Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.


Ώπα, σόρρυ, είδα που έγραφες για μουσική παιδεία και νόμισα το εννούσες. Μετά είδα ότι η εναλλακτική των σκυλοτράγουδων που θες είναι τα κλαμπίστικα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο καθένας έχει δικά του γούστα στην μουσική. Αυτό το κομμάτι που παρέθεσες το θεωρώ το ίδιο κακό με σκυλάδικα. Κλαμπίστικη μουσική είναι. Beat και μπάσα κλπ, εγώ προτιμάω κιθάρες, καθαρά vocals, και emotion στην μουσική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Καλά η Πάολα έχει απαίσια φωνή ενώ ας πούμε κάποια τραγούδια της μπορούν να θεωρηθούν επιτυχημένα η φωνή της είναι λες και έχει μόνιμη βρογχίτιδα σαν την Στανίση ένα πράγμα αλλά όχι σε τόσο χάλια βαθμό τώρα γενικά τα καψουροτράγουδα που αναφέρεις θεματοθέτη δεν έχουν κάτι το άσχημο το ζητούμενο είναι να ακούει κανείς απ'όλα τα είδη ανάλογα με την διάθεση του πχ εγώ για χωρισμό προτιμώ Νότη,Καρρά(τα πιο παλιά του),Τερζή ή Μητροπάνο παρά Bonnie Tyler :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
μιαλω για ''drop'', μιλαω για ''bass'', μιλαω για το ποσο γαματο ειναι το ''kick'', το ''beat'', και δεν ξερουν καν τις ορολογιες [...] Που νταξει σε εναν ανεπτυγμενο λαο, αυτες οι ορολογιες ειναι must για ακομα και 10χρονα...Ξερουν να ξεχωριζουν ενα καλο drop απο ενα κακο.

Κλαίω

ΜΟΝΟ ΕΥΘΥΜΗΣ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolf964

Νεοφερμένος

Ο Wolf964 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Oκ, το θεωρεις ιδιο με τα σκυλαδικα τοτε τ εχεις να πεις για Linkin Park? https://www.youtube.com/watch?v=nPtxGC95LxE
https://www.youtube.com/watch?v=8sgycukafqQ
Δυο κομματια, το πρωτο πιο καινουριο, που εχουν και ωραιο beat (πρωτο), αλλα και στιχους που ειναι περα για περα αληθινοι... Για να μν στα πολυλογω, κοιτα λιγο τα lyircs.... Και να σου πω πως εβαλα ενα κομματι στο αρχικο post ευκαιρο, οποιο δηλαδη βρηκα στο προφιλ μου. Και μπορω να σου παρουσιασω πιο ψαγμενα, που δεν εχεις ακουσει ποτε και ειναι παρα πολυ ωραια κομματια.

Χαχαχαχ γιατι ρε συ, αφου ειναι αληθεια...!! Μα να λεω kick, και να πεταγετε το αλλο το χαμενο και να μου λεει ''εχεις kitkat ρε τρελε''???

Μαζι σου σε αυτο. Αλλα δεν ξερω και κανεναν να του πω ''Robin Schulz'' (οπως ανεφερα) και να μου πει ΄΄ΡΕ ΤΟ Prayer In C''. Aν δηλαδη μου πεις εσυ για Καρρα,, δεν ξερω ΟΥΤΕ ενα κομματι του, γιατι βλεπω την φωνη του πολυ,,, τσσ,,, δεν ξερω, φοβαμαι οσο τον ακουω μην πεθανει σε καμια σκηνη...! :P



Ώπα, σόρρυ, είδα που έγραφες για μουσική παιδεία και νόμισα το εννούσες. Μετά είδα ότι η εναλλακτική των σκυλοτράγουδων που θες είναι τα κλαμπίστικα. :P
Ναι εν μερη,,, θελω να πω πως δεν υπαρχει εξελιξη στο θεμα της μουσικης. Μονο τους Bang La Decks βλεπω οτι ειναι μπροστα απο τα δεδομενα της Ελλαδας, και εχουν βγαλει κομματια που εχουν παρει ευσημα... Ελπιζω να ξερεις σε τι αναφερομαι...Και σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι, αλλα αυτους ξερω, ελληνες Dj,,, εστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γενικά, η μουσική είναι μία πολύ προσωπική, βιωματική υπόθεση και έτσι θα πρέπει να αξιολογείται. Είναι στην αισθητική του καθενός τι θα προτιμήσει, όπως αντίστοιχα δεν ειναι όλα τα είδη για όλες τις ώρες! ;-) Η μουσική παιδεία δεν κρίνεται μόνο στα είδη που προτιμάς ή την ευρυμάθειά σου σε τεχνικούς καλλιτεχνικούς όρους, αλλά πολύ περισσότερο εντοπίζεται στη διάθεση για αναζήτηση, στη διαρκή εξέλιξη, στην ανάγκη κάποιες σκέψεις να γίνουν μελωδίες ή στίχοι.
Εγώ δεν ακούω σκυλάδικα - όπως δεν ακούω και house. Θα προσπαθήσω όμως να μην προσβάλλω άτομα που τους αρέσει.
Αν θέλεις μία φιλική συμβουλή, μην κινείσαι σε ένα είδος, χάνεις πράγματα - ψάχνε συνέχεια, άκουγε συνέχεια και κράτα ανοικτό μυαλό! ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolf964

Νεοφερμένος

Ο Wolf964 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γενικά, η μουσική είναι μία πολύ προσωπική, βιωματική υπόθεση και έτσι θα πρέπει να αξιολογείται. Είναι στην αισθητική του καθενός τι θα προτιμήσει, όπως αντίστοιχα δεν ειναι όλα τα είδη για όλες τις ώρες! ;-) Η μουσική παιδεία δεν κρίνεται μόνο στα είδη που προτιμάς ή την ευρυμάθειά σου σε τεχνικούς καλλιτεχνικούς όρους, αλλά πολύ περισσότερο εντοπίζεται στη διάθεση για αναζήτηση, στη διαρκή εξέλιξη, στην ανάγκη κάποιες σκέψεις να γίνουν μελωδίες ή στίχοι.
Εγώ δεν ακούω σκυλάδικα - όπως δεν ακούω και house. Θα προσπαθήσω όμως να μην προσβάλλω άτομα που τους αρέσει.
Αν θέλεις μία φιλική συμβουλή, μην κινείσαι σε ένα είδος, χάνεις πράγματα - ψάχνε συνέχεια, άκουγε συνέχεια και κράτα ανοικτό μυαλό! ;-)
Καταρχας εχεις δικιο...Καταδευτερον σε πληροφορω, πως την (Deep) House την βλεπω σαν ενα μεσο χαλαρωσης απο τον κοσμο που ειναι φουλ στις σκοτουρες... Ακουω και Rock, και Jazz, και Rap, και πολλα αλλα ειδη. Απλα αυτη μου κεντριζει περισσοτερο το ενδιαφερον, αυτο. Κατα τα αλλα αυτο που λες '' εντοπίζεται στη διάθεση για αναζήτηση, στη διαρκή εξέλιξη, στην ανάγκη κάποιες σκέψεις να γίνουν μελωδίες ή στίχοι'' συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ και εχω να σου πω πως ετσι σκεφτομαι. Απλα δεν το αναπτυξα σωστα μαλλον το θεμα,,, μαλλον το ανεπτυξα ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ. Αλλα σε γενικες γραμμες αυτη ειναι η φιλοσοφια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καταρχας εχεις δικιο...Καταδευτερον σε πληροφορω, πως την (Deep) House την βλεπω σαν ενα μεσο χαλαρωσης απο τον κοσμο που ειναι φουλ στις σκοτουρες... Ακουω και Rock, και Jazz, και Rap, και πολλα αλλα ειδη. Απλα αυτη μου κεντριζει περισσοτερο το ενδιαφερον, αυτο. Κατα τα αλλα αυτο που λες '' εντοπίζεται στη διάθεση για αναζήτηση, στη διαρκή εξέλιξη, στην ανάγκη κάποιες σκέψεις να γίνουν μελωδίες ή στίχοι'' συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ και εχω να σου πω πως ετσι σκεφτομαι. Απλα δεν το αναπτυξα σωστα μαλλον το θεμα,,, μαλλον το ανεπτυξα ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ. Αλλα σε γενικες γραμμες αυτη ειναι η φιλοσοφια μου.

Αυτές είναι οι διαφορές στους ανθρώπους. Για παράδειγμα, οι μόνες φορές που άκουσα House ήταν όταν έπρεπε να δουλέψω για τη σχολή μέχρι αργά για να είμαι σε υπερένταση - δε μπορώ να χαλαρώσω!:P
Αυτό που βρίσκω εγώ προβληματικό είναι πως - στις περισσότερες φορές, για να μην "τσουβαλιάζουμε" - οι άνθρωποι που ακούνε "σκυλάδικα" δεν δείχνουν την αντίστοιχη κατανόηση, αν θες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτό που βρίσκω εγώ προβληματικό είναι πως - στις περισσότερες φορές, για να μην "τσουβαλιάζουμε" - οι άνθρωποι που ακούνε "σκυλάδικα" δεν δείχνουν την αντίστοιχη κατανόηση, αν θες. :/:
Ναι αλλά μήπως πλέον αυτοί που κατηγορηματικά δεν τα ακούνε τους έχουν σε φάση "δεν ξέρετε τίποτα από μουσική" ή "είστε άσχετοι" και άλλα τέτοια που είναι βλακείες. Και σε λέει ο άλλος αν δεν τα ακούς εσύ είσαι ο ηλίθιος.
Η μουσική είναι από τι θα ακούσω τώρα που θα με κάνει να χτυπιέμαι γιατί έχω όρεξη να χωρέψω, από ένα χαρούμενο τραγούδι που θα ακούσω γιατίείμαι μεσ την τρελή χαρά ως με τι θα πιω που χώρησα. Απλά δεν έχει νόμα να κολλάμε ταμπέλες και κατηγορίες στα τραγούδια και αυτά που ακούμε ακριβώς όπως τα είπες. ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ναι εν μερη,,, θελω να πω πως δεν υπαρχει εξελιξη στο θεμα της μουσικης. Μονο τους Bang La Decks βλεπω οτι ειναι μπροστα απο τα δεδομενα της Ελλαδας, και εχουν βγαλει κομματια που εχουν παρει ευσημα... Ελπιζω να ξερεις σε τι αναφερομαι...Και σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι, αλλα αυτους ξερω, ελληνες Dj,,, εστω
Όχι, δε τους ξέρω και τώρα που τους άκουσα είναι λογικό να μην τους ήξερα, μιας και δεν είναι καθόλου στο στυλ μουσικής που μου αρέσει και θα άκουγα. Τώρα ξέρω τι σκέφτεσαι: "Πω! Δεν έχει μουσική παιδεία αυτός!" Αλλά εδώ δε μπορείς να προσθέσεις το "Αυτός πόσταρε Ave Maria - Schubert - Pavarotti. Φουλ προπαγανδισμένος στα σκυλοτράγουδα!" :P
Oκ, το θεωρεις ιδιο με τα σκυλαδικα τοτε τ εχεις να πεις για Linkin Park? https://www.youtube.com/watch?v=nPtxGC95LxE
https://www.youtube.com/watch?v=8sgycukafqQ
Αν και δεν απευθύνεσαι σε εμένα. Θα πάρω αυτήν την απάντηση και θα στην επιστρέψω λίγο διαφοροποιημένη. Ποια είναι η δική σου γνώμη για τα παλιά τραγούδια των Linkin Park; πχ Crawling, In the End, From the Inside, Given Up. Ίσως :P πρόσεξες μία διαφορά στο στυλ τους τότε σε σχέση με αυτά που πόσταρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Oκ, το θεωρεις ιδιο με τα σκυλαδικα τοτε τ εχεις να πεις για Linkin Park? https://www.youtube.com/watch?v=nPtxGC95LxE
https://www.youtube.com/watch?v=8sgycukafqQ
χαχα linkin park Πονεμένη ιστορία..
στο γυμνάσιο τους άκουγα φανατικά! στα net που παίζαμε Lineage ο pcσιστας με λαική απαίτηση έβαζε μόνο Lp.
συνδιάζανε την rock με την rap ήταν κάτι το μοναδικό..τουλάχιστον μέχρι το meteora
απο εκεί και πέρα δεν έχουν να δείξουν τίποτα και ακούγοντας το δευτερο που έβαλες κατάλαβα οτι κατάντησαν elecrohouse απλα για να είναι στην μόδα.

πλέων ακούω πιο σκοτεινές μουσικές:P



σχετικά με παντελίδη και πάολα...κατουράμε στους δίσκους τους, και ξερνάμε σε όλους τους καψουρομουνιδες επι της γης:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ναι αλλά μήπως πλέον αυτοί που κατηγορηματικά δεν τα ακούνε τους έχουν σε φάση "δεν ξέρετε τίποτα από μουσική" ή "είστε άσχετοι" και άλλα τέτοια που είναι βλακείες. Και σε λέει ο άλλος αν δεν τα ακούς εσύ είσαι ο ηλίθιος.
Η μουσική είναι από τι θα ακούσω τώρα που θα με κάνει να χτυπιέμαι γιατί έχω όρεξη να χωρέψω, από ένα χαρούμενο τραγούδι που θα ακούσω γιατίείμαι μεσ την τρελή χαρά ως με τι θα πιω που χώρησα. Απλά δεν έχει νόμα να κολλάμε ταμπέλες και κατηγορίες στα τραγούδια και αυτά που ακούμε ακριβώς όπως τα είπες. ^_^
Δηλαδή ακούς Πάολα.
Σου λέει κάποιος: "Είναι σκυλάδικο, άκουσε κάτι άλλο, άκουσε το Das Requiem του Mozart".
Του λες: "Σιγά μην ακούσω κλασσική μουσική καλοκαιριάτικα."
Σου λέει: "ΟΚ, άκουσε το Άξιον Εστί από Μπιθικώτση (κ.α.)."
Του λες: "Βρε, άνθρωπε, δε θέλω ορχήστρες."
Σου λέει: "ΟΚ, άκουσε, November Rain - Guns n' Roses"
Του λες: "Ώχου! Δε θέλω τόσο μεγάλα τραγούδια, κάτι πιο σύντομο!"
Σου λέει: "ΟΚ! Άκουσε το Δεν πα να μας χτυπάν - Νικόλας Άσιμος"
Του λες: "Ρε, παιδί μου, κάτι πιο ανεβαστικό θέλω!"
Σου λέει: "ΟΚ, σε έχω! Άκουσε Uprising - Muse"
Του λες: "Θέλω κάτι πιο..."
Σου λέει: "Ε, άκου Πάολα, τότε! Σκυλού!"
Αυτός φταίει μετά που σου βάζει ταμπέλες; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ωραιο θεμα!..Η μουσικη δεν εχει ταμπελες για τον εξης λογω οτι δεν μπορω προσωπικα να τα θεωρησω ολα μουσικη :whistle:
Προσωπικα θεωρω μουσικη τα τραγουδια που δεν μπορω ακριβως να το εκφρασω..αλλα περναει απο μεσα σου χωρις να σε μπερδευει συναισθητικα να περναει σαν ανεμος απο την ψυχη του ατομου.
Ακουω για παραδειγμα
cecaria evora
monika
chris rea αυτα μου ερχονται απο ξενη μουσικη τωρα
και απο ελληνικα
Θεοδωρακη κυριως απο αλλους πχ απο μητροπανο με μουσικη και στιχους του θεοδωρακη
ενα που μου ηρθε τωραα :whistle:
Μαριζα κωχ
Ασιμο
Χατζιδακι
Μπελλου
Ξυλουρη
και αλλα πολλα..
Παντως σαν την ελληνικη μουσικη δεν εχει ρε παιδια εχει κατι αυτο το κατι που δεν το βρισκεις ευκολα στην μουσικη χαρουμενα μελαγχολικα και παρολαυτα ουτε σε κανει να "χοροπηδας" ουτε να "κλαις" ειναι κατι το απιστευτο!! :D
Υ.Σ Σεβομαι το τι θεωρει ο καθενας μουσικη.Δεν εχω προθεση να προσβαλω οποιονδηποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όσο αντικειμενικά να το δω τα σκυλάδικα είναι χαμηλού επιπέδου μουσική. Οι μελωδίες είναι της πλάκας, οι στίχοι επαναλαμβανόμενοι οι οποίοι συνήθως είναι "ερωτικοί", οι φωνές ακόμα περισσότερο της πλάκας. Δείτε ποιοι είναι της μόδας στα σκυλάδικα και πείτε μου αν ένας από αυτούς τους ανθρώπους έχει έστω και κάποια ιδέα για αυτήν την τέχνη. Εντάξει, υπάρχουν και καλές φωνές στα σκυλάδικα (σπάνια αλλά υπάρχουν), ωστόσο κάποιο κουσούρι θα έχουν. Δεν μπορώ όμως να κρίνω ανθρώπους που ακούνε σκυλάδικα. Του αρέσει και ακούνε αυτό. Θεωρώ φυσικά πως έχουν κακό taste στην μουσική, αλλά όσο δεν μου επιβάλλουν την μουσικοί τους είμαστε μια χαρά.

Ελληνική μουσική υπάρχει καλή. Υπάρχουν αξιότιμα κομμάτια ελληνικά, ωστόσο δεν είναι του γούστου μου, οπότε δεν τα ακούω αλλά τα σέβομαι.

Οι Linking Park είχαν φάση, αν και μου άρεσαν λίγα τραγούδια τους. Τους άκουγα γυμνάσιο, λίγο.

Επίσης γυμνάσιο-λύκειο είχα πωρωθεί με System of a Down. Ακόμα μπορώ να ακούσω τραγούδια τους, δηλαδή δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν, ωστόσο δεν τους προτιμάω καθημερινά. Οι στίχοι τους που δείχνουν "επαναστατικό" πνεύμα είναι πολύ βολικοί για τους εφήβους.

Εκτός από soad, άκουγα και power/classical metal από το λύκειο, και ακόμα συνεχίζω και ακούω καθημερινά. Συγκροτήματα όπως Nightwish, Rhapsody of Fire, Epica, Blind Guardian και άλλα διάφορα αποτελούν καθημερινότητα μου ακόμα και σήμερα.

Ακούω και πιο mainstream κομμάτια, ροκάκια κλπ. Led Zeppelin, Rolling Stones, Queen, Pink Floyd, Guns n Roses κλπ. Δεν πωρώνομαι αλλά μερικές μέρες τα βάζω, σίγουρα θεωρώ ότι έχουν σχηματίσει την δική τους κουλτούρα και έχουν αφήσει τεράστιο σημάδι στην μουσική ιστορία.

Μαζί με όλα αυτά άκουγα και κλασσική μουσική. Bach (ο αγαπημένος μου αν και πολλοί τον βρίσκουν βαρετό), Mozart, Beethoven, Brahms, Vivaldi, Verdi, Liszt, Chopin φυσικά, και άλλους. Ίσως ρόλο να παίζει ότι πήγα σε μουσικό σχολείο και έμαθα να αγαπάω αυτήν την μουσική. Συνήθως βάζω τέτοια μουσική αν θέλω να διαβάσω, ή αν θέλω να βιώσω κάποια συγκεκριμένα συναισθήματα ή να χαλαρώσω. Εδώ να πω ότι πολλές φορές ακούω και Metal παραλλαγές πολλών κλασσικών κομματιών :P Πιστεύω πως αν είχαν γεννηθεί στην σημερινή εποχή αρκετοί από αυτούς θα ήταν μεταλάδες.

Τέλος, τελευταία ακούω soundtracks. Διάφορα ost από ταινίες, animation και παιχνίδια. Είναι η πώρωση μου την τελευταία διετία. Έχω ακούσει ολόκληρα ost από άρχοντα των δαχτυλιδιών, πειρατές της καραϊβικής, interstellar και αποκομμένα δεκάδες κομμάτια. Theme songs από παιχνίδια αλλά και από anime.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.

Wolf964

Νεοφερμένος

Ο Wolf964 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι αλλά μήπως πλέον αυτοί που κατηγορηματικά δεν τα ακούνε τους έχουν σε φάση "δεν ξέρετε τίποτα από μουσική" ή "είστε άσχετοι" και άλλα τέτοια που είναι βλακείες. Και σε λέει ο άλλος αν δεν τα ακούς εσύ είσαι ο ηλίθιος.
Η μουσική είναι από τι θα ακούσω τώρα που θα με κάνει να χτυπιέμαι γιατί έχω όρεξη να χωρέψω, από ένα χαρούμενο τραγούδι που θα ακούσω γιατίείμαι μεσ την τρελή χαρά ως με τι θα πιω που χώρησα. Απλά δεν έχει νόμα να κολλάμε ταμπέλες και κατηγορίες στα τραγούδια και αυτά που ακούμε ακριβώς όπως τα είπες. ^_^
Οπα, δεν μιλησε κανεις οτι θιγουμε αυτα τα ατομα. Εγω προσωπικα δεν θυγω κανεναν, αλλοι θυγουν εμενα. Και επειδη εχω αναπτυξη την συζητηση μονο στα ξενα, εμενα προσωπικα μου αρεσει και ο Rous αλλα και Δρογωσης και γενικα τετοιοι ελληνες καλλιτεχνες.

Δηλαδή ακούς Πάολα.
Σου λέει κάποιος: "Είναι σκυλάδικο, άκουσε κάτι άλλο, άκουσε το Das Requiem του Mozart".
Του λες: "Σιγά μην ακούσω κλασσική μουσική καλοκαιριάτικα."
Σου λέει: "ΟΚ, άκουσε το Άξιον Εστί από Μπιθικώτση (κ.α.)."
Του λες: "Βρε, άνθρωπε, δε θέλω ορχήστρες."
Σου λέει: "ΟΚ, άκουσε, November Rain - Guns n' Roses"
Του λες: "Ώχου! Δε θέλω τόσο μεγάλα τραγούδια, κάτι πιο σύντομο!"
Σου λέει: "ΟΚ! Άκουσε το Δεν πα να μας χτυπάν - Νικόλας Άσιμος"
Του λες: "Ρε, παιδί μου, κάτι πιο ανεβαστικό θέλω!"
Σου λέει: "ΟΚ, σε έχω! Άκουσε Uprising - Muse"
Του λες: "Θέλω κάτι πιο..."
Σου λέει: "Ε, άκου Πάολα, τότε! Σκυλού!"
Αυτός φταίει μετά που σου βάζει ταμπέλες; :P
Φιλε μου, ειπες ακριβως αυτο που εχω κανει ΧΙΛΙΕΣ φορες.! Νταξει βασικα, οχι Μοτσαρντ και ορχηστρα, αλλα τους προτεινω απο Scorpions σε RHCP ή Linkin Park, και David Guetta και αλλους πολλους γνωστους καλλιτεχνες, και η απαντηση ειναι πανω κατω η ιδια ''δεν ακουω ξενα, δεν μου αρεσουν''........

Ωραιο θεμα!..Η μουσικη δεν εχει ταμπελες για τον εξης λογω οτι δεν μπορω προσωπικα να τα θεωρησω ολα μουσικη :whistle:
Προσωπικα θεωρω μουσικη τα τραγουδια που δεν μπορω ακριβως να το εκφρασω..αλλα περναει απο μεσα σου χωρις να σε μπερδευει συναισθητικα να περναει σαν ανεμος απο την ψυχη του ατομου.
Ακουω για παραδειγμα
cecaria evora
monika
chris rea αυτα μου ερχονται απο ξενη μουσικη τωρα
και απο ελληνικα
Θεοδωρακη κυριως απο αλλους πχ απο μητροπανο με μουσικη και στιχους του θεοδωρακη
ενα που μου ηρθε τωραα :whistle:
Μαριζα κωχ
Ασιμο
Χατζιδακι
Μπελλου
Ξυλουρη
και αλλα πολλα..
Παντως σαν την ελληνικη μουσικη δεν εχει ρε παιδια εχει κατι αυτο το κατι που δεν το βρισκεις ευκολα στην μουσικη χαρουμενα μελαγχολικα και παρολαυτα ουτε σε κανει να "χοροπηδας" ουτε να "κλαις" ειναι κατι το απιστευτο!! :D
Υ.Σ Σεβομαι το τι θεωρει ο καθενας μουσικη.Δεν εχω προθεση να προσβαλω οποιονδηποτε.
Εχω να πω πως εχει πολυ ωραιο γουστο φιλε μου..! Και στα ξενα και στα ελληνικα.! Εγω δεν εχω θεμα με τετοιους ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ, αλλα δεν μπορω να ακουω τον (παραδειγμα) TUS, προς θεου, και να τον εχουμε κανει και φιρμα. Αν ακουγα στο ραδιο μου αυτο https://www.youtube.com/watch?v=boL54E5oEDQ , που κατα την γνωμη μου εχει πολυ μεγαλυτερο ταλεντο το συγκεκριμενο ατομο απο 10 απο αυτους που ειναι τωρα στο προσκηνιο,,, απλα δεν μπορω να το εξηγησω, πιστευω πως δινει μια θετικη ενεργεια στον κοσμο που τον ακουει. Απλα αυτο που θελω να πω, ειναι πως η μουσικη που παιζεται τωρα, απλα ειναι πολυ προχειρη. Εννοω πως, οι καλλιτεχνες αυτοι, αυτο που ζητουν ειναι το χρημα και δεν τους ενδιαφερει η ποιοτητα. Ακουστε αυτο https://www.youtube.com/watch?v=kNhTeGDKWFM και πειτε μου, εχει στιχο καλο? Βγαζει ψυχη το παιδι? Αυτο ψαχνω στην Ελλαδα, ΨΥΧΗ ρε γαμωτο, ΨΥΧΗ στα τραγουδια. Δεν μιλαω για τους καλλιτεχνες που ανεφερες, γιατι απλα ειναι απιαστει, δεν εχουν μετρο συγκρισεις και ειναι υπερανο ολων.!

Όσο αντικειμενικά να το δω τα σκυλάδικα είναι χαμηλού επιπέδου μουσική. Οι μελωδίες είναι της πλάκας, οι στίχοι επαναλαμβανόμενοι οι οποίοι συνήθως είναι "ερωτικοί", οι φωνές ακόμα περισσότερο της πλάκας. Δείτε ποιοι είναι της μόδας στα σκυλάδικα και πείτε μου αν ένας από αυτούς τους ανθρώπους έχει έστω και κάποια ιδέα για αυτήν την τέχνη. Εντάξει, υπάρχουν και καλές φωνές στα σκυλάδικα (σπάνια αλλά υπάρχουν), ωστόσο κάποιο κουσούρι θα έχουν. Δεν μπορώ όμως να κρίνω ανθρώπους που ακούνε σκυλάδικα. Του αρέσει και ακούνε αυτό. Θεωρώ φυσικά πως έχουν κακό taste στην μουσική, αλλά όσο δεν μου επιβάλλουν την μουσικοί τους είμαστε μια χαρά.

Ελληνική μουσική υπάρχει καλή. Υπάρχουν αξιότιμα κομμάτια ελληνικά, ωστόσο δεν είναι του γούστου μου, οπότε δεν τα ακούω αλλά τα σέβομαι.

Οι Linking Park είχαν φάση, αν και μου άρεσαν λίγα τραγούδια τους. Τους άκουγα γυμνάσιο, λίγο.

Επίσης γυμνάσιο-λύκειο είχα πωρωθεί με System of a Down. Ακόμα μπορώ να ακούσω τραγούδια τους, δηλαδή δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν, ωστόσο δεν τους προτιμάω καθημερινά. Οι στίχοι τους που δείχνουν "επαναστατικό" πνεύμα είναι πολύ βολικοί για τους εφήβους.

Εκτός από soad, άκουγα και power/classical metal από το λύκειο, και ακόμα συνεχίζω και ακούω καθημερινά. Συγκροτήματα όπως Nightwish, Rhapsody of Fire, Epica, Blind Guardian και άλλα διάφορα αποτελούν καθημερινότητα μου ακόμα και σήμερα.

Ακούω και πιο mainstream κομμάτια, ροκάκια κλπ. Led Zeppelin, Rolling Stones, Queen , Pink Floyd, Guns n Roses κλπ. Δεν πωρώνομαι αλλά μερικές μέρες τα βάζω, σίγουρα θεωρώ ότι έχουν σχηματίσει την δική τους κουλτούρα και έχουν αφήσει τεράστιο σημάδι στην μουσική ιστορία.

Μαζί με όλα αυτά άκουγα και κλασσική μουσική. Bach (ο αγαπημένος μου αν και πολλοί τον βρίσκουν βαρετό), Mozart, Beethoven, Brahms, Vivaldi, Verdi, Liszt, Chopin φυσικά, και άλλους. Ίσως ρόλο να παίζει ότι πήγα σε μουσικό σχολείο και έμαθα να αγαπάω αυτήν την μουσική. Συνήθως βάζω τέτοια μουσική αν θέλω να διαβάσω, ή αν θέλω να βιώσω κάποια συγκεκριμένα συναισθήματα ή να χαλαρώσω. Εδώ να πω ότι πολλές φορές ακούω και Metal παραλλαγές πολλών κλασσικών κομματιών :P Πιστεύω πως αν είχαν γεννηθεί στην σημερινή εποχή αρκετοί από αυτούς θα ήταν μεταλάδες.

Τέλος, τελευταία ακούω soundtracks. Διάφορα ost από ταινίες, animation και παιχνίδια. Είναι η πώρωση μου την τελευταία διετία. Έχω ακούσει ολόκληρα ost από άρχοντα των δαχτυλιδιών, πειρατές της καραϊβικής, interstellar και αποκομμένα δεκάδες κομμάτια. Theme songs από παιχνίδια αλλά και από anime.
Αι για σου, τα ειπες πολυ ωραια φιλε μου. Ας πουμε System Of Down εγω δεν μπορω να ακουσω, αλλα δεν θα πω και στον αλλον ''ρε φιλε τι ακους εκει''. 3 κομματια που εχω στο revolutionery playlist.
https://www.youtube.com/watch?v=rugweCWn2fQ&spfreload=10 The Colored Parade - I'm Indestructible https:/ www .youtube.com/watch?v=ICxtBPevawE Ill Factor - Champion Sound
https://www.youtube.com/watch?v=ICecxOfmFtU&spfreload=10 Wake Up - Rage Against the Machine

χαχα linkin park Πονεμένη ιστορία..
στο γυμνάσιο τους άκουγα φανατικά! στα net που παίζαμε Lineage ο pcσιστας με λαική απαίτηση έβαζε μόνο Lp.
συνδιάζανε την rock με την rap ήταν κάτι το μοναδικό..τουλάχιστον μέχρι το meteora
απο εκεί και πέρα δεν έχουν να δείξουν τίποτα και ακούγοντας το δευτερο που έβαλες κατάλαβα οτι κατάντησαν elecrohouse απλα για να είναι στην μόδα.

πλέων ακούω πιο σκοτεινές μουσικές:P



σχετικά με παντελίδη και πάολα...κατουράμε στους δίσκους τους, και ξερνάμε σε όλους τους καψουρομουνιδες επι της γης:devil:
Ναι οντως, εχουν χαλασει το τροπο με τον οποιο ξεκινησανε. Αλλα τα παλια τους τραγουδια, και αυτο που καταφερανε, ηταν απλα θεικα.

Όχι, δε τους ξέρω και τώρα που τους άκουσα είναι λογικό να μην τους ήξερα, μιας και δεν είναι καθόλου στο στυλ μουσικής που μου αρέσει και θα άκουγα. Τώρα ξέρω τι σκέφτεσαι: "Πω! Δεν έχει μουσική παιδεία αυτός!" Αλλά εδώ δε μπορείς να προσθέσεις το "Αυτός πόσταρε Ave Maria - Schubert - Pavarotti. Φουλ προπαγανδισμένος στα σκυλοτράγουδα!" :P

Αν και δεν απευθύνεσαι σε εμένα. Θα πάρω αυτήν την απάντηση και θα στην επιστρέψω λίγο διαφοροποιημένη. Ποια είναι η δική σου γνώμη για τα παλιά τραγούδια των Linkin Park; πχ Crawling, In the End, From the Inside, Given Up. Ίσως :P πρόσεξες μία διαφορά στο στυλ τους τότε σε σχέση με αυτά που πόσταρες.
Πρωτον, δεν θα ελεγα ΠΟΤΕ κατι τετοιο σε εσενα, με αυτο που μου παραθεσες. Δεν υπαρχει περισπτωση, εγω μιλαω για τον μεσο ελληνα που περα απο Παολα/Παντελιδη/Οικονομοπουλο/ κλπ/κλπ δεν ξερουν κατι παραεξω απο αυτα που τους εχουν ''επιβαλλει'' να ακουνε στο ραδιο, και τους εχουν κανει να τα αγαπησουν. Αν μου μιλησετε για ορχηστρα, κλασσικη μουσικη κλπ, απλα σηκωνω τα χερια ψηλα και λεω ''παιδια σας παραδεχομαι'' γιατι πολυ απλα δεν το ξερω αυτο το ειδος (Το κομματι που μου εστειλες δεν το ειχα δει, μαλλον το pc φταει, εγω εβλεπα ενα κενο). Τωρα, οι Linkin Park δεν υπαρχουν φιλε μου, σας εδωσα 2 κομματια, ενα παλιο και ενα καινουριο,, δεν μπορω να στο περιγραψω, ολα τους τα τραγουδια τα ακουω. Περιστασιακα ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τα σκυλάδικα πουλάνε ρε παιδιά! Δεν θα ακούσεις Olafur Arnalds για να ντερλικώσεις >.<
Ας τελειώνει η ιστορία με τον μουσικό ελιτισμό όμως... Да?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Τα σκυλάδικα πουλάνε ρε παιδιά!

Σαφώς και πουλάνε! Απλά δεν... αγοράζουμε όλοι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Τα σκυλαδικα εχει γινει τροπος ζωης αρκετων οπως και η ροκ/ποπ/κλασικη μουσικη.Προσωπικα δεν προτιμω τα καψουροτραγουδα αλλα τους σεβομαι οπως σεβονται και εκεινοι να ακουω την 'περιεργη' μουσικη μου.Καθως μεγαλωνω βεβαια παρατηρω πως ειναι καλυτερο να εχεις μια ολοπλευρη αποψη για την μουσικη και να ακους ολα τα ειδη μια στο τοσο.Γιατι στο κατω κατω οι αλλαγες δεν ειναι κακες.;)
Εχει τυχει να ανακαλυψω απο σποντα πολλα συγκροτηματα που τωρα ειναι τα αγαπημενα μου.Επισης μια επισκεψη σε παλια δισκαδικα ειναι αρκετα επικοδομιτικη για τους μουσικοφιλους.:P.Βρισκεις τα παντα.(Και στο ιντερνετ μπορεις αλλα απο κοντα ειναι αλλα αισθηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δηλαδή ακούς Πάολα.
Σου λέει κάποιος: "Είναι σκυλάδικο, άκουσε κάτι άλλο, άκουσε το Das Requiem του Mozart".
Του λες: "Σιγά μην ακούσω κλασσική μουσική καλοκαιριάτικα."
Σου λέει: "ΟΚ, άκουσε το Άξιον Εστί από Μπιθικώτση (κ.α.)."
Του λες: "Βρε, άνθρωπε, δε θέλω ορχήστρες."
Σου λέει: "ΟΚ, άκουσε, November Rain - Guns n' Roses"
Του λες: "Ώχου! Δε θέλω τόσο μεγάλα τραγούδια, κάτι πιο σύντομο!"
Σου λέει: "ΟΚ! Άκουσε το Δεν πα να μας χτυπάν - Νικόλας Άσιμος"
Του λες: "Ρε, παιδί μου, κάτι πιο ανεβαστικό θέλω!"
Σου λέει: "ΟΚ, σε έχω! Άκουσε Uprising - Muse"
Του λες: "Θέλω κάτι πιο..."
Σου λέει: "Ε, άκου Πάολα, τότε! Σκυλού!"
Αυτός φταίει μετά που σου βάζει ταμπέλες; :P
Εγώ ακούω τα πάντα είπαμε. Από καψουροτράγουδα, ροκ, μέταλ ραπ (μεγάλη αγάπη), ποπ και η λίστα τελειωμό δεν έχει. :P Δεν ταμπελιάζω κόσμο με βάση του τι μουσική ακούει στην τελική ο καθένας ότι τον εκφράζει. Απλά θεωρώ χαζό να λες σε κάποιον ότι είσαι αμώρφοτος και χίλια δυο επειδή ακούει καψούρικα και αναλόγως το αντίστροφο. ;)
Όσο αντικειμενικά να το δω τα σκυλάδικα είναι χαμηλού επιπέδου μουσική. Οι μελωδίες είναι της πλάκας, οι στίχοι επαναλαμβανόμενοι οι οποίοι συνήθως είναι "ερωτικοί", οι φωνές ακόμα περισσότερο της πλάκας. Δείτε ποιοι είναι της μόδας στα σκυλάδικα και πείτε μου αν ένας από αυτούς τους ανθρώπους έχει έστω και κάποια ιδέα για αυτήν την τέχνη. Εντάξει, υπάρχουν και καλές φωνές στα σκυλάδικα (σπάνια αλλά υπάρχουν), ωστόσο κάποιο κουσούρι θα έχουν. Δεν μπορώ όμως να κρίνω ανθρώπους που ακούνε σκυλάδικα. Του αρέσει και ακούνε αυτό. Θεωρώ φυσικά πως έχουν κακό taste στην μουσική, αλλά όσο δεν μου επιβάλλουν την μουσικοί τους είμαστε μια χαρά.
Λέμε είναι ΚΑΨΟΥΡΟτράγουδα ε πρωφανώς θα είναι ερωτικοί οι στίχοι τους. Για καψούρα μιλάνε. Δηλαδή στον νταλκά μου θέλω να ακούσω το "όλα ένα ψέμα" του Καρρά για να το συνδυάσω με την ψυχολογία μου. So what?
Επίσης όταν λέμε καψουροτράγουδα έχει πολλά. Δηλαδή για κάποιους τραγουδιστές του είδους δεν μπορώ να δεχτώ να τους λέμε άχρηστους για παράδειγμα ο καρράς όσο περίεργη φωνή και να έχει τα τραγούδια του - ειδικά τα παλιά- έχουν ωραία μουσική και πολύ καλούς στίχους. Επίσης πολύ καλός και διαχρονικός είναι ο Σφακιανάκης που εγώ του έχω τεράστια αντιπάθεια αλλά σαν τραγουδιστής αναγνωρίζω ότι είναι καλός. Το ίδιο και άλλοι όπως Τερζής, Μητροπάνος κτλ. Δεν θα βάλω κάποιους από αυτούς στην κατηγορία του Παντελίδη, είπαμε.
Σαφώς και πουλάνε! Απλά δεν... αγοράζουμε όλοι.;)
Επειδή νομίζω ξέρω τι μουσική ακούς και με βάση αυτό θέλω να τονίσω πόσο υποκειμενικό είναι το γούστο μας στο τι ακούμε. Εγώ για παράδειγμα αυτά που αγοράζεις εσύ πχ στυλ Μποφίλιου/Ζουγανέλη της θεωρώ περβολικά βαρετές και τα τραγούδια τους βλακείες. Εσύ μπορεί να έχεις άποψη στο άλλο άκρο δηάδή να τις λατρεύεις και δεκτό απλά καταλαβαίνεις πόσο διίστανται οι απόψεις των ανθρώπων σε τέτοια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top