Επενδύσεις μετρητών

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομίζω κάπου υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα από την ΚΕ, που όμως ρωτούσε για επένδυση εκτός τραπέζων. Εμένα μ' ενδιαφέρει να μάθω κυρίως για τραπεζικές επενδύσεις, αλλά και γενικά επενδύσεις που μπορεί να κάνει κάποιος σε ποσά όχι υπέρογκα, αλλά ούτε και πολύ μικρά.

Τα φώτα σας μπας και ξεστραβωθώ, γιατί όλα αυτά τα "λογιστικά" μου φαίνονται εντελώς πυροβολημένα :redface::P (εννοείται πως θέλω ψιλοσίγουρες επενδύσεις με χαμηλό ρίσκο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ο exposed ξέρει αρκετά γι αυτό το θέμα.
Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι όλες οι τράπεζες δίνουν υψηλά επιτόκια αν "κλείσεις" καποιο ποσό για έναν χρόνο πχ.
Φυσικά δεν πλουτίζεις έτσι, αλλά αν κλείσεις αρκετά χρήματα κερδίζεις αρκετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν δεν αντέχεις το ρίσκο ο προθεσμιακός είναι η μόνη λύση. Τα επιτόκια κυμαίνονται από 4-6% σε προθεσμιακών λογαριασμών Βέβαια ο προθεσμιακός σου τα κλείνει τα χρήματα για το διάστημα που θα επιλέξεις (1 εβδομάδα, 1 μήνας, 3μήνες, 6 μήνες, 1χρόνος). Περισσότερα δεν μπορώ να σου πω γιατί αλλάζουν συχνά. Αυτή την στιγμή σου προτείνω να κοιτάξεις σε eurobank (ζήτα πληροφορίες και για τον λογαριασμό step-up (το πρώτο μήνα σου δίνουν 5% και αυξάνετε όπου το τελευταίο μήνα σου δίνουν 6,25% αν τα αφήσεις 6 μήνες) αν μπορείς να αφιερώσεις 20.000) Τράπεζα Πειραιώς και Citibank (δίνουν πολύ καλά επιτόκια). Οι προθεσμιακοί συνήθως ξεκινάνε από 3.000ευρώ.

Μια σημείωση, έχω πετύχει τρεις λογαριασμοί που έχουν αξιόλογα επιτόκια, χωρίς ωστόσο να είναι 100% προθεσμιακοί. Συγκεκριμένα το Μεγάλο ταμιευτήριο και Cash Management από Eurobank και Cash Manager από Τράπεζα Πειραιώς. Ο πρώτος δεν χρειάζεται συστάσεις, έχει διαφημιστεί αρκετά. Ο δεύτερος, είναι ένας λογαριασμός όψεως όπου αν έχεις εκεί 20.000 ευρώ σου δίνουνε επιτόκιο (το euribor εβδομάδας - 0,6)% και επιτρέπει απεριόριστες συναλλαγές αρκεί να μην πέφτεις κάτω από 20.000 (κάτω από 20.000 σου δίνουνε τα γελοία επιτόκια που δίνουν σε ανοιχτούς λογαριασμούς). Ωστόσο τον τόκο, σου τον καταθέτουν κάθε 6μήνες. Ο Cash Manager είναι και αυτός ένας λογαριασμός όψεως, όπου κάθε εβδομάδα σου ελέγχεται αν έχεις 3.000 ευρώ μέσα και αν έχεις στα κλείνει για μια εβδομάδα σε προθεσμιακό με επιτόκιο το euribor της εβδομάδας.

Τώρα αν αντέχεις τις επενδύσεις, δηλαδή το ρίσκο. Η απλή λύση είναι Α/Κ (αμοιβαία κεφάλαια) και μετοχές. Τα πρώτα έχουν το θετικό όπου υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί (για παράδειγμα Χ% σε προθεσμιακό και y% σε μετοχές/ομόλογα/Αμοιβ. κεφ). Ωστόσο η απόδοση σε Α/Κ είναι ρευστή και μπορεί να αγγίξει ακόμη και το αρνητικό όπως επίσης δύσκολα θα βρεις κάτι που να ταιριάζει στον χαρακτήρα σου κάτω από 10.000? (με την έννοια ότι υπάρχουν ελάχιστες επιλογές από Α/Κ με δικαίωμα συμμετοχής κάτω από 10.000?) . Επίσης αν αποφασίσεις κάτι σε Α/Κ προτείνω είτε citibank είτε HSBC. Οι μετοχές είναι σε όλους μας γνωστές όποτε δεν θα επεκταθώ. Κρίνοντας ωστόσο την εποχή που διανύουμε αλλά και επειδή κάτι τέτοιο απαιτεί ιδιαίτερο χαρακτήρα, θα σου πρότεινα να επιχειρήσεις κάτι τέτοιο μόνο με σύμβουλο και μόνο από "καθαρή" χρηματιστηριακή εταιρία (π.χ. Π&Κ). Βέβαια κάτι τέτοιο ίσως να μοιάζει τρελό τέτοια εποχή, ωστόσο ας μην ξεχνάμε ότι άλλοι βλέπουν το τέλος άλλοι ευκαιρίες.

Σημειώσεις: Ότι και να επιλέξεις από τα παραπάνω (ακόμη και προθεσμιακό) το κράτος θα σου κρατήσει 10%. Επίσης αν επιλέξεις Α/Κ ή μετοχές δεν ευθύνομαι για τίποτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Aχμμμμ, θενκς. Εξακολουθώ να μη βγάζω πολύ άκρη με όσα λες, σε κλείνω από τώρα για καφέ μπας και συνεννοηθούμε :P

Και επίσης επειδή εγώ με τους αριθμούς δεν τα πάω καθόλου καλά, αν ας πούμε κλείσεις 20.000 ευρώ για ένα χρόνο, για τι χρήματα εννοούμε πως παίρνεις στο τέλος περίπου;

ΥΓ: 10% από τα κέρδη εννοείς ε; Όχι από το κεφάλαιο ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και επίσης επειδή εγώ με τους αριθμούς δεν τα πάω καθόλου καλά, αν ας πούμε κλείσεις 20.000 ευρώ για ένα χρόνο, για τι χρήματα εννοούμε πως παίρνεις στο τέλος περίπου;
ΥΓ: 10% από τα κέρδη εννοείς ε; Όχι από το κεφάλαιο ε;

Αν υποθέσουμε ότι βρίσκεις προθεσμιακό με 5% για ένα μήνα τότε θα σου δώσουν 80? και θα σου κρατήσει το κράτος 8?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φυσικά δεν πλουτίζεις έτσι, αλλά αν κλείσεις αρκετά χρήματα κερδίζεις αρκετά
Λολ
Σαν τον Μαθητευόμενο Μάγο: "Ξέρω ένα ξόρκι που φέρνει χρήμα, μα τα υλικά είναι πανάκριβα"


Συμβουλή για Καζ: Άστα εκεί που είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συμβουλή για Καζ: Άστα εκεί που είναι.
Ένας απλός λογαριασμός έχει επιτόκιο το πολύ 0.5% ένας προθεσμιακός 5%.
Μαθηματικός είσαι, μπορείς να καταλάβεις πόσο λάθος είναι η συμβουλή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hotter

Νεοφερμένος

Ο hotter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ας ρωτήσω κάτι κάπως σχετικό και εγώ...
Η εποχή ευνοεί πολύ τις επενδύσεις στο χρηματιστήριο. Οπότε αποφάσισα να θεωρήσω κάποια χρήματα (περίπου 1500 ? ) χαμένα και να τα παίξω εκεί και ότι βγει.
Αν και έχω κάνει μια έρευνα μόνος μου και ξέρω περίπου σε τι θα κινηθώ, έχω απορίες όσον αφορά τα διαδικαστικά. Πού μπορώ να βρω έναν έμπιστο και γρήγορο χρηματιστή (να μην αγοράζει τις μετοχές μετά από 10 μέρες πχ, αλλά τη στιγμή που θα του πω). Επίσης ο ρόλος του χρηματιστή είναι και συμβουλευτικός ή μόνο αγοράζει ό,τι του πω. Ακόμη πως πληρώνεται από εμένα?

Επίσης τι ακριβώς παίζει με τα αμοιβαία κεφάλαια? Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο? Τι "κέρδος" ας το πω έτσι, παίζει; νομίζω είναι αρκετά μικρό, τόσο ώστε να συμφέρει να το βάλεις σε προθεσμιακό λογαριασμό.
Επίσης, αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν κάποιοι λογαριασμοί που επενδύουν σε αμοιβαίο κεφάλαιο χωρίς κανένα τρομερό ποσό εκκίνησης (επειδή αναφέρθηκε παραπάνω ότι χρειάζεσαι 10.000?)

Αυτά καταρχάς, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συνήθως με την έννοια χρηματιστή εννοούμε αυτόν που σε συμβουλεύει. Τώρα που θα βρεις καλό χρηματιστή χμμ θα σου πρότεινα σε κάποια καλή χρηματιστηριακή. Πάντως για 1500 ευρώ δεν θα σου το πρότεινα αλλά και δεν θα βρεις κάποιον που θα δεχτεί. Συνήθως οι αμοιβές τους είναι το 0.5%-1% της αξίας συναλλαγής αρά 15? κόστος + 5? προμήθεια λόγω αγοράς + 5προμήθεια λόγω πωλήσεις. (Στο ΧΑ πινακίδιο κόβεται 1 για της αγορές και 1 για της πωλήσεις ανα ημέρα.). Άρα έχουμε 20? έξοδα. Αν πούμε ότι με 20? κέρδος σε μια μέρα θα ήσουν ευχαριστημένος τότε ο χρηματιστής πρέπει να σου βρει μια επιλογή με 40? κέρδος. Όποτε δεν συμφέρει ούτε εσένα ούτε αυτόν.


Επειδή οι καλοί χρηματιστές δεν ασχολούνται με 10 και 15? ξεκίνησε ο θεσμός των αμοιβαίων κεφαλαίων όπου π.χ. 1000 άτομα δίνουν από 1000? έτσι μαζεύονται 1.000.000? και ο χρηματηστής/χρηματιστηριακή τους βλέπει σαν έναν πελάτη με 1.000.000?. Τώρα επειδή τις μετοχές ο κόσμος τις φοβάται έχουν δημιουργηθεί και αμοιβαία κεφάλαια όπου δεν εξαρτώνται μόνο από μετοχές όποτε π.χ. λένε ότι από αυτά τα 1.000.000? θα επενδύσουμε τα 600.000? σε προθεσμιακό/ομόλογα και τα υπόλοιπα σε μετοχές όποτε μπορούν να εγγυηθούν ότι δεν θα υπάρξουν πότε απώλειες των -(40+euribor)%.

Το αν το κέρδος είναι μικρό ή μεγάλο δεν το ξέρω, εξαρτάτε από τις επιλογές των διαχειριστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hotter

Νεοφερμένος

Ο hotter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
οκ κατάλαβα περίπου πως δουλευει.
Δηλαδή πιστεύεις ότι με 1500-2000? δεν παίζει να με δεχτεί κάποιος χρηματιστης και να μπω ετσι;
αρα ας δω σε αμοιβαιο κεφαλαιο, αν και δε μου αρεσει μιας και ολο το κερδος/ ρίσκο εξαρταται απο τη διαχειρηση.
εσυ εχεις να προτεινεις κατι ή ξερεις που μπορω να βρω καπου συγκεντρωμενα ολα τα αμοιβαια κεφαλαια που προσφερονται στην Ελλαδα? εχω ενα φιλο που δουλευει στη ING. πιστευεις οτι εχει να προσφερει κατι καλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top