Σχέση μητέρας και κόρης: Mία ανταγωνιστική αγάπη;

Η σχέση των γυναικών του e-steki με τις μητέρες τους. (Άντρες: οι αδερφές σας)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
  • Έχω σχέση μάλλον "φιλενάδας".

    Ψήφοι: 31 46.3%
  • Έχω σχέση μάλλον ανταγωνιστική.

    Ψήφοι: 13 19.4%
  • Κουμπάκιας (αν δε σας εκφράζει κάτι ή είστε άντρας χωρίς αδερφές).

    Ψήφοι: 16 23.9%
  • Πέρασα από τη μία φάση στην άλλη.

    Ψήφοι: 7 10.4%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει σε διάφορες σχέσεις γύρω μου και έχω γενικά την εντύπωση, ότι σε πολλές περιπτώσεις η σχέση μητέρας-κόρης εντάσσεται πολύ χοντρικά σε δύο βασικές κατηγορίες:
Αυτές όπου η μαμά είναι η φιλενάδα, όπου οι κουβέντες ρέουν αβίαστα και οι εξομολογήσεις είναι εύκολες...
...κι αυτές όπου υπάρχει ένας δυσδιάκριτος (ή και εμφανής) ανταγωνισμός.

Εννοείται ότι σεν αναφέρομαι σε καμία πλειοψηφία, άλλωστε και η δική μου σχέση με τη μαμά μου δεν είναι κάτι από τα δύο: Μιλάμε, αλλά όχι σα φιλενάδες, και ποτέ δε θα τη ζήλευα ούτε θα ένιωθε απειλή από μένα, είμαι το μαϊμουδάκι της.

Ωστόσο με προβληματίζει λίγο η δεύτερη κατηγορία. Γιατί δημιουργούνται τριβές; Γιατί υπάρχει ανταγωνισμός; Γιατί στέκει ψηλά ο πήχης;
Ένα παράδειγμα που με έκανε να προβληματιστώ ήταν τα λόγια μητέρας ενός φίλου, που είπε ότι χαίρεται που απέκτησε δύο αγόρια, διότι φοβόταν το γυναικείο ανταγωνισμό στη σχέση της με την ενδεχόμενη κόρη.

Ας μη σταθούμε στην κυρία αυτή. Ας δούμε λίγο, εμφανίζεται ο γυναικείος ανταγωνισμός και στη σχέση μάνας-κόρης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υποθέτω ότι το πρόβλημα οφείλεται στο γενικότερο ανταγωνισμό που νιώθουν πολλές γυναίκες για τις άλλες. Όταν έχεις συνηθίσει να βλέπεις κάθε γυναίκα ανταγωνιστικά, πιθανόν (εικάζω) να είναι δύσκολο να μην δεις και την ίδια σου την κόρη έτσι, όταν φτάσει σε ηλικία που πλέον θεωρείται γυναίκα.

Η δική μου σχέση με τη μητέρα μου εντάσσεται περισσότερο στην πρώτη κατηγορία: Λέμε μεταξύ μας τα πάντα, ακόμα και για τα σεξουαλικά μας ενίοτε. :D Βέβαια στην εφηβεία τσακωνόμασταν συχνά, μιας και είναι πολύ territorial άνθρωπος. Και τώρα θα τσακωνόμασταν αν ζουσαμε μαζί λόγω αυτού του χαρακτηριστικού της, οπότε ευτυχώς αυτό δεν συμβαίνει συχνά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Να προσθέσω και μια Τρίτη κατηγορία αν μου επιτρέπετε ?
Υπάρχει και η κατηγορία όπου η μητέρα δεν είναι ούτε φίλη όπου μπορείς να πεις τα πάντα , ούτε ο ανταγωνιστής σου .
Υπάρχει και η κατηγορία όπου η μητέρα είναι απλά ο γονιός σου , η μητέρα σου .
Το πιο σημαντικό πρόσωπο στη ζωή σου , σε μεγαλώνει , σε ανασταίνει , σε διδάσκει , είναι τα πρώτα σου μάτια στον κόσμο , το χέρι που θα σε στηρίξει να κάνεις τα πρώτα σου βήματα.
Είναι αυτή που σε διδάσκει περισσότερο με τις επιλογές και την στάση ζωής της παρά με νουθεσίες , διδάγματα που ενδεχομένως ούτε κι εκείνη να τήρησε στη νεανική της τουλάχιστον ηλικία.
Είναι το πρόσωπο που σου δείχνει τι σημαίνει , γυναίκα , αγωνίστρια , επαγγελματίας , θηλυκό και πως επιτυγχάνεται μια τόσο δύσκολη ισορροπία .
Είναι το πρόσωπο που σου ανοίγει δρόμους ζωής αφήνοντάς σου όμως να διαλέξεις όποιον εσένα σου ταιριάζει .
Είναι το πρόσωπο που σε αγαπάει χωρίς να σε καταπιέζει αυτή η αγάπη ώστε να πρέπει κάθε στιγμή να της την ανταποδίδεις .
Είμαι οφ τόπικ το ξέρω , συμπαθάτε με , αλλά εμένα έτσι ήταν η μητέρα μου και λέω ήταν , γιατί δεν ζει πια , δυστυχώς .

Για να μείνω όμως και λίγο μέσα στο θέμα θα πω πως ναι έχω γνωρίσει μητέρες φίλων μου που ήταν ανταγωνιστικές προς τις κόρες τους .
Αυτό που διαπίστωσα εγώ είναι πως συνήθως αυτές οι γυναίκες είναι ανταγωνιστικές γενικά και προς το σύζυγο τους , προς τα παιδιά τους , παντού .
Οπότε νομίζω είναι θέμα ανθρώπου , χαρακτήρα , παιδείας , νοοτροπίας .
Από την άλλη μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι η κόρη για κάποιες μητέρες είναι , όλα όσα δεν μπόρεσαν εκείνες να είναι , εναποθέτουν επάνω τους τα όνειρα που δεν μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν κι αυτό να καταλήγει σε μόνιμη τριβή και ανταγωνισμό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μελιώ μου, γι' αυτό τόνισα ότι δε μιλάω για όλες τις περιπτώσεις, αλλά με έχει προβληματίσει η ανταγωνιστική σχέση, ή μάλλον οι δύο ακραίες μορφές ανταγωνισμού.

Ελπίζω να δείξει κάτι η δημοσκόπηση, κυρίως θα ήθελα να δω πώς το βιώνουν κοπέλες που έχουν ζήσει από κοντά μία τέτοια σχέση, είτε δική τους, είτε της αδερφής τους (αν και σπάνια είναι μόνο με τη μία κόρη έτσι), είτε κάποιας φίλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το πιο σημαντικό πρόσωπο στη ζωή σου , σε μεγαλώνει , σε ανασταίνει , σε διδάσκει , είναι τα πρώτα σου μάτια στον κόσμο , το χέρι που θα σε στηρίξει να κάνεις τα πρώτα σου βήματα.
Είναι αυτή που σε διδάσκει περισσότερο με τις επιλογές και την στάση ζωής της παρά με νουθεσίες , διδάγματα που ενδεχομένως ούτε κι εκείνη να τήρησε στη νεανική της τουλάχιστον ηλικία.
Είναι το πρόσωπο που σου δείχνει τι σημαίνει , γυναίκα , αγωνίστρια , επαγγελματίας , θηλυκό και πως επιτυγχάνεται μια τόσο δύσκολη ισορροπία .
Είναι το πρόσωπο που σου ανοίγει δρόμους ζωής αφήνοντάς σου όμως να διαλέξεις όποιον εσένα σου ταιριάζει .
Είναι το πρόσωπο που σε αγαπάει χωρίς να σε καταπιέζει αυτή η αγάπη ώστε να πρέπει κάθε στιγμή να της την ανταποδίδεις .

Και για ποιό λόγο δεν μπορεί να είναι όλα αυτά ΚΑΙ φίλη σου με την οποία μπορείς να πεις τα πάντα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και για ποιό λόγο δεν μπορεί να είναι όλα αυτά ΚΑΙ φίλη σου με την οποία μπορείς να πεις τα πάντα; :confused:

Υποθέτω για ορισμένες από μας υπάρχει κάποιου είδους "απόσταση" από τη μητέρα (και από όλη την οικογένεια ενδεχομένως). Με τα χρόνια διαμορφώνεται ένα μοναδικό σχεσιακό μοτίβο που δεν μπορείς να το παραλληλίσεις με κανένα από τα υπάρχοντα αλλά υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υποθέτω για ορισμένες από μας υπάρχει κάποιου είδους "απόσταση" από τη μητέρα (και από όλη την οικογένεια ενδεχομένως). Με τα χρόνια διαμορφώνεται ένα μοναδικό σχεσιακό μοτίβο που δεν μπορείς να το παραλληλίσεις με κανένα από τα υπάρχοντα αλλά υπάρχει.
Ναι, μόνο που δεν ρώτησα γιατί δεν συμβαίνει πάντα, αλλά γιατί η Μελιώ αποκλείει το να συμβαίνει (ή τουλάχιστον αυτό συνάγεται από τα όσα έγραψε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ μπερδεύτηκα λίγο. Πάντως η δική μου περίπτωση μοιάζει με αυτό που περιέγραψε η Μελιώ και δεν είμαστε "κολλητές". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κορη-Μανα ή
Γιος-Πατερας ειναι πιο ανταγωνιστικος?
πιστευω το πρωτο....(αν κρινω απο τον πατερα μου ,που κοντραρουμε,φωναζουμε εντονα και συχνα αλλα παντα τα βρισκουμε,χωρις προσωπικα προβληματα..)

να το βαλω σε ξεχωρο θεμα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ μπερδεύτηκα λίγο. Πάντως η δική μου περίπτωση μοιάζει με αυτό που περιέγραψε η Μελιώ και δεν είμαστε "κολλητές". :)
Κι εμένα μοιάζει με αυτό που περιέγραψε η Μελιώ, αλλά είμαστε ΚΑΙ φίλες (όχι κολλητές αλλά μπορούμε να συζητήσουμε τα πάντα). Αυτό που λέω είναι ότι έτσι όπως το έγραψε η Μελιώ είναι σαν το πρώτο να αποκλείει το δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Και για ποιό λόγο δεν μπορεί να είναι όλα αυτά ΚΑΙ φίλη σου με την οποία μπορείς να πεις τα πάντα; :confused:

Μάλλον έδωσα λάθος εντύπωση από τα γραφόμενα μου , Λία μου , φυσικά και μπορεί και πρέπει να είναι φίλη σου , κοίτα όμως πως βλέπω εγώ τη διαφορά .
Την φίλη σου την επιλέγεις και σε επιλέγει , ανά πάσα στιγμή μπορεί να επιλέξεις πως δεν τη θες πια στη ζωή σου , μπορεί μετά από 2-3 χρόνια να μη θυμάσαι ούτε το όνομά της ( προσωπικά δεν μου έχει συμβεί , θυμάμαι όλους τους φίλους και αυτούς που έχουμε ξεκόψει πια , γιατί πολύ απλά θεωρώ τους φίλους μου "αδέλφια" μου ) .
Με τη μητέρα μας όμως δεν μπορεί να συμβεί αυτό , αν μας απορρίψει ή την απορρίψουμε , είναι κάτι που θα μας στιγματίσει ίσως και για όλη μας τη ζωή .
Η σχέση με τη μητέρα μας είναι μοναδική και ανεπανάληπτη , καμιά σχέση δεν μπορεί να την υποκαταστήσει , οπότε με αυτή την έννοια δεν μπορώ να εντάξω τη μητέρα μου στις φίλες μου , αλλά σε κάτι πιο ανώτερο . Γι αυτό και ανέλυσα με τόσες λέξεις τη σχέση που εγώ είχα με τη μητέρα μου , γιατί δεν γίνεται για μένα τουλάχιστον , να την εντάξω στην έννοια φίλη και μόνο . Ελπίζω να έγινα κατανοητή , είναι συναισθήματα βλέπεις , και δεν μπορώ να τα τοποθετήσω μέσα σε λέξεις .:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.


Μάλλον έδωσα λάθος εντύπωση από τα γραφόμενα μου , Λία μου , φυσικά και μπορεί και πρέπει να είναι φίλη σου , κοίτα όμως πως βλέπω εγώ τη διαφορά .
Την φίλη σου την επιλέγεις και σε επιλέγει , ανά πάσα στιγμή μπορεί να επιλέξεις πως δεν τη θες πια στη ζωή σου , μπορεί μετά από 2-3 χρόνια να μη θυμάσαι ούτε το όνομά της ( προσωπικά δεν μου έχει συμβεί , θυμάμαι όλους τους φίλους και αυτούς που έχουμε ξεκόψει πια , γιατί πολύ απλά θεωρώ τους φίλους μου "αδέλφια" μου ) .
Με τη μητέρα μας όμως δεν μπορεί να συμβεί αυτό , αν μας απορρίψει ή την απορρίψουμε , είναι κάτι που θα μας στιγματίσει ίσως και για όλη μας τη ζωή .
Η σχέση με τη μητέρα μας είναι μοναδική και ανεπανάληπτη , καμιά σχέση δεν μπορεί να την υποκαταστήσει , οπότε με αυτή την έννοια δεν μπορώ να εντάξω τη μητέρα μου στις φίλες μου , αλλά σε κάτι πιο ανώτερο . Γι αυτό και ανέλυσα με τόσες λέξεις τη σχέση που εγώ είχα με τη μητέρα μου , γιατί δεν γίνεται για μένα τουλάχιστον , να την εντάξω στην έννοια φίλη και μόνο . Ελπίζω να έγινα κατανοητή , είναι συναισθήματα βλέπεις , και δεν μπορώ να τα τοποθετήσω μέσα σε λέξεις .:D
Προφανώς, απλά στο συγκεκριμένο θέμα όταν αναφερόμαστε σε φιλική σχέση μητέρας - κόρης είχα την εντύπωση ότι αναφερόμαστε στο κατά πόσον μπορούν να συζητήσουν μεταξύ τους τα πάντα, επί ίσοις όροις. Έτσι όπως το θέτεις δεν υπάρχει κανένας άνθρωπος που να έχει φιλική σχέση με τον οποιοδήποτε γονέα του, διότι δεν μπορεί να τον βγάλει εντελώς από τη ζωή του και δεν τον επιλέγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Προφανώς, απλά στο συγκεκριμένο θέμα όταν αναφερόμαστε σε φιλική σχέση μητέρας - κόρης είχα την εντύπωση ότι αναφερόμαστε στο κατά πόσον μπορούν να συζητήσουν μεταξύ τους τα πάντα, επί ίσοις όροις. Έτσι όπως το θέτεις δεν υπάρχει κανένας άνθρωπος που να έχει φιλική σχέση με τον οποιοδήποτε γονέα του, διότι δεν μπορεί να τον βγάλει εντελώς από τη ζωή του και δεν τον επιλέγει.



Αυτό που λέω , έτσι όπως το θέτω είναι πως δεν μπορεί η σχέση με τη μητέρα μας να περιοριστεί στην έννοια μόνο της φιλίας . Εμπεριέχει αυτή η σχέση και την έννοια της φιλίας όπως προείπα , αλλά είναι πολλά περισσότερα . Δηλαδή στην εν λόγω δημοσκόπηση δεν μπορώ να είμαι ούτε στη πλευρά της ανταγωνιστικής σχέσης , περιγράφοντας και πιο πάνω πως ήταν η δική μου σχέση (κι απ' ότι είδα και η δική σου ) , αλλά ούτε στην πλευρά της φίλης και μόνο , γι αυτό και πρότεινα και μια τρίτη επιλογή . Θα με ενδειέφερε να μου εξηγήσεις όμως πως νοηματοδοτείς την έννοια φίλη στη σχέση με τη δική σου μητέρα .Ίσως τελικά να λέμε το ίδιο πράγμα αλλά έχουμε μπερδευτεί στις λέξεις . :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό που λέω , έτσι όπως το θέτω είναι πως δεν μπορεί η σχέση με τη μητέρα μας να περιοριστεί στην έννοια μόνο της φιλίας . Εμπεριέχει αυτή η σχέση και την έννοια της φιλίας όπως προείπα , αλλά είναι πολλά περισσότερα . Δηλαδή στην εν λόγω δημοσκόπηση δεν μπορώ να είμαι ούτε στη πλευρά της ανταγωνιστικής σχέσης , περιγράφοντας και πιο πάνω πως ήταν η δική μου σχέση (κι απ' ότι είδα και η δική σου ) , αλλά ούτε στην πλευρά της φίλης και μόνο , γι αυτό και πρότεινα και μια τρίτη επιλογή . Θα με ενδειέφερε να μου εξηγήσεις όμως πως νοηματοδοτείς την έννοια φίλη στη σχέση με τη δική σου μητέρα .Ίσως τελικά να λέμε το ίδιο πράγμα αλλά έχουμε μπερδευτεί στις λέξεις . :hmm:
Όταν πρόκειται για γονείς, ως φιλία ορίζω το να μπορείς να συζητήσεις με τον γονέα για οποιοδήποτε θέμα (σεξουαλικών και αισθηματικών συμπεριλαμβανόμενων), επί ίσοις όροις (δηλαδή όχι αυτό που γίνεται με ορισμένες τέτοιες σχέσεις, να λέει η κόρη/ο γιός τα πάντα στη μητέρα/τον πατέρα αλλά ο γονέας να κρατάει τα δικά του προσωπικά ως μυστικά επτασφράγιστα). Το είπα και παραπάνω.
Γενικά δεν νομίζω ότι διαφωνούμε τελικά σε κάτι, απλά έτσι όπως έγραψες το πρώτο σου μήνυμα έδινε την εντύπωση ότι θεωρούσες πώς ΑΝ μια μητέρα έχει όσα ανέφερες, τότε δεν μπορείς να συζητήσεις μαζί της τα πάντα, κάτι που όπως καταλαβαίνεις φαινόταν ισοπεδωτικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Όταν πρόκειται για γονείς, ως φιλία ορίζω το να μπορείς να συζητήσεις με τον γονέα για οποιοδήποτε θέμα (σεξουαλικών και αισθηματικών συμπεριλαμβανόμενων), επί ίσοις όροις (δηλαδή όχι αυτό που γίνεται με ορισμένες τέτοιες σχέσεις, να λέει η κόρη/ο γιός τα πάντα στη μητέρα/τον πατέρα αλλά ο γονέας να κρατάει τα δικά του προσωπικά ως μυστικά επτασφράγιστα). Το είπα και παραπάνω.
Γενικά δεν νομίζω ότι διαφωνούμε τελικά σε κάτι, απλά έτσι όπως έγραψες το πρώτο σου μήνυμα έδινε την εντύπωση ότι θεωρούσες πώς ΑΝ μια μητέρα έχει όσα ανέφερες, τότε δεν μπορείς να συζητήσεις μαζί της τα πάντα, κάτι που όπως καταλαβαίνεις φαινόταν ισοπεδωτικό. :)

Όχι δεν διαφωνούμε σε κάτι . Φυσικά , όχι μόνο θα ήταν ισοπεδωτικό αν υποστήριζα κάτι τέτοιο , μα θα ακύρωνε όλο το σκεπτικό και τα βιώματα που είχα εγώ από τη μητέρα μου.
Μπορεί και να έχεις δίκαιο για το πρώτο μήν γιατί ήθελα να υπερτονίσω τη μοναδικότητα της σχέσης μητέρας - κόρης που όπως προανέφερα δεν μπορώ να την περιορίσω σε καμιά κατηγορία του δημοψηφίσματος :)

υγ : Αλήθεια τα αγόρια δε θα μας πουν τη γνώμη τους :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως βλέπω ότι τελικά απάντησαν κάποιοι ότι υπάρχει ανταγωνιστική σχέση. Θα ήθελα πολύ να ακούσω μία άποψη εκ των έσω, πώς είναι, γιατί ή με ποιους παράγοντες διαμορφώθηκε έτσι... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Παντως ο Froyd υποστηριζει οτι το κοριτσι σε μικρη ηλικια αναπτυσσει αυτη την ανταγωνιστικη σχεση και την ονομαζει "συνδρομο Ηλεκτρας" αντιστοιχη με το Οιδοιποδειο συμπλεγμα..
Σχετικα με οσα διαβασα περι φιλιας με την μητερα κλπ, θα ηθελα να πω οτι και με τους δυο γονεις μου εχουμε αριστες σχεσεις αλλα τους εχω απαγορευσει απο μικρη να συζηταμε για ο,τι εχει να κανει με ερωτικα/σεξουαλικα θεματα. Δε νιωθω ανετα! Ειναι σχετικα μεγαλοι σε ηλικια, ηθικοι, ελαφρως συντηρητικοι κτλπ. Ευτυχως το κατανοουν, το εχουν σεβαστει και ειναι τρομερα διακριτικοι παντοτε τοσα χρονια. Λες στους γονεις μονο οσα αντεχουν να ακουσουν... κι ας το παιζουν καποιοι cool και ανετοι το ξερεις πως δε μπορεις να μιλησεις ανοιχτα. Χαιρομαι οταν πηγαινουμε μαζι για φαγητο, θεατρο, ψωνια κτλπ αλλα κομμενες οι συζητησεις για ερωτικα:P Υπαρχουν πολλες γυναικες που λενε τα παντα με την μητερα τους περι ερωτικων, μιλανε στο τηλ. πολλες φορες την ημερα κτλπ αλλα δεν ειμαι ετσι. Εννοειται πως δεν επικρινω οσες το κανουν απλως δεν ειναι στο χαρακτηρα μου ολο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
υγ : Αλήθεια τα αγόρια δε θα μας πουν τη γνώμη τους :hmm:
Μπάάάάάά, η "μοναξιά του σχοινοβάτη" είναι τούτο το θέμα, μάνας-κόρης/κόρης μάνας, σχέση ανά τους αιώνες μοναδική και αδευτέρωτη, παραμυθένια και αδαμάντινη που ενέπνευσε και εμπνέει πάσης φύσεως ....μενεστρέλους!

Άλλωστε ένα δόλιο (αγοράκι) που τόλμησε παραπάνω να ψελλίσει κάτι, το ταράξατε στις αρνητικές!

Συμπέρασμα; (αλληγορικό) Στην σχέση μάνας - κόρης ανά-μεσα, τίποτα δεν...χωρεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Κορη-Μανα ή
Γιος-Πατερας ειναι πιο ανταγωνιστικος?
πιστευω το πρωτο....
να το βαλω σε ξεχωρο θεμα?:hmm:

Σιγουρα κορη-μανα.....Και αν θες γιατι να μην το βαλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Ο Θεός με αξίωσε να έχω την καλύτερη μάνα του κόσμου, χωρίς υπερβολές. Δεν είμαστε απλά φίλες, είμαστε αδελφές, λέμε τα πάντα, ζούμε μαζί χαρές και λύπες, υποστηρίζουμε η μία την άλλη σε όλα, χαίρεται στη χαρά μου και χαίρομαι στη χαρά της. Τώρα που τα γράφω αυτά δακρύζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top