Γιατί απουσιάζει το ελληνικό ροκ από το ραδιόφωνο;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ακούτε ελληνική ροκ ? 'Εχετε παρατηρήσει ότι δεν υπάρχει ούτε για δείγμα στο ελληνικό ραδιόφωνο ? Χάλια μαύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Μάλλον γιατί τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχουν αξιόλογες δουλειές. Επειδή η ελληνική ροκ με συνοδεύει από την εφηβεία, πλέον η ελληνική ροκ σκηνή μου φαίνεται κουρασμένη και επαναλαμβανόμενη.... δεν υπάρχει φρεσκάδα και νέες ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μάλλον γιατί τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχουν αξιόλογες δουλειές. Επειδή η ελληνική ροκ με συνοδεύει από την εφηβεία, πλέον η ελληνική ροκ σκηνή μου φαίνεται κουρασμένη και επαναλαμβανόμενη.... δεν υπάρχει φρεσκάδα και νέες ιδέες.

'Ελα τώρα, ούτε μία νέα δουλειά δεν υπάρχει ? Ας βάζουν τα παλιά στο κάτω κάτω. Απλά σκόπιμα περνάνε ένα light μοντέλο στην μουσική. Ακόμα και η σύγχρονη ροκ μουσική είναι σαχλή ώρες ώρες και οι φωνές πολύ κοριτσίστικες. Μου θεωρούν και τους Placebo ροκ, σιγά το ροκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Η ελληνική ροκ σκηνή βρίσκεται σε κρίση.Παλιότερα υπήρχε μια φρεσκάδα,μια ενέργεια (Τρύπες,Ξύλινα Σπαθιά,Μάσκες...).Σήμερα μου φαίνεται οτι αυτό έχει χαθεί. Το βλέπω και στην πόλη μου, που παλιότερα πολλά μαγαζιά είχαν "βραδιά ελληνικού ροκ". Πλέον ακούγεται πιο λίγο και είναι φυσικό.Χρειάζονται καινούρια ώθηση με γκρουπ που έχουν κάτι να πουν. Συνέχεια τα παλιά δε γίνεται.
Όπως και να χει πάντως, δυνατές δουλειές ακούγονται ανεξάρτητα από το τι προωθούν οι εταιρίες. Συγκροτήματα όπως Τρύπες,Ξύλινα Σπαθιά έγιναν γνωστά μέσα από άγνωστες εταιρίες της εποχής (Ανω Κάτω Records).Απλά τέτοια συγκροτήματα σήμερα δεν υπάρχουν.Το ελληνικό ροκ περνά κρίση που ελπίζω να ξεπεράσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω παντως απο τοτε που ανοιξε παλι ο ατλαντις, βρηκα την υγεια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Σίγουρα θα υπάρχουν αξιόλογες προσπάθειες.Όμως το πρόβλημα ξεκινάει απο τις δισκογραφικές και μεταφέρεται στους ραδιοφωνικούς σταθμούς.Το promotion θέλει πολλά χρήματα.Και το ραδιόφωνο είναι μπίζνα.Αν δεν έχει μεγάλο ή σημαντικό κέρδος απο την προώθηση του χ συγκροτήματος και γεμίζει το play list με τραγουδάκια που φέρνουν πιο πολλά κέρδη (απο τις δισκογραφικές ) φυσικά και θα ακούμε μόνο αυτά.
Να το πω αλλιώς, σπανίζουν οι dj που παίζουν αυτά που γουστάρουν τρελά.Αν δεν πέσει χρήμα δεν θα καθήσουν να ασχοληθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Viktoria

Νεοφερμένος

Η Viktoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κι εγώ την έχω αυτή την απορία!Η ελληνική ροκ σίγουρα έχει γνωρίσει πολύ καλύτερες εποχές.Από εκεί και πέρα παίζουν και τα οικονομικά συμφέροντα σίγουρα...Εμένα μου αρέσουν οι σταθμοί Μελωδία και Δίεση,παίζουν κυρίως έντεχνο αλλά και ροκ.Και Ατλαντίς ακούω καμιά φορά.Θα μου άρεσε να υπάρχουν περισσότεροι τέτοιοι σταθμοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και Ατλαντίς ακούω καμιά φορά.Θα μου άρεσε να υπάρχουν περισσότεροι τέτοιοι σταθμοί!

Χιπ χοπ δεν βάζει το Ατλαντίς ? Αυτό μου αρέσει όταν έχω νεύρα, με ηρεμεί γιατί κάνουν εκπομπές πολλά αθώα παιδάκια και μου θυμίζουν την εποχή που ήμουν στο σχολείο. Πολύ έξυπνα παιδιά. Αντιθέτως άκουγα rock fm κάτι χρόνια και τώρα αρχίζω και τους βαριέμαι με εξαίρεση κάτι εκπομπές οπως της Απέργη ή του Τζόνι Διακοπές. Μου αρέσει και ο Μαστοράκης με τα rock oldies που έχει και χιούμορ και δεν σε πιάνει ψυχοπλάκωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με το Ελληνικο ροκ δεν εχω ασχολιθει ιδιετερα, μονο οταν πηγενα εκτη ειχα ασχολιθει λιγο παραπανω... Παντος σιγουρα το Ελληνικο ροκ πλεων δεν εχει κατι να δειξει... Μονο τα παλια εχουνε μεινει, και ειναι και ενα ιδος μουσικης που δεν ακουγετε πια απο τους νεοτερους, μονο απο οσους το προλαβαν. Εκτος απο αυτα ειναι και "βαρια" τραγουδια απο στιχουργικης αποψης, ως επι το πλειστων, και ετσι δεν ειναι τα απολυτος ταιριαχτα τραγουδια για να παιξει ενα ραδιοφονο με σκοπο το κερδος. Οτι συμβενει και με την ξενη ροκ σκηνη, και με την μεταλ σκηνη (αν και η μεταλ εχει παρακλαδια που ανθιζουν αυτην την εποχη, και πολυ νεολεα στο πλευρο της)
Δεν υπαρχουν και πολλα καινουργια συγκροτιματα που να παιζουν τετια μουσικη, ωστε να μπορουν να ξεπιδηξουν 2-3 καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

Η ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
κι εγω ακουω ροκ και θα ηθελα να υπαρχει καποιος σταθμος που να παιζει αμιγως ελληνικο ροκ....
Ατλαντις ακουγα ως προπερσι αλλα αρχισα να το ψιλοβαριεμαι καθως απευθυνοταν κυριως σε εφηβους.. οχι πως ειναι κακο, απλως..να καταλαβενεται τι εννοω!! βεβαια το σημαντικοτερο προβλημα μου με το συγκεκριμμενο σταθμο ειναι πως σπανια τον πιανω καθαρα...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Χιπ χοπ δεν βάζει το Ατλαντίς ?

βαζει κι απ αυτο αλλα οχι συνεχεια. απλα καποιες εκπομπες (νομιζω οι πρωινες) ειναι γεματες μαυτα τα κλαπατσιμπανα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Γενικα θα ηθελα να υπαρχει ενας σταθμος που να παιζει καλο ροκ, δηλαδη ελληνικο και ξενο ροκ, και Hard Rock, και Metal. Οχι ολο κατι ξενεrock της εποχης οπως κανει ο Rock FM.

Γενικα πλεον δεν ακουω ραδιοφωνο. Προτιμω να βαλω τις δικες μου επιλογες. Ετσι κι αλλιως ψαχνομαι απο μονος μου για να ανακαλυψω νεα πραγματα και δεν στηριζομαι στο ραδιοφωνω γι αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Δυστυχώς φοβάμαι ότι είναι θέμα τάσης και μόδας εποχής.Σήμερα το in και το trendy επιτάσσει την ακουστική του Νίνο και όλων των άλλων φειμστορδριμσοουίτων.

Δουλειές καλές υπάρχουν και σήμερα,σίγουρα όχι τόσες όσες παλιά (όταν μεσουρανούσε ο Βασίλης πχ),αλλά αλήθεια είναι επίσης ότι δεν υπάρχει και το κατάλληλο promotion.Και δεν υπάρχει γιατί πολύ λίγες εταιρίες ενδιαφέρονται πια και ο λόγος απλός:δεν πουλάει.

Πάντως η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και φυσικά...ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΟΥΦΑΛΑ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗ!!!!:D:P:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Γιατί το ροκ, ότι και να'σαι
εάν δε το 'χεις, να το φοβάσαι.


Δεν έχει πια νόημα να ακούω ραδιόφωνο.

Ο ροκ fm δεν είναι RAWK.
Ο ατλαντίς παίζει επι των πλείστων κάτι συγκροτηματάκια που προωθεί.

Αλλά καλύτερα έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γενικα θα ηθελα να υπαρχει ενας σταθμος που να παιζει καλο ροκ, δηλαδη ελληνικο και ξενο ροκ, και Hard Rock, και Metal. Οχι ολο κατι ξενεrock της εποχης οπως κανει ο Rock FM.

Aκου κάθε Σάββατο και Κυριακή πρωί στις 10.00 Johny Diakopes των Star Star.
Από τις εξαιρέσεις του Rock Fm. Αυτός βάζει κάτι ωραία, όπως το Sleeping in the fire των W.A.S.P. 'Οτι και να 'χω με κάνει να πετάω. Τον μιμούμαι άφταστα μάλιστα O yeahhh :clapup: φοβερός Τζόνι Διακοπές !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τι να πει και η μέταλ και trance που έχει να ακουστεί σε ελληνικό ραδιόφωνο κάτι αιώνες.

Και να σκεφτείς ότι έχουμε και καταπληκτικά ελληνικά συγκροτήματα και στους δύο χώρους.

Μήπως να κατεβάσουμε τίποτα Rotting Christ στην Eurovision?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τι να πει και η μέταλ και trance που έχει να ακουστεί σε ελληνικό ραδιόφωνο κάτι αιώνες.

Και να σκεφτείς ότι έχουμε και καταπληκτικά ελληνικά συγκροτήματα και στους δύο χώρους.

Μήπως να κατεβάσουμε τίποτα Rotting Christ στην Eurovision?

Γράψε μερικά trance συγκροτήματα εδώ μπορείς ? Δεν έχω ιδέα από trance. Θέλωνα μάθω. Το trip hop δεν έχει στοιχεία trance ? Μassive Attack και τέτοια είναι trip hop, trance όμως ? Μου αρέσει το ψυχικό trance.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Γράψε μερικά trance συγκροτήματα εδώ μπορείς ? Δεν έχω ιδέα από trance. Θέλωνα μάθω. Το trip hop δεν έχει στοιχεία trance ? Μassive Attack και τέτοια είναι trip hop, trance όμως ? Μου αρέσει το ψυχικό trance.
Παλιά το ελληνικό uplifting psychedelic trance μεσουρανούσε από τους Cyan,Shiva Space Technology και δεν θυμάμαι άλλα. Όσοι ακούγαν από αυτά θυμούνται Life,Energy,Beat,Blue Sky. Εύγε που κλείσαν τους εναλλακτικούς σταθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panathas

Νεοφερμένος

Ο Μαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα να ακούω ελληνικό rock από τον Atlantis αλλα πλέον δεν με καλύπτει, βάζει μονο συγκροτήματα που προωθεί και εκνευρίζομαι.Το ελληνικό rock δεν είναι τις μόδας (καλύτερα έτσι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top