Τεστ Προσωπικότητας

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
εγώ βγήκα ότι ειμαι ΙΝFP-T
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγω βγηκα ENFJ. Αλλαζω καθε λιγους μηνες μαλλον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα
το 16 προσωπικότητες με έχει βγάλει όσες φορές και να το κάνω INTJ-T εκτός από μια φορά(την τελευταία) που με έβγαλε INTP-T.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Εγω βγηκα ENFJ. Αλλαζω καθε λιγους μηνες μαλλον :P
Ή πολύ απλά τα τεστ είναι άθλια και δεν αναφέρονται καθόλου στις λειτουργίες που είναι τα δομικά στοιχεία των τύπων προσωπικότητας :P :P

Εμένα
το 16 προσωπικότητες με έχει βγάλει όσες φορές και να το κάνω INTJ-T εκτός από μια φορά(την τελευταία) που με έβγαλε INTP-T.
Το 16 προσωπικότητες είναι γενικευμένο και δεν το εμπιστεύομαι. Πάντα υπάρχει θέμα ανάμεσα στο xxxP Και xxxJ γιατι δεν έχει να κάνει με λίστες ή με το αν είσαι χύμα :P Αυτό το J Και P αφορούν αλλά πράγματα τα οποία το site Ούτε που τα ξέρει..

Γνωστικές λειτουργίες

Υπάρχουν οκτώ γνωστικές λειτουργίες στον εγκέφαλο οι οποίες εξυπηρετούν διαφορετικές δραστηριότητες μας. Τέσσερις από αυτές αφορούν τον τρόπο που αποφασίζουμε, και τέσσερις αναφέρονται στον τρόπο που δεχόμαστε πληροφορίες από το περιβάλλον μας. Χρησιμοποιούμε όλες τις λειτουργίες, αλλά προτιμούμε κάποιες από αυτές, και έτσι, ανάλογα με τη σειρά προτίμησης τους, δημιουργείται ένας τύπος προσωπικότητας.

Οι λειτουργίες που έχουν να κάνουν με το πώς δεχόμαστε πληροφορίες, λέγονται αντιληπτικές, και είναι οι εξής:

Αίσθηση (Sensing) και
Διαίσθηση (iNtuition)

Η αίσθηση χωρίζεται σε:

Εξωτερική αίσθηση (Se)
Η Se, είναι η λειτουργία που δέχεται πληροφορίες όπως ακριβώς είναι αυτή τη στιγμή στο περιβάλλον. Χωρίς να τις τροποποιεί ή να τις βλέπει υποκειμενικά. Η Se θέλει να ζει στο παρόν, να αντιδρά άμεσα στις καταστάσεις και σκέφτεται βραχυπρόθεσμα. Το μυαλό του Se ανθρώπου, συνεχώς παρατηρεί το εξωτερικό του περιβάλλον και θέλει να δρα σε αυτό. Συνήθως αυτοί οι άνθρωποι αποσπούνται πολύ εύκολα από εξωτερικά ερεθίσματα, έχουν καλή αισθητική αντίληψη, φαίνεται να ζουν εδώ και τώρα και βρίσκονται σε μια συνεχή κίνηση.
• "δεν μπορώ να διαβάσω γιατί βλέπω αυτό και μου αποσπά τη προσοχή"
• "θέλω να πάω εκεί και να κάνω αυτό..."
• "κοίτα αυτό πίσω σου"
• "παρατήρησες ότι εκεί υπάρχει κάτι;"
• "θέλω να κάνω και αυτό και αυτό και μετά να πάω εκεί και εκεί..." κλπ

Εσωτερική αίσθηση (Si)
Η Si λειτουργία, όταν βρίσκεται σε μια καινούργια κατάσταση, ενστικτωδώς ανακαλεί και θυμάται παρόμοιες καταστάσεις για να μπορέσει να τις συγκρίνει με την τωρινή κατάσταση. Έχει την τάση να κατηγοριοποιεί και να οργανώνει πληροφορίες, έτσι ώστε να μπορεί να τις ανακαλέσει και να τις συγκρίνει με νέες πληροφορίες. Αυτοί οι άνθρωποι παρατηρούν λεπτομέρειες για τις οποίες οι άλλοι μπορεί να αδιαφορούν, αντιλαμβάνονται οτιδήποτε είναι διαφορετικό σε σχέση με άλλες φορές και τείνουν να έχουν επαναλαμβανόμενες συνήθειες που τους προσφέρουν σταθερότητα, ρουτίνα και ασφάλεια.
• "την τελευταία φορά που έφαγα αυτό το φαγητό από εσένα, δεν είχες βάλει αυτό το υλικό"
• "παλιά δεν ήταν έτσι"
• "σαν σήμερα πριν ένα χρόνο, είχε συμβεί αυτό"
• "προτιμώ να ακολουθώ ένα στάνταρντ πρόγραμμα"
• "η παλιά μου ηλεκτρική σκούπα λειτουργούσε έτσι, άρα έτσι ίσως λειτουργεί και η καινούργια" κλπ


Η διαίσθηση χωρίζεται σε:

Εξωτερική διαίσθηση (Ne)
Η Ne έχει ταλέντο στο να βλέπει όλες τις πιθανότητες σε οποιαδήποτε κατάσταση. Δεν είναι λειτουργία απόφασης, αλλά αντίληψης, αυτό σημαίνει ότι επειδή μπορεί να δει όλες τις απόψεις για ένα θέμα, δεν σημαίνει και ότι τις ενστερνίζεται. Έτσι, πολλές φορές φέρει τον τίτλο του αντιδραστικού και του αντίλογου. Η Ne είναι γρήγορη στην σκέψη της, ιδεαλίστρια, εκκεντρική. Ο Ne άνθρωπος μπορεί να συνδέει αταίριαστες ιδέες μεταξύ τους, να αναλύει κάτι σε επιμέρους κομμάτια, να κάνει καταιγισμό ιδεών, να ακολουθεί τη φαντασία του, να είναι καινοτόμος, να παρατηρεί μοτίβα και να βλέπει τα πράγματα έτσι όπως θα μπορούσαν να είναι και όχι έτσι όπως είναι πραγματικά.
• "το ιδανικό θα έπρεπε να ήταν έτσι"
• "ακούγοντας τη λέξη 《ζωή》, μου έρχονται στο μυαλό 17 διαφορετικά πράγματα, η φίλη μου η Ζωή, η έννοια της ζωής...κλπ"
• "αλλάζω θέμα συζήτησης αλλά σχετικά με αυτό που είπες για το ποδόσφαιρο, ξέρω κάτι παρόμοιο για τους αριστερόχειρες ανθρώπους..."
• "ισχύει αυτό που λες αλλά μην ξεχνάς ότι υπάρχουν άλλες 4 διαφορετικές οπτικές του θέματος και πρέπει να τις σκεφτείς όλες" κλπ

Εσωτερική διαίσθηση (Ni)
Η Ni είναι η πιο δύσκολη λειτουργία για να εξηγηθεί με απλό τρόπο. Συνήθως οι Ni άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται ότι την προτιμούν, επειδή είναι η κατεξοχήν πιο υποσυνείδητη λειτουργία, για αυτό και την καταλαβαίνουμε από τα αποτελέσματα της. Οι Ni άνθρωποι έχουν έμφυτες προβλέψεις για το μέλλον και συνήθως είναι σωστοί, πιστεύουν ότι δεν υπάρχει αντικειμενική πραγματικότητα και όλα είναι ρευστά. Επίσης, έχουν ξαφνικές συνειδητοποιήσεις και ο εγκέφαλος τους βρίσκεται σε μια συνεχή ανάλυση και επεξεργασία του περιβάλλοντος τους, που οι ίδιοι οι Ni άνθρωποι δεν το αντιλαμβάνονται όταν συμβαίνει, άρα μπορεί ενώ κάνουν μπάνιο, ενώ αθλούνται, ενώ τρώνε κλπ να έχουν στιγμές επιφοίτησης για καταστάσεις. Συνήθως οι Ni μπορούν να δημιουργούν ένα τέλειο σχέδιο για το μέλλον, το οποίο πρέπει να ακολουθούν κατά γράμμα.
• "δεν μπορώ να το εξηγήσω, απλώς ξέρω ότι σε 4 χρόνια θα γίνει αυτό, θα έχω κάνει αυτό... κλπ"
• "αχά! Τώρα βγαίνει νόημα"
• "αναλογιζόμενος όλες αυτές τις συμπεριφορές, καταλήγω στο εξής συμπέρασμα..."
• "στην αρχή της ταινίας είχε γίνει αυτό, άρα είμαι βέβαιος ότι ο ένοχος τελικά είναι αυτός..."
• "σήμερα ξύπνησα με μια άσχημη αίσθηση στο στομάχι, άρα κάτι κακό θα γίνει στις 10 το βράδυ" κλπ

Εάν κάποιος προτιμά τη Se, τότε αναγκαστικά προτιμά και την Ni και το αντίστροφο.
Ένα κάποιος προτιμά τη Si, τότε αναγκαστικά προτιμά και την Ne και το αντίστροφο.
Αυτό συμβαίνει επειδή είναι πολικά ζευγάρια και δεν γίνεται να χωρίσουν.


Οι λειτουργίες που αφορούν τον τρόπο που αποφασίζουμε για το περιβάλλον μας, λέγονται λειτουργίες κρίσης και είναι οι εξής:

Σκέψη (Thinking) και
Συναίσθημα (Feeling)

Η σκέψη χωρίζεται σε:

Εξωτερική σκέψη (Te)
Η Te είναι η λειτουργία που θέλει να αποφασίζει (για τους άλλους). Θέλει αποδοτικότητα και αποτελεσματικότητα στον τρόπο σκέψης της. Θα δράσει έτσι ώστε να πετύχει κάτι γρήγορα, πρακτικά και αποτελεσματικά, με όσο το δυνατόν γίνεται, λιγότερες σπατάλες, έτσι είναι και η πιο επιχειρηματική λειτουργία. Όταν αποφασίζει, είναι αντικειμενική, απόλυτη και πιστεύει ότι η αλήθεια είναι κάτι στάνταρντ που ισχύει για όλους, παντού και πάντα. Αποδέχεται εύκολα τις σκέψεις των ανθρώπων γύρω της και δεν τις αναλύει. Οι άνθρωποι με ανεπτυγμένη την Te, θέλουν να αποδίδουν όσο περισσότερο μπορούν, νοιάζονται για το συμφέρον αυτών που αγαπούν, είναι δίκαιοι, διοικητικοί, καλοί στη διαχείριση, οργανωτικοί και παραγωγικοί.
• "η αλήθεια είναι μία και πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτή"
• "η λογική μου χρειάζεται να είναι αντικειμενική και καθολική, βάσει της κοινής λογικής"
• "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα"
• "πώς μπορώ να πετύχω περισσότερα σε λιγότερο χρόνο;"
• "αν δεν είναι χρήσιμο και αποδοτικό για εμένα και αυτούς που νοιάζομαι, τότε δεν θα του δώσω σημασία" κλπ

Εσωτερική σκέψη (Ti)
Η Ti είναι υποκειμενική λειτουργία, που κρίνει αντικειμενικά. Δηλαδή, παρότι δεν αποδέχεται ως λογικό κάτι που δεν ταιριάζει στη λογική της, όταν αποφασίζει, το κάνει βάσει πλεονεκτημάτων και μειονεκτημάτων, χωρίς να σκέφτεται προσωπικά συναισθήματα. Δεν αποδέχεται εύκολα νέες πληροφορίες ως σωστές, για αυτό συχνά αμφιβάλει. Βλέπει τα πάντα ως σωστά ή λανθασμένα, και επικεντρώνεται στα πράγματα ή στις θεωρίες για τα πράγματα, και όχι στους ανθρώπους. Ο Ti άνθρωπος είναι αναλυτικός, ακριβής και αναρωτιέται. Πιστεύει ότι δεν νοείται αντικειμενική και απόλυτη αλήθεια, και ότι τα πάντα, μπορούν να ερμηνευθούν διαφορετικά από εγκέφαλο σε εγκέφαλο. Για να πιστέψει κάτι, πρέπει πρώτα να βγάζει στον ίδιο, νόημα και λογική. Είναι κυρίως θεωρητικός, ασχολείται με συστήματα, τον τρόπο που τα κομμάτια του, λειτουργούν μαζί και ψάχνει το "γιατί" πίσω απο τα πάντα.
• "πιστεύω πως είναι παράλογο ότι 1×1=1, άρα θεωρώ ότι ισούται με 2"
• "δεν με ενδιαφέρει αν στην πράξη αποδεικνύεται αυτό, γιατί η δική μου λογική θεωρία, λέει κάτι άλλο"
• "αναρωτιέμαι, πώς λειτουργεί λογικά αυτό το σύστημα, γιατί υπάρχει και από τι κομμάτια αποτελείται;"
• "δεν υπάρχει κοινή αλήθεια"
• "σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα, αλλά η διαδικασία" κλπ


Το συναίσθημα χωρίζεται σε:

Εξωτερικό συναίσθημα (Fe)
Η Fe λειτουργία, αφορά τις αντικειμενικές, κοινωνικές, στάνταρντ αξίες. Η ηθική της Fe είναι ανάλογη της κατάστασης. Δηλαδή δεν υπάρχει απόλυτα κάτι ηθικό ή ανήθικο, γιατί σημασία έχει ο σκοπός της πράξης. Η Fe αλλάζει κάποια κομμάτια της συμπεριφοράς της και θυσιάζει λίγη από την ατομικότητα της, για το καλό της ομάδας ή της κοινωνίας που βρίσκεται. Αποφασίζει με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι ικανοποιημένοι όλοι και θέλει την ομαδικότητα και τους συνεργατικούς δεσμούς. Ο Fe άνθρωπος είναι ευχάριστος, θερμός, υποστηρικτικός, κοινωνικός, χειριστικός, πειστικός, ευγενικός και καταλαβαίνει απόλυτα τους άλλους ανθρώπους (καλύτερα από τον εαυτό του). Έχει επίσης έντονη αίσθηση του ανήκειν, ενσυναίσθηση και ξέρει τι θέλουν να ακούσουν οι άλλοι.
• "όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς, καταλαβαίνω πώς νιώθεις"
• "θες να επιλέξεις εσύ τι ταινία θα δούμε;"
• "οι αξίες μου αλλάζουν ανάλογα τις καταστάσεις"
• "πάνω απ'όλα βάζω την κοινωνική αρμονία, σημασία έχει το σύνολο της ομάδας"
• "θέλω όλοι να εξυπηρετούνται το ίδιο και να βρισκόμαστε όλοι στον ίδιο δρόμο" κλπ

Εσωτερικό συναίσθημα (Fi)
Η Fi είναι η λειτουργία της αυθεντικότητας, της συναισθηματικής αλήθειας. Θέλει να ακολουθεί πάντα τις δικές τις αξίες και αρχές και όχι τις αξίες της κοινωνίας ή της ομάδας στην οποία βρίσκεται. Θέλει οι άλλοι να προσαρμόζονται σε αυτή και όχι αυτή στους άλλους. Επίσης, οι αξίες της προέρχονται από εμπειρίες, και όχι από τη διαπαιδαγώγηση που έχει δεχθεί. Η Fi πρεσβεύει την αυτονομία, τη προσωπική ηθική και αποφασίζει βάσει ενστίκτου για το τι είναι καλό ή κακό. Οι αξίες της μένουν πάντα ίδιες, ανεξαιρέτως κατάστασης. Αν κάτι είναι κακό, τότε, όποιος κι αν είναι ο σκοπός που έγινε, παραμένει κακό. Ακόμα, έχει εξαιρετική αυτογνωσία, αλλά δυσκολεύεται να κατανοήσει τους άλλους. Οι Fi άνθρωποι είναι ευαίσθητοι, ακραίοι, πρωτότυποι, συμπαθητικοί, ενδιαφέρονται για την ανάγκη των άλλων για διαφορετικότητα.
• "νιώθω ότι αυτό είναι το σωστό, άρα θα το κάνω, ακόμα κι αν είναι κατά μου, γιατί πρέπει να είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου και με αυτούς που αγαπώ"
• "ποιος είμαι πραγματικά και ποιος είναι ο σκοπός μου στη ζωή;"
• "δεν με νοιάζει ο λόγος που το έκανες, παραμένει κακό"
• "μου αρέσει αυτό αλλά αυτό δεν μου αρέσει καθόλου και αφού δεν μου αρέσει, τότε δεν θα το κάνω..."
• "είσαι σίγουρος; Μήπως το λες για να νιώσω καλύτερα; Μη μου λες ψέματα" κλπ

Η Te συνδέεται με την Fi και το αντίστροφο και η Ti συνδέεται με την Fe και το αντίστροφο, λόγω της προαναφερθείσας πολικότητας.

Άρα συνολικά τα πολικά ζευγάρια είναι:
Se-Ni
Ni-Se
Si-Ne
Ne-Si
Te-Fi
Fi-Te
Ti-Fe
Fe-Ti
Δηλαδή αν κάποιος έχει τη μία λειτουργία, τότε σίγουρα θα έχει και τη πολιτική της.

Βάσει της σειράς προτίμησης, έχουμε 16 τύπους. Παρότι χρησιμοποιούμε και τις οκτώ λειτουργίες, σημασία έχουν οι πρώτες τέσσερις, που αποτελούν το μεγαλύτερο κομμάτι του τρόπου σκέψης μας.
Η πρώτη λειτουργία μας, είναι πάντα αντίθετη με την τέταρτη, και η δεύτερη είναι αντίθετη με την τρίτη. Οι πιθανοί συνδυασμοί είναι:

1. Se Ti Fe Ni / ESTP
2. Se Fi Te Ni / ESFP
3. Si Te Fi Ne / ISTJ
4. Si Fe Ti Ne / ISFJ
5. Ne Ti Fe Si / ENTP
6. Ne Fi Te Si / ENFP
7. Ni Te Fi Se / INTJ
8. Ni Fe Ti Se / INFJ
9. Te Si Ne Fi / ESTJ
10. Te Ni Se Fi / ENTJ
11. Ti Se Ni Fe / ISTP
12. Ti Ne Si Fe / INTP
13. Fe Si Ne Ti / ESFJ
14. Fe Ni Se Ti / ENFJ
15. Fi Se Ni Te / ISFP
16. Fi Ne Si Te / INFP

Ανάλυση τύπων

Η ανάλυση μπορεί να γίνει πολύ εύκολα, συνδυάζοντας τα χαρακτηριστικά των παραπάνω λειτουργιών.
Π.χ. Οι ESxP τύποι
Αυτοί οι τύποι χρησιμοποιούν την Se για πρώτη λειτουργία, άρα εφόσον είναι μία λειτουργία αντίληψης, οι ESxP έχουν ανάγκη να αντιλαμβάνονται το περιβάλλον τους, όπως το κάνει η Se (βλέπε Εξωτερική αίσθηση Se). Η δεύτερη λειτουργία μπορεί να είναι η Ti ή η Fi. Ανάλογα με το ποια προτιμάτε, έχουμε τον ESTP (SeTi) και τον ESFP (SeFi). Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά των τριών αυτών λειτουργιών, μπορούμε εύκολα να καταλήξουμε στο πώς συνεργάζονται μεταξύ τους.

Π.χ. SeTi (ESTP) --> Αυτός ο άνθρωπος θέλει να ζει τη στιγμή και να δρα άμεσα στο περιβάλλον του (Se), αλλά ταυτόχρονα ο τρόπος που αποφασίζει, είναι αντικειμενικός και λογικά ακριβής (Ti). Άρα, σαν σύνολο, μιλάμε για έναν τύπο ψύχραιμο, λογικό, ακριβή, άμεσο και συγκεντρωμένο στο παρόν, που μπορεί να διαχειριστεί κρίσιμες στιγμές λόγω της γρήγορης του αντίδρασης και της λογικής του.
Ενώ ο SeFi (ESFP), θέλει να ζει τη στιγμή και να δρα άμεσα στο περιβάλλον του (Se), αλλά ο τρόπος που αποφασίζει είναι υποκειμενικός, βασει προσωπικών αξιών και συναισθημάτων (Fi), άρα σαν σύνολο, μιλάμε για έναν άνθρωπο χαρωπό και διασκεδαστικό, που κάνει πάντα αυτό που του αρέσει και αυτό που τον ευχαριστεί και που μπορεί να ωθήσει τους άλλους να κάνουν το ίδιο.

Με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν όλοι οι τύποι, ανάλογα τις λειτουργίες τους.



Θέσεις των λειτουργιών

Όπως αναφέραμε, χρησιμοποιούμε και τις οκτώ λειτουργίες, αλλά οι βασικότερες είναι οι πρώτες τέσσερις που προτιμούμε.

1. Η λειτουργία που έχουμε στην πρώτη θέση, λέγεται κυρίαρχη, και μέχρι την ηλικία των 12 περίπου, έχει αναπτυχθεί πλήρως. Δηλαδή από τα 12 και μετά, την χρησιμοποιούμε ασυναίσθητα κάθε μέρα και συνέχεια. Είναι τρόπον τινά το συγκριτικό μας πλεονέκτημα σε σχέση με ανθρώπους που δεν την χρησιμοποιούν ως πρώτη και είναι ο αληθινός σκοπός και εαυτός μας. Όταν γίνεται καθημερινή και σωστή χρήση της, όλα είναι καλά. Παρόλα αυτά, μερικές φορές λόγω διαφόρων παραγόντων, η κυρίαρχη είναι μη υγιής και χρειάζεται να κάνουμε πράγματα που θα την καλυτερεύουν.
2. Η δεύτερη λειτουργία μας λέγεται υποστηρικτική, γιατί βοηθάει και κατευθύνει την κυρίαρχη. Η ανάπτυξη της ολοκληρώνεται στο τέλος της εφηβείας και στις αρχές της ενηλικίωσης. Παρότι δεν μας βγαίνει αυθόρμητα, είμαστε καλοί στο να τη χρησιμοποιούμε και είναι τρόπος με τον οποίο εκφράζουμε την πρώτη μας λειτουργία. Με άλλα λόγια, η υποστηρικτική, είναι κάτι σαν εργαλείο που αποκτάμε για την πρόοδο μας. Είναι ο γονέας που θέλει το καλό μας, μας συμβουλεύει και δείχνει περισσότερους τρόπους για να καταφέρουμε πράγματα. Είναι ωφέλιμο να τη χρησιμοποιούμε, αλλά η συνεχής χρήση της μας κουράζει.
3. Η τρίτη λειτουργία, λέγεται τρίτη, ή ανακουφιστική. Η ανάπτυξη της σταματά λίγο πριν τα μεσαία χρόνια της ζωής μας (ή ίσως και λίγο νωρίτερα σε ορισμένες περιπτώσεις). Μας δυσκολεύει η χρήση της αλλά με τον καιρό την συνηθίζουμε και την ελέγχουμε. Συνήθως εμφανίζεται όταν νιώθουμε έντονη πίεση και χρειαζόμαστε μια ανακούφιση. Όταν τη χρησιμοποιούμε νιώθουμε καλά και άνετα, αλλά μας κρατάει μακριά από το να προχωράμε στη ζωή μας, άρα παρότι είναι όμορφη, πρέπει να απομακρυνόμαστε γρήγορα, χωρίς όμως και να αδιαφορούμε για αυτη. Πολλές φορές, συμβαίνει ένα φαινόμενο που ονομάζεται βρόχος (loop), κατά το οποίο η τρίτη, παίρνει το μέρος της υποστηρικτικής (επειδή είναι πολικές και αντίθετες), έτσι το άτομο καταφεύγει σε ανακουφιστικές δραστηριότητες (διαφορετικές ανάλογα την λειτουργία), που αρέσουν στην κυρίαρχη, έτσι η υποστηρικτική αγνοείται και το άτομο μένει στάσιμο ή χάνει κάθε είδους ενέργεια/σκοπό.
4. Η τέταρτη, είναι η κατώτερη λειτουργία (όχι η κατώτατη), και αναπτύσσεται μετά τη μέση ηλικία πλήρως. Είναι μια λειτουργία με πολλές προοπτικές και δυνατότητες για πρόοδο, διότι μπορεί να μην είμαστε καθόλου καλοί στο να τη χειριζόμαστε, αλλά εφόσον δεν είναι η τελευταία μας, αλλά η τέταρτη, φανερώνει κάποιες κρυφές ικανότητες που θαυμάζουμε στους άλλους, και νομίζουμε ότι δεν τις έχουμε, ενώ στην πραγματικότητα, τις έχουμε, απλώς πρέπει να μάθουμε τις βλέπουμε. Υπάρχει ένα φαινόμενο που ονομάζεται λαβή (grip) κατά το οποίο η κατώτερη, παίρνει τη θέση της κυρίαρχης (γιατί είναι πολικές και αντίθετες) και όπως καταλαβαίνετε, αυτό προκαλεί ξαφνικές αρνητικές αλλαγές στο τρόπο σκέψης και στη συμπεριφορά μας. Κατά την λαβή, εμφανίζεται ένα απωθητικό κομμάτι του εαυτού μας προς τα έξω, και ίσως σε αυτή τη περίοδο, πολλοί άνθρωποι να μας λένε ότι δεν είμαστε ο εαυτός μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Τι τεστ να κάνουμε τότε Γιώργο;;; έχεις καμιά πρόταση;
Με βάση αυτο που ανέβασες τώρα είμαι ESTP o.O
Εγώ πέρυσι ήμουν ENFP, ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Τι τεστ να κάνουμε τότε Γιώργο;;; έχεις καμιά πρόταση;
Μόλις ανέβασα ένα άρθρο μου για το πώς να καταλάβεις τις λειτουργίες, άρα και να βρεις τον τύπο σου. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι λάθος να κάνεις τεστ, οπότε αν θες να βρεις τον τύπο σου, καλύτερο είναι απλά να ψάξεις πληροφορίες στα αγγλικά sites Και να το βρεις μόνη σου. Είναι ο πιο έγκυρος τρόπος.. Εσύ Ιππολυτη μου πολυ πιθανον να χρησιμοποιείς τις εξής: Se, Ne, Fi (Δεν ξέρω αν είσαι Ne ή Se, Γιατί δεν μπορείς να είσαι και τα δύο, αλλά κι όλας δεν ξέρω πιο προτιμάς) αλλά σίγουρα μοιάζεις με ENFP, ESFP, INFP <3

Τι τεστ να κάνουμε τότε Γιώργο;;; έχεις καμιά πρόταση;
Με βάση αυτο που ανέβασες τώρα είμαι ESTP o.O
Εγώ πέρυσι ήμουν ENFP, ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ
Μμμ πολύ πιθανό να είχε γίνει λάθος στο τεστ. Αν δεν μπορείς να ταυτιστείς με υψηλό Fe (άρα και χαμηλό Ti) Ή με υψηλό Fi (άρα και χαμηλό Te), τότε δεν είσαι xxFx αλλά είσαι xxTx (Δηλαδή δεν είσαι feeler οπως νομίζαμε) :P <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Previously on Τεστ Προσωπικότητας
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=4216572&postcount=89
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=4216572&postcount=89
Introvert(53%) iNtuitive(25%) Feeling(25%) Judging(25%)

GFireP analysis ''Υπάρχουν και οι υπόλοιπες 4 που ονομάζονται ''Σκοτεινές Λειτουργίες'' και είναι ΜΟΝΟ κακές και δε ξέρω να τις αναλύω οπότε....'' Ο κόσμος διψάει για ανάλυση GFireP για τις σκοτεινές λειτουργίες :hi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
ISTJ

You have moderate preference of Introversion over Extraversion (47%)
You have marginal or no preference of Sensing over Intuition (1%)
You have moderate preference of Thinking over Feeling (38%)
You have moderate preference of Judging over Perceiving (25%)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
01-11-2018
Previously on Τεστ Προσωπικότητας
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=4216572&postcount=89

https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=4216572&postcount=89
Introvert(53%) iNtuitive(25%) Feeling(25%) Judging(25%)

GFireP analysis ''Υπάρχουν και οι υπόλοιπες 4 που ονομάζονται ''Σκοτεινές Λειτουργίες'' και είναι ΜΟΝΟ κακές και δε ξέρω να τις αναλύω οπότε....'' Ο κόσμος διψάει για ανάλυση GFireP για τις σκοτεινές λειτουργίες :hi:
Χαχαχαχαχα τελικά έριξα μια ματιά πριν καιρό αλλά δεν είναι σημαντικές λειτουργίες. Απλώς σε επηρεάζουν πολύ λιγότερο και ευτυχώς μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις..

Είναι η "αντι-ηρωικη" που την χρησιμοποιείς όταν πας αντίθετα στη φύση σου. Δεν είσαι καθόλου καλός στο να την ελέγχεις γιατί πάει κόντρα στον βασικό εαυτό σου.

Είναι μετά ο "κακος γονιός" ουσιαστικά εμφανίζεται για να σε μειώσει ψυχολογικά και για να σε περιορίσει σαν έναν κακό, ναρκισιστη γονέα. Δηλαδή σου λέει πού κάνεις λάθος και τι θα έπρεπε να κάνεις κλπ.. Παρόλα αυτά είναι μια λειτουργία που όσο και να την απεχθάνεσαι, έχεις μια τάση στο να την χρησιμοποιείς.

Μετά είναι ο "κολπατζης" κατά τη συγκεκριμένη λειτουργία κάνεις πράγματα και έχεις έναν τρόπο σκέψης που σου αρεσει μεν αλλά δεν σου κάνει καλό δε. Δηλαδή σου αρέσει να χειρίζεσαι αυτή τη λειτουργία αλλά είναι αυτοκαταστροφικη και σε αποπροσανατολίζει..

Τέλος είναι η "δαιμονική" λειτουργία που απλώς δεν ξέρεις να την χειρίζεσαι, δεν σου αρέσει, την συχαινεσαι, σου κάνει το χειρότερο κακο όταν τη χρησιμοποιείς.


Αυτά. Πολλές φορές μπερδευουμε τον τύπο μας γιατί νομίζουμε ότι η 4η λειτουργία μας είναι κάποια από τις σκοτεινές μας..

Πχ ο τύπος INFJ έχει τις εξής λειτουργίες:
ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ/ΦΩΤΕΙΝΕΣ
Ni πρώτη-φυσική-ηρωική
Fe υποστηρικτης-καλός γονεας
Ti ανακουφιστης-βοηθός-τρίτη
Se χαμηλότερη-αδύναμη
~~~~~~~
ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ
Ne αντι-ηρωικη
Fi κακός γονέας
Te κολπατζης
Si δαιμονική


Παρόλα αυτά έχω να σας πω αγαπητοί μου ότι έκανα μια περαιτέρω μελέτη και βρήκα έναν δικό μου τρόπο να αναλύω τις λειτουργίες τελείως διαφορετικό από αυτά που σας έχω πει και απο αυτά που έχουμε διαβάσει στα τεστ κλπ.

Πχ κατά την δική μου θεωρία (ούτως ή άλλως ψευδοεπιστημη είναι του Γιουνγκ και δεν πειράζει να την αμφισβητησω) υπάρχουν πιο πολλοί τύποι με πολλές λειτουργίες που θα τις παραθέσω..

Είναι στα αγγλικά ωστόσο γιατί την έγραφα για να την στείλω σε στο φίλους από Αμερική..

1. SeTiFeNi ESPt

2. SeFiTeNi ESPf

3. SeFeTiNi ESF

4. SeTeFiNi EST

5. NeTiFeSi ENPt

6. NeFiTeSi ENPf

7. NeFeTiSi ENF

8. NeTeFiSi ENT

9. SiTeFiNe ISPt

10. SiFeTiNe ISPf

11. SiFiTeNe ISF

12. SiTiFeNe IST

13. NiTeFiSe INPt

14. NiFeTiSe INPf

15. NiFiTeSe INF

16. NiTiFeSe INT

17. TeSiNeFi ETJs

18. TeNiSeFi ETJn

19. TeNeSiFi ETN

20. TeSeNiFi ETS

21. FeSiNeTi EFJs

22. FeNiSeTi EFJn

23. FeNeSiTi EFN

24. FeSeNiTi EFS

25. TiSeNiFe ITJs

26. TiNeSiFe ITJn

27. TiNiSeFe ITN

28. TiSiNeFe ITS

29. FiSeNiTe IFJs

30. FiNeSiTe IFJn

31. FiNiSeTe IFN

32. FiSiNeTe IFS


Se ~ Observance and action upon Reality and Objects
Ne ~ Observance and action upon Patterns and Imagination
Si ~ Observance and organization of Known
Ni ~ Observance and organization of Unknown
Te ~ Practical Intelligence
Fe ~ Interpersonal/Social Intelligence
Ti ~ Critical Intelligence
Fi ~ Intro-personal/Inner Intelligence



Analysis of the functions

Se:
Present reality and environment
Objects and five senses
Surroundings awareness

Si:
Past reality experience comparison
Organising the known
Subjective perception of reality

Ne:
Observed patterns and creation of new
Abstract connections, objective imagination
Brainstorming

Ni:
Past mind/pattern experience comparison
Organising the unknown
Subjective perception of patterns and imagination

Te:
Practicality
Usefulness of things, according to group's logic
Direct handy knowledge, empirical facts

Ti:
Criticality and doubt
Theorized logic
Logical sense, correct and wrong

Fe:
Situation appropriateness
Group values, society values, persuasion
Social Intelligence, group awareness

Fi:
Self awareness, intropersonal intelligence
Criticality of hidden intentions of others
Personal strong opinions (from early age)

Possible Combinations of extraverted and introverted functions
e>e>i>i "Run"
e>i>e>i "Eat"
i>e>i>e "Speak"
i>i>e>e "Reflect"


Τι λέτε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,322 μηνύματα.
Τα τεστ προσωπικότητας αυτου του τύπου ειναι ωροσκόπιο για ανθρώπους με πτυχίο Δηλαδή οχι τελείως ηλίθιους αλλα οχι και έξυπνους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Χεχ, έχει πλάκα να κάνεις τέτοια τεστ.

Εγώ βγήκα (ξανά) INTJ. 53-53-38-34, whatever that means.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρα από το ότι είναι fun,το μόνο που δείχνουν αυτά τα τεστ(και κάπου εκεί εξαντλείται η χρησιμότητα τους) είναι τι πιστεύει ο καθένας για τον εαυτό του.Οπότε η εγκυρότητα του τεστ είναι ανάλογη με το level αυτογνωσίας του καθενός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Πέρα από το ότι είναι fun,το μόνο που δείχνουν αυτά τα τεστ(και κάπου εκεί εξαντλείται η χρησιμότητα τους) είναι τι πιστεύει ο καθένας για τον εαυτό του.Οπότε η εγκυρότητα του τεστ είναι ανάλογη με το level αυτογνωσίας του καθενός


Σωστα!

Βέβαια υπάρχουν δύο εκδοχές αυτού του τεστ.

Σύμφωνα με τη πρώτη, το τεστ θέλει να κατηγοριοποιήσει τις ανθρώπινες συμπεριφορές σε θέματα παρεάς και εργασιακού περιβάλλοντος, γι αυτό και είναι πιο επιφανειακά τα χαρακτηριστικά των τύπων π.χ. ευαίσθητος, κοινωνικός, αποφασιστικός κλπ κλπ

Σύμφωνα με τη δεύτερη, ο Γιουνγκ μίλησε για γνωστικές λειτουργίες (cognitive functions) οι οποίες δεν αφορούν τη συμπεριφορά του ανθρώπου μόνο, αλλά την βασική δομή της προσωπικότητάς του, όπως διαμορφώνεται στα πρώτα 5-7 χρόνια του παιδιού. Με άλλα λόγια ο δεύτερος τρόπος εφαρμογής του τεστ είναι καθολικός και απόλυτος επειδή αφορά τον εγκεφαλο του ατόμου και την σταθερότητα των λειτουργιών του.

Εννοείται ότι στην τελική όλα τα τεστ περί 16 προσωπικοτήτων γίνονται ατομικά και τελείως υποκειμενικά από τους περισσότερους :P εγώ όσες φορές είχα κάνει τα ηλίθια online τεστ πάντα είχα τη μάνα μου δίπλα για να έχω και δεύτερη άποψη :P

Όμως ούτως ή άλλως έχουν μια πολύ επιφανειακή και κλειστή σειρά ερωτήσεων ώστε να αμαυρώνουν την αρχική θεωρία του Γιουνγκ όπως την ξεκίνησε ο ίδιος. Ερωτήσεις τύπου ''όταν είμαι κοντά σε ανθρώπους αποκτώ ενέργεια'' είναι τουλάχιστον γελοίες για την αναγνώρηση ψυχολογικού τύπου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σχέση με το τεστ προσωπικότητας του νήματος αλλά there you go.
Εγώ διάλεξα το 9 και το 18, σειρά σας :D
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο τρόμος στο χαμόγελο και το waving του 15...Φάση ''κάποιος να με βοηθήσει να κατέβω οπωσδήποτε''.Ζουμάρετε,θα το δείτε και εσείς.
Τεσπα,διαλέγω 2 και 8 αν και για τον 8 προβληματίζομαι για την αντοχή του κλαδιού με τις μαλακίες που κάνει ο 9
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top