Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οποίος θέλει να έχει πιστό σύντροφο πρέπει να του δίνει την ευκαιρία να απιστησει. Κάποιος που δεν μπορεί να απιστησει δεν μπορεί να είναι και πιστός.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Οτι δηλαδή μπορούμε απλά να απαγορεύσουμε τις χώρια διακοπές κι έτσι δε θα συμβεί τίποτα, ακόμα κι αν το θέλει εκείνος. Και αναρωτιέμαι: είναι οκ να μην το κάνει ενώ το θέλει; Θα νιώθουμε εντάξει εμείς που του το απαγορεύσαμε;
Πιθανόν να μη το διατύπωσα σωστά, ή να μην έγινε κατανοητό ή/και ερμηνεύτηκε λάθος. Ούτε καν υπονόησα τη λέξη "απαγορεύω".Πώς θα μπορούσα άλλωστε, εφ'όσον ο άλλος είναι ενήλικας και αποφασίζει για τη δική του ζωή. Η δουλεία έχει από καιρό εκλείψει και δεν ανήκω σε εκείνους που αρέσκονται να έχουν "δούλους" ή να είναι "δούλοι". Και για να ξεκαθαρίζουμε, το οτι εγώ δεν το δέχομαι δεν σημαίνει αυτόματα οτι απαγορεύω στον άλλον να το κάνει.
Τον προκαλούμε όταν του δίνουμε τις ευλογίες μας στην προτασή του για χωριστές διακοπές, αντί να του δώσουμε τα παπούτσια στο χέρι (πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη).



Οποίος θέλει να έχει πιστό σύντροφο πρέπει να του δίνει την ευκαιρία να απιστησει. Κάποιος που δεν μπορεί να απιστησει δεν μπορεί να είναι και πιστός.
@ hack3r;Την ευκαιρία δεν περιμένει κανείς από κανέναν να του τη δώσει για κάτι που μπορεί να κάνει ανά πάσα στιγμή.
Η πρόταση για χωριστές διακοπές δηλώνει και επίσημα, διάθεση για απιστία. Αυτό μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Πιθανόν να μη το διατύπωσα σωστά, ή να μην έγινε κατανοητό ή/και ερμηνεύτηκε λάθος. Ούτε καν υπονόησα τη λέξη "απαγορεύω".Πώς θα μπορούσα άλλωστε, εφ'όσον ο άλλος είναι ενήλικας και αποφασίζει για τη δική του ζωή. Η δουλεία έχει από καιρό εκλείψει και δεν ανήκω σε εκείνους που αρέσκονται να έχουν "δούλους" ή να είναι "δούλοι". Και για να ξεκαθαρίζουμε, το οτι εγώ δεν το δέχομαι δεν σημαίνει αυτόματα οτι απαγορεύω στον άλλον να το κάνει.
Τον προκαλούμε όταν του δίνουμε τις ευλογίες μας στην προτασή του για χωριστές διακοπές, αντί να του δώσουμε τα παπούτσια στο χέρι (πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη).
Ξέρεις γιατί με πειράζει; Επειδή κάπως γενικεύεις οτι "όποιος θέλει διακοπές χωρίς τον σύντροφό του, πάει με σκοπό να κάνει τη λαδιά" και αν τον αφήσουμε είμαστε τα κορόιδα που θα μας τα φορέσει. Δηλαδή πού είναι η εμπιστοσύνη στο ζευγάρι; Γιατί είναι τόσο αδύνατο να είναι αλήθεια όταν ο ένας πει "με προσκάλεσε ο φίλος μου για τρεις μέρες στο εξοχικό του και θα πάμε αντροπαρέα" (ή αντίστοιχο για τη γυναίκα); Και γιατί ο άλλος πρέπει να το πάρει ως "ωχ πάει να με απατήσει"; Δηλαδή άσπρο μαύρο, είτε κάνει αυτά που θέλουμε είτε χωρίζουμε; Το να το συζητήσουμε και να τον εμπιστευτούμε δεν παίζει;

Η πρόταση για χωριστές διακοπές δηλώνει και επίσημα, διάθεση για απιστία. Αυτό μόνο.
Ε είδες; Αυτό είναι μια γενίκευση που δε θεωρώ οτι ισχύει.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Ε, τι να κάνουμε τώρα; Καταθέσαμε τις απόψεις μας και τα επιχειρήματά μας κι από κει κι έπειτα ούτε θέλω να σε πείσω, ούτε μπορείς να μου αλλάξεις τη γνώμη.
Διαφορές απόψεων, καθόλα σεβαστές.:)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένας θείος μου πριν μερικά χρόνια είχε πάει ταξίδι-διακοπές μερικές μέρες στην Σιβηρία για να παρατηρήσει ένα αστρικό φαινόμενο όντας μέλος μιας ομάδας που ασχολούνται με τέτοια.

Φυσικά μπορεί να μην πήγε στη Σιβηρία και να πήγε στη Μύκονο και να πηδαγε τουρίστριες. Η θεία μου τι έπρεπε να κάνει; Να του πει όχι δεν θα πας να κάνεις αυτό που θες, να του πει αν πας χωρίζουμε η να κουβαλήσει κι αυτη στη Σιβηρία;

Τα ταξίδια αναψυχής είναι όντως μια καλή ευκαιρία να απατήσει κάποιος καθώς είναι μακριά και ο άλλος είναι πολύ δύσκολο να το μάθει. Αλλά όποιος θέλει να απατήσει μπορεί να πάει σε ένα ξενοδοχείο, να παραγγείλει ένα κολ γκιρλ, να κάνει τη δουλειά του, το μπάνιο του και να επιστρέψει σπίτι του.

Δεν θα καταλάβεις τίποτα γιατί αυτά τα - τον καταλαβαίνεις τον άλλο- είναι μεταξύ μας μπούρδες. Όποιος δεν θέλει να πιαστεί δεν πιάνεται. Όσοι πιάνονται είναι είτε υπερβολικά ηλιθιοι η απλά δεν γουστάρουν την σχέση τους και δεν τους πολυνοιαζει οπότε δεν προσέχουν και τοσο.

Συνεπώς αν ο άλλος το θέλει δεν μπορείς να κάνεις κάτι να τον σταματήσεις η να το αποτρέψεις εκτός κι αν τον παρακολουθείς συνεχώς.

Η απιστία επίσης να ξέρεις είναι διάχυτη ειδικά όταν μιλάμε για ξεπετες. Χαλαρά θα έλεγα πως στο 70% των ζευγαριών έχει υπάρξει απιστία.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Ένας θείος μου πριν μερικά χρόνια είχε πάει ταξίδι-διακοπές μερικές μέρες στην Σιβηρία για να παρατηρήσει ένα αστρικό φαινόμενο όντας μέλος μιας ομάδας που ασχολούνται με τέτοια.

Φυσικά μπορεί να μην πήγε στη Σιβηρία και να πήγε στη Μύκονο και να πηδαγε τουρίστριες. Η θεία μου τι έπρεπε να κάνει; Να του πει όχι δεν θα πας να κάνεις αυτό που θες, να του πει αν πας χωρίζουμε η να κουβαλήσει κι αυτη στη Σιβηρία;

Τα ταξίδια αναψυχής είναι όντως μια καλή ευκαιρία να απατήσει κάποιος καθώς είναι μακριά και ο άλλος είναι πολύ δύσκολο να το μάθει. Αλλά όποιος θέλει να απατήσει μπορεί να πάει σε ένα ξενοδοχείο, να παραγγείλει ένα κολ γκιρλ, να κάνει τη δουλειά του, το μπάνιο του και να επιστρέψει σπίτι του.

Δεν θα καταλάβεις τίποτα γιατί αυτά τα - τον καταλαβαίνεις τον άλλο- είναι μεταξύ μας μπούρδες. Όποιος δεν θέλει να πιαστεί δεν πιάνεται. Όσοι πιάνονται είναι είτε υπερβολικά ηλιθιοι η απλά δεν γουστάρουν την σχέση τους και δεν τους πολυνοιαζει οπότε δεν προσέχουν και τοσο.

Συνεπώς αν ο άλλος το θέλει δεν μπορείς να κάνεις κάτι να τον σταματήσεις η να το αποτρέψεις εκτός κι αν τον παρακολουθείς συνεχώς.

Η απιστία επίσης να ξέρεις είναι διάχυτη ειδικά όταν μιλάμε για ξεπετες. Χαλαρά θα έλεγα πως στο 70% των ζευγαριών έχει υπάρξει απιστία.

Σε γενικές βάσεις δεν διαφωνούμε σε τίποτα.
Όμως θέλω να σε ρωτήσω αν σε περίπτωση που η θεία σου είχε την ευκαιρία να ξεσκάσει κι εκείνη λιγάκι ή να είχε το ίδιο ενδιαφέρον για και να θέλει να πάει μαζί του στη Σιβηρία, εκείνος δεν θα την άφηνε να τον συνοδέψει;
Βέβαια αν ο σύντροφός μου εκφράσει την επιθυμία π.χ. να πεταχτεί μέχρι π.χ. την Ανταρκτική να παρακολουθήσει τους πιγκουίνους (όχι έτσι ξαφνικά, αλλά επειδή πραγματικά έχει δείξει ενδιαφέρον για παρόμοια θέματα στο παρελθόν), ασφαλώς και δεν θα ετίθετο θέμα να τον συνοδέψω, ούτε επίσης σε επαγγελματικό ταξίδι κλπ. όπου εκ των πραγμάτων θα το συνδύαζε και με διακοπές.
Είναι κάτι διαφορετικό το να γυρίσει να μου πει out of the blue "πάω με τους φίλους μου διακοπές". Αυτό δηλώνει ευθαρσώς πρόθεση, αν όχι για λαδιά, δήλωση οτι έχει κουραστεί να είναι μαζί μου πράγμα που θα με προβλημάτιζε (μέχρι και να τερματίσω τη σχέση).

Να επαναλάβω οτι δεν είναι το θέμα αν θα σε απατήσει ή όχι με κάποιο ταξίδι που θα κάνει (εφ'όσον συμφωνούμε όλοι οτι τη "βρωμοδουλειά" μπορεί να στην κάνει και δίπλα σου να είναι). Το θέμα είναι η διάθεση να το κάνει, κι όχι τα διάφορα "τυχερά" που οποτεδήποτε ενδέχεται να προκύψουν.

Η απιστία επίσης να ξέρεις είναι διάχυτη ειδικά όταν μιλάμε για ξεπετες. Χαλαρά θα έλεγα πως στο 70% των ζευγαριών έχει υπάρξει απιστία.
Βάλε κατιτίς παραπάνω, όπως χαλαρά 80%.;)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Δηλαδή η σχέση μέχρι εκείνη το στιγμή ήταν τέλεια και μόλις είπε "θέλω να πάω διακοπές με φίλους" είναι αιτία χωρισμού; Η εμπιστοσύνη στο ζευγάρι πού είναι ξαναρωτάω;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε γενικές βάσεις δεν διαφωνούμε σε τίποτα.
Όμως θέλω να σε ρωτήσω αν σε περίπτωση που η θεία σου είχε την ευκαιρία να ξεσκάσει κι εκείνη λιγάκι ή να είχε το ίδιο ενδιαφέρον για και να θέλει να πάει μαζί του στη Σιβηρία, εκείνος δεν θα την άφηνε να τον συνοδέψει;

Λογικά σε αυτή την περίπτωση θα πήγαιναν μαζί καθώς είναι κοινό το χόμπι. Κοίτα παίζει μεγάλο και η περίπτωση δεν μπορούμε να το γενικεύσουμε πιστεύω το θέμα. Ένα ζευγάρι για παράδειγμα που είναι ένα μήνα μαζί είναι τελείως διαφορετική περίπτωση με ένα ζευγάρι που είναι 10 χρόνια παντρεμένοι και έχουν και παιδιά. Όταν έχεις οικογένεια σκέφτεσαι πρωτίστως ομαδικά οπότε οι ξεχωριστές ακούγονται κάπως. Από την άλλη το να πας κάπου μόνος ίσως είναι ένα διάλειμμα από όλο τον οικογενειακό βίο που μπορεί κάποιος να χρειάζεται, καθώς οικογένεια δεν σημαίνει όλα μια χαρά και φρου φρου αλλά τις περισσότερες φορές προβλήματα και πίεση ειδικά όταν έχεις μικρά παιδιά που ουρλιάζουν όλη μέρα.

Τώρα αν η σχέση είναι νέα δεν ξέρω. Δεν ήμουν ποτέ υπέρ του να καταπιέζεις τον άλλο. Ούτε είμαι προσωπικά υπέρ του να θες να είσαι μέρος της ζωής και της καθημερινότητας κάποιου αν δεν το θέλει αυτός. Αν η άλλη δεν με καλούσε μάλλον θα είχε τους λόγους της και δε θα το συνέχισα, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν θα άλλαζαν πράγματα από πλευράς μου.

Αυτό που λες περί δήλωσης σκέψης νομίζω έχει να κάνει με το concept πάνω στο οποίο έχει στηθεί μια σχέση. Για παράδειγμα αν είσαι με κάποιον κολιτσίδα ο οποίος σου στέλνει καλημέρα και καληνύχτα σε παίρνει 5 φορές τη μέρα τηλέφωνο και γενικά είναι εκεί... πάντα... το να δηλώσει πως θα πάει διακοπές μόνος είναι όντως σημάδι ότι κάτι τρέχει (καλό θα έλεγα γιατί θα απαλλαγείς). Όταν όμως είσαι με κάποιον που εξ αρχής σου έχει δώσει να καταλάβεις πως είστε μαζί αλλά όχι κώλος και βρακί και θέλει να διατηρήσει ένα βαθμό αυτονομίας δεν νομίζω πως το να πάει κάπου μόνος είναι κάποιας μορφής δήλωση.


Και να σημειώσω και κάτι που έγραψες παραπάνω. Όταν λες δεν του απαγορεύω να πάει μόνος του αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα το δεχτώ κιόλας, ουσιαστικά του το απαγορεύεις, διότι στην πράξη δεν μπορείς να απαγορεύσεις σε κανέναν τίποτα εκτός και αν τους έχεις δεμένους. Όταν λες στην άλλη στο απαγορεύω στην ουσία εννοείς πως αν το κάνει δεν θα το δεχτείς και τελειώσατε.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Εγώ πάντως αν ο άντρας μου μού πει οτι θα πάει πχ σε ένα τουρνουά gaming ας πούμε ενός παιχνιδιού που εγώ δεν παίζω και θα πάει με τους φίλους του από το παιχνίδι αυτό, θα ήμουν πολύ χαρούμενη γι' αυτόν και θα του έφτιαχνα και τη βαλίτσα. Γιατί; Γιατί ξέρω εις βάθος τον άντρα μου και ξέρω οτι όταν μού λέει κάτι, είναι αλήθεια. Δεν αμφιβάλλω. Δεν έχω δεύτερες σκέψεις. ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ. Αλλιώς τί σκατά κάνω σε αυτή τη σχέση;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάντως αν ο άντρας μου μού πει οτι θα πάει πχ σε ένα τουρνουά gaming ας πούμε ενός παιχνιδιού που εγώ δεν παίζω και θα πάει με τους φίλους του από το παιχνίδι αυτό, θα ήμουν πολύ χαρούμενη γι' αυτόν και θα του έφτιαχνα και τη βαλίτσα. Γιατί; Γιατί ξέρω εις βάθος τον άντρα μου και ξέρω οτι όταν μού λέει κάτι, είναι αλήθεια. Δεν αμφιβάλλω. Δεν έχω δεύτερες σκέψεις. ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ. Αλλιώς τί σκατά κάνω σε αυτή τη σχέση;


Έλα τώρα Himela. Τα τουρνουά gaming είναι sausage fests. Προφανώς θα ήσουν πολύ χαρούμενη :D
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Έλα τώρα Himela. Τα τουρνουά gaming είναι sausage fests. Προφανώς θα ήσουν πολύ χαρούμενη :D
Καθόλου δεν είναι. Και μάλιστα οι κοπέλες εκεί έχουν το πλεονέκτημα οτι μπορείς να τις πλησιάσεις πολύ εύκολα αφού έχετε το κοινό ενδιαφέρον του παιχνιδιού.

Αν θέλει να στην κάνει, θα στην κάνει. Οι απαγορεύσεις δεν είναι για μένα. Ας κάνουν άλλες τον μπαμπούλα του άντρα τους. "Θα πάω για καφέ με τον φίλο μου που έλειπε στην Αμερική κι έχω να τον δω ένα χρόνο". "Θα έρθω κι εγώ!". Άσε τον άνθρωπο ρε κοπελιά να πάει να κάνει catch up με τον φίλο του. Μπορεί μπροστά σε σένα να ντρέπεται ή να μη θέλει να πει προσωπικά του. Έλεος με τις κυράτσες.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Να υπενθυμίσω οτι το θέμα δεν είναι αν θα πάει για καφέ με τους φίλους, αλλά αν θα πάει διακοπές, που είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Μπορεί η εικόνα μιας γυναίκας που αφήνει τον άντρα της με μικρά παιδιά για να πάει ταξίδι αναψυχής με φίλες της να φαντάζει ok, για ορισμένους, για άλλους πάλι όχι (ή εδώ θα πούμε οτι είναι άλλη περίπτωση επειδή υπάρχουν τα παιδιά; )
Επίσης ας μη το τραβάμε από τα μαλλιά με υπερβολές και χαρακτηρισμούς (βλέπε "κώλος και βρακί", "κυράτσες" κλπ). Αυτές αποτελούν ακραίες καταστάσεις αρρωστημένης ζήλειας και ανασφάλειας που δεν νομίζω να έχουν θέση στο θέμα μας.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Καθόλου ακραίες περιπτώσεις δεν τις θεωρώ κι ούτε ότι έχουν να κάνουν οπωσδήποτε με ζήλεια. Θεωρώ ότι απλά είναι θέμα νοοτροπίας ότι αφού έχω σχέση - παντρεύτηκα πρέπει να είμαστε παντού μαζί. Υπάρχουν ζευγάρια της ηλικίας μου και πιο νέα που δεν τα έχω δει ποτέ χωρια. Αλλά αυτές οι κοπέλες έχουν τη νοοτροπία των παλιών χρονών ότι η γυναίκα δεν μπορεί να πάει κάπου χωρίς τον άντρα της, κρατάει τα έθιμα με τα κυριακάτικα τραπέζια στα πεθερικά, επισκέψεις από δω κι από κει κλπ. Όλα αυτά τα θεωρώ παλιομοδίτικα. Αν το ζευγάρι θέλει να πάει κάπου μαζί, θα πάει. Αν δε θέλει, δεν πειράζει, τα λένε και στο σπίτι. Το να κυνηγάω εγώ από πίσω τον άντρα μου τη στιγμή που ζητάει να πάει κάπου με τους φίλους του το θεωρώ ξεπεσμό. Ή να θέλω εγώ να πάω ας πούμε στη θεία μου επίσκεψη και να τον κουβαλάω κι αυτόν.
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μιλάς για το πώς σκέφτεσαι και πώς νιώθεις εσύ (και πολύ σωστά κάνεις).
Αυτό δεν σημαίνει ούτε οτι όλοι σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο, ούτε οτι απαξάπαντες, σώνει και ντε θα κάνουν τη "λαδιά" τους (οι περισσότεροι όμως θα την κάνουν).
Ο άνθρωπος είναι φύσει πολυγαμικό ον. Σπάνια, ειδικά αν ανήκει στο αρσενικό γένος (που το σεξ δεν είναι αναγκαστικά αλληλένδετο με το συναίσθημα), θα μείνει για πολλά χρόνια σε μια σχέση χωρίς την εμπειρία - έστω και για μια φορά- ενός... "στιγμιαίου λάθους".
Εν τούτοις εκεί που μπορεί να ισχύει η απολυτότητα της μονογαμίας, είναι η περίπτωση των ερωτευμένων.

Το τι μπορεί να οδηγήσει στην απιστία γενικά είναι μια τεράστια κουβέντα, αλλά ας πούμε ότι προσωπικά θεωρώ ως ακρογωνιαίο λίθο της τα απωθημένα κάποιου και όχι την πολυγαμική φύση του. Τέλος πάντων, ακόμη και να δεχτούμε αυτό που λες, μου φαίνεται λάθος να περιορίσεις τον σύντροφό σου φοβούμενη ότι θα απιστήσει. Πρώτον, δε σου ανήκει. Δεύτερον, αν τον θεωρείς ικανό να "λυγίσει" αλλά πιστεύεις πως φταίει ο πειρασμός και όχι η αδυναμία του ίδιου του χαρακτήρα του, εθελοτυφλείς. Τρίτον, υπάρχουν πολύ πιο δημιουργικοί τρόποι να κρατήσεις την προσοχή του στραμμένη σε εσένα από τη γκρίνια, τη ζήλια και την κτητικότητα :P
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Το τι μπορεί να οδηγήσει στην απιστία γενικά είναι μια τεράστια κουβέντα, αλλά ας πούμε ότι προσωπικά θεωρώ ως ακρογωνιαίο λίθο της τα απωθημένα κάποιου και όχι την πολυγαμική φύση του. Τέλος πάντων, ακόμη και να δεχτούμε αυτό που λες, μου φαίνεται λάθος να περιορίσεις τον σύντροφό σου φοβούμενη ότι θα απιστήσει. Πρώτον, δε σου ανήκει. Δεύτερον, αν τον θεωρείς ικανό να "λυγίσει" αλλά πιστεύεις πως φταίει ο πειρασμός και όχι η αδυναμία του ίδιου του χαρακτήρα του, εθελοτυφλείς. Τρίτον, υπάρχουν πολύ πιο δημιουργικοί τρόποι να κρατήσεις την προσοχή του στραμμένη σε εσένα από τη γκρίνια, τη ζήλια και την κτητικότητα :P

Από τα ποστ της Aleksa κι εγώ το ίδιο με σένα κατάλαβα, ότι θεωρεί ότι δεν πρέπει απλά να τον αφήνεις να πάει με φίλους διακοπές γιατί απλά θα στα φορέσει. Αλλά τελικά κατάλαβα ότι εννοεί ότι δεν φτάνει καν στο σημείο να του απαγορεύσει να πάει διακοπές: τη στιγμή που θα το προτείνει, απλά εκείνη θα είναι σίγουρη ότι το ζητάει γιατί έχει σκοπό να απιστήσει και του δίνει τα παπούτσια στο χέρι. Δε φτάνει δηλαδή σε σημείο να του πει "όχι δε θέλω να πας".
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ε, τι να κάνουμε τώρα; Καταθέσαμε τις απόψεις μας και τα επιχειρήματά μας κι από κει κι έπειτα ούτε θέλω να σε πείσω, ούτε μπορείς να μου αλλάξεις τη γνώμη.
Διαφορές απόψεων, καθόλα σεβαστές.:)

Παρεμπιπτόντως, επειδή γενικά νιώθω να με έχει καλύψει απόλυτα η Himela, προφανώς και κανείς δεν μπορεί να σου αλλάξει γνώμη, και ούτε θα πρεπε. Εξάλλου αυτά που περιγράφεις αντανακλούν ένα συναίσθημα, το οποίο λειτουργεί υποσυνείδητα. Δεν φαίνεσαι αφελής άνθρωπος που εμπιστεύεται εύκολα και έχεις αναμφίβολα τους λόγους σου. Το θέμα εδώ είναι εάν συνδέεις τις χωριστές διακοπές με αφορμή για παραστρατήματα επειδή όντως πιστεύεις ότι οι μακροχρόνιες σχέσεις ενέχουν γενικά και καθολικά τέτοιους "κινδύνους", ή επειδή κρύβεται κάποια προσωπική ανασφάλεια/προηγούμενο βίωμα πίσω από αυτό. Φυσικά και δε μου πέφτει λόγος για να το κρίνω αυτό, απλώς δίνω food for thought.

Από τα ποστ της Aleksa κι εγώ το ίδιο με σένα κατάλαβα, ότι θεωρεί ότι δεν πρέπει απλά να τον αφήνεις να πάει με φίλους διακοπές γιατί απλά θα στα φορέσει. Αλλά τελικά κατάλαβα ότι εννοεί ότι δεν φτάνει καν στο σημείο να του απαγορεύσει να πάει διακοπές: τη στιγμή που θα το προτείνει, απλά εκείνη θα είναι σίγουρη ότι το ζητάει γιατί έχει σκοπό να απιστήσει και του δίνει τα παπούτσια στο χέρι. Δε φτάνει δηλαδή σε σημείο να του πει "όχι δε θέλω να πας".

Πωπω βροχή πέφτουν τα σχόλια και η αλήθεια είναι ότι δεν τα μελέτησα όλα, δεν προλαβαίνω :laugh:

Όποια κι αν είναι η αντίδραση, όμως, η σκέψη είναι η ίδια, γι' αυτό προσπαθώ να εμβαθύνω και στο τι την προκαλεί, ώστε να καταλάβω καλύτερα την οπτική της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Είμαι υπέρ του να υπάρχει μια ελευθερία κινήσεων και προσωπικός χώρος σε μια σχέση. Δεν έχει νόημα να είσαι πάνω από τη σχέση σου σαν τον μπαμπούλα για να αποτρέψεις το κέρατο. Άλλωστε, όσο και να ασκείς έλεγχο, εάν κάποιος θέλει να απατήσει, θα το κάνει και μάλιστα ξεφεύγοντας από τον έλεγχο, εκτός κι αν βάλεις 24ωρη κάμερα πάνω του. Συν τοις άλλοις, ο έλεγχος και η πίεση μπορεί να επιφέρει το αντίθετο από το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα, γιατί σε κανέναν δεν αρέσει να καταπιέζεται. Ωστόσο, η ελευθερία πρέπει να έχει κάποια όρια. Αναφορικά με το θέμα των διακοπών, λοιπόν, εάν κάποιος επιλέγει να πηγαίνει διακοπές κυρίως με φίλους και δευτερευόντως με τη σχέση του, τότε κατά τη γνώμη μου υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και ο χωρισμός πρέπει να επέλθει με συνοπτικές διαδικασίες. Εάν δίνεις χώρο τόσο σε σχέση όσο και σε φίλους για διακοπές, νομίζω είναι το επιθυμητό. Παρά ταύτα, νομίζω πως, όσο πιο σοβαρή γίνεται μια σχέση, εκ των πραγμάτων το ζευγάρι είναι φυσιολογικό να κάνει διακοπές κυρίως μαζί, παρά με φίλους. Αυτό ισχύει και για κοινές δραστηριότητες/εξόδους. Φανταστείτε σε ένα παντρεμένο ζευγάρι, να θέλει ο ένας να βγαίνει σχεδόν κάθε μέρα και να ξενυχτάει σε κλαμπ με φίλους. Αργά ή γρήγορα, ο γάμος θα διαλυθεί. Ακόμα κι αν δεν υπάρχει η πρόθεση για απιστία, δίνοντας υπερβολική ελευθερία σε μια σχέση, ξεκινάς να προκαλείς την τύχη σου. Πρέπει να λειτουργείς περισσότερο ως μονάδα όταν βλέπεις σοβαρά μια σχέση. Αντίστοιχα, στο θέμα των διακοπών, θεωρώ ότι ένα παντρεμένο ζευγάρι (ή σε σοβαρή σχέση εν πάση περιπτώσει) πρέπει κατά κύριο λόγο να πηγαίνει μαζί διακοπές. Δεν λέω να μην γίνονται διακοπές με φίλους, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις εκτιμώ ότι πρέπει να γίνονται πιο σπάνια απ' ό,τι οι διακοπές με τη σχέση.
 

Guest 834211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η εχεις εμπιστοσυνη στον/στην συντροφο σου η οχι ειναι το ερωτημα βασικα..να τον αφησεις να παει μονος/μονη διακοπες χωρις εσενα.ολοι μπορουν να ριλαξαρουν για λιγο καιρο χωρις τον συντροφο του.αρκει να υπαρχει εμπιστοσυνη ^^
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Αν έχεις ανάγκη να ρηλαξάρεις χωρίς τον/την σύντροφο, άσε καλύτερα.... μείνετε φίλοι.:P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top