Πολυήμερες σχολικές εκδρομές

Πού θα πάτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Μιλάνο

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Ρώμη

    Ψήφοι: 8 11.1%
  • Πράγα

    Ψήφοι: 7 9.7%
  • Βαρκελώνη

    Ψήφοι: 5 6.9%
  • Βιέννη

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Λονδίνο

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Παρίσι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βερολίνο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μένουμε Ελλάδα

    Ψήφοι: 36 50.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 15.3%
  • Πουθενά

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 1.4%

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Υπερσπατάληση πόρων άνευ νοήματος. Μια διαδικασία που δεν έχει μείνει εκτός επηρεασμού απο τη βλάχικη ελληνική κοινωνία και έχει μετετραπεί σε ανούσια διασκέδαση στα διάφορα μπαράκια και κλάμπ των κατσικοπόλεων εντος και εκτός Ελλάδας, αντί της γόνιμης ψυχαγωγίας την οποία και αντιπροσοπεύει
Απο τη μία, όντως λέγονται εκπαιδευτικές εκδρομές, αλλά από την άλλη-μεταξύ μας-πόσοι θα πήγαιναν αν ήταν αποκλειστικά εκπαιδευτικές;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Το δικό μου σχολείο πήγε πενθήμερη στα Χανιά, το Ηράκλειο και το Ρέθυμνο φέτος τον Δεκέμβρη. Ωστόσο, εγώ δεν πήγα :) Όχι τόσο λόγω διαβάσματος, αλλά επειδή ήθελα αρχικά να ξεκουραστώ και έπειτα να μην αρρωστήσω, μιας και είμαι πολύ καλός γνώστης του αντικειμένου :P. Δεν το μετάνιωσα, επειδή ήμουν σίγουρη με την απόφασή μου και ήξερα τους λόγους για τους οποίους δεν πάω. Από τις εμπειρίες φίλων μου, δεν άκουσα και τα καλύτερα :P Τους περισσότερους τους άφησε αδιάφορους. Ίσως επειδή γενικά στο σχολείο μας, ο καθένας έχει την παρέα του και δεν λειτουργούμε σαν σύνολο, αλλά σαν ο καθένας με την παρέα του. Δεν ξέρω και πραγματικά αναρωτιέμαι αν αυτό ισχύει και αλλού. Τις μέρες αυτές ξεκουράστηκα πολύ και διάβασα εξίσου, οπότε πέρασα πολύ ωραία :) Εννοείται δεν είμαι κατά της πενθήμερης, αν κάποιος θέλει να πάει πηγαίνει, απλώς εμένα δεν μου κέντρισε ποτέ τόσο το ενδιαφέρον :P Δεν θα θυσίαζα με τίποτα τον ύπνο και την ξεκούραση μου, αφού όλοι γυρίσαν πτώματα :P Τέλος, δεν πιστεύω ότι το να μην πας ή να πας στην πενθήμερη θα σου χαρίσει/στερήσει την επιτυχία σου στις Πανελλήνιες. Το λέω, φυσικά, με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν έχω δώσει ακόμη.

Υ.Γ. Αν πηγαίναμε εξωτερικό, πιστεύω θα πήγαινα σίγουρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υ.Γ. Αν πηγαίναμε εξωτερικό, πιστεύω θα πήγαινα σίγουρα :P


Γιατι; το εξωτερικό δεν είναι κουραστικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Το δικό μου σχολείο πήγε πενθήμερη στα Χανιά, το Ηράκλειο και το Ρέθυμνο φέτος τον Δεκέμβρη. Ωστόσο, εγώ δεν πήγα :) Όχι τόσο λόγω διαβάσματος, αλλά επειδή ήθελα αρχικά να ξεκουραστώ και έπειτα να μην αρρωστήσω, μιας και είμαι πολύ καλός γνώστης του αντικειμένου :P. Δεν το μετάνιωσα, επειδή ήμουν σίγουρη με την απόφασή μου και ήξερα τους λόγους για τους οποίους δεν πάω. Από τις εμπειρίες φίλων μου, δεν άκουσα και τα καλύτερα :P Τους περισσότερους τους άφησε αδιάφορους. Ίσως επειδή γενικά στο σχολείο μας, ο καθένας έχει την παρέα του και δεν λειτουργούμε σαν σύνολο, αλλά σαν ο καθένας με την παρέα του. Δεν ξέρω και πραγματικά αναρωτιέμαι αν αυτό ισχύει και αλλού. Τις μέρες αυτές ξεκουράστηκα πολύ και διάβασα εξίσου, οπότε πέρασα πολύ ωραία :) Εννοείται δεν είμαι κατά της πενθήμερης, αν κάποιος θέλει να πάει πηγαίνει, απλώς εμένα δεν μου κέντρισε ποτέ τόσο το ενδιαφέρον :P Δεν θα θυσίαζα με τίποτα τον ύπνο και την ξεκούραση μου, αφού όλοι γυρίσαν πτώματα :P Τέλος, δεν πιστεύω ότι το να μην πας ή να πας στην πενθήμερη θα σου χαρίσει/στερήσει την επιτυχία σου στις Πανελλήνιες. Το λέω, φυσικά, με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν έχω δώσει ακόμη.

Υ.Γ. Αν πηγαίναμε εξωτερικό, πιστεύω θα πήγαινα σίγουρα :P

Χωρίς να θέλω να το παίξω ''ξερόλας'', έχω μερικούς φίλους που δεν πήγαν πενθήμερη, αλλά το έχουν μετανιώσει. Μπορεί να μην το νιώθεις τώρα, καθώς είναι κοντά η στιγμή που οι φίλοι σου γύρισαν. Στον χρόνο όμως, οι αναμνήσεις είναι αυτές που μένουν και μετά θα ένιωθες νοσταλγία. Ωστόσο, εννοείται ότι είναι επιλογή σου που δε πήγες, για τους δικούς σου λόγους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το παράξενο είναι ότι με αυτές τις εκδρομές, ενώ τελικά δίνεται μια εικόνα ότι οι φιλίες ισχυροποιούνται, έρωτες γεννιούνται, μεγάλα λόγια λέγονται, δεσμοί με στιχάκια δημιουργούνται σε χέρια, πλάτες κλπ, μετά από λίγο καιρό όταν μπαίνει η κόντρα των μορίων από τις πανελλήνιες, οι μουράτες σχολές, κάποιοι βλέπουν τους άλλους στο δρόμο και κάνουν ότι δεν τους βλέπουν! Αθάνατη Ελληνική κοινωνία που ανατρέφει ανθρώπους να εστιάζουν σε συμφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το παράξενο είναι ότι με αυτές τις εκδρομές, ενώ τελικά δίνεται μια εικόνα ότι οι φιλίες ισχυροποιούνται, έρωτες γεννιούνται, μεγάλα λόγια λέγονται, δεσμοί με στιχάκια δημιουργούνται σε χέρια, πλάτες κλπ, μετά από λίγο καιρό όταν μπαίνει η κόντρα των μορίων από τις πανελλήνιες, οι μουράτες σχολές, κάποιοι βλέπουν τους άλλους στο δρόμο και κάνουν ότι δεν τους βλέπουν! Αθάνατη Ελληνική κοινωνία που ανατρέφει ανθρώπους να εστιάζουν σε συμφέροντα.
Κάνουμε ότι δεν βλέπουμε τους παλιούς συμμαθητές γιατί ποτέ δεν τους συμπαθήσαμε ιδιαίτερα απλά τους τρώγαμε στη μάπα κάθε μέρα (και αυτοί εμάς). Σταμάτα να λες παντού για τον σύγχρονο Έλληνα αν είναι δυνατόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Κι εγω δεν πηγα πενθημερη. Απολυτα συνειδητη επιλογη, ολοι μου ελεγαν να παω αλλα για καποιο λογο δεν ειχα ορεξη. Τοσα χρονια πηγαινουμε εκδρομες, νιωθω οτι οτι ηταν να αποκομισω απο αυτες το αποκομισα.
Γενικως πιστευω οτι τετοιου ειδους διαλειμματα σε αποσυντονιζουν πολυ, και ξερω πολυ καλα ποσο ευκολα χανω τη μπαλα στο διαβασμα. Συν τοις αλλοις η τιμη της εκδρομης ηταν εξωφρενικη, και δε μπορω να πεταω τα λεφτα μου ετσι. Προτιμω να τα δωσω σε διακοπες με φιλους, στις οποιες θα περασω σιγουρα καλα :) Προς το παρον δεν το εχω μετανιωσει, παρολο που ακουω οτι οι υπολοιποι διασκεδασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Εγώ φέτος δεν πήγα πενθήμερη. Σε λίγες μέρες θα κάνω ταξίδι στο εξωτερικό σε θείους μου και δεν έβγαινε οικονομικά. Η αλήθεια είναι ότι δεν ζήλεψα ούτε και ενδιαφέρθηκα ιδιαίτερα :P άπό τα 60 παιδιά που είναι η τάξη μου, συμπαθώ τα 5 και αυτά με το απόλυτο ζόρι! Αυτοί που ουσιαστικά νοιάζομαι είναι 3 και οι 2 δεν θα πήγαιναν πενθήμερη :P
Γενικά, οι συμμαθητές μου, μου μιλούν ακόμα γιατί δεν ξέρουν τι νιώθω για αυτούς και επειδή είναι τελευταία χρονιά :P αν μπορούσαν να ακούσουν τις σκέψεις μου θα με σκότωναν :P



αχχχχχ τι ωραία που δεν θα τους ξαναδώ για κάποια χρόνιααααα (μακάρι ποτέ βασικα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top