Θανατική ποινή για τους παιδόφιλους: συμφωνείτε;

Θανατική ποινή για τους παιδόφιλους. Συμφωνείτε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 126)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Δεν ξέρω τελικά ποιό είναι το ζητούμενο για τον καθένα...
Ο σωφρονισμός, ή η εκδίκηση και η τιμωρία... (α ρε τσεζάρε μπεκαρία...)
(Για μένα το πρώτο...)
Τώρα το κατά πόσο υπάρχει σωφρονιστικό σύστημα, είναι άλλη ιστορία...
Και αν υπήρχε, θέλει πολύ πολύ πολύ πολύ δουλειά το να δουλέψεις και να έχεις αποτέλεσμα με έναν παιδεραστή...
Για μένα είναι λίγο πριν από το ¨ανίατη περίπτωση¨...
Αλλά είμαι , όπως και να'χει, κατά της θανατικής ποινής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Και αν υπήρχε, θέλει πολύ πολύ πολύ πολύ δουλειά το να δουλέψεις και να έχεις αποτέλεσμα με έναν παιδεραστή...

εξαρτατε τον παιδεραστη, δεν ειναι ολοι ιδιοι οπως καταλαβαινεις, αν μη τι αλλο παρουσιαζουν ενδιαφερων απο κλινικης πλευρας γιατι η προστασια του ανθρωπινου παιδιου ειναι hard wired στον εγγεφαλο μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
εξαρτατε τον παιδεραστη, δεν ειναι ολοι ιδιοι οπως καταλαβαινεις, αν μη τι αλλο παρουσιαζουν ενδιαφερων απο κλινικης πλευρας γιατι η προστασια του ανθρωπινου παιδιου ειναι hard wired στον εγγεφαλο μας
Συμφωνώ...
αλλά ο ενδοιασμός μου είναι ότι δύσκολα ¨ξεριζώνεις¨ από τον σκληρό τους δίσκο αυτή την τάση-ιδιαιτερότητα-διαστροφή, όπως θες πες το...
εύκολα ¨διδάσκονται¨ να παπαγαλίσουν-υιοθετήσουν ένα ¨πρέπει¨-¨δεν πρέπει¨, και έξυπνα προσαρμόζουν την μετέπειτα συμπεριφορά τους πάνω σε αυτό...Όμως η ¨ρίζα¨ ενυπάρχει μέσα τους...και σε αυτούς είναι hard wired...;)
Οκ, να μάθεις στον βουλιμικό τις βλαβερές συνέπειες της βουλιμίας, να τον βάλεις και σε πρόγραμμα διατροφής... αλλά αν μετά την μακρόχρονη δίαιτα-στέρηση βρεθεί μόνος μπροστά από ένα τραπέζι με γουρουνόπουλο, κοντοσούβλι, μουσακάδες....
( ; ) :devil:
Αυτό λέω... το να μάθουν-διδαχτούν τί πρέπει και τι δεν πρέπει, ξεριζώνει και την τάση από μέσα τους;;; Απλά,ίσως -σκέφτομαι- προσαρμόζουν την συμπεριφορά τους από έμφυτη σε επίκτητη... αρά... στόχος επετεύχθη;;;;:hmm:
υγ δεν υποστηρίζω ότι η ψυχοθεραπεία ή οτιδήποτε θα μπορούσε να προσφερθεί σε θεραπευτικό πλαίσιό θα ήταν μάταιο, αλλά έχω ενδοιασμούς...Ματαιο ίσως όχι, αλλά πολύ πολύ δύσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Η θανατικη ποινη ειναι μια απο τις χειροτερες τιμωριες που μπορει να επιβαλλει ο ανθρωπος.

Θεωρητικα,οι περισσοτεροι τασσονται κατα της θανατικης ποινης.Αλλα,στην πραγματικοτητα,οταν συμβει ενα παρομοιο γεγονος,οπως η παιδεραστια,σε οικογενειακο ή σε στενο κυκλο,ολοι επιζητουν την παραδειγματικη ποινη του εγκληματια,που μπορει να ειναι και ο θανατος.

Προσωπικα,τα συναισθηματα μου ειναι αναμεικτα απεναντι σ'αυτη την περιπτωση.Απο την μια,η σκεψη οτι ο παιδοφιλος/παιδεραστης ασελγησε πανω σ'ενα ανηλικο πλασμα,το οποιο δεν εχει καθορισει την ζωη του,ειναι αρκετη για να με νευριασει και να αρχισω να επικαλουμαι την θανατικη ποινη.Απο την αλλη,οπως ανεφερα αρχικα,η θανατικη ποινη ειναι μια τιμωρια που υπερβαινει τα ορια της λογικης και της ανθρωπινης φυσεως,διοτι το ατομο γινεται τιμωρος απεναντι στο συνανθρωπο του,με αποτελεσμα να αυξανει την εκδικητικοτητα του.

Θεωρω οτι ο σωφρονισμος και η ψυχολογικη παρακολουθηση αυτων των ατομων ειναι υπεραρκετη.Ομως,εγκρινω την θανατικη ποινη σε παρα πολυ ακραιες περιπτωσεις,οπως σε παιδεραστες οι οποιοι δεν μπορουν να ελεγξουν πια το παθος τους και οι οποιοι εχουν κανει αποτροπαια εγκληματα πανω σε ανηλικα ατομα.Διοτι αυτα τα ατομα : εκτος του οτι δεν μπορουν να ελεγξουν το νου τους και την ψυχη τους,επιβαρρυνουν και το κρατος με οικονομικα εξοδα για την περιθαλψη τους.Και θα μου πειτε : εσυ μας ελεγες πριν για σωφρονισμους και κουραφεξαλα.Ανθρωποι δεν ειναι και αυτοι; Ναι,ανθρωποι ειναι (σαν οντοτητες).Αλλα σαν ψυχοσυνθεση ειναι τερατα,στα οποια δεν θα λειτουργησει ο σωφρονισμος,παρ'ολες τις προσπαθειες που μπορει να γινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Συμφωνώ...
αλλά ο ενδοιασμός μου είναι ότι δύσκολα ¨ξεριζώνεις¨ από τον σκληρό τους δίσκο αυτή την τάση-ιδιαιτερότητα-διαστροφή, όπως θες πες το...
εύκολα ¨διδάσκονται¨ να παπαγαλίσουν-υιοθετήσουν ένα ¨πρέπει¨-¨δεν πρέπει¨, και έξυπνα προσαρμόζουν την μετέπειτα συμπεριφορά τους πάνω σε αυτό...Όμως η ¨ρίζα¨ ενυπάρχει μέσα τους...και σε αυτούς είναι hard wired...
Οκ, να μάθεις στον βουλιμικό τις βλαβερές συνέπειες της βουλιμίας, να τον βάλεις και σε πρόγραμμα διατροφής... αλλά αν μετά την μακρόχρονη δίαιτα-στέρηση βρεθεί μόνος μπροστά από ένα τραπέζι με γουρουνόπουλο, κοντοσούβλι, μουσακάδες....
( ; )
Αυτό λέω... το να μάθουν-διδαχτούν τί πρέπει και τι δεν πρέπει, ξεριζώνει και την τάση από μέσα τους;;; Απλά,ίσως -σκέφτομαι- προσαρμόζουν την συμπεριφορά τους από έμφυτη σε επίκτητη... αρά... στόχος επετεύχθη;;;;
υγ δεν υποστηρίζω ότι η ψυχοθεραπεία ή οτιδήποτε θα μπορούσε να προσφερθεί σε θεραπευτικό πλαίσιό θα ήταν μάταιο, αλλά έχω ενδοιασμούς...Ματαιο ίσως όχι, αλλά πολύ πολύ δύσκολο...

Δεν ειπα κατι για επαναφορα στην κοινωνια, περισοτερο για την κλινικη μελετη ενος τετοιου μυαλου.

Αλλα και στα πλαισια του "σωφρονισμου" η εξυγειανσης η οπως θες πες το γιατι ειναι κακο αυτο που περιγραφεις, αν οντως μπορεσει και το ελεγχει που ειναι το προβλημα? Στο παραδειγμα με το βουλιμικο που λες, εγω ειμαι ετσι, ημουν πολυ χοντρος, αδυνατισα και περασα ΧΡΟΝΙΑ υποφεροντας και προσπαθοντας να συγκρατω την επιθυμια μου να φαω. Τωρα πια δεν ειναι θεμα ομως, εγινα "φυσιολογικος".

Αλλα σαν ψυχοσυνθεση ειναι τερατα,στα οποια δεν θα λειτουργησει ο σωφρονισμος,παρ'ολες τις προσπαθειες που μπορει να γινουν.

Μεγαλες κουβεντες ειναι αυτες...Αλλα ειναι αυτο το νοημα?

Η συμπαθεια, η δυνατοτητα του ζωου που λεγετε ανθρωπος να συναισθανεται τον πονο καποιου αλλου που ουτε καν γνωριζει ειναι αυτο που μας ξεχωριζει απο τα ζωα, ουτε η γλωσσα, ουτε τιποτα. Η θανατικη ποινη ειναι ΜΑΚΡΑΝ το χειροτερο βασανηστιριο που μπορεις να κανεις σε καποιον, σκεψου μονο οτι σε εχουν μηνες και χρονια σε ενα κελι στο οποιο περιμενεις να ερθουν ενα πρωι να σε βαλουν να φας ενα τελευταιο γευμα να σε ΔΕΣΟΥΝ σε ενα τραπεζι και να σε σκοτωσουν μπροστα σε αλλους.

Δεν ειναι το θεμα αν το αξιζει η οχι, ενδεχομενος και να το αξιζει, το θεμα ειναι τι κανει αυτο εμας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Δεν ειπα κατι για επαναφορα στην κοινωνια, περισοτερο για την κλινικη μελετη ενος τετοιου μυαλου.

Αλλα και στα πλαισια του "σωφρονισμου" η εξυγειανσης η οπως θες πες το γιατι ειναι κακο αυτο που περιγραφεις, αν οντως μπορεσει και το ελεγχει που ειναι το προβλημα? Στο παραδειγμα με το βουλιμικο που λες, εγω ειμαι ετσι, ημουν πολυ χοντρος, αδυνατισα και περασα ΧΡΟΝΙΑ υποφεροντας και προσπαθοντας να συγκρατω την επιθυμια μου να φαω. Τωρα πια δεν ειναι θεμα ομως, εγινα "φυσιολογικος".
Άσχετα με την κλινική μελέτη -ναι, συμφωνώ, έχει μεγάλο ενδιαφέρον-, και για επαναφορά στην κοινωνία να έλεγες δεν θα ήμουν κατά, αντιθέτως! , δεδομένου ότι αυτό είναι το ζητούμενο και ο αυτοσκοπός της ποινής -υποτίθεται-.
Απλά ενδοιασμός μου σε σχέση με τις υπόλοιπες ¨εξαρτήσεις¨ ( ; ), ... είναι ότι ο βουλιμικός αν ¨ξανακυλήσει¨ βλάπτει άμεσα μόνο τον εαυτό του, ο τοξικομανής επίσης, ο τζογαδόρος επίσης... Εδώ άμεσα υφίσταται άλλος πρωτογενώς τις επιπτώσεις του πάθους σου...
Οπότε, απλά, αναρωτιέμαι -πού είσαι ψυχοθεραπευτή μου;- πώς μπορείς να εξασφαλίσεις την όσο πιο άρτια εξάλειψη αυτής της¨ένοχης απόλαυσης¨...
Σε πολλές χώρες του εξωτερικού εφαρμόζεται εκτός από ψυχοθεραπεία, και εργασία αυτών των ατόμων σε.... πλαίσια με κακοποιημένα παιδιά! Το οποίο και θεωρώ πολύ ιδιαίτερη, πρωτοποριακή,τύπου-¨ομοιοπαθητική¨ μέθοδο! Θα μου πεις ¨ο λύκος να φυλάει τα πρόβατα;;;¨. Οκ, υπάρχει απόλυτη εποπτεία και καθοδήγηση, αλλά μόνο αν νιώσεις βιωματικά ίσως τις συνέπειες που έχουν ανάλογες πράξεις σαν αυτές που προέβηκες , ίσως ταρακουνηθείς πιο αποτελεσματικά...:hmm:
Ψυχοθεραπευτήήήή;;;; τί λες;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ της επαναφοράς της θανατικής ποινής για εγκλήματα όπως αυτό. Οι άνθρωποι που έχουν διαπράξει ένα τόσο ειδεχθές έγκλημα, δεν έχουν καμμία απολύτως πιθανότητα σωφρονισμού.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ της επαναφοράς της θανατικής ποινής για εγκλήματα όπως αυτό. Οι άνθρωποι που έχουν διαπράξει ένα τόσο ειδεχθές έγκλημα, δεν έχουν καμμία απολύτως πιθανότητα σωφρονισμού.
Η φυλάκιση δεν είναι μόνο για σωφρονισμό. Είναι για τιμωρία, σωφρονισμό και παραδειγματισμό των υπολοίπων. Έστω κι αν λείπει το ένα από αυτά (σωφρονισμός), νομίζω οτι η τιμωρία είναι αρκετή. Δεν ξέρω αν ο κόσμος γνωρίζει το πόσο σκληρή είναι η φυλακή. Έχω δει πολλά ντοκιμαντέρ με ισόβια φυλακισμένους και σας λέω οτι είναι πολύ σκληρή. Ενώ καταλαβαίνω λοιπόν το ειδεχθές του εγκλήματος, θεωρώ όμως οτι η θανατική ποινή δε θα αποφέρει κάποιο καλό περισσότερο από την ισόβια φυλάκιση. Και στις δύο περιπτώσεις ο άνθρωπος δε θα ξανακάνει το έγκλημα αυτό. Τουλάχιστον στην φυλάκιση θα έχει το χρόνο να σκεφτεί και να μετανιώσει, ή όπως κάνουν στην Αμερική να βοηθήσει με την εργασία ή την κοινωνική του προσφορά άλλους ανθρώπους.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
H παιδοφιλία δεν είναι έγκλημα. Ο βιασμός είναι έγκλημα. Συνεπώς δεν πιστεύω ούτε στη φυλάκιση, ούτε στη θανατική ποινή σε αυτή τη κατηγορία ανθρώπων.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Τι;Ούτε φυλάκιση;
Αυτό που λέει ο akikos είναι ότι το να γουστάρεις παιδάκια δεν είναι έγκλημα / τον νόμο δεν τον ενδιαφέρει η σκέψη του ατόμου, συνεπώς κανένας δεν φυλακίζεται επειδή "σκέφτεται" κάτι. Το να πας όμως με παιδί, είναι μια παράνομη πράξη. :yes:
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισχύει ακόμα ότι η παιδοφιλία θεωρείται αναπηρία 20%;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Σιγά μην τους περνάνε οι επιτροπές Κ.Ε.Π.Α. όταν περνάνε για επίδομα :P
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εν ολίγοις, παιδοφιλία =/= παιδεραστία.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Επαναφέρω τη συζήτηση με αφορμή την είδηση:
Ισοβίτης δολοφόνος σκότωσε δύο παιδόφιλους επειδή ένας από αυτούς έβλεπε παιδικά

Η άποψή μου είναι ότι ο συγκεκριμένος ισοβίτης δεν ήταν και πολύ στα καλά του, ανεξάρτητα του αν έκανε μια πράξη που ζητάει μεγάλο μέρος του "λαού".

Δεν το ξερα πάντως ότι οι παιδόφιλοι βλέπουν παιδικά προγράμματα, sorry μου φάνηκε λίγο αστείο να το κάνω εικόνα. :P
Στο βιβλίο Κοινωνιολογίας του Giddens - αν θυμάμαι καλά γιατί πάει 10ετία που το διάβασα! - αναφέρεται ότι η πλειοψηφία των παιδόφιλων είναι ενήλικες που νιώθουν μεγαλύτερη οικειότητα με τα παιδιά/ τους προκαλούν ερωτικά συναισθήματα και τα πιο πολλά περιστατικά συμβαίνουν εντός μιας οικογένειας / σόι (δηλαδή δεν είναι όλοι τα γουρούνια που κυκλοφορούν στο δρόμο με το γνωστό γλειφιτζούρι που λέγαμε παλιά). Η εικόνα που έχει δηλαδή το κοινό για τους παιδόφιλους διαφέρει της πραγματικότητας, πάντα μιλώντας για πλειοψηφίες.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Διαφωνώ με τη θανατική ποινή σε οποιαδήποτε περίπτωση, οπότε έτσι κι εδώ... Η παιδοφιλία δεν γνωρίζω εάν θεραπεύεται με κάποιον τρόπο, αλλά ίσως το πιο σωστό είναι να εκδοθούν περιοριστικά μέτρα γι' αυτούς τους ανθρώπους ώστε να μην έρχονται σε επαφή με παιδιά, χωρίς έστω την παρουσία άλλου ενήλικα, ή και εντελώς. Επίσης, σε περίπτωση που ο παιδόφιλος είναι ο ίδιος ο κηδεμόνας του παιδιού, προφανώς πρέπει να επέμβει η πρόνοια και να πάρει το παιδί όσο πιο γρήγορα γίνεται. Ίσως επίσης να πρέπει να στειρώνονται υποχρεωτικά, μόλις διαπιστωθεί τέτοια τάση από κάποιον ειδικό. Όσο για τον ισοβίτη δολοφόνο, είναι γνωστό γενικά ότι στις φυλακές οι βιαστές και οι παιδόφιλοι στοχοποιούνται και βασανίζονται από τους υπόλοιπους φυλακισμένους. Προφανώς ένας άνθρωπος με εγκληματική συμπεριφορά και τάση, θα ξεσπάσει πολύ πιο βίαια απ' ό,τι ένας ειρηνικός και πολιτισμένος άνθρωπος.
 

Guest 963543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οντως ειναι ψυχικη ασθενεια..Αλλα αυτο δεν παρηγορει τους γονεις που το παιδι τους θα πεσει θυμα παιδοφιλου.Και τι θα γινει τελικα;; Δολοφονουν,βιαζουν,και ενα σωρο αλλα και η καταληξη ειναι οτι υποφερουν απο ψυχικη ασθενεια και το θεμα κλεινει εκει;; Προκυπτουν θυματα μεσα απο αυτους τους ανθρωπους. Ποιος τους νοιαζεται,ποιος τους δικαιωνει;; Καλο θα ηταν να εστιαζουμε στον καθε ανθρωπο,ωστε να εισπρατουμε τα σημαδια ψγχικης υγειας,που παντα στοιχειωδως θα φανουν.. Μονο καπως ετσι πιθανον να προλαβουμε το κακο πριν γινει .
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η άποψή μου είναι ότι ο συγκεκριμένος ισοβίτης δεν ήταν και πολύ στα καλά του, ανεξάρτητα του αν έκανε μια πράξη που ζητάει μεγάλο μέρος του "λαού".
Νομίζω πως αυτή είναι συχνή κατάληξη ανθρώπων που έχουν πειράξει παιδιά όταν μπουν φυλακή. Σίγουρα δεν είναι μοναδικό περιστατικό. Αλλά να πω ότι με πειράζει που καταλήγουν έτσι όταν έχουν καταστρέψει τη ζωή ενός μικρού παιδιού θα πω ψέματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top