Ανατροφή παιδιών και ομοφυλοφιλία. Σχετίζονται;

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μια παρεμβαση πριν ειναι πολυ αργα για το συγκεκριμενο thread.
Λοιπον επειδη ξαναξεφυγαμε και προσωπικα ζητω συγγνωμη γιατι το εκανα κι εγω το λαθος, η συζητηση περι της γνωμης μας γενικοτερα για την ομοφυλοφιλια μπορει να συνεχιστει αναλογα το τι εχει να πει ο καθενας μας σε ενα απο τα παρακατω:

Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Ομοφυλόφιλος αδερφός

Ομοφυλόφιλοι από μικρή ηλικία..

Στο εν λογο θεμα ας μεινουμε μονο στο θεμα που ζηταει στην αρχη ο Buggs γυρω απο τι πρεπει να κανει ενας γονιος για να μην γινει gay το παιδι του.
Αν μπορει να κανει κατι, τοτε τι?
Αν οχι, τοτε λεμε γιατι "οχι".

Συγγνωμη και παλι εαν ξεφυγε η συζητηση και ευχαριστω εναν φιλο που μας το επεσημανε.
Μπορουμε καλλιστα να γραψουμε οτι θελουμε και στα αλλα θεματα.

Το μονο που ζητω ειναι να ειμαστε οσο πιο προσεκτικοι μπορουμε στις εκφρασεις μας.(το λεω απο τωρα για καλο και κακο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ποιοι είναι τελικά αυτοί οι εξωγενείς παράγοντες?Άμα όλα κυλούν κανονικά σε μια οικογένεια ποιοι παράγοντες ωθούν ένα παιδί σε μια τέτοια σεξουαλική ταυτότητα?Δεν πιστεύω ότι παράγοντες αλλάζουν ή καθορίζουν την σεξουαλική ταυτότητα κάποιου.Ένα παιδί θα αποχτήσει την σεξουαλική ταυτότητα που είναι να αποχτήσει.Τα άλλα όλα είναι προσδοκίες που το μόνο που κάνουν είναι να διαιωνίσουν πόνο.Οι εξωτερικοί παράγοντες θα καθορίσουν εάν το παιδί αργότερα θα είναι ισορροπημένος ενήλικας εάν θα είναι καλός άνθρωπος εάν θα είναι ευγενής εάν θα μπορεί να διαχειρίζεται καταστάσεις και συναισθήματα του εάν θα μπορεί να είναι ένας χρήσιμος πολίτης ή και γονιός.....αλλά όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που λέγετε έρωτας , σεξουαλική ταυτότητα κλπ.Όλοι οι άνθρωποι αναζητούμε την συντροφικότητα.ΌΛΟΙ όσοι σεβόμαστε τους εαυτούς μας.....
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο θεωρητικό κομμάτι
Και για να είμαι ειλικρινής, με συμφέρει να πιστεύω ότι αυτό ισχύει
Θα έβγαζα μια πολύ μεγάλη σκοτούρα απ το κεφάλι μου

Πες μου λοιπόν... για ποιο λόγο δεν μου αρκεί?
Γιατί να ψάχνομαι και να αγχώνομαι?
Να επαναπαυτώ λοιπόν? Να τα αφήσω όλα πάνω στη φύση και στο έργο της?
Είναι αυτό το χρέος και το ζητούμενο ενός γονιού?
Γιατί ΑΥΤΟ είναι το ερώτημα

τι κάνει ο ΓΟΝΙΟΣ
τι πρέπει να κάνει
τι οφείλει να κάνει

ΜΑΚΑΡΙ να έχεις δίκιο, είναι πολύ πιο εύκολο αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
κάνεις μεγάλο λάθος εδώ
ή μάλλον όχι ακριβώς λάθος....
ο πόθος ναι, δεν ορίζεται από τάσεις μόδας
ο πειραματισμός όμως ορίζεται
μια στάση ζωής, ορίζεται
μια συγκεκριμένη συμπεριφορά, ορίζεται

κι αν πιστεύεις ότι το να είναι κάποιος Bi, δεν είναι ακριβώς μόδα, τότε θα ήθελα να μου πεις ότι η φύση έχει κάνει κάποιους ανθρώπους να ποθούν και άντρες και γυναίκες

Θα διαφωνήσω μαζί σου ''κακή επιρροή''
Ο πειραματισμός είναι απόλυτα φυσιολογικός και δεν θα αλλάξει κανένα μελλούμενο.
Ούτε μια στάση συμπεριφοράς μπορεί να αλλάξει κάτι.Η συμπεριφορά που οφείλει ένας γονιός να έχει είναι να είναι πάντα ανοιχτός και εάν θες έτοιμος να απαντήσει χωρίς φόβο και πάθος σε κάθε ερώτηση του παιδιού του.

Υ.Γ.Η φύση τα κανόνιζε πάντα αυτά χωρίς να ρωτήσει κανέναν από εμάς εάν μας αρέσει ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω μαζί σου ''κακή επιρροή''
Ο πειραματισμός είναι απόλυτα φυσιολογικός και δεν θα αλλάξει κανένα μελλούμενο.
Ούτε μια στάση συμπεριφοράς μπορεί να αλλάξει κάτι.Η συμπεριφορά που οφείλει ένας γονιός να έχει είναι να είναι πάντα ανοιχτός και εάν θες έτοιμος να απαντήσει χωρίς φόβο και πάθος σε κάθε ερώτηση του παιδιού του.

Υ.Γ.Η φύση τα κανόνιζε πάντα αυτά χωρίς να ρωτήσει κανέναν από εμάς εάν μας αρέσει ή όχι.

δεν διαφωνώ μαζί σου
επί του πρακτικού όμως
έρχεται ο Ωρίωνας μου (ο γιος μου) σε 5 χρόνια που θα είναι 6 ετών και με ρωτάει

Μαμάαααααααααααααααααα
Σήμερα στο σχολείο ένα παιδί μου είπε ότι οι άντρες που φιλιούνται με άλλους άντρες είναι ωραίο γιατί είδε τον θείο του τον Τάκη να το κάνει με έναν φίλο του!

τι θα του απαντήσω εγώ με κάθε ειλικρίνεια λοιπόν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο θεωρητικό κομμάτι
Και για να είμαι ειλικρινής, με συμφέρει να πιστεύω ότι αυτό ισχύει
Θα έβγαζα μια πολύ μεγάλη σκοτούρα απ το κεφάλι μου

Πες μου λοιπόν... για ποιο λόγο δεν μου αρκεί?
Γιατί να ψάχνομαι και να αγχώνομαι?
Να επαναπαυτώ λοιπόν? Να τα αφήσω όλα πάνω στη φύση και στο έργο της?
Είναι αυτό το χρέος και το ζητούμενο ενός γονιού?
Γιατί ΑΥΤΟ είναι το ερώτημα

τι κάνει ο ΓΟΝΙΟΣ
τι πρέπει να κάνει
τι οφείλει να κάνει

ΜΑΚΑΡΙ να έχεις δίκιο, είναι πολύ πιο εύκολο αυτό


Το να μεγαλώνεις ένα παιδί ή δυο δεν είναι εύκολο όπως και να χει.Είναι δύσκολο.Αλλά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να το κάνουμε δυσκολότερο.
Για μένα ένας γονιός δεν χρειάζεται να φορτώνει τις προσδοκίες του, όποιες και εάν είναι αυτές στο παιδί του.Για μένα πρέπει να είναι εκεί και να είναι διαθέσιμος να μάθει από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
δεν διαφωνώ μαζί σου
επί του πρακτικού όμως
έρχεται ο Ωρίωνας μου (ο γιος μου) σε 5 χρόνια που θα είναι 6 ετών και με ρωτάει

Μαμάαααααααααααααααααα
Σήμερα στο σχολείο ένα παιδί μου είπε ότι οι άντρες που φιλιούνται με άλλους άντρες είναι ωραίο γιατί είδε τον θείο του τον Τάκη να το κάνει με έναν φίλο του!

τι θα του απαντήσω εγώ με κάθε ειλικρίνεια λοιπόν?


Ναι να του απαντήσεις απλά όπως θα έκανες στον εαυτό σου.Δεν θα επηρεάσεις κανέναν... θα απαντήσεις όπως και στην ερώτηση την κλασσική....μαμά πως γίνονται τα παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι να του απαντήσεις απλά όπως θα έκανες στον εαυτό σου.Δεν θα επηρεάσεις κανέναν... θα απαντήσεις όπως και στην ερώτηση την κλασσική....μαμά πως γίνονται τα παιδιά?


θα του πω λοιπόν ότι η φύση έχει φροντίσει κι έχει κάνει κάποιους ανθρώπους να έλκονται ερωτικά από διαφορετικό φύλο ανθρώπων για την διαιώνιση του είδους κι έχει κάνει και κάποιους άλλους να έλκονται απ το ίδιο φύλο

κι όταν το παιδί μου που θα είναι μόλις 6 θα πάει την άλλη μέρα και θα φιλήσει τον φίλο του τον Γιώργο στο στόμα για να πειραματιστεί, θα είναι φυσιολογικό και θα πρέπει να το αποδεχτώ


Δεν μπορώ να μπω σε αυτή τη λογική
Πιστεύω ότι σίγουρα μπορώ να κάνω περισσότερα από αυτό
Δεν το έχω βρει ακόμα, γιαυτό και δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο
Θέλω να ελπίζω ότι εσύ το έχεις βρει με τα δικά σου παιδιά και τα αντιμετωπίζεις με αυτή την άνεση και μπράβο σου δλδ
Εγώ μάλλον είμαι ακόμα μακρυά από αυτό το δύσκολο επίτευγμα

Θα το σκεφτώ γενικότερα πάντως
food for thought όλη η κουβέντα γενικώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δεν έχω κατακτήσει κανένα επίτευγμα πάντως..:) Απλά προσπαθώ να είμαι όσο ποιο ειλικρινής μπορώ.
Μου άρεσε και μένα ο διάλογος μας..σ ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πριν πάω για ύπνο, λίγη ακόμα τροφή για όλους


Και μια γυναίκα που κρατούσε ένα μωρό στην
αγκαλιά της, είπε,
Μίλησέ μας για τα Παιδιά.
Και αυτός είπε:

Δεν είναι δικά σας τα παιδιά.
Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της Ζωής για τον εαυτό της.
Έρχονται μέσα από σας, αλλά όχι από σας
Και παρόλο που είναι μαζί σας, δε σας ανήκουν.

Μπορείτε να τους δώσετε την αγάπη σας, αλλά όχι τις σκέψεις σας
Γιατί έχουν τις δικές τους σκέψεις.
Μπορείτε να στεγάσετε το σώμα τους, αλλά όχι την ψυχή τους
Γιατί η ψυχή τους κατοικεί στο σπίτι του αύριο που σεις δεν μπορείτε να επισκεφθείτε, ούτε και στα όνειρά σας.
Μπορείτε να προσπαθήσετε να είστε σαν κι αυτά, αλλά μη ζητάτε να τα κάνετε σαν κι εσάς.
Γιατί η ζωή δεν πάει προς τα πίσω, ούτε καθυστερεί με το χθες.

Είστε το τόξο απʼ όπου τα παιδιά σας, σαν ζωντανά βέλη, εκτοξεύονται προς τα εμπρός…


Χαλίλ Γκιμπράν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
πριν πάω για ύπνο, λίγη ακόμα τροφή για όλους


Και μια γυναίκα που κρατούσε ένα μωρό στην
αγκαλιά της, είπε,
Μίλησέ μας για τα Παιδιά.
Και αυτός είπε:

Δεν είναι δικά σας τα παιδιά.
Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της Ζωής για τον εαυτό της.
Έρχονται μέσα από σας, αλλά όχι από σας
Και παρόλο που είναι μαζί σας, δε σας ανήκουν.

Μπορείτε να τους δώσετε την αγάπη σας, αλλά όχι τις σκέψεις σας
Γιατί έχουν τις δικές τους σκέψεις.
Μπορείτε να στεγάσετε το σώμα τους, αλλά όχι την ψυχή τους
Γιατί η ψυχή τους κατοικεί στο σπίτι του αύριο που σεις δεν μπορείτε να επισκεφθείτε, ούτε και στα όνειρά σας.
Μπορείτε να προσπαθήσετε να είστε σαν κι αυτά, αλλά μη ζητάτε να τα κάνετε σαν κι εσάς.
Γιατί η ζωή δεν πάει προς τα πίσω, ούτε καθυστερεί με το χθες.

Είστε το τόξο απʼ όπου τα παιδιά σας, σαν ζωντανά βέλη, εκτοξεύονται προς τα εμπρός…


Χαλίλ Γκιμπράν

Αυτό λέγετε ..αγάπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Να θέσω ένα ερώτημα προς όλους
Η πλειοψηφία πιστεύει ότι η ομοφυλοφιλία ΜΟΝΟ γεννιέται και δεν γίνεται .... σωστά? Σωστά...
Αυτό το λέει η επιστήμη... σωστά? Σωστά....

Επειδή είδα αρκετές φορές να επαναλαμβάνεται είτε την μία άποψη, είτε την άλλη (φύση ή ανατροφή) ως ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ επιστημονικά αιτία της ομοφυλοφιλίας, θα μπορούσε κάποιος (όχι απαραίτητα εσύ ΚΕ) να μου υποδείξει μια επιστημονική αναφορά, έστω και σε περιοδικό/site ποικίλης ύλης; Θα το εκτιμούσα πολύ γιατί προσωπικά δεν έχω υπόψην μου κάποιο συγκεκριμένο πόρισμα το οποίο να αποδεικνύει με κάποια σχετικά μεγάλη βεβαιότητα πως είτε το ένα είναι σωστό, είτε το άλλο, αλλά παρόλα αυτά φαίνεται πως υπάρχει μια βεβαιότητα στην ατμόσφαιρα.

Επί του θέματος τώρα, μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της ΚΕ, περί το ότι κάποιος που είναι ομοφυλόφιλος τότε έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να γίνει δυστυχισμένος κ άρα επειδή οι γονείς θέλουν το καλύτερο για τα παιδιά τους, καλό είναι να μην τα θέλουν ομοφυλόφιλους. Αλλά φυσικά έχω κάποιες ενστάσεις. Πρώτα-πρώτα θα πρέπει να παραδεχτούμε πως η κύρια πηγή στρες (κ επομένως δυστυχίας) για τους ομοφυλόφιλους δεν είναι η ίδια η σεξουαλική τους ταυτότητα, αλλά τα όσα έχει φορτώσει η κοινωνία σε αυτή (πηγή). Εαν είμαστε έτοιμοι να το δεχτούμε αυτό, τότε το αμέσως επόμενο λογικό βήμα είναι να σκεφτούμε πως αν κάτι αλλάξει στην πηγή του προβλήματος (κοινωνική καταπίεση της σεξουαλικής ταυτότητας) τότε αυτόματα το πρόβλημα του κοινωνικού άγχους των ομοφυλόφιλων θα μειωθεί αν όχι εντελώς, σίγουρα σε έναν μεγάλο βαθμό και ίσως θα φτάσει τα επίπεδα του άγχους και της κοινωνικής καταπίεσης που -μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια- μπορεί να αντιμετωπίσει και ένας ετεροφυλόφιλος. Σε μία τέτοια περίπτωση φαντάζομαι πως όσοι σκεπτόντουσαν καθαρά με το σκεπτικό της ΚΕ δεν θα είχαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την διαφορετική σεξουαλική ταυτότητα του παιδιού τους καθώς το ίδιο θα είχε τις ίδιες πιθανότητες να γίνει ευτυχισμένο και υγιές ψυχικά όσες έχει και ένας ετεροφυλόφιλος.

Η ΚΕ σε μία από τις τελευταίες της απαντήσεις μιλάει για το μέλλον και το πόσο θα έχουν αλλάξει τα δεδομένα γύρω από την φύση της ομοφυλοφιλίας, γεγονός που μου δίνει την ευκαιρία να μας θυμίσω πως τα παιδιά μας δεν θα μεγαλώσουν (κ πολύ περισσότερο δεν θα αναπτύξουν την σεξουαλική τους ταυτότητα) στην κοινωνία του σήμερα, αλλά σε μια μελλοντική κοινωνία σε 10, 20 ή 30 χρόνια. Τα κοινωνικά δεδομένα και η αποδοχή της ομοφυλοφιλίας πολύ πιθανόν να έχουν αλλάξει (όσο κ αν πολύ δεν θα το ήθελαν κ καταλαβαίνω κ αυτόν τον φόβο προς το διαφορετικο). Αντί λοιπόν να αγχωνόμαστε για το πως θα μεγαλώσουμε το παιδί μέσα στα καλούπια και τις φοβίες που μας θέτει η σημερινή κοινωνία θα έλεγα πως είναι καλύτερα να δουλέψουμε για το πως θα αλλάξουν τα καλούπια της κοινωνίας, ώστε όλο και περισσότεροι άνθρωποι να καταφέρνουν να γίνονται ευτυχισμένοι χωρίς να αναγκάζονται να καταπιέζουν τα συναισθήματά τους.

Οπότε η απάντησή μου σε κάποιον που θέτει το ερώτημα "πως θα γίνει να κάνω το παιδί μου ευτυχισμένο με την σεξουαλική του ταυτότητα" δεν είναι "κάν' το ετεροφυλόφιλο", αλλά "βοήθα να αλλάξεις την κοινωνία".

Αλλά αν από την άλλη κάποιος θέτει το ερώτημα με τον τρόπο που το έθεσε ξανά και ξανά ο θεματοθέτης (=δεδομένου πως για οποιονδήποτε λόγο απλά δεν γουσταρω το παιδί μου να έχει διαφορετική σεξουαλική ταυτότητα, τι μπορώ να κάνω σε πρακτικό επίπεδο για να γίνει ετεροφυλόφιλο) τότε θα μπορούσα να απαντήσω με δεκάδες κλισέ του τύπου: μη το ντυνεις με κοριτσίστικα χρώματα, μη του αγοράζεις κοριτσίστικα παιχνίδια, μη το αφήνεις να παίζει με πολλά κοριτσάκια κτλ Φυσικά αν θα το έκανα αυτό θα ήξερα πως αυτές οι μπακαλίστικες απαντήσεις είναι εξαιρετικά άνευ ουσίας, παραπλανητικές και μίλια μακριά από την καρδιά του ουσιαστικού ζητήματος όπως το βλέπω εγώ.

Ανάλογα με το ερώτημα, πάει και η απάντηση...

Υ.Γ. Είναι η ιδέα μου ή όταν μιλάμε για ομοφυλοφιλία οι περισσότεροι έχουμε στο μυαλό μας την ανδρικη ομοφυλοφιλία; Κ αν ισχύει αυτό, αλήθεια, οι απαντήσεις σας θα ήταν οι ίδιες αν συζητούσαμε το ίδιο θέμα πάνω σε μια καθαρά διαφορετική βάση, αυτή της γυναικείας ομοφυλοφιλίας (aka "Πως μπορώ να μην κάνω την κόρη μου λεσβία").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Επειδή είδα αρκετές φορές να επαναλαμβάνεται είτε την μία άποψη, είτε την άλλη (φύση ή ανατροφή) ως ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ επιστημονικά αιτία της ομοφυλοφιλίας, θα μπορούσε κάποιος (όχι απαραίτητα εσύ ΚΕ) να μου υποδείξει μια επιστημονική αναφορά, έστω και σε περιοδικό/site ποικίλης ύλης; Θα το εκτιμούσα πολύ γιατί προσωπικά δεν έχω υπόψην μου κάποιο συγκεκριμένο πόρισμα το οποίο να αποδεικνύει με κάποια σχετικά μεγάλη βεβαιότητα πως είτε το ένα είναι σωστό, είτε το άλλο, αλλά παρόλα αυτά φαίνεται πως υπάρχει μια βεβαιότητα στην ατμόσφαιρα.
Ακριβώς για αυτό λοιπόν Monaxos δεν μπορώ εγώ και κάποιοι άλλοι να αποκλείσουμε την πιθανότητα οι πράξεις μας να επηρεάζουν την σεξουαλική προτίμηση του παιδιού, έστω και σε ένα μικρό βαθμό.

Προσωπικά θα ήθελα το παιδί μου να έχει ετερόφυλες σχέσεις χωρίς όμως να αποστρέφεται τους ομοφυλόφιλους. Θα ήθελα μάλιστα να μη φτάσει στο σημείο να δοκιμάσει για να αποφασίσει, αλλά να ξέρει τι θέλει όταν φτάσει σε σημείο να δοκιμάσει. Και αυτό γιατί το να αργήσεις να διαπιστώσεις ότι είσαι ομοφυλόφιλος, με το να αργήσεις να διαπιστώσεις ότι δεν είσαι ενώ έχεις ξεκινήσει να πειραματίζεσαι, για μένα έχει τεράστια διαφορά. Ενοχλούμαι με την ιδέα ότι μία μόδα όπως οι Emo, θα μπορούσε να επηρεάσει το παιδί μου (όσο σίγουρος και να είμαι ότι δεν θα επηρεαζόταν ποτέ, ελπίζοντας να το έχω αναθρέψει σωστά) και να κάνει κάτι για το οποίο ίσως μετανιώσει μετά (η μόδα αυτή προωθούσε τις bi προτιμήσεις αν δεν κάνω λάθος). Γιατί όπως είπα, μάλλον είναι από τις λίγες περιπτώσεις που θα μετάνιωνα (εγώ τουλάχιστον) για κάτι που έκανα παρά κάτι που δεν έκανα. Και ας λένε μερικοί ότι αν δεν έχεις δοκιμάσει δεν είσαι άντρας με Α κεφαλαίο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Επειδή είδα αρκετές φορές να επαναλαμβάνεται είτε την μία άποψη, είτε την άλλη (φύση ή ανατροφή) ως ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ επιστημονικά αιτία της ομοφυλοφιλίας, θα μπορούσε κάποιος (όχι απαραίτητα εσύ ΚΕ) να μου υποδείξει μια επιστημονική αναφορά, έστω και σε περιοδικό/site ποικίλης ύλης; Θα το εκτιμούσα πολύ γιατί προσωπικά δεν έχω υπόψην μου κάποιο συγκεκριμένο πόρισμα το οποίο να αποδεικνύει με κάποια σχετικά μεγάλη βεβαιότητα πως είτε το ένα είναι σωστό, είτε το άλλο, αλλά παρόλα αυτά φαίνεται πως υπάρχει μια βεβαιότητα στην ατμόσφαιρα.

Την βεβαιότητα αυτή στηλιτεύω έμμεσα ή άμμεσα και εγώ. Σε κάποιο σημείο η ΚουΕ νομίζω ανέφερε ότι πρίν απο μερικά χρόνια οι ψυχολόγοι υποστήριζαν ότι είναι επίκτητο, τώρα ξαφνικά υποστηρίζουν το εντελώς αντίθετο. Ομως και πάλι, οι ψυχολόγοι το υποστηρίζουν ή μια ομάδα γκέυ ψυχολόγων; Γιατι αν υποθέσουμε ότι ισχύει, αυτό που μέχρι πρίν μερικά χρόνια ίσχυε, ότι είναι στο μεγαλύτερο ποσοστό του αποτέλεσμα κουλτούρας, δηλαδή εκπαίδευσης, τότε δεν είναι μια κουλτούρα επίσης που ωθεί πρός την ομοφυλοφιλία το να υπάρχει η φήμη ότι ταχα κανένας κίνδυνος δεν υπάρχει; Αφού ότι είναι να γίνει θα γίνει μόνο του; Αν το παιδί δηλαδη πέσει απο την ταράτσα, θα πείς ότι ήταν γραφτό, ότι έφταιγε αυτό, ή εσύ που ποτέ δεν του είπες ότι δεν κάνει να κρέμεται απο το μπαλκόνι γιατί μπορεί να σκοτωθεί; Πόσο μάλλον αν του είπες εχει πλάκα να κρέμεσαι απο το μπάλκόνι.

Ενας γονέας που ειναι ο ίδιος γκέυ δικαιολογείται, τουλάχιστον στα ΄μάτια του εαυτου του, να τα λέει αυτά. Ενας όμως που δεν είναι, θεωρεί μια τέτοια στάση ανεύθυνη, όπως και δική του ευθύνη να ενημερώσει το παιδί για τους κινδύνους.

..... τα παιδιά μας δεν θα μεγαλώσουν (κ πολύ περισσότερο δεν θα αναπτύξουν την σεξουαλική τους ταυτότητα) στην κοινωνία του σήμερα, αλλά σε μια μελλοντική κοινωνία σε 10, 20 ή 30 χρόνια. Τα κοινωνικά δεδομένα και η αποδοχή της ομοφυλοφιλίας πολύ πιθανόν να έχουν αλλάξει (όσο κ αν πολύ δεν θα το ήθελαν κ καταλαβαίνω κ αυτόν τον φόβο προς το διαφορετικο). Αντί λοιπόν να αγχωνόμαστε για το πως θα μεγαλώσουμε το παιδί μέσα στα καλούπια και τις φοβίες που μας θέτει η σημερινή κοινωνία θα έλεγα πως είναι καλύτερα να δουλέψουμε για το πως θα αλλάξουν τα καλούπια της κοινωνίας, ώστε όλο και περισσότεροι άνθρωποι να καταφέρνουν να γίνονται ευτυχισμένοι χωρίς να αναγκάζονται να καταπιέζουν τα συναισθήματά τους.

Οπότε η απάντησή μου σε κάποιον που θέτει το ερώτημα "πως θα γίνει να κάνω το παιδί μου ευτυχισμένο με την σεξουαλική του ταυτότητα" δεν είναι "κάν' το ετεροφυλόφιλο", αλλά "βοήθα να αλλάξεις την κοινωνία".
"Κοινωνία" ειναι η κουλτουρα που επικρατεί σε μία κοινωνία. Κι αυτή η κουλτούρα καθορίζεται απο κύκλους. Αμέσως αμέσως όλοι ξέρουμε την απίθανη στροφή της κοινωνίας ξαφνικά πανω στα δικαιώματα των γκέυ, όσο και την γενετική, υποτιθέμεμη προδιάθεσή τους. Το ένα χέρι νίβει τ'αλλο και τα δυο το πρόσωπο μου φαίνεται.

Το παράδειγμα με τον Ωριονα όστις, μετά την συζήτηση με την ΚουΕ, έξι χρονών, θα πήγαινε να φιλήσει το Γιωργάκη για να δει πώς είναι και δεν πειράζει, επειδή δεν είναι κακό, και επειδή ότι είναι να γίνει θα γίνει μόνο του, είναι πολύ χαρακτηριστικό της πραγματικής κατάστασης. Τι δηλαδή δημιουργεί η κοινωνία με την κουλτουρα της τώρα. Μια κουλτούρα που σήμερα παντρεύει τους ομοφυλόφιλους και αγωνίζεται να τους παρέχει τεχτητές μήτρες ώστε να τεκνοποιούν, που θα έχει οδηγηθεί σε δέκα είκοσι χρόνια; Οταν ήδη όποιος έχει αντίρρηση σε όλα αυτά θεωρείται ομοφοβικός , ειναι άτοπο να υποθέσουμε πώς στην ίδια πορεία, σε είκοσι χρόνια, το να είσαι στρειτ θα είναι κατακριτέο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,786 μηνύματα.
Κι αυτή η κουλτούρα καθορίζεται απο κύκλους. Αμέσως αμέσως όλοι ξέρουμε την απίθανη στροφή της κοινωνίας ξαφνικά πανω στα δικαιώματα των γκέυ, όσο και την γενετική, υποτιθέμεμη προδιάθεσή τους. Το ένα χέρι νίβει τ'αλλο και τα δυο το πρόσωπο μου φαίνεται.
Σιγά την απίθανη, ούτε στοιχειώδης δεν είναι :confused:
Εδώ πλανήτης Γη... εκεί;
Το παράδειγμα με τον Ωριονα όστις, μετά την συζήτηση με την ΚουΕ, έξι χρονών, θα πήγαινε να φιλήσει το Γιωργάκη για να δει πώς είναι και δεν πειράζει, επειδή δεν είναι κακό, και επειδή ότι είναι να γίνει θα γίνει μόνο του, είναι πολύ χαρακτηριστικό της πραγματικής κατάστασης. Τι δηλαδή δημιουργεί η κοινωνία με την κουλτουρα της τώρα. Μια κουλτούρα που σήμερα παντρεύει τους ομοφυλόφιλους και αγωνίζεται να τους παρέχει τεχτητές μήτρες ώστε να τεκνοποιούν, που θα έχει οδηγηθεί σε δέκα είκοσι χρόνια; Οταν ήδη όποιος έχει αντίρρηση σε όλα αυτά θεωρείται ομοφοβικός , ειναι άτοπο να υποθέσουμε πώς στην ίδια πορεία, σε είκοσι χρόνια, το να είσαι στρειτ θα είναι κατακριτέο;
Με βάση αυτό όμως δεν αναιρείται ο ορισμός "του φυσιολογικού" που υποστηρίζουν πολλοί, "της κατεύθυνσης που δίνει η φύση" στο να ζευγαρώνει το αρσενικό με το θηλυκό;
Δηλαδή συνοπτικά, η κουλτούρα καθόρισε το να ζευγαρώνει το αρσενικό με το θηλυκό και επειδή στη σύγχρονη εποχή τα πράγματα είναι πιο "free" στον τομέα του σεξ, μια κουλτούρα που προωθεί τον πειραματισμό, είναι ικανή να αναστρέψει αυτόν τον "κανόνα";
Απλά μου φαίνεται απίθανο - κρίνοντας βάσει εμού πάντα - ο πειραματισμός να μπορεί να καθορίσει κάτι τέτοιο, εκτός κι αν ο άλλος το έχει μέσα του (με την έννοια ότι έτσι αντιλαμβάνεται το σεξ) και με τον πειραματισμό το εξωτερικεύει και επισημοποιεί.

- Τα περί γάμου έχει γίνει/γίνεται συζήτηση σε άλλο τοπικ. Τα περί μήτρας και "αγωνισμού" είναι απλά έμφαση για δημιουργία εντυπώσεων.
- Τη σκέψη "το να είσαι str8 θα είναι κατακριτέο επειδή όλοι οι άλλοι θα είναι gay", μόνο ένας ομοφοβικός θα την έκανε, αφού αποκλείει την αρμονική συνύπαρξη gay και str8, λες και στο φινάλε οι μεν είναι και οι δε κατοικούν σε διαφορετικούς πλανήτες. Γιατί πρέπει ντε και καλά να υπάρχει έχθρα;


Όλα είναι θέμα Παιδείας!
(που λέει και το σλόγκαν του υπουργείου παιδείας μας :D )

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όλα είναι θέμα Παιδείας! -petros

Μέχρι τώρα όλα ήταν θέμα γονιδίων και γενετικής προδιάθεσης. Οταν λοιπον πρόκειται να εκπαιδεύσουμε τους στρέιτ να αποδέχονται τα πάντα απο τους γκέυ, είναι θεμα παιδείας, όταν όμως σκεφτόμαστε να εκπαιδεύσουμε τα ίδια μας τα παιδιά, στον σεξουαλικο ρόλο που εκπροσωπεί το φύλο τους, τότε τίποτα δεν είναι θεμα παιδείας και όλα θα γίνουν μονα τους ! :hmm:

Ομοφοβικός... Ετοιμολογικά σημαίνει φοβία για τους ομοφυλόφιλους. Ενδιαφέρον νοητικό (ή μήπως και στρατηγικό) τρύκ. Γιατι άλλο ο φοβος και άλλο η φοβία. Ο φόβος είναι καθοριστικός παράγων στη διατήρηση της ζωής. Χωρίς φόβο θα είχαμε εξαφανιστεί σαν είδος . Η φοβια ειναι ενας παράλογος φόβος, ενας δυνάμει επιζήμιος πανικός. Αν λοιπόν με λένε ομοφοβικό μου λένε εν ολίγοις οτι βλέπω ενα πρόβλημα (αυτό των γκέυ) εκεί που ταχα δεν υπάρχει .

Αν οι γκέυ συζούν , δεν πειράζει. Ούτε εγώ θα ανησυχούσα ούτε κανείς. Φιλιούνται δημοσίως; Δικαίωμα τους. Αγαπιούνται σφοδρά και θέλουν να το δείχνουν; Μακάρι να ειναι έτσι και ας αγαπιούνται αιώνια, η αγάπη ειναι καλο παράδειγμα.

Ομως αγώνες για γάμους; Που ο γάμος ειναι η προδιαγραφή της οικογένειας; Που η οικογένεια προκύπτει με τα παιδιά; Με παιδια υιοθετημένα, προφανώς χωρίς την έγκρισή τους, αφου δεν έχουν ακόμη ικανή κρίση για να αποφασίσουν μόνα τους; Ή ακόμη χειροτερα με τεχνητά παιδιά;

Αυτά ειναι ανησυχητικά. Δεν θεωρώ λοιπόν παράλογους ούτε υπερβολικούς τους φόβους μου όταν η γκέυ κοινότητα μεθοδεύει τέτοιες κινήσεις. Δεν έχουν καμία σχέση αυτές οι κινήσεις με το ιδεώδες της αγάπης. Ανησυχώ που θέλουν να παντρεύονται όταν νομικα και περιουσιακά καλύπτονται απο το σύμφωνο συμβίωσης. Ανησυχώ και αναρωτιέμαι γιατί μια κοινωνία έχει ανάγκη τεχνητές μήτρες. Υπάρχει έλλειψη απο υγιείς μητέρες; Ανησυχώ με το που πάει η άκρη όλης αυτής της συστηματικής διαστρέβλωσης και ανακατεύθυνσης των φυσικων ρόλων. Και δεν νομιζω ότι αυτό είναι μια φοβία, αλλα ισα ίσα, ενας πραγματικός φόβος που ζητά την προσοχή και την εγρήγορση μου. Προσοχή και εγρήγορση που αισθάνομαι ότι πρέπει να εμφυσήσω και στα παιδια μου. Με τον ίδιο τρόπο που τους εμφυσώ τη συνήθεια να μην δέχονται δώρα απο ξένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
επειδή ζητήθηκε παραθέτω το παρακάτω
δεν έκανα καθόλου σοβαρή έρευνα αλλά με μία πρώτη ματιά βρήκα αυτό καθώς και άλλα (δυστυχώς)


Συνδυασμός γονιδίων, διαφορετικών από αυτά που προσδιορίζουν το φύλο, διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του σεξουαλικού μας προσανατολισμού. Στο συμπέρασμα αυτό κατέληξαν ερευνητές του Πανεπιστημίου του Iλινόις, μετά την ανάλυση ολόκληρου του ανθρώπινου γονιδιώματος. Oπως αναφέρουν στη μελέτη που δημοσιεύεται στην επιστημονική επιθεώρηση HumaGenetics, δεν υπάρχει γονίδιο «ομοφυλοφιλίας» ούτε πρέπει να παραβλεφθούν οι εξωτερικοί παράγοντες στη διαμόρφωση των σεξουαλικών επιλογών. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία, προηγούμενες αναζητήσεις των γενετικών αιτιών της ανδρικής ομοφυλοφιλίας είχαν εστιασθεί στην ανάλυση του χρωμοσώματος X, το οποίο κληρονομείται στα αγόρια από τη μητέρα. H ομάδα του δρος Mπράιν Mουστάνκι μελέτησε ενδελεχώς και τα 22 χρωμοσώματα (που δεν καθορίζουν το φύλο του εμβρύου) 456 εθελοντών από 146 οικογένειες, στις οποίες δύο ή περισσότερα αγόρια ήταν ομοφυλόφιλοι.
Eπόμενο βήμα η επαλήθευση
Eτσι, διαπίστωσαν την ύπαρξη πανομοιότυπων τμημάτων DNA μεταξύ των ομοφυλοφίλων αδελφών σε διαφορετικά χρωμοσώματα εκτός του X, που κληρονομείται από τη μητέρα. Tο 60% των ομοφυλοφίλων διέθεταν όμοια τμήματα γενετικού υλικού στα χρωμοσώματα 7, 8 και 10. Aν αυτό το εύρημα ήταν εντελώς τυχαίο -εξηγούν οι ερευνητές- θα έπρεπε τα όμοια τμήματα που εντοπίσθηκαν να μην υπερβαίνουν το 50%. Ωστόσο, η περιοχή στο χρωμόσωμα 10 αφορούσε τις σεξουαλικές επιλογές μόνον όταν κληρονομείτο από τη μητέρα. O δρ Mουστάνκι επισημαίνει ότι το επόμενο βήμα είναι η επαλήθευση των συμπερασμάτων.
«Προσπαθούμε να δούμε κατά πόσο τα γονίδια έχουν καθοριστικό ρόλο στο αν ένας άνδρας είναι ομοφυλόφιλος ή ετεροφυλόφιλος. Πάντως, πρέπει να επισημανθεί ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικά πολύπλοκο χαρακτηριστικό της προσωπικότητας, για το οποίο δεν ευθύνεται κανένα μεμονωμένο γονίδιο. «Πιστεύουμε ότι η αλληλεπίδραση πολλών γονιδίων με τους παράγοντες του περιβάλλοντος ευθύνεται για τις σεξουαλικές μας επιλογές». Ωστόσο, οι ερευνητές επισημαίνουν ότι αυτό που έχει σημασία είναι η ίση αντιμετώπιση ομοφυλοφίλων και το απαραβίαστο δικαίωμα να ζουν μία φυσιολογική ζωή χωρίς διακρίσεις.
πηγή
ΜΑΚΑΡΙ να ήταν μόνο γονίδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Και μακάρι να ήταν θέμα φοβιας..... Όμως τι θα κάνω μ'αυτό το φοβο που είναι αδυνατον να παραβλεψω; Που μεγαλωνω δυο αγόρια σε ενα κόσμο που ολοενα περισσότερο πιέζει πρός την ομοφυλοφιλία και τη γκέυ βέρσιον ολόκληρης της φύσης; Μακάρι να ήταν μόνο σεξουαλικη προτιμηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Την βεβαιότητα αυτή στηλιτεύω έμμεσα ή άμμεσα και εγώ. Σε κάποιο σημείο η ΚουΕ νομίζω ανέφερε ότι πρίν απο μερικά χρόνια οι ψυχολόγοι υποστήριζαν ότι είναι επίκτητο, τώρα ξαφνικά υποστηρίζουν το εντελώς αντίθετο.

Λοιπόν, επειδή είμαι ψυχολόγος και επειδή δεν έχω υπόψην μου τίποτα από όλα αυτά που λες ζητάω το αυτονόητο κάθε φορά που προσπαθούμε να στηρίξουμε την άποψή μας στην επιστήμη: π.η.γ.ε.ς. Αυτό το οποίο μάλλον θα έχετε στο μυαλό σας όσοι θεωρείτε πως κάτι άλλαξε τα τελευταία χρόνια σε σχέση με το τι πιστεύεται για την φύση της ομοφυλοφιλίας είναι πως ενώ έως και πριν από 40 χρόνια θεωρούνταν ψυχική διαταραχή από το DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), στις αρχές του 70' άλλαξε ο ορισμός της συγκεκριμένης ψυχικής διαταραχής και στη θεση της μπήκε μια γενικότερη σεξουαλική διαταραχή, αυτή του “Διαταραγμένου Σεξουαλικού Προσανατολισμού” (Sexual Orientation Disturbance). Αυτό αποτέλεσε ένα ορόσημο για την αντιμετώπιση της ομοφυλοφιλίας από την επίσημη ψυχιατρική, μιας και έθεσε τα θεμέλια για έναν νέο τρόπο σκέψης γύρω από αυτή την αποκλίνουσα συμπεριφορά και εκ του αποτελέσματος φαίνεται πως δεν ήταν λανθασμένη απόφαση, καθώς τα χαρακτηριστικά διαταραχής που έβλεπαν οι ψυχολόγοι στους ομοφυλόφιλους ήταν πανομοιότυπα με αυτά που έβλεπαν στους διαταραγμένους ετεροφυλόφιλους (άγχος με τη σεξουαλικότητα, φόβος για ανάπτυξη σχέσεως σε βάθος κ.α.).


Γιατι αν υποθέσουμε ότι ισχύει, αυτό που μέχρι πρίν μερικά χρόνια ίσχυε, ότι είναι στο μεγαλύτερο ποσοστό του αποτέλεσμα κουλτούρας, δηλαδή εκπαίδευσης, τότε δεν είναι μια κουλτούρα επίσης που ωθεί πρός την ομοφυλοφιλία το να υπάρχει η φήμη ότι ταχα κανένας κίνδυνος δεν υπάρχει; Αφού ότι είναι να γίνει θα γίνει μόνο του; Αν το παιδί δηλαδη πέσει απο την ταράτσα, θα πείς ότι ήταν γραφτό, ότι έφταιγε αυτό, ή εσύ που ποτέ δεν του είπες ότι δεν κάνει να κρέμεται απο το μπαλκόνι γιατί μπορεί να σκοτωθεί; Πόσο μάλλον αν του είπες εχει πλάκα να κρέμεσαι απο το μπάλκόνι.
Ποιος σου είπε πως δεν πρέπει να μιλήσεις στο παιδί για τους κινδύνους ανάπτυξης επιπόλαιων και μη μόνιμων σχέσεων ή για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα; Αυτό θα ήταν σαφώς ανεύθυνο από την πλευρά του γονιού και βλέπουμε πως αν κάπου υπήρχε λάθος στην εκπαίδευση των παιδιών μέχρι τώρα (από το σπίτι έως το σχολείο) αυτό ήταν η παντελής έλλειψη σεξουαλικής αγωγής η οποία οδηγεί σε όλα αυτά που ακούμε γύρω μας: AIDS, ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες κ.α. Δεν καταλαβαίνω το μένος εναντίον του ανοίγματος των κοινωνιών στην ομοφυλοφιλία. Δεν θεωρείς όμως πως το άνοιγμα της κοινωνίας προς αυτή την σεξουαλική/κοινωνική ομάδα κάνει ευκολότερη την πρόσβαση προς αυτήν και επομένως δίνει την ευκαιρία στον γονιό να μιλήσει επιτέλους και γι' αυτή τη σεξουαλική ταυτότητα, σε αντίθεση με κάποια χρόνια πριν που ούτε καν ανέφεραν την ύπαρξή της; Εκτός αν με το να κλείνουμε τα μάτια κάτι παύει να υπάρχει, οπότε πάω πάσο :)

Δεν νομίζεις πως με αυτό που λες εδώ:
Ομως και πάλι, οι ψυχολόγοι το υποστηρίζουν ή μια ομάδα γκέυ ψυχολόγων;
κάνεις αυτό ακριβώς που κατηγορείς εδώ;
Οταν ήδη όποιος έχει αντίρρηση σε όλα αυτά θεωρείται ομοφοβικός , ειναι άτοπο να υποθέσουμε πώς στην ίδια πορεία, σε είκοσι χρόνια, το να είσαι στρειτ θα είναι κατακριτέο;
Υποστηρίζεις εμέσως πλην σαφώς πως οποιος υποστήριξε την αλλαγή στάσης προς την ομοφυλοφιλία ήταν και ο ιδιος ομοφυλόφιλος και το έκανε για προσωπικό όφελος (κατά κάποιο τρόπο). Αυτό μου θυμίζει μια πολύ κουτή στιχομυθία που είχα με κάποιον χρήστη του e-steki (δεν θυμάμαι όνομα κ βαριέμαι να ψάχνω τα μηνύματα τώρα) στο θέμα για την φύση της ομοφυλοφιλίας στο οποίο υποστήριζα το δικαίωμα στην ελεύθερη ανάπτυξη της σεξουαλικής ταυτότητας και έλεγα πως η ομοφυλοφιλία σαφώς και δεν είναι ψυχική διαταραχή. Ένας χρήστης με ρωτούσε επίμονα αν είμαι και ο ίδιος ομοφυλόφιλος σε κάθε του μήνυμα. Το θεωρούσε αδιανόητο κάποιος να υποστηρίζει αυτή την ομάδα αν δεν είναι και ο ίδιος μέλος της. Λυπάμαι, αλλά αυτός ο τρόπος σκέψης είναι κενός και αρνούμαι να προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί δεν είναι έτσι. Αν κάποιος βλέπει τον ελέφαντα ως πεταλούδα, είναι δικό του ζήτημα :)

Τι δηλαδή δημιουργεί η κοινωνία με την κουλτουρα της τώρα. Μια κουλτούρα που σήμερα παντρεύει τους ομοφυλόφιλους και αγωνίζεται να τους παρέχει τεχτητές μήτρες ώστε να τεκνοποιούν, που θα έχει οδηγηθεί σε δέκα είκοσι χρόνια;
Εχμ... προς μία ελεύθερη κοινωνία όπου ο καθένας ορίζει το σώμα του και την ψυχή του χωρίς να δίνει δεκάρα τσακιστή στις φωνές των άλλων στους οποίους απλά δεν πέφτει λόγος για το τι κάνει στην προσωπική του ζωή; Δεν κατάλαβα, φοβάσαι την εξάλειψη του ανδρικού πληθυσμού; Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός;

@ΚΕ thanks για την πηγή. Ο λόγος που το ζήτησα ήταν απλά για πω πως είναι λάθος να παίρνουμε ως δεδομένη είτε την μία είτε την άλλη θέση, μιας και η έρευνα ακόμη συνεχίζεται (κ ίσως θα συνεχίζεται για πάντα). Άποψή μου πάντως είναι πως -όπως για όλες τις ανθρώπινες συμπεριφορές- η ομοφυλοφιλία είναι αποτέλεσμα τόσο βιολογικών καταβολών, όσο και περιβάλλοντος. Αυτό όμως πολύ λίγο με ενδιαφέρει. Είτε γεννιέται ο άλλος είτε γίνεται οτιδήποτε, θεωρώ χρέος μου να σεβαστώ την ελευθερία του να αποφασίζει ο ίδιος τι είναι αυτό που πραγματικά θέλει να κάνει στην ζωή του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αν κάποιος βλέπει τον ελέφαντα ως πεταλούδα, είναι δικό του ζήτημα :)

Το ζήτημα είναι πόση ευθυνη έχουμε αν πουμε στα παιδιά μας οτι ο ελέφαντας είναι πεταλούδα ... :/:

Μια κοινωνία λοιπόν που μεταλλασσει φυσικές δομές, με επιστημονικά ή ψυχολογικά υποκατάστατα κατα @Μοναχος σε είκοσι χρόνια θα είναι...
... μία ελεύθερη κοινωνία όπου ο καθένας ορίζει το σώμα του και την ψυχή του χωρίς να δίνει δεκάρα τσακιστή στις φωνές των άλλων στους οποίους απλά δεν πέφτει λόγος για το τι κάνει στην προσωπική του ζωή...

Υπεραπλουστευμένο, και απόλυτα παραπλανητικό μου φαίνεται. Η σεξουαλική ζωή είναι προσωπίκή υπόθεση. Η οικογένεια, ο γάμος, η ανατροφή των παιδιών, οι απόψεις που οι γονείς κουβαλάνε και φυτεύουν στα παιδιά τους είναι κοινωνική υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λοιπόν μπήκα σε ένα τρυπάκι και ψάχνω γενικώς το τι κυκλοφορεί από απόψεις
Με όσα είχα διαβάσει εδώ, πίστευα ότι θα ήταν τραγικά δύσκολο να βρω σελίδες που θα δέχονταν επιστημονικά ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι ΜΟΝΟ γενετική προδιάθεση
Ειδικά μετά το ποστ του Δημήτρη που τον εκτιμώ και ως άνθρωπο αλλά και ως επιστήμονα

Με μεγάλη μου απογοήτευση ομολογώ, βρήκα με απίστευτη ευκολία σχετικές πληροφορίες
Με έρευνα του λεπτού βάζοντας λέξεις κλειδιά στο google
Μου κάνει λοιπόν ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ πως όλοι όσοι υποστηρίζετε ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σχέση εξωτερικού παράγοντα δεν είχατε κάνει τον κόπο να το ψάξετε έστω στο ελάχιστο

Για του λόγου το αληθές
Male Homosexuality Can Be Explained Through A Specific Model Of Darwinian Evolution, Study Shows

Male homosexuality is thought to be influenced by psycho-social factors, as well as having a genetic component. This is suggested by the high concordance of sexual orientation in identical twins and the fact that homosexuality is more common in males belonging to the maternal line of male homosexuals.
Πηγή https://www.sciencedaily.com/releases/2008/06/080617204459.htm

και βρήκα κι άλλα... πολλά...



Φοβάμαι ότι απ το φόβο μην τυχών και μας κατηγορήσουν για οπισθοδρομικούς, δεν ανοίγουμε καν τα μάτια σε όλα τα ενδεχόμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top