Σχετικά με τους τρόπους δημιουργίας τοπικού δικτύου για το μοίρασμα της ADSL

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
και μια τελευταία ερωτηση ίσως πολύ μλκ, στην αγορα υπάρχουν καταστηματα που σου φτιάχνουν όσα μετρα καλώδιο θες με τα κλιψάκια του τηλεφωνου γίνεται το ίδιο με τα κλιψάκια εθερνετ?:hmm:

Γαμώτο δε θυμάμαι το όνομα του μαγαζιού που πήγα τότε, αλλά σίγουρα ήταν στη Στουρνάρη στο πεζοδρόμιο απέναντι από το Πλαίσιο.

Εναλλακτικά υπάρχει το Ακτίνιο στην Πατησίων και Πανεπιστημίου νομίζω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρα παρα πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρα παρα πολύ

Χαρά μου!:clapup: (που βοήθησα, όχι ότι ξέχασα πως σε λένε και σου έδωσα νέο όνομα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
θα υπάρχει πρόβλημα που το ένα έχει ΧP ενω τα αλλα 2 VISTA?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όχι κανένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ευχαριστω, αν και δεν το εχω ακομα στα χερια μου...!

Να ρωτισω και κατι αλλο για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα; Σε ενα ασυρματο router τι πρεπει να κοιταξω για να μου κανει; Μερικα που εχει στο e-shop με 25ευρο καλα ειναι;
Θα μπορω ομως να συνδεσω και με καλωδειο; η να χρησιμοποιω 2 routers με την ιδια συνδεση;
Βασικα το ερωτιμα μου ειναι πως θα συνδεσω και το pc (ενσυρματα) και το laptop (ασυρματα) ωστε να μπορουν συνχρονος και τα δυο να εχουν internet; Θα μπορουν συνχρονος να ειναι και σε ενα τοπικο δικτιο, μεσα απο το router;


Σημείωση ΟΔ: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Σχολιασμός Φθηνών laptops" και ενδέχεται να μην ταιριάζει ακριβώς στην ροή της συγκεκριμένης συζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν θέλεις να κρατήσεις το παλιό σου adsl modem/router, δεν πρέπει να προσέξεις και πολλά επειδή τα περισσότερα Access Point υποστηρίζουν όλα τα συνηθισμένα πρότυπα.

Επίσης αν έχεις την ανοιχτό το DHCP η διαδικασία και οι ρυθμίσεις που πρέπει να ακολουθήσεις είναι πολύ απλές.

Μερικές πολύ πρόχειρες προτάσεις:
Ένα ADSL Router με δυνατότητες ασύρματης δικτύωσεις όπου έχει γίνει ιδαίτερα δημοφυλής λόγω απόδοσης και τιμής είναι το WAG2000 της Linksys. Ενώ ένα άλλο μοντέλο που παρόλο που είναι πιο ακριβό, θεωρώ ότι οι τεχνολογίες που διαθέτει θα σε βοηθήσουν πολύ στο έλεγχο το δικτυού είναι το WAG160N της Linksys (Όμως δεν είμαι σίγουρος αν υποστηρίζει ADSL (1))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την προθεση σου, αλλα δεν καταλαβα τιποτα...

Αν κρατισω το παλιο μου, υπαρχει τροπος να συνδεθει ασυρματα το laptop; (ενοειτε οτι δεν ειναι ασυρματο router, αφου ρωταω) Αν υπαρχει δλδ καπιο πραγματακι που να του συνδεω και να στελνει και να λαμβανει σημα ασυρματα. Αν δεν γινετε αδικα μιλαμε για το παλιο μου.

Απο εκει και περα, μπορεις να μου εξηγισεις απλα και ωραια (ειμαι ασχετος με αυτο το θεμα) πως θα συνδεσω το ενα ενσυμρατα και το αλλο ασυρματα σε ενα τοπικο δικτιο και συνχρονος στο internet, και τι εξοπλησμο θα χρειαστω;
Οσο για τα router, τι διαφορα εχουν; Τι κανει αυτο που μου προτινιες καλητερο απο οπιοδηποτε των 25-30 ευρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Dark Kronos καταρχάς σου ζητώ συγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω.

Λοιπόν, για να συνδεθεί κάποιος με χρήση γραμμής ADSL στο Internet χρειάζεται είτε το κατάλληλο modem ή το κατάλληλο router. Το router είναι υπερσύνολο του modem. Το modem για να λειτουργήσει απαιτείτε κάποιος υπολογιστής για να εκτελέσει τις σχετικές διαδικασίες μέσω των κατάλληλων drivers. Όπως ακριβώς τα dialup modem. Τα router μπορείς να φανταστείς σαν αυτόνομους υπολογιστές, με λειτουργικό, επεξεργαστή, ram και που είναι σχεδιασμένα να συνδέουν είτε ένα τοπικό δίκτυο είτε ένα μεμονωμένο υπολογιστή στο Internet.

Αν έχεις ένα modem ή router, ένα απλός τρόπος είναι να δεις αν έχει υποδοχή ethernet.
Αν έχεις modem, για να συνδέσεις το laptop ασύρματα υπάρχουν δυο τρόποι:
  1. Χρειάζεται να προσθέσεις στο υπολογιστή σου wifi και έπειτα με την τεχνολογία ad-hoc (κυρίως software) να το δίνεις στο laptop. Όπως καταλαβαίνεις αυτό απαιτεί το desktop συνέχεια ανοιχτό. (θα σου κοστίσει 20-50 ευρώ)
  2. Να αγοράσεις router με υποστήριξη wifi (θα σου στοιχίσει 50-90?)
Αν έχεις router, που δεν υποστηρίζει wifi, για να συνδέσεις το Laptop υπάρχουν και εδώ δύοι τρόποι τρόποι.
  1. Να αγοράσεις access point, είναι μια συσκεύη σαν τα lan switch (ή hub). Η διαφορά τους είναι ότι ενώ τα switch και τα hubs προεκτίνουν ένα τοπικό δίκτυο μέσω Ethernet, τα Access Point προεκτίνουν το τοπικό δίκτυο μέσω ethernet. (θα σου κοστίσει 30-50 ευρώ)
  2. Να αγοράσεις router με υποστήριξη wifi (θα σου στοιχίσει 50-90?)
Όπως και να έχει σου προτείνω το δεύτερο, δλδ να αγοράσεις ένα router και να μην έχεις πολλές συσκευές. Ειδικά στην περίπτωση που έχεις modem, η πρώτη λύση είναi πολύ δύσχρηστη.

----------------------
Υ.γ.: DHCP, είναι μια τεχνολογία που αντί να ορίζεις σε κάθε PC, την IP, την mask, το gateway και τα δύο dns σου επιτρέπει να να ορίσεις μια φορά τα παραπάνω και αυτό να ρυθμίζει αυτόματα τους υπολογιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Router εχω, αλλα το πρωτο δεν το καταλαβα... Ειναι δλδ σαν να συνδεω ενα ακομα pc στο router, αλλα αντι αυτου συνδεω μια συσκευη η οπια ασυρματα θα δεχετε και θα στελνει σημα απο και προς το laptop;

Με το DHCP δεν θα εχουν τα δυο pc την ιδια ip;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Router εχω, αλλα το πρωτο δεν το καταλαβα... Ειναι δλδ σαν να συνδεω ενα ακομα pc στο router, αλλα αντι αυτου συνδεω μια συσκευη η οπια ασυρματα θα δεχετε και θα στελνει σημα απο και προς το laptop;

Με το DHCP δεν θα εχουν τα δυο pc την ιδια ip;

Αν έχεις ήδη ρούτερ μπορείς απλώς να πάρεις ένα access point, να το συνδέσεις σε μία θύρα του ρούτερ σου και στη συνέχεια να το ρυθμίσεις με βάση το manual που θα έχει μαζί.

Οπότε από το ρούτερ σου έχεις ένα καλώδιο που πάει στο pc σου και ένα καλώδιο που πάει στο access point.Στη συνέχεια ρυθμίζεις το access point και συνδέεις το laptop σου στο ασύρματο δίκτυο.

To dhcp είναι για να μπορείς να "προσθέσεις" περισσότερους από έναν υπολογιστές στο τοπικό σου δίκτυο.Αφορά το τοπικό δίκτυο,η εξωτερική ip που θα φαίνεται για κάθε pc από το δίκτυο σου θα είναι η ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εχω router, με αυτο μπαινω τοσα χρονια...:P Απλα θελω να μπορω το laptop να μπορω να το συνδεω ασυρματα...

Οποτε εχω την επιλογη του access point η του ασυρματου router ε; Και οπως και να εχει μπορω να τα βαλω και σε δικτιο και στο internet συνχρονος απο εκει.

Βασικα, μπορω να αφησω το pc μου με το router του οπως ειναι, και να βαλω σε αλλη πριζα τηλεφωνου ενα ασυρματο router;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βασικα, μπορω να αφησω το pc μου με το router του οπως ειναι, και να βαλω σε αλλη πριζα τηλεφωνου ενα ασυρματο router;
Όχι ή εκτός έχεις δύο γραμμές ADSL
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οκ! Αν ειναι ετσι λοιπον, λεω να παρω ενα καινουργιο router, ασυρματο φυσικα, και να τα συνδεσω εκει... Ελπιζω να τα καταφερω να το εγκαταστισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ε, μια ακομα ερωτιση:
σε αυτο το router https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102 λεει στα πρωτοκολα εποικινονιας Adsl over PSTN, εμενα ομως ειναι σε ISDN γραμμη. Αυτο συμενει οτι δεν θα λειτουργισει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν θα δουλέψει.Χρειάζεσαι κάποιο που να είναι Annex B,δηλαδή για ISDN γραμμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σε κανενα ομως απο οσα router ειδα στο e-shop (αρκετα εως πολλα) δεν αναφεροτανε το Annex B ,ολα κατι IEEE με διαφορους κωδικους ειχανε. Δλδ κανενα δεν κανει για την συνδεση μου; Δεν γινετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βοηθεια ρε παιδια!
Το πειρα το laptop, το συνδεσα πανω στο router μου (περιμενω και να ερθει το ασυρματο που παριγκειλα), εφτιαξα ενα δικτυο, αλλα εχω μονο προσβαση σε εναν κοινοχρηστο φακελο. Εγω αυτο που θελω ειναι να εχω πληρη προσβαση στους σκληρους του pc απο το laptop, και το αντιθετο. Αυτο μπορει να γινει η οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top