι χαμηλου επιπεδου και δεν μπορουν να κανουν χωριο. Υπαρχουν ατομα που εχουν πτυχια και δεν τολμουν να ανοιξουν το στομα τους απο τις κοτσανες και της ηλιθιοτητες που εκτοξευουν και υπαρχουν ατομα που για Χ, Ψ λογους δεν σπουδασαν που ειναι σαϊνια και μπορεις να συζητησεις το οτιδηποτε. Οποτε κοψτε τη σνομπ συμπεριφορα ανωτεριλας οτι εγω εχω πτυχιο και ειμαι μορφωμενος κι εσυ οχι αρα δεν σε θελω. Ξυπνηστε πριν να ναι αργα. Ετσι δεν πατε πουθενα.

Και οσο για την ταξικη διαφορα, καταλαβαινω γιατι αρκετοι ευκαταστατοι προτιμουν να κανουν σχεση με ατομα παρομοιας οικονομικης δυνατοτητας. Η κοινωνια μας δεν ειναι αγγελικα πλασμενη και δεν ειναι μια και δυο οι περιπτωσεις που καποιος φτωχος/η ερωτευτηκε το πορτοφολι κι οχι τον ανθρωπο. Σιγουρα υπαρχουν περιπτωσεις αληθινου ερωτα και ενδιαφεροντος απλα δεν ξερεις τι ειναι ο αλλος οποτε προσπαθεις να προφυλαχθεις αναλογως

Εγω παλι δεν ειμαι πλουσιος οποτε δεν ανησυχω

Και συμφωνω απολυτα με την πριγκηπισσα (σπανιο αλλα τωρα εγινε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Και οσο για την ταξικη διαφορα, καταλαβαινω γιατι αρκετοι ευκαταστατοι προτιμουν να κανουν σχεση με ατομα παρομοιας οικονομικης δυνατοτητας. Η κοινωνια μας δεν ειναι αγγελικα πλασμενη και δεν ειναι μια και δυο οι περιπτωσεις που καποιος φτωχος/η ερωτευτηκε το πορτοφολι κι οχι τον ανθρωπο. Σιγουρα υπαρχουν περιπτωσεις αληθινου ερωτα και ενδιαφεροντος απλα δεν ξερεις τι ειναι ο αλλος οποτε προσπαθεις να προφυλαχθεις αναλογως

Εγω παλι δεν ειμαι πλουσιος οποτε δεν ανησυχω
Δηλαδη γιατι μονο ο φτωχος/η να ερωτευτηκε καποιον/α μονο για τα χρηματα; Οι πλουσιοι παντα ερωτευονται τους πλουσιους επειδη ταιριαζουν σαν χαρακτηρες κι οχι επειδη θελουν να ενωσουν τις περιουσιες τους και να κανουν μια μεγαλυτερη;Αρα κι εδω παλι απο συμφερον παντρευτηκαν!
Γενικα τους ψιλολυπαμε αυτους που ψαχνουν απεγνωσμενα εναν/μια πλουσια να παντρευτουν μηπως και λυθουν ολα τα προβληματα τους μετα!Και που ξερεις αν ο/η πλουσιος/α συντροφος ειναι σπαγγος και περασεις μια μιζερη ζωη η ξαφνικα φτωχυνει; τοτε τι θα κανεις θα τον χωρισεις και θα πας να βρεις τον επομενο Ωναση;;!!

Γενικα βλεπω οτι απαντατε κυριως οτι το οικονομικο μετραει περισσοτερο απο τα αλλα δυο(κοινωνικο/μορφωτικο)
Παω να παιξω σκρατς(το λοττο παλιωσε!) μηπως με παντρευτει κανενας κι εμενα!!:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δηλαδη γιατι μονο ο φτωχος/η να ερωτευτηκε καποιον/α μονο για τα χρηματα; Οι πλουσιοι παντα ερωτευονται τους πλουσιους επειδη ταιριαζουν σαν χαρακτηρες κι οχι επειδη θελουν να ενωσουν τις περιουσιες τους και να κανουν μια μεγαλυτερη;Αρα κι εδω παλι απο συμφερον παντρευτηκαν!
Γενικα τους ψιλολυπαμε αυτους που ψαχνουν απεγνωσμενα εναν/μια πλουσια να παντρευτουν μηπως και λυθουν ολα τα προβληματα τους μετα!Και που ξερεις αν ο/η πλουσιος/α συντροφος ειναι σπαγγος και περασεις μια μιζερη ζωη η ξαφνικα φτωχυνει; τοτε τι θα κανεις θα τον χωρισεις και θα πας να βρεις τον επομενο Ωναση;;!!

Γενικα βλεπω οτι απαντατε κυριως οτι το οικονομικο μετραει περισσοτερο απο τα αλλα δυο(κοινωνικο/μορφωτικο)
Παω να παιξω σκρατς(το λοττο παλιωσε!) μηπως με παντρευτει κανενας κι εμενα!!:hehe:

Ρε συ ΟΚ κι αυτο συμβαινει (οπως και κανονισμενοι γαμοι ευπορων απο οικογενειες κλπ), δεν διαφωνω. Αλλα δεν αναφερομαστε μονο σε αυτες τις περιπτωσεις. Εστω οτι καποιος εχει μια πολυ καλη δουλεια και ειναι ανετος οικονομικα, οχι αναγκαστικα πλουσιος. Αν εχει σχεση με καποια που ειναι ζορισμενη ή ανεργη κλπ κλπ, το μυαλο του θα παει και στο οτι μπορει να τον θελει για το πορτοφολι του και οχι για τον ιδιο. Μπορει η τυπισσα να βγαζει καρδουλες απο τα ματια και να τον θελει σαν τρελη, αυτο δεν μπορεις να το ξερεις ομως. Ειναι φυσιολογικο το μυαλο να παει και στο αρνητικο σεναριο.

Το ιδιο συμβαινει και σε γαμους με μεγαλη διαφορα ηλικιας που κανουν μπαμ οτι ειναι αταιριαστοι. Βλεπεις τον 55-60αρη με τη Mercedes να προσπαθει να ριξει 25αρες και 30αρες. Θα μου πεις τα θελει ο κωλος του. Και δικιο εχεις. Και σιγουρα υπαρχουν γαμοι με διαφορα ηλικιας και οικονομικης καταστασης που οντως εγιναν λογω ερωτα. Δεν ξερεις ομως τι θα σου κατσει

Και φυσικα υπαρχουν παρα πολλα ατομα που παντρευτηκαν ανθρωπους τους οποιους δεν πολυηθελαν μονο και μονο για να καβατζωθουν οικονομικα. Εχοντας μια λογικη "κατσε να εξασφαλιστω και δεν χαθηκαν κι οι γκομενοι". Και αυτο το κανουν ΚΑΙ τα δυο φυλα για να μην πειτε οτι ειμαι προκατειλλημενος με τις γυναικες. Και μαλιστα εχω και πολυ προσφατο παραδειγμα απο αντρα που το εκανε.

ΥΓ. Αν κερδισεις το Σκρατς (κανα καλο ποσο ομως) στειλε μου πμ να γνωριστουμε :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γιατί ταυτίζουμε το μορφωτικό επίπεδο με την κοινωνική τάξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
γιατί ταυτίζουμε το μορφωτικό επίπεδο με την κοινωνική τάξη;
Δεν φαίνεσαι και τόσο dick όταν λες "μορφωμένος" αντί για πλούσιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ρε συ ΟΚ κι αυτο συμβαινει (οπως και κανονισμενοι γαμοι ευπορων απο οικογενειες κλπ), δεν διαφωνω. Αλλα δεν αναφερομαστε μονο σε αυτες τις περιπτωσεις. Εστω οτι καποιος εχει μια πολυ καλη δουλεια και ειναι ανετος οικονομικα, οχι αναγκαστικα πλουσιος. Αν εχει σχεση με καποια που ειναι ζορισμενη ή ανεργη κλπ κλπ, το μυαλο του θα παει και στο οτι μπορει να τον θελει για το πορτοφολι του και οχι για τον ιδιο. Μπορει η τυπισσα να βγαζει καρδουλες απο τα ματια και να τον θελει σαν τρελη, αυτο δεν μπορεις να το ξερεις ομως. Ειναι φυσιολογικο το μυαλο να παει και στο αρνητικο σεναριο.

Το ιδιο συμβαινει και σε γαμους με μεγαλη διαφορα ηλικιας που κανουν μπαμ οτι ειναι αταιριαστοι. Βλεπεις τον 55-60αρη με τη Mercedes να προσπαθει να ριξει 25αρες και 30αρες. Θα μου πεις τα θελει ο κωλος του. Και δικιο εχεις. Και σιγουρα υπαρχουν γαμοι με διαφορα ηλικιας και οικονομικης καταστασης που οντως εγιναν λογω ερωτα. Δεν ξερεις ομως τι θα σου κατσει

Και φυσικα υπαρχουν παρα πολλα ατομα που παντρευτηκαν ανθρωπους τους οποιους δεν πολυηθελαν μονο και μονο για να καβατζωθουν οικονομικα. Εχοντας μια λογικη "κατσε να εξασφαλιστω και δεν χαθηκαν κι οι γκομενοι". Κ
αι αυτο το κανουν ΚΑΙ τα δυο φυλα για να μην πειτε οτι ειμαι προκατειλλημενος με τις γυναικες. Και μαλιστα εχω και πολυ προσφατο παραδειγμα απο αντρα που το εκανε.

ΥΓ. Αν κερδισεις το Σκρατς (κανα καλο ποσο ομως) στειλε μου πμ να γνωριστουμε :inlove:

Μα ο αλλος τοσο χαζος θα ειναι να μην καταλαβει οτι η κοπελα του τον θελει για τα λεφτα;Εννοω οτι υπαρχουν τροποι να το καταλαβει και φυσικα να μην το παιζει "λεφτας"μπροστα της γιατι και η αλλη θα τον περασει για κοροιδο και θα του τα μασαει.Παντως οσο και μηδενικα να εχει ο λογαριασμο του η νοοτροπια του πλουσιου αν την εχεις δεν αλλαζει..Αρχικα αν ημουν σε τετοια σχεση δεν θα ρωτουσα κατευθειαν τον αλλον τι μισθο εχει γιατι τοτε κανει μπαμ οτι τον θελω για τα λεφτα.

Αυτο ακριβως θα σου ελεγα !!:whistle: Ε σορυ κιολας ο αλλος 60 χρονων ε ει ζησει την ζωη του, εχει γνωρισει καλες /κακες συντροφους τοοοσα χρονια ,ισως εχει κανει ηδη οικογενεια /παιδια και τωρα ειναι χωρισμενος οποτε θελει να ζησει απλα τη ζωη του με μια μικροτερη και οσο κρατησει...μετα θα βρει αλλη δεν τον πειραζει!

Και αυτους τους λυπαμε !Δηλαδη εχουν παντρευτει μονο για το οικονομικο και σπαταλανε τη ζωη τους σε μια σχεση ετσι..Αν εχουν συμφωνησει απο την αρχη και οι δυο οτι παντρευομαστε μονο στα χαρτια και στο κρεβατι μας ει μαστε ελευθεροι να βαλουμε οποιον θελουμε οκ αλλα ο αλλος αν δεν ξερει τι γινεται πισω απο την πλατη του κριμα...(και που να γινει καμια στραβη και μεινει εγκυος αυτη η ο αλλος κανει κανενα "στιγμιαιο λαθος" και τρεχουν μετα!!:P)

Υγ σκρατς δεν πηρα,αλλα πες το ποσο εσυ και βγαινω τωρα να το μαζεψω στους δρομους, τετοια "αληθινη αγαπη" μη παει χαμενη!!:P

γιατί ταυτίζουμε το μορφωτικό επίπεδο με την κοινωνική τάξη;
Που εγινε αυτο;Δεν ταυτιζονται αυτα κι αν ειπωθηκε κατι τετοιο ειναι λαθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
επειδή αναφέρθηκε το οικονομικό, πρέπει να πω πως επηρεάζει αρκετά μια σχέση. ίσως αρκετοί να διαφωνήσετε μαζί μου αλλά το πιστεύω. όταν το άτομο είναι οικονομικά ανεξάρτητο και τον έχει τον τρόπο του, προβλήματα δεν υπάρχουν. αλλά, όταν ο ένας έχει δυσκολίες (π.χ. είναι άνεργος ή έχει πολύ χαμηλό μισθό), εκεί αρχίζουν τα προβλήματα. υπάρχει γκρίνια για το ποιος θα πληρώνει σε εξόδους κλπ και πόσο συχνά το κάνει (ε, όταν πληρώνει μόνο ο ένας συνέχεια θα υπάρχουν αντιδράσεις και παράπονα και από τις δύο πλευρές). όσο για τη μόρφωση, αηδίες. όταν ο άλλος ψάχνεται συνεχώς, χρησιμοποιεί τη γνώση γύρω του (ίντερνετ, βιβλία) και ενημερώνεται για όλα σχηματίζοντας απόψεις, τι σημασία έχει το να μην έχει πτυχίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο οικονομικός παράγοντας, ας μη γελιόμαστε, είναι ένας από τους σημαντικότερους, αν όχι ο σημαντικότερος παράγοντας για την ευημερία μιας σχέσης. Αναφέρομαι τώρα μόνο σε σοβαρές σχέσεις που ως σκοπό έχουν την δημιουργία οικογένειας και όχι σε περιστασιακές σχέσεις ή σε σχέσεις ατόμων νεαρής ηλικίας, εκεί φυσικά κυρίαρχο ρόλο παίζουν άλλα πράγματα.

Αφού λοιπόν η τάξη στην οποία ανήκουμε είναι συνδεδεμένη με τα εισοδήματά μας, τότε ναι επηρεάζει έως ένα βαθμό τις σοβαρές σχέσεις. Ειδικά στην Ελλάδα του σήμερα το να είναι κάποιος οικονομικά ευκατάστατος είναι μεγάλο προσόν για την δημιουργία οικογένειας και καταλυτικό θα έλεγα και για τα δύο φύλα. Όταν δεν υπάρχει οικονομική ευημερία δημιουργούνται ένα σωρό προβλήματα και εντάσεις ανάμεσα στο ζευγάρι που αλλοτριώνουν συνεχώς τη σχέση και μπορούν να την καταστρέψουν και τελείως. Δεν ισχυρίζομαι βέβαια ότι το να έχεις χρήματα λύνει όλα τα προβλήματα σε μία σχέση, αλλά σίγουρα λύνει αρκετά, και αποτρέπει ακόμη περισσότερα απ' το να δημιουργηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Εστω οτι (οχι δεν ειμαι μαθηματικος:P) ξερετε δυο ατομα,αντρες/γυναικες αντιστοιχα, και με το ενα ειστε τρελα ερωτευμενοι ταιριαζεται παντου ειναι η αδερφη ψυχη σας που λεμε !Υπαρχει ενα προβλημα ομως ...δεν ειναι πολυ πλουσιο,δηλαδη συντηρειται μονο του αλλα δεν εχει να πηγαινεται καθε σαββατο στο Ρεμο ας πουμε:P
Απο την αλλη το αλλο ατομο που ξερετε ειναι πιο πλουσιο,ας πουμε κερδισε το λοττο ,κληρονομησε τον πλουσιο θειο κτλ, οποτε εχει την ανεση του παραπανω απο το πρωτο.Ομως εδω δεν υπαρχει αυτη η επαφη,η συννενοηση οπως με το πρωτο ατομο απλα συμφωνειται σε καποια πραγματα περνατε καλα αλλα δεν νιωθετε "το μπαμ" μεσα σας οταν ειστε μαζι!!(ελπιζω να καταλαβατε την διαφορα που θελω να τονισω:redface:)
Εσεις ειστε καπου στην μεση οικονομικα,πιο πανω απο το πρωτο ατομο και πιο κατω απο το δευτερο.Ποιο ατομο θα διαλεγατε για να κανετε μια σχεση σοβαρη ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Εστω οτι (οχι δεν ειμαι μαθηματικος:P) ξερετε δυο ατομα,αντρες/γυναικες αντιστοιχα, και με το ενα ειστε τρελα ερωτευμενοι ταιριαζεται παντου ειναι η αδερφη ψυχη σας που λεμε !Υπαρχει ενα προβλημα ομως ...δεν ειναι πολυ πλουσιο,δηλαδη συντηρειται μονο του αλλα δεν εχει να πηγαινεται καθε σαββατο στο Ρεμο ας πουμε:P
Απο την αλλη το αλλο ατομο που ξερετε ειναι πιο πλουσιο,ας πουμε κερδισε το λοττο ,κληρονομησε τον πλουσιο θειο κτλ, οποτε εχει την ανεση του παραπανω απο το πρωτο.Ομως εδω δεν υπαρχει αυτη η επαφη,η συννενοηση οπως με το πρωτο ατομο απλα συμφωνειται σε καποια πραγματα περνατε καλα αλλα δεν νιωθετε "το μπαμ" μεσα σας οταν ειστε μαζι!!(ελπιζω να καταλαβατε την διαφορα που θελω να τονισω:redface:)
Εσεις ειστε καπου στην μεση οικονομικα,πιο πανω απο το πρωτο ατομο και πιο κατω απο το δευτερο.Ποιο ατομο θα διαλεγατε για να κανετε μια σχεση σοβαρη ??
ε...με τ πρωτο βεβαια...προσωπικα δν θ στερουσα απ τν ευατο μ αυτα τ συναισθηματα που περιγραφεις...κ ολα τ αλλα θ τ βρουμε...στ κατω κατω δν ειναι κ τοσο ασχημη η κατασταση...τ συναισθηματα δν εξαγοραζονται με χρηματα...οσα κ αν ειναι αυτα...μπορει καποιοι ν συμβιβαζονται αλλα εγω οχι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top