• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και σπαστική κολίτιδα

miltos1819

Νεοφερμένος

Ο miltos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι κρέμες που λες απαγορεύονται περιέχουν γάλα που επιβραδύνει τη πεψη και φουσκώνουν

Επίσης εχω κάνει γαστροσκοπηση υπέρηχο ακτινογραφία κοιλιας και οι γιατροί μου είπανε για συνδρομο ευερεθιστου εντερου
δεν εχεις κατι να να χασεις αν δοκιμασεις να φας 1 φορα μια κρεμα και αν δεις οτι σε πειραζει κοψε την!οι γιατροι τι φαρμακα σου προτεινανε?η διαγνωση εγινε αλλα το θεμα ειναι να σου δωσουνε και φαρμακα ωστε να θεραπευτεις!εγω πιστευω οτι οι γαστρεντερολογοι ειναι τελειως μα τελειως ασχετοι με την παθηση!εγω το ειδα με την κοπελα μου που ολα τα φαρμακα που της γραψανε κατεληξαν στα σκουπιδια!απορω μαλιστα που κοτζαμ γιατροι δεν εχουνε υποψη τους το πιο σπουδαιο φυτικο σκευασμα που αποδεδειγμενα βοηθαει στους πονους και στα φουσκωματα το arkocaps ενεργο φυτικο ανθρακα!αλλα απο φυτικα σκευασματα δεν πεφτουνε μιζες και δωρο τα ταξιδακια οπως συμβαινει με τις διαφορες εταιριες φαρμακων![...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σοφιαγ

Νεοφερμένος

Η Σοφιαγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Και εγω το πιστεύω και το λέω δε γίνεται να μη μπορεί κανένας να με βοηθήσει να μου λένε για αγχος κτλ και εγω μα υποφερω απο τον έντονο μετεωροσμο έχει παρενεργειες αυτο η το περνω άφοβα ;;;;; Ελπίζω να βοηθήθωγτ εχω κουραστει πολυ με τα φουσκωματα νιωθω σα να εχω μονίμως πέτρες μέσα στη κοιλια μου εχω Παρει ότι γαστρεντερολογικο χαπι μπορείς να φανταστείς παριετ νεξιουμ ιμπουτιν λιμπραξ εχω κάνει βελονισμο ψυχοθεραπεια τπτ εχω κουραστει !!!!!!!!!! Και χιλιάδες ευρω στους γιατρούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,989 μηνύματα.
παιδια ξερετε τα συμπτοματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πόνος στην κοιλιά, πολλαπλές κενώσεις (συνήθως διάρροια, αλλά ίσως και με εναλλαγές δυσκοιλιότητας), ίσως ανάμιξη με αίμα ή βλέννη, αίσθημα τεινεσμού, trigger συνήθως από κάποιο στρεσογόνο παράγοντα. Είναι νόσος εξάρσεων και υφέσεων. Η όρεξή σου και το βάρος σου δεν επηρεάζονται, ούτε κάνεις πυρετό ή κάποιο άλλο σύμπτωμα πέραν του γαστρεντερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoanKa

Νεοφερμένος

Η JoanKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημερα και απο εμένα !!! Θα ξεκινησω λεγοντας οτι ζω με το συνδρομο του ευερεθιστου εντερου (Σ.Ε.Ε) τα τελευταια πεντε χρονια !! Διαβασα τα περισσοτερα σχολια σας και θα ηθελα να πω οτι η σπαστικη κολιτιδα ειναι η παλια ονομασια για το ΣΕΕ καθως οτι τελειωνει σε -ιτιδα σημανει φλεγμονη κατι το οποιο εμεις δεν εχουμε οποτε ο ορος ειναι λαθος και επισης στα συμπτωματα του ΣΕΕ δεν συμπεριλαμβανεται ο πυρετος η το αιμα !!!!!! αυτα ειναι θεωρω τα SOS σημαδια τα οποια θα πρεπει αμεσα να εξεταστουν:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mary1990

Νεοφερμένος

Η Mary1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σπαστική κολιτιδα μπορει να ειναι το πιο εκνευριστικο πράγμα οσοι δεν τον εχουν απλα δεν μπορούν να καταλάβουν.εχω δοκιμασει τα πανρα σημερα ξύπνησα το πρωί με κοιλια τούμπανο και δεν ειναι απο τη δυσκιλιοτητα που εχω και ειχα φαει τουλάχιστον 5 ωρες πριν κοιμηθώ.επαιρνα να ιμπουτιν οταν ηταν σε εξαρση για μια βδομαδα και ειχε ηρεμησει λιγο Τώρα μολις τα σταματησα το ιδιο παλι δεν ειναι κατασταση αυτη.εχω διαβασει για κατι νεα χαπια που λέγονται colon life εχει παρει κανεις απο αυτά ξερετε αν ειναι αποτελεσματικά?? Επισης ο βελονισμος βοηθάει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasisag

Νεοφερμένος

Ο anastasisag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Δοκίμασε να κάνεις ένα μεγάλο water fasting καμιά 10αρια μέρες. Θεραπεύει ότι έχει σχέση με το πεπτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Δοκίμασε να κάνεις ένα μεγάλο water fasting καμιά 10αρια μέρες. Θεραπεύει ότι έχει σχέση με το πεπτικό.

"θεραπεύει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επισης ο βελονισμος βοηθάει??

Εξαρτάται τον άνθρωπο, κάποιοι έχουν βελτιωθεί αρκετά.
Εννοείται θα πας σε ιατρείο πόνου και εξειδικευμένο αναισθησιολόγο για κάτι τέτοιο, όχι στην καφετζού που κάνει και ομοιοπαθητική ή δίνει ματζούνια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasisag

Νεοφερμένος

Ο anastasisag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
"θεραπεύει"

Από την αρχαιότητα το πρώτο πράγμα που κάναν οι γιατροί σε έναν άρρωστο ήταν τρεις μέρες νηστεία. Η αποχή από το φαγητό έχει πολλά ιατρικά οφέλη και χρησιμοποιείται από τους γιατρούς σήμερα για την θεραπεία πολλών ασθενειών. Δεν βλάπτει σε κάτι να το δοκιμάσει αν έχει χρόνιο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary1990

Νεοφερμένος

Η Mary1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τι είναι το water fasting?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JoanKa

Νεοφερμένος

Η JoanKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα και απο εμενα !! Το colon life δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα αλλα το εχουν δοκιμασει καποια μελη της ομαδας που εχω στο φβ για το ΣΕΕ και ειπαν οτι δεν τους βοηθησε !!
@Ερινύς δυστυχως απο οσο μπορω να γνωριζω δεν μας δεχονται στα ιατρεια πονου !! Εσυ εχεις παει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasisag

Νεοφερμένος

Ο anastasisag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Από την αρχαιότητα το πρώτο πράγμα που κάναν οι γιατροί σε έναν άρρωστο ήταν τρεις μέρες νηστεία. Η αποχή από το φαγητό έχει πολλά ιατρικά οφέλη και χρησιμοποιείται από τους γιατρούς σήμερα για την θεραπεία πολλών ασθενειών. Δεν βλάπτει σε κάτι να το δοκιμάσει αν έχει χρόνιο πρόβλημα.

Μερικοί πρέπει λίγο να προσέχετε τι γράφετε για να μην σκίζουμε τα πτυχία μας ακόμα και μεις που δεν τα 'χουμε ακόμα, εντάξει;
Καταρχήν και μόνο η ατάκα "από την αρχαιότητα" κάνει το επιχείρημα invalid, γιατί καμία τεχνική ή θεραπεία δεν χρησιμοποιείται αυτούσια τα τελευταία 5000 χρόνια.

Πάμε τώρα στο ζουμί της υπόθεσης για το τι εφαρμόζεται σήμερα. Η αποχή από το φαγητό και η δίαιτα που πίνεις μόνο νερό, είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Όντως η αποχή από το per os φαγητό συστήνεται σε διάφορες περιπτώσεις (για παράδειγμα σε εξάρσεις σε φλεγμονώδεις νόσους του εντέρου που δεν θέλουμε να το επιβαρύνουμε με τις περισταλτικές κινήσεις, ή σε γαστρεντερίτιδα που εκδηλώνεται κυρίως με εμετούς γιατί δεν μπορούν να συγκρατήσουν οτιδήποτε περνάει τον οισοφάγο). Παρ' όλα αυτά χορηγείται διατροφή παρεντερικά και η ενυδάτωση δεν γίνεται με το αφαλατωμένο νερό, αλλά ενδοφλέβια με φυσιολογικό ορό ή με διάλυμα Dextrose (αλατόνερο ή ζαχαρόνερο, για ευκολία). Κι αυτό γιατί μία δίαιτα βασισμένη μόνο στο νεράκι που πίνεις θα σου κάνει σοβαρές ηλεκτρολυτικές διαταραχές.

Ναι, ίσως οι αρχαίοι σε κάποιον που π.χ. ξέρναγε τα σωθικά του να έκοβαν το φαγητό για 2 μέρες και να έδιναν μόνο νερό ώστε να μην πάθει τουλάχιστον αφυδάτωση, και δεν αμφιβάλλω ότι αυτή η μέθοδος ίσως ήταν πολύ πιο αποτελεσματική από το να τον ταϊζουν κανονικά ή να μην κάνουν τίποτα και να περιμένουν αν θα αναρρώσει ή θα πεθάνει. Ωστόσο οι αρχαίοι δεν νομίζω να είχαν ανακαλύψει την ενδοφλέβια χορήγηση υγρών, οπότε μάλλον ήταν λίγο πίσω όσον αφορά τις εναλλακτικές τους, και η οποιαδήποτε σύγκριση είναι κομμάτι άτοπη τόσες χιλιετίες μετά.:whistle:

@Ερινύς δυστυχως απο οσο μπορω να γνωριζω δεν μας δεχονται στα ιατρεια πονου !! Εσυ εχεις παει ?

Τι εννοείς δεν σας δέχονται στα ιατρεία πόνου; Βάζουν και πόρτα για το ποια χρόνια πάθηση δικαιούται να περάσει από το ιατρείο;:confused: Πρώτη φορά το ακούω αυτό...δοκίμασες και σε βελονιστή-ιατρό και έφαγες και από εκεί πόρτα;
Όχι δεν έχω πάει (δεν έχω ΣΕΕ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasisag

Νεοφερμένος

Ο anastasisag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Μερικοί πρέπει λίγο να προσέχετε τι γράφετε για να μην σκίζουμε τα πτυχία μας ακόμα και μεις που δεν τα 'χουμε ακόμα, εντάξει;
Καταρχήν και μόνο η ατάκα "από την αρχαιότητα" κάνει το επιχείρημα invalid, γιατί καμία τεχνική ή θεραπεία δεν χρησιμοποιείται αυτούσια τα τελευταία 5000 χρόνια.

Καταρχάς κούλαρε λίγο, διότι το ότι σπουδάζεις ιατρική δεν σε κάνει αυτομάτως παντογνώστρια αυθεντία, ούτε σημαίνει πως όποιος εκφράζει άποψη με την οποία δεν συμφωνείς είναι άσχετος. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα ο άλλος να το έχει ψάξει αρκετά το θέμα και να ξέρει περισσότερα από εσένα για το συγκεκριμένο, εκτός και αν μερικά εξάμηνα στην ιατρική σε κάνουν ειδική επί παντός επιστητού, οπότε πάω πάσο. Χαμήλωσε λοιπόν λίγο τον εγωισμό σου και μην σκίζεις τα πτυχία που δεν έχεις.

Το "από την αρχαιότητα" δεν κάνει τίποτα άτοπο, διότι το water fasting είναι πολύ συγκεκριμένη διαδικασία και χρησιμοποιήται αυτούσια από την αρχαιότητα, κυρίως διότι αποτελεί μέρος πολλών ανατολικών θρησκειών όπως ο Βουδισμός και Ινδουισμός. Έχει παρατηρηθεί εδώ και πολλές χιλιετίες ότι η αποχή από το φαγητό για κάποιες μέρες έχει αρκετές θετικές επιδράσεις στον οργανισμό.

Όταν ο οργανισμός σταματήσει να τρώει για κάποιες μέρες το σώμα περνά διάφορα στάδια, αρχικά καταναλώνει όλες τις αποθήκες γλυκόζης και μετά μπαίνει σε διαδικασία κέτοσης και αρχίζει να ζει με το αποθηκευμένο λίπος. Παράλληλα και σε διαφορετικά στάδια της νηστείας ο οργανισμός αρχίζει να αποβάλει όλες τις τοξίνες που έχει μαζέψει και σε προχωρημένα στάδια νηστείας μπορεί να αποβάλει μέχρι και τοξίνες αποθηκευμένες από την παιδική ηλικία. Επίσης μετά τις 20 ημέρες συνήθως αρχίζει να καταστρέφει τα νεκρά και επιβλαβή κύτταρα και γι αυτό χρησιμοποιήται από σημερινούς ιατρούς για την θεραπεία ασθενειών όπως ο καρκίνος. Το ανοσοποιητικό σύστημα δυναμώνει επίσης καθώς τα γηρασμένα λευκά αιμοσφαίρια πεθαίνουν και ο οργανισμός παράγει καινούργια. Η ικανότητα αυτή του σώματος να καταναλώνει να νεκρά του κύτταρα σε περιόδους νηστείας έχει θετικές επιδράσεις σε πάρα πολλές παθήσεις όπως για παράδειγμα αρθρίτιδες και παθήσεις του πεπτικού.

Ναι, ίσως οι αρχαίοι σε κάποιον που π.χ. ξέρναγε τα σωθικά του να έκοβαν το φαγητό για 2 μέρες και να έδιναν μόνο νερό ώστε να μην πάθει τουλάχιστον αφυδάτωση, και δεν αμφιβάλλω ότι αυτή η μέθοδος ίσως ήταν πολύ πιο αποτελεσματική από το να τον ταϊζουν κανονικά ή να μην κάνουν τίποτα και να περιμένουν αν θα αναρρώσει ή θα πεθάνει. Ωστόσο οι αρχαίοι δεν νομίζω να είχαν ανακαλύψει την ενδοφλέβια χορήγηση υγρών, οπότε μάλλον ήταν λίγο πίσω όσον αφορά τις εναλλακτικές τους, και η οποιαδήποτε σύγκριση είναι κομμάτι άτοπη τόσες χιλιετίες μετά.:whistle:

Επίσης όταν είπα αποχή το φαγητό εννούσα αποχή από την διατροφή, δηλαδή νηστεία νερού. Δεν μίλησα για εναλλακτικές μορφές διατροφής όπως ενδοφλέβια ώστε να παρακάμψεις το πεπτικό. Η σύγκριση λοιπόν δεν είναι καθόλου άτοπη γιατί εγώ δεν αναφερόμουνα σε διαφορετικές μορφές διατροφής αλλά στην απουσία αυτής.


Τέλος δεν το έπαιξα ούτε γιατρός, ούτε έγραψα φάρμακα. Εξέφρασα μια άποψη για ένα θέμα που έχω ψάξει και έχω εφαρμόσει προσωπικά. Έχω παρατηρήσει αυτές τις θετικές συνέπειες, όπως έχουν και διάφοροι σύγχρονοι γιατροί που προτείνουν την συγκεκριμένη θεραπεία. Δεν ισχυρίστηκα ότι είναι πανάκεια, ούτε πως ενδείκνυται για κάθε ασθενή και κάθε περίπτωση, απλά το έθεσα στην κοπέλα ώστε να το ψάξει καθώς ταλαιπωρείται χρόνια όπως λέει και ίσως βοηθηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoanKa

Νεοφερμένος

Η JoanKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τι εννοείς δεν σας δέχονται στα ιατρεία πόνου; Βάζουν και πόρτα για το ποια χρόνια πάθηση δικαιούται να περάσει από το ιατρείο;:confused: Πρώτη φορά το ακούω αυτό...δοκίμασες και σε βελονιστή-ιατρό και έφαγες και από εκεί πόρτα;
Όχι δεν έχω πάει (δεν έχω ΣΕΕ).

Ακυρο !!! Εκανα λαθος για αλλο λογο ειχε παει η φιλη μου !! σορρυ !!!
εισαι γιατρος ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

JoanKa

Νεοφερμένος

Η JoanKa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ευχαριστώ!
Ειδικότητα παίρνουμε μετά το πτυχίο και θα κάνω παιδιατρική :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Καταρχάς κούλαρε λίγο, διότι το ότι σπουδάζεις ιατρική δεν σε κάνει αυτομάτως παντογνώστρια αυθεντία, ούτε σημαίνει πως όποιος εκφράζει άποψη με την οποία δεν συμφωνείς είναι άσχετος. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα ο άλλος να το έχει ψάξει αρκετά το θέμα και να ξέρει περισσότερα από εσένα για το συγκεκριμένο, εκτός και αν μερικά εξάμηνα στην ιατρική σε κάνουν ειδική επί παντός επιστητού, οπότε πάω πάσο. Χαμήλωσε λοιπόν λίγο τον εγωισμό σου και μην σκίζεις τα πτυχία που δεν έχεις.

Το "από την αρχαιότητα" δεν κάνει τίποτα άτοπο, διότι το water fasting είναι πολύ συγκεκριμένη διαδικασία και χρησιμοποιήται αυτούσια από την αρχαιότητα, κυρίως διότι αποτελεί μέρος πολλών ανατολικών θρησκειών όπως ο Βουδισμός και Ινδουισμός. Έχει παρατηρηθεί εδώ και πολλές χιλιετίες ότι η αποχή από το φαγητό για κάποιες μέρες έχει αρκετές θετικές επιδράσεις στον οργανισμό.

Όταν ο οργανισμός σταματήσει να τρώει για κάποιες μέρες το σώμα περνά διάφορα στάδια, αρχικά καταναλώνει όλες τις αποθήκες γλυκόζης και μετά μπαίνει σε διαδικασία κέτοσης και αρχίζει να ζει με το αποθηκευμένο λίπος. Παράλληλα και σε διαφορετικά στάδια της νηστείας ο οργανισμός αρχίζει να αποβάλει όλες τις τοξίνες που έχει μαζέψει και σε προχωρημένα στάδια νηστείας μπορεί να αποβάλει μέχρι και τοξίνες αποθηκευμένες από την παιδική ηλικία. Επίσης μετά τις 20 ημέρες συνήθως αρχίζει να καταστρέφει τα νεκρά και επιβλαβή κύτταρα και γι αυτό χρησιμοποιήται από σημερινούς ιατρούς για την θεραπεία ασθενειών όπως ο καρκίνος. Το ανοσοποιητικό σύστημα δυναμώνει επίσης καθώς τα γηρασμένα λευκά αιμοσφαίρια πεθαίνουν και ο οργανισμός παράγει καινούργια. Η ικανότητα αυτή του σώματος να καταναλώνει να νεκρά του κύτταρα σε περιόδους νηστείας έχει θετικές επιδράσεις σε πάρα πολλές παθήσεις όπως για παράδειγμα αρθρίτιδες και παθήσεις του πεπτικού.

Τα 2 βιβλία βιοχημείας, 4 βιβλία φυσιολογίας καθώς και τα 2 βιβλία χειρουργικής που έχω στην βιβλιοθήκη μου μόλις αυτοαναφλέχθηκαν. Συγνώμη που το λέω έτσι ωμά, αλλά δεν έχεις ιδέα για το θέμα. Blog science στην καλύτερη. Που τα διάβασες, στο thesecretrealtruth ως "ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΡΥΒΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ! ΔΓΙΑΔΟΣΤΑΙ!11!"???

1) Το θέμα με τις ~~~τοξίνες~~~ έχει παραγίνει. Θέλω κάποιος να μου πει ποιες είναι αυτές οι περιβόητες ~~~τοξίνες~~~ που ο οργανισμός δεν αποβάλει ως μέρος της φυσιολογικής λειτουργίας του (π.χ. ενώσεις αζώτου με τα ούρα) αλλά χρειάζονται ειδικές δίαιτες, ζαρζαβατικά και... γιόγκα για να βγουν? Με όνομα, χημικό τύπο και μεταβολικό δρόμο σύνθεσης, όχι μαλακίες για να μαζεύουμε τα λάικ από αμόρφωτες σπιτονοικοκυρές και broscientists από το τοπικό γυμναστήριο.
2) Όλα τα κύτταρα, μαζί με τα καρκινικά, καταστρέφονται συνεχώς με κάποιες εξαιρέσεις (π.χ. νευρικά), και ανανεώνονται από προγονικά κύτταρα μικρότερης διαφοροποίησης. Ποια είναι τα "επιβλαβή" κύτταρα που για κάποιο λόγο καταστρέφονται μόνο στη νηστεία (?!??), και κυρίως, τι στον διάολο λες για τα "νεκρά" κύτταρα? Ξέρεις τι είναι ο κυτταρικός θάνατος και τι διαδικασίες περιλαμβάνει? Όχι? Τι, νόμιζες ότι μέσα στο σώμα έχουμε νεκροταφεία με καημένα κυτταράκια που τα έχουν θάψει οι φίλοι τους?
3) Στον καρκίνο εφαρμόζουμε δίαιτες με χαμηλή περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες, αλλά δεν βάζουμε τον ασθενή σε νηστεία. Το ανοσοποιητικό σύστημα είναι εξαιρετικά ευάλωτο στην έλλειψη θερμίδων και αποτελεί έναν από τους δείκτες που χρησιμοποιούμε για να διαπιστώσουμε την υποθρεψία, καθώς αυτή προκαλεί ανοσοκαταστολή. Τα λευκά αιμοσφαίρια πεθαίνουν συνέχεια, δεν χρειάζονται κάποια μαγική διατροφή για να το κάνουν.

Γενικώς, παπαρολογίες από αυτές που βγαίνουν στην αρχική μου στο ΦΒ επειδή πάτησε λάικ η θεία Νίτσα από το χωριό ενώ περίμενε να τελειώσει το μέντιουμ με την προηγούμενη πελάτισσα διαβάζοντας τα ζώδια στο κοσμοπόλιταν. Σταματήστε να εξαπλώνετε την ημιμάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top