Microsoft PowerPoint

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
δεν μπορώ να βρω πουθενά το download για να τα κατεβάσω...:(

Εδώ ελπίζω να το βλέπεις. Αν θες στο product language επίλεξε ελληνικά. Αν θες κάτι που να σου μείνει και μετά από τις 30 μέρες δοκιμής, τότε καλύτερα κατ΄βασε το ελεύθερο openoffice.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Έβλεπα κάτι ασκήσεις που έχω για τη σχολή και έλεγε να αλλάξουμε το φόντο του πλαισίου κειμένου και το φόντο της διαφάνειας. Το πρώτο πώς γίνεται; :worry:

*Βάλτε ένα r στον τίτλο γιατί δεν το πιάνει η αναζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Έβλεπα κάτι ασκήσεις που έχω για τη σχολή και έλεγε να αλλάξουμε το φόντο του πλαισίου κειμένου και το φόντο της διαφάνειας. Το πρώτο πώς γίνεται; :worry:

*Βάλτε ένα r στον τίτλο γιατί δεν το πιάνει η αναζήτηση.
Βάζεις τον κέρσορα στο περίγραμμα του πλασίου κειμένου (μέχρι ο δείκτης να γίνει 4 βελάκια) και κάνεις διπλό click.
Θα σου ανοιχτεί το παράθυρο "Μορφοποίηση αυτόματου σχήματος".
Στην καρτέλα "Χρώματα και γραμμές", πατάς το "Εφέ γεμίσματος" (όπως φαίνεται στην εικόνα) και θα σου εμφανιστεί το παράθυρο που μπορείς να επιλέξεις με τι θα γεμίσεις το πλαίσιο κειμένου (αν θες να βάλεις εικόνα, πατάς την καρτέλα "Εικόνα").


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πρώτη φορά κάνω εργασία στο πανεπιστήμιο σε powerpoint.
Θέλει κάτι ιδιαίτερο πχ από γραμματοσειρά;
Επίσης, να κάνω παραγράφους η να αφήσω κουκκίδες;

Αν έχετε εμπειρία σχετικά με το πως θα φαίνεται πιο καλά η παρουσίαση, πείτε. :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Από γραμματοσειρά θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις την Arial, που ενδείκνυται για powerpoint. Τώρα για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω δει παρουσίαση powerpoint με παραγράφους. Το powerpoint σε μια εργασία δεν εξυπηρετεί τον ίδιο σκοπό με το word. Στο word γράφεις εκτενώς για το θέμα σου με αιτιολογήσεις κλπ. ενώ στο powerpoint συγκεντρώνεις κουκίδες με τα σημαντικότερα (είτε λέξεις-κλειδιά είτε μικρές προτάσεις) και οι περαιτέρω επεξηγήσεις γίνονται προφορικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε εμάς θέλει όλη την εργασία σε pp και είναι ολόκληρα κατεβατά. :/:
Μπορώ να επεξεργαστώ όλες τις διαφάνειες μαζί;
Δηλαδή να μην αλλάζω σε κάθε διαφάνεια χρώμα, μέγεθος, γραμματοσειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μπορείς να παρουσιάσεις ολόκληρη την εργασία χωρίς να γράψεις κατεβατά στο powerpoint. Στο powerpoint θα γράψεις απλώς λέξεις-κλειδιά και σύντομες προτάσεις, για να θυμάσαι εσύ η ίδια το περιεχόμενο και τη σειρά παρουσίασης των θεμάτων που έχεις αναπτύξει γραπτώς στην εργασία. Απλώς τώρα θα τα αναπτύξεις/εξηγήσεις στους άλλους προφορικά και θα δείξεις ότι όντως το έχεις ψάξει το θέμα και γνωρίζεις κάτι γι' αυτό. Εφόσον μιλάμε για παρουσίαση, κατά πάσα πιθανότητα αυτό είναι το ζητούμενο. Αλλιώς θα σας έλεγε να εκτυπώσετε την εργασία και να τη διαβάσετε από εκεί. :P Τέλος πάντων, εσύ ξέρεις τις ακριβείς οδηγίες που σας έχει δώσει ο καθηγητής σας, απλώς μου φαίνεται παράξενο να απαιτούνται ολόκληρες παράγραφοι και κατεβατά στο powerpoint, προκειμένου να παρουσιαστεί μια εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θέλω στην πρώτη διαφάνεια να συνυπάρχει μια εικόνα σαν υδατογράφημα και το φόντο που θα έχουν και οι άλλες διαφάνειες. Πώς το κάνω αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποια έκδοση του office έχεις, στη 2007 πάντως, κάνεις δεξί κλικ στη διαφάνεια, επιλέγεις format background κι εμφανίζεται ένα πινακάκι με επιλογές όπως αυτό παρακάτω. Επιλέγεις picture fill, φορτώνεις την εικόνα που θέλεις από την ανάλογη θέση, στα stretch options φτιάχνεις τη θέση της εικόνας στη σελίδα και στο transparency τη διαφάνεια που θέλεις να έχει. Μετά πατάς apply to all και το ίδιο background μπαίνει σε όλες τις διαφάνειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • pp.jpg
    pp.jpg
    64.6 KB · Εμφανίσεις: 249

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Άλλο ζητάω.
Να συνυπάρχει μια εικόνα στο κέντρο με ένα φόντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
δεν είνια πολύ σαφές έτσι όπως το λές...
Βασικά έτσι όπως το λες είναι σαν να εννοείς ότι το φόντο α είνια σε όλες τις διαφάνειες το ίδιο και στην πρώτη θα βάλεις μια εικόνα. Αυτό δεν είναι κάτι περίεργο/δύσκολο. Απλώς κάνεις Insert την εικόνα στη διαφάνεια που 8ες. :confused:
Αν εννοείς κάτι άλλο γίνε λίγο πιο σαφής/περιγραφική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θα σας πρήξω λίγο αυτές τις μέρες αλλά οτσέι. :D
Λοιπόν...
Όταν γράφω 1/2 το κάνει αμέσως σε στυλ κλάσματος.
Για ομοιομορφία θέλω και το 2/2 να το κάνει σε κλάσμα, τι πρέπει να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστό αλλά μία λύση είναι να γράφεις τον αριθμητή με superscipt και τον παρονομαστή με subscript...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το οποίο είναι; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Στην μορφοποίηση κειμένου υπάρχει η επιλογή να γράψεις κάτι σαν δείκτη ή εκθέτη... Μπορεί να μην είναι ενεργοποιημένα, οπότε πρέπει να μπεις στην προσαρμογή των γραμμών εργαλείων και να τα ενεργοποιήσεις...
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω γιατί σ' αυτό το pc έχω πολύ παλιά έκδοση του office(2000:/:)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Επειδή έχω να διαβάσω του κόσμου της διαφάνειες, γίνεται όταν κάνω προβολή να μη με πάει από την αρχή αλλά στη διαφάνεια που είμαι στη μη-προβολή. (λολ, αυτό τέλος πάντων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Shift + F5 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ουάάάά.
Αύριο παρουσιάζω εργασία με μια κοπέλα.
Ως συνεπείς φοιτήτριες και οι 2, κάνουμε σήμερα την εργασία.
So, θέλω να χρησιμοποιήσω ένα φόντο που χρησιμοποίησα σε άλλη εργασία, όμως δεν το βρίσκω.
Μπορώ κάπως να το αντιγράψω;

(ναι οκ, είμαι ψείρα σ'αυτά. :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μπορώ να δημιουργήσω υπερσύνδεσμο προς μια άλλη διαφάνεια της ίδιας παρουσίασης;
Μετά θα με μεταφέρει αυτόματα εκεί που ήμουν ή ζητάω πολλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
ΒΟΗΘΕΙΑ!!! :/:

Πως μπορώ σε μία παρουσίαση να πατάω τα βελάκια και να εμφανίζονται ένα ένα τα στοιχεία μιας διαφάνειας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top