Shutter Island (2010)

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
μα υποτιθεται πως δεν ειχε διαυεγεια οταν ειπε αυτην την ατακα
γι αυτο και μπερδευομαι...
Και εαν το εννοουσε για κεινον και τον Τσακ?
Δηλαδη αυτος θα πεθανει ως καλος ανθρωπος και ο Τσακ θα συνεχισει να ζει σαν ενα "τερας" βασει ολων αυτων που γινονται εκει? Που σημαινει οτι ειχε διαυγεια?!

Μήπως είχε τελικά διαύγεια;:hmm: Και το έπαιξε "άρρωστος" ώστε να τον σκοτώσουν γιατί είχε αποφασίσει να πεθάνει διαυγής = καλός άνθρωπος; Αλλά αν ήταν διαυγής, δε θα ήταν καλός άνθρωπος αλλά τέρας. Ωχ μπερδεύτηκα.

Ο Τσακ δεν ξέρω πού κολλάει. Εφόσον ήταν απλά ο γιατρός του.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μήπως είχε τελικά διαύγεια;:hmm: Και το έπαιξε "άρρωστος" ώστε να τον σκοτώσουν γιατί είχε αποφασίσει να πεθάνει διαυγής = καλός άνθρωπος; Αλλά αν ήταν διαυγής, δε θα ήταν καλός άνθρωπος αλλά τέρας. Ωχ μπερδεύτηκα.

Ο Τσακ δεν ξέρω πού κολλάει. Εφόσον ήταν απλά ο γιατρός του.:hmm:

O γιατρος του και προφανως ο πιο "κοντινος", "δικος" του ανθρωπος εκει μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μα στην ταινια εδειξε οτι
προς στιγμην επανηλθε και θυμηθηκε ποιος ειναι και τι ειχε κανει, αλλα στο τελος παλι μιλουσε ως Τεντι και οχι ως αυτος που υποτιθεται πως ειναι

Τελος παντων, πολυ θα ηθελα να δω απο ατομα που εχουν δει την ταινια τι εχουν να γραψουν για το
"Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man?"
Κοίτα από όσο το καταλαβαίνω εγώ:
Είχε βρει τα λογικά του για λίγο στο τέλος καταλαβαίνοντας ότι είναι ο Άντριου, αλλά προσποιήθηκε ότι είναι ακόμα τρελός, δηλαδή ο Τέντι ώστε να του κάνουν την λοβοτομή. Συνεπώς από αυτό προκύπτει:

α)Το : to live as a monster θα σήμαινε ότι θα παραδεχόταν ότι έχει βρει τα λογικά του, ότι δηλαδή η θεραπεία λειτούργησε και πιθανόν θα έφευγε από το νήσι. ΟΜΩΣ θα ζούσε as a monster έχοντας την επίγνωση ότι δολοφόνησε την γυναίκα του και γνωρίζοντας ότι ουσιαστικά της επέτρεψε να σκοτώσει τα παιδιά της.

β)Το :to die as a good man θα σήμαινε ότι θα επέλεγε τη λοβοτμή σαν μια ίσως εξιλέωση των όσων έκανε. Φυσικά δεν ισχύει ότι λοβοτομή=θάνατος αλλά νομίζω ότι αυτός έτσι το έβλεπε. Και τελικά αποφάσισε να κάνει το δέυτερο όπως αποδείχτηκε.

Η θεραπεία λοιπόν έπιασε εάν δώσουμε αυτή την ερμηνεία στο: ''Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man?''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κοίτα από όσο το καταλαβαίνω εγώ:
Είχε βρει τα λογικά του για λίγο στο τέλος καταλαβαίνοντας ότι είναι ο Άντριου, αλλά προσποιήθηκε ότι είναι ακόμα τρελός, δηλαδή ο Τέντι ώστε να του κάνουν την λοβοτομή. Συνεπώς από αυτό προκύπτει:

α)Το : to live as a monster θα σήμαινε ότι θα παραδεχόταν ότι έχει βρει τα λογικά του, ότι δηλαδή η θεραπεία λειτούργησε και πιθανόν θα έφευγε από το νήσι. ΟΜΩΣ θα ζούσε as a monster έχοντας την επίγνωση ότι δολοφόνησε την γυναίκα του και γνωρίζοντας ότι ουσιαστικά της επέτρεψε να σκοτώσει τα παιδιά της.

β)Το :to die as a good man θα σήμαινε ότι θα επέλεγε τη λοβοτμή σαν μια ίσως εξιλέωση των όσων έκανε. Φυσικά δεν ισχύει ότι λοβοτομή=θάνατος αλλά νομίζω ότι αυτός έτσι το έβλεπε. Και τελικά αποφάσισε να κάνει το δέυτερο όπως αποδείχτηκε.

Η θεραπεία λοιπόν έπιασε εάν δώσουμε αυτή την ερμηνεία στο: ''Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man?''

Για να ειμαι ειλικρινης, αυτη η εξηγηση στεκει...και δεν αφηνει αποριες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Για να ειμαι ειλικρινης, αυτη η εξηγηση στεκει...και δεν αφηνει αποριες...:)
Ναι αλλά
Δεν κολλάει με την εισαγωγή του βιβλίου (βέβαια εσύ μιλάς για την ταινία οπότε ΟΚ) και δεύτερον ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.
Xαίρομαι που βοήθησα πάντως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Απ'τις καλύτερες που είδα τελευταία αλλά όχι εξαιρετική. Είχε πολύ καλή φωτογραφία, η ατμόσφαιρα της ταινίας ήταν άψογη, η πλοκή σε κρατούσε στη θέση σου με ανατροπές ως το τέλος, καλές ερμηνείες με έναν αρκετά καλύτερο και ωριμότερο Ντι Κάπριο σε σχέση με το παρελθόν αλλά δεν είχε κάτι... Δεν είχε τη διαφορετική τελική ανατροπή που περιμένω να δω σε κάποια ταινία. Το συγκεκριμένο είδος ανατροπής με τον πρωταγωνιστή που ψάχνει και ψάχνεται αλλά στο τέλος είναι η πέτρα του σκανδάλου έχει γίνει καραμέλα.
Την ευχαριστήθηκα πάντως και τη συνιστώ.
Ένα 7 το έχει σίγουρα. Ίσως έβαζα και ένα 1/2 παραπάνω αλλά επειδή το σκέφτομαι δεν το βάζω :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
"Ωριμοτερη" ερμηνεια δεν εντοπισα, ωριμοτερη φατσα ομως ναι.
Γενικοτερα δε μου αρεσει σαν ηθοποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Moby

Νεοφερμένος

Ο Moby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Απο ότι βλέπω αρκετός κόσμος δεν είχε καταλάβει την καλύτερη στιγμή της ταινίας...

λοιπόν...

Teddy Daniels: Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man?

Με αυτή την φράση εγώ καταλαβαίνω οτι ο πρωταγωνιστής μας απο την αρχή είχε πλήρη διαύγεια του τι έκανε και έλεγε απο την αρχή της περιπέτειας...
Απλά δεν άντεχε άλλο να ζει με τις φρικτές αναμνήσεις που είχε απο ότι είχε συμβεί στην οικογένεια του. Αισθανόταν τέρας για όλα αυτα και με την λοβοτομή θα ήταν σαν ενα άκακο παιδάκι χωρίς βούληση και αναμνήσεις, χωρίς κάτι να σκέφτεται ή να περιμένει...
Ουσιαστικά αυτός έπαιζε το παιχνίδι σε όλους τους υπόλοιπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Δεν ηταν κακη, αλλα και τιποτα το ιδιαιτερο.
Ο Ντι Καπριο δε μου αρεσει σαν ηθοποιος γενικοτερα, αλλα δεν ηταν κακος.
Βεβαια δεν ξεχωρισε και καποια αλλη ερμηνεια...φλατ μου φανηκαν.

συμφωνώ και θα προσθέσω πως με κούρασε η - κατά τη γνώμη μου- τραβηγμένη διάρκεια της ταινίας, κάποια στιγμή άρχισα να χασμουριέμαι και έλεγα από μέσα μου..''αντε ρε φίλε, είσαι ή δεν είσαι τρελός''....αλλά γενικά μου άφησε καλή εντύπωση...την παρα΄κολούθησα ευχάριστα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Λοιπον τα πραγματα ειναι απλα.:P

Ο ντικαπριο κανει αυτο που λενε στην ψυχιατρικη "απωθηση του τραυματος" στο γεγωνος που εζησε με τη γυναικα του να πνιγει τα παιδια τους και το θανατο που εφερε ο ιδιος σ'αυτη μετεπειτα και ετσι ζει μεσα σε μια καλοστημενη ψευδαισθηση που ο ιδιος εχει στησει για να μην θυμαται! Οι γιατροι γυρω του προσπαθουν σ'ολη την ιστορια να τον κανουν να δεχθει το παρελθον του και τις πραξεις του ωστε να επανελθει στην πραγματικοτητα. Οταν αυτο γινεται μετα απο μεγαλη προσπαθεια ο ντι καπριο αναγνωριζει την πραγματικοτητα του παρελθοντος και το παιζει τρελιτσα γιατι δεν μπορει να σηκωσει το βαρος του.


Την είδα ευχάριστα μεν, μου φάνηκε κοινότοπη κι αναμενόμενη δε. Φοβάμαι πως τα ψυχολογικά θρίλερ έχουν κλείσει τον κύκλο τους και δεν υπάρχει κανένα σημάδι αναγέννησής τους. Νιώθω ότι αυτήν την ιστορία κάπου την έχω ξαναδεί.
Νομιζω πως κανεις λαθος. Ηταν απ'τα πιο καλοστημενα και καλογραμμενα ψυχολογικα θριλερ που εχουν βγει. Αλλα ειναι που δεν βλεπονται και δικαιολογουνται με πολυ ευκολο και ανοητο τροπο(οπως "το παραθυρο" με τζονυ ντεπ και πολλες αλλες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Απο ότι βλέπω αρκετός κόσμος δεν είχε καταλάβει την καλύτερη στιγμή της ταινίας...

λοιπόν...

Teddy Daniels: Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man?

Με αυτή την φράση εγώ καταλαβαίνω οτι ο πρωταγωνιστής μας απο την αρχή είχε πλήρη διαύγεια του τι έκανε και έλεγε απο την αρχή της περιπέτειας...
Προσδιόρισε το
από την αρχή
αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
την είδα χτες χωρίς να έχω διαβάσει τπτ για αυτήν και χωρίς να περιμένω τπτ ιδιαίτερο...
Μου άρεσε!
Είχε ανατροπές, είχε καλή πλοκή αλλά είχε και κάποια αρνητικά
1. Με χάλασε λίγο που ήταν τόσο προφανές στις εξωτερικές σκηνές ότι φυτρώσανε τον κόσμο [πχ τα αυτοκινητα που κινούνταν] στον εξωτερικό χώρο. Αλλά ντάξ, i can live with that :P
2. Eίχα αρχίσει να ψυλλιάζομαι τι γίνεται κάπου στα μέσα της δράσης και μου φάνηκε ότι οι σκηνές στα βράχια/στα κελιά της πτέρυγας C etc κράτησαν λίγο περισσότερο από ότι θα ήθελα.

Το "κλισέ" του πράγματος για μένα ως θεατή "αποζημιώθηκε" με την ατάκα
"Teddy Daniels: Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man? "που, τουλάχιστον για μένα είναι σαφής ένδειξη ότι ήξερε στο τέλος της ταινίας μια χαρά τι συνέβαινε και και ποιός ήταν (a monster who killed his wife), άλλωστε στην αρχή της ταινίας λέει ο ίδιος ότι δεν τον νοιάζει αν είναι ασθενεις οι ...ασθενείς του ψυχιάτρου για αυτόν, αφού έχουν σκοτώσει, they might as well die, αλλά προτιμούσε να αφήσει τον "πλασματικό" teddy (who is a good man) να επικρατήσει, ακόμα και αν αυτό σήμαινει λοβοτομή--οπότε και πάλι ως μειλήχιος άνθρωπος που δεν καλοξέρει τι του γίνεται he would still be a good man.
Όπως το κατάλαβα εγώ, τουλ, ήταν συνειδητή επιλογή του να "αποκηρύξει" τον πραγματικό του εαυτό και να επιλέξει να γίνει "ανίατη" περίπτωση μιας και αυτό ήταν αυτό που "μπορούσε να αντέξει"
καλή γενικά 8/10 θα έβαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Όπως το κατάλαβα εγώ, τουλ, ήταν συνειδητή επιλογή του να "αποκηρύξει" τον πραγματικό του εαυτό και να επιλέξει να γίνει "ανίατη" περίπτωση μιας και αυτό ήταν αυτό που "μπορούσε να αντέξει"
καλή γενικά 8/10 θα έβαζα.
Nαι, έτσι έγινε. Διαβάζοντας και ψάχνοντας πολύυυυυυυυυυ, αναγκάστηκα να παραδεχτώ ότι αυτό συνέβη τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Είσαι αυτή την ταινία το Σάββατο με την παρέα μου.... Πολύ ωραία ήταν αν και δεν καταλάβαμε πολύ καλά το τέλος.:confused:
Στο τέλος υποκρινόταν για να τον στείλουν στο φάρο και να το σκοτώσουν, έτσι ώστε να λυτρωθεί από την κατάστασή του; Αυτή ήταν μια εξήγηση... Ή όντως τα ξαναέχασε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Είσαι αυτή την ταινία το Σάββατο με την παρέα μου.... Πολύ ωραία ήταν αν και δεν καταλάβαμε πολύ καλά το τέλος.:confused:
Στο τέλος υποκρινόταν για να τον στείλουν στο φάρο και να το σκοτώσουν, έτσι ώστε να λυτρωθεί από την κατάστασή του; Αυτή ήταν μια εξήγηση... Ή όντως τα ξαναέχασε?
Το πρώτο. Αλλά βάλε και κανά spoiler.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soulitsa@xd

Νεοφερμένος

Η soulitsa@xd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
θα συμφωνήσω με την δική σας εκδοχή που είναι και λογική αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ο Τσάκ όταν άκουσε το: Which would be worse, to live as a monster or to die as a good man? αντί να τον φωνάξει με το πραγματικό του όνομα τον κάλεσε ως ΤΕΝΤΙ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Aφου πρωταγωνιστουσε ο Leonardo Dicaprio θα ηταν ασχημη?:P
Mπραβο σε οποιον σκεφτηκε την πλοκη,τελεια!!Και τα τοπια ομως ηταν μοναδικα!!!:flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Teddy wakes up to the reality that he is actually Andrew Laeddis, though he is warned by Dr. Cawley and Dr. Sheehan that he has regressed into his fantasy world before. However, Andrew is smart: When Dr. Sheehan sits with him on the steps that next morning, Andrew knows that the doctors and Warden are observing his behavior. The thing is, his guilt and pain are still so heavy that he knows he cannot live with them; rather than live with the knowledge of his pain, he chooses to pretend that he is still Teddy Daniels and let them lobotomize him, so that he can finally be free of his burden. That’s what the line to Dr. Sheehan about ‘living as a monster, or dying as a good man,’ means – Andrew would rather be mind-wiped as “Teddy Daniels” than live with the sins of Andrew Laeddis. The End.

And... CUT!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Την ταινία την είδα δύο φορές αφού την πρώτη την διέκοψα γιατί με ψιλοκούρασε η αρχή.
Κάτι όμως με τράβηξε να της δώσω άλλη μία ευκαιρία και τελικά είχα δίκιο.
Εξαιρετική πλοκή και ακόμα πιο ανατρεπτικό το τέλος.
Είχα σχεδόν πιστέψει ότι είναι όντως του τήν είχαν στήσει,και ήθελαν να τον βγάλουν με το ζόρι τρελό,πραγματικά αυτό το τέλος δεν το περίμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top